agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 17:16   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlknur Mesajı Göster
Sevgili arkadaşım, sadece çiçekleri sapıyla birlikte keseceksin. Mümkün olduğunca sapın en alt kısmından kes, yapraklara zarar verme.
cok tesekkur ederım..

bahar86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 18:14   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2009
cevabınız için teşekkürler...Ben bu işi beceremiyeceğimden en iyisi çiçekleri kendi kendine solsun
Ayrıca da bir sorum daha olacaktı.Çiçeğimin yaprkaları çok kendilerini saldı.Yani hiç dik değiller iyice yere indirdiler kendilerini.Sıcaklardan mı nedendir?Ayrıcada yaprakları çok tozlanıyor ne yapmam gerekiyor.Silsem zarar görür mü ??

bluejean1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 22:48   #183
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Sevgili bluejean1,
Sanırım çiçeğiniz susuz kalmış ve topragı kurumuş. Topragını kontrol edin eğer toprağı çatlamış ve saksı kenarlarından ayrılarak, boşluklar oluşmuşsa, bir kova içine su doldurun ve çiçeğinizin saksısını bu kova dolu suya oturtun. Dikkat edin saksıyı oturturken, saksıdaki hava kabarcıkları topragın saksıdan cıkmasına neden olabilir, elinizle saksı topragına bastırmayı ihmal etmeyin. Saksı komple suyun altında kalacak sekilde su seviyesi olmalı. Saksıdaki bütün hava kabarcıkları çıkana kadar 1 saat kadar bu şekilde bekletin. Takiben saksıyı sudan cıkartın ve süzülmesi için bir kenarda bekletin. Bikaç saat içinde bitkiniz kendisini toparlayacaktır. Bu yontemle susuzluktan ölmek üzere olan 3 saksı yelken çiçeği kurtardım. Tabi eğer sorun susuzluktan kaynaklanıyorsa bu yöntemi uygulayın

kurdelelikedi beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 19:59   #184
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkürler.Çiçeğim üstü hep gübre toprak yok gibi Altta toprağı.Ama bende susuzluktan kaynaklandığını düşünüyorum yarın hemen bu yöntemi uygulayacağım teşekkürler ..

Eski 22-05-2009, 20:31   #185
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Sevgili Yelken çiçeği severler siz şu anda evde yetiştirilmesi en zor çiçeklerden birisini (açelyadan sonra) konuştuğunuzun umarım farkındasınızdır. Eğer çiçekçiden aldığınız gibi dik, gösterişli, yemyeşil, kalın etli bir çiçek yapmayı başarmışsanız sizi sonsuz sayıda tebrik ediyorum...

1- Musluk suyu sevmez, Kloroz hastalıgına yakalanır
2- Mikro ve makro besin elementlerine çok ihtiyaç duyar.
3- Maksimum derecede fazla ışık ister ama bu ışığı gölgede ister yani güneş ışığı üstüne hiç değmiyecek sadece 1-2 saatlik sabah güneşine **** tül perdenin ardından süzülen güneş ışığına tahammülü vardır.
4- Nemi çok sever o yüzden yapraklarına sürekli su püskürtmek gerekiyor.
5- Yapraklarını aşağıya sarkıtması her zaman susuzluktan sanılır ama değil ya kloroz olmuştur **** pencereden ışık alıyorsa yandan ışık alınca yaprakları yana salıveriyor ışığı üstten alırsa yapraklar dik duruyor.
6- Saksı büyük olmamalı mümkün olduğunca kökler saksıyı doldurunca 1 numara büyük saksı ile değiştirilmeli yoksa sadece kök geliştiriyor yapraklar küçük çıkıyor.
7- Yapraklar aşırı derecede fazla toz tutuyor bu da bitkinin ışık almasını engelliyor sürekli temizlenmeli.
8- Kışın fazla soğuğa ve hava akımına tahammülü yok.
9- Fazla sulama kök çürümesine neden oluyor mümkün olduğunca saksı tam kurumaya yakın olmadan sulanmamalı.
10-Beyaz sinek ve toprak biti hastalıklarına yakalanıyor.

Daha sayayımmı? işte bu kadar nazlı ve bakım isteyen bir çiçek yalnız 1 iyi yanı var tüm bu olumsuzluklara rağmen formsuz da gelişse, yaşamaya devam edebiliyor bu özelliği güzel işte, ama çiçekçilerde gördüğünüz, seralarda, tüm ekolojik istekleri yerine getirilerek yetiştirilmiş yelken çiçekleri, insanı kendine hayran bırakırken, evdeki formsuz çiçeğinizin değeri bir anda gözünüzden düşebiliyor.

kurdelelikedi beğendi.
powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 20:44   #186
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Yelken Çiçeği ve Bakımı adlı yazımı e-dergimizde de okursanız detaylı bilgi bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 18:10   #187
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Bu da biraz büyük bir yelken çiçeği ama, idare eder

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 18:51   #188
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Hasan bey gayet güzel bir çiçek olmuş, keyifli ve rahatı yerinde görünüyor. Maşallah.

Eski 26-05-2009, 19:56   #189
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powered Mesajı Göster
Hasan bey gayet güzel bir çiçek olmuş, keyifli ve rahatı yerinde görünüyor. Maşallah.
Teşekkürler, sanırım fazlasıyla yerinde, büyüdükçe büyüyor

Eski 28-05-2009, 09:25   #190
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2009
Galeri: 1
Bu da benim Barış çiçeğim :)

Merhaba, Ben de yeni katılanlardanım...
Resimdeki de benim oturma odamda baktığım Barış çiçeğim. Çiçeğim olduğundan iki kat daha büyüktü fakat ben biraz rahatlaması için Mayıs başında epey budama yaptım. Yapraklarını kestiğimden beri 4. çiçeğini açıyor

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
dragonfly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 20:14   #191
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dragonfly Mesajı Göster
Merhaba, Ben de yeni katılanlardanım...
Resimdeki de benim oturma odamda baktığım Barış çiçeğim. Çiçeğim olduğundan iki kat daha büyüktü fakat ben biraz rahatlaması için Mayıs başında epey budama yaptım. Yapraklarını kestiğimden beri 4. çiçeğini açıyor
Yapraklarda herhangi bir sorun yok, oldukça sağlıklı gözüküyor, maşallah diyelim

Eski 28-05-2009, 22:13   #192
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Teşekkür ederim Hasan Bey, maşallah diyelim evet

Eski 29-05-2009, 13:27   #193
Yeni Üye

Merhaba powered;
Yazını okudum..Benim çiçeğim oldukça büyük bir saksıda.Değiştirme imkanım artık yok.Yapabileceği tek şey saksısında kalmak..Ben büyük bir saksının onun için çok sağlıklı olacağını düşünüyordum meğerse yanılmışım.Suyunu eksik etmiyorum hala yaprakları aşağıda :S Züleyhanın tavsiyesini uyguladım ama bir değişme yok.Zaten ne kadar yapabildim oda düşünülür.Saksı aşağıdan suyu yukarı çıkarmıyor.Hiç su almadı içine kovadan.Bende şaşırdım... Neyse artık herşeyi uyguluyorum.Düzelip düzelmiyeceği çiçeğimin kendisine kalmış birşey.Ama yapraklarının öyle olması beni sinir ediyor.. Ara da bunun saksının büyüklüğünden kaynaklandığını düşünüyorum.Yapraklarının yayıldığını düşünüyorum...Belki ilerliyen zamanlarda düzelir...

Eski 29-05-2009, 13:41   #194
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Mesajı Göster
Yapraklarda herhangi bir sorun yok, oldukça sağlıklı gözüküyor, maşallah diyelim
Bu arada sizin Bariş çiçeğide oldukça güzel, keyifli, maşallah

Eski 29-05-2009, 19:36   #195
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Sevgili Blujean1;
Bende tam 4 saksı var yelken çiçeği, fakat hiçbiride benim istediğim formda değil, ben çok iyi biliyorum ki bu çiçek Diffenbachia kadar büyük yaparak yapabiliyor ve el büyüklüğünde çiçek açabiliyor. Bizimkiler öylemi! maalesef küçücük sarkmış yapraklar kimisi yanlardan uçlardan sararmış, bu çiçekle çok derdim var çok!

Bakım konusunda E-dergide bir çok bilgi okudum, farklı internet sitelerinden farklı kaynaklardan bir çok bilgi edindim, hemen hemen hepsini uyguladımda, ama sonuç sadece hayal kırıklığı.

Vitamin aldım her türlüsünden, makro, mikro hepsi var, deniz yosunu tozu aldım iyi gelir diye, humik asit fulvik asit onlarıda aldım, BGD bitki gelişim düzenleyiciler aldım, hatta ona buna uyduk giberellic asit bile aldım, hepsinide tarif edilen zamanlarda tarif edilen miktarlarda özenle uyguladım. Fakat milimetrik bir fark bile yok! sadece milimetrik bir fark olmaz mı? ama yok!

Uzatmayalım, ben bu çiçeği, çiçekçilerdeki gibi formlu büyütene kocaman bir HELAL OLSUN diyorum.

kurdelelikedi beğendi.

Düzenleyen powered : 29-05-2009 saat 19:38 Neden: Kelime Hatası
Eski 29-05-2009, 19:41   #196
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dragonfly Mesajı Göster
Bu arada sizin Bariş çiçeğide oldukça güzel, keyifli, maşallah
Teşekkürler, şuan için keyifli, üç tane kocaman çiçeği var

Eski 29-05-2009, 23:25   #197
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
beni mazur görün ancak ilk defa yetiştiriyorum barış çiçeğini..barış ne yapmaya çalışıyor

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 23:37   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Yeni yaprak çıkarıyor senin yelken çiçeğin Fatihciğim...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 00:18   #199
Yeni Üye

Sevgili powered;
Evet bende sana katılıyorum.Beni baya zorlıyacağa benziyor.Eee gülü seven dikeninede katlanır ne yapalım.Artık elimizden gelen bu kadar.Gerisi çiçeğe kalmış bir şey herhalde

Eski 30-05-2009, 09:09   #200
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Sevgili Powered ve Bluejean1, diğer arkadaşları bilemiyorum ama aslında ben pek zorlanmıyorum çiçeğime bakarken, yani yaptığım inanın fazla birşey yok.

Yalnız en önemlisi bence ,tecrübeme dayanarak söylüyorum, çiçeğin yerini sevmesi ile ilgili. Benimki oturma odasında pencerenin hemen yanında, sabahtan akşama kadar direk güneş ışığından uzak olmak kaydı ile aydınlık bir ortamda duruyor, öyle bir şansım var Allahtan

İkinci yaptığım şey kışın haftada 1, yazın ise toprağını kontrol ederek 4-5 günde bir sulamak. Üçüncü ve son yaptığım şey ise konuşmak Kimi insan saçma bulur bunu ama ben yürekten inanıyorum.

Benim yaptıklarım bakım için bu kadar, dörtlü kombinasyon; toprak, su, ışık ve sevgi )

Eski 31-05-2009, 00:23   #201
Yeni Üye

dragonfly;
Anlıyorum.Bakımında zorlanmıyorsan ne mutlu.Bende öncelerden pek bakıma ihtiyaç duymuyor diye biliyordum.Şimdi tecrubeleniyorum.Ama bazen hiç bakıma ihtiyaç duymuyorlar.O kadar kötü yerlerde duruyorlar ki görmelisiniz.Ama yerini sevdikten sonra gerçekten mutlu ve huzurlu yetişiyor.Yerini sevmesi gerçekten önemli...Barış çiçeği kriterlerine tam uygun şu anki yeri.Bilmiyorum neden böyle yapıyor.Bu arada benimkininde üstünde 6 çiçeği vardı yeni azalttım Şimdi 2 tane var bi tanede alttan çıkıyor

Eski 01-06-2009, 21:54   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
merhaba...3 tane yelken çiçeğim var..2si gayet sağlıklı ve çiçekli ancak bu fotoğrafta gördüğünüzün yaprakları sanırım güneşten bu halde...köklerine baktım,sağlam,sorun görünmüyor...güneş görmeyen kuytu bir yere aldım,sizce toparlanır mı?Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 22:40   #203
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Sevgili cancan evet sanırım güneş yakmış o yaprakları dibinden kesmelisin çirkin duruyorlar onlardan artık hayır gelmez, güneş görmeyen bir yerde yeni yaprakların çıkmasını bekle bence.

Eski 04-06-2009, 09:30   #204
Yeni Üye

ebrukedi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
selamlar,

Barış çiçeğimin yaprak kenarlarında kuruma oluyor. Güneş almıyor, ama aydınlık bir ortamda duruyor. Sürekli yeni yaprak veriyor ama kimisinde kuruma oluyor. Şu anda çiçek açıcak.

Toprağını kuru bırakmıyorum. Arada yapraklarını ıslayıtorum. Ara ara sıvı gübre veriyorum. Ama kurumaya engel olamıyorum.

Eklenen Resimler

ebrukedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 18:33   #205
Ağaç Dostu

powered's Avatar

O kuruma değil ki! kimine göre vitamin eksikliği, kimine göre güneş yanığı, kimine göre nem eksikliği, kimine göre toprağın fazla ıslak olması, ama hepside uygun diyorsunuz ki bende aynı şekilde titizlikle bakıyorum ama benimkide tıpkı sizinki gibi.

Eski 04-06-2009, 21:50   #206
Ağaç Dostu

dragonfly's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrukedi Mesajı Göster
selamlar,

Barış çiçeğimin yaprak kenarlarında kuruma oluyor. Güneş almıyor, ama aydınlık bir ortamda duruyor. Sürekli yeni yaprak veriyor ama kimisinde kuruma oluyor. Şu anda çiçek açıcak.

Toprağını kuru bırakmıyorum. Arada yapraklarını ıslayıtorum. Ara ara sıvı gübre veriyorum. Ama kurumaya engel olamıyorum.
Anladığım kadarı ile herkeste bu dert mevcut, benim çiçeğin de yaprak uclarında var sadece, eski yaprakların hemen hemen hepsinde bu siyahımsı kurumalar var ama Allahtan çok büyük değiller

Eski 05-06-2009, 08:47   #207
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Benim barış çiçeğimin durumunu iyi bilirdim. Burdaki arkadaşların önerisi ile besin cubuklarından aldım koydum. Çiçeğin yaprakları sanki daha dik durdu. Şimdi çiçeğim daha sağlıklı görünüyor. Yaprak veriyor. Fakat yeni cıkan cicekleri sanki daha küçük boylu oluyor. Nedenini çözemedim.
Bu arada bu çiçeğin ucundaki kurumalar suyunun kireçli olduğunun göstergesi diye biliyorum. İçme suyu ( satınalınan ) ile sulamak gerekiyor bu çiçeği.
Akşam telefondan cekildiğinden fotograflar bulanık;

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.

Düzenleyen adincer : 05-06-2009 saat 09:23
adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 09:05   #208
Yeni Üye

ebrukedi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi powered Mesajı Göster
O kuruma değil ki! kimine göre vitamin eksikliği, kimine göre güneş yanığı, kimine göre nem eksikliği, kimine göre toprağın fazla ıslak olması, ama hepside uygun diyorsunuz ki bende aynı şekilde titizlikle bakıyorum ama benimkide tıpkı sizinki gibi.

Direkt güneş almadığı için güneş yanığı olamaz, ara ara gübre veriyorum vitaminsizde olamaz. Nem eksikliği, çok sık olmasada yapraklara su püskürtüyorum, toprağı kurtumdan suluyorum ama abartılı biçimde değil.

Peki kireçli sudan kaynaklanabilir mi?

ebrukedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 09:22   #209
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Sevgili ebrukedi;
yapraklarına sıktıgın su kireçli ise olabilir. Kendi suyunu da yapraklarına püskürttüğün suyu sa kireçsiz su ile sulasan sorun gecebilir.
Fakat fotograflarda gördüğüm kadarıyla sunun vereceği zarardan daha fazla bir kuruma var. Su yaprak uclarını kurutuor sizinki yapragı kurutmus nerdeyse. Sorun başka da olabilir. Saksı degiştirme vakti gelmiş olabilir.

adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 16:27   #210
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Sevgili Ebrukedi,
Hani bir atasözü vardır; Kelin merhemi olsa, önce kendi başına sürer diye, şimdi benim durumumda tıpa tıp sizinkiyle aynı, ben burada söylenebilecek bütün tavsiyeleri harfiyen uyguluyorum, üstelik Mine hanımın E-Dergide bu çiçeğin bakımı ile ilgili yazısını ezberledim okuya okuya, orda yazan her şeyi uyguluyorum ama yüzümü yinede güldürmediler. Şu an farklı bazı şeyler deniyorum sonuçları 1 aydan önce almak mümkün değil belki düzelirlerse sizinle paylaşırım. Sizin ilk etapta yapacağınız şeyler fikrimce;

1- Yanık yaprakların hepsini kesin (Hastalıkta olabilir yayılmasın)
2- Suyu saksı kurumadıkça vermeyin.
3- Mutlaka yağmur suyu verin bu çok çok önemli.
4- Bir müddet gübreyi kesin. (Toprağın PH çok yükselmiş olabilir)
5- Onlarla arasıra konuşup düzelmezlerse evden atıcam sizi diye tehdit edin. (Bu çok etkili oluyor gerçekten anlıyorlar.)
6- Forumun Bir bilene soralım bölümünde Mine hanıma fotoğraflarıda ekliyerek ne yapabilirm diye sorun.

kurdelelikedi beğendi.

Düzenleyen powered : 05-06-2009 saat 16:28 Neden: eksik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024