agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2010, 23:42   #1291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
gardenia çiçeğiniz çok güzel gülşen hanım umarım sizinledir çiçeğiniz. gelişmeleri görmek isterim. bende istiyorum bunun için ne yapmam lazım belki burası yeri değil ama kusura bakmayın. Antepte yaşıyorum. sanırım burada bulmam zor .

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 01:21   #1292
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
tşekkür ederim sayın esracer.şu an çiçeğim hala benimle sadece diğer tomurcukalrı henüz açmadı ama şimdilik keyfi yerinde gözüküyo inşallah da böyle devam eder şu anki halinide en kısa zamanda yüklerim sayfaya.Ben çiçeğimi koçtaştan almıştım Gaziantep hakkında bilgim yok ama eğer büyükalişveriş merkezi sera ya da büyük çiçekçiler varsa oralara bir bakın derim.

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 10:25   #1293
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. belki buradan bulma şansım olabilir gaziantep'te bir çok çiçekçi ve seraya gittim istediğim türlerde bulamıyorum burada. belkide vardır ama ben bilmiyorum. iyi günler

Eski 17-12-2010, 09:03   #1294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Merhaba, Bende geçende bir gardeni aldım çok güzel kokuyor hatta üzerinde bir çiçeği vardı. fakat ertesi gün çiçeği düştü üzerinde halen tomurcuklar var nezaman açarlar artık bilmiyorum.Acaba saksısını değiştirsemmi aldığım haliyle duruyor?

raman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 09:09   #1295
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Orkide turleri dahil bir cok bitkiyi basari ile yetistirmeme ragmen, yapi marketlerden satin aldigim ne bir acelyayi ne de bir gardenyayi uzun sureli muhafaza edebildim. Yerli diye tabir edilenler ( daha az yaprakli, uzun dalli ) her turlu olumsuz kosula dayaniyor ancak ithal olanlar nedense uzun omurlu olmuyor.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 09:16   #1296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Bende yapı marketten almıştım, menşei hollanda olarak görünüyor.yeni aldım ben geçen hafta umarım benimkiler yaşar.

raman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 14:06   #1297
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
bende yapı marketten almıştım aldığımda üztünde çiçeği vardı bir hafta falan durdu .Yanlız tomurcukları sanırım çok yavaş gelişiyor.Formda yazanları uygulamaya çalışıyorum şu an herşey yolunda görünüyor buda son hali
bu arada petek sizi yanıltmasın yanmıyor.
umarım hepimizin gardenyaları sağlıklı olarak uzun yıllar bizimle olurlar

Eklenen Resimler

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 19:30   #1298
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bu da benim minik.Ancak biraz susuz kaldı yavrucuğum.Budama zamanı ve yeri neresi olmalı acaba?Çünkü çok uzayan dalları var.Daha iyi bir form almasını istiyorum.

Eklenen Resimler

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 10:45   #1299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Çok acemi bir çiçekseverim. Gardenyam ve açelyam var. Çok keyifli değiller bu yıl. Önerdiğiniz takvime bakacağım. Gardenya için hem aralık hem ocakta budama demişssiniz.Budama ve budama sonrası çeliklerden yeni bitki üretme konusunda hiç birşy bilmeyen birinin anlayacağı şekilde bilgi verirmisiniz. Sıvı gübreden kasıt nedir.
Çok teşekkür ederim şimdiden.

lavandula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 12:33   #1300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Bu da benim minik.Ancak biraz susuz kaldı yavrucuğum.Budama zamanı ve yeri neresi olmalı acaba?Çünkü çok uzayan dalları var.Daha iyi bir form almasını istiyorum.
Sn.siniroluyorum,

Gardenyanın budamasına ilişkin olarak geçmiş sayfalardaki şu, şu, şu ve şu mesajlar yardımcı olabilir diye ümit ediyorum.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 17:24   #1301
Ağaç Dostu

İyi akşamlar arkadaşlar Ben Gardenya çiçeğim olsun istiyorum. bana bu konuda aranızda yardımcı olabilecek birisi varmı? Gaziantep te yaşıyorum.

Eski 22-12-2010, 17:34   #1302
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bir arkadaşım 20 gün kadar sonra Gaziantep'e gelecek isterseniz onla yollarım

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 23:08   #1303
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Bir arkadaşım 20 gün kadar sonra Gaziantep'e gelecek isterseniz onla yollarım
Ciddimisiniz? olsa keşke çok sevinirim.

Eski 06-01-2011, 00:42   #1304
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Merhabalar
Gardenyam soldu hemde feci durumda. Resmini çekip göndericem. Nasıl kurtarabilirim.

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 13:24   #1305
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Son Hali

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2011, 13:24   #1306
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Nasıl kurtarabilirim. Budamam gerekiyor mu.

Eski 10-01-2011, 13:54   #1307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi diver_bird Mesajı Göster
Nasıl kurtarabilirim. Budamam gerekiyor mu.
Merhabalar,

Ben Atina'da yasiyorum ve oldukca acemi bir cicek severim. Esim ve ben cok sevdigimiz icin bir gardenya aldik yaz sonunda balkonumuza ancak gardemya eve geldikten sonra kustu, sadece tomurcuklanip ciceklenmeden kurudu sonra kasim ayinda bir hafta tatile gittik geri dondugumuzde gardenyam tamamen kurumustu, simdi, butun yapraklari kurumus vaziyette, yapraklarinda da sari sari lekelenmeler de basladi Atina'da iklim Izmir ile ayni, kis boyunca da balkonda kalmaya devam etti sadece zaman zaman fazlaca ruzgarli havalarda iceriye aliyoruz. Yani benim sorum da ayni olacak, gardenyami hayata dondurmek icin ne yapmaliyim, simdi budamali miyim? Onerilerinizi bekliyorum. Tesekkurler.

merichan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 14:13   #1308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın diver bird ve sayın merichan, öncelikle köklerin ne durumda olduğunu bir görmeniz lazım diye düşünüyorum. Eğer köklerde kararma-kuruma varsa yapılabilecek pek birşey yok maalesef. Kökler canlıysa da dalların kuruyan kısımlarına kadar budayıp beklemekten ve yetiştirme koşullarını burada paylaşılanlara göre tekrar gözden geçirmekten daha fazla yapılabilecek birşey yok.

Geçen sene Mayıs'ta aldığım gardenyamda bu başlıktaki her mesajı dikkatlice not alıp okumama ve uygulamama rağmen başarılı olamadım. Bitki hormonlara boğulup büyütülmüş ithal sera bitkilerindense pek şansımız olmuyor. Üstündeki 40 küsür tomurcuktan hergün 2-3 ü kararıp düştü, sonra yapraklar karardı düştü... Bodur çalı formlu, 6 ana dalı olan bir bitkiydi, dokunursam tamamen ölür diye korkup birşey yapamadım. En son üstünde az biraz yaprak kalan dalı topraksız ortama geçirdim ve saksıdan çıkarırken gördüm ki diğer dalların kökler simsiyah olmuş (çürüme değildi, kuruyup kalmışlardı) Bu tek dal yaklaşık 3 aydır topraksız ortamda. Daldaki kararmalar durdu, farklı yan dallardan 6 yeni yaprak verdi (bu bana geldiğinden beri ilk kez oldu) ve kurudğunu düşünüp uçlarını kestiğim dalların üzerinde gözler oluştu.. Belki kesin konuşmak için 3 aylık süre erkendir ama şimdilik durum iyi görünüyor. Yetişkin bitkinin topraksız ortama transferi riskli oluyormuş, ancak hiç umudum kalmadı deyip denemek isterseniz "Hoyaların topraksız ortamlarda yetiştirilmesi" başlığına bir göz gezdirin.

Düzenleyen elek : 10-01-2011 saat 14:20 Neden: Ekleme
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 13:24   #1309
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2011
gardenyaların üstündeki tomurcukların kararıp düşmesinin sebebini bilen varmı arkadaşlar..yaprakları da yavaş yavaş kurumaya başladı. yaprakları tamamen dökülmez inşallah buradaki resmi gördüm çok üzüldüm.. sıcaktan kararıyor olabilir diye kaloriferi yanmayan bir odaya aldım gardenyamı..
sanki bu oda daha iyi gelecek gibi..
başka özel birşey varmı yapmam gereken?

simran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 13:42   #1310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2011
Sayın diver bird ve sayın merichan, öncelikle köklerin ne durumda olduğunu bir görmeniz lazım diye düşünüyorum. Eğer köklerde kararma-kuruma varsa yapılabilecek pek birşey yok maalesef. Kökler canlıysa da dalların kuruyan kısımlarına kadar budayıp beklemekten ve yetiştirme koşullarını burada paylaşılanlara göre tekrar gözden geçirmekten daha fazla yapılabilecek birşey yok.

Tesekkur ederim sayin elek, gardenyami budadim, sanirim son zamanlarda cok fazla suladigim icin bu hale geldi. Simdilik beklemedeyim. Toprak hala nemli gibi. Saksi altinda da su birikmisti, onu da bosalttim. Bundan sonra ne tur bir yontem takip etmemi onerirsiniz?

merichan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 22:48   #1311
Ağaç Dostu

Arkadaşlar Gardenia çiçekleriniz çok güzel benimde bir tane olsun istiyorum nereden aldınız ben gaziantep te yaşıyorum burada bulamadım önerebileceğiniz bir yer varmı? bana gardenia yollayacak birileri varmı lütfen ?

Düzenleyen esracer : 06-02-2011 saat 00:38 Neden: harf düzeltme
Eski 09-02-2011, 22:21   #1312
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Gardenya ile ilgili internette ufak bir araştırma yaptım. Türkçe sitelerdeki bilgiler birbirinden tamamen farklı. Kimi tropikal bir bitki olduğundan soğuk sevmez diyor, kimi çok sıcak sevmez serin sever diyor, kimi en düşük sıcaklık 12 derece olmalı diyor. Oysa yabancı sitelerde zone aralığı çok geniş 7-10. İstanbul 9b olduğuna göre sorunsuz yetişebilir demektir.

Nazlı bitkileri sevmem. Gardenya da Sıklamen gibi ev içine alınıp, 2 haftada solan çiçekleri ve yapraklarıyla çok nazlı sandığım bir bitkiydi. Sıklameni 6-7 yıl önce San Francisco'da evlerin bahçelerinde görünce çok şaşırmış ve ev içinde 10 günden fazla yaşatamadığım bu bitkinin aslında bahçe bitkisi olduğunu anlamıştım. Burnumuzun dibindeki Belgrad Ormanındaki ağaçların altında dolu olduğunu ise geçen yılki mantar toplantısında gördüm.
Ne cehalet değil mi?

Gardenya ise çok pahalı satılan, bakımı çok zor bir bitkiydi bana göre. İyi ki geçen yıl mevsimlik çiçekler almaya gittiğim çiçekçi, zorla elime tüplü bir fidanını tutuşturmuş. Kışın içeriye alırsın demişti ama sattığı Sarı Kantaronun adını bile bilmiyordu, O'nun vereceği bilgiye ne kadar güvenilirdi ki? Sonuçta bakkal dükkanı gibi al-sat yapan bir yerdi.
Önce bitkiyi orta boy bir saksıya diktim. Kışın korunaklı bir yere almayı planlıyordum. Sonra geçen kışın ortasında Jineop'un bir fotoğrafında arka planda bizim Gardenya'yı gördüm. Bahçeye geçirnce çok keyiflendiğini yazmıştı.

Hemen bitkiyi alelacele bahçede yarı gölge bir yere diktim. Tam keyfi iyi derken bir de geçen kışın -10 küsür derecesini gördü, bana mısın demedi, yaprakları pırıl pırıl, kara kışa karşı koydu. Bahar gelmeden yerini beğenmediğim için değiştirip, hemen hemen tam güneş alan bir yere geçirdim. Üzeri tomurcuk doldu, yeni sürgünler verdi, bol çiçek açtı. Hiç özel bir bakım ve gübreleme de yapmadım ama tüm çiçekli bitkilerimde kullandığım potasyum ağırlıklı gübreden 2 haftada bir kere sulama suyuna bir çay kaşığı olmak üzere verdim.

Ben bodur ağaç formunda büyümesini istediğim için dip sürgünlerinin tümünü budadım, sadece 2 ana dalı bıraktım. Şu anda yaseminlerle eş zamanlı en eski yapraklarını sarartıp dökerken, tepelerinden yeni yapraklar veriyor. Şimdiden gelecek bahara hazırlanıyor.

Şu anda boyu 60-70 cm. Hızlı büyüyen bir bitki değil sanırım. Bir daha bahçe hazırlarsam, çit bitkisi olarak Gardenya düşünüyorum.
Eklenti 178624
çok teşekkür ederim...

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 09:10   #1313
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Sayın Beymen gardenyanız maşallah gayet sağlıklı bende üç tane aldım fakat iki tanesi yaşamadı bir tanesi fena değil bende potasyum ağırlıklı gübre deneyeyim bakalım gelişmesi nasıl olacak çok nazlı bir türlü hızlı gelişmiyor son olarak bahçeden saksıya aldım sizin tecrübelerinizden faydalanalım bakalım resmini çekince yüklerim genelde yaprakları çok çabuk sararıyor bir şeyler eksik anladığım kadarıyla teşekkür ederim.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 08:53   #1314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2008
1 aylık gardenya nazı :)

Merhaba,
5 hafta önce aldığım gardenyamı en sonunda mutlu edebildiğimi düşündüğüm için geçen zamanda yaptığım hataları ve sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.

Gardenya ilk geldiğinde SAKA su ile suladım, asit seven bir bitki olarak en bazik su ile sulanmış olmak gardenyayı bir hayli üzdü, toprağın üzeri pamukcuk gibi bir katman ile kaplandı ve yavaş yavaş resmini de ekleyeceğim şekilde yaprakları yeşil sarıya döndü, ben de içme suyuna limon tuzu ekleyerek bu karışım ile suladım, toprağın üzerinde beyazlıklar gitti. Ancak tomurcuklarda da bir kuruma oldu. açmak üzere olan tomurcuklar çatır çatır kurumaya başladı, bende 1 sulama limon tuzu 1 sulama Anadolunun çiçek açan bitkiler için olan gübresi ekleyerek sulamaya başladım.

Şimdi tomurcukları güzel hatta bir tane de çiçek açtı, eşimin "çok kaprisli at bunu" demesine rağmen şimdi arada gidip uzaktan kokladığını görüyorum .
Ancak ara ara yine yaprakları sarıya dönüyor, umarım bu da yavaş yavaş geçer.

Sevgiler...

Eklenen Resimler

lriell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 22:08   #1315
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
merhabalar,sayfanıza yeni üye oldum.2 ay önce aldığım çiçeğimin resimlerini ekledim yerlimi ithalmi olduğunu bilmiyorum.yeni çıkan yaprakları sarımsı yalnız sağlıklı görünüyor.camın önüne koydum yerini sevdi gibi.4-5 tane kök gibi görünüyor resimde de özellikle ekledim.bu hafta saksısını değiştirmek istiyorum toprağı az çünkü,ayırmalımıyım,yoksa böyle kalsınmı.formu okudum yalnız net bi sonuç alamadım toprağını nasıl bi karım olmalı yardımcı olursanız sevinirim.
iyi günler.........

Eklenen Resimler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 18:39   #1316
Ağaç Dostu

En sonunda benimde Gardenya çiçeğim oldu Ankara ziyaretimde bahouse den aldım bakalım umarım iyi anlaşırız

Eklenen Resimler

Düzenleyen esracer : 12-03-2011 saat 14:03 Neden: resim ekleme
Eski 15-03-2011, 22:46   #1317
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
gardenya toprağı nasıl olmalı

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 20:06   #1318
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Hem çok mutluyum hem de çok üzgünüm:
Gardenyam ilk çiçeğini açtı
Ama alt yapraklarında sararmalar başladı
Sararmaların nedeni kışın fazla sulama mı yoksa demir eksikliği mi çıkartamadım.Acaba birileri yardım edebilir mi.Üstelik annem üre gübresi vermiş.Yani %47 gibi yüksek bir azot oranına sahip bir gübre.Bu sene bol bol yaprak vereceğine eminim ama zararı olur mu acaba?Haberim olmadığı için çiçekli bitkiler için olan küçük küçük top şeklinde olan gübrelerden verdim.Ne yapıcağımı bilmiyorum.Yazın sıvı bitki besinlerinden veriyordum bir de saksısında demir bir çivi var...Ama uzun süredir aralıktan beri bitki besini vermedim.

Eklenen Resimler

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 15:20   #1319
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhabalar, daha önce resmini eklediğim gardenyam bi saksı içinde 4-5 kök gibiydi hatta ayrımalımıyım diye de sormuştum cevap gelmeyince bi cesaret ayırıp başka saksılara diktim. en alta çakıl koyup toprağına kum torf ve köpük karıştırarak 4 kök şeklinde diktim. 1 ay oldu şimdiyse çok sağlıklılar hatta birinin üstünde tomurcuğu var.

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 22:57   #1320
Ağaçsever

Koray ERKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Gardenyamın Psikolojik Sorunları

Gardenyamın üzerinde 10-12 adet tomurcuk var fakat aldığımdan beri hiç biri açmadı en son gübre desteği vermek için yüksek azotlu gübre ile (NPK 16-21-27) destek yaptım fakat resimdeki gibi tomurcuklarda kararma ve düşme oluyor. Gardenyam oldukça sağlıklı görülüyor ama açmamak için çok fazla inat yapıyor. Ben bu durumu psikolojik probleme bağladım sizce nedeni nedir.

Eklenen Resimler

Koray ERKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024