agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni126Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2011, 21:40   #121
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
schefflera unlu bit tedavisi sonrası

arkadaslar benim scheffleramda bir anda bir sürü unlu bit çıktı, bende zeytinyağlı arap sabunlu karışımı kullandım. önce çiçegi balkona çıkardım ve camsil ile bu karışımı her yere sıktım, dışarda 4 saat kadar kaldı sonra yine camsil şişesine normal su koydum ve yine yer here sıktım.yarım saat kadar sonrada içeri aldım.Resimlerde de görüldüğü gibi yapraklarda kararma başladı.bunun nedenini bilmiyorum malesef birde yapraklarda terleme gibi birsey var acaba nerde yanlıs yaptım. bu sıvıyı sıkarken saksının icini poşetle örttüm ama biraz toprağa geçti sanırım onunda bir zararı olmuş olabilir mi acaba?

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen jokerkan : 26-06-2011 saat 07:47
jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 13:22   #122
osh
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2008
Bendeki scheffleraya fazla bakım uygulamıyorum. Kışın ayda bir yazın ise haftada bir su veriyorum.
Kışın hemen hemen hiç boy atmıyor yazın ise 2 günde belli oluyor. Oda kuzey tarafa bakıyor. Hatay sıcak olduğu için oda nemli ve sıcak. Mesaide klima çalışıyor mesai dışı ve hafta sonu schefflera sıcak ve nemli bir ortamda kalıyor. Galiba bu nemli ve sıcak havayı çok seviyor.

osh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 08:37   #123
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Arkadaşlar diktiğim 3 çelikte çok iyi sürgün ve yaprak verip sonrada sırayla ölmeye başladılar. Acaba problem nedir? Bu bitki ılıman yerlerde ağaç olmuş kesip atıyorlar dışarı ama benim bu bitkide bilemediğim şeyler var sanırım.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 22:02   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Schefflera nasıl çoğalır ???

İlk schefflera'm eski güneş görmeyen evimde ölmüştü.Hiçbir çiçek yaşatamamıştım.Yeni ev bol aydınlık ve güneş hemen çiçekler aldım.2.Schefleramı da 5 ay önce aldım.Aldığım saksıyı hiç değiştirmiyorum bilmiyorum yanlış mı ? Ben çok bilgisizim çiçek konusunda.Haftada bir sıvı gübre katarak suluyorum ve arada o sıvı bitkiyle yapraklarını siliyorum.Hoşuna gitmiş olmalı ki hemen yenisi çıktı gövdeden.Ama toprağı küflenmiş gibi olduğu için bende koçtaşa gidip ilgiliye sordum hemen toprağını değiştirin dedi bende bu akşam değiştirdim.Umarım bir sorun yaşamaz çiçeğim yeni toprağıyla.Bu çoğaltma işinde de kafam karıştı.Yaprak koparıp suda köklendirme mi yapayım? Çeliğe sarma vs hiç anlamıyorum bu terimlerden üzgünüm Bana basit bir usulle nasıl anlatabilirsiniz çoğaltma işini ???

Dagkum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 14:40   #125
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dagkum Mesajı Göster
Bu çoğaltma işinde de kafam karıştı.Yaprak koparıp suda köklendirme mi yapayım? Çeliğe sarma vs hiç anlamıyorum bu terimlerden üzgünüm Bana basit bir usulle nasıl anlatabilirsiniz çoğaltma işini ???
Ben şefleramızda yaptığım havada köklendirmeyi anlatayım. 16 eylülde yaptım, dün açıp baktım köklenmişti. Kökler büyüsün biraz daha diye tekrar kapadım, bu sefer torf kullandım. Biraz daha büyüyünce kökler saksısına alacağım bakalım.

Bitkinin tepesinden 20-30 cm kadar aşağıda bir yer belirledim. Maket bıçağı ile 2-3 mm derinliğinde yere yatay ve 1,5 cm uzunluğunda yere dikey şekilde kesip kabuğunu çıkardım. Buna bilezik alma deniyormuş. Sonra 0,5 litrelik bir su şişesinin ağız kısmını çıkardım, 7-8 cm yukarısından da şişeyi kestim. Konik bir yapı elde ettim yani. Sonra bunu yan tarafından kesip bitkinin gövdesinde açtığım yaranın etrafına geçirdim. İçerisine saksısından aldığım toprağı sıkılaştırarak doldurdum. Şeffaf mutfak streç filmi ile alttan ve üstten iyice sardım. Haftada bir kere şırınga ile su verdim. Ne köklendirme hormonu ne de torf kullanmadım. Sanırım uygun zamanda hareket ettim ve sonuca ulaşabileceğim inşallah.

Resimleri ekliyorum. Umarım bir fikir verir.

Eklenen Resimler

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2011, 20:19   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
havaların serinlemesi ile yapraklar daha sık çıkmaya basladı haftada 1 tane sürgün yapmaya basladı şaşkınım

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2011, 14:00   #127
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iyiarama Mesajı Göster
havaların serinlemesi ile yapraklar daha sık çıkmaya basladı haftada 1 tane sürgün yapmaya basladı şaşkınım
Maşallah, bol bol yaprak çıkarır inşallah

Şefleramda yaptığım havada köklendirme sonucu elde ettiğim bitkiyi saksısına aldım. Torfa koyduktan 15 gün sonra baya köklenmişti. Umarım yaşar.

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2011, 21:57   #128
Yeni Üye

ozge.albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
geçen ay annemin scheflarasından çelik aldık diktim ancak yapraklarda hafif bir kıvrılma oldu yeşil rengini koruyor ama kıvrılma var.Neden acaba bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

ozge.albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 23:15   #129
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Taşyününde Şeflera (Beş Parmak) Bitkisi Köklendirme

Taş yününde (kayayünü / rockwool) kırık bir şeflera yaprağını köklendirmeye çalışmıştım. Sonuç aşağıdaki fotoğrafta görülüyor. Hikayesi için şuraya bakabilirsiniz.

KüçükBahçem'den...: Taşyününde (rockwool) Şeflera (Beş Parmak) Bitkisi Köklendirme

Name:  Tas_yunu_rock_wool_rockwool_3.JPG
Views: 5824
Size:  57.8 KB

Selamlarımla...

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 10:57   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
9 ay önce 15 cm olarak aldığım sefleram kış gelmesiyle beraber cok hızlı büyüdü neredeyse 10 günde bir yaprak cıkardı.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 16:05   #131
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Benim yukarıda anlattığım şefleram da 4. yeni yaprağını çıkardı. Köklendirme işlemi başarıyla sonuçlanmış oldu

Eski 08-02-2012, 01:25   #132
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
bende birisinden aldığım çeliği suda köklendirdim 3 tane yapragı var.şimdi hazır karısık bir toprağa diktim umarım sağlıklı bir şekilde büyümesini görürüm.

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 09:54   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bahçede schefflera

Merhaba,

bu bitkinin/çiçeğin adı nedir? 2012 forum alt başlığında schefflera için saksı mı, bahçe mi uygun sorusunu yönelten yeni bir üyemizi gördüm. Belki schefflera ile ilgili kapsamlı bilgi almak adına bu bölüme gelirse, kendisine örneklemek adına, uygun iklim şartlarını bulabildiğinde scheffleranın bahçede de yetiştirilebilen, hatta küçük bir ağaç haline gelebileceğini kanıtlayan, bahçemdeki dört yaşına yaklaşan scheffleranın son durumunu paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 16:46   #134
Ağaç Dostu

Benim scheffleranın cinsi zannediyorum ki, schefflera arboricola. Bunlar da scheffleradaki çiçek tomurcuğu görüntüleri..

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2012, 20:05   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2012
evimizdeki yaklaşık 20 senelik şeflera bitkisi. şu anda bir dalından kuşburnu gibi meyveler vermekte. önce yeşil renkteydiler, sonra sarardılar, şimdi de birkaç tanesi kırmızıya döndü. daha önce hiç meyve vermediydi, 20 sene sonra bir ilk oldu. meyvelerin içinde şeffaf, yapışkan (bal gibi) bir sıvı var ve altlarından dışarı veriyor. verdiği bu meyvemsi şeyler hakkında detaylı bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler

smartguy25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 22:27   #136
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smartguy25 Mesajı Göster
evimizdeki yaklaşık 20 senelik şeflera bitkisi. şu anda bir dalından kuşburnu gibi meyveler vermekte. önce yeşil renkteydiler, sonra sarardılar, şimdi de birkaç tanesi kırmızıya döndü. daha önce hiç meyve vermediydi, 20 sene sonra bir ilk oldu. meyvelerin içinde şeffaf, yapışkan (bal gibi) bir sıvı var ve altlarından dışarı veriyor. verdiği bu meyvemsi şeyler hakkında detaylı bilgisi olan var mı?
Sn. smartguy25,

shefflera çiçekleri açtıktan sonra bu şekilde meyveye dönüşürler. Meyveler koyu turuncu rengini aldıklarında olgunlaşmış olurlar. Bu olgunlaşmış meyveleri çimlendirme torfuna ekerseniz, bu yöntemle shefflera bitkinizi üretmeniz mümkün olabilir. Ben bu yolu denemedim. Ben çelikleme yöntemiyle çoğaltmayı denemiştim fakat dediğim gibi meyvelerinden de üretmek mümkün.

Fotoğraftan pek anlaşılmıyor fakat bitkinizde pamuksu oluşumlar gözüme çarptı, pamuklu bit olabilir mi? Forumda bu konuylaa ilgili başlıklar, tanımlamalar, örnekler, ve çözümler bulabilirsiniz.

Ayrıca yeni gelen arkadaşlar bölümünde de kendinizi tanıtmanız sizden ve yeni katılan tüm üyelerden beklenir.

Eski 15-03-2012, 15:15   #137
Yeni Üye

merhaba sn. kelebek çalısı,
sorumu cevapladığınız ve benimle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. bitkimizi üretme gibi bir amacımız yok, zaten bir tane fazlasıyla yetiyor da artıyor bile. sadece daha önce görmediğim için merak etmiştim. gözünüze çarpan pamuksu oluşumları internette şöyle bir araştırdım fakat bizdekiler pek onlara benzemiyor. daha çok meyvelerin altından çıkan siyah ve beyaz renkte başçık denilen çiçek kısımlarına benziyor. size tekraren teşekkürler, görüşmek üzere...

Eski 15-03-2012, 15:19   #138
Yeni Üye

aslında tekrar baktım da, pamuklu bit dediğiniz oluşuma daha çok benziyor. biraz tedbir almak gerekecek sanırım. bir de bu meyveler yenir mi acaba, içlerinde bal gibi şeffaf bir sıvı da var, insanın canı çekiyor

Düzenleyen smartguy25 : 15-03-2012 saat 15:21 Neden: eksik yazım
Eski 15-03-2012, 19:04   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
aslında tekrar baktım da, pamuklu bit dediğiniz oluşuma daha çok benziyor. biraz tedbir almak gerekecek sanırım. bir de bu meyveler yenir mi acaba, içlerinde bal gibi şeffaf bir sıvı da var, insanın canı çekiyor
Meyveleri yenmiyor. Yenebilseydi keşke değil mi? Bu durum midenize ziyafet fırsatı vermese bile, bunca sene sonra size meyveleri ile görsel bir şölen sunmuş scheffleranız.

Ayrıca forumda bilgim olan konularda fikirlerimi paylaşmak beni mutlu eder, size faydam olduysa ne mutlu, ben de teşekkür ederim.

Eski 17-03-2012, 08:12   #140
Yeni Üye

sn. kelebek çalısı,
belli ki çiçek ve bitkileri çok seven ve onlarla uğraşmaktan keyif alan birisiniz. ben de bunları sevmeme rağmen pek ilgilendiğim söylenemez. hatta bu çiçek bize yetiyor da artıyor bile daha önceki resimlerinizden gördüğüm kadarıyla büyük bir şefleranız var. maaşallah azman gibi olmuş, insanı bile yer yani o derece..

Güzin Çakar beğendi.
Eski 18-03-2012, 01:04   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
sn. kelebek çalısı,
belli ki çiçek ve bitkileri çok seven ve onlarla uğraşmaktan keyif alan birisiniz. ben de bunları sevmeme rağmen pek ilgilendiğim söylenemez. hatta bu çiçek bize yetiyor da artıyor bile daha önceki resimlerinizden gördüğüm kadarıyla büyük bir şefleranız var. maaşallah azman gibi olmuş, insanı bile yer yani o derece..

Sn. smartguy25,

açıkçası bir kaç sene öncesine kadar ben scheffleranın salon bitkisi olduğunu düşünürdüm, çiçek açtığını, meyvesinin olduğunu, hatta dış mekanda ve bahçe toprağında yaşayabileceğini söyleseler güler geçerdim herhalde.

Üstelik hiçbir besin takviyesi yapılmadan bu derece büyüdü. Alındığında tek gövdeli ve 160cm yüksekliğindeydi. Ben de şaşırıyorum doğrusu. Bu resmen artık schefflera ağacı oldu da budama bile yapıyorum. İnsanı yemese de budamak için uğraşırken içinde kayboluyor insan

tijeen beğendi.
Eski 15-04-2012, 21:22   #142
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
merhabalar çok sevdiğim bir bitkimdir schefflera...

yaklaşım boyu 1,5 metreye ulaştı diyebilirim, lakin yaz tatili döneminde 1,5 aylık bir süre evde olmayacağız nasıl götürebilirim ya da sulamak için ne yapabilirim, bitki bakıcısı denen bir şey okumuştum o işe yarar mı, yoksa bitkime kıyıp arabaya sığmasını mı sağlamalıyız

şemsiye ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 11:38   #143
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

bu da benim scheffleram

Eski 16-04-2012, 11:39   #144
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

bu güzelimi tatilde nasıl götüreceğim konusunda bir fikrim yok arabaya sığmaz ve kırılır

Eski 16-04-2012, 11:53   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şemsiye ağacı Mesajı Göster
bu güzelimi tatilde nasıl götüreceğim konusunda bir fikrim yok arabaya sığmaz ve kırılır
sayın şemsiye ağacı ;

güzel bir bitkiniz var uzun yıllar sizinle olması dileğiyle..

ancak arabaya sığsada yollarda heba olur ve yine bitkinizi zora sokarsınız , yıpratırsınız. bir komşunuza , akrabanıza bıraksanız sanki daha iyi olur. mevsim artık uygun varsa bir tanıdık komşu akraba vs. bahçesinde balkonunda da bakabilir. bu tarz bir çözüm üretmelisiniz. yollara vurmayın güzelim bitkiyi, şefleralar çabuk küsüp bozuluyor. elinizde sadece boş dalları kalır.

ya da büyükçe bir şişeye su koyun kapağını kapatın ve minicik bir delik açıp saksısına delik toprağa gelecek şekilde koyun veya bu açtığınız delikten kalınca bir pamuk iplik sarkıtarak fitilli sulama yapabilirsiniz ama yolculuğunuz uzun sürecek. daha kısa seyahatlerde işe yarıyor.

kolay gelsin..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 11:59   #146
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
sayın şemsiye ağacı ;

güzel bir bitkiniz var uzun yıllar sizinle olması dileğiyle..

ancak arabaya sığsada yollarda heba olur ve yine bitkinizi zora sokarsınız , yıpratırsınız. bir komşunuza , akrabanıza bıraksanız sanki daha iyi olur. mevsim artık uygun varsa bir tanıdık komşu akraba vs. bahçesinde balkonunda da bakabilir. bu tarz bir çözüm üretmelisiniz. yollara vurmayın güzelim bitkiyi, şefleralar çabuk küsüp bozuluyor. elinizde sadece boş dalları kalır.

ya da büyükçe bir şişeye su koyun kapağını kapatın ve minicik bir delik açıp saksısına delik toprağa gelecek şekilde koyun veya bu açtığınız delikten kalınca bir pamuk iplik sarkıtarak fitilli sulama yapabilirsiniz ama yolculuğunuz uzun sürecek. daha kısa seyahatlerde işe yarıyor.

kolay gelsin..
çok teşekkür ederim cevabınız için.
ben de kıyamam ki, günlerdir düşünüyorum bir çare arıyorum,
biz öğretmeniz eşimle ve çiçeğimizi güvenip bırakacağım pek kimse yok sayılır
bir hal çarisini buluruz ***.
yine teşekkür ederiz sağ olun.

Eski 16-04-2012, 12:02   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
komşunuz olsam seve seve bakarım benim şeflera ma arkadaş olurdu.

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 13:36   #148
Ağaç Dostu

Ana gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Sayın şemsiye ağacı,
Yaşadığınız sıkıntıyı çok iyi anlıyorum. Yıllarca aynı derde muhattap olduğum için, bazen evin anahtarını komşuya teslim ederek, bazende, büyükleri okula emanet edip küçükleri taşıyarak. Bu arada bir çoğunu kaybettim, akıllanmayıp yerlerine daha fazlasını üreterek. Mutlaka çevrenizde bitki seven birileri vardır. Unutmadan, bakan kişileri hediyelerle mutlu edince seneye onlar sahip çıkıyor. Birde sevdiğiniz özel bitkilerin mutlaka yedek küçük versiyonunu taşıyın derim. Bütünüyle kaybetme riskine karşı. Saygılar.

Ana gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 14:30   #149
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ana gibi Mesajı Göster
Sayın şemsiye ağacı,
Yaşadığınız sıkıntıyı çok iyi anlıyorum. Yıllarca aynı derde muhattap olduğum için, bazen evin anahtarını komşuya teslim ederek, bazende, büyükleri okula emanet edip küçükleri taşıyarak. Bu arada bir çoğunu kaybettim, akıllanmayıp yerlerine daha fazlasını üreterek. Mutlaka çevrenizde bitki seven birileri vardır. Unutmadan, bakan kişileri hediyelerle mutlu edince seneye onlar sahip çıkıyor. Birde sevdiğiniz özel bitkilerin mutlaka yedek küçük versiyonunu taşıyın derim. Bütünüyle kaybetme riskine karşı. Saygılar.
çok teşekkür ederim, kendisiyle görüşüp, fikir aldığımız çiçekçimiz var, şansımı ondan yana deneyeceğim, bakalım *** kabul eder...

Eski 17-04-2012, 11:21   #150
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şemsiye ağacı Mesajı Göster

bu da benim scheffleram
Arkadaşlar bitkimin saksını değiştirmeli miyim ? Bu ideal mi yoksa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024