agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2007, 22:00   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2006
yani topağa alabilirim

eyyub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 22:18   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Cümlelerinin ilk kelimelerini büyük harf ile yazarsan ve de cümlelerinin sonunda da uygun noktalama işaretlerini kullanırsan, neden olmasın?

Tabii ki bambunu toprağa alabilirsin; ama toprağını, diğer saksılarınkinden daima daha ıslak tutmanı, hatta çamur gibi tutmanı tavsiye edeceğim ben; tabii bir uzman arkadaşımızdan farklı yönde bir tavsiye gelmez ise...

Çünkü ben öyle çamur gibi sulu tuttum toprağını ve inanılmaz çok sayıda sürgün verdi...

Fotoğrafları birazdan geliyor...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 22:38   #63
Ağaç Dostu

İşte bu görüntüler, tek bir boynuz halinde iken önce uzun süde suda yaşayan, sonrasında da toprağa aldığımda deli gibi köklenip bir sürü yeni sürgün veren, toprakta sineklenme olunca da yeniden suya aldığım tek bir ana gövdeden oluşan bambum

Seyir zevkinize sunarım

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2007, 22:43   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Benim bambum sizinkine benzemiyo üsttekiler gibi düz uzuyo ama üstünde yuvarlak yuvarlak dolanıyo

eyyub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 22:46   #65
Ağaç Dostu

Benim 5 no.lu mesajımı detaylıca okudun mu eyyub?
Bak, orada "Bir sepet aranjmanından gizlice aldığım bir kısa bambu başını (hani en tepeleri boynuz misali kıvrılıyor ya, işte orayı) da bir süre (3-4 ay) suda tuttuktan sonra torf ve toprak karışımına almıştım." demiştim..

Eski 11-07-2007, 08:20   #66
Ağaç Dostu

Nereden, nasıl ürüyorlar bilemiyorum ama benim bambularımda bir kez yaprak biti benzeri bir zararlı tecrübesi yaşadım. Sanırım yakınındaki başka bitkilerden bulaşmıştı.

Banyoda bir güzel yıkayarak mekanik mücadele akabinde Mine Hn.'ın tarfilerindeki bir karışımı uygulayınca kurtulmuştum o dertten.

Eski 25-07-2007, 22:40   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Merhaba,
Bana doğum günü hediyesi olarak, yaklaşık 110 cm boyunda 3 tane bambu geldi. Genelde bambularin sararip solmasıyla ilgili konulara değinmişsiniz, rica etsem nasıl yetiştirmem gerektiği konusunda bana yardımcı olur musunuz? Aşağıya bambularımın fotoğrafını da ekledim.
Çok teşekkür ederim.

Name:  bambum.jpg
Views: 16385
Size:  58.0 KB

Düzenleyen Todor : 11-08-2007 saat 07:03 Neden: resim boyutu
casablanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 11:26   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Cazaplanca !

Umarım isminizi doğru yazmışımdır. Sizden grup adına bir ricam olacak. Önce hepimizin kendimizi küçük küçük bilgilerle tanıttığımız bir sayfamız var oraya bir uğrarsanız sevinirim. Hatta yeni gelen arkadaşlarımızın formu nasıl kullanacakları nasıl resim yükleyecekleri (ben hala beceremem) ve nereye nasıl soru sorarlarsa cevap alabilecekleri bir sayfa bile bulabilirsin. Unutmayınızki bambu grubu her zaman faliyettedir. Yazılanlarımızı bir incelerseniz bunu sizde göreceksiniz ve mutlu olacaksınız biliyorum.

Aramıza hoş geldiniz. Görüşmek dileği ile.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 13:37   #69
Yeni Üye

albay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Sevgili Casablanca, o ne kadar büyük bir resim. 1024x960 ekrana sığmıyor. daha küçüğünü koyman mümkün değil mi. Ayrıca o resimdeki bambu değil. Adı bambuda olsa, kendisi bir drecena. şans bambusu diye ararsan forumda bol bol bilgiye ulaşacaksın.

albay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 13:47   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Arkadaşlar, kendi deneyimimi yazayım.
4 yıl önce içinde küçük küçük şans bambuları olan,altında sünger bulunan bir tas gelmişdi.Kesik tepeleri mumlu ve kenardan küçük sürgünleri vardı.
Bunları çeşitli ortamlara dağıtarak diktim.
-Direk güneş alanlar öldü.
-Suyu sürekli toprak seviyesinin üzerinde olan,benim papirüs diye adlandırdığım ama galiba japon şemsiyesi denilen bitkimin yanına diktiklerim,hala yasıyorlar fakat boyları 25 cm kadar da kaldı.
-Bir başka saksıya 7-8 tanesini beraber ekmiş idim,zaman zaman susuz kaldılar,2 tane ısıtmasız kış geçirdiler buna rağmen müthiş geliştiler,boyları 1 metrenin üstünde.Aydınlık ama güneş almayan bir köşede,duvara yaslanıp duruyorlar idi.
2 hafta önce yersizlikten dolayı bunları feda etmem gerekti,almak iteyen bulamayınca,saksısı ile birlikte bahçeye,duvar dibine koydum.Yaşlı yapraklar 1 gecede önce platin rengini aldı,sonra sarardı.Genç yapraklar direniyor, belki yeni şartlara uyum gösterebilirler.
Şu ana kadar hiçbirine gübre falan vermedim.
Bence;
birbirine yakın dikilmeleri,arasıra susuz bırakılmaları ve kesinlikle direk güneş almayan ama çok aydınlık bir köşede olmaları gerekiyor.
Sararan yaprakları kesmenin bir zararı olmuyor.Bir de galiba kökleri sallamamak lazım .
Faydası olur umuduyla

Düzenleyen tugo : 23-08-2007 saat 13:51 Neden: yazım hatası
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 13:50   #71
Ağaç Dostu

Pardon,yazımda verdiğim boylar,ana gövdenin uzaması değil tabiiki,ana gövdeler geldikleri günkü gibi 2-3 cm de kaldılar.Boy atanlar,yandan cıkan sürgünler.Her kökte 1 tane olmak üzere.

Eski 02-09-2007, 17:51   #72
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Bambular ilginç bitkiler gerçekten çok hızlı büyüyorlar. Evimizde bir kaç yıl önce alınmış vazoda yaşayan 2 tane bambu var. Açıkçası güneş görmeyen bir yerdeler ve her gün gittikçe büyüyorlar. Eskiden 3 tanelerdi biri sarardı ve öldü. 1 tanesinin ise yan taraftan çıkan yaprağı koptu. Bu yaprağı direk suya koyunca büyümeye devam etti. Size fotoğrafını yolluyorum

Bu arada hediye olarak gelen ve büyük bir vazoda yaşam savaşı veren 4 bambu daha var evde . Mutfakta güneş alan bir yerde kalmışlar. Bu nedenle yukardan çıkan yaprakları kurumuş. Şimdi odama aldım ve toparlıyor gibi duruyorlar. Mümkün oldukça güneşten uzak tutmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 12:15   #73
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Name:  bam.jpg
Views: 13732
Size:  35.7 KB

Benim bambum da sarardı...daha gölge bir yere alıp suyunu değiştirsem mi?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 12:42   #74
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Aybala, şans bambularının suyunu düzenli olarak 10 günde bir kaliteli su ile değiştirmek gerekiyor. Ne kadar sürede değiştiriyorsun?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 13:06   #75
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bu bambu masamda duruyordu. Genelde akşamları, suyu eksildiyse bir bardak suyu bölüşüyorduk. Sonra nereden estiyse bir gün, aman yere düşmesin diye masanın gölge solundan güneşli sağına alarak yerini değiştirdim. Ondan sonra böyle sararmaya başladı. Sonra da böyle...

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 13:18   #76
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bence, güneş fazla gelmiş. Yanmalarda ondan kaynaklanıyor sanırım. Ben suyunu düzenli değiştiriyorum, sürekli yeni sürgünler veriyor ve aydınlık fakat gölgede duruyor.
Bence yapılacak ilk iş, kabını temizlemek ve temiz su doldurup bambuları öyle yerleştirmek. Ve aydınlık fakat gölge bir yere almak. İnşallah düzelir. Kolay gelsin.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 21:56   #77
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Bambularım

Bunlarda benim bambularım.Yaprakları dinlenmiş su koymadığım için sararmıştı.artık kireçsiz dinlenmiş su koyuyorum.birde suyunu tamamen değiştirmeden su ekliyorum.su çok kirlenirse tamamen değiştiriyorum.bambularım böylece daha çabuk büyümeye başladı.hatta bir senedir açmayan bambum bu sayede açtı.umarım bu bilgilerin sizlere de faydası olur.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:58   #78
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Bambularim

Bunlarda benim bambularım.Bu çiçekleri çok seviyorum.Ya sizler?Bakımı hakkında da öneriler bekliyorum.

Eski 25-10-2007, 12:46   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Yeni Bambum

Merhaba

Benim bugün itibariyle 4 adet bambum oldu. Yaklaşık 50 cm boyunda ucu kıvrık. Yanılmıyorsam ilk etapta bir vazo içinde dibine taşlar sabitleyip suyun içine koymak. Suyu sık değiştirmeme eksildikçe su koymak. Yaklaşık 10-15 günde birde suyu değiştirmek.
Diğer bir konuda bambuyu koyacağım yer. Evim güney cephesine bakıyor güneş alan bir yer yani. Nasıl yapmalıyım. Direkt güneş ışığı zarar verirmi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

ALKIM

ALKIMMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 09:59   #80
Kelebek

nilemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Merhaba, Aranıza yeni katıldım. Benimde bitkimin sararmasıyla ilgili bir sorunum vardı. Ama Buradan okuduklarım doğrultusunda birşeyler yaptım. En azından artık çeşme suyu kullanmayıp yağmur suyu ile büyütmeye çalışacağım. Gelişmelerden sizleride haberdar ederim.Paylaşımlarınız için teşekkürler.

nilemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 11:12   #81
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Bu bambulardan bende de var.Sararmasının nedeni kireçli su olabilir.Çünkü benimkinin sararma nedeni bu idi.Dinlenmiş su koyuyorum.Birde suyunu tamammen değil,bir kısmını değiştirin.Yani hep üstüne ekleyin.Su çok pis olunca suyu değiştirin.Ben bu şekilde yapıyorum.1 senedir yaprak vermeyen bambum yandan sürgün verdi. Bambunun suyu pis ve kireçsiz olursa bir problem olmuyor.

Eski 13-11-2007, 13:51   #82
Ağaç Dostu

menekşemehtap's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Mehtapcığım bambuna bayıldım bende umarım tokatta bulabilir ve alırım.Şans bambusunun bakımı ile ilgili bilgi ararken aşağıdaki yazıyı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.En kısa zamanda bende bambumla aranıza katılırım umarım.

http://www.ciceklerdunyasi.com/site/...sp?dsy_id=1849

şans bambusu bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir çubuk şeklinde kafasında burgulu olanları dışı renkli bir Cam vazo da olmalıdır çünkü bambunun suyunu değiştirmemelisiniz hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız suyun rengi biraz yeşil olacaktır ama zaten bataklık bitkisidir onun bu ortam çok hoşuna gidecektir 15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleye bilirisiniz.güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir.diğer piramit ve değişik dekordaki bambularıda suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir.

Düzenleyen menekşemehtap : 14-11-2007 saat 01:25
menekşemehtap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 20:26   #83
Kelebek

nilemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2007
Hasta bambularımın fotoğrafları

Bahsettiğim bambularıma bu gün çiçekçiye gidip çakıl taşı aldım.
Ayrıca çiçekçide de bol miktarda görünce sordum ne yapmam gerektiğini.
Bana çeşme suyu asla kullanmamam gerektiğini ve babuları en alt çizginin hemen üstünden kesip suya koymamı söyledi. Zamanla kesilen kısımların da yine saçaklanırmış.

Eklenen Resimler

nilemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 00:37   #84
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Başka bir yerden aldığınız yazının kaynağını da belirtmenizi rica ederiz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 13:42   #85
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Selamlar,
Arkadaşlar bambularınız harika görünüyorlar öncelikle sizleri kutlarım. Benim sizlere bir sorum olacak. Bu bambuların uç kısımları kendiliğindenmi kıvrılıyor yoksa bunun için bir uygulamamı yapılıyor. Benim bambumun boyu yaklaşık 50 cm kadar ve üst kısmındada 2 tane yapraklı bölüm var. Gerçi bu konuyu yanlış bir yerde açmıştım ama sanırım buraya taşınacak ben yinede burada sormak istiyorum. Benim bambunun dip kısmındada kökleri ve 5 6 tanede köklerden daha kalın uçlar var acaba bu uçlar yeni sürgünlermidir. Bilgilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim. İnşallah yeni sürgünlerdir çünkü bambumun yanına bir kaç tane daha arkadaş istiyorum. Vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden sizlere teşekkür ediyorum.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 15:01   #86
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
arkadaşlar bende bugun 3 adet şans bambusu aldım. hemen internette nasıl bakım yapılacagını arastırırken bazı yazılar buldum. Kötü haberim burda sizin verdiğiniz bilgileri baska siteler birebir yazmış kendi bilgileriymiş gibi. Herneyse bide bi video sitesinde su ünlü olan ordaki bi videoda adam suya koymayın normal bitki topragına dikib diyor daha iyi olurmuş öle diyor. Açıkcası kimin ne dediği belli değil aslında bu konuda bilgisi olan bir arkadasımız bu bambu nedir, nerden gelir, alırken nasıl seçmeliyiz, bakımı nasıl yapılır? gibi konularda tek bi ağızdan cevap verirse forumdaki herkese faydalı olacagını düşünüyorum. Saygılar...

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 20:30   #87
Ağaç Dostu

Bazı konularda birden fazla doğru olabiliyor anladığım kadarıyla.

Dolayısı ile herkes kendi uygulama sonucunu "doğru" kabul ediyor ki doğaldır.

Beş yıl önce, ufak bir tasın çevresine dizilmiş, 2 cm boyu geçmeyen 30 civarında şans bambusu hediye olarak gelmişti.

Bunları çok değişik yerlere diktim. Bir kısmı normal saksıda normal çiçek gibi muamele görüp kurudukça sulandığı gibi, bir kısmı da "deliksiz" bidon içerisinde yer alan japon şemsiyelerinin yanına, sürekli suyu içine dikildi.

Tamamı okadar azdılar ki (boyları 1,5 metreyi buldu) geçenlerde çoğunu tanıdıklara dağıttım. Hiç bir tanesi beş yıldır bozulmadı.

Şu anda ben de kalan yeni sürgünleri, topraksız, sade suda yetiştiriyorum ve yakında bitecek süs havuzuna aktaracağım.

Bu da böyle bir doğru)

Saygılar

Eski 24-11-2007, 20:35   #88
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhan Mesajı Göster
arkadaşlar bende bugun 3 adet şans bambusu aldım. ..
Bugün bahçe marketinde alışveriş yaparken bir hanım şans bambularından alıyordu, 5 adet almış, satıcı çift alması gerektiğini söyledi uzak doğulular çift sayıda olduğunda şans getirdiğini söylüyorlarmış... Bence batıl ama satın alan hanım öyle bir tepki verdiki, eşi bile şaşırdı bu nedenle bende sizlere aktarayım dedim...

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 00:05   #89
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EnquiRe Mesajı Göster
Lucky Bamboo

3 bamboo: mutluluk, uzun omur ve bolluk
6 bamboo: basari ve refah
7 bamboo: saglik
8 bamboo: buyumeyi ebedilestirmek
10 bamboo: tamamlilik ve mukemmellik
21 bamboo: bircok nimet

.
bende burdan okuyup 3 tane tercih etmiştim. Üstelik 3ünü sadece 8 ytl e aldım. Şu anda bi magazada ismini vermem dogru olmaz sanırım. Öğretmenler günü dolayısıyla indirim var ve bambular yeni gelmiş ve cidden sağlıklı tavsiye ederim. Özelden magaza adını isteyen arkadaslara söylerim.

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 12:56   #90
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Korhan bak simdi içime kurt düşürdün ben 1 tane satın aldım benim durumum ne olacak???????? Gidip 2 tane dahami alsam ))))))

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024