agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2013, 15:04   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Balkonda Cocopeat'te Domates + Hıyar denemesi

Selamlar Sevgili Topraksızlar.

Yaklaşık bir yıldır bu forumu izliyor, kendimce küçük denemeler yapıyor ve araştrıyordum. Kış boyunca da bu dönem için epeyce bir hazırlık yaptım. Çoğu kendimce Ar-Ge denecek türden yeni/farklı çalışmalar.

Ancak aksilikler daha Nisan'da başladı. Mart'ta çimlendirdiğim domates ve hıyar fidelerini kendi sağlık sorunlarım nedeniyle ölüme terketmek durumunda kaldım. İlk nesil öyle gitti.

İkinci nesil hıyar tohumlarını kuşlar eşeledi, kaptı gitti, domatesleri yoldular.

Kalanları 16 Mayıs itibarıyla ikinci kattaki balkonumda hazırladığım açık serada growbag'lere diktim. Artık bugün yarın yayına girerim diyordum ki bugün de fırtına koptu.

Ben yine de moral bozmadan durumu anlatmaya çalışayım.

Fotoğraflar azz sonra...

SAGEN beğendi.
sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 15:16   #2
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
bekliyorum ustad

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 15:19   #3
Ağaç Dostu

Balkonda Cocopeat Growbag Açık Sera

Selamlar tekrar,

Aslında bu işin kapalı bir serada yapılması gerektiğini biliyorum. Ama bile bile lades yaptık denebilir. Hele burası sürekli 40km rüzgar alan bir yer. Yaz döneminde de bir iki fırtına ortalığı ykmaya yetiyor, ama yine de deneyeyim dedim.

Fırtına başlarken, herşey yok olmadan acele bir iki resim çektim. Paylaşmaya çalışayım.

Balkon güneye bakıyor. Güneş gören ön sırada 15 fide domates var. Sekizi 6 yıldır bahçede kendi tohumundan yetiştirdiğim Red Robin. Yedisi bu sene ilk deneyeceğim Siyah Salkım. Hiç görmedim, yemedim.

Arka sırada 10 kök hıyar var. Bunlar üçüğncü nesil. Artık yerinde çimlendirmeye karar verdim. 2'si oldukça büyüdü. 5'i başını gösterdi. 3'ünden ses yok. Olmazsa yenilerini ekeceğim.

En sonda dört yere de hazır aldığım biber fidesi dikeceğim.

En arkada solda komuta kontrol merkezi var. Burada kendim için yaptığım basit iki otomatik besin karıştırıcı ve dağıtıcı sistemi var. Besin karıştırıcı "ezbere" çalışıyor. Belli miktar suya belli miktar A+B çözeltisi koyuyor. EC tamam olmuştur diyor. Herhangi bir ölçme/kontrol/düzeltme yok.

pH konusu daha ciddi sorun. Hem kullandığım artezyen suyu çok sert (EC=0.5 ve pH=8.0-8.5), hem de açık depoda sürekli pH yükseliyor. Üçüncü bir tank ekleyip pHmüdahelesi de yapacağım, ama o da ezbere olacak. Hazırladığım limoz tuzu çözeltisinden belli miktar koyunca bir süre idare ediyor.

Dağıtım işi akılıı pirizlerle (Zaman Saati) yapılıyor. Şu an domatesler otomatik sulanıyor. Saat 08, 10, 12, 14 ve 16'da 1'er dakika damlama. Tek noktadan değil, dört noktadan damlama sistemi yaptım, böylece yatay yayılmayı hızlı yapmayı ve dernajı önlemeyi amaçlıyorum. Bir dakikada yaklaşık 20ml kadar besleme yapıyor. Zamanla bu süreyi 5 dakikaya kadarartıracağım, bir de 11 ve 13 sulamalrını ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

SAGEN ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 23-05-2013, 15:34   #4
Ağaç Dostu

Fırtına Öncesi Son Durum

İkinci nesilde toplam 48 domates tohumu ekmiştim, 47'si tuttu. 10 tanesini kuşlar yoldu. 15'ini diktim, kalanını yedek olarak elle beslemeye devam ettim.

Bugün fırtına çıkınca yedekleri içeri aldım. Hepsi gitse, yerine yetecek yeeklerim var, çok kaybım olmayacak.

Hıyarlar zaten çok yeni, rüzgardan etkilenmediler henüz.

Yedekler ve sağlıklı fidelerin görüntüleri aşağıda...

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2013, 15:41   #5
Ağaç Dostu

Frtına Sonrası Durum

Fırtınanın denizdeki görünümü ve domateslerin bazılarının durumu aşağıda. İlk 3 saatte 6-7 fide gitti diyebilirim. Kolları bacakları kırıldı. Fırtına bugün devam edecek. Yarın da yağış bekleniyor. Sonra kurtarma çalışmalarına başlarım artık.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2013, 15:51   #6
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Üstad buradan sisteminiz güzel gözüküyor.
Sizden rica etsem kullandığınız malzemeler ve fiyatlarını paylaşabilir misiniz?

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 16:05   #7
Ağaç Dostu

Teşekkürler NRS,

Temel malzeme Cocopeat GrowBag. Yurtser'den aldım. 16 GrowBag 60TL artı 30TL kargo. Çok geç geldi ve ince geldi. Agrico istemiştim Forteco geldi, vs. Bir daha almam. Çok fazla su tutuyor olması nedeni ile perlit daha iyi olabilir. Bir de solunum yolu alerjim var, sanırım bu ona da dokunuyor.

Besleme işi temel olarak damla sulama. Elimde bahçe için aldığım 0-72 lt ayarlı memeler vardı. Onlardan dörder kullandım. Ayar yapması beklediğimden zor. Daha düşük debili 0-7 lt gibi olanlar var, onları kullanmak lazıım. Ek para harcamak istemedim.

Zaman saatleri elektronik. Geçen sene 20 TL'ye Bauhouse'dan almıştım. Artık yok. Daha kötüleri 30 TL falan. 1 dakika hassasiyetle ayarlanabiliyor.

Tek Atman AT-102 yetiyor 15 fide için. Internetten 20 TL'ye aldım.

SAGEN ve scaly beğendi.
Eski 23-05-2013, 21:24   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Sulukök sisteminiz güzel olmuş ve az fırtınalı bol hasatlı günlermdilerim. Benim sistemde mekan balkon yağmuru bol ve cocpeatte yatiştirmeye çalışıyorum. Bu gece 3 derece olucak hava inşallah bir şey olmaz üstlerini poşet ile örttüm ec 2.4 ph 6.0 ayarladım ve yenilen takımın oyuncularının deikleri gibi önümüze bakacağız iyi akşamlar

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 10:20   #9
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın fagu03. Fırtına hala devam ediyor, beklemedeyim. Size de kolay gelsin.

Eski 26-05-2013, 09:39   #10
Ağaç Dostu

Fırtınayı atlattık. 7 fide hasar görmüş. Dördünü yedeklerle değiştirdim. Fırtına kadar, belki daha çok, her ne ise, bitkileri kemiren hayvan zarar vermiş. Köklere yakın gövdeyi iyice kemirdikleri yaşayamayacak durumda idi, onları söktüm. Kolu bacağı kırık olup kökü sağlam görünenleri bıraktım. Söktüklerimden görünen, bir haftada oldukça iyi köklendikleri.

Domates besin karıştırıcısa limon tuzu kavanozu ekledim, böylece bir miktar pH düzenlemesi yapabiliyorum. 2-3 sulamada şimdilik 6. dolayında pH tutturabiliyorum. EC 2.1'de bir sorun görünmüyor.

Salatalık besin karıştırcısı da hazır olmak üzere. Henüz fideler kotiledon yaprakları düzeyindeler. Elle besliyorum. Birkaç güne onları da otomatik beslemeye almayı düşünüyorum.

Eski 02-06-2013, 12:25   #11
Ağaç Dostu

Domatesler tomurcuklanmaya başladı

20 Nisan'da çekirdekten çimlendirip, 16 Mayıs'da fide olarak diktiğim domatesler tomurcuklanmaya başladı. 5-6 tanesi tomurcuklanmış. Tüm fidelerin en kısa boylusu 20 cm dolayında, onu komşudan almıştım, toprakta yetişmiş bir fide idi, uyum sağlamakta zorlandı. En uzunu da şu an 50 cm dolayında. Tomurcuklananlar 30cm ve üstü.

Salatalıklar çabuk çabuk yaprak veriyor ama boyları büyümüyor, gövde kalınlaşmıyor. Ayrıca yapraklarda ufak ufak sarı çil çil benekler belirmeye başladı. Onları doğrudan cocopeat'e ekmiştim. Sanırım köklenmekte zorlanıyorlar. Bir de EC değerine bakıp belki biraz yükseltirim.

Bir de hazır biber fideleri dikmiştim. Onlar da biraz ağır gidiyor. Biberler salatalık besini ile besleniyor. pH biraz düşük geliyor olabilir. Beğenmemiş olabilirler.

Özellikle domateste bahçede 2-33 yıldır Sarı Kıvırcık Yaprak sorunu yaşadım. Beyaz Sinek'in yaydığı bir virüsden oluyormuş. En iyi çare Sarı Tuzak imiş. Hazır bulamadım, kendim yapıp astım. İlk kurbanalr da resimde görülüyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2013, 13:51   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Elinize sağlık sulukök, umarım muvaffak olursunuz.
Çabanız takdire değer.

beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 15:07   #13
Ağaç Dostu

Teşekkürler Observer,

Darısı başınıza diyelim.

Eski 09-06-2013, 13:14   #14
Ağaç Dostu

Domatesler ilk çiçeklerini açtı

Bugün 2 domates birer çiçeğini açtı. Birkaç gün oldu tomurcuklar belireli ama sanki biraz nazlandılar gibi. Ya da bana uzun geldi günler. Ortalıkta pek arı yok, yeterinden fazla rüzgar var ama, ben yine hemen diş fırçası ile tozlanmalarını yaptım. Yarın öbürgün meyve de görünür.

Domates hattının otomatik besin karıştırıcısı ve dağıtıcısı sorunsuz çalışıyor. Sulama uçları problem yaratıyor. Bir türlü ayar tutmuyor. Ya tıkanıp kapanıyor, ya da çok açılıyor, ortalık gölleniyor. Bugün yeni bir uç denemeye başladım. Bakalım bu nasıl sonuç verecek.

Salatalık hattını maalesef hala otomatik beslemeye geçiremedim. Sistem hazır, çözeltileri hazırlamam lazım.

pH ayarlama için limon tuzu kullanıyordum, sağolsun Kudret Bey uyardı, çok kullanmamamı önerdi. Sülfürik asite geçmek istemiyordum ama sanırım geçeceğim. Kudret Bey'in dediğine göre limon tuzu kullanınca suda çözülmeyen sitratlar oluşuyormuş. Bunlar hem formülü bozuyor hem de kirlilik yaratıyor, besleme sisteminde tıkanmalara yol açabilir.

Sülfürik asit aldım, ama pH ayarı yapabilmem için onun pH derecesini bilmem lazım. Bir laboratuara 0-5 pH indikatör sıvısı sipariş ettim, yarın gelecek. Önce domatesi sülfürik asite geçireceğim, sonra da salatalık hattını açmaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2013, 12:55   #15
Ağaç Dostu

İlk Domates Meyvesi Bağladı

Domatesler sağlıklı bir biçimde gelişmeye devam ediyorlar. 20 Nisan'da tohumdan çimlendirip, 16 Mayıs'ta diktiğim 15 kökten 13ü çiçek açtı, 4ü de meyve bağladı. Yeşil aksam, gerek gövde - gerek yaprak gayet canlı, şimdilik bir hastalık belirtisi yok. Beslenmelerini biraz artırdım. Besin akışını biraz kıstım ama süreyi uzatıp, daha yavaş+daha uzun bir sulama yapıyorum. Günde 6 kez ortalama 100 ml besin veriyorum. EC=2.1, pH=6.5

Salatalıklar hala ağırdan alıyor. Genelde hep boyları uzar. Bu kez bol yaprak veriyor, arka arkaya. Ama boy uzamıyor. EC artırdım. Elle besleme yaptığım için beslenmeleri düzensiz ve/veya yetersiz kalıyor olabilir. Salatalık için hala otomatik besin karıştırıcıyı devreye alamadım.

Biberler de canlanmaya başladı. Onlar da salatalık hattında olduğu için hala elle beslenmedeler.

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2013, 15:57   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Güzel çalışma kırmızı kırmızı domatesler diliyorum.
ph stabil kalıyormu? gün içindeki değişimi ne kadar?

ido2323 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 16:24   #17
Ağaç Dostu

Teşekkürler ido23233,

pH'a her sabah bakıyorum. 7-7.5 arasına kadar çıkıyor. Şu an elle 15 ml kadar limontuzu çözeltisi ekliyorum. 6.5 oluyor. Yakında sülfrik asite geçeceğim. Onu yoluna koyduktan sonra, ileride onu da otomatiğe bağlamayı düşünüyorum.

Eski 17-06-2013, 18:44   #18
Ağaç Dostu

Bir ay sonra domatesler...

Dün domates fidelerini dikeli bir ay oldu. Dün resim çekemedim. Bugün bir tane çekip koyuyorum. İlk resim ile karşılaştırabilirsiniz.

Domateslerin hepsi çiçekli, yarıdan çoğu ilk domateslerini bağladı, 3-4 tanesinde 4-5 kadar domates oluştu, ilk salkımlar dolmak üzere.

Besin tüketimi hızla artıyor. İlk günlerde damlamayı azaltmaya çalışıyordum, şimdi artırmaya çalışıyorum. Hala, gölleme yapmadan düzgün damlama yapacak damlama kafa sistemi yapmaya çalışıyorum. Değişik 3-4 alternatif denedim. Genellikle hep tutarsiz, ayar yapması sorun oluyor. Yani her fideye aynı miktar besin verdiğimden emin olmak imkansız. Hala deniyorum.

Sülfürik asit denemelerine başladım. Bu arada kimya okurken farketmemişim herhalde; pH ile asitlik aynı şey değilmiş. Aynı pH derecesinde limon tuzu ile sülfürik asitin aynı miktarı, belli miktar besini aynı pH düzeyine getirmiyor.Daha çok sülfürik asit gerekiyor. Bu da bütün pompa ayarlarının değişmesi demek. O nedenle aynı pH kullanmak yerine, çözeltiyi aynı pH'a getirecek asitliği ayarlamam gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2013, 12:24   #19
Ağaç Dostu

Salatalıklar Çiçek Açtı

En sağlıksız görünen iki salatalık ilk çiçeklerini açtılar. Belki de ölmeden önce bu görevimizi yerine getirelim dediler (sanırım bu davranış tüm bitkilerde gerçekten var). Gerçi bunlar tabii henüz erkek çiçekler ama, otomatik beslenmeye geçip düzenli besleneceklerini de anlayınca dişi çiçekler de gelir yakında.

Zaten hepsi daha bir karış olmadı ve ancak toparlanmaya başladılar, iki üç tanesi daha diri, daha canlı; ama en sağlıksız olanları çiçeklerini açtı.

Diğerleri de aslında hazırlıklarını yapmışlar, onların da çiçek açması yakındır.

Üç fide de sivri biberim var, onlar da küçücük ama ikisinde tomurcuklar belirmeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2013, 11:00   #20
Ağaç Dostu

Salatalık Hattı Nihayet Otomatik Beslemede

Dün öğleden sonra salatalık hattını otomatik beslemeye aldım. Neredeyse 5 saat sürdü. Akşam 18:00 de ilk deneme sulamasını yaptım. Ortalık göl oldu. Burada da damlatıcı başlıklarda ayar sorunu ile uğraşacağım.

Otomatik Besin Karıştırıcım şu an EC=1.9 ve pH=5.5-6.0 arasında besin hazırlıyor. Dağıtıcı şimdilik 10:15, 14:15, ve 18:15'de ikişer dakikalık üç besleme yapıyor. Her sulama yaklaşık 25 ml.

Damlama başlıkları bir türlü ayar tutmuyor. Ya kuruyup tıkanıyor, kapanıyor. Hiç damlatmıyor. Ya da musluk gibi akıyor, ortalık göl oluyor. Dün bir de sifon problemini unutmuşum. Pompa durduğu halde sulamaya devam etmiş. 6 litre falan besin boşa aktı.

Balkonda iki de kiracı var. Kira karşılığı doğal gübre sağlıyorlar. Hattın başındaki domates bolca yararlanıyor doğal gübreden...

Eklenen Resimler

SAGEN, scaly ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 21-06-2013, 10:44   #21
Ağaç Dostu

Sülfürik Asite Geçtim

Dün yazmayı unutmuşum. Salatalık hattını otomatik beslemeye alırken, sülfürik asit kullanmaya başladım. Domates hattı henüz limon tuzunda ama, onu da yakında sülfürik asite geçireceğim.

Sülfürik asiti Motosiklet Aküsü satan bir akücüden aldım. Resimdeki ambalajda satılıyor. Sanırım 1 litre. Fiyat 2.5 TL. Üzerinde herhangi bir marka olmadığı gibi, ölçüsü biçisi de yok. Satıcı "galiba 1 bome" dedi. Ama ne kendisi emin ne dediğinden, ne de ben.

ph kağıdı ile ölçmeye çalıştım. Sıfıra yakın.

Deneye deneye şöyle bir formüle ulaştım kendim için:

Bu asitten 50 ml alıp, 2 litre içme suyuna tamamlarsam, elde ettiğim sulandırılmış asitin 10 ml'si, 1 litre domates besinini (10 ml A ve 10 ml B, 8.0-8.5 pH çeşme suyu) istediğim 6.0 - 6.5 pH derecesine getiriyor. Salatalık için ise 15 ml. kullanıyorum. Sizin suyunuzun pH derecesi daha düşük ise, daha az kullanmak yetecektir.

Yani domates için hesap yaparsak neredeyse 50 ml asit bir paket domates besininin pH ayarını yapmaya yetecek. Yani bir kutusu fazla fazla işimi görecek.

Domates için ölçü tamam, ama otomatik besin karıştırıcı limon tuzuna göre ayarlanmış olduğundan onu değiştirmem lazım. Çalışan sistemde onu yapmak biraz zor olacak. Aynısından yedek bir pompam da yok. Bakalım, uygun bir arada halledeceğim.

Eklenen Resimler

scaly ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 22-06-2013, 14:49   #22
Ağaç Dostu

Domateslerden biri hastalandı

İki gündür şiddetli rüzgar vardı (40+ km/sa). Dün öğlen baktım domateslerden biri kulakları sallamış. Önce besin çok geldi, kökler ıslak kaldı, boğuldu herhalde dedim. Sulamasını kestim. Akşam toparlar gibi oldu. Öğlen hava ısınınca yine aynı durum. Bugün daha kötü.

Besin desem, hepsi aynı besleniyor. Sağındaki solundaki gayet sağlıklı, sağlam. Sıra başı değil, neredeyse tam ortada.

Büyük olasılık rüzgar köklemiş. Dibi şöyle 1 cm. den fazla yükselmiş. Herhalde kökleri biraz zorladı rüzgar. İple asılı ama, iple beraber sallarken zorlamış olabilir. Her ihtimale karşı, gövdeyi ipten ayrı, bir de demir askı çerçevesine ve parmaklıklara bağladım yumuşakça, daha fazla zorlanmasın diye.

Ya da danaburnu benzeri bir böcek?! Balkona nasıl geldiyse? Görünür tarafta, gövdede bir kemirilme falan yok, aşağıda kökler nasıl bilmiyorum. Yüzeyden az az suluyorum. Bakalım kurtarabilecek miyiz?

Eklenen Resimler

SAGEN, scaly ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 23-06-2013, 10:27   #23
Ağaç Dostu

İlk Dişi Salatalık Çiçek Adayları Belirdi

Hasta domatesi maalesef kaybettik sanırım. Hasta da değil de, ya birşeyler yedi köklerini, ya da rüzgar kökledi; hayat damarları koptu, eridi gitti.

Onun yerine güzel haber salatalıklardan geldi. Hemen dişi çiçek adayları belirmiş üç tanesinde. Daha çok küçükler. Sanırım 3-4 güne açarlar.

Domatesler de ilk salkımları tamamlamak üzere. Birkaç tanesi ikinciyi tamamlamak üzere, üçüncü de büyümekte

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2013, 11:23   #24
Ağaç Dostu

İlk Biber Çiçeğini Açtı

Bugünün güzel haberi de biberlerden. İlk biber çiçeğini açtı. 6-7 tomurcuk da yolda. Düzenli besini gören çiçeğini açıyor. Artık bundan sonra işimiz meyveleri sağlıklı bir biçimde büyütmek.

Ancak bu hafta sonu büyük sınav var.

Cuma'dan itibaren 5 gün yokum. Bitkiler kendi başlarının çaresine bakacaklar. Sistemi çalışr vaziyette bırakıp gideceğim. Suyu-elektriği bağlı, onlar da kendi kendilerini besleyecekler.

Otomatik besin karıştırıcıdan yana kaygım yok. Domatesi de sülfürik aside geçirdim. 6.0-6.5 pH düzeyinde besin sağlıyor. Günlük ayarlamalara pek gerek kalmadı, sık sık yeni besin hazırlandığından, her daim taze, EC'si pH'ı doğru besin hazırlanıyor.

Sorun hala dağıtım tarafında. 15 domatesin 10'u düzgün sulanıyor diyebilirim. Diğerlerinin ayarları hala tutmadı. Habire yeni bir sulama tipi deniyorum. Son 1-2 gün. Artık ne kadar olursa, o haliyle bırakıp gideceğim.

Kesintisiz Güç Kaynağı bağlamayı düşünmüştüm. Bitkiler bir sulama atlasa bile rahat idare ediyorlar. Yani 4 saate kadar problem yok. Elektrik tüm gün kesilmezse mesele yok. O kadar kesintiye zaten KGK da dayanamaz. Evin sigortası atıp tamamen kesik kalmazsa, elektrik kesintisinin sorun olacağını sanmıyorum.

Su da artezyen. Elektrik varsa su da var, yoksa o da yok. Motor da bu 5 günde yanmaz herhalde. Evde amatör koşullarda bu kadar.

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2013, 07:18   #25
Ağaç Dostu

Büyük Sınav Başlıyor

Az sonra yola çıkıyorum. Balkondaki açık seramdaki domates, salatalık ve biberler Salı akşamına kadar otomatik besleme sistemim ile başbaşa kalacaklar.

Besleme başlıklarının ayar sorunlarından bıktım. En azından şimdilik idare edecek, sabit ama yüksek debili basit bir başlık tasarladım. İki adet katlanabilir gazoz kamışının birer uçlarını ısı kaynak ilekapattım. Diğer uçlarını bir akvaryum T borusu ile birleştirdim. Üzerlerine de toplu iğne ile toplam 8 adet küçük delik açtım. Basit bir mini-yağmurlama sistemi oldu (ama ters kullanıyorum, yani yukarı değil aşağı yağmurlama yapıyor).

Bu yaklaşık olarak dakikada 125 ml besin damlatıyor (saatte 7.5 litreye denk geliyor). Bunun amacı büyük delik kullanıp tıkanmayı önlemeye çalışmak. Tabii kamış oldukça şeffaf ve içinde besin kalacağından yosunlanma olasılığı çok yüksek. Boya ile kapatacak vaktim yoktu. Şimdilik böyle idare edecekler, dönünce belki boyarım, belki başka birşey yaparım.

Dakikada 125 ml damlatma, her ne kadar 10 cm x 10 cm bir alana 8 delik ile yaysam da, yüksek bir akış ve göllenme olasılığı çok yüksek. Bunu önlemek için kışın denediğim "Elektronik Damlatma Kontrolu" procemi biraz değiştirip buraya uyguladım. Saniye düzeyinde elektrik açma-kapama kontrolu olanağı veren "Flaşör Tip" denilen standart elektronik zaman rölelerinden kullandım. Şu an 15 saniye açık, 15 saniye kapalı olarak çalışıyor. Bu açık/kapalı sürelerini birbirinden bağımsız olarak 0.5 saniye ile 30 saat arasında ayarlamam mümkün. Yani bu süreler 15 saniye açık 45 saniye kapalı şeklinde de olabilir, vs.

Ana röle sulama saatinde 4 dakika açık kalıyor. Bu süre içinde de besin pompası 15 saniye aralklarla açılıp kapanıyor. Böylece göllenme olması önleniyor. İki gün sistemi bu şekilde denedim. Dün artık son zaman ayarlarını yaptım. Bu haliyle bırakıp gideceğim. Besleme yapınca göllenme olmuyor, bir sonraki besleme saati geldiğinde ise cocopeat çatır-çatır kurumamış, çok hafif nemli oluyor.

Rüzgara karşı tedbirleri de artırdım. Sanırım benim başıma gelen sorun Kudret Bey'in başına da gelmiş. Ama benim cocopeatler zaten 12 cm yükseklikte. Sırık gömecek yükseklik ve onu tutacak bir yapı yok. Onun yerine askı iplerini biraz gerdirip orta yükseklikten yatay olarak hepsini birbirine bağladım. Böylece bitkilerin yatay salınımı oldukça azaldı. Bir de dipten yaklaşık 15-20 cm yukarıdan bitkileri ana askı demirine ve balkon demirine bağladım. Böylece rüzgar yine zorlasa bile kuvvet doğrudan köklere gitmiyor, bu bağlar bitkiyi tutuyor.

Yağmura karşı otomatik besin sistemini iyice örttüm kapattım. Bir sürü uzatma / elektrik prizi vardı açıkta, hepsini sakladım.

Evde de dört sigortanın ikisi açık kalacak. Biri artezyen ve besleme sistemine bağl. Diğeri de buzdolabı. Tedbir olarak diğer ikisini kapatacağım, evdeki tüm fişleri de çekeceğim.

Seranın son durumunu da resimledim. Umarım dönünce daha güzel resimler koyabilirim buraya.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2013, 22:38   #26
Ağaç Dostu

Büyük Sınavı Geçtik

5 günlük aradan sonra seramı bıraktığım gibi kendi kendine yaşantısını gayet sağlıklı bir biçimde sürdürür bir şekilde buldum.

Gerek otomatik besin karştırıcıda gerek dağıtıcı başlıklarda herhangi bir sorun olmamış. Geldiğimde kök diplerinde cocopeat sağlıklı bir biçimde nemli idi. Yani son sulama gayet normal olarak yapılmış.

Elektrik kesilmemiş, ya da kesildiyse de zamanında gelmiş. En güzeli, sigorta atmamış. Komşum Pazar akşamı telefonla aradı, çok kuvvetli rüzgar var, çok sallanıyorlar dedi. Birkaçı hafifçe zedelenmiş. Askı ipine sürtünmekten birkaç küçük dalcık kırılımış/kopmuş.

Besin kavanozları 3'er litrelik. Normal bir paketi eritip 2.5 litre olarak dolduruyorum. Her iki hatta da yaklaşık 2 litre besin ve asit vardı. Domates hattı epeyce çalışmış (günde 8 sulama, her sulamada yaklaşık 3.5 - 4 litre), neredeyse bir günlük besin/asit kalmış. Yarın tazelemem gerekecek. Salatalık günde 3 sulama olduğu için henüz daha var.

EC ve pH ölçümlerini yarın sabah yapacağım.

Domates salkımları iyice büyümüş, hatta domatesler çok fazla büyümüş. Bu kadar büyümesi normal midir bilmem? Bu salkımlardaki domatesler toprakta bu kadar iri olmuyordu. Bunlar çok fazla iri olmuşlar. Kızarmak yerine ha bire büyüyorlar.

Salatalıkların gövdeleri de birden uzamış. Epey çiçeklenmiler. Bir tanesinde üç dişi çiçek birden gördüm. Tozlanma olmuş mu bilmiyorum.

Biberlerde ilk çiçek bibere dönüşmüş, minicik bir biber burnunu uzatmış.

Fotoğraflar yarın...

Eski 03-07-2013, 09:38   #27
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Sayın SULUKÖK;

Yazılarınızı ve resimlerinizi baştan sona okudum ve inceledim. Gerçekten takdire şayan. Sizi tebrik ediyorum amatör olarak eldeki imkanlarla ancak bu kadar yapılabilir.
Umarım mutlak sonuca en kısa zamanda sorunsuzca ulaşabilirsiniz. İzlemedeyim...

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 12:35   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Sayın Sulukök,

Bu işi severek yaptığınız belli.Umarım verdiğiniz emeklerin karşılığını alırsınız.Yazılarınızın ve resimlerin devamını bekliyoruz.bizi merakta bırakmayın. Saygılar.

asomer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 21:17   #29
Ağaç Dostu

5 gün sonra ayrıntılı analiz

Teşekkürler SAGEN ve asomer. Dediğiniz gibi amatör bir zevkle birşeyler yapmaya çalışıyorum.

Sabah pH ve EC değerlerini ölçünce bazı problemleri görmek mümkün oldu.

Salatalık tarafında sorun yok. Hem pH hem EC bıraktığım gibi. Zaten otomatik beslemeye yakınlarda geçtiğim için sistemde bir aksaklık oluşmamış.

Domates hattında pH 7.0 - 7.5 gibi çıkınca önce asit pompasından kuşkulandım doğal olarak. Ama EC 2.1 yerine 1.7 gibi çıkınca işin rengi değişti. Kuşkular A, B çözelti pompalarına kaydı. Kavanozlara bakınca B çözeltisi gerçekten bitmek üzere idi; önce pompa ememedi mi dedim ama, kalan A çözeltisi gözüme epeyce fazla göründü. Yani B pompası iyi çalışmış, ama A pompası tam pompalamamış. Neredeyse yarısı kadar. Kabaca EC hesabı da onu gösteriyor.

Önlemek mümkün mü bilmiyorum ama, domatesin A çözeltisinde zamanla beyaz bir tortu oluşuyor. Bu da gidip pompanın dar geçidini bir miktar tıkamış. Kapalı şişede bu daha az oluyor ama, kapaklı da olsa, boru ve kablo deliği olduğu için sanırım, kavanozlarda tortu daha fazla olmuş.

Kavanoz ve boruları temizleyip ana besin tankını normal pH ve EC değerlerine getirdim. 5 sulama sonra tekrar baktım. EC ve pH normal.

Salatalık hattının bir şansı da çözeltilerin berrak olması, tortu yapmaması.

Tabii sadece EC değeri değil, EC formülü de değişmiş olmalı. Bu da iyi ve doğru beslenememe demek domatesler için. Yakından bakınca son dönemdeki çiçeklerin meyve bağlamadığını gördüm. Yani salkımın başında domates var, arkası boş. Umarım sebebi budur. EC değerlerini bir süre yakından izlersem aradaki ilişkiyi de görebilirim sanırım.

Balkonda çektiğim fotoğraflar ışık bakımından pek güzel çıkmıyor. Işık karşıdan geldiği için özellikle domates resimleri biraz karanlık düşüyor. Yine de birkaç resim ekledim.

Eklenen Resimler

smnvrl ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 16-07-2013, 12:06   #30
Ağaç Dostu

... İki ay sonra domatesler

20 Nisan'da çimlendirip 16 Mayıs'da diktiğim domatesler iki ay sonra nihayet kızarmaya başladılar. Yani 90 günde tohumdan sofraya gelecek diyebilirim. Hatta EC değerlerini daha önce yükseltse idim, şimdi birkaçını afiyetle yemiş olacaktım.

Domatesler, özellikle beyaz gibi görüneni en az iki haftadır öyle bekliyor. Sonunda EC'nin düşük olduğuna karar verdim (2.1). Hava sıcak diye düşük ayarlamıştım ama, zaten benim suyun kendisi EC=0.5, yani geriye gerçek besin 1.6 kalıyor. Sanırım bir yerlerde de okumuştum, suyun kendi EC'sini eklemek gerek diye. Kademeli olarak 2.5 ve 3.0 yaptım.

İyice büyümüş olan yaşlı (hastalık yok) yaprakları budadım. Ben koltuk almıyorum. Özellikle kırmızı salkım sürekli yeni sürgün veriyor. EC'yi doğru ayarlayıp beslemek gerek. Siyah salkımlar pek dallanmıyor zaten, boyuna gidiyor. İki tanesi 2 metreyi buldu. Onların da artık tepe alma zamanı geldi.

Havalar 33-34 derecede gidiyor epeydir, bu nedenle artık sık ve çok sulama gerekiyor. 08:00'de 9 dakika (20 saniye sulama, 30 saniye mola), 10:00'dan itibaren 18:00'e kadar her saat başı 6 dakika. 18:00 sulaması 7 dakika. Her sulama 5 litre kadar besin dağıtıyor 14 fideye (birini domates bağladıktan hemen sonra kaybetmiştik).

Bu durumda besin tüketimi epeyce arttı. Ben bu yaz 10 fide dikeceğim diye planlamıştım, 15 fide dikince ihtiyaç yüzde 50 fazla oldu. Bugünlerde Kudret Bey'de ilave besin isteyeceğim.

Salatalıklar bir türlü gelişmedi. Daha doğrusu dişi çiçekler meyve bağlamadı. Gerçi ortada arı falan da görmüyorum ama, onun da EC değeri düşük. Onu da bugün 2.5'a yükselttim. Boyları uzadı, çiçek var, meyve bağlamıyor. Bir de ben işin teknoloji tarafı ile fazlaca ilgilendiğimden gerçek tarım tarafını ihmal etmişim. Salatalıkları balkonun bir başından yaprak biti sarmış. Üç tanesini kaz gibi yoldum. geriye pek birşey kalmadı. Ev yapımı ilaçlar listesinden, acı biber ve arap sabunu tariflerini uyguladım. Şimdilik iyi gibiler. Haşere yok ama yapraklar da duman oldu bu arada.

Üç biberden sadece biri çiçek açmış ve meyve bağlamıştı. Tek biberim büyüdü kahvaltılık oldu. 10 kadar çiçek daha açtı, hepsi döküldü. Diğer iki biber hiç çiçek açmadı. Hem salatalık ortamının yüksek asidini beğenmiyor olabilir, hem de salatalık gibi bein azlığından muzdarip olabilir.

Bu hafta salatalık ve biberler için yeni bir dönem olabilir. Umarım birkaç meyve yeme şansım olur. Domatesler ise sanırım bu hafta sofraya gelecekler. Siyah domatesler neye benzeyecek merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Etiketler
balkon, cocopeat, domates, hıyar, topraksız

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024