agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2010, 23:53   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Arkadaşlar bu bitkiyi çok beğendim almaya karar verdim tabii buralarda bulabilirsem Forumu baştan sona okudum umarım işe yarar öğrendiklerim. Ama bazıları orkide besini kullanıyor bazıları çiçekli salon bitkileri için olanı demiş hangisini kullanmam lazım ?

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 12:06   #122
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sayın Pat(i)ilker;

Anthurium bu ara Adana'daki yapı markette indirimdeydi, çok fazla da renk vardı, beyaz, pembe, kırmızı. Düşünürseniz.

Ben besin olarak orkide besini veriyorum, anthurium da asitli ortamdan hoşlandığı için uygun buldum. İki yılı geçti çiçeğim şu an gayet sağlıklı bir sorunu yok. Gerçi iki yıldan sonra ilk defa bu yıl açtı. Şu an üzerinde 8 tane çiçeği var.

Kişisel tespitlerim şöyle; nemden ve yarı güneşli ortamlardan hoşlanıyor. Geçen yıl saksı değişimi yapmıştım ve torf ağırlıklı toprağa bir miktar bahçe toprağı ve birkaç gün suda bekletilerek acı suyu çıkarılmış ceviz kabuğu eklemiştim. Ceviz kabuğunun zararı olmadı, ayrıca ceviz kabuğunun toprak içindeki kurtçukları önleyeceğini duymuştum. Çiçek açması için de mutlaka uygun koşullarda soğuklamaya ihtiyacı var. Ben ilkbahardan itibaren bitkiyi balkonda bıraktım ve uzun süredir açmayan çiçeğim bu yaz bolca açtı.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 15:06   #123
Ağaçsever

Teşekkür ederim Sayın meraklı, en son gezdiğimde rastlamamıştım bir daha bakarım.
Demek soğuklama böyle bir işlem balkonda bir zarar görmüyor, peki daha öncede bıraktınızda açmadı mı yoksa ilk kez bıraktınız ve olumlu sonuç mu aldınız? umarım öğrendiklerim bu bitki elime geçince yaşatmaya yarar.

Eski 27-08-2010, 17:22   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2010
bi haller oldu çiçeğime

3 ay önce eşim aldı bana bu çiçeği 5 çiçeği vardı şimdi kalan son 2side solmak üzere sap kısmında bir bölüm çürümeye başladı bir yaprağı sarardı düştü 2si de sararıyor ne yapayım bilemedim ölmesin çiçeğim nolur resimleri ekledim bi de orasında burasından kökler çıkıyo npıcam onları bilemedim

Eklenen Resimler

geceme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 11:53   #125
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sayın Pati(i)lker tabi ki bitkiyi kış soğuğunda dışarıda bırakmadım. Mart-Nisan gibi gece sıcaklığı arttıktan ve don riski kalktıktan sonra çıkardım. Bu işlemden önce çiçeğim açmamıştı.

Sayın geceme;

Çiçeğiniz fazla sulanıyor gibi. Toprağı nemli olmalı ama çok sulu değil. Çıkan kökler normal, havai kök. Daha sonra bitkiyi çoğaltmak istediğinizde yararı olacaktır.

Eski 01-09-2010, 16:37   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2010
çok teşekkür ederim
ama kaç günde 1 ne kadar su vereyim anlayamıyorumki topragın neminden

geceme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 15:02   #127
Ağaçsever

Artık benimde bir anthuriumum var . Umarım bu siteden öğrendiklerim sayesinde iyi bakarım uzun zaman çicekli kalır. Üstünde şuanda 10 çicek var. Yaprakların bazılarında büyük hasar var acaba sorun yaratırmı ? Saksıda küçük geldi biraz değiştirmeme gerek varmı ?

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2010, 23:01   #128
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Hayırlı olsun sayın Pati(i)ilker. Gayet sağlıklı görünüyor. Saksı değişimi için önerilen zaman mart-nisan ayı. Böylece üzerindeki çiçekler geçmiş olur. Aman sulamaya dikkat, özenli bir bakımla çiçekleri uzun süre kalacaktır.

Eski 06-09-2010, 23:05   #129
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geceme Mesajı Göster
çok teşekkür ederim
ama kaç günde 1 ne kadar su vereyim anlayamıyorumki topragın neminden

Bunun için sık sık toprağı kontrol etmelisiniz. Bu çiçekle ilgili kaynaklar sudan çok nemi sevdiğini, toprağın nemli, ama vıcık vıcık su olmaması gerektiğini söylüyor. Hatta orkidelerde olduğu gibi tabağında su kalmaması gerektiğini özellikle vurguluyorlar. Bu arada düzenli olarak yaprakları da fısfıslarsanız nem ihtiyacını karşılamış olursunuz diye düşünüyorum.

Eski 18-10-2010, 16:38   #130
Ağaçsever

Arkadaşlar yukarda resimleri bulunan Flamingonun durumu şimdi çok kötü bütün yapraklarında lekeler var kuruyup dökülüyorlar. Forumu gezdim aynı sorunu yaşayan kişi çok ama çözüm bulunamamış. Oksijenli su denedim ama hala var ve hızla yayılıyor aşağıdaki resmi birkaç sayfa önceden aldım aynen böyle başlıyor sonra kararıyor ve kuruyor... Ne yapmalıyım lütfen yardım edin ?

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2010, 17:03   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
7 aylık ''water culture'' uygulaması.Anthurium andreanum epifit bir tür olduğundan deneysel çalışmalar için ideal.Bitki kökleri tamamen su içinde yaşıyor yaprak çıkarıyor ve çiçek açıyor.Bu tür için saksı kültürü bir zorunluluk ya da gereklilik değil...
Bitkinin genel görünümü, besin eriyiği içindeki kökler ve tekniğin özelliklerini gösteren görseller.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 17:06   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2010
Merhaba arkadaşlar,banada eylül de doğumgünümde kızım çok hoş ve büyük bir antoryum almıştı...istediği şekilde güneş alan bir yere koydum sulamasını da yapraklarıdan 2 günde bir içme suyu ile püskürtme şeklinde suluyorum ihtiyaç olduğunu hissettiğimdede dipten sulama yapıyorum kararınca...geldikten sonra çok sayıda dipten yaprak çıkarttı fakat çiçek çıkartmadı...şimdiye kadar gübre kullanmadım bana markasıyla bir gübre ismi yazarmısınız çünkü bozulmasından küsmesinden korkuyorum(

combine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2010, 21:48   #133
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın Hydrosuccess,

Topraklı ortamda, saksıda yaşayan anthuriumu "Water Culture" ortamına nasıl transfer edebilirim?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2010, 22:13   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın Maki01, öncelikle bu bitkinin kısa öyküsünü paylaşayım.Yıllar önce edinilmiş olan bu bitkiyi saksı kültüründe ölmek üzereyken topraksız ortama aktardım.Problemsiz yaşayan ve pek de ilgilenmediğim bitki bir gün düştü ve üst ucu kırıldı.Asıl bitki halen topraksız ortamda ve bugünlerde de üzerinde çiçek var.Üst ucu daha önce de uyguladığım ''water culture'' yöntemi ile büyütmeye karar verdim.Bitki hızla köklendi yeni yapraklar/çiçekler geliştirdi sistemi dengeye oturdu.(Bu uygulamada köklerin içinde bulunduğu ortamın dengeye oturması hayati ve en zor bölüm.Teknik bilgi ve gözlem gerektiriyor.)Halen bitkinin bakımı çok kolay nerdeyse artık ilgilenmediğim bir aşamada ve sistem sağlıklı şekilde devam ediyor.
Ancak bu uygulama için köklerin ya orkideler gibi kolay temizlenir olması ya katı ortam kültüründen geçilmesi (yine temiz kökler) ya da benim bitkimde olduğu gibi köklerin bu sistem içinde oluşması (temiz kökler) gerekiyor.Saksıdan bu uygulamaya (kökler yeterince temizlenemez) geçiş imkansızdır.Bu uygulamanın başlangıcında sistem çok dengesizdir ancak kritik süreç atlatılabilirse sistem dengeye oturursa devamı kolay oluyor.Açıkçası bitkinizi bu haliyle katı ortam kültürüne geçirmeniz daha uygun olur.Eğer birden fazla gövde varsa bir gövdeyi kırarak sıfırdan köklendirme ile denemenizi öneririm.Teknik ayrıntıları yakında paylaşacağım.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 21:32   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2010
benim anatoryum çiçeğim eve ilk geldiğinde kırmızıydı.Bir forumda gölgeli yeri sever diye okudum ve odanın girişine koydum camdan uzağa..Kırmızı olan yapraklar sarımsı bir pembeye dönmeye başladı.Toprağında da beyaz beyaz bitler gördüm ve etrafındada uçuşan küçük sinekler.Toprağımı bunlardan kurtarmak için ne yapmalıyım.Anatoryumum bunlardan mı böyle oldu yoksa başka bi derdi mi var? Saksısı çok küçük ve kökler birbirine geçtiğinden ilk işim saksısını değiştiemk oldu.Saksıda toprak namına birşey yoktu.Toprağına torf, çam toprağı ve keçi gübresi ilave ederek yeni saksısına aldım.Bunlardan herhangi biri ağır ya da fazla gelmiş olabilir mi sizce ne yapmalıyım??

ATAMET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 15:16   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ATAMET Mesajı Göster
benim anatoryum çiçeğim eve ilk geldiğinde kırmızıydı.Bir forumda gölgeli yeri sever diye okudum ve odanın girişine koydum camdan uzağa..Kırmızı olan yapraklar sarımsı bir pembeye dönmeye başladı.Toprağında da beyaz beyaz bitler gördüm ve etrafındada uçuşan küçük sinekler.Toprağımı bunlardan kurtarmak için ne yapmalıyım.Anatoryumum bunlardan mı böyle oldu yoksa başka bi derdi mi var? Saksısı çok küçük ve kökler birbirine geçtiğinden ilk işim saksısını değiştiemk oldu.Saksıda toprak namına birşey yoktu.Toprağına torf, çam toprağı ve keçi gübresi ilave ederek yeni saksısına aldım.Bunlardan herhangi biri ağır ya da fazla gelmiş olabilir mi sizce ne yapmalıyım??
resimleride ekledim

Eklenen Resimler

ATAMET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 11:13   #137
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Su kültüründe Anthurium uygulaması başka bir yerde daha gördüm ve büsbütün ikna oldum.

Name:  DSC02903.jpg
Views: 4091
Size:  34.3 KB

Işık biraz loş.

Bu yöntemi geç keşfettiğime çok üzüldüm.
Bitki bir plastik sepet içinnde, sepet dibe değmiyecek şekilde cam vazoya yerleştirilmiş.
Üstten flaşlı çekim.

Name:  DSC02907.jpg
Views: 4454
Size:  42.1 KB

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 11:16   #138
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu gün anthuriumun saksısını değiştirdim.
Vakti mi değil mi bilmiyorum ama plastik saksısına tahammülüm kalmadı.
Organik olmayan harç kullandım- vermiculit, cocopeat, sphagnum biraz da cocochups. Bakalım nasıl gelişecek.
Daha önce 3 tane öldürdüğüm için artık toprak ve su konusunda daha dikkali olacağım. Ona orkide muamelesine yakın bir özen göstereceğim.
Umarım yaşar...

ahsensukran beğendi.
Eski 17-02-2011, 22:09   #139
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Anthurium

Saksı değişince biraz bozldu sanki

Name:  DSC03095.jpg
Views: 4023
Size:  37.8 KB

Name:  DSC03105.jpg
Views: 4050
Size:  40.3 KB

Toparlar umarım.

Name:  DSC03104.jpg
Views: 4013
Size:  40.2 KB

Eski 20-05-2011, 23:59   #140
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Herkese merhaba, gecen hafta bir arkadasimin evinde gordugum bu guzel Anthurium[Flamingo lily] un resmini sizlerle paylasmak istedim. Nasil bir yontem kullanip kirmizi Anthuirumlarinin boyle guzel cicek acmasini sagladigini bilmiyorum bir dahaki gorusumdde ondan sorarim.

Eklenti 4085
Anthurium
Merhaba sayin mkoyrat benimde iki tane anthurium cicegim var fakat cicekleri kalp gibi olmuyor adeta bir elmaya benziyor yamuk yumuk oluyor ve Son cikan 6 ciceginde ortalarindaki parmaksi bolumude sanki yanmis gibi kahve rengi bir sekilde kurumus bir sekilde aciyor Acaba bu sekilde bozuklullari ve ortadaki bolumdeki kuruma hakkinda bana bir fikir verebilirmisiniz buyuk bir hevesle addigim anthuriumlarimi boyle gormek beni cok uzuyor tesekkurler

Begonyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 13:55   #141
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sayın Begonyam;

Tarifinize göre çok emin olmamakla birlikte bitkinizde mantari bir hastalık olabilir düşüncesindeyim. Resim eklerseniz daha kesin yanıt bulabilirsiniz.

Eski 08-07-2011, 22:22   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba benimde bir anthuriumum var ilk alındığındaki çiçekleri düşünce yaklaşık 1 senedir yerine yeni hiç çiçek açmadı aydınlık ve havadar bir yerde duruyor cok güneş almıyor sulamasınıda haftada bir düzenli yapıyorum surekli yeni yeşil yaprak açıyor ama kırmızılardan eser yok nedendir sizce nerde hata yapıyorum?

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 13:43   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2011
merhabalar,
yaklaşık 2 aydır bir antoryumum var. ilk geldiğinden beri düzenli olarak haftada 2 kere su veriyorum, gölgede duruyor. bir süre sonra yapraklarında kahverengi lekelenmeler başladı. lekeli yaprakları budayarak yeni çıkan yaprakların büyümesini bekledim, ama küçük yapraklar da lekelenmeye başlıyor maalesef. çiçekleri de vardı ve son 2 haftadır çiçekler de pembeye ,sarıya dönerek kurumaya - çürümeye başladı. dalları da sararıyor. bu hale glen çiçekleri de budadım. çiçeğim epey küçük kaldı budaya budaya. bu aşamada ne yapacağımı bilemedim. 2 hafta önce vitamin de vermiştim. yardımcı olursanız sevinirim.

jumbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2011, 20:38   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2011
Merhabalar,
Benim de yaklaşık 7 yıldır beslediğim ve çok sevdiğim bir anthurium'um var. 7 senede sadece 1-2 kez çiçek açtı ve oldukça soluk kırmızı renkte idiler. Ama yinede ondan vazgeçmedim. Şimdi ise dokununca sanki hiç kök kalmamışta topraktan kopup geliverecekmiş gibi duruyorlar ve yapraklarında minik minik açık kahverengi yapışkan noktacık şeklinde bir şeyler var. Bende burayı iyice okudum ve saksıyı tamamen boşalttım. Yaprakları teker teker silip temizledim ve yeniden diktim. Bakalım buradan öğrendiklerim gibi bakım yapacağım. İnşallah düzelir. Piyasada satılan besinlerden önerebilirseniz sevinirim. Teşekkürler...

ilknurberil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 22:02   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
*** benimde 1 yıla aşkın süredır yetiştirdigim yerli antaryum çiçegim varr çok hos bir bitki yetistirmeside kolay agaç çürüntülü topraklala saksı degişimi yaptım iki kati büyüdü 6 tane çiçegi var salon bitkilerinin en güzeli..

ela_45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 09:56   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Yapraklarda Çatlaklar

Merhaba;

Benim antoryum çiçeğimin yaprakları üzerinde sarı kuru çizgiler var ve yapraklar buralarda delinmiş durumda. Acaba bu çizikler çiçekçi taşırken mi oldu yoksa bir hastalıktan mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Çiçekleri de sararmaya ve kuruyup dökülmeye başladı. Son birkaç gündür küçük sinekler oluştu. Fotoğrafları gönderiyorum.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen y.melike : 15-06-2012 saat 08:29 Neden: Başlık ekledim.
y.melike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 12:57   #147
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Saksı değişimi?

Merhaba.
Fotoğraftaki flamingoyu dün almıştım. Dıştan genel görünümü gayet iyi idi. Köklerini kontrol etmek için saksıyı çıkardığımda ise köklerin saksıyı tamamen sardığını ve klasik kuş yuvası durumunu gördüm. Şu an itibarı ile saksı değişimi için önerilerinizi bekliyorum. Düzenli sulama ve vitamin takviyesi ile Mart'ı-Nisan'ı bekleyeyim mi? Yoksa hemen toprak değişimi mi yapmalıyım?
İkinci fotoğraftaki bitki ise 7-8 aydır bende. Toprağı hiç değişmemiş sanırım, çiçekçiden alındığı gibi duruyor. Çiçekleri pek eksik olmaz üstünden. Ancak onun da toprağı çok uygun değil gibi. Toprak harcı için tavsiyelerinizi bekliyorum.
Selamlar..

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 10:13   #148
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
süleyman bey ben de dün bauhaustan 2. fotoğraftakinden aldım. bayıldım çiçeğe. 1. fotoğraftakinden farklı bir tür sanırım.
orkideyle kardeş galiba bunlar. kök yapısı da çok benziyor.

s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 16:13   #149
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Merhaba. Kimseden müspet veya menfi bir cevap gelmeyince ben de antoryumlarımın saksılarını değiştirmeye karar verdim. Saksı harcı olarak bir ölçü orkide toprağı ile yarım ölçü torf katkılı iç mekan bitkileri için satılan normal topraktan koydum. Son halleri böyle. İnşallah bitkilerim bu mevsimde yapılan saksı değişimini iyi karşılarlar...

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 20:50   #150
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Merhaba, antoryumum aldığımızda bu haldeydi daha sonra ise çiçekleri ve yaprakları kurumaya başladı. Ben de bugün saksısını değiştirdim ve budadım. Nasıl kötü bir toprağı varmış, neredeyse sırf strafor kırıntısından oluşan bir toprak... İçinden küçük bir solucanın çıkması da cabası oldu. Solucanlar bahçe için iyi ama saksı için pek hoş değiller. Saksı harcına biraz ağaç kabuklu orkide toprağı ve pakette satılan saksı toprağı karışımı ekledim. Biraz da köklerini budayıp tarçınladım ve eskisinden küçük şeffaf orkide saksısına yerleştirdim. Orkide muamelesine bir de orkide besiniyle devam ettim. Son görüntüsü aşağıda. Umarım doğru bir uygulama yapmışımdır.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen gokcegokce : 28-02-2013 saat 22:07
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024