agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni455Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2012, 18:54   #1201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Köklendirme

Merhabalar yaklaşık 1,5 ay önce oldukça uzayan difenbahyamı kesip köklendirmek için suya koydum son günlerde resimde görüldüğü gibi köklenmeye başladı. Ancak kökler çok üst taraftan çıktı. BU ne anlama gelir acaba? Alt kısmı kesip o şekilde mi ekmeliyim? Ve de köklerin ne kadar daha uzamasını beklemeliyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

bacchusb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 16:52   #1202
Yeni Üye

Sesimi duyan kimse yok mu?

Eski 20-05-2012, 18:01   #1203
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bacchusb Mesajı Göster
Sesimi duyan kimse yok mu?
Derin suya koymuşsunuz onun için yukarıdan köklenmiş. Köklerin biraz daha büyümsini bekleyin Köklerin dibinden kesin. O parçayı daha az suya koyun yeniden köklemesini bekleyin köklenince isteyene verin. siz kendinizinkini daha küçük bir saksıya alın yumuşak bir toprakla doldurun.(torf+bahçe toprağı+gübre uygun bir karışım)

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 18:02   #1204
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim

gultar beğendi.
Eski 22-05-2012, 15:16   #1205
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
sevgi çok şeydir ve bitkilerde sevildiğini bilir.

Benim de çevremde en sık duyduğum ve en çok gülümsememe sebep olan şeylerden biridir artık : "Yaa çok seviyorum ben çiçekleri ama nedense bir türlü yetişmiyor bende???" Malesef insanlar sadece sevdiklerini "sanıyorlar"....

Gül Batur ve bozo.0606 beğendi.
erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 19:06   #1206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Gerçekten sevebiliyorsanız bitkilerinizi, onlarla konuşabiliyorsanız sizin yakarışlarınızı bile duyabilirler. Ve emin olun cevap verebilirler. Çiçekleri sevmek onları anlamaktır ve zamanı geldiğinde topraklarına bakmadan susuz kaldıklarını farkedebilmektir.

Hiç açmayan ve hiç umudum olmayan ama çok sevdiğim paskalya kaktüsüm tek çiçek açtı ve beni çok mutlu etti. Şimdilerde iki tomurcuk daha büyütüyor ))

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 02:32   #1207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2012
merhabalar bir önceki sayfada cicegimin resimleri var. cok yaprak döktü ve kel kaldi ama alttan iki kücük dal daha ciktigindan o görüntüyü kapatacak saniyorum ama problemim yeni cikan yapraklar cok kücük cikiyo neden olabilir?

nabersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 11:27   #1208
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Merhaba canım, aslında resimde güzel görünüyor ancak sanırım sonradan dökülüp küçülmeye başlamış. Ayrıca bir yıllık bitki olduğundan bahsetmişsin, eğer bir yıldır aynuı saksıdaysa, bir yıldır iyi dayanmış, çünkü bu saksı oncacık bitki için fazla büyük geldi bana, bir yıl önceki boyutunu düşününce.... Hala da fazla büyük.... Bitki şaşırıp geniş alanda kök oluşumunu arttırıyor, bu defa da gövde gelişimi aksıyor...,yapraklar o yüzden çelimsiz kalıyor. Bencekökleri budama zamanı gelmiştir, hem saksısını değiştirmiş olursun, biraz daha küçük bir saksıya alırsın hem de çiçeği biraz kökten temizlersin... Çiçek rahatlayıp, kendine gelecektir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nabersin Mesajı Göster
merhabalar bir önceki sayfada cicegimin resimleri var. cok yaprak döktü ve kel kaldi ama alttan iki kücük dal daha ciktigindan o görüntüyü kapatacak saniyorum ama problemim yeni cikan yapraklar cok kücük cikiyo neden olabilir?

Eski 23-05-2012, 11:33   #1209
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Bu arada evet aşağıdaki o küçük tomurcuklar "sürgün" verecek, yani o çıplak görüntüyü tamamen kapatanak merak etme

Eski 23-05-2012, 22:24   #1210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
bende yetiştiriyorum birkaç sorum olacak fotoğraf da yükleyeceğim umarım becerebilirsem

ayaz277 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 16:13   #1211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
ölmesin

Öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım. Herkese iyi forumlar.

Ben de difimdeki sıkıntıların nedenini bir araştırayım dedim de bu sitede yazılanları okuyunca sanırım onu öldürmek üzere olduğumu ya da öldürdüğümü anladım ve kökünü çıkardım ve köklerde çürüme olduğunu gördüm. Aşırı sulama, yaprakların nemsizliği ve ışıksız ortam onu bu hale getirmiş, sonunda dank etti bana.
Fotoğrafları aşağıda ve kalın köklerinin ucu sanki kesilmiş gibi kaldı çünkü uçları çürümüştü. Toprağını kurumaya bıraktım balkona serdim.
Solucan bile vardı içinde.

Daha farklı önerilerinizi almak istiyorum. İyileşmesi ve daha iyi olması için ne yapmalıyım. Bu cahili nolur bilgilendirin.
Teşekkürler.

metin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 21:18   #1212
Ağaç Dostu

furkyt's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Bana bir çelik geldi hediye.Bu çeliğin tepesini mumlamalımıyım.Mumlamasam nolur.

furkyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 21:57   #1213
Ağaç Dostu

sayın furkyt;

mumlarsanız su kaybı azalır, tutması daha garanti olur.

kolay gelsin..

furkyt beğendi.
Eski 28-05-2012, 22:02   #1214
Ağaç Dostu

furkyt's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
sayın furkyt;

mumlarsanız su kaybı azalır, tutması daha garanti olur.

kolay gelsin..

Çok teşekkürederim.İyi akşamlar...

furkyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 19:11   #1215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Merhaba arkadaşlar,
ben de bundan 2 ay önce bir tane difenbahya çiçeği almıştım. Fiyatı 10 liraydı. çok severek aldım. Aldığımda üzerinde 6 yaprak vardı. Alttan 3 yaprağını döktü. Yeni taptaze 3 yaprak çıkardı. Bir tane daha çıkarmak üzere. Onu da sayarsak 7 yaprağı var. şu anda sağlıklı gözüküyor. Benim sorum şu. Gövdesi çok ince değil fakat çok kalın da değil. Aldığımda gövdeden bir patlak vardı. Yaprak çıkarmak üzereydi. şuanda o gövdenin içindeki yaprak çıkmadığı gibi o kısım kurudu. Bunun nedeni ne olabilir. Diğer sorum da ark. Aynı çiçekten var. Hiç bakmadığı halde her tarafı yaprak dolu. Benimkinin gövdesinden niye yaprak çıkmıyor?

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 08:26   #1216
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Merhaba,
Eğer yumuşama varsa yapılacak birşey yok,
çürük yukarıya doğru devam ederek tüm gövdeyi sarar
ve bitkiyi tamamen yok eder, yani öldürür.
O yüzden yapmanız gereken,
gövdeyi yumuşamış olan o çürük kısmından çok keskin ve steril bir bıçakla kesmek (üstünden)....
Sonra sağlıklı olan kısmı tekrar temiz toprağa sağlma bir şekilde dikin,
köklendirerek de dikebilirsiniz, ama ben genelde direkt toprağa dikiyorum,
öyle de kökenip, tutuyor....
Bitkinizi ancak böyle kurtarabilirsiniz....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin07 Mesajı Göster
Öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım. Herkese iyi forumlar.

Ben de difimdeki sıkıntıların nedenini bir araştırayım dedim de bu sitede yazılanları okuyunca sanırım onu öldürmek üzere olduğumu ya da öldürdüğümü anladım ve kökünü çıkardım ve köklerde çürüme olduğunu gördüm. Aşırı sulama, yaprakların nemsizliği ve ışıksız ortam onu bu hale getirmiş, sonunda dank etti bana.
Fotoğrafları aşağıda ve kalın köklerinin ucu sanki kesilmiş gibi kaldı çünkü uçları çürümüştü. Toprağını kurumaya bıraktım balkona serdim.

Daha farklı önerilerinizi almak istiyorum. İyileşmesi ve daha iyi olması için ne yapmalıyım. Bu cahili nolur bilgilendirin.
Teşekkürler.

Eski 06-06-2012, 08:34   #1217
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Şuna bir açıklık getireyim önce :
Gövdedeki patlak dediğiniz sanırım gözlerden bahsediyorsunuz,
hani hafif kabartıla var üzerinde...
Oralardan zaten yaprak çıkmaz.
Yapraklarını sadece tepelerden verir sürekli ve birer birer verir.
O patlak dediğiniz gözlerden sürgün verebili ancak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
ben de bundan 2 ay önce bir tane difenbahya çiçeği almıştım. Fiyatı 10 liraydı. çok severek aldım. Aldığımda üzerinde 6 yaprak vardı. Alttan 3 yaprağını döktü. Yeni taptaze 3 yaprak çıkardı. Bir tane daha çıkarmak üzere. Onu da sayarsak 7 yaprağı var. şu anda sağlıklı gözüküyor. Benim sorum şu. Gövdesi çok ince değil fakat çok kalın da değil. Aldığımda gövdeden bir patlak vardı. Yaprak çıkarmak üzereydi. şuanda o gövdenin içindeki yaprak çıkmadığı gibi o kısım kurudu. Bunun nedeni ne olabilir. Diğer sorum da ark. Aynı çiçekten var. Hiç bakmadığı halde her tarafı yaprak dolu. Benimkinin gövdesinden niye yaprak çıkmıyor?

Eski 06-06-2012, 11:34   #1218
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Dün bitkimin toprağını eşelerim hafif ve beyaz ince uzun kurt gibi bişeyler gördüm.Toprağını attım.Bitkimide köklerini yıkadım hala suda bekletiyorum.Ölmez umarım.

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 13:06   #1219
Ağaçsever

Bilginiz için çok teşekkür ederim. Gövdede çürüme olduğunu sanmıyorum. Çünkü neredeyse ayda bir yaprak veriyor üstten. Fakat benim çiçeğimin yaprakları bu sitede gördüğüm çiçeklerin yaprakları gibi sağlıklı görünmüyor. Bir de bir yaprak verirken alttaki yapraklardan birini atıyor. Ya da alttaki yaprakta büzülme oluyor. 15 günde bir sıvı besin gübresi veriyorum. Zaman zaman kaynamış yumurta suyunu veriyorum. Sulamayı haftada bir yapıyorum. Benim evim güney cephe camın önüne koydum fakat tül perdenin arkasından güneş alıyor. Acaba yanlış mı yapıyorum.

Eski 06-06-2012, 15:20   #1220
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Yooo güneş alıyorsa yeterlidir, çürümeyi de sizin için söylememiştim Alttaki sararmış yapraklarını dökmesi hiç önemli değil, önemli olan üstten sağlıklı yaprak vermesi Merak etmeyin, sizinki henüz çok genç bir bitki, ama çiçekçiden alınan bitkilerin genelde saksı değişimini yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum, yaptınız mı bilmiyorum. Eğer yapmadısanız hemen değiştirin derim, saksını da fazla büyük tutmayın... Yakında o da diğer çiçekseverlerin ihtişamına kavuşacaktır

Eski 06-06-2012, 15:53   #1221
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim. Bu arada sizin çiçeğinizin fotoğrafı var mı? Gerçekten çok merak ettim. Varsa kaç numaralı mesajda?

Eski 06-06-2012, 20:31   #1222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
susuz kaldıgını sanmıyorum su oranı haftada 2 defa olarak 2 su bardağı yeterlı.gunes görmemesi gereklı alaca perde arkası cok az gunes olabılır.salonda veya oturma odasında hava alan ortamda yetısmesı gerekır yanı oda havadar olacak.kestane gubresı veya haywan gubresı olmaz hazır torf ve kalıtelı olandan kullanıldıgında 100 100 werım alırsın arkadasım...

semihözmakineci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 14:48   #1223
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Melek yüzlü arkadaşım Benim eski daha öncesinden çektiğim ve foruma da eklediğim fotolar vardı, bulabilirsem yine eklerim. Yalnız yenisini ekleyemiyorum çünkü fotoğraf makinem yok, bozuldu. Telefon da net çekmiyor malesef. Ayarlayabilirsem, birisinden bir makine çekerim yenisini.

Eski 07-06-2012, 17:17   #1224
Ağaçsever

Teşekkür ederim sevgili Erberk arkadaşım. benim ağacımın görüntüsü palmiye gibi ben öyle olmasını istemiyorum yanlardan da çıksın istiyorum. Onu nasıl ayarlayabilirim acaba bu konuda bilgin varsa bana yardım edersen çok sevinirim. Palmiye gibi olması pek de hoş olmuyor. Forma baktım. Senin difin de çok güzelmiş gerçekten.

Eski 07-06-2012, 19:50   #1225
Ağaç Dostu

buda benim dief im, ve saksı boyu.

uzun süre bunun içinde duracak..

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 08-06-2012, 09:57   #1226
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Canım, malesef o palmiye görüntüsü diflerin ortak kaderi... Ona pek yapılacak birşey yok. Özellikle uzadıkça gözleniyor bu durum, çünkü alt yapraklarını döküyor. Dediğim gibi alt gözlerden ancak sürgün verebilir, onun için de tepesinden kesmen gerekiyor. O palmiye görüntüsünden yavrulayınca kurtuluyor Veya sen yanına başka bitki dikebilirsin.... O zaman saksı biraz kalabalık görüntüsü nedeniyle o görüntü doluyor ve çıplaklık yok oluyor, hoş oluyor.... Tavsiye ederim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
Teşekkür ederim sevgili Erberk arkadaşım. benim ağacımın görüntüsü palmiye gibi ben öyle olmasını istemiyorum yanlardan da çıksın istiyorum. Onu nasıl ayarlayabilirim acaba bu konuda bilgin varsa bana yardım edersen çok sevinirim. Palmiye gibi olması pek de hoş olmuyor. Forma baktım. Senin difin de çok güzelmiş gerçekten.

Eski 08-06-2012, 13:25   #1227
Ağaçsever

Tamam çok ***. ederim. Yavrulaması için de uzunca bir süre gerekir herhalde. Benim yanına ekeceğim başka çiçeğim yok. Kesmeye de kıyamıyorum. Çok da küçük zaten. Yavrulaması
için özel bir şey yapmam gerekir mi?

Eski 08-06-2012, 15:52   #1228
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Ben özel birşey yapmıyorum, olduğunu da sanmıyorum ama genelde en bol yavrulayanlardan biri diyebilirim, belli bir boya geldikten sonra hemen başlıyorlar dibinden filiz vermeye, onun da hazzı kelimelere dökülmez Bir anda difin ihtişama bürünecek inşallah

Eski 08-06-2012, 18:08   #1229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Sayın Metin07;

Öncelikle korkulacak bir durum değil, biz çiçek severler genelde hep hatalara düşeriz. Bunun nedeni de çiçek satıcılarının hazır toprak daha doğrusu kimyasal topraklar kullanarak dikim yaptıkları çiçekleri satın almamızdan ve onların kullandığı toprakları ( Torf )kullanmamızdan dolayı yanlış yetiştiriyoruz. Ben de çiçeklerim de hazır toprak ( torf ) kullanıyorum ama %40 hazır toprak % 50 çam toprağı %10 gübre kullanıyorum. Bence sizde bu şekilde deneyin. Hazır toprakta dikili bir çiçek fazla su istemez fazla su verildiğinde solucan, kurt ve bir çok parazit ortaya çıkıyor ve köklerini eritiyor.Aşağıdaki resimde çiçeğinizi nerelerden kesmeniz gerektiğini gösterdim. Göstermiş olduğum yerlerden maket bıçağı ile kesmeniz durumunda kök kısmını ayrı bir saksıya küçük çiçeklerini her birini ayrı saksılara söylemiş olduğum toprak karışımı ile sıkı bir şekilde dikin. Büyük gövdeli çiçeğiniz çok güçsüz, arada kalan sap bölümünü ayrı bir saksıya dikerek hem çiçeğinizi kurtaracak hemde çoğaltmış olacaksınız. İnşallah kurtarırsınız. Kolay gelsin. ( Kök kısmından kesmiş olduğunuz yerlerin ucuna mum damlatın hava almaması için )

[QUOTE=metin07;974150]Öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım. Herkese iyi forumlar.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

udef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 01:02   #1230
Ağaçsever

Merhaba Erberk,
Yardımların ve iyi niyetin için çok sağol. Senin çiçeğin gerçekten çok güzel ve sağlıklı maşallah. Hele kestiğin yerlerden sürmesi de çok sevimli olmuş. Genede ben senin gibi kesmeye cesaret edemezdim herhalde. İnşallah en kısa sürede seninkinin ihtişamına ulaşır. Bu arada senin çiçeğin kaç yıllık bir çiçek. Sanırım herkeste fazla büyümüyor. Benim ark. hiç sevmiyor evinde çiçeği iki tane hediye gelmiş. Büyüdükçe büyüyor yanları sürgün dolu. Tepesini kesip atacağım bıktım onlardan diyor. Bazen de fazla ilgi ve sevgi gösterilmemesi gerektiğini düşüyorum. Çünkü gözünün içine baktıkça ya istediğin gibi olmuyor ya da başına bir iş geliyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024