agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2007, 03:34   #91
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Allah emi senin iyiliğini versin güldürdün beni. Allah ta seni güldürür inşallah. Bunlar batıl inanç (doğul desem daha mı uygun olur acaba çin işi, yapon işi ya bu bambular ) Sen tek yetiştirmek istiyosan gerisini boşver. Ben aslında 3 tane daha hoş durur diye düşündüm yoksa tekde yeterli tabi.

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 11:32   #92
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bende de 3 tane var.Satan kişi bu bambuları tek sayı alacaksınız demişti.Hangisi doğru şimdi?

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 14:27   #93
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Amin inşallah korhan hep beraber gülelim ))))))))))))) Bu arada Mehtap en iyisini ben yaptım galiba 1 tane aldım. Kendisi çoğalırsa ona göre yorum yapıcam artık. Birde arkadaşlar bu şans bambuları sudamı daha hızlı yeni kök sürgünü veriyor yoksa topraktamı bilen varsa söylesin. Ben benimkini bi kavanoza koydum içine su doldurdum ve birazda torf karışımı toprak attım ama içindeki su baya bi çok. Bu doğru bir davranışmı yoksa bambuma işkencemi yapıyorum. Benii bilgilendirin lütfen.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 16:04   #94
Ağaçsever

korhan's Avatar

Aslında pek bilgili sayılmam ama internetten öğrendiklerime göre bir videoda yabancı bir adam sudan çıkarıp torfa ekin daha iyi olur diyordu. Ne kadar doğru bilemem tabi. Birde dibindeki su seviyesi 2.5 ile 7.5cm arasında olacak diye okumuştum bir yerde. Umarım işine yarar. Saygılar...

Düzenleyen Ophrys : 26-11-2007 saat 16:22 Neden: Yazım hataları
Eski 26-11-2007, 16:45   #95
Kelebek

nilemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Bambu Filizleri

Ben yaprakları sararan bambumun küçük bir filizini koparıp suya koydum ve yaklaşık 5 günde aşağıdaki gibi mini kökler çıkarmaya başladı.Biraz daha kökleri uzayınca toprağa dikmeyi düşünüyorum.Her yolu deniyorum. Gelişmelerden sizleride haberdar ederim.

Eklenen Resimler

nilemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 17:14   #96
Kelebek

nilemir's Avatar

Köklendirme yapılabilirmi?

Mine hanım bambularımızın gelişmiş filizlerini aşağıda gösterdiğim çizgiler arasında nemli toprak ile sarsak acaba yine köklenirmi?
Benim bambularımda Mehtap hanımın ki gibi filizlerin oluştuğu yerden çok sayıda küçük kurtçuk kökler çıkarmış ama su seviyesi o kadar yüksek olmadığı için kökler büyüyemiyor.Ve hafif kahverengi bir renkte öylece duruyorlar.
Bunu şu yüzden soruyorum, spreyle suladığım filizlerin bu kısımlarını küçük yapraklar sarıyor.Suyun bu yaprakların içinde biriken yerlerinde bu küçük kökler uzamak için kıvrım kıvrım sıkışık duruyorlar. Nemli bir ortam sağlansa bu filizlerden yeni bambular üretebilirmiyiz.
Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım fotoğraf makinam yanımda olmadığı için mehtap hanımın fotoğrafından yararlandım.İzinsiz olarak. Mehtap hanım kusura bakmayın. En kısa zamanda daha detaylı fotoğraf göndereceğim.

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2007, 00:14   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2007
Lucky Bambu Hakkında Bilgi Gerekiyor Arkadaşlar

Öncelikle herkese selam demek istiyorum yeni katıldım aranıza dün gidip 3 tane lucky bambu denilen kıvrımlı bambulardan aldım eşime hediye olarak fakat hiçbir bilgim yok bunların bakımı hakkında biraz araştırma yaptım ve çakıl taşlarının içine cam kavanoza konulması gerektiğini gölgede kalmasını ve suyunun 15 günde bir değiştirilmesi gerektiğini öğrendim ayrıca denilene göre suyunun sürekli olarak değil uzun aralıklarla değismesi gerekiyormuş bu arada ise eksilen suyun içme suyu olarak eklenmesi gerekiyormuş.Denilenleri yaptım fakat bir gecede yaprakları sapsarı oldu.Sormak istediğim ise şu bu yaprakları kurtarabilirmiyim ve bu bitkinin bakımı için dikkat etmem gereken önemli şeyler nelerdir.Su seviyesini ve çakıl taşı seviyesini nasıl ayarlamalıyım.Dışarda satılan kimyasallardan kullanmak istemiyorum evde kendi yapabileceğim gübre gibi bir şey var mı bu bitki için ve bildiğiniz aklınızda kalan her şeyi mümkünse paylaşırsanız sevinirim bu arada aranjmanını da kendim yaptım ve çok güzel oldu yakında koyarım buraya şimdiden herkese teşekkürler....

prograssive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 11:18   #98
Kelebek

nilemir's Avatar

öneri

Prograssive aramıza hoşgeldin. Sararan yaprakları yeşertmek pek mümkün olmuyor ama ortalarından çıkacak yeni yaprakların iyi bir bakımla yeşil olması mümkün.

Bambular için çakıl taşı ve cam vazo doğru bir tercih. Suyunu çeşme suyu koymamaya dikkat et. Mümkünse.Hazır su veya yağmur suyu kullanıyorum ben.Ve sararan yaprakların ortalarından yeşil yapraklar çıkmaya başladı.Suyu kök kısmının 2 parmak üzerine gelecek şekilde dolduruyorum. Suyu değiştirme aralıkları, hepsini dökmek **** üzerine eklemek pek fark yaratmıyor.Ben yarı gölge bir yerde bakıyorum bambularıma ve arkadaşımdan aldığımdan beri epey gelişme ve kök büyümesi oldu. ****** bunlar benim önerilerim. Ayrıca her gün spreyle yapraklarına aynı sudan sıkıyorum.

Sana kolaylıklar diliyorum. Şans bambuları eşine şans getirir umarım.

Eski 27-11-2007, 11:29   #99
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
nilemir 68 nolu yazınızdaki bambu filizinin alttan 4-5 yaprağını soymanızı öneririm.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 13:39   #100
Kelebek

nilemir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
nilemir 68 nolu yazınızdaki bambu filizinin alttan 4-5 yaprağını soymanızı öneririm.
Merhaba,

Önerinizi hemen uyguladım. Yaprağı soyunca altından 1-2 kök çıktı. Minyatür bir bambu görüntüsü oluştu. Sizce bu filiz büyüyüp normal boya ulaşırmı? Merak ettim. Eğer büyürse çok sayıda bambum olacak.

Eski 27-11-2007, 14:04   #101
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Ben üzerindeyken yaprak çıkarma işini yapıyorum ara ara alt yapraklardan alıyorum. Bu şekilde yeni bir bambu oluşuyor sanki.
Malesef filizler kök salsa da büyümüyor.
Hatta ben o yöntemle çoğaltırım diyordum ama sonuç olumsuz.

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2007, 14:24   #102
Kelebek

nilemir's Avatar

Sizin filizleriniz çok büyümüşler.Bu filizi gövde ile birleştiği yerden kesip suya koysak ve yaprak çıkartmaya başladığı yerden de kesip mum damlatsak. Bu yolu denediniz mi?

Peki bu bambuları nasıl üretiyorlar bir fikriniz varmı?

Eski 27-11-2007, 14:33   #103
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Büyüdü ama 3 senede bu kadar oldu.
Hala gövdeleri zayıf kesip suya koyarsam illaki köklenir ama gövdenin genişleyeceğini hiç sanmıyorum.

Nasıl üretildiklerini hiç bilmiyorum ancak bizim yöntemlerle olduğunu (yani filiz keserek) hiç sanmıyorum.

Eski 27-11-2007, 14:59   #104
Kelebek

nilemir's Avatar

Anladım. Uzun bir sürede bu hale gelmişler. Bende bizim denediğimiz yöntemlerle olduğunu düşünmüyorum sizin gibi.

Ben çok fazla alakadar oldum bu bitkiyle son günlerde. Her gün, kök çıkmışmı? , suyu bitmişmi? , sararmışmı? diye mutlaka bakıyorum. Bir köşeye bırakıp 1 ay kadar rahat bıraksam iyi olacak.

Eski 27-11-2007, 15:25   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Arkadaşlar bu lucky bamboo ların doğal ortamda çekilmiş resimleri yok mu?

Neticede bunlar su üstünde değil kökleriyle çamurun içinde büyüyor olması lazım.
================================================== =

http://www.gigusa.com/Pots/Bamboo%20Pots/bamboo_pot.htm

bir de şans bambuları kendilerine has saksılar içine konulmazlarsa hem sağlıklı olmuyor hem de şans getirmiyormuş.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 22:52   #106
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bugün bir doktor muayenehanesinde gördüğüm lucky bamboo lar oldukça sağlıklıydı ve cam vazosu yarıdan fazlası suyla doluydu. Nasıl bakımını yaptıklarını sordum, arasıra suyu döküp yenisi koyduklarını söyledi. Yapraklara su püskürtüleceğini bilmiyorlarmış. Üstelik klimalı ortamda. Biz üzerine titredikçe, nazladıkça bambularımız sanki alay ediyor bizimle

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 01:15   #107
Yeni Üye

benim bambuların iki tanesinin son boğumları sapsarı oldu ve sanki yaşlanıpta yanakları çöken nineler gibi inceldiler bende sararmanın olmadığı boğumdan itibaren birleşme noktasından bıçakla kesip mum damlattım sizce doğru yapmışmıyım birde sormak istediğim birşey var ben uzun cam bir vazo kullanıyorum yaklasık 1/3 üne kadar şu hazır satılan renkli çakıl taşlarından koydum üzerine bambuları yerleştirip vazonun 1/3 ü kadar daha çakıl taşıyla doldurdum sonrada vazonun ağzına 2 parmak kalana kadar içme suyu koydum birde kestiğim kısımlardan bir tanesinde yeşil bir filiz vardı bunu ana gövdeden ayırmadan kesmiştim ve vazoya attım belki filizlenir **** filizlenmese bile gübre olarak kullanabiliriim diye sizce vazo seçimim ve bambuları yerleştirme şeklim doğru mu ayrıca aksamları sureklı klima çalıstırılan gölge bir ortamda tutuyorum her akşamda bir kaç kez aynı su ile sprey şeklinde dıştan ıslatıyorum yorum bekliyorum arkadaşlar

Eski 05-12-2007, 04:04   #108
Yeni Üye

cevap gelmemiş ama ben gelişmeleri bildireyim sanırım bambum kurtuldu artık sararma diye birşey kalmadı ayrıca kstiğim boğumlardan birinin üzerinde bulunanbir filizden bahsetmiştim öylesine suyun içine atmıştım sapsarı olan parçada bi parça yeşerme oluştu ve üzerinde bulunan filiz kısmının yapraklarıda nasıl tarif edeyim yemyeşil oldu bana ilginç vede sevindirici geldisimdi kök salmasını umuyorum eğer olursa onada başka bir saksı ayarlayıp direk suyun içinde büyütücem bakalım ne olacak birde şu çiçek coşturan ilaçlarından kullanan var mı bambular için olanından etkisini merak ediyorum **** evde yapabileceğim bir solüsyon falan var mı büyümelerini hızlandırmak için

Eski 05-12-2007, 13:14   #109
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Nilemir bambumun resmini kullanmana hiç kızmadım.Hatta sevindim.İnşallah cevap veren olurda bir çözüm buluruz kurtçuk köklerimiz için.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 18:36   #110
Kelebek

nilemir's Avatar

üzgün

Prograssive bambunu doğru yerden keşmişsin demekki.Problemin üstesinden gelmeyi başarmışsın. Benim bambularım ise ne yazıkki gün geçtikçe sararmaya başladı.1-2 gündür hızlı bir şekilde sararıyorlar.

Eski 06-12-2007, 14:58   #111
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bambu almak isteyen arkadaşlar!
Tansaşta 1,5 YTL yürürlükte olan insertte.Ben geçen sene 3 YTL ye almıştım.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 02:54   #112
Yeni Üye

sanırım kurtardım bambuları ilk defa bugün suyunu değiştirmeyi düşünüyorum ama 15 gündür su eklememiş olmama rağmen hiç su eksiltmediler sadece suyun rengi değişti ama diğer arkadaşların bambunun bataklık bitkisi olduüu ve pis suyu sevdiği konusundaki düşünceleride kafamı kurcalıyor çünkü kestiğim parçalarıda içine atmıştım öylesine parçalar ana gövdeden bir boğum ve üzerinde bir yapraklı uzamış sürgün şeklinde ben besin olarak kullanılsınlar amacıyla attım suya iki ucu da mumlanmamış üstelik ve iki ucuda suyun direk olarak içinde ve yaprakları yemyeşil şu anda acaba hiç ellemesem mi sularına diye düşünüyorum en azından bir süre daha

Eski 07-12-2007, 19:16   #113
Ağaçsever

korhan's Avatar

Evet tansaştaki bambunun fiyatı çok iyi fakat boylarının çok ufak olduğunu duydum ben 1 metrelik bambuyu carefourdan 3.5 almıştım sanırım benim ki daha mantıklı halen satılıyor mu bilmiyorum carefour a yolunuz düşerse bi bakın bence.

Eski 10-12-2007, 11:48   #114
Kelebek

nilemir's Avatar

Tansaştaki bambu fiyatını görünce bende bu hafta sonu gidip almaya karar verdim. Bahsedildiği gibi boyları küçük falan değil. 1 metre den küçük olan hiç yok. Çok fazla miktarda ve gayet sağlıklılar. Daha önce çiçekçiden 45 cm lerini 3,65 ytl ye almıştım. 1 metre üzerindekiler için bu fiyat gerçekten çok iyi. Bulmuşken 15 tane aldım. Ablama hediye ettim. Çok güzel bir arajman hazırladık. Fotoğrafını eklerim bir gün. Haber veren arkadaşa teşekkürler.

Eski 03-01-2008, 16:19   #115
Ağaçsever

korhan's Avatar

İşte benim bambularım

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 21-01-2008, 12:53   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Basligi görünce dayanamadim,bende resimlerimi paylasmak istedim

_Acemi~Bonsai_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 10:34   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Arkadaşlar
Ben bu şanslıdan bir tane alıp akvaryumda gözlemleme şansı yakaladım.
İlk geldiğinde kumun üzerine bırakıp neredeyse gövdenin tamamını 60'cm yüksekliğindeki akvaryuma soktum. Dışarıda sadece yaprakların olduğu sürgün kısmı kaldı. Kökler önce diğer su bitkileri gibi davrandı. Sarardı ve koptu. Sonra yeni kökler(saçaklar) çıktı ve kuma saplandılar. Bundan sonra eski sürgünde 2-3 yapraklık bir gelişme ve 3-4 cm boyunda yeni bir sürgün gelişti.
Benim amacım hızlı büyüdüğü şeklindeki duyuma istianden akvaryumdaki nitratı azaltmasıydı. Ancak o kadarda hızlı büyümediği ortaya çıktı. Yaklaşık 3-4 aydır akvaryumun içinde ciddi bir gelişme göstermiyor ama sararma çürüme de yok açıkçası.

Selamlar

decsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 17:23   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Sn. Lerdemir, Ben aynen sizin dediginiz gibi bambunun sararmış yerinden 1 cm daha ilerisinden kesip mumla kapladım. Lakin mum konusunda biraz tereddüte düştüm. Marketlerde satılan renkli mumlardan aldım.. Onu eritip bambunun kestigim yerini kapladım fakat, hazır aldıgımdaki gibi degil. Benim mumum çok yumuşak kaldı sanki.. Mum konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi yazabilirseniz çok makbule geçer.

Teşekkürlerimle
Çimen

çimen7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 11:01   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2008
Bambumu sipiral nasıl yapabilirim?

Arkadaşlar merhaba;
5 adet şans bambusu satın aldım. Bunlar uzun ve üstleri sipiral şekilde. Sipiral olan kısımlarda bazı yapraklarda patladı. Bambum yaklaşık 70-80 cm boyunda. Sorum; bambunun boyu artarmı. Çiçekçim o sipiral yapa yapa uzar dedi doğrumu? Üst kısımdaki yaprakları kesmelimiyim? ve bambumu çoğaltmak için ne yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkürler.

loreses Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 11:07   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Spiral yaparak ne yazık ki uzamaz.Size bunu söyleyen çiçekçiden bir daha alışveriş yaparken dikkatli olun

Altı düz-ortası spiral-uzayan üstü ise altı gibi düz olmayan bir şekil alır.

Bu nedenle spiral bambulara karşıyım, hiç bir estetik tarafı yok

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024