agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2012, 22:11   #1621
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Zaten mümkün olduğu kadar az suluyordum. Ama beklemiş musluk suyu ile suladım. Damacana veya kar suyu (toplayıp deneyeyim) ile sulasam daha iyi olacak galiba. maysan80 teşekkürler.
Eb ru zaten epeydir toparlansın diye bekliyorum dibine dökülmüş kuru yaprakları topluyorum. Umarım düzelir. Öneriler için teşekkürler.

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 23:30   #1622
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
kar suyu gerçekten çok etkili. saksı çiçekciliğine gönül verenlerin en az 50 litrelik (kar suyu için)depoları olmalı diye düşünüyorum. imkanınız olursa kar suyunu tavsiye ederim bir haftada çiçekde canlanma göreceksiniz.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 14:39   #1623
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Kar suyu ile suladım, biraz da depolamaya çalışıyorum. TEŞEKKÜRLER

Eski 29-02-2012, 15:26   #1624
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
su 2 haftadir hangi alisveris marketine gitsem bu ciceklerden satiliyor cicekleri cok güzel bahcedede yetistirilebilirmi bu cicek acaba?

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 18:23   #1625
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

uygun şartlar var ise bahçede de yetişir. bazı yerlerde çit niyetine yetiştirildiğini gördüm. ama şahsım adıma benim buna yapmaya bulunduğum yer itibari ile cesaretim yok.

Eski 02-03-2012, 09:22   #1626
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bir kaç senedir evde ama mutsuz olan gardenyamı önceki sene bahçeye korunaklı bir yere almıştım, çok daha sağlıklı gelişmişti. Bu kış ise korunaklı bir köşeye almadan, güneye bakan bahçede bıraktım. Evdeki gardenyam çok aydınlık bir yerde, elimin altında ama sürekli hasta; bahçedeki ise kıştan etkilenmedi, durumu gayet iyi. Kısaca İstanbul'da kışı bahçede geçirebiliyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 01:29   #1627
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu_ Mesajı Göster
Gadenia' la ilgili bir sorum olacak.Daha önce beyaz pamukçuklar oluşmaya başladı, vermiş olduğuz arap sabunu tarifini uyguladum, şuan sadece 2 yerinde kaldı. Sonrasında yaprakları sarardı, sitede okuduğum bilgiler doğrultusunda toprağına baktım, saksıda ufak bir solucan ve örümcek tarzı ufak 1 böcek gördüm. Şu an toprağı güneşte havalandırıyorum vede bitkiyi.Ev yapımı ilaçlar sayfasına da ulaşamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Resim linkinide ekliyorum. Gardenia jasminoides (Gardenya)

Bir sorum daha olacak.

Cyclamen çiçeğimi düşürdüm, sonrasında yaprak ve çiçekleri kurudu. Yumrusuna baktım hala sert olduğu için saksıda tutmaya devam ettim. Bu gün onunda toprağını kontrol ettiğimde bir kurt çıktı içerisinden. Ne yapmalıyım . Saksıdaki toprağı kullanabilir miyim?.
Gardenyanıza ne olmuş daha iyi anlayayım diye sayfayı okurken bunları da gördüm.

Alıntı:
...pencere kenarında tutuyorum, 1 kere besin, 1 kerede limontuzu karışımlı su verdim. Fakat bir kaç gün önce pamuk biti galiba adı ondan gördüm ve sitedeki arapsabunu karışımından vermiştin.Sonrasında 2 gün sonra galiba poşet geçirdim üstüne 1 gece beklettim onuda sitede okumuştum sabah poşeti çıkardığımda vaziyet buydu.
Limon tuzunu sulama suyu çok kireçli ise kullanın. Besin gibi vermeyin, harcı hafif asidik hale getirmek için kullanılır. Besini goncalar üzerinde olduğu sürece verin. Yoksa serada düzenli beslenen bitki evde birden besini kesilince, ortamı değişince gonca döküyor, sararıyor, uçları kuruyor vs.

Arap sabunlu karışım pamuklu bitte uygulanan en basit çözüm. Sonrasında o vaziyetteyken keşke poşetlemeseydiniz.

Şimdi yapılacaklara bakalım, önce bir deniz yosunu ( Ben maxi crop kullanıyorum), sonra humik asit elinizin altında olsun. Sıra ile bir hafta ara ile etiket dozunun yarısı kadar kullanın. Tabakta çakıl yöntemi ile neçevresinde nem sağlayın. Yaprakları döküldükçe endişelenmeyin, kökü çürümedikten sonra yeniden sürgünler, yapraklar verir.

http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html de "evde bitkilerimiz için hijyen" makalem var, okursanız eski saksı topraklarımızı nasıl kullanacağımız vs. bilgiler bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 20:59   #1628
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

istanbul'da birşey olmadıysa, başka hiçbir yerde olmaz. bu kışın sert geçtiğini de hesap edersek..

Eski 09-03-2012, 19:52   #1629
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
gardenia volkensii tohumu bir ayda çimlendi
çok sevindim

Eklenen Resimler

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 09:05   #1630
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
bırde ben bunun toprıgında kum falan yok calı topragı,cam topragı ve koyun gubresı kullandım.bunların ne gıbı etkısı olur

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sizin sorununuz azot eksikliği değil, demir eksikliği. Kireçli su ve ph sı yüksek toprak gardenyada bahsettiğiniz duruma sebep oluyor.

Sulama suyuna 1 lt suya bir nohut kadar limon tuzu atarak sulama yapın. 2 sulamada bir bunu uygulayın. Zirai malzeme satıcısından karaboya da denilen demir sülfatı alın ve 1 lt suya bir çay kaşığı verin. Saksı değiştirirken kompost gibi yüksek bir organik madde katın. Goncada iken fosfor ve potasyumu yüksek bir besin verin. Sulamayı toprak nemini kontrol ederek yapın hiçbir zaman aşırı veya az sulamayın.

Forumdaki gardenya başlığında bu bilgilerin hepsi mevcut, takip edin.
ozurumu kabul edın bız bunları ev yapımı gubreler veya besınlerle yapamazmıyız

ha bırde cıcek acmazsa yumurtayı suyla cırpıp onunla sula yazıyor gazete de ne ıse yarıyor acaba

hafızogulları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 10:46   #1631
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Merhaba;
şimdi forumda okuduğum kadarıyla anladığım şu bu çiçek asitli toprağı seviyor ve biz de asitli toprak sağlamak için suyuna limon tuzu ekliyoruz. Ama ne kadar süreyle? Her sulama suyuna mı? Bunu illa ki ph kağıdı kullanarak mı anlayacağız? ikincisi; demir sülfat olayı. Demir sülfatı vermek için yaprak dallarında sararma mı görmemiz gerekiyor? Diyelim li vermeye kadar evrdik? Ne kadar süreyle vereceğiz ve demir sülfat verdiğimizde diğer gardenia için verilen gübrelerde kullanmamıza gerek kalmıyor mu? Eğer kullanacaksak bunları sırası nasıl olacak?

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 19:00   #1632
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sevgili k_elif
Bu güne kadar ben hiç limon tuzu olayına kalkışmadım(10 ay bakıyorum bu çiçeğe), saksı harcınıza kestane toprağı ilave ederseniz bu bitkinin sevdiği asitleri ortama katmış olacaksınız, ekstradan asitleştirmenize gerek yok bence. Demir sülfat gübresine gelince, ben sordum burda aktarlara bulamazsın falan dediler, ben de piyasada satılan "sararan yapraklar için sıvı besin" gübrelerden aldım, içerisinde şelatlı demir mangan vs iz elementleri içeriyormuş, ayda bir kere veriyorum bitkiye, herhangi bir demir eksikliği yaşamadık şimdiye kadar. Ve tabi ki çiçekli bitkiler için olan besinden veriyorum çünkü bu besini vermezsem tomurcuklar büyümüyor ve açmıyor.

maysan80 beğendi.
Eski 12-03-2012, 20:35   #1633
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Teşekkür ederim eb_ru hanım;
kafam bayağı karışmıştı neyi, nasıl, ne zaman yapacağım diye. Şimdi biraz daha olaylar netleşti kafamda sayenizde

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:25   #1634
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hafızogulları Mesajı Göster
bırde ben bunun toprıgında kum falan yok calı topragı,cam topragı ve koyun gubresı kullandım.bunların ne gıbı etkısı olur

ozurumu kabul edın bız bunları ev yapımı gubreler veya besınlerle yapamazmıyız

ha bırde cıcek acmazsa yumurtayı suyla cırpıp onunla sula yazıyor gazete de ne ıse yarıyor acaba
Toprak karışımınız uygun. Size dediklerim zaten ev yapısıydı. Limon tuzunu bakkaldan alıp kullanacaksınız, karaboya aktarda da bulunuyor. Ispanak suyu vs. ile demir eksikliğini gideremezsiniz. Paslı çivi de işe yaramaz. Çünkü alnan form demir sülfat demir oksit değil. Yumurta çırpmak gibi bilgim yok, deneyin sonuçlarını görelim, ha ben gazeteye itibar eder yapar mıyım, hayır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 08:01   #1635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
gardenia volkensii tohumu bir ayda çimlendi
çok sevindim
Tebrikler Ebru hanım. Bir güzel haber de benden. Bu sabah kalktım ve resimdeki güzelleri gördüm. Hem de 2 tane birden. İlk gardenya kokusunu da kendi çiçeğimden aldım. Bunu henüz yaşamayan tüm gardenyaseverlerin de bir an önce yaşamasını dilerim.

Hikayesine gelince... Önce bu sayfadaki geçmiş bilgiler, sonra da eb_ru hanım ve maysan80 sağ olsun yanlışlarımı düzelttim. Başta pencereden biraz uzakta, masamdaydı. Tomurcuk düşürmeye başlayıp yaprakların canlılığının da biraz azaldığını görünce bir şeylerin yanlış gittiğini ve harekete geçmem gerektiğini anladım. Kış olduğundan Ankara'da güneş azıcık çıktığında kaçırmamak lazımdı. Pencerenin kenarında duran resimdeki yüksek dolabın üzerine köşeye koydum. Pencere batıya bakıyor. Güneş çıktığı zamanlar kışın saksıyı bu durduğu yerde öğleden sonraları en fazla 3 saat kadar tülün ardından görüyor. Çoğu kez güneş olmadığından gardenyam sadece aydınlığı fazla almış oluyor. Klorlu çeşme suyunu da bu sayfadaki talimatlara göre kesip yerine 5 litrelik şişelere toplayıp erittiğim kardan kullandım. Sayenizde asit sevdiğini öğrenip içine bir de limon tuzu attım. Toprağını parmağımla her sabah yoklayıp kuru geldiğinde kaç gün geçtiğine bakmadan ve aşırıya kaçmadan suladım. Burada yazanların aksine 5 günde değil ortalama 3 hatta bazen 2 günde bir sulamış oldum. Ama azar azar tabi. Ha bir de çiçeği aldıktan yaklaşık 4 hafta kadar sonra toprağa ya 2 ya da 3 tane Koçtaş'tan aldığın çubuk gübreyi batırmıştım.

Oh, misler gibi kokuyor...

Eklenen Resimler

ü_mit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 17:45   #1636
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

benim çok fazla tomurcuğum var ve daha açanı görmedim. illa ki bitki besini vermem mi gerekir? elşmde hümik asit, sıvı bitki besini ve şeker gübresi var bunlardan birini versem olmaz mı?

Eski 14-03-2012, 17:47   #1637
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

birşeyler eksik ama ne?

Eski 14-03-2012, 21:34   #1638
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
Galiba görüntü yeterli değil. Bu da saksı olarak bütün hali.
Eklenti 270622
Kar suyu ile suluyorum, saksısını biraz büyüttüm. Filizlerin olduğu yerde çok hafif pullanma var beyaz döküntüler. Acaba sorun bu mu? Sizlerin gardenyasında uçlarda böyle beyazlıklar oluyor mu? Resimde görülebiliyor mu bilmiyorum.

Eski 15-03-2012, 07:14   #1639
Yeni Üye

Sevgili maysan, endişelenmeyin. Çok fazla tomurcuk varsa açması yaklaşmış demektir belki. Benim de uzun süre çok fazla tomurcuktan sonra açtı dün ilk kez. Saydığınız sıvı gıdalardan hiç kullanmadım ben ama çiçek açan bitkiler için olduğunu söyledikleri vilmorin çubuk gübreden batırmıştım saksının kenarlarına 3 tane. Bir de kar suyuma limon tuzu eklemiştim. Yalnız bir tespitim var. Açan çiçeklerimle diğer henüz açmamış tomurcukları karşılaştırdığımda belirgin bir fark tespit ettim. Açan çiçeklerde çiçeğin hemen altında sap kalınlaşması ve uzaması oluyor. Bu iki çiçek açmadan önce bunu fark etmiş, bunlar açacak galiba demiştim. İki gün içinde açtı. Bir de gonca uzunlamasına ortadan hafif çatlayıp yeşil kısmının içinden beyaz rengin ilk ipuçları görünmeye başladı mı olay tamam demektir.

Bir ara sormuştum belki hatırlarsınız, gardenyanın kokusu hangi çiçeğe benziyor diye. Dün sabahtan beri kafamı kurcaladı durdu, en sonunda çıkardım. Hemen hemen yasemin kokusuyla aynı. Bilmeyenlere duyurayım dedim.

Bol gardenyalı günler dilerim.

maysan80 beğendi.
Eski 15-03-2012, 08:42   #1640
Yeni Üye

Sevgili Papatya resminiz çıkmamış. Resim için boyut sınırı var, küçültüp bir daha göndermeyi deneyin. Benimkinde de uçlarda beyazlıklar var evet. Çoğalmadan önlemek almak gerekebilir. Konunun önceki sayfalarını incelediniz mi? Bazı hastalıklardan söz ediliyordu.

Eski 15-03-2012, 10:09   #1641
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Mesajımın eklenti kısmında resim var ama görmediniz sanırım. Asıl resimler 1615 ve 1616 nolu mesajda yani bir sayfa geride. Teşekkürler ilginize.

Eski 16-03-2012, 08:14   #1642
Yeni Üye

Evet önceki sayfadaki resimler biraz ürkütücü maalesef. Ufak bir araştırma yaptım <url=http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/shrub_fact_sheets/garjasa.pdf>şu sayfadan</url> anladığım kadarıyla toprak kuru veya çok ıslak olduğunda, zararlı böcekler sardığında, havalandırmak için fazla kazmaktan, kimyasal madde bulaşmasından veya çok gübre kullanmaktan ya da toprak solucanından kökler zarar gördüğünde böyle sonuç olabiliyormuş. Özellikle solucana, kurda çok duyarlıymış gardenyalar. Bunlara göre Maysan'ın köklerle ilgili teşhisi bence de kuvvetli olasılık. Umarım en kısa sürede iyileştirirsiniz gardenyanızı.

Eski 16-03-2012, 13:02   #1643
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Teşekkürler sayın ümit mine hanımın önerisiyle saksısını yeniledim, kar suyu ile sulayıp beklemedeyim. Toprağında böcek ya da solucan görmedim. Ama ucunda çok hafif pullanma var, normal mi hastalık mı onu anlayamıyorum. Umarım toparlar. İlginize teşekkürler.

Eski 16-03-2012, 13:26   #1644
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Benim de iki gardenyam var. Yazılanları okudum ; duyarlılığınızdan ötürü çok teşekkürler....Tomurcuklanıp döktü ama ben inatla bekliyorum ve vaz geçmiyorum onu sevmekten.

maysan80 beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2012, 19:49   #1645
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sevilmeyecek çiçek değil bu gardenya...
sonuna kadar gardenya..
herkese bol gardenyalı günler...

eb_ru beğendi.
Eski 20-03-2012, 20:57   #1646
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

sayın ü_mit
tebrik ederim, 10 aydır ben başaramadım aynı anda açtırabilmeyi, kıskanmadım desem yalan olur
sanırım sıvı besin yeterli gelmiyor, dozunu arttırmaya da korkuyorum bitkiyi yakarım diye, çubuk gübreyi denemem lazım sanırım
sevgili maysan80
hangi gübreyi vereyim demişsin, çiçek açması için bitkinin potasyuma da ihtiyacı var, elindeki gübrelerden hangisi potasyum içeriyorsa onunla takviyeye başla derim ben
benim bitki duruldu bu aralar, yeni tomurcuklar yaptı onları büyütmeye çalışıyor...

maysan80 beğendi.
Eski 21-03-2012, 01:36   #1647
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sayın eb_ru besin vermekten vazgeçtim.şuan için kendi haline bırakıyorum. sadece 5 günde bir sulamaya devam edeceğim...
çünkü nilifanın salon ve süs bitkileri için olan sıvı besininden az verdim
hemen bir tomurcuk düşürüp 3 yaprak da kararttı. bu yüzden kendi haline bırakacağım

Eski 26-03-2012, 09:54   #1648
Yeni Üye

Bugün bir çiçek daha aldım (üçüncü çiçeğim). İlk açan iki çiçeğim kuruduktan hemen sonra gelmesi çok hoş oldu. Yenisi de yolda, goncanın ortası yarıldı, bir güne açtı açar. Ebru hanım, kusura bakmayın kıskandırmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Umarım böyle kesintisiz gider.
Çiçeğim hala öğleden sonra güneşini tül ardından 2-3 saat görecek konumda. Ancak havalar ısındıkça bu durumu gözden geçirebilirim, gözüm üzerinde. Kar suyuyla toprağı kurudukça beslemeye devam ediyorum. Bir de yaprak nemlendirme için çok ince zerrecikli su püskürtebilen bir fısfıs vermişti babam. Bu AirWick'in plastik şişedeki oda spreyi aslında. Yapraklar çok tozlandığında haftada bir filan bu püskürtücüyle su sıkıyorum. Gece nemli torbaya sokmaya eşdeğer sonuç verdiğini sanıyorum. Şu ana dek bir zararını görmedim.
Misler gibi yasemin kokuyor. Bol gardenyalı günler dostlar.

Eski 26-03-2012, 19:02   #1649
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

havaların ısınması ile güneşin yakıcı etkileri artacaktır doğal olarak. bu sıcak havalarda benim nacizane tavsiyem çiçeğinizi akşamları sulayınız. gündüz vakti verilen su güneşin etkisiyle bitkiyi yakabilir. akşam sulaması bir nevi serinlemek anlamına gelecektir.
bol gardenyalı günler.

ü_mit beğendi.
Eski 28-03-2012, 08:04   #1650
Yeni Üye

Thumbs up

Bu da ilk üçlemem! Dün ikincisine sevinirken bugün de üçüncüsü geldi

Fotoğrafı gardenyamın güneşi gündüz gördüğü şekilde güneşi arkama alarak çektim. Gerçi bugün kapalı, yağmur gelecek ama fikri görün istedim. Ortadaki çiçek üç gün önce açmıştı. Sağdaki 2 gün önce açtı, soldaki de bu sabah. Dün sabah toprağı parmağıma kuru gelince kar suyumdan boca edivermiştim. Ödülü de beklemediğim anda bu üçüncü güzelle verdi. Güneş açı olarak en çok ortadakine sonra da yanlara vuruyor, tabi tül arkasından ve en çok 3 saat kadar, öğleden sonra 1 ile 4 arası tahminen. Tomurcuklar her tarafta ama çiçekler güneşe bakan yerlerden geliyor. İlk açan 2 çiçekte de öyle olmuştu, bunlar da en tepede ve ışığın en çok geldiği yerdeydiler. Bugün çiçeğimi çevirmeyi deneyeceğim, arkadakilerden de verir belki ışık alınca. Bakalım nasıl tepki verecek. Çok sevinçliyim

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024