agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Drasena (Dracaena marginata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2038.htm)

Mine Pakkaner 23-04-2006 12:59

Dracena marginata

Organik madde bakımından zengin toprakları severler. Bu yüzden sadece torfta yetiştirilmeleri uygun değildir.

Kireçsiz suları sever. Doğrudan güneş ışığına koymayın, ancak aydınlık yerde durmalı. Ortalama 15-30 derece sıcaklık sever.

Kışın verilen su miktarı azaltılır. Baharla birlikte gübrelenir. Salon bitkileri için hazır bir gübreyi veriniz. Etiket bilgilerine uyunuz. Aşırı sulama yaparsanız çürümeye sebep olursunuz.

Fazla hava akımına maruz kalmasın, gelip geçerken çarpmayın, yaprak uçları kurur. Umarım uzun süre sağlıklı olarak evinizi süsler.

wonderlands 07-10-2006 13:39

dracaena
 
dracaena'mın yaprak uçlarında sararıp kurumalar var bunun için ne yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.biraz araştırdım ama yeterli cevap bulamadım... ve bakımını nasıl yapmam gerekiyor?

Mine Pakkaner 07-10-2006 16:46

Yaprak uçları suyun fazlalığı veya eksikliğinden, tabakta birikmesinden, hava akımına maruz kalmaktan, çok ışık ve güneşten, besleme problemlerinden kaynaklanır. Tabii bu fizyolojik bir problemse geçerli.(Genelde drasenada problem fizyolojiktir). Bitkinizin yaşam şartlarını iyileştirin. :)

wonderlands 10-10-2006 15:58

evet konu açmak için zorlandım açıkcası.çok teşekkür ederim.hoş bir görüntü vermiyor yaprak uçları. bi sorum daha olacak draceana çok ışık sevmez mi? ve yapraklarına su püskürtmeli miyim?

Mine Pakkaner 10-10-2006 16:22

Kışın kalorifer veya soba gibi ısıtıcılar yoğun çalıştığında ortamı kurutmakta. O zaman su püskürtebilirsiniz. Bu su kireçsiz olmalı.Püskürtme öncesi yaprakların tozları silinmeli. Dracena yoğun ve doğrudan güneş ışığı sevmez. Az ışıklı ortama tahammül eder.

wonderlands 10-10-2006 16:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Kışın kalorifer veya soba gibi ısıtıcılar yoğun çalıştığında ortamı kurutmakta. O zaman su püskürtebilirsiniz. Bu su kireçsiz olmalı.Püskürtme öncesi yaprakların tozları silinmeli. Dracena yoğun ve doğrudan güneş ışığı sevmez. Az ışıklı ortama tahammül eder.


teşekkür ederim yardımlarınız için...

hanaltay 02-11-2006 12:04

merhaba dracena bitkisinin budama zamanı nezaman yapılır ve ne şekilde onu öğrenmek istiyorum bilgileriniz için teşekkürler

loransay 04-12-2006 11:52

merhaba ben lale oransay
arkadaşlar acilen yardıma ihtiyacım var
benim dracena bitkimin yapraklarında beyazlıklar oluşmaya ve rengi açılmaya başladı acaba nedeni nedir bilen varsa bana yardım edebilir mi?

memet 08-12-2006 09:02

ne tür beyazlıklar acaba, suyun kireçli olmasından mı, başka bir sorun mu, daha ayrıntılı anlatabilir, resim ekleyebilirseniz yardımcı olan arkadaşlar çıkacaktır.

loransay 09-12-2006 11:07

merhaba, fotografı çektim ama buraya yükleyemiyorum. Ne hata yaptığımı da çözemiyorum. Çünkü istenen format ve kb'a getirdim. Hala "upload of file failed" diyor. Bitkimdeki beyazlıklara gelince yeni çıkan yapraklar beyaz. yeşil ya da açık yeşil bile değil. :( Eski yapraklarda da benek benek gruplar halinde beyazlıklar oluşmaya başladı. Bu arada bitkilerimi kireçli su ile değil, hazır içme suyu ile suluyorum.(Sanırım bu sularda fazla kireç yoktur.) Besinsizlikten olabilir mi? Gerçi çiçek coşturan kullanıyorum ama çok sık değil.

sukranayalp 10-12-2006 11:01

benim tahminim böcek veya mantar zararı . Footoğrafa gerek var.

memet 10-12-2006 11:10

fotoğraf yüklemek için buraya bir göz atın..
sorun devam ederse tekrar bakalım..
Mine hanıma sorarız sorunu ..ya da fmt79 bir cevap verebilir

loransay 10-12-2006 23:44

ilginiz için teşekkürler sayın memet. Verdiğiniz linkteki herşeyi uyguladım ama aynı sorun devam ediyor. tekrar tekrar denedim ama sonuç aynı. yeni üye oldum. Acaba yapmayı unuttuğum birşey mi var? Anlayamadım. Bilgisayardan kaynaklanıyor diyemiyorum çünkü iki farklı bilgisayardan fotoğraf yüklemeyi denedim. Umarım Mine hanım bir çare bulur. Çünkü yurt dışı bir gezimde çektiğim çok güzel tropik bitkiler var onları da bu sitede sizlerle paylaşmak istiyorum.

kürekçi 16-02-2007 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanaltay (Mesaj 48372)
merhaba dracena bitkisinin budama zamanı nezaman yapılır ve ne şekilde onu öğrenmek istiyorum bilgileriniz için teşekkürler

Burada sorulmuş bir soru var ama cevap yok:)

Ben de aynı soruyu soracaktım. Annemin yetiştirdiği dracena bir metreyi geçti ve gövde yaklaşık 1-2 cm çapında ama sadece ana gövde var. Gövdeyi nereden budamak gerekir ki yan sürgünler patlak versin? Ayrıca bunu ne zaman yapmak gerekir? Ben gövdeyi inceledim fakat herhangi bir tomurcuk göremedim. Acaba lateral tomurcuklar gövde herhangi bir hasara maruz kalırsa mı oluşmaya başlıyor?

Not: Annem bu bitkiye içi seramik kaplı toprak bir küp içinde bakıyor. Sakıncası olabilir mi acaba? Aslında ben kendimi bildim bileli o bitki, o küpün içinde :) olsa herhalde olurdu şimdiye dek.

Mine Pakkaner 16-02-2007 17:36

Dracenayı yazın sıcakta budarsanız, gövdenin sürgün patlatma şansı daha yüksek olur. Tepe çeliği ise her mevsim suda kolaylıkla köklenir.

Kendini bildin bileli o küpteyse, budamayacaksan bir ara saksı da değiştir Kürekçi :)

kürekçi 16-02-2007 18:09

Ben değil, annem bakıyor ona. Yalnız şöyle birşey var. Dracena evimize ilk geldiğinde 20-30 cm kadardı. Toprağı da sürekli değiştiriyor annem :)
Peki budama noktası neresi olmalı? Kuruyup dökülmüş yapraklar ile canlı yaprakların sınırından mı yoksa köke yakın biryerlerden mi budamak gerekir?

antienflamatuar 03-04-2007 14:16

1 Eklenti(ler)
Ben de annemden artık evinde istemediği bir "Dracena Marginata"ya aldım (evlat edindim). 4 saat süren bitki için sarsıntılı bir yoluculukla evimize ulaştık.
Sağlıklı bir gelişimi var. Saksı değişimi yapalı 2 yıl kadar olmuş. Henüz kökleri saksı dibinden çıkmıyor.
Toprak kalitesini arttırmak için ben toprak değişimi yapmak istiyorum.
Çiçek büyüme devresinde.Toprak değişimi için geç mi kalmış sayılırım?
Aynı saksıyı kullanmamı tavsiye eder misiniz? Yoksa daha iyi gelişmesi için bir numara da olsa büyüteyim mi?
Saksı - toprak değişimi önermezseniz gübreleme yapmayı düşünüyorum.

Cevap bekliyorum.

Ela 03-04-2007 18:55

Çocuğunuzu güle güle büyütün Can Bey :),benim de aynı çiçekten var, yapraklarının yıkanmasını çok sever.Ben mart ayında gübre verdim.
Bu cevapla benim de arkadaşlara bir sorum olacak, acaba nisan ayında da gübre vermeli miyim?

flora 03-04-2007 19:00

Marginata bol aydınlık ve sıcağı çok sever.Böyle bir ortamda nem seviyeside iyi ise yeni filizlerde elde edbilirsin.

acelyakan 01-05-2007 15:50

Merhaba.Belcika'dan yaziyorum.Evde esimin 15 yildir baktigi Dracena marginata var.Bes aydir burdayim ve ne yapmam gerektigine karar veremedim.Üc kök ama yaslanmis dallar ve yaprak döküyor.Dallari sirayla kesip cogaltmayi düsünüyorum.Bana fikir verebilir misiniz?Bu arada klavyem Türkce karakter icermedigi icin sorun yasiyorum.Simdiden tesekkür:rolleyes:

sabah 18-05-2007 17:05

Dracaena
 
Dracaena'ya "Kardeş kanı " dendiği daha önce duymamıştım. Tuylerim diken diken oldu. Ben dracaena demeyi tercih ederim.

Asıl derdim bizdeki dracaena toprak yüzeyi altında minik dal üzerinde yapraklanma yaptı. Baktığımda oradan köklenmediğini gördüm. Onu ne zaman ve nasıl başka bir saksıya alabilirim?

Önceki mesajları okudum ama gövdeden çok sürgün versin diye yapılacak budamanın nasıl olacağını anlayamadım? Tam tepeyi kesmeyi mi kastediyorsunuz?

sabah 22-05-2007 15:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 76173)
Dracenayı yazın sıcakta budarsanız, gövdenin sürgün patlatma şansı daha yüksek olur. Tepe çeliği ise her mevsim suda kolaylıkla köklenir.

Ben de alttan çıkan dalı tepe çeliğidir diyerek kesip suya koydum, bekliyorum.

Budama ile ilgili sorumuza henüz bir cevap alamadık, işler azalınca soruyu tekrarlarım :-)

*Bitki adıyla ilgili itirazım da sürüyor.

yase_erdo 27-05-2007 12:32

dracaena marginata
 
2 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Benim de bir Dracaena Marginata çiçeğim var. Rengi tamamen yeşil değil, yaprakların kenarları şerit halinde açık renk. Arkaları da hafif bordomsu. Son günlerde hızlı biçimde yaprak döküyor. Yaprakları önce uçtan itibaren kızıllaşıyor, sonra sararıyor ve ertesi gün gidiyor..:( İlk başlarda direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir cam kenarına koymuştum. (diğer çiçeklerimin yanına) Ancak hava akımı konusunda hassas olduğunu öğrenince daha az akım olan bir yere taşıdım. Sanırım yerini sevmedi. Yaprak uçları da yanık yanık. Suyuyla ilgili bir sorun olabilir mi? Toprağının nemli olmasına özen gösteriyorum. Düzenli olarak su püskürtüyorum. 15 günde bir sıvı bitki besini veriyorum. Hatta geçen gün belki kendine gelir diye yıkadım da... Banyonun ardından sanki biraz canlandı ama yaprak dökmeye devam ediyor. Sizce nerede hata yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bir de ev içinde sigara içiliyor olması genel olarak çiçekleri etkiler mi?
Şimdiden teşekkürler

gilan 27-05-2007 19:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yase_erdo (Mesaj 109715)
Merhabalar,
Benim de bir Dracaena Marginata çiçeğim var. Rengi tamamen yeşil değil, yaprakların kenarları şerit halinde açık renk. Arkaları da hafif bordomsu. Son günlerde hızlı biçimde yaprak döküyor. Yaprakları önce uçtan itibaren kızıllaşıyor, sonra sararıyor ve ertesi gün gidiyor..:( İlk başlarda direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir cam kenarına koymuştum. (diğer çiçeklerimin yanına) Ancak hava akımı konusunda hassas olduğunu öğrenince daha az akım olan bir yere taşıdım. Sanırım yerini sevmedi. Yaprak uçları da yanık yanık. Suyuyla ilgili bir sorun olabilir mi? Toprağının nemli olmasına özen gösteriyorum. Düzenli olarak su püskürtüyorum. 15 günde bir sıvı bitki besini veriyorum. Hatta geçen gün belki kendine gelir diye yıkadım da... Banyonun ardından sanki biraz canlandı ama yaprak dökmeye devam ediyor. Sizce nerede hata yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bir de ev içinde sigara içiliyor olması genel olarak çiçekleri etkiler mi?
Şimdiden teşekkürler


Sorun tam olarak bu mu bilemem ama toprağın nemli olması konusuna takıldım ben. Çünkü sanırım bu türlerin suyla çok arası yok. Ben kışın 3 haftada bir suluyordum nerdeyse, şu sıralarda da bir hafta-10 günde bir falan suluyorum. Toprağın üst kısmı ciddi ciddi kurumuş oluyor. Bunu da sevdiğini düşünüyorum çünkü aldığımda hafif sarımsıydı, yine de en iyisi bu diye almıştım. Ama şimdi yemyeşil.

Ela 27-05-2007 19:42

İlk başlarda direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir cam kenarına koymuştum. (diğer çiçeklerimin yanına) Ancak hava akımı konusunda hassas olduğunu öğrenince daha az akım olan bir yere taşıdım. Sanırım yerini sevmedi. Yaprak uçları da yanık yanık. Suyuyla ilgili bir sorun olabilir mi? Toprağının nemli olmasına özen gösteriyorum. Düzenli olarak su püskürtüyorum. 15 günde bir sıvı bitki besini veriyorum. Hatta geçen gün belki kendine gelir diye yıkadım da... Banyonun ardından sanki biraz canlandı ama yaprak dökmeye devam ediyor. Sizce nerede hata yapıyorum? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bir de ev içinde sigara içiliyor olması genel olarak çiçekleri etkiler mi?


Benim de aynı çiçekten var ve çok sağlıklı benim ki gölge de duruyor.4 günde bir az su veririm fakat yapraklarını sık sık yıkıyorum.15 günde bir sıvı gübre veriyorum.Çiçeklerimin yanında sigara içilmiyor.Yanından geçenlerin çarpamayacağı bir yerde duruyor.

yase_erdo 27-05-2007 21:51

öncelikle yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. ortamın loş göründüğü doğru, çünkü akşam saatlerinde ve cep telefonuyla çekmiştim, ancak bu kadar becerebildim..:) aslında gündüz daha aydınlıktır. ama sanırım asıl sorun toprağını fazla nemli bırakmam. şu andan itibaren sulama işini azaltıyorum. 15 günde bir sıvı besin ve su püskürtme işine devam edeyim. bakalım, inşallah bir an önce kendine gelir ve sağlıklı fotoğraflarını yollarım...

gilan 27-05-2007 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yase_erdo (Mesaj 109860)
öncelikle yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. ortamın loş göründüğü doğru, çünkü akşam saatlerinde ve cep telefonuyla çekmiştim, ancak bu kadar becerebildim..:) aslında gündüz daha aydınlıktır. ama sanırım asıl sorun toprağını fazla nemli bırakmam. şu andan itibaren sulama işini azaltıyorum. 15 günde bir sıvı besin ve su püskürtme işine devam edeyim. bakalım, inşallah bir an önce kendine gelir ve sağlıklı fotoğraflarını yollarım...

İnşallah :)

gokhan aydinli 29-05-2007 14:11

Bu çiçek uygun ortam sağlanırsa bir hayli hızlı büyüyen ve dayanıklı bir yapıya sahip.
Yaprak uçları sadece hava akımı **** aşırı sulama veya susuzluktan değil çarpma ve sürtünmeler sonucu sararma kuruma yapabilmekte, az ışık alan karanlık olmayan yerlere iyi adapte olduğunu söyleyebilrim..
Toprağın üst kısmı özellikle yazın nemli olmalı, çok su sevmiyor yarakları ise suya bayılıyor yapraklarını haftada bir yıkamak kışın ise kapalı mekanlarda ihtiyacı olan nem için su püskürtmek gayet yerinde olacaktır...

Plumbago 01-06-2007 18:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 105595)
Dracaena'ya "Kardeş kanı " dendiği daha önce duymamıştım. Tuylerim diken diken oldu. Ben dracaena demeyi tercih ederim.

Asıl derdim bizdeki dracaena toprak yüzeyi altında minik dal üzerinde yapraklanma yaptı. Baktığımda oradan köklenmediğini gördüm. Onu ne zaman ve nasıl başka bir saksıya alabilirim?

Önceki mesajları okudum ama gövdeden çok sürgün versin diye yapılacak budamanın nasıl olacağını anlayamadım? Tam tepeyi kesmeyi mi kastediyorsunuz?

Aslında bu soruya bir de resim ekleseydiniz daha anlaşılır olurdu :)

Anladığım kadarıyla iki sorunun cevabı birbirinde gizli ;) Dracaena bitkisi gövdesinden gelişme gösterebilen bir bitkidir. Dolayısıyla tepeden kesilen bir dalın köklenmesi ve kalan kökün dallanması mümkündür. Sizin toprak yüzeyindeki dalı ilkbahar başında kesip başka saksıya almanız durumunda büyük ihtimalle yeni bir dracaena sahibi olmanız olasıdır.

Yalnız kestiğiniz yeri fazla zedelememeye dikkat edin ve kestikten hemen sonra toprakta kalan dalın üzerini aşı macunu ile kapatarak yaranın hava almamasına özen göstermeniz başarı oranınızı arttıracaktır.

sabah 05-06-2007 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago (Mesaj 112042)
Aslında bu soruya bir de resim ekleseydiniz daha anlaşılır olurdu :)

Anladığım kadarıyla iki sorunun cevabı birbirinde gizli ;) Dracaena bitkisi gövdesinden gelişme gösterebilen bir bitkidir. Dolayısıyla tepeden kesilen bir dalın köklenmesi ve kalan kökün dallanması mümkündür. Sizin toprak yüzeyindeki dalı ilkbahar başında kesip başka saksıya almanız durumunda büyük ihtimalle yeni bir dracaena sahibi olmanız olasıdır.

Yalnız kestiğiniz yeri fazla zedelememeye dikkat edin ve kestikten hemen sonra toprakta kalan dalın üzerini aşı macunu ile kapatarak yaranın hava almamasına özen göstermeniz başarı oranınızı arttıracaktır.

Cevabınız için teşekkürler.
İzleyen mesajda açıkladığım gibi ben sürgünü kesmiş bulundum ve aşı macununu maalesef bilmediğimden yapmamıştım. Sürgün suda köklenmeye başladı.
Elimdeki biçimsiz ana gövde de tek tepeçeliği var. Anladığım tepe sürgününü de alsam ve üzerinde hiç yaprak olmasa da drasena dallanabilir. Doğru mu?


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020