agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2021, 23:32   #301
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Yavru nasıl ayrılır

Merhaba şans bambum yavru verdi köke yakın yerden ve koku de baya var yavrunun ancak ayirirsam ve ana bambuyu mumlarsam suyun içinde hava alır mı çürür mu nasıl ayırmak gerekir anayı da kaybetmek istemiyorum. Böyle kalsa sıkıntı olur mu teşekkürler simdiden. Fotoğrafı bambu başlığında mevcut buraya tekrar yükleyemedim

Mesut Temiz beğendi.
Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2021, 23:41   #302
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 Mesajı Göster
Merhaba şans bambum yavru verdi köke yakın yerden ve koku de baya var yavrunun ancak ayirirsam ve ana bambuyu mumlarsam suyun içinde hava alır mı çürür mu nasıl ayırmak gerekir anayı da kaybetmek istemiyorum. Böyle kalsa sıkıntı olur mu teşekkürler simdiden. Fotoğrafı bambu başlığında mevcut buraya tekrar yükleyemedim
O şekilde ayırmadan gayet iyi büyüyebilir... Aynı kapta büyütecekseniz zaten ayırmaya hiç gerek yok, çünkü sonuçta kökleri yine birbirine karışacak... Ayırmak isterseniz bence biraz daha büyümesini bekleyin... Ayırma işlemini de temiz ve keskin bir bıçakla (tırtıklı bir bıçak daha uygun olabilir, çünkü oldukça sert oluyor bu bitkinin gövdesi) ana gövdeye birleştiği yerden keserek yapıyoruz... Bence kesik yer suda kalacağı için mumlamaya hiç gerek yok... Aynı suya hemen koyabilirsiniz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 10:44   #303
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
O şekilde ayırmadan gayet iyi büyüyebilir... Aynı kapta büyütecekseniz zaten ayırmaya hiç gerek yok, çünkü sonuçta kökleri yine birbirine karışacak... Ayırmak isterseniz bence biraz daha büyümesini bekleyin... Ayırma işlemini de temiz ve keskin bir bıçakla (tırtıklı bir bıçak daha uygun olabilir, çünkü oldukça sert oluyor bu bitkinin gövdesi) ana gövdeye birleştiği yerden keserek yapıyoruz... Bence kesik yer suda kalacağı için mumlamaya hiç gerek yok... Aynı suya hemen koyabilirsiniz...
teşekkür ederim çok iyi aciklamissiniz sağolun.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-04-2021, 14:51   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 Mesajı Göster
benim bambum da boyuna yakın yerden kurumaya başlamışlamıştı yaptıklarım şunlar.;
boyuna yakın yerden kestim. kesilen yerleri mumladım . daha sonra boğum yerlerine orkide yaprak çıkartan kremi almıştım onu sürdüm. yaprak epey büyüdü. suyun içine birazcık toprak döktüm ki bataklık hissi oluşup kolay kök versin diye.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2021, 21:22   #305
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
benim bambum da boyuna yakın yerden kurumaya başlamışlamıştı yaptıklarım şunlar.;
boyuna yakın yerden kestim. kesilen yerleri mumladım . daha sonra boğum yerlerine orkide yaprak çıkartan kremi almıştım onu sürdüm. yaprak epey büyüdü. suyun içine birazcık toprak döktüm ki bataklık hissi oluşup kolay kök versin diye.
Teşekkürler sağolun

Eski 18-06-2021, 00:54   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gök Han Mesajı Göster
Yeni aldığım bambumu eve gelir gelmez yanlışlıkla kırdım kırılan kısmı toprağa ana gövdeye suya koydum her ikiside çok güzel gelişti topraktaki iki yerden yaprak attı ve güzel büyüyor
Bugün a 101e gelen şans bambusundan aldım ve küçük oğlum 3 parçaya bölmüş ana gövdeyi düzelterek suya koydum yine köklenir mi acaba ya

Mesut Temiz beğendi.
Kevser12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 12:05   #307
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
kırılan kısımlarda tepe kısmı yani sürgün çıkacak kısmı mumla mühürleyin kırılan açık kalan alanı hava almasın alt tarafa ise dokunmayın zamanla yeni kökler çıkaracaktır

Mesut Temiz beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2023, 15:51   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
kırılan kısımlarda tepe kısmı yani sürgün çıkacak kısmı mumla mühürleyin kırılan açık kalan alanı hava almasın alt tarafa ise dokunmayın zamanla yeni kökler çıkaracaktır
benim şans bambu da 3 yerinden yaprak verdi. Bende bugün en büyük enerji alan yaprak dalını kesip suya koydum.
Kestiğim yeri de mumladım evde mumladıklarım epey büyüdü.

Mesut Temiz beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024