agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni532Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2021, 08:37   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
merhaba tekrar, 3 yıl önce burada, 2 kocaman yapraktan nasıl köklendirme yapabileceğimi sorduğum monsteram şu an böyle oldu. büyük yapraklar ölür gibi olunca koparmak zorunda kaldım. bir kez çelik alıp köklendirip anneme verdim, o da bunun yarısı kadar olmuş.
yaprakları ilk diktiğim kadar (anne ve babaları gibi diyeyim büyük olmuyor ve sanırım sarmaşık türü bu. istediğim, tek kökten çok yayılan tipiydi ama bunu da çok seviyorum.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kekimiyomu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2022, 14:41   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Bende istiyorum bulursak paylasalim

birgulgunaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2022, 15:52   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2021
https://www.instagram.com/stories/hi...6359553959447/
Nasıl fotoğraf paylaşacağımı anlamadım, son hikayelerde bitkilerim görünüyor.
Aydın da yaz kış balkonda bakıyorum.

AtaAyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2022, 15:19   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2022
Merhabalar.
Buyukce bir monstera satin aldim 6 Ay once. Bu surecte yeni filiz verdi ama daha yaprak acmadan kurudu sonra ayni yerden yeniden filiz verdi ve yine kurudu. Asla yeni filizler dayanmiyor.
Simdi de var olan yapraklar ortadan kurumaya basladi.
Neden oluyor ne yapmam gerek hic bir fikrim yok.

Evin salonunda duruyor. Acikcasi salon pek aydinlik degil. Gunes hic almiyor.
Yardimci olursaniz cok sevinirim

https://imgyukle.com/i/EjTwAv
https://imgyukle.com/i/EjTAm6

Mesut Temiz beğendi.
Elebail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2022, 22:52   #455
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elebail Mesajı Göster
Merhabalar.
Buyukce bir monstera satin aldim 6 Ay once. Bu surecte yeni filiz verdi ama daha yaprak acmadan kurudu sonra ayni yerden yeniden filiz verdi ve yine kurudu. Asla yeni filizler dayanmiyor.
Simdi de var olan yapraklar ortadan kurumaya basladi.
Neden oluyor ne yapmam gerek hic bir fikrim yok.

Evin salonunda duruyor. Acikcasi salon pek aydinlik degil. Gunes hic almiyor.
Yardimci olursaniz cok sevinirim

https://imgyukle.com/i/EjTwAv
https://imgyukle.com/i/EjTAm6
Monstera deliciosa sanırım 7-8 yıldır başarıyla yetiştirdiğim ve çoğalttığım bir bitki... Herhangi bir sorun da yaşamıyorum, yani özel hiçbir şey yapmıyorum ve güzelce gelişiyor... O yüzden hastalık ve parazitleriyle ilgili bilgi edinmemi gerektiren bir durum olmadı... Ancak çok önceleri başka bir monstera deliciosa bitkimde bahsettiğiniz sorunla karşılaşmıştım ve sonra o bitkiyi de kaybetmiştim zaten... O bitkiyle ilgili sorunun annemin ben yokken bitkiyi sürekli aşırı sulamasından kaynaklanan kök çürümesi olduğunu düşünüyorum... Ben o aralar şehir dışındaydım ve annem sürekli fazla suladığı için toprak çamurlaşmıştı ve aynı sizin bitkinizdeki durum oluşmuştu. O zaman bu bitkinin çelikle kolayca köklendiğini bilmediğim için saksısında kurtarmaya çalıştım ve kaybettim...
Sizdeki sorun da bu olabilir... Toprak kurumadan yeni sulama yapmayın, gerekiyorsa saksı toprağını değiştirin ve durum çok kötüyse çelik alıp suda köklendirin ve yeniden saksıya dikin derim...
Aslında daha kesin bir teşhisi olan bir arkadaş cevaplayabilir diye paylaşımınızı görmeme rağmen hemen cevap yazmamıştım... Yine de deneyimimi paylaşmış olayım... Umarım kurtarırsınız...

Elebail beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2023, 14:46   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2019
2019 ekim ayında dört yapraklı aldığım monsteram baktığım en zahmetsiz bitki

Eklenen Resimler

Mioska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2023, 15:00   #457
Yeni Üye

Bu da yeni edindiğim monstera albo variegata. Çelik olarak alıp köklendirdim. Umarım tutar..

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve yavuz10 beğendi.
Eski 29-01-2023, 19:10   #458
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mioska Mesajı Göster
Bu da yeni edindiğim monstera albo variegata. Çelik olarak alıp köklendirdim. Umarım tutar..
bu beyaz yapraklılar çok güzel ama biraz pahalı geldiler bana. Umarım tutar

Mesut Temiz beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2023, 07:02   #459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2023
Merhaba albino deve tabanı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Neredeyse albino

Eklenti 687992

Sn. lusoari dikkate alacağım söylediğini
Merhaba bu çiçeğin yaprağında alabilirmiyiz sizden bursa veya cevresindeyseniz albinodan çok hoş duruyor eşime en güzel hediye olacaktır albino cicek çok enteresan

Taner16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 11:21   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2023
Merhaba, Monsteralara bakıyorum bazı dukkanla 500 TL'e satıyor, aynı bitkiyi bir başka dükkan 2.000 küsüre satıyor (ithal ve bitki pasaportu var üzerinde)
Arada gercekten saglık bakımından cok fark oluyor mu, yerli bitkiler gercekten cok kolay olebiliyor gibi hissediyorum, sizin yorumlarınız nelerdir?

yigitsari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2023, 21:53   #461
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Sn. Yiğitsarı Bence böyle uçuk fiyatlara almaya hiç gerek yok eğer estetik açınızdan çok sıkıntı olmayacaksa A101 gibi marketlerde 15-30 TL arası minik minik satılıyor zaten. Ben bitkileri küçükken alıp o asil haline getirmeyi daha çok seviyorum şahsen hem de daha ekonomik oluyor yani aynı zamanda bence bitkiler doğru bakımda nadide durumlar hariç ölmez gibi isteği aydınlık alan ve toprak kurudukça sulamak bu kadar zaten bir süre sonra büyümelerini görmek ve o ilk yaptığı yırtık size öyle bir mutluluk getirecek ki anlatamam

Yani demem o ki bitkilerde yerli veya ithal benim açımdan çok farketmiyor iyi hobiler dilerm

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2023, 23:05   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2023
Monsteram hastalandı

Merhabalar monsteram hastalandı sanırım ama sebebini kesin bir şekilde bulamadım.Mantar mı,böcek mi yoksa fazla sulamak mı emin olamadığım için tedaviye geçemedim.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Yapraklarda kahverengili sararma,gövdede kahverengi leke,yeni açmak üzere olan yaprak büyüyemeden içinde kahverengi lekesi var ve solmak üzere.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ipeketk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2023, 23:28   #463
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipeketk Mesajı Göster
Merhabalar monsteram hastalandı sanırım ama sebebini kesin bir şekilde bulamadım.Mantar mı,böcek mi yoksa fazla sulamak mı emin olamadığım için tedaviye geçemedim.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Yapraklarda kahverengili sararma,gövdede kahverengi leke,yeni açmak üzere olan yaprak büyüyemeden içinde kahverengi lekesi var ve solmak üzere.
Epey bir zamandır monstera bakıyor ve başarıyla çoğaltıyor olmama rağmen, hastalıklarıyla ilgili çok bilgim yok, ama tahminimi ve bir deneyimimi paylaşayım... Sizdeki monstera "küçük yapraklı" kültivar.. Yani tam büyüdüğünde yaprakları 30-35 cm gibi bir gen işlikte oluyor.. Bu kültivardan yıllar önce bakmıştım ve sizin paylaştığınız resimdeki gibi bir hal alıp ardından ölmüştü bitki... Nedeni aşırı sulamaydı... Ben şehir dışındayken bitkiyi emanet etmiştim ve "aman kurumasın" diye toprağı sürekli ıslak kalacak şekilde gereğinden sık sulanmıştı... O dönemde çelik almayı falan da bilmediğimden bitkiyi kurtaramaıştım.. Şimdi olsa en azından birkaç çelik alıp köklendirebilirdim...

Şu anda "dev yapraklı" kültivardan bakıyorum ve bu kültivarın gerek susuzluğa gerek aşırı sulamaya çok daha dayanıklı olduğunu söyleyebilirim... Yıllardır en küçük bir sorun yaşamıyorum bu çeşitle..

Şu aşamada ne yapabileceğinize gelirsek, ben olsam bitkiyi toprağıyla birlikte saksıdan çıkarıp uygun, geçirgen toprakla doldurduğum daha büyük bir saksıya o şekilde toprağıyla yerleştirir ve sulamayı azaltırdım... Bunun ardından bitkiyi oynayıp sarsılmayacağı şekilde sırıklara bağlayarak sabitleyip, sıcak, yeterince aydınlık ve hava cereyanına maruz kalmayacağı bir konuma yerleştirirseniz büyük ihtimalle düzelip yeni yapraklarını sağlıklı verecektir... Tabii saksıdan çıkarırken bitkiyi sarsmamaya da çok özen göstermelisiniz.. Zaten zor durumda olduğundan o tür bir travmaya da maruz kalırsa iyice kötüleşebilir..

Gövdede bir çürüme görünüyor üçüncü resimde.. Bitkinin toprağa girdiği kısımdan ne kadar yüksekte olduğunu göremiyorum resimde, ancak eğer o kısımdaki çürüme çok yaygınsa, bitkinin gövdesini kesip suda çelik olarak yeniden köklendirmek de düşünülebilir, ancak dediğim gibi resimden o kısmın durumunu tam anlayamıyorum...

Tabii bu öneriler benim sınırlı kişisel tecrübeme dayanıyor.. Belki daha net/kesin önerilerde bulunacak arkadaşlar olabilir.. Umarım bitkiniz düzelir...

Eski 29-03-2023, 08:46   #464
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2023
Çok teşekkür ederim yardımınız için.Söylediklerinizi yapıcam gövdedeki çürümeyi de gözlemliycem daha büyürse dediğiniz gibi kesip köklendirmeyi deniycem.

Mesut Temiz beğendi.
ipeketk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2023, 15:11   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mioska Mesajı Göster
2019 ekim ayında dört yapraklı aldığım monsteram baktığım en zahmetsiz bitki
Merhaba, genellikle devetabanları yerlı uretım mevcut ve ne kadar ekmek o kadar kofte hesabı cok daha cabuk olebılıyor, boceklere karsı savunmasız kalıyorlar.

Soyle ornek veriyim, bugun yerli olanın fıyatı 550 TL iken ithaller in aynı boyu 3.500 - 4.000'den baslıyor fakat aynı oranda da koklerı ve saglıgı guclu oluyor..

Siz bu bitkiyi yerli üretim mi aldınız, bilginiz var mı?

yigitsari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2023, 05:41   #466
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2023
Merhaba, internetten şu şekilde büyük boy bir monstera almıştım 1 ay önce.

Geldiğinde bana 10 gün içerisinde ortama alışınca yapraklarının açılacağını söylemişlerdi fakat 1 ay oldu ve hala yaprakları kapalı vaziyette.

Düzenli olarak spreyliyorum, suyunu toprak tam kurumadan biraz öncesinde veriyorum, fazla sulamamak adına çift saksı da kullanıyorum.

Sizce sorunu ne olabilir? Direkt güneş ışığı altında da muhafaza etmiyorum, küçük olan monsteralarım aynı ortamda gayet güzel şekilde yaprak açıyorlardı.

Çok anlamıyorum aslında ama toprağı da iyi gibi duruyor çamur gibi olmuyor, bu da geldikten sonra bir yaprak açtı aslında ve yeni bir yaprak da yolda. Fakat diğer yapraklarda bu şekilde lekeler oluşmaya başladı. Yeni açan yaprak da ufak bir kahverengi yer oluşmuş ve biraz bükük duruyor.

Böcek vs mi acaba diyerek Kothrine spray de sıkıyorum ara ara ama yapraklar hala aynı...

Yardımcı olabilecek var mı

Eklenen Resimler

oguzerdo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2023, 22:03   #467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Bana deve tabanı ve kauçuk göndermek isteyen olur mu?
Küçükken vardi bizim. Yetistirmek istiyorum.

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2023, 16:03   #468
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yigitsari Mesajı Göster
Merhaba, genellikle devetabanları yerlı uretım mevcut ve ne kadar ekmek o kadar kofte hesabı cok daha cabuk olebılıyor, boceklere karsı savunmasız kalıyorlar.

Soyle ornek veriyim, bugun yerli olanın fıyatı 550 TL iken ithaller in aynı boyu 3.500 - 4.000'den baslıyor fakat aynı oranda da koklerı ve saglıgı guclu oluyor..

Siz bu bitkiyi yerli üretim mi aldınız, bilginiz var mı?

Merhaba. Çok geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. O dönem bauhaustan 40 lira gibi bir fiyata almıştım. Bildiğim kadarıyla yerli üretim.

Eski 06-10-2023, 07:50   #469
Yeni Üye

selvibanu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2023
Deve tabanı bakmakta çok zorlandığım bir bitki. Çok seviyorum ama evdeki devetabanımın gür ve canlı olması için ne yapacağımı artık bilemiyorum.

Mesut Temiz beğendi.
selvibanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2023, 14:32   #470
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Monstera deliciosa hastalık ve parazitlere karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir ve uygun şartlar sağlandığında gayet iyi gelişir. Epey zamandır bu bitkiden yetiştiren biri olarak benim de katıldığım şu bilgileri bir gözden geçirebilirsiniz:

Monstera deliciosa Bakım İpuçları
Işık ve Konum

Monstera deliciosa bitkisinin gelişimine yardımcı olmak için, tropikal ortamı taklit etmek amacıyla bitkiyi süzülmüş, dolaylı güneş ışığına yerleştirin. Monstera yapraklarını yanık veya sararmış hale getirebilecek güçlü doğrudan ışıktan kaçının. Unutmayın, onlar yağmur ormanı zemininin gölgeli ışığına alışkındır. Her zaman akılda tutmalısınız ki ne kadar fazla doğrudan ışık alırlarsa, bitkinin yaprakları o kadar fazla zarar görür. İhtiyaç duyduğu ideal sıcaklık yaklaşık 70°F civarındadır. Biraz nem eklenirse, kendilerini evlerinde gibi hissederler.
Bitkinin güneşe doğru uzanan bir tarafını fark ederseniz, simetrik büyümeyi sağlamak için döndürmeniz gerekir. Bitkinizi yerleştirmek için ideal bir yer, banyo veya mutfak pencerenize yakın olabilir, burada dolaylı ışık ve nem alabilirler. Ya da farklı bir yere yerleştirmeyi tercih ederseniz, ara sıra sprey yapmayı seçebilirsiniz. Bitkiniz çok az ışık alıyorsa, fazla uzun ve cılız büyüme fark edebilirsiniz, bu yüzden en iyi sonucu almak için doğu, batı veya güneye bakan bir pencereden biraz uzağa yerleştirmeniz en iyisidir.
Sulama
Monstera deliciosa bitkisi orta düzeyde sulama gerektirir. Bitkinize su vermeden önce her zaman bitkinizin sulama ihtiyacını değerlendirin. Bunu, toprağın kuruluğunu değerlendirmek için parmağınızı toprağa sokarak yapabilirsiniz. Toprak 3-5 santimetre derinlikte kuruduysa, sulayın. Monstera'lar, kök çürümesine neden olabilecek fazla sulanan, sürekli sulu veya aşırı ıslak kalan bir toprak yerine, torf ve iyi drene edilen bir toprağı tercih ederler.
Nem
Monstera deliciosa aşırı sulanmayı sevmezken, nemli olmayı çok sever. Bu nedenle orta ilâ yüksek nem seviyelerine ihtiyaçları vardır. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız, bitkinize suyun buharlaşması için zaman tanımak amacıyla sabahları sprey yaparak özel bir tedavi yapabilirsiniz.
Besleme
Bitkilerinizin ilkbahar ve yaz aylarında yeni, yoğun yeşillik büyümesi üretmesini istiyorsanız, onları beslemelisiniz. Bitkiniz aktif olarak büyürken, toprağı nemli tutun ve ayda bir kez yaprak bitkileri için hazırlanmış sıvı gübre ekleyin. Sonbahar ve kış aylarında sulamayı azaltın ve gübreyi eklemeyi bırakın. Bu, büyümeyi ve kök sağlığını teşvik etmek açısından çok yararlı olacaktır. Ancak, bitkinizin aşırı hızlı büyüyüp bir canavar haline geldiğini fark ederseniz, beslemenin sıklığını ve miktarını azaltmanızda fayda var.
Saksı Değiştirme
Monstera geliştikçe büyük bir bitki olacağından, kök sistemlerinin büyümesini desteklemek için 2 ila 4 yılda bir saksı değişikliği yapılması gerekir. Genellikle bunun için, bitkinin daha fazla büyüme alanı sağlamak amacıyla genişlik ve yükseklik açısından 5-10 santimetre daha büyük bir saksı seçmek uygun olur. Eğer bitkinizin mevcut boyutunu korumayı tercih ederseniz, kökleri ve yaprakları budayarak, yeni toprak sağlayarak ve aynı saksıya tekrar yerleştirerek bitkinizi yeniden saksılayabilirsiniz. Saksı değiştirirken iyi bir toprak karışımı kullanmanız önemlidir çünkü bitkinin besin kaynağı bu topraktır.
Monstera kökleri iyi bir drenaj sistemine sahip olmayı sever, bu nedenle saksının delikleri olup olmadığını iyice kontrol edin. Ayrıca suyun daha rahat akmasını sağlamak için saksının altını çakıl taşıyla kaplayabilirsiniz.
Budama
Bu bitki istediğinizden çok fazla büyüyebilir. Bitkinin evinizi ele geçirmesini engellemek için budama yaparak yayılmasını dizginleyebilirsiniz. Ayrıca, budama bitkinizin büyüme yönünü istediğiniz şekilde belirlemek için de gerekli olabilir. Az yaprak üreten veya hiç yaprak üretmeyen dalları da budayabilirsiniz.
Zararlılar ve Hastalıklar
Monstera'lar genellikle zararlılardan etkilenmez, ancak bazıları yaprak altlarında pamuklu bitlere yatkın olabilir. Yaprakları rutin olarak nemli bir bezle silerek tozu temizlemek, daha güvende olmanıza yardımcı olabilir. Eğer zararlılar bulursanız, yaprağı nazik bir böcek ilacı veya bulaşık deterjanı çözeltisi ile silmeniz iyi bir seçenektir.

Umarım bu bilgiler yararlı olur... Bol şans...

Eski 10-10-2023, 19:01   #471
Yeni Üye

selvibanu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2023
Gayet sağlıklı büyüyen ve iki yavru veren deve tabanım son üç aydır bu şekilde, perde arkası güneş alıyor çift saksıda, tamamı kil bilyesinde ama görünümü bu şekilde cansız ve yaprakları yıpranmış şekilde. Ayrıca yaprakları da çok aşağıya eğilmiş şekilde. Nasıl kurtarabilirim ve eskisi gibi sağlıklı haline getirebilirim?

Eklenen Resimler

selvibanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2023, 11:27   #472
Ağaçsever

Zülkaide's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2023
Merhaba benim de 150 cm. Bir bitkim var.
Çelik almaya korkuyorum. Bu yüzden olduğu yerde havai kökleri su şişeleri içine koyup ne olacağına bakmak istedim. Ondan önce de bir kısım kökü kendi saksısı içine toprağa gömdüm, köklendi ve gelişti. Bitkiyi o kökün altından kestim, yaşamaya devam ediyor. Bunu neden yapıyorsun derseniz, daha önce aldığım çelik çürüdü çünkü.
Su içinde kök ne yaptı göstereyim

Name:  IMG_7313.jpg
Views: 99
Size:  66.8 KB

Bu tek şişe değil , 4 şişe daha var böyle.
Hidroton edinip ayırmayı planlıyorum bahara doğru
Bahar uygun mevsim.
Bana bir çelik “Monstera Thai constellation “ verecek arkadaş varsa ben bu köklü çeliklerden 2 tanesini vereceğim. Saygılar.

Mesut Temiz beğendi.
Zülkaide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2023, 13:38   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zülkaide Mesajı Göster
Merhaba benim de 150 cm. Bir bitkim var.
Çelik almaya korkuyorum. Bu yüzden olduğu yerde havai kökleri su şişeleri içine koyup ne olacağına bakmak istedim. Ondan önce de bir kısım kökü kendi saksısı içine toprağa gömdüm, köklendi ve gelişti. Bitkiyi o kökün altından kestim, yaşamaya devam ediyor. Bunu neden yapıyorsun derseniz, daha önce aldığım çelik çürüdü çünkü.
Su içinde kök ne yaptı göstereyim

Eklenti 729851 7slotsgiriss.com/

Bu tek şişe değil , 4 şişe daha var böyle.
Hidroton edinip ayırmayı planlıyorum bahara doğru
Bahar uygun mevsim.
Bana bir çelik “Monstera Thai constellation “ verecek arkadaş varsa ben bu köklü çeliklerden 2 tanesini vereceğim. Saygılar.
Merhaba,
Güzel bir bitkiniz var. Havai kökleri su şişesine koymak, çelik almaya göre daha az riskli bir yöntem gibi görünüyor. Umarım başarılı olursunuz.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen hermenegi : 28-12-2023 saat 09:36
hermenegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2023, 19:34   #474
Ağaçsever

Zülkaide's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hermenegi Mesajı Göster
Merhaba,
Güzel bir bitkiniz var. Havai kökleri su şişesine koymak, çelik almaya göre daha az riskli bir yöntem gibi görünüyor. Umarım başarılı olursunuz.
Temizlik sırasında saksı çatladı. Daha önce bitkiyi zaten ikiye ayırmıştım, şu an ayrı iki saksıda toprakta iki anaç ve su içinde köklü üç yavrum var.
Gelişmeleri göreceğiz.
Thai constellation buluruz nasılsa.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-12-2023, 16:32   #475
Ağaçsever

Zülkaide's Avatar

Uç çelik olan güzel , diğeri de zamanla olur umarım.

Name:  IMG_7477.jpg
Views: 69
Size:  72.8 KB

Name:  IMG_7478.jpg
Views: 65
Size:  70.3 KB

çeliklerden ikisi böyle.
Biri çok keyifli değil galiba ama , toparlamasını umuyorum.

Mesut Temiz, Muda ve yavuz10 beğendi.

Etiketler
hastalık, monstera deliciosa

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024