agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2008, 22:13   #151
Yeni Üye

togephi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Bunlarda devamı

Denizardacan beğendi.
togephi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 22:20   #152
Yeni Üye

togephi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2008
yazmayı unuttum, burada bilgilerini aktaran herkese kocaman teşekkürlerimi iletiyorum

togephi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 14:36   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Bunlar benim bambuslarim. Aldigim zaman tek sürgünleri vardi ve kücücüklerdi 2 senede costular bakalim daha ne kadar uzayacaklar.

Denizardacan beğendi.
liliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 16:00   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2008
bende 2006 yılında almıştım 1 adet bikaç hafta önce gövdesi sararmaya başladı yazın kaloriferin yakınında duyodu annem kombiyi yakınca sıcaktan sanırım üst kısmından(burgulu olan yer) saradı bende sararmanın bittiği yerden kesip açık yeri mumla kapattım içme suyu var vazosunda camın yakınında duruyor(kaloriferden uzak) ama direk güneş ışıgı almıyor... odamın sıcaklıgı 20 derece civarı... kestikten 1 hafta sonra yine sararma oldu aynı yerden... kökünün hemen yanındanda yeni sürgünü var sürgünü kesip ayırsam mı? sürgünün ana gövdeden çıktıgı yerin biraz altındada uzayan kök var sürgünü ayırsam o kök ana gövdede kalıcak... ne yapmalıyım? resimlerinide veriyorum

cookies Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 16:02   #155
Yeni Üye

biraz önceki linklerde resimler ufak çıkmış umarım şimdi büyük görünürler...
http://www.resimupload.com/ds201087189_b.html
http://www.resimupload.com/ds918702967_b2.html
http://www.resimupload.com/ds139160486_b3.html

Eski 10-11-2008, 18:28   #156
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
İkinci boğumdan kesip kestiğiniz yere mum dökün. Yani sararan yeri kesip attığınızda problem ortadan kalkar Çok güzel benimkiler de aynen yavrulamış Güle güle büyütelim...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 20:35   #157
Yeni Üye

kesip mum damlattım daha sıcak bir odaya camın biraz uzağına koydum umarım yine sararmaz... saha öncede kesip mum damlatmıştım ama yine sararmıştı nedeni ne olabilir ki?

Eski 10-11-2008, 22:28   #158
Yeni Üye

irism's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
ne yazıkki benim şans bambularımın da başına burdaki arkadaşların çoğunun bahsettiği problemler geldi.Yani sararma,3 adet bambum vardı,önce biri sarardı ve neyazıkki bikaç günde tamamen sarararak kurudu ve atmak zorunda kaldım. Atarken çok üzüldüm ama ve elimden birşey gelmediği için kendime kızdım.
Kaldı 2 tane,ama bunlardan biri yine tepe sürgünü altından sararmaya başladı.Burdaki mesajların çoğunu okudum,benzer problemler ve öneriler var.Yalnız birşey dikkatimi çekti,benim bambular direkt güneş ışığı görmüyor,kalorifer yakınında da değil,(aksine biraz serin olmasından endişelendiğim biryerde)ve suyunu sık değiştirdiğim bir vazoda duruyor.Tepesine dediğiniz gibi parmağımda hafifçe bastırdım fakat bir göçme olmuyor. Acaba sararan yerin budamasını yapmalımıyım yinede?

Eklenen Resimler

irism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2008, 19:58   #159
Yeni Üye

yine sararmaya başladı nerde hata yapıyorum acaba (((

Eski 13-11-2008, 11:20   #160
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Aydınlık hatta yarı aydınlık yerleri seviyorlar, direkt güneş kesinlikle çürütüyor, ayrıca dinlenmiş su vererek de sararmanın önüne geçebilirsiniz.

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 15:17   #161
Yeni Üye

irism's Avatar

evet ışık konusuna katılıyorum,çünkü benimkilerin sararmaya başlaması yerini değiştirmemden sonra oldu.Şimdi tekrar eski yerine aldım ama henüz bir iyiye doğru değişim yok.Üstelik sararma çapraz bir şekilde devam ediyor,ama çaprazın öbür yarısı yeşil,dolayısıyla ne yapacağımı bilemedim

Eski 22-11-2008, 15:09   #162
Yeni Üye

ben kesiyorum o sararıyor offf yaaa

Eski 25-12-2008, 15:28   #163
Yeni Üye

irism's Avatar

ben hiçbir işlem yapmadım o sararan kısma,hiçbir değişiklik de olmadı,ve 1 ayı geçti...bitkimin mücadelesine hayran kaldım,galip gelen de o oldu sanırım

ama ****** takipteyim,heran ona destek vermek için gözlemliyorum sürekli

Eski 26-12-2008, 17:57   #164
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Benim bambum sarardı.Sararan kısmı kestim.Oraya mum damlattım ama yine sararıyor.Ne yapmam lazım?

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 23:10   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bambuların sararması bir şeylerin yanlış yapıldığına işarettir.

Yani ille de olayı muma bağlamamak lazım.

En fazla yapılan yanlışlık su olayı...Kesinlikle klorsuz su olacak ve kesinlikle çeşmeden olmayacak.Damacana su kullanın.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 01:45   #166
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Önceleri bende sadece adının bambu(bamboo) olduunu bildiğim, gerçek isminin ne olduğu konusundaki araştırmalarımında bir netice vermediği bu bitkinin Dracena sanderiana olduğunu öğrenmek gerçekten çok güzel.

Geçen sene bende 2 tane vardı. Sonra b,re düştü ve sonrasında ise o tek kalanda ölmüştü. geçen gün tekrar devamlı alışveriş yaptığım çiçekcide küçük bir kalabalık arajman halinde gördüğüm sanderiana'ları almayı çok istedim fakat bakımından korkup tekrar öldürme endişesi ile almaktan vazgeçmiştim. Bugün ilgili forum içerisindeki tüm yazıları okuyarak aslında o kadarda endişe etmemem gerektiğine ve hemen gidip almaya karar vardim. Tabi saatin farkına varar bu işlemi yaklaşık en az 8 saatcik daha ertelemek zorunda olduğumu anladım

Kıscası Dracena sanderiana (Şans Bambusu), (Lucky bamboo) hakkında forumda okuduğum tüm mesajlar doğrultusunda bilgi sahibi olarak yeniden bir girişim yapmak en doğrusu olarak görüyorum. Umarım sonu hüsran olmaz.

Ama olsada durmak, yılmak yok. Yola devam.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 15:20   #167
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
danışmak istedigim sanş bambularının kökleri budanır mı? alındıgından beri ki 4 sene falan oluyor vazonun içinde jel toprak + su içinde durmaktalar...jelini değiştirmem lazım ancak feci şekilde kök salmış hatta vazodan çıkmıyor...çıkarıp köklerini budasam uçlarından birşey olur mu? kökleri kesen var mı aranızda...tavsiyelerinizi beekliyorum...

içlerinden bir taneside üstünden sararmaya başladı

Eklenen Resimler

Düzenleyen dilekagaci : 15-02-2009 saat 11:37 Neden: foto ekleme
dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 12:02   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
ben bundan yaklaşık olarak 5 ay önce almış olduğum bambu bitkisi birden alttan yukarı doğru sararmaya başladı. bende bu durum üzerine sararan kök çevresi ve üst kısmını yeşil kısma kadar boğumlardan kopardım ve tekrar yine suyun içine koydum ( suyu yeni değiştirdim yalnız ben bambu suyunun içine her değiştirdikçe üre gübresi atarım). fakat sararma durmadı aşağıdan yukarı doğru devam ediyor. şimdi de sararma spiral olan kıvrımlı olan bölgede.

peki bu durumda ne gibi bir yol izlemeliyim?

not: sararan kısmın içi boş **** yumuşamış görünümde.

bukni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 21:56   #169
Ağaçsever

amalia's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2008
kesilmekten kısacık kalan bambum..

sürekli sararan ,ben kestikçe daha da sararan , ne istedigini bilmedigim kaprisli bir bambuyla basım dertte.Yazılanları tek tek okuyarak uyguladım,yerini degiştirdim ,suyunu damacanadan aldım halada alıyorum, kestigim yerleri mumla sıvadım ama hala sararıyor..

yaklaşık 60 cm olan bambu şimdi ki haliyle 20 cm kaldı.Bu seferde sararırsa komle kırıp atıcam o olacak..Yapılabilecek bir şeyler daha varsa yardımcı olun bana yoksa yakında bambuyu parça parça hale getiricem..

amalia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 22:03   #170
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bambunuzun bulunduğu ortam güneş alıyor mu?

Az da olsa güneş ışığıyla temasta zamanla sararma meydana geliyor.

Sararan kısmı kesme ve mumlama yaptığınızı yazıyorsunuz. Mümkün olan en gölge yere alın.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 22:25   #171
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Benim yaklaşık 3 yıldır hiç uzamayan bir şans bambum var, neredeyse aldığım günkü gibi duruyor. 20 cm ya var, ya yok ama ben halinden memnunum En azından ölmüyor.

Aldığım yıl birkaç kere suyuna çok çok seyrek miktarda sıvı gübre katmayı denedim, 1 gün içerisinde yaprak sarartarak tepki verdi her defasında. Çeşme suyu koymayı denediğimde yine yaprakları sarardı.

Sadece damacana suyla besleniyor garibim, pek mineral ve besin almıyor haliyle. Ben de ne halin varsa gör dedim, kendi haline, bol ışıklı bir yere bıraktım, 2-2,5 yıldır bıraktığım gibi duruyor

Eklenen Resimler

Düzenleyen Nariel : 19-02-2009 saat 22:33 Neden: Fotoğraf ekleme
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 23:19   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
danışmak istedigim sanş bambularının kökleri budanır mı? alındıgından beri ki 4 sene falan oluyor vazonun içinde jel toprak + su içinde durmaktalar...jelini değiştirmem lazım ancak feci şekilde kök salmış hatta vazodan çıkmıyor...çıkarıp köklerini budasam uçlarından birşey olur mu? kökleri kesen var mı aranızda...tavsiyelerinizi beekliyorum...

içlerinden bir taneside üstünden sararmaya başladı
merhaba, şans bambularının kökleri zaman zaman budanır,hatta ben daha bugün benimkilerin köklerini elime bir makas alıp bir güzel kısalttım....

direk ışık almayan aydınlık bir yerde tutuyorum ( pencere önü ) her gün suyunu değişiyorum ve sadece köklerinin suda kalmasına özen gösteriyorum...

ışık ile...

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 23:27   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Bu arada benim iki bambuma da sadece dinlenmiş, ılık ama içilebilen artezyen suyu veriyorum...hiç damacana suyu kullanmadım şimdilik pek şikayeti yok görünüyorlar....çünkü köklere yakın bölgelerden yeni filizler vermeye ve onları uzatmaya devam ediyorlar...

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 15:33   #174
Ağaçsever

amalia's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Sararan kısmı kesme ve mumlama yaptığınızı yazıyorsunuz. Mümkün olan en gölge yere alın.[/QUOTE]

Zaten çok fazla guneş almayan bir yerdeydi, orada sararma yapmaya başlayınca ışık olan ama güneş ısınlarını direk almayan bir yere koymuştum.Az evvel baktıgımda gene kestigim yerden bir santım kadar içeri sarardıgını gördüm.Bu sefer sararmayla birlikte büzüşme gibi bir belirtide var.Birazda böyle beklesin bakalım gerçi umutsuzum ama....

amalia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 09:23   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Bambu Çoğaltmak

Evde baktığım birkaç salon bambum var ufak 50-55 cm boylarında.Bunları nasıl çoğaltabilrim.

sistemci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 18:46   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Salon bambusu dediğiniz, şans bambusu mu?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 21:44   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2009
galiba ufak bi vazoda su içinde bakıyorum

sistemci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 20:23   #178
Ağaçsever

prensess's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Şans bambularım bana yeni yıl armağanı olarak gelmişti ve ilk geldiklerinde çok sağlıklı görünüyorlardı. Bir hafta içinde sararmalar ve bambu kayıplarım oldu.Çiçekçiye sorduğumda musluk suyu değil hazır içme suyu ya da kaynatılmış su kullanmam gerektiğini söyledi.Bambuların pek çoğu zaten ölmüştü bu arada Kalanları diğerlerinden ayırdım ve onları IKEA dan aldığım küçük kare vazonun içine küçük akvaryum taşlarıyla destekleyerek yerleştirdim.Çok da güzel oldu.Çok şükür kalanlar çok sağlıklı ve 4 aydır büyüyorlar.Yapraklarını siliyorum genelde.Sanırım arada fısfıslasam daha çok hoşlarına gidecek

Eklenen Resimler

prensess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 14:43   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
İkea'dan yandan yaprak çıkartmış düz bir tane almıştım bir kaç sene önce.. İki haftada bir içme suyuyla suyunu değiştirerek pek güzel baktım, ikinci bir yaprak bile çıkarmıştı başka bir yerden. Yakın zamanda sararma oldu ve üst kısmından kestim bitkiyi kurtarmak için tamamiyle içgüdüsel bir durumdu. Daha kuvvetli olan yaprak filizlerini bir çay bardağına oturttum, gövde de eski yerinde devam etti. Bu başlıktan haberim olmadığı için tepesi kesik olan yerden açık kaldı ama 1 haftadır hem yaprak kısım minik boynuzlar verdi hem gövde yandan minik bir boynuz uzattı. Şimdilik işler iyi gidiyor ama mum olayını yine de deneyeceğim, **** şekersiz sakız

perilimerili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 15:35   #180
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Merhaba Arkadaşlar;
Teyzemde yaklaşık 2 yıldır duran bambusunu dün görünce çok üzüldüm,Köklerini iyice yıkamama rağmen yosunlaşmış,helezon yerlerinden yeni kök oluşumları başlamış,hatta yaprakların arasından da kök çıkartmış..birkaç fotoğrafını çektim umarım bana yardımcı olursunuz..Acaba helezon kısımlarından kesip yeniden suya mı koysam,aynı zamanda dip kısımlarındaki köklerin yenilenmesi içinde kessem ilerde aralardan yaprak çıkartır mı?

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024