agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni126Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2009, 20:43   #91
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın almira, scheffleralarınızın maşallahı var. Benimki ise bir yıldan fazladır bende ve tabiri caizse yerinde sayıyor. Önceki sayfada resmi var.(80 ninci mesaj)
Siz bakımını nasıl yapıyorsunuz? Sulaması, yeri ve verdiğiniz besinler hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 20:51   #92
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Sayın almira ben baktım da etrafta gördüğüm schefflera lar hep üstten yaprak açıp alt kısımları yapraksız ama sizin bitkinizin maşallahı var. Tebrik ederim her yanı yaprak gerçekten bunun sırrı nasıl oluyor acaba?

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 20:52   #93
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın almira, scheffleralarınızın maşallahı var. Benimki ise bir yıldan fazladır bende ve tabiri caizse yerinde sayıyor. Önceki sayfada resmi var.(80 ninci mesaj)
Siz bakımını nasıl yapıyorsunuz? Sulaması, yeri ve verdiğiniz besinler hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Teşekkür ederim. Özel bir bakım uyguladığımı söyleyemem. Benimki sanırım 3-4 senelik var. Yeri gölge, pencereden ışık alıyor. Toprağı kurudukça suluyorum. Kışın sulama aralığı daha uzun. Çok fazla su istemiyor. Susuzluğa oldukça dayanıklı. Toprağını hazırlarken yanmış ahır gübresi kıllanmıştım az miktarda. Sadece sarı-beyaz olanda sorun yaşıyorum. Kışın zaman zaman yapraklarda dökülme oluyor. Fazla boyu uzamıyor.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 21:05   #94
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

3-4 senelik yani bende öteki resminize bakınca 2 aylık zannettim. Bu kadar sürede ki başarınızını merak etmiştim. Ama gerçekten çok güzel. Yaprak görüntüsü de hoşuma gitti.

Eski 11-12-2009, 11:13   #95
Yeni Üye

şahinka's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2005
Merhaba
İşyerimdeki 1.30 boyundaki schefflera'nın bazı yapraklarında bitlenme ve şerbetlenme oluyor. Ne yapmak gerekir? Ya da bu hastalıkları tetikleyen hangi koşullardır?

Bu vesileyle ilk mesajımı da göndermiş oluyorum.

şahinka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 12:32   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Şerbetlenme ne oluyor acaba???

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 15:30   #97
Yeni Üye

şahinka's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2005
İfade tam karşılamıyor olabilir ama, sanki tatlı bir şey dökülmüş, kurumuş gibi oluyor. Çiçeğimize bakan elemanımız yapraklar yıkandığında bu yaprakların temizlendiğini, sonra sorunun yeniden başladığını söylüyor.

şahinka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 13:37   #98
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Uzayan şeflera..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Schefleramın boyu hayli uzadı. Yakında tavana değecek diye korkuyorum.
Sayın Almira'ya bir tavsiyem olacak: Eğer hakikaten bitkinizin boyunun fazla uzadığını düşünüyor iseniz, havai köklendirme yaparak iki tane normal boyutlarda şeflera elde etme imkânına sahip olabilirsiniz. Bunu tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Oldukça zevkli ve başarı şansı yüksek bir uygulama olacağı kanaatindeyim. Aslında ben bitkime iki yerinden havayi köklendirme yapmıştım. Yani üç bitki elde etmeyi umuyordum. Tepe kısmı ve saksıda kalan kısım yaşadı, ama orta kısım canlılığını devam ettiremedi.
Konuyla ilgili bilgi için buraya bakabilirsiniz.. Forumda "air layering" başlığını aratabilirsiniz.
Selamlar..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 17-12-2009 saat 13:44 Neden: alıntı
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 13:58   #99
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 49
Merhabalar...Schefleramın üzerinde şerbetli yapışkan böcekler oluşmuş,Faruğun söylediğini yyapıyorum yani arapsabunlu su yaptım,ellerimle her yaprağını yıkıyorum,bunu 5-6 yapacam,inşallah tekrarlamaz)

Serra43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2010, 15:09   #100
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Dört yıl önce yaklaşık 130 cm boyla aldığım bitkim geçen yıl kurumaya başladı .Toprağını ve saksısını değiştirip birazda gübrelemek suretiyle yaşattık.Tam bir yıl sonra hiç büyümeden geçirdiği o uzun zamanı kapatmak istercesine yeni uçlar veriyor .Ama bitki şu anda 40 cm var yok .Daha iyi gelişmesi için ne yapmalıyım.
Name:  IMG0854A.jpg
Views: 5402
Size:  33.2 KB

turkankaragoz beğendi.
umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 10:12   #101
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Aslında daha büyütüp tecrubem olmadı bu çiçekte,salon çiçeklerinde genel olarak,marttan itibaren salon çiçekleri için olan sıvı gübrelenden 15 günde bir verebilirsiniz

Eski 02-01-2010, 23:22   #102
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Ben aslında birkaç hafta önce gübre uygulaması yaptım.Belki besinsizlik,kısmende ışık yetersizliğinden de olabilir bitki yeni sürgün vermiyordu.Şimdi yeniden uçlar vermeye başladı.Doğrumu yaptım bilmem ama spreyle NPK 20/20/20 gübre verdim...Şu an daha iyi görünüyor..

Eski 04-01-2010, 13:17   #103
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Komşum bana getirdi,ölmek üzere bak diye,böcekliydi,köküne demir verdim,üzerinide üçgün sabunlu su ile yıkadım,sonrada roa nature verdim bir kaç kere,baktım ki yeni yeni yapraklar vermeye başlamış)Gövdeside yapraksız ve yaşlıydı,oralardanda patlaklar vermeye başlamış,çok sevindimBir müddet sonra kesip hatta altı yedi parçaya bölüp yeniden dikmek istiyorum,yapmış olan varsa nasıl köklendiriliyor fikir verirse sevinirim

Eski 04-01-2010, 13:34   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
kolay köklenir suda bekletmek ya da direk dikimde hormon kullanmak en kolayı

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 18:29   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Galeri: 2
Merhabalar...Schefleramın yapraklar sararıp dökülüyor.buna neler sebep olabilir?tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...Schefleram sabah 1-2 saat güneş alıyor,pencerenin yan tarafında ve penceremi hep açık bırakıyorum.15-20gün evvel balkondaydı havalar çok soğuduğu için evin içine aldım.nerde hata yaptım anlayamadım.

gulsah7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 20:39   #106
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Merhabalar Gulsah7 ,sanırım schefleralarla ilgili şunu unutmamak gerekli.Onlar sık yer eğişimini sevmiyor.Hava akımlarından da hoşlandıklarını sanmıyorum.Yer değiştirme yaptığınızda tepki olarak da yaprak dökümü oluyor.

Güneş ışığını tam alamadıkları zaman,
Fazla su verildiği zaman,
Bitki besinsiz kaldığında,
Yoğun hava akımına maruz kaldığı zaman,
Yer değişiminde uyum sağlama sürecinde

Bitki kendini korumak için yaprak dökebiliyor...Bunlar benim şahsi gözlemlerim.Forumda bitkiler konusunda tavsiye verebilecek arkadaşlar mutlaka size bir cevap yazarlar.

Öncelikle yeni gelen arkadaşların kendini tanıttığı bölüme uğramanızı ve arkasından Scheflera başlığında ki tüm mesajları ilk mesajdan itibaren okumanızı tavsiye ederim.Tecrübeler ve yaşanmış örnekli olaylar hazır kümülatif bilgiler sunar bize ...
Bitkiniz umud ediyorum en kısa sürede düzelir...
Saygılar

Eski 10-03-2010, 16:57   #107
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Benim Scheffleram bana çok ilginç geldi toprağın içinden yeni bitki çıkardı. Çok garip geldi bana açıkcası yani yeni köklemiştim onun için olabilir mi? Ben bitkinin kendi üzerinden dal verecek zannetmiştim ama olmadı.

Eski 24-03-2010, 16:03   #108
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serra43 Mesajı Göster
...Bir müddet sonra kesip hatta altı yedi parçaya bölüp yeniden dikmek istiyorum,yapmış olan varsa nasıl köklendiriliyor fikir verirse sevinirim
Sayın Serra43; havai köklendirme metodunu tavsiye edebilirim size. Hemen beş altı mesaj evvel ( 99 nolu mesaj) bu konuda bir paylaşımımız olmuştu. Ayrıca link de vermiştim. Faydalı olabileceğini düşünüyorum.
Saygılar..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 24-03-2010 saat 16:05 Neden: ek
Eski 30-03-2010, 12:07   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Merhaba
şeflera saksısısında gerekli malzemeler, Yanmış gübre, Kil, Bahçe toprağı, İri kum olarak sıralanmış ama saksının nasıl hazırlanması gerektiği konusundan bahsedilmemiş. Bu konuda bigisi olan varsa ve bizimle paylaşırsa seviniriz.

mesut yasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 14:36   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulsah7 Mesajı Göster
Merhabalar...Schefleramın yapraklar sararıp dökülüyor.buna neler sebep olabilir?tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...Schefleram sabah 1-2 saat güneş alıyor,pencerenin yan tarafında ve penceremi hep açık bırakıyorum.15-20gün evvel balkondaydı havalar çok soğuduğu için evin içine aldım.nerde hata yaptım anlayamadım.
Benim gözlemim şöyle: scheflera üzerine güneş gelmesini sevmiyor. aydınlık seviyor sadece. bir de nem seviyor. Ama fısfısla yapraklarına su püskürtmek yetmiyor. o zaman üstüne toz yapışıyor sanırım, arada bir bol su püskürtmek lazım. ben küvette yıkıyorum. ne zaman yıkasam hemen yaprak veriyor. bence bir deneyin.

scapella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 15:29   #111
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Şeflerada Havai Köklendirme Denemesi 2

Merhaba arkadaşlar;
Daha önceden bir köklendirme çalışması yapmış olduğum şefleramın ana gövdesindeki uygun bir dal üzerine ikinci bir deneme daha yaptım.
Sonucu sizlerle paylaşırım inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2010, 07:48   #112
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba;
Çiçek mi açıyor ????? Çooook merak ediyorum..Benim çiçeğim gayet sağlıklı ve tepe kısmında yaprak vermek yerine önce çok dallı küçük topçuklar oluşturdu. Şu anda o topçukların dış zarı kuruyup döküldü ve çiçek tomurcuğu benzeri topçuklar ortaya çıktı. Çiçek mi açacak, tohum mu verecek. Hiç çiçek açtığını gördünüz mü?

Resim yükleyemedim ama en kısa zamanda yükleyeceğim...

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 19:40   #113
Ağaçsever

G.Ü.L's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Şefleramda lekeler oluşuyor

Yaklaşık 3 ay önce almıştım şefleramı. Bir ay sonra alttaki yapraklarını dökmeye başladı. Alıp cama yakın bir yere koydum ama dökülme durmadı. koçtaştan aldığım yeşil bitkiler için olan sıvı besin takviyesi yaptım. son zamanlarda yapraklarda önce kahverengi lekeler oluştu, sonra bu lekeler koyulaştı ve dökülmeye başladı. bilen biri yardım edebilir mi ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

G.Ü.L Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 19:46   #114
Ağaçsever

G.Ü.L's Avatar

merhaba aylin
hayran kaldım senin schefflerana. benimki sanırım bir çeşit hastalık geçiriyor. yaprakları çok döküldü. lekelenip dökülüyor sen herhangi bi besin takviyesi yaptın mı

Eski 15-01-2011, 17:26   #115
Ağaçsever

G.Ü.L's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.ozgeucpinar Mesajı Göster
Merhabalar,

Yaklaşık bir ay önce aldığı scheffleramın yapraklarında aldığım günden beri, resimdeki gibi kahverengileşmeler oluşuyor. Bu kararmalar, bitkinin orta kısımlarında ve aynı demetteki veya birbirine yakın demetlerdeki yapraklarda gerçekleşiyor. Satın aldığım yerdeki görevliye bir çözüm için başvurduğumda bana bunun bitkinin havasız kalmasından oluşabileceğini, bitkide bir hastalık olmadığını söyledi. Bunun üzerine akşam güneşinde bir iki saatliğine balkona çıkarmaya başladım, yine de gözle görülür bir iyileşme olmadı. Ben de dün bu karamış yaprakları toplayıp attım, çünkü belirli bir zaman sonra kararma büyüyor ve yaprak dökülüyordu. Bunun bir hastalık olduğunu düşündüm. Bu konuda bilgisi ve önerisi olanların yanıtlarını dört gözle bekliyorum. (NOT:Saksısıyla birlikte yaklaşık 130 cm olan bitkimde toplamda 9 yaprakta bu kararmalardan vardı, döktüğü yaprakları saymazsak)
merhaba
benim schefleramda yaklaşık 2 aydır bu problem var. yaprakları lekelenip dökülüyor. ne yaptıysam geçiremedim. sizde aynı problemi yaşaışsınız.deneyimlerinizle yardımcı olurmusuz lütfenn

Eski 17-02-2011, 17:37   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
bakalım bizde yapraktan aşılama yapıyorum. görecegiz

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 18:22   #117
Ağaçsever

arkdaşlar yapragı daldan kırdım ama bunu yaparken bir yöntem varmı?

yani kırma işleminde dikkat etmemiz gereken noktalar nedir?

Eski 21-02-2011, 18:28   #118
Ağaçsever

turkankaragoz beğendi.
Eski 22-02-2011, 19:28   #119
Ağaçsever

G.Ü.L's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
Merhaba
Senin scheffleran ne de güzel gözüküyor. Maaşallah...
Ben yapraktan köklendirmeyi denediğimde, yaprağı gövdeden makas yardımıyla ayırmıştım.Suda beklettim uzun bir süre, kök gibi birşey gördüğümde toprağa diktim.
Sonuç; olumsuz... Git gide kurudu yaprak, bende koparıp atmıştım.
Kısaca ben başaramadım, inşallah senin ki tutar...

Eski 22-02-2011, 19:40   #120
Ağaçsever

gül hanım tesekkür ederim umarım olur

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024