agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2015, 18:56   #2101
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
gerçekten muhteşem bir kokusu var ama çok çabuk bozuluyor çiçekleri, uzun süre canlı kalmıyor yerini değiştirmeye korkuyorum, evde tek güneş alan yer, salondaki pencere önü. balkona da geliyor güneş ama ablam o balkona çiçek koydurtmuyor tüm çiçeklerim diğer balkonda oraya da sadece sabah güneşi vuruyor, ki balkonda dursun da istemiyorum aslında, kokusunu duyamam sonra hava alması için gündüz güneş gelen balkona koysam, işten gelince içeri alsam... ama sürekli yer değiştirmekten de hoşlanmıyor diye biliyorum çok fazla tomurcuğu vardı hepsine gücü yetmemiştir belki:? olabilir mi? hani kendisi çok küçük ya daha, büyük olsa o kadar tomurcukla başa çıkabilir :P
Eee her güzelliğin bir sonu vardır sayın saisha Gardenyanızı diğer çiçeklerin yanına alın derim içeride duracak çiçek değildir. Günde bir kac saat güneş ardından aydınlık yetecektir korkmayın. Ben nedenin havasız ortam olduğunda ısrarcıyım yine de siz bilirsiniz

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 19:28   #2102
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan Arslan Mesajı Göster
Laleci kardeşim biraz sabır Daha İzmir'de göremedik ciceklerini siz bir iki hafta geriden gelirsiniz normal şartlarda. Ayrıca limob tuzu ve demir sülfat sadece yapraklardaki sararmayı önler geri kalan besinlere de dikkat etmen gerekir.

ooo besin de mi var? vermemiz gereken :O hemen besinde vereyim ki benim gardeniam daha da coşsun havayı camları daha çok açık bırakarak halletsek olabiler bence

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 19:30   #2103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Sağ olasın Saisha ablacım, onu da bir deneyeyim bakalım, o kokuyu alacağım o kadar Yine olmazsa teklifini kabul ederim ablam, tekrar sağ ol

Gökhan ağabeyim, madem öyle diyorsun tamam o zaman sabretmeye devam edelim Sen de sağ o

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 20:23   #2104
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
ooo besin de mi var? vermemiz gereken :O hemen besinde vereyim ki benim gardeniam daha da coşsun havayı camları daha çok açık bırakarak halletsek olabiler bence
Aman dikkat edin her besini kullanmayın daha çok fosfor ağırlıklı besinlerden bulmaya çalışın. İyi madem camları açık bırakın Ayrıca unutmayın iyi bakarsanız belki sonbahara doğru bir daha çiçeklenir gardenyanız

Eski 11-05-2015, 20:24   #2105
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sabret laleci kardeşim olmadı ben 2 haftaya kadar resimleri atarım buradan bakarsın

Laleci_03 beğendi.
Eski 11-05-2015, 20:54   #2106
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Aman dikkat edin her besini kullanmayın daha çok fosfor ağırlıklı besinlerden bulmaya çalışın. İyi madem camları açık bırakın Ayrıca unutmayın iyi bakarsanız belki sonbahara doğru bir daha çiçeklenir gardenyanız

İnşallah tabi ki dikkat eder fosfor ağırlıklı besin kullanırım. bu benim gardeniamın 2. tomurcuklanması. ilk tomurcukların hepsi açamadan dökülmüştü, çok üzülmüştüm sonra burdan öğrendiklerimi uyguladım, yeniden tomurcuklandı, çiçekleri de açtı ve sadece demir sülfat ve limon tuzlu suyla böyle oldu. ama akşam güneşini görmesinin ve günde 2 kere su püskürtmemin de çok katkısı vardır elbet

Düzenleyen saisha : 11-05-2015 saat 20:55 Neden: hatalı yazmışım tabi ki yazamamışım sanırım
Eski 11-05-2015, 21:56   #2107
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
İnşallah tabi ki dikkat eder fosfor ağırlıklı besin kullanırım. bu benim gardeniamın 2. tomurcuklanması. ilk tomurcukların hepsi açamadan dökülmüştü, çok üzülmüştüm sonra burdan öğrendiklerimi uyguladım, yeniden tomurcuklandı, çiçekleri de açtı ve sadece demir sülfat ve limon tuzlu suyla böyle oldu. ama akşam güneşini görmesinin ve günde 2 kere su püskürtmemin de çok katkısı vardır elbet
Muhtemelen satın aldıktan hemen sonra dökmüştür tomurcuklarını sonra yeniden tomurcuklanmıştır zira yeni yerine alışma evresinde böyle sıkıntılar çıkabiliyor Çiçek ömrünü uzatmak için çiçeklerine su püskürtmeyin ve uzaktan uzaktan koklayın

Eski 11-05-2015, 22:18   #2108
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

çiçeklerine gelmemesi için çabalıyorum, sadece yaprak ve tomurcuklara püskürtüyorum. kokusu da zaten birazcık yaklaşınca hemen geliyor

Laleci_03 beğendi.
Eski 12-05-2015, 13:11   #2109
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Merhaba benim gardemyam hep balkonda sulama suyuna da limon tuzu katıyorum demir gübresi de verdim. Ancak bir türlü güzelleşmedi. Bazı dallarındaki yapraklar kurudu ama dökülmedi. Deneyimli arkadaşlar nerede hata yaptığımı söyleyebilirler mi acaba?

samur ve saisha beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 15:24   #2110
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Merhaba benim gardemyam hep balkonda sulama suyuna da limon tuzu katıyorum demir gübresi de verdim. Ancak bir türlü güzelleşmedi. Bazı dallarındaki yapraklar kurudu ama dökülmedi. Deneyimli arkadaşlar nerede hata yaptığımı söyleyebilirler mi acaba?

burayı biraz inceleyin isterseniz. Mine hanımın yazdıklarını... aynı sorunlar diğer üyelerde de olmuştu, hepimizin yaşadığı sorunlar. inceledikten sonra kendiniz (eğer yaptığınız bir hata varsa) bulabilirsiniz bence kolay gelsin. inşallah çaresini bulursunuz

Gardenia jasminoides (Gardenya)

Eski 12-05-2015, 16:29   #2111
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Emin olun sayfaların hepsini okudum. Ancak hep yaprak dökülmesi ile ilgili çözümler var. Benim gardemyamda yapraklar dökülmüyor. Dalının üzerinde kuruyup kalıyor. Sağlam olan 2 dalının da aynı şekilde olmasını istemiyorum.

Eski 12-05-2015, 16:40   #2112
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
Emin olun sayfaların hepsini okudum. Ancak hep yaprak dökülmesi ile ilgili çözümler var. Benim gardemyamda yapraklar dökülmüyor. Dalının üzerinde kuruyup kalıyor. Sağlam olan 2 dalının da aynı şekilde olmasını istemiyorum.
Sayın gokcegokce fotoğraf yükleme imkanınız var mı? Sararmalar çok mu?

gokcegokce beğendi.
Eski 12-05-2015, 17:21   #2113
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Sararma neredeyse hiç yok yalnızca kuruma var.

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2015, 17:54   #2114
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Alıntı:
Sayın gökçegökçe aynı saksıda iki adet mi gardenya var ? Açıkçası ben sorunu anlayamadım. Susuz mu bıraktınız desem tamamı niye kurumadı ? Bitkinizde zararlılara rastladınız mı?

gokcegokce beğendi.
Eski 12-05-2015, 18:50   #2115
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Sayın gokcegokce son zamanlarda uzun süre güneşte veya camdan yansıyan güneş ışığında kaldı mı? Sanki bir tarafı kızgın güneşte kalmış yanmış gibi.

gokcegokce beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 20:16   #2116
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sayın gokcegokce son zamanlarda uzun süre güneşte veya camdan yansıyan güneş ışığında kaldı mı? Sanki bir tarafı kızgın güneşte kalmış yanmış gibi.
Sabah 2 saat kadar güneş alıyor balkonda. Acaba o kadar güneş yakmış olabilir mi dersiniz? Peki yapraklarının eski haline dönmesi için ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Eski 12-05-2015, 20:19   #2117
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Sayın gökçegökçe aynı saksıda iki adet mi gardenya var ? Açıkçası ben sorunu anlayamadım. Susuz mu bıraktınız desem tamamı niye kurumadı ? Bitkinizde zararlılara rastladınız mı?
Tek kök diye biliyorum. Susuz kalmadı hiç ve zararlıya da rastlamadım. Bana da şimdi güneşten olmuş olabilir gibi geldi. Balkonda korkuluk olarak blok camlar var ve gardenyayı o camın arkasına almıştım. Dediğim gibi de sabah güneş görüyor 2 saat kadar.

Eski 12-05-2015, 22:14   #2118
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Sabah 2 saat kadar güneş alıyor balkonda. Acaba o kadar güneş yakmış olabilir mi dersiniz? Peki yapraklarının eski haline dönmesi için ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
Beinmki bi tahmindi, benim de başka tür çiçeklerim cam önünde duruyor ve kurumalar yaşıyorlar. Camdan yansıyan ışık direk ışıktan daha çok etkiliyor bitkileri. Gardenyanızın sorunu her ne olursa olsun camlı bölgeden uzakta direk sabah güneşi alan bir yere koyun. Mümkünse yanına başka çiçek arkadaşları da ekleyin ki birbirlerini gölgeleyerek korusunlar. Kuruyan yaprakları makasla budayarak temizleyin, kötülemesi başka bi sebepten değilse bakımını yaparsanız kendine gelir diye düşünüyorum.

Eski 13-05-2015, 07:16   #2119
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Beinmki bi tahmindi, benim de başka tür çiçeklerim cam önünde duruyor ve kurumalar yaşıyorlar. Camdan yansıyan ışık direk ışıktan daha çok etkiliyor bitkileri. Gardenyanızın sorunu her ne olursa olsun camlı bölgeden uzakta direk sabah güneşi alan bir yere koyun. Mümkünse yanına başka çiçek arkadaşları da ekleyin ki birbirlerini gölgeleyerek korusunlar. Kuruyan yaprakları makasla budayarak temizleyin, kötülemesi başka bi sebepten değilse bakımını yaparsanız kendine gelir diye düşünüyorum.
Gölgeye aldım budama yapıp bekleyeceğim. İnşallah sorun yalnızca bundan ibarettir. Gelişmeleri bildiririm buradan. Sevgiler.

Eski 13-05-2015, 08:30   #2120
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Umarım en yakın zamanda çiçeklerini de görürsünüz

gokcegokce ve Laleci_03 beğendi.
Eski 13-05-2015, 11:07   #2121
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Gölgeye aldım budama yapıp bekleyeceğim. İnşallah sorun yalnızca bundan ibarettir. Gelişmeleri bildiririm buradan. Sevgiler.
Umarım ben de çiçeklerini görürsünüz, emeğiniz karşılıksız kalmaz. Kokusu çok güzel gerçekten başka bir çiçek kokusuna benzemiyor

Eski 14-05-2015, 13:04   #2122
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Gardenyalarımın hali içımı acıtıyor. Bahçeye geçirdikten 3-4 gün sonra çiçek tomurcukları ve yaprakları boşalmaya ve sarımsı bir renge dönmeye başladı. Oysa ki, ben çiçekleneceği günü dörtgözle bekliyordum...
Diktiyim yer sabahtan öğlen saatlerine kadar güneş alıyor, toprağına yanmış hayvan gübresi karıştırmıştım. Güneşi çok almasından dolayı olabileceğini sanmıyorum, çünki, sayın Limonun bahçesindeki gardenyaların da güneş alan bir yerde olduğunu yazdığını hatırlıyorum. O zaman sorun ne olabilir.
Yardım eden olursa çok sevinirim, ilgilenecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 13:22   #2123
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bence sorun güneşten kaynaklanmıyor olabilir çünkü balkonda yarı gölge yerde duran gardenyalarım çok kötü haldeyken akşam güneşi alan bir köşeye çektiğimde sararmalar durdu ve yeni yapraklar yapmaya başladı. Gardenya güneşi seviyor sanırım. Yine de kimseyi yanıltmak istemem çünkü birşey bildiğim yok, sadece deneme yanılma yöntemiyle doğru yolu bulmaya çalışıyorum.

münevver48 beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 20:37   #2124
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sonunda açmaya karar verdiler

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2015, 10:51   #2125
Ağaç Dostu

Gardenya 5 aydır üstünde duran tomurcukları açmadan döktü, ama yeni tomurcuklar çıkardı, nihayet çiçeğini göreceğim galiba. Haydi hayırlısı

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2015, 16:23   #2126
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sevgili Laleci senin biraz daha beklemen lazım o zamana kadar bizimkilerle yetin artık bugün açtılar

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2015, 19:40   #2127
Ağaç Dostu

Bekle Laleci bekle, muradına erecek misin bakalım

gökhan Arslan ve samur beğendi.
Eski 23-05-2015, 19:52   #2128
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Bu güzel koku için beklenir ama

Laleci_03 beğendi.
Eski 25-05-2015, 14:24   #2129
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Teras kokular içinde

Eklenen Resimler

Düzenleyen gökhan Arslan : 25-05-2015 saat 21:39
Eski 25-05-2015, 22:40   #2130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Gardenyam tam şu anda ikinci tomurcuğunu açmaya çalışıyor yanında da ful yasemin mest olmuş durumdayım, umarım bu durum uzun süre devam eder

Candan YOĞURTCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024