agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2012, 16:15   #1171
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
sanırım benim köklendirmeye çalıştığım difenbahya köklendi, yeni yaprak oluşumu var

Eklenen Resimler

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 08:42   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2012
merhabalar, bir seneyi askin bir süredir bu cicege sahibim. ilk defa evimde ölmeden yasayan cicek bu cok seviyorum. cicegimi cok saglikli saniyodum taki ilk resmini görene kadar.cicegim cok fazla yaprak döktü. kuruyarak-cürüyerek. ama bu kadar oldugunu tahmin etmiyordum. size sorularima gelince
1- cicegin yapraginin hepsi kurumadan veya cürümeden kopariyorum bu yanlismi
2- cicegim eski haline dönermi yani alttan yaprak cikarmi
3- saksisi cok mu büyük
4- cicegin dibine arapsaci gibi kökü kücük cicekler dikmek istiyorum. bu ciceklere zarar verirmi
5- ikici resimdeki kücük sivilce gibi seyler neredeyse iki aydir var. onlar dalmi olacak
6- yandaki kücük iki yaprak cok yavas büyüyor bu normalmi
biraz fala oldu ama bilgi veren olursa cok sevinirim...
simdiden tesekkürler...

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
nabersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 14:52   #1173
Yeni Üye

egüz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2012
Merhaba,
benim difenbahyamın yapraklarında nokta şeklinde,küçük,kırmızı böcekler var,bunlar için ne yapmalıyım?

egüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 21:58   #1174
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın nabersin,
Bitkinizin diğer yapraklarını inceledim. Bana çok sağlıklı göründüler. Genel bir hastalık olsa onlarda da problem görülür. Alt yapraklar yeterli ışık alamayarak dökülmüş olabilirler. Alttan yeniden yaprak vermez. Yukarı doğru yavrular.
Saksısı biraz büyük. Ama şimdi değil de baharda, köklere zarar vermeden bir boy ufak saksıya alabilirsiniz. Sanırım tüm saksı içini kaplayacak kadar kök büyütememiştir. Kenardaki fazla topraklar siz saksıdan çıkarttığınız zaman zaten dökülecektir.
Bitkiyi aşırı sulamayınız.
Tomurcuklardan dal yapabilir. Buna bitki tomurcuğa gelen ışık miktarına göre kendi karar veriyor.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:29
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 10:38   #1175
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
selam benim difim yamuk mamuk uzadı gitti gövdedeki yapraklar döküldü ve gövdesi kambur oldu birde taşınma esnasında yer değişimini beğenmedi

çiçeğimi sizlerden cesaretle asla yapamam dediğim kesip köklendirme çalışmasına girişmek istiyorum

aslında çiçeğime göz koyan bir kaç kişinin etkisi büyük

köklerinden üç filiz verdi onlarıda ayırmam lazım

mevsim uygun mu nasıl yapacam nasıl kesecem neler kullancam bana yardımcı olurmusunuz

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 21:25   #1176
Ağaç Dostu

alacakaranlik's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 5
bunlarda benim difenbahyalarım

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
alacakaranlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 00:21   #1177
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın alacakaranlık ilk ve 3. resimlerdeki türü hiç görmemiştim çok sevdim. Güle güle büyütün.
Sevgili eb_ru maşallah pek güzel büyümüş. haydi bakalım çiçeğini de görelim inşallah
Sayın saldikenver bu bitki bir kuraklık bitkisidir. Susuzluğa çok iyi dayanır. Biraz fazla su verseniz hemen damlatma yapar. Fazla rüzgar ve hava akımından hoşlanmayabilir.
Sayın samarra difenbahyanın çeliklere ayrılıp köklendirilmesi konusu için bu başlıktaki bazı yazıları okuyabilirsiniz. Ben hiç denemedim, biraz büyük bir bitki sanırım cesaret edemem...

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:16 Neden: ek
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 12:28   #1178
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Buda benim difenbahyalarımdan birisi.Aydınlık yer konusunda sıkıntımız var.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 14:10   #1179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nardane Mesajı Göster
Buda benim difenbahyalarımdan birisi.Aydınlık yer konusunda sıkıntımız var.
nerede görüntü yok

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 21:25   #1180
Ağaçsever

spir's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2012
Toprağı çok sıkı olmasın içerisinde bitiki çürüntüsü ve beyaz mköpükler olanlardan kullanın su sulama içinse saksı tabağına çakıl bir mitar çakıl taşı koyun taşları geçmeyecek kadar su koyun üstüne çiçeğinizi koyun bu nemden çiçek faydalanır diyorlar bu işlemi çiçeğe yakın ama ayrı kapta da yapabilirsiniz toprak sadece nemli olmalı ıslak değil ben bu yöntemle difenbahyayı kurtardım toparlanması biraz uzun sürüyor ama herkese kolay gelsin

spir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 16:21   #1181
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
difenbahyamın yapraklarındaki bu böceklerin ne olduğunu bilen va rmı acaba?

Eklenen Resimler

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 16:40   #1182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
bir şey öğrenmek istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.iş yerimde bir tane çiçek var.adının difenbahya olduğunu yeni öğrendim.bakmamıza ve sulamamıza rağmen kuruyor.nasıl müdahale edebilirim.yerini de değiştirdim ama değişen bir şey olmadı.ekte bir kaç resim paylaştım.ne yapmam lazım acaba?

mir_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 16:43   #1183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
pardon ekleyememişim

mir_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 17:34   #1184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mir_ay Mesajı Göster
bir şey öğrenmek istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.iş yerimde bir tane çiçek var.adının difenbahya olduğunu yeni öğrendim.bakmamıza ve sulamamıza rağmen kuruyor.nasıl müdahale edebilirim.yerini de değiştirdim ama değişen bir şey olmadı.ekte bir kaç resim paylaştım.ne yapmam lazım acaba?
merhaba,difenbahyalar aydinlik ortami severler.fazla su sevmezler.cünkü fazla su topragin uzun süre nemli kalmasina ve yapraklarinin bozulmasina sebep olur,ayrica kök cürümesi yapar.siz en iyisi topragini degistirip yeni bir saksiya alin.böylece kök cürümesi olup ,olmadiginada bakarsiniz,ama mutlaka suyu azaltin.kolay gelsin

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 17:43   #1185
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_elif Mesajı Göster
difenbahyamın yapraklarındaki bu böceklerin ne olduğunu bilen va rmı acaba?
merhaba,difenbahyalar aydinlik ve nemli ortami severler.suyu cok sevmezler,hatta fazla su bozulmasina,yapraklarinin dökülmesine sebep olur.direk günes isigi asiri sicaklarda zarar verebilir.hemen sulamayi kesip,gerekirse topragini degistirerek ciceginizi kurtarabilirsiniz.ayrica fazla su kök cürümesi yapabilir,iyice bakin.toprak uzun süre nemli kalirsa yapraklarda siyah renkli toz gibi sinekler olusabilir.kolay gelsin

Eski 28-03-2012, 21:38   #1186
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Sayın yesilgiresun cevabınız için teşekkür ederim.
Bitkinin toprağını yaklaşık bir iki ay önce değiştirdim ve sabah ve akşam güneşini alan camekanlı balkodan duruyor.
Ancak üzerinde gördüğüm böceklerle ilgili olarak ne yapmam gerektiğini henüz anlayamadım.

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 22:26   #1187
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_elif Mesajı Göster
Sayın yesilgiresun cevabınız için teşekkür ederim.
Bitkinin toprağını yaklaşık bir iki ay önce değiştirdim ve sabah ve akşam güneşini alan camekanlı balkodan duruyor.
Ancak üzerinde gördüğüm böceklerle ilgili olarak ne yapmam gerektiğini henüz anlayamadım.
sevgili k-elif
ben mesaji mir-ay kardesin mesajina karsilik yazmistim.ama yanlislikla sizin mesajinizi alintilamisim.özür diliyorum.sizin sorununuz hakkinda bir bilgim yok.ama forumda cok yerde ciceklerdeki zararliliri yok etmek icin ilaclama metodlari hakkinda yazismalar var,istersen onlari bir arastir.her sey gönlünce olsun

Eski 02-04-2012, 20:43   #1188
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Sayın k elif
Difenbahyanızdaki böceğin adını bilmiyorum. Ama zaman zaman benim bitkilerimde de oluyor. Ben balkon da hortuma sulama başılığı takarak yaprakları yıkıyorum ve bu esnada elimle böcekleri temizliyorum. Zaten yapraklar büyük olduğu için kolayca temizleniyor. Denemenizi tavsiye ederim.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 15:54   #1189
Ağaçsever

Yaklaşık dört yıl önce çelikten yetiştirdiğim difenbahyam oldukça uzamasına rağmen sadece tepesinde birkaç yağrağa sahipti. Ben de gövdeyi paraçalara ayırıp, saksılara 2 veya 3'er parça ektim. Bu sayede büyüdüklerinde saksıda daha dolu bir görüntü oluşturacaklar. Sürgün vermeye başladıkları zaman burada paylaşmayı düşünüyorum. İşte çektiğim fotoğraflar.

Name:  IMG_1112.jpg
Views: 2423
Size:  56.4 KB

Name:  IMG_1113.jpg
Views: 2190
Size:  51.4 KB

Name:  IMG_1114.jpg
Views: 2265
Size:  42.1 KB

Name:  IMG_1115.jpg
Views: 2182
Size:  42.0 KB

Name:  IMG_1116.jpg
Views: 2211
Size:  61.1 KB

Eski 25-04-2012, 20:52   #1190
Ağaçsever

Bugün ilk sürgünümü gördüm. Çeliklerim üzerlerine düşeni yapıyor.

Name:  IMG_1257.jpg
Views: 2135
Size:  52.0 KB

Eski 03-05-2012, 10:24   #1191
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Wink

Merhabalar,
4,5 ay önce düğünümde bir difenbahya hediye edildi bize.
Geldiği günden beri yaprakları kuruyor. Eşim iki günde bir suluyordu, en sonunda bu kadar suyun aslında bitkiye zarar verebileceğine onu ikna ettim. Şimdi sadece yapraklarına su püskürtüyorum. Haftada bir filan da dibine su döküyorum.

İlk zamanlar (fazla sulandığı dönemde) çok fazla yaprak kaybettik. Şimdilerde de kökü gevşemiş durumda. Eğik duruyor ve yerinden sallanıp duruyor. Toprakta sabitlenmiş değil. Bir de sadece tepedeki yapraklar kaldı. Gövdesinin alt kısımları yapraksız. O yüzden gövde gereğinden fazla uzun görünüyor. Yapraklardan bazıları boyunlarını bükmüş durumda. Ne yapmalıyım?

Bu yapraksız uzun görüntü çok çirkin. Gövdeyi parçalara mı ayırmalıyım? Bu işlemi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Neyle kesiyorsunuz? Nasıl bir toprağa ekiyorsunuz? Sulamayı nasıl yapıyorsunuz?

Eklenen Resimler

mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 13:42   #1192
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutter Mesajı Göster
Merhabalar,
4,5 ay önce düğünümde bir difenbahya hediye edildi bize.
Geldiği günden beri yaprakları kuruyor. Eşim iki günde bir suluyordu, en sonunda bu kadar suyun aslında bitkiye zarar verebileceğine onu ikna ettim. Şimdi sadece yapraklarına su püskürtüyorum. Haftada bir filan da dibine su döküyorum.

İlk zamanlar (fazla sulandığı dönemde) çok fazla yaprak kaybettik. Şimdilerde de kökü gevşemiş durumda. Eğik duruyor ve yerinden sallanıp duruyor. Toprakta sabitlenmiş değil. Bir de sadece tepedeki yapraklar kaldı. Gövdesinin alt kısımları yapraksız. O yüzden gövde gereğinden fazla uzun görünüyor. Yapraklardan bazıları boyunlarını bükmüş durumda. Ne yapmalıyım?

Bu yapraksız uzun görüntü çok çirkin. Gövdeyi parçalara mı ayırmalıyım? Bu işlemi yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Neyle kesiyorsunuz? Nasıl bir toprağa ekiyorsunuz? Sulamayı nasıl yapıyorsunuz?

Sayın mutter,

Difenbahyanızı aşırı sulamışsınız. Özellikle kış aylarında çok dikkatli ve toprağın nemini kontrol ederek sulamak gerekiyor. Sözlerinizden anladığım kadarıyla bitkinizin kökünde aşırı sulama nedeniyle çürüme oluşmuş. Kökünün sallanması bu yüzden.

Resimden gördüğüm kadarıyla altta bir sürgünü var. Bu sürgünü ayırın. Ana gövdeyi de iki parçaya keskin bir bıçak yardımı ile ayırın. Toplam 3 parça bitkiniz olacak. Ben torf ile bahçe toprağını karıştırıp ekiyorum. Eğer bahçe toprağına ulaşamazsanız şimdilik sadece torfun içinde kestiğiniz parçaları köklendirebilirsiniz. Kestiğiniz kısımların üstünü mumla kapatın. Daha sonra köklenen bitkilerinizi, mutlaka toprak torf karışımına aktarın.

Sakın fazla sulamayın.

Şimdiden başarılar.

Eski 03-05-2012, 14:19   #1193
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Sevgili DENİZ YILDIZI,
Tekrar çok teşekkür ederim.
Köklendirme işlemini toprak torf karışımında yaparsam kökler oluştuğunda bitki aynı yerde kalmaya devam edebilir, değil mi? Kökler oluşunca muhakkak yer değişimi yapmak gerekmiyor , değil mi?

mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 17:35   #1194
Ağaçsever

Eğer toprak torf karışımına ekmişseniz yer değiştirmenize gerek yok. Torfa ekitiğimiz zaman, torf bitki için gerekli besin maddelerine sahip olmadığı için yer değişimi gerekiyor.

Eski 05-05-2012, 11:31   #1195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Bunlarda benim güzellerim

[sıze="6"]
lütfen maşallah çekin nazar değmesin
[/sıze]

Eklenen Resimler

udef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 13:32   #1196
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Sn. udef saksı çok küçük kalmış gibi duruyor , siz en iyisi ağaçların dikildiği büyük saksılardan alın bitkinize anca olur. Maşallah gerçekten çok güzeller.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 21:48   #1197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba sn.udef, difenbahialarınız harika nasıl bakım uyguladığınızı anlatırsanız tecrübelerinizden faydalanırız

bozo.0606 ve nabersin beğendi.
merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 21:58   #1198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
sayın udef ;

maşallah bu güzelleri paylaştıysanız siz nasıl baktığınızı ve besinler verdiğinizi de paylaşırsınız şimdi!!

uzun yıllar sizinle olmaları dileğiyle..

Düzenleyen bozo.0606 : 08-05-2012 saat 11:46
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 18:55   #1199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
suyunu ve bolcada sevgimi veriyorum, inanınki başka birşey yapmıyorum.

udef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 19:26   #1200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
sevgi çok şeydir ve bitkilerde sevildiğini bilir.

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024