agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2013, 22:40   #1801
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
merhaba,

Bu resimler biraz küçük değil mi?
pek bişey görülmüyor ....**** ben iyi göremiyorum.

sevgilerimle

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 22:45   #1802
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012

Eklediğiniz fotoğraftan gardenya olduğu bile anlaşılmıyor fakat don vurmuş bitkiye ne yapmak gerektiğini yazalım umarım faydası olur.

Bitkinizin kararmış dediğiniz yapraklarını koparın,çürüme olan dalların hemen altındaki sağlıklı yerden budayın,bakırlı bir ilaçla püskürtme şeklinde ilaçlayın,suyunu azaltın,ılıman bir yere koyun ve havaların ısınmasını bekleyin.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 23:50   #1803
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
sizin yazdiginizi yaptim bende zaaten budadim.çurumuş yapraklari topladim.ama devam ediyor.5 tane fidecik var bari biri kurtulsa.bakirli ilaci nerden alayim

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 19:00   #1804
Ağaçsever

lalolu's Avatar

ha beni buraya taşidiniz ama maalesef.aylarca yaziyorum kimse cevap vermiyor bu bölume

Eski 26-01-2013, 19:10   #1805
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalolu Mesajı Göster
sizin yazdiginizi yaptim bende zaaten budadim.çurumuş yapraklari topladim.ama devam ediyor.5 tane fidecik var bari biri kurtulsa.bakirli ilaci nerden alayim
Zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.

Eski 26-01-2013, 19:55   #1806
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.
yeni kesi yaptim peki o kesilerin üzerine bişey sürülebilirmi

Eski 26-01-2013, 20:03   #1807
Ağaç Dostu

Alıntı:
yeni kesi yaptim peki o kesilerin üzerine bişey sürülebilirmi
Aşı macunu sürebilirsiniz.

Eski 26-01-2013, 20:11   #1808
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Aşı macunu sürebilirsiniz.
sagol eline saglik.bana zaman ayirib sorularima cevap verdigin için

Eski 26-01-2013, 20:22   #1809
Ağaç Dostu

Alıntı:
sagol eline saglik.bana zaman ayirib sorularima cevap verdigin için
Rica ederim.

Eski 26-01-2013, 23:12   #1810
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın lalolu
Sizin anlattıklarınızdan, ''...dondan etkilenmeyeceği, korunaklı bir yerde ,dışarıya koyun. Kurumadıkça sulamayın...'' yazmıştım. Toprağının çok sulu olabileceği aklıma bile gelmemişti.

Siz de,
Alıntı:
...ben de budadim.Bi şey daha. Dibi çok sulu,acaba yağmur mu? Yani yağmur altinda kalmiş olabilir mi ?yaptim artik, bekleyeceğim...
yazdınız. Aslında bitkinizin problemini, kendiniz anladığınız için bu mesajınızdan sonra, kurumasını sağladığınızı ve sorularınızı, bitkiniz toparlandıktan sonra ki bakımı için sorduğunuzu düşünmüştüm. Şu ana kadar bitkinizde neler uyguladığınız hakkında bir fikrim yok.

Bir bitki besinsiz kaldığı için hemen ölmez (sürünür). Ama aşırı su bitkilerimizin çürümesi ve kaybının en büyük sebebidir.

Bitkinizi topraktan çıkarıp köklerine bakın. Kökler çürümüşse yapacak bir şey yok. Henüz sağlam kökler varsa yeni saksı harcı hazırlayarak dikin. Elinizde harç için gerekli malzeme hazır değilse, geçici bir süre yalnız funda toprağına da dikebilirsiniz. Fazla sulamamaya dikkat etmeniz gerekir. Gerçi ben köklerin çürüdüğünü düşünüyorum. İnşallah yanılıyorumdur.

Kesilen yerleri, kestiğiniz zaman, bitkinin özsuyunu kaybetmemesi ve kesikten mikroorganizmalar girmemesi için kapatmak gerekir. Bu kadar zaman sonra, artık kapatılması çok önemli de değil.. Kapatma için aşı macunu en uygun olanıdır. Ama çoğumuzun evinde aşı macunu bulunmaz. Evlerimizde bulunabilecek en basit malzeme, bildiğimiz mumdur. Mumu biraz ısıttıktan sonra, istediğiniz kesikleri mumla kapatabilirsiniz.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 14:07   #1811
Ağaçsever

lalolu's Avatar

çakar şimdi dişariyami koyum bitkiyi

Güzin Çakar beğendi.
Eski 27-01-2013, 14:34   #1812
Ağaç Dostu

Alıntı:
çakar şimdi dişariyami koyum bitkiyi

Çakacak olanın ne olduğunu anlamaya çalışırken,Sy.Güzin Çakar hanımefendiye hitap ettiğinizi farkettim.

Düzenleyen Manifesto : 27-01-2013 saat 15:37
Eski 27-01-2013, 17:57   #1813
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Çakacak olanın ne olduğunu anlamaya çalışırken,Sy.Güzin Çakar hanımefendiye hitap ettiğinizi farkettim.
pardon ben zaaten şaşirdim isimmi çakar.guzinmi isim

Güzin Çakar beğendi.
Eski 27-01-2013, 18:39   #1814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın lalolu, yapacaklarınızı sırasıyla yazıyorum.
1.Önce, bitkinizin köklerini kontrol edeceksiniz. (Çürümüşse kurtarmanız çok zor.)
2.Toprağının çok ıslak olduğunu söylediğiniz için toprağını değiştireceksiniz.
3.Bir iki gün yerini değiştirmeyin.
4.İki gün sonra korunaklı dış ortama veya ısıtılmayan,aydınlık bir odaya alın
5.Toprağı kurumadan sulamayın. Mevsim nedeniyle çabuk kurumayacağından çok fazla su vermeyin.
6.Bitkiniz çok fazla strese girdiğinden, bir kaç hafta kuruduğunda sulama dışında başka bir müdahale yapmayın. Bırakın ortama uyum sağlasın.
Bu süre sonunda durumuna göre hareket ederiz. Selamlar...

...Çevrem de bana, Çakar olarak hitap edilmesi çok karşılaştığım bir durum.Galiba adımdan daha kolay. Alışığım, sorun yok

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 16:05   #1815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Arkadaşlar 3 adet gardenyam var.Daha önce aldıklarımın hepsi kurudu. Sonra 2 sini ladım evde gezdire uğraşa uğraşa bir iki kökü kurudu. Bende yazlıkta kuzey cephedeki çiçekliğe diktim. kardan sonra bile hala duruyorlardı. dayanamayıp bir tane daha aldım. Mutfakta tuttum ama bizim mutfak güneş almıyor. Kapalı balkona koydum yaprakları süzülmeye başladı. Saçı kıbrıs verdim. ama bazıları yarı güneş görsün diyor bazıları dışarı atın bahçe çiçeği diyor. Şimdi yatak odasında perde arkasından güneş alıyor. burada çok güzel gardenyalar gördüm. Nasıl güneş laması gerekiyor ? Bana bir yardımcı olabilir misiniz ?

ekru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 20:37   #1816
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan1293 Mesajı Göster
İkea ve Bauhaus gibi yerlerden ithal gardenya alıp eve getiren ve ev ortamında gardenya beslemeye çalışan arkadaşlara tecrübe edilmiş tavsiyeler:

Öncelikle şu maddelere dikkat edin ve yaprak sararma ve tomurcuk dökme gibi problemlere son verin:

1- İşin en büyük sırrı, Bitkiye su fısfıslamayın. Gece içine su fìsfıslanmış büyük bir poşeti bitkiye ters olarak geçirin ve poşetin uçlarını saksının altına büzüştürün ve güneş doğana kadar öyle kalsın. Güneş doğunca poşeti çıkartın. Bitkinin 5-6 saat bu sera etkisine ihtiyacı var. Çok geçmeden 2-3 gün içinde yeni yaprakların çıktığını göreceksiniz. Hatta ölmek üzere olan gardenyalarınıza bile bu yöntemi uygulayın. Allah'ın izniyle 1 hafta zarfında tekrar hayat bulduğunu göreceksiniz.
2- Bitki en az 3-4 saat perde arkasından güneş görmeli. Ve diğer saatlerdede aydınlık bir ortamda bulunmalı. Yani tül arkasından 3-4 saat güneş gördükten sonra tül açılıp güneşsiz gökyüzüne perdesiz bakabilmeli. Tül sadece cam arkası güneşin zararlarını azaltır. Galiba cam mercek etkisi yapıyor. Ondan sonra tülü açmak lazım. Yaprak sararmasının veya dökülmesinin en önemli sebebi yeterli aydınlık sağlananamamasıdır.
3- Saksının tam ortasına paslı bir çivi batırın (Demir ihtiyacı için)
4 - Gübre için Vilmorin çubuk gübrelerden 3-4 adet saksıya batırın. Ya da başka katı veya sıvı gübrelerden de (üzerinde yazan ölçülere uygun) kullanabilirsiniz.
5- Bitkiyi haftada bir defa 1 - 1.5 su bardağı kireçsiz veya hazır suyla sulayın. Sakın ev ortamında 1 haftadan daha az bir sürede sulamayın. Tomurcuk dökmesinin en önemli sebebi, gereksiz fazla sulamadır. Sulamayı mutlaka saksının üstünden yapın. Alttan, saksı tabağından sulama kesinlikle yetersizdir. Hatta daldırma yöntemini yapabilirseniz daha verimli olur.
6- Saksının alt tabağını çakıl taşlarıyla doldurup saksıyı üzerine oturtun. Ve alt tabağa biraz su koyun. Bu, bitkiye nem ortamı sağlamak içindir.
7- Bitkiyi kalorifer peteğinden veya sobadan uzak tutun.
8- Kışın veya soğuk bahar aylarında odanın penceresini açtığınızda bitkiyi direk hava cereyanına maruz bırakmayın.

Baştaki 4-5 maddeye özellikle 1. maddeye dikkat edin. Allah'ın izniyle Gardenyanız her ortamda hatta ev ortamında bile büyüyecektir. Ölmek üzere olan Gardenyalarınızı özellikle 1. maddede yazılan yöntemle kurtarabilirsiniz.
...

ciroz ve polemos beğendi.
Eski 11-02-2013, 21:32   #1817
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Gardenyamı iyi edebilecek miyim?

Alıntı:
gardenyanız hâlâ çiçek açmadı mı? Bir yumurtayı suyla karıştırıp çiçeği de onunla sulamak gerekiyor.
Bu sitede böyle bir ibare var. Acaba doğru bir bakım mı? Bir de çiçekçinin beni ilgili görüp hediye ettiği hasta gardenyamın saksısını değiştirdim. Ancak dışarıda hala don tehlikesi olduğu için evimin en serin yeri mutfağıma koydum. Bazı yaprakları kararıp döküldü, bazıları ise sarardı ama üzerinde. Tomurcuğunun biri de kararıp döküldü. Diğeri duruyor ve sağlıklı gibi. Bu sayfaları elimden geldiğince okudum ve söylenenleri uygulamaya çalıştım. Demir takviyesi, asitli su(1lt sulama suyuna 1-2 damla limon suyu) gibi... Biraz zaman verip beklemeli miyim yoksa bitkim ölüyor mu? Gece poşet giydirmeyi bir gece denedim, yaprak döktü. Bir daha cesaret edemedim denemeye. Kısacası kafam çok karıştı ve bitkimin ölmesinden korkuyorum

Eklenen Resimler

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 22:10   #1818
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Bu sitede böyle bir ibare var. Acaba doğru bir bakım mı? Bir de çiçekçinin beni ilgili görüp hediye ettiği hasta gardenyamın saksısını değiştirdim. Ancak dışarıda hala don tehlikesi olduğu için evimin en serin yeri mutfağıma koydum. Bazı yaprakları kararıp döküldü, bazıları ise sarardı ama üzerinde. Tomurcuğunun biri de kararıp döküldü. Diğeri duruyor ve sağlıklı gibi. Bu sayfaları elimden geldiğince okudum ve söylenenleri uygulamaya çalıştım. Demir takviyesi, asitli su(1lt sulama suyuna 1-2 damla limon suyu) gibi... Biraz zaman verip beklemeli miyim yoksa bitkim ölüyor mu? Gece poşet giydirmeyi bir gece denedim, yaprak döktü. Bir daha cesaret edemedim denemeye. Kısacası kafam çok karıştı ve bitkimin ölmesinden korkuyorum
Mevsimsel bir yaprak dökümü söz konusu olabilir. Ben fotoğrafınızda yeni yaprak filizlerinin oluşmaya başladığını görüyorum.

Bitkiye yumurta takviyesi, poşet giydirmek, limonlu su gibi uygulamalar konusunda ise hiç bir fikrim yok doğrusu. Ama zaten ev içinde muhafaza ettiğiniz bitkiye poşet geçirmek pek de iyi bir fikir değil gibi.

maki01 ve gokcegokce beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 22:54   #1819
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili kelebek çalısı. Ben de klorozdan şüphelenmiştim ama gözleminiz doğru diplerde küçük filizlenmeler var. Bir de alalı 1 hafta oldu. Bitki sanırım bir adaptasyon aşaması yaşıyor. Ben yine de az sulamayı düşünüyorum. Şu anda düşündüğüm bitkinin sağlığına kavuşması, tomurcukları ve çiçekleri zaten zamanla olur. Bu sürede bitki besini vermeli miyim yoksa bitkiyi biraz rahat mı bıraksam?

Eski 12-02-2013, 00:00   #1820
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Saksısını yeni değiştirdiğinizi belirttiğiniz için, en az bir ay kadar sonra besin vermenizi salık veririm. Zaten genel olarak saksı değişimi yapıldıktan sonra her türlü bitkiye aşırı müdahalelerden kaçınmak yerindedir kanımca.

Bu geçen süre içinde aydınlık bir mekana yerleştirirseniz ve besin uygulamasından önce ona yeni toprağında yeni köklenmeler için bir fırsat tanırsanız daha iyi olabilir düşüncesindeyim.

maki01 ve gokcegokce beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 10:22   #1821
Yeni Üye

arapsaçı06's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Gadenyamda böceklenme var,geldiğinden beri böyle.2-3 aydır bende arapsabunu denedim ,yok oluyor ama yeniden beyaz pamukçuklar oluşuyor ve yaprakların arkasında minik siyah böcekler var.Ne yapmam gerekir bilmiyorum.Kaybedersem çok üzülürüm.

Resimde yaprağın arkasındaki böcekleri göstermek istedim

Name:  Fotoğraf0301.jpg
Views: 1787
Size:  54.6 KB

burada da tomurcuğun etrafında ve hemen altındaki beyaz pamukçuklar

Name:  Fotoğraf0302.jpg
Views: 1635
Size:  64.3 KB

arapsaçı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 18:12   #1822
Ağaçsever

lalolu's Avatar

gökçe aşiri sulama var diye düşünuyorum seninkinde,ki asla poşet gecirme.1 hafta bekle biraz toprak kurusun.ondan sonra poşet işini istersen yap.ayriça hiç dokunmaa sulama....bekle

gokcegokce beğendi.
Eski 16-02-2013, 19:30   #1823
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Teşekkür ederim sn. lalolu ancak aşırı sulamamıştım, toprağının kurumasına özen gösteriyorum. Bitki yeni yerine adapte olmaya çalışıyormuş. Şu an gelişimi gayet güzel gidiyor, maşallah. Yeni yapraklar ve tomurcuklar çıkartıyor. Umarım bir an evvel kendini toplar. Tekrar yeşil bir çalı görünümüne kavuşması tek dileğim, çiçek açması ikinci planda.

lalolu beğendi.
Eski 24-02-2013, 01:01   #1824
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sabır önemli bu çiçekte

gokcegokce beğendi.
maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 12:54   #1825
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
selam gardenyama ne yaptımsa olmadı neden böyle ne istiyor? ben anlamıyorum yardım lütfen

Eklenen Resimler

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 15:24   #1826
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
selam gardenyama ne yaptımsa olmadı neden böyle ne istiyor? ben anlamıyorum yardım lütfen
sulama,toprak biraz kurusun.kurumuş kisimlari-kes

Eski 03-03-2013, 16:25   #1827
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Alıntı:
sulama,toprak biraz kurusun.kurumuş kisimlari-kes
teşekkur ederım cevap için çok sulamaktanmı bu haldeler ?

Eski 03-03-2013, 18:59   #1828
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
teşekkur ederım cevap için çok sulamaktanmı bu haldeler ?
ben uzun suredir gardenya bakmaya çalişiyorum ki çok zor.en az 6-7 tanesini öldurdum ki çiçek baya pahali.ama bişeyi kesin ögrendim toprak tam kurayacak ayrica farkedersenizse ....ne ise yapraklarini salmiş mi ?...ta o zaman sula.şu an senin yerine olsaydim ne yapardim biraz kuru toprak alirdim birazcikta daha buyuk saksi.koklerini fazla hirpalamadin toprak degişimi yapardim.nem dengesini ayarlamak için.ve uzun sure sulamazdim n erdeyse 1 ay

Eski 03-03-2013, 19:01   #1829
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Gardenia jasminoides (Gardenya)

ne işse gardenya ve açelya sulamaktan kuruyor

Eski 04-03-2013, 18:38   #1830
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

yaprakları sonuk gibiydi vitamın verdim bazı yapraklar düzeldi şimdi sizin dediginiz gibi takıp altına alıp bakıcam derdı neymıs gardenya hanımın

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024