agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen hdhd06
  • 4 Gönderen hdhd06
  • 1 Gönderen hdhd06
  • 1 Gönderen hdhd06
  • 2 Gönderen hdhd06
  • 5 Gönderen hdhd06
  • 1 Gönderen hdhd06
  • 1 Gönderen hdhd06

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2015, 21:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
Terasta akansu - katı ortam ve Hidroponik denemelerim

iyi günler , topraksız tarım forumunu 2-3 aydır takip etmekteyim. Hayretler içerisindeki topraksız tarım okumalarımın arkasından, 1.5 ay önce Ankara'da evimin terasında katı ortam denemelerime başladım.

takiben akansu kültürünü de denemek istedim. başlarken en çok denemek istediğim düzenek buydu. malesef pimaş boruları bulabileceğim ucuz bir yer bulmakta çok zorlandım. en sonunda 100 lük borunun metresi 5 TL olan bir yer buldum evimin de çok yakınında hemde boruları ve aparatları temin ederek 4 metrelik akan su sistemini kurdum. ilerde büyütmeyi de düşünüyorum.

bu günde sayın Envor'un bu linkteki denemesine benzer bir Hidroponik denemeye başladım.

bu arada kullandığım musluk suyunun ph ve ec değerleri ;
ph: 7,2
ec: 0,22

Name:  akansu 3.jpg
Views: 1616
Size:  53.9 KB

Name:  akansu 4.jpg
Views: 1604
Size:  41.9 KB
toplam 4 mt lik akan su denememde her bir metrede 9 adet , toplamda 36 adet fide dikilmiş durumda. çilek odaklı yaptığımdan dolayı delikler birbirine fazla yakın oldu sanırım ama şimdiye kadar bir problem yapmadı.
borularda 3-4 adet salatalık + 1 adet marul + 1 adet patlıcan + 3 adet biber + 2 adet domates + gerisi çilek işte bunları sayın Kudret Tezel beyden temin ettiğim çilek besini ile besliyorum.
biberler katı ortamda besinsiz su kullanmama rağmen daha iyi gelişti , salatalık ise çilek besinini baya sevdi gibi patlıcan ise bir çiçek gösterdi sonra yaprak büyütmeye devam etti. kökleri de uzamaya devam ediyor.

akan su sisteminde
ph: 7,2
ec: 1.6
Name:  akansu 2.jpg
Views: 1617
Size:  54.2 KB

Venusaqua E3303 kafa motoru yaklaşık 55 cm yükseklikte bu debiyi sağlıyor. 25 tl ye internetten aldım.
Name:  akansu 5.jpg
Views: 1590
Size:  66.3 KB

burada ise katı ortam denemem ile sistemin bütün görüntüsü var.

katı ortam denememi saksılarda yapmanın maliyeti yüksek olması sebebiyle kasalarda deniyorum.üzeri mavi poşet ile kaplanan kasalarda dün ulus halinden aldığım fideleri diktim. çok umudum yok fideler ile alakalı ancak belirtmek istiyorum Ankara Ulus Halinde 15-20 fide ( domates biber vs ) 1- 1,5 Tl fideler topraktan sökülüp bir araya getiriliyor kök kısımlarına bir tomar çamur kaplanıyor ki hem ıslak kalsın hem çürümesin. ben denemek adına ayaş domatesi , köy domatesi ve biber çeşitlerinden aldım çok ucuza geldi ama bilemiyorum kalite ve sağlıkları nasıldır fidelerin.

Düzenleyen hdhd06 : 30-05-2015 saat 21:29
hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 21:42   #2
Ağaçsever

Smile hidroponik denemem

Katı ortamda şimdiye kadar 2-3 sulama dışında besin kullanılmadı. buna rağmen çiçeklenme ve gelişimleri fena değil.

geleyim hidroponik domates denememin fotoğraflarına

Name:  Hidroponik  1.jpg
Views: 1694
Size:  45.9 KB
öncelikle bir yoğurt kovasını bu şekilde deliyoruz.
tam olarak oval olup oturması şart değil sonuçta fazla uğraşmaya gerek yok
Name:  Hidroponik  3.jpg
Views: 1601
Size:  43.9 KB
görüntüdeki hava motoru çift çıkışlı ( 9 TL ye aldım yine internetten - fiyatını özellikle söylüyorum ki herhangi bir akvaryumcudan 20-25 tl ye almayın aynısını. )
Name:  Hidroponik  9.jpg
Views: 1585
Size:  43.6 KB

kovaya domates besini ile ec si 2,65 e getirdiğim 5 lt lik sudan koydum. besini kovada değil 5 lt lik bidonda sulandırdım. ölçeklendirmesi çok daha kolay olsun diye..

Name:  Hidroponik  10.jpg
Views: 1546
Size:  32.3 KB

çeşme suyunun ph ı 7,2 olmasına rağmen besin eklenince 6,5 e düştü ph
ec : 2,65
Name:  Hidroponik  11.jpg
Views: 1561
Size:  42.3 KB

kovaları siyah poşetle sarmak şart poşetleyip böyle güzel bir köşeye koymak gerek.

bir bilene sormak istediğim iki üç konu var

1- borularda dönen su için ph 7,2 çok mudur ? dışarı çıkıp sülfrik asit alamadım.
2- hidroponik hava motorunu da akansu sistemine elektirik veren çoklu prize bağladım. 15 dk çalışıp 15 dk duruyor. ille de 24 saat çalışmalı mı hava motoru bu sistemde ?
3- çiçeklenen çilek , domates , salatalık , biberler falan ne kadar sürede meyveye dönüşür ?

Eski 13-06-2015, 01:26   #3
Ağaçsever

sistemdeki değişmeler

Tekrardan merhaba

konuyu açtığımdan beri değişimleri gösterebilmek için tekrar fotoğraflar çektim.
öncelikle tüm sistemin görüntüsü ; borular daha önce tahta kasaların üzerinde duruyordu, daha sağlam olması için metal ayaklar yaptırdım. turkuaz renkli poşetlerin içinde bu ayaklar var küflenme olmasın diye poşetle kapladım
Name:  TUM SİSTEM.jpg
Views: 1492
Size:  62.4 KB

domatesler meyve vermeye başladı; cherry domateslerden daha büyük durumdalar şu anda. fotoğraftaki fide koltuk budamasını ilk yaptığımdı. aynı anda çiçek açan domates fidelerinde koltuk budamasını ilk yaptığım en büyük meyveye sahip şu anda.
bu arada cherry domatesler den 3 tane aldım bugün. sulu ve olgun ancak aroması neredeyse hiç yok. sanırım fideleri 1 milyonculardan almamalıyız

Name:  DOMATES1.jpg
Views: 1525
Size:  61.4 KB

salatalık meyve veriyor ; sadece salatalık da değil. çileklerde sistemi kurarken aldığım çileklerin neredeyse hepsinde 5-6 çiçeklenme var genelide meyveye dönmüş durumda ağzım sulanıyor gördükçe. daha önce 3-4 tane almıştık. türünü bilemiyorum ama aroması çok güzeldi
Name:  SALATALIK MEYVE.jpg
Views: 1464
Size:  38.6 KB
bu arada salatalıklar çok fazla kök saldılar. inşallah sistemi tıkamazlar

idris şenol beğendi.
Eski 13-06-2015, 01:38   #4
Ağaçsever

hidroponik denememe bir kova daha ekledim. göreceğiniz üzere hidroton (%80) ve torf (%20) karışımına ektiğim salatalık tohumları torf-kokopit karışımından çok daha hızlı gelişti. salatalıklar şaşırtma yaparken çabuk kırılıyor bu daha önce başıma geldiği için hidroton dan kokopitleri temizleyerek hidroponik sisteme ekledim bu şekilde.
Name:  SALATALIK1.jpg
Views: 1408
Size:  34.8 KB
biraz daha gelişsinler mecburen baya seyreltmek gerekecek salatalıkları.
Name:  SALATALIK2.jpg
Views: 1411
Size:  46.4 KB

kokopit e ektiğim biberlerin bazılarında aşağıda göreceğiniz üzere boncuk gibi birşeyler var. sanırım böcek yumurtası. ilerde böceklerle uğraşmamak adına alabileceğim bir erken tedbir var mı ? zira şu anda bir böcek sorunu yok.
Name:  BİBERDE BOCEK.jpg
Views: 1424
Size:  32.5 KB

idris şenol beğendi.
Eski 29-07-2015, 00:37   #5
Ağaçsever

tekrar merhabalar ,
öncelikle kısa bir özet geçeyim ; sistemi salatalık ağırlıklı hale getirmiştim. bir aydı baya salatalık elde ettik akansu denememizden. aslında çok fazla bitki koymamıştım sisteme ama birde baktıkki baya verimli salatalıklar bizde çilekten salatalığa yöneldik. Ancak çok kısa aralıklarla delmiş olmamızın sorununu gerçekten çok yaşadık. birbirlerine dolaşan yapraklardan tutunda, çileklerin ve kıvırcıkların gerçekten güneç göremem gibi sorunlar yaşamasına kadar gitti bu sorun. Yani boruda deliklerin aralığına gerçekten dikkat edin

ayrıca durgun su denememdeki kovalarda gördüğünüz üzere 2-3 delik vardı. bu kadar az su alabilen bir yoğurt kovasına bukadar bitki dikilirse su cok hızlı tükeniyor. tavsiyem içinde daha çok su tutan bir kap ile deneyin. yeni başlayacak arkadaşlar bu konuda da benim kadar aç gözlü olmamanızı tavsiye ederim

akansu sistemimden bir arapsaçı kıvırcık ;
Name:  IMG_0046.jpg
Views: 1368
Size:  64.2 KB

kendi yaptığım su deposu ;

Name:  IMG_0061.jpg
Views: 1327
Size:  44.4 KB

geniş bir su deposu yapmaya çalıştım. dışardan almak yerine bu şekilde denedim bence gayet başarılı oldu. içine iki kat kalın ambalaj laylonu var.
önemli olan nokta dışını kaplayıp güneş ışığının girmemesini sağlamak gerek yoksa suda yosunlaşma vs başlar. ben gün ışığını engelledim bu şekilde poşetlerle kaplayarak.
Ramazan Bayramından hemen önce kurdum damla sulamayı. o zamana kadar düzensiz şekilde besinsiz suluyordum. o zamandan beri düzenli ve besinli su ile sulanıyor. gelişme hızı baya arttı.

bu depodan damla sulama ile katı ortam günde 1 er dk olarak 2 kez sulanıyor. ( 07:30 - 21:30 ) suyun az geldiği düşüncesindeyim. bu sebeple artırmayı dusunuyorum.
önemli bir noktaya değineyim drenaj işini hiç düşünmemiştim başlarda. o yüzden fazla gelen su akıp gidiyor ... bu da verdiğim su miktarının ne fazla ne az olmasını gerektiriyor.

bayramdan sonrası için devamı sonra

kursun ve idris şenol beğendi.
Eski 29-07-2015, 17:24   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
hocam aynı dertten bende müzdaribim
salatalık yaprakların hastalıklı derhal o yapraklardan kurtulup külleme ye care olacak ilaç ya da doğal yöntemleri bulup uygulaman gerek

bende su ana araştırmadayım bulunca gene yazarım burdan
bu arada bilgisi olan bize yardımcı olsun lütfen

lütfen ciddiye al dediğimi diğer yapraklara hızlıca yayılıyor

Banzai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2015, 18:36   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Banzai Mesajı Göster
hocam aynı dertten bende müzdaribim
salatalık yaprakların hastalıklı derhal o yapraklardan kurtulup külleme ye care olacak ilaç ya da doğal yöntemleri bulup uygulaman gerek

bende su ana araştırmadayım bulunca gene yazarım burdan
bu arada bilgisi olan bize yardımcı olsun lütfen

lütfen ciddiye al dediğimi diğer yapraklara hızlıca yayılıyor
hocam ben önemsememiştim başlarda dediğiniz gibi çok hızlı yayıldı. bayramda borulardan su kaçağı olmuş galiba geldiğimde hepsi kurumuştu. sistemdeki bitkilerin geneli kurudu zaten. bende yeniden tohum ekmeyi düşünüyorum.

sayın Banzai, ben beyaz yaprağın sebebini bilsem ona göre tekrar ekmek istiyorum ancak bilemediğimden ektiğim bitklierde tekrar olacak diye tedirginim. siz sebebinin biliyor musunuz ?

Eski 30-07-2015, 11:33   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
sayın hdhd06 ;
bende yeniyim cok emin değilim bilgilerimden
siz şimdi kurudu deyince acaba kurumaktan dolayı mı yapraklar öyle sorusu takıldı kafama
birde benim salatalarda böyle bir sorun olduğundan yazdım

yanlış yönlendirmiş olmayayım
benim duruma kullenme dediler
internetten araştırma yaptım bir çeşit mantar havadan gelip bulaşırmış
gördüğün zaman o yaprağı yaprakları koparıp ortamdan uzaklaştırman gerekirmiş
sonrasında da zırai ilaci varmış
doğal yollardan suya kükürt karıştırarak ve yapraklara sprey yaparak mücadele öneriliyordu

aslında bu yöntemin önlem amaclı olduğunu böyle bir durumla karşılaşmamak için bitki dikildiğinde ve her hafta uygulamak gerektiği bilgilerinide buldum internetten

ustalar lütfen yardım ..

bilgilerimiz doğrumu ?

Banzai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 18:35   #9
Ağaçsever

hocam benim bitkiler cok sonra kurudu ve onunla alakası yok. borulardan biri su sızdırmış ne yazıkki 4 gün bayramda bakamadım. galiba 2. gunde bitmiş su. yeni ekliceğim fotoğraflardanda anlaşılacağı gibi yazık oldu güzelim salatalıklara biberlere patlıcana

Eski 30-07-2015, 18:48   #10
Ağaçsever

her nedense yaprakları kuruyan patlıcan ; yapraklar kurudu. su sıkıntısı yoktu nedenini çözemedik hala.

Name:  kuruyan patl.jpg
Views: 1292
Size:  65.9 KB

kuruyan biber ; biber 2 gun susuz kaldı ama ilk başlarda toparlamış gibiydi. baya sağlam kökleri var aslında susuzluk çekmemesi gerekirdi şu günlerde. aşırı sıcaklar etkili olabilir diye dusunuyoruz

Name:  kuruyan biber.jpg
Views: 1332
Size:  66.4 KB

bayram dönüşü o güzelim sistemin geldiği hal ; bu daha başlangıç , kuruyan yaprakları alınca sistem boş gibi kalakaldı

Name:  20150727_190135.jpg
Views: 1830
Size:  69.1 KB

son olarak ; akansu sisteminde unutulmuş bir salatalık.

Name:  20150727_201320.jpg
Views: 1303
Size:  49.9 KB

devamı gelecektir Tecrübeli arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum

Eski 29-04-2016, 01:48   #11
Ağaçsever

tekrardan merhaba
bu sezon için terasımda tekrardan akansu kültürü denemesi yapmaya karar verdim. ev ahalisininde baskısı ile daha derli toplu bir düzenek hazırlamam gerekiyordu ve öyle de oldu

geçen yılki hasattan bir resim
Name:  20150831_115104.jpg
Views: 1015
Size:  48.4 KB

bu 2 cm'e 1 cm olan kavak ağacından yapılma çıtalar tanesi 1.5 tl den 11 tane aldım.
Name:  20160416_141435.jpg
Views: 1019
Size:  49.1 KB

Name:  20160416_163338.jpg
Views: 981
Size:  51.0 KB

son hali bu değil ilerleyen günlerde bitkiler eklenmiş şekilde son halinide ekleyeceğim.
Name:  20160417_215036.jpg
Views: 975
Size:  41.5 KB

geçen sene akansu da coşmuş ve verimiyle bizi memnun etmiş salatalık tohumundan üretmeye çalıştığım fideler - 3 ü sisteme eklendi.
Name:  20160417_134601.jpg
Views: 1004
Size:  42.6 KB

Eski 10-05-2016, 09:12   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Sanırım su sıcaklığı yüksekti ve bitkiyi strese soktu

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2016, 13:45   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTEPE Mesajı Göster
Sanırım su sıcaklığı yüksekti ve bitkiyi strese soktu
tam olarak hangi bitkiden bahsettiğinizi anlayamadım ? patlıcanın sebebini anlayamadığım kurumasından bahsediyorsunuz sanırım haklı olabilirsiniz

bu yıl için biraz amatörlükten kurtulma çabaları içerisindeyim. yakında fotoğraflar ile detaylı anlatıcağım ancak kısaca arduino ile ufak bir sera bekçisi yapmaya çalışacağım en azından suyun sıcaklığını kontrol etmek için. birde farkettim ki bitkilerim eğilmeye başlamıştı hemen ipe çektim ve etrafını laylon ile kapattım rüzgar önlemek için.

sizce tam bir sera gibi kapatmaya gerek var mı akansu sisteminini üstünü ? yoksa rüzgarı önleyip suyun sıcaklığını normal seviyelere sokmak yeterli mi ?

Eski 18-05-2016, 01:29   #14
Ağaçsever

bu yılki sistemin çalışır hali.

herkese tekrar merhaba. bu yıl biraz daha amatörlükten çıkmak istiyorum çünkü bir ekonomist olarak topraksız tarımın geleceğine inanıyorum.. geçen sene aşırı amatörce olan üretimimize rağmen ( ve bize rağmen ) aldığımız ürünler bize şevk verdi.. bu yıl inşallah sistemde kaçak olmamasına ve rüzgara karşı dirençli bir sistem yaptım. tabi biraz daha derli toplu ki bu beni ev ahalisinin tepkilerinden koruyor

başlamadan önce belirteyim arduino siparişlerimi aliexpress sitesinden verdim. gelmesi 1 ayı bulur tahminimce ve benim öğrenmemde biraz sürecektir tabi. ancak bu hevesimi koruyabilirsem çok ucuza basit bir sera bekçisi yapabileceğimi düşünüyorum. kademe kademe geliştirerek başarılı olduğum taktirde o projemi buradan paylaşırım.

gelelim akan su sistemime ;
gelen olarak bahsedeyim 3-4 sırık domates ve 3-4 salatalık var. 2 patlıcan
10 -12 çilek , 10 kadar altın çilek , 5-6 tane biber var. bunların yanında geçen sene kullandıpım kasalarda hidroponic denemelerimde var. bunlarda 13-14 fide var toplamda.
Name:  genel1.jpg
Views: 849
Size:  71.7 KB

farkettim ki terasımda aşırı rüzgar bitkilerimin eğik büyümesine yol açıyordu. bende görüleceği üzere biraz amatörce etrafını kapladım. rüzgarı kesiyor
Name:  amatorsera.jpg
Views: 891
Size:  32.8 KB

altın çilek; laf aramızda altın çilek yaprağı kadifemsi bir yapıda dokunma hissi var. tabii çok dokunmamak lazım
Name:  altın1.jpg
Views: 933
Size:  69.6 KB
sisteme uyum sağlayıp hızlı kök salan domatesler ;
Name:  kokdoma.jpg
Views: 890
Size:  70.4 KB
önceleri ön taraftaki 70 lik borulara dikmiş olduğum ve kısa surede pişman olup 100 luk borulara ve hidroponik denememe taşıdığım biberler. besini tüm sistem sevdi kökler çok hızlı büyüyor.

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
Eski 18-05-2016, 01:35   #15
Ağaçsever

bu arada resimler 3- 4 gün öncesine ait ne yazık ki. ve fidelerin sisteme eklenme tarihi 5 mayıs 2016 civarı. yani 2 hafta'da baya büyüdüler fideler.

ilk meyve biberden göründü;
Name:  ilk biber.jpg
Views: 859
Size:  62.0 KB

kısa boylu çery domates - bunun sırık olanıda var.
Name:  chery cicek.jpg
Views: 984
Size:  72.1 KB

sırık domates ; geçen sene sırık diye bana satılan (kakalanan) fideler oturak domates çıkmıştı. yine geçen sene 10 tl ye 30 adet tohum olan bir sırık doamtes tohum paketi almıştım bauhouseden. ne yazıkki tam oldu derken dolu vurmustu yani şimdiye kadar sırık domates görmedim hiç...
inşallah bu yıl bol bol görücem
Name:  sırık1.jpg
Views: 863
Size:  69.2 KB

sistemde gelişmeler gözle görülür duruma geldikçe yazmaya devam edeceğim inşallah. herkese iyi günler dilerim.

efeege beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024