agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2009, 00:25   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Merhabalar Acil yardımınıza ihtiyacım var.Daha önceki mesajlarda resmi bulunan anthoryumun saksını degiştirdik ve kökleri çok fazlaydı üç saksıya ayırdık.Maalesef kuruyorlar.Sarı sarı yapraklara baktıkça çok üzülüyorum.Cam ışıgına yakın ama çok az direkt güneş alıyor.Suyunu dibi çok kurumadan içme suyundan veriyorum.Oda ısı 22 derece civarından...ne olur bilen birileri yardımcı olsun.....

Düzenleyen süreyya aysun : 20-04-2009 saat 00:27 Neden: imla hatası
süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 12:49   #92
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Benim bildiğim bu çiçeği ayırarak çoğaltmak biz acemilerin harcı değil. Kökleri zedelendiği anda ölümü kaçınılmaz oluyor.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 00:35   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Sayın günüm haklısınız galiba ama bu tez çürümek üzere anthoryumun köklerinden birisi tuttu birisini ise kurumak üzereydi suya koydum kökleri dahada kuvvetlensin diye fakat dogru mu yaptım bilemiyorum.

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 22:03   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Merhaba...anthurium'um bana üzerinde 2 çiçekle geldi ancak geldikten birkaç gün sonra çiçekleri öldü..Yaprakları da geldiği zamanki gibi dik durmuyor.Ne yapmalı,nasıl bakmalıyım?

Eklenen Resimler

cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 15:11   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Anthuriumun dallarından birini kesip suya koyarsam köklenirmi ?

danua Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 09:12   #96
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sevgili cancan08;

Yaprakları genelde ışığa doğru dönmeye çalıştığından daha hareketli bir form alıyor ve yayılma şeklinde etrafa doğru açılıyor. Benimki de geldiğinde çok düzgn bir formdaydı sonra ev ortamında kendini bıraktı. Yaklaşık 1 yıldır bizimle ve gayet mutlu ama çiçek açmıyor....

Yaprakların dik durmamasının bir diğer sebebi de çiçekçilerde satılmayı beklerken naylon poşet gibi bir koruyucunun içinde kalmaları ve bu koruyucunun sınırları içinde gelişmeleri de olabilir.

Bence bir sorun olarak görmeniz gerekmez. Ama önceki mesajlarda anlatıldığı gibi sulama suyunun kalitesine ve miktarına dkkat etmenizde yarar var.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 09:14   #97
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danua Mesajı Göster
Anthuriumun dallarından birini kesip suya koyarsam köklenirmi ?
Sevgili danua;

Sanırım köklenmez, eğer elinizdeki dalın ucunda havai kök çıkıntısı veya kök oluşumu benzeri bir yapı yoksa. Bu çiçek genelde yavruların ayrılması ile çoğaltılıyor.

Eski 16-06-2009, 22:02   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Teşekkür ederim merakli....umarım sadece bu yüzdendir..şimdilik başka bir sorun görünmüyor..inşallah da olmaz...

cancan08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 16:02   #99
Yeni Üye

kirazçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2009
benim de bir anhuriumum var. ev hediyesi gelmişti. çok sevmiştim. ama bir türlü çiçek açmıyor. sıvı gübre de kullandım.

kirazçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 13:03   #100
Yeni Üye

kirazçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2009
selam

benim falamingomun da yaprakları uçtan sararmaya başladı. sorun ne bilmiyorum. bütün yapraklar güneye yöneliyor. ve büyük olan yaprakların ucu sararmış durumda. resmen kuruyor. sorun çiçeğimin yerimi acaba. daha önce çiçek açmıyor diye yazmıştım. ama şu o çiçeksiz sağlıklı haline razıyım.

kirazçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 22:27   #101
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Bugün Teyzeme hediye olarak gelen Anthurium çiçeğinden 2 kök aldım,eve gelip hemen toprakla buluşturdum,toprağına biraz su verdim,bol bolda fıs fısladım bakalım yeni evinde nasıl bir yol izleyecek..Gelişmeleri fotoğraflayacağım.

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 15:29   #102
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sevgili Crocus Şen;

Ben de çiçeğimi çoğaltmayı düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. Bazı sitelerde ayırmanın ve saksı değişiminin mart nisan aylarında yapılmasının uygun olacağı belirtiliyordu. Sizin çiçeğinizin durumunu merak ediyorum. Gelişmeleri bildirir misiniz?

Eski 21-09-2009, 19:20   #103
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Galeri: 2
Farklı renkte üç anthurium' mum oldu , beyaz , kavuniçi , ve satıcının gökkuşağı dediği bir renk .
Hepsini aynı ama çok büyük saksıda baksam sorun olur mu?
Sevdiği toprak cinsi konusunda bilgi verebilitmisiniz ?

Düzenleyen Volare : 22-09-2009 saat 15:38
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 11:30   #104
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Benim anthuriumun da hediye gelmişti , aslında geleli de çok oldu ama bir iki ay öncesine kadar gerekli ilgiyi göstermemişim. İhmal ediyordum itiraf ediyorum. Ağaçlar.net e üye olduktan sonra farkettim bunu.

Yapraklarında ki kahverenk lekeler önceden oluşan lekeler. Burada okuduğum bilgiler doğrultusunda daha rahat ışık alabileceği bir yere aldım nazlımı. Yapraklarına da artık fıs fıs yapıyorum arada bir.

Gözle görülür gelişim gösterdi . Eşim bile bitkideki gelişimi fark etti . Artık daha sık yeni yapraklar çıkarıyor. Fotoğrafta görülebiliyor mu acaba yan tarafında bir de minik yavrucuğu var .

Name:  ABCD0014.jpg
Views: 3548
Size:  30.1 KB

Name:  ABCD0015.jpg
Views: 3176
Size:  31.4 KB

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 17:03   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2007
MErhaba,
Çok sağlıklı bir anthurium'um var. Uzun süredir istikrarlı şekilde büyüyor. Saksı değişimine de iyi uyum sağladı ve gelişmeye devam ediyor. Üstünde 2 senedir sürekli en az 3-4 tane çiçeği oluyor ANCAK SORUM ŞU Kİ;

Çiçekleri çok az ve kısmen renkli oluyor. Bazı çiçekleri tamamen yaprak renginde oluyor. Topraktaki kimyasal durumla mı ilgili olabilir nedendir? Çiçekleri nasıl renklendirebilirim? Bugüne kadar hiçbir tür gübre/ilaç kullanmadım. Mümkün mertebe de doğallığı savunuyorum. Bir fikri olan var mı?

absoposi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 07:09   #106
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Dogallığın savunulması gübre kullanmanıza engel değil ki .
Besin ihtiyacı su ihtiyacı kadar vazgeçilmez .
O bir çiçek , yemeği düşünmediğinize göre , organik olma zorunluluğu yok .
Orkidelere uygun olan tüm gübre ve katkılar çiçeğinizin gelişmesine yardımcı olur .

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 13:00   #107
Yeni Üye

salon agaci's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
merhabalar,

Forumu baştan sona okudum, gerçeten burdaki bilgiler anthurium bakımı için aradığımdan da fazlasını içeriyor. paylaşımları için arkadaşlara çok teşekkür ederim. açıkcası 1 ay kadar önce edindiğim bitkim kocaman çiçeklere ve düzenli yapraklara sahipti. sabah yaklaşık 4 saat kadar tül arkasından güneş alan ve soğuk olmayan salonumda yerleşmişti. zamanla kocaman çiçeklerinin ebatları 6 cm'2 ye kadar düştü ve kırmızı renkleri önce pembeye sonra yeşile çalmaya başladı. işte o zaman yerini değiştirdim ve öğlene kadar yine tül arkasından güneş alan doğu cepheli odaya koydum. su miktarını azalttım (yapraklarından sulamayıysa arttırdım) ve her bitkiye verdiğim sıvı gübreden kullanmaya devam ettim. şimdi bitkim daha sağlıklı görünüyor. çiçekleri yeşilden tekrar pembeye geçmeye başladı. bazı çiçekleri kaybettim ama ebatlarıda büyüyor gibi.
uzman arkadaşlara sormak istediğimse şuki;
bir odamı sodyum lamba yardımıyla ışıklandırıyorum. diğer bitkilerim durumdan çok memnun, acaba anthuriumum bu ışığa dayanabilirmi? önümüz kış ama ben çiçek açtırmaya kararlıyım acaba tavsiyeleriniz nelerdir?
yemyeşil günler dilerim...

salon agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 13:23   #108
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Arkadaslar selam!!
agustos sonu itibarı ile anthurium un saksısı dar geldigi icin değiştiriyim dedim ve oyle bir gaflete kapıldım saksıyı oldugu gibi ters cevirdim birde ne goreyim butun saksı kokle dolmus nerdeyse toprak dahi kalmamıs. Yaprak boyları ve çiçekler küçülmüş ve nerdeyse aylardır çiçek dahi açmıyordu. Neyse anthurium u 3 farklı saksıya ayırarak diktim fakat bu seferde hepsi sararmaya basladi ne yapmamı onerirsiniz? nasil bir toprak kulanmaliyim? Kulandığım torf ta da bir sorun var sanirim cunku suladıkca saksıların ustu beyazliyor sanki kirec dokmusm gibi (Guya piyasanın en kaliteli torfu diye vermisti çiçekci ve holandadan ithal bir torf oyle az buz da degil 40 lt lik bir pakette) Sanırım bazik bir torf bendeki Ph seviyesinini nasil ayarlayabilirm bir diger sorum da toprak taki ph seviyesini olcecek bir ph olcer nerden alabilirim?
saygılar!!

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2009, 09:43   #109
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Bana iki yıl önce gelen Antoryum, şu anda coşmuş durumda. Mutfakta, yandan ve tepeden ışık alıyor. Çiçek sapları çok uzun, çiçekler çok büyük. Sıkça (Istanbul) musluk suyuyla suluyorum. Bir yıl yerinden hiç oynatmadım. Fırsat bulabilirsem fotoğraflarını yüklerim.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 18:04   #110
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Sayın yukka daha ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim.Nasıl bir yerde duruyor,sulama miktarı gibi..

Artık söz verdim çiçek almayacağım diye,umarım bunu görmem buralarda.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 20:42   #111
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Sabah güneşini tepesinde bir camdan alıyor. Çiçeğin sadece uçları güneşi bir saate yakın görüyor. Tepeden ve yandaki balkon kapısından bol "ışık" alıyor. Hemen her gün bir su bardağı kadar su döküyorum. Yerini hiç oynatmadan sabırla beklemek lazım. Üzerinde 4-5 tane büyük çiçek var. Toprak saksıda. Saksı 40 cm çapında.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yukka : 04-12-2009 saat 22:16
Eski 04-12-2009, 23:02   #112
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Maşallah,yapraklarına sprey mi sıktınız?Pırıl pırıl.

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 20:44   #113
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Yok, hiçbir şey sıkmadım. Kendiliğinden parlaklar... Sanırım bol ışık ve yerinden oynatmamak bu işin formülü...

Eski 05-01-2010, 23:19   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009

merhaba,ben de flamingo sevenlerdenim.Ama bir sorunum var,flamingomun çiçeği resimdeki gibi karardı ve şuan çürümüş durumda.Eşime hediye olarak bi kaç ay önce almıştım,bu durum yeni oldu.Netten biraz araştırdığıma göre bunun bi hasat zamanı varmış sanırım ama bunu yapmadık.Şuan yapacak bişey varmı bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

Düzenleyen labarf : 05-01-2010 saat 23:23 Neden: resim küçültme
labarf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 20:01   #115
Yeni Üye

L A L's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2009
kısa bir süre önce kız arkadaşıma almışdım o kadar mutlu olmuştuki anlatamam. Ama kızarkadaşım şuan çok ciddi bir hastalıkla mucadele ediyor. ve bakıma muhtaç geçen ziyaretine gittigimde Anthuriumu yaprakları kararmış dalların kurumuş olduğunu gördügümde ilgilenemedigini evininde sobalı olmasından dolayı sen bakıma al demişti. Ve getirdim eve sorunum şu arkadaşlar. Bitkinin topragında geçen gün bir tane solucan tarzı beyaz böcek buldum. Bugün ise 4 tane daha çıkardım attım. Hala bitkiler konusunda cahil oldugumdan kimyasal konusunda kararsız kaldım. Ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olurmusunuz. Açıkcası bu Anthuriumu kurutmamam kurtarmam gerek. Arkadaşımla aramızda manevi bir bag oldu diyebilirim.

L A L Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 14:48   #116
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Neredeyse iki yıldır çiçek açmayan bol yapraklı sağlıklı anthuriumumu şubat ayından itibaren gece gündüz dışarıda güney balkonumda bıraktım. Bu esnada fazla ışık almaktan yaprakları daha açık yeşil oldu ve yaprak sapları ve damarları hafifçe kızardı. Böylece anthuriumun çiçek açmak için soğuklama ihtiyacı olduğunu tespit ettim. Bu arada düzenli olarak orkide vitamini de verdim.

Neticede bitki bu hafta çiçek sapını çıkarmaya başladı.

Çiçek açmadığından şikayet eden arkadaşlara duyurulur.

Eski 30-06-2010, 08:40   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Geçen sene bir yapı marketten aldığım Anthurium bu sene hiç çiçek açmadı.Aldığımda çiçekleri kırmızıya yakın bir renkti daha sonra çıkardığı 2 3 çiçek yeşile döndü.bu yaz ise hiç çiçek açmadı balkon kapısına yakın az güneş gören bir yerde saksısınıda değiştirdim yapı marketten aldığım uzun kırmızı bitki besinlerindende koydum ama hala çiçek açmadı ve yapraklarında kahverengi lekeler var .suyunu vermeden önce kaynatık soğutup öyle suluyorum daha ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.Resimlerini yollamaya çalıştım ama olmadı galiba.

Düzenleyen Bugdem : 30-06-2010 saat 08:42 Neden: resimde hata
Bugdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 22:35   #118
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Benimki de kendi kendine kafakol takmış, acemi güreşçi gibi.

Eklenen Resimler

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 15:20   #119
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
sizce benim flamingom neden böyle yamuk yumuk çiçek açıyor?

Eklenen Resimler

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 19:00   #120
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Evet bazen böyle şekilleri bozulabiliyor çiçeklerinin ama sebebini bulamadım bu güne kadar.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024