agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2012, 20:21   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Merhaba Eflatun34,
Hoş geldin, hayırlı uğurlu olsun.
Bu virüsün ismini arkadaşlar
T1T2 diye koymuşlar. Tedavi olup
bu hastalıktan kurtulanı ben duymadım. Ancak topraksız tarım
rehabilitasyon çalışmalarına katılarak, kendinize bir terapi programı uygularsanız belki.
En iyisi kıdemli arkadaşların
tecrübelerini okuyarak terapi programınızı bir an önce realize
etmek. Acil şifalar dileğiyle sevgi ve saygılarımı suarım.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 20:42   #32
Ağaç Dostu

Sayın Potasyum,
İlgi göstermiş olmanız beni inanın
çok memnun etti. Sizin ve Sayın
Eflatu 34' ün sayesinde 16 günden
beri tek kale maç yapmaktan kurtuldum. Tavsiyeleriniz için sağ olun var olun. Deterjan konusunda
bir açıklamaya ihtiyacım var. Bitkilere zarar vermemek için ne tür bir deterjan kullanmam gerekir. Ev yapımı böcek kaçıran ilaçlarda arap sabunu kullanılıyor
bu durum için de kullanabilirmiyim. Cevabınız için
şimdiden teşekkür ederim. Bu vesile ile sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 02-09-2012 saat 21:32
Eski 02-09-2012, 21:20   #33
Ağaç Dostu

Bu gün yaptığım en yararlı iş, taşıdıkları ağılıkla sarkan ranzaların, sarkma sonucu açılmaya başlayan ayaklarını takviye etmek oldu. Sağlam tahtalarla yaptığım yeni ayaklar baya iyi destek sağladılar. Tabi ki sulama ve kontrol görevlerini de
yerine getirdim. Bu günlük de bu
kadar. Sevgi ve saygılarımla.
Hoşça kalın, sağlıkla kalın.
HALİL BALABAN

Eski 03-09-2012, 19:01   #34
Ağaç Dostu

EC METRE' nin patentini kutlama mesajı

Sayın Kudret Tezel,
EC METRE' nizin patenti size ve hepimize hayırlı, uğurlu olsun.
Sizinle aynı platformda bulunmak
inanın büyük bir onur. Tekrar hayırlı, uğurlu olmasını diler saygı ve sevgilerimi sunarım. Sağ olun, var olun. Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 03-09-2012, 21:23   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2012
Selam

1 veya 2 cay kasigi bulasik deterjani sprey (camsil kutusu ebatlarindakilerden) sula doldur her 5 gunde bir yapraklarin altida dahil spreyle.Insallah faydasi olur.

Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 23:12   #36
Ağaç Dostu

Merhaba Potasyum,
Sayfamın tamamını okuduysan hiç rağbet görmediğini farketmişsindir. Fotoğraf olmayınca arkadaşlarımız pek ilgi göstermiyor. Bu bakımdan senin önce bilgilendirme mesajı, sonra da açıklama mesajı göndermen benim için çok farklı bir durum oldu. Çok sevindim. Sağ ol, var ol arkadaşım. Konuyu anladım. Tabi ki tavsiye ettiğin gibi yapıcam. Tekrar teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kal, sağlıkla kal.
HALİL BALABAN

Eski 04-09-2012, 02:11   #37
Yeni Üye

AyhanX's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Öncelikle kolay gelsin halil bey. Ben de bu konu ile yeni ilgilenmeye başladım ve bugün İzmir'de "Saygın plastik" e uğradım. Topraksız tarım için 2 tür oluk üretmişler.
Eni 20 cm olan için 4.5 TL, eni 15 cm olan için 3.5 TL/Metre dediler. Tabii bulunduğunuz yerde temin edebilirmisiniz bilmiyorum ama her ikisinde de drenaj kanalı düşünülmüş.
Bakmak isterseniz
www.sayginplast.com.tr

Rağbet görmediğinizi düşünmeyin bence..diğer konu başlıklarının açılış sürelerine bakarsanız epey süre geçtiğini göreceksiniz.

AyhanX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 07:49   #38
Ağaç Dostu

Sayın AyhanX,
Saygın Plastik' in imalatını bende, internette görmüştüm. Ancak Antalya' da satıcısını tespit edemedim. Fırat Plastik' te de çok güzel yağmur olukları var. 6 metre boy 30 Tl/ ad. Benim için çok pahalı idi almadım. Sonun da tabela malzemecislnden 3,05*150
ölçülerinde foreks buldum aldım. 45 Tl./ad. Böldüm, ancak bükerken iz yaptırılırsa, iz yerinden kırılıyor.
25*305 şerit halinde daraltılınca da mukavet kazanıyor. U şeklinde bükerken tek başına mutlaka iz yeri yaptırılıyor. Eşimin yardım etmesi lazım. Eşim terzi, onun da şu ara işleri sıkışık. Akşamları da dikişlerle uğraşmak zorun da kalınca bana yardım edemedi. Onun için benim drenaj işi uzadı. Ama herhalde bu gün halledicem. Aynı zaman da sulama sistemi de kurucam. Dün gece Kudre Bey' le telefon görüşmemiz oldu. O da drenaj yapmadığım için çok ereyik harcadığımı, boş yere toprağı suladığımı söyledi. Ama bu gün son. Bu işi çok uzattık. Bitmesi lazım Ayhan kardeşim. Çok teşekkür ederim. Tekrar ziyaretlerini ve mesajlarını bekler, sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kal.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 04-09-2012 saat 07:53 Neden: Eksik bir virgül tespiti
Eski 07-09-2012, 21:38   #39
Ağaç Dostu

Gülük çalışma rapor özetim.

Arkadaşlar merhaba,
Dün direnaj sisteminin oluklarını nihayet yaptım. Yerlerine monte ettim. Olukların boyu ranzaların boyu ile aynı. Biraz uzatıp, ranzadan dışarı uzanmasını sağlamak için uçlarına şeffaf dosya kapaklarından ilave yaptım. Böylece ranzadan dışarı uzanıp altlarına depoya giden PVC boru koyma şansını yarattım. Ancak şimdilik her direnaj oluğunun altına bir tekne koyarak, direne edilen sıvının teknelerde birikmesini sağladım. Akşamları bu biriken sıvıları besin deposuna kendim boşaltıyorum.
Devamı var. H. B.

Eski 07-09-2012, 21:55   #40
Ağaç Dostu

Devam mesajı

Dün sabah, besin deposunda ki temiz besin ile direne edilmiş besin eriyiği toplamının, eksilmiş olan kadarını tamamladım. Gereği kadar A ve B şişelerinden konsantre besin koydum. Ancak EC değeri çok yüksek çıktı (Biber sıvısında 2,3). EC yi düşürmek için su ilave ettim. Fakat EC yi 2 ye düşürmek için 7 lt. Kadar su ilave etmem gerekti. Burada nasıl bir yanlışla bu sonucu doğurduğumu anlamadım. Neyse ki sonunda doğruya yakın bir EC ye ulaştım.
Devamı var. H . B.

Eski 07-09-2012, 22:22   #41
Ağaç Dostu

Devam mesajı.

Bu gün, sulama sistemi borularını kestim. Ranzalarda, cocopeat yastıklarının alt yanlarına gelecek şekilde bağladım. Çarşıya gittim. Akvaryumculardan, akvaryum musluğu aradım. Sayın Şans 43' ün topiğinde akvaryum musluğu kullandığını okumuştum. Hatta resmini de görmüştüm. Ama nasıl bir şey olduğunu bilmiyordum. Akvaryumcular, böyle bir musluk satmadıklarını söylüyorlardı. Adamlara mesleklerinin takımlarını bilmediklerini söyleyip kızarak dükkanlardan çıkıyordum ki. Birisi hava musluğu olduğunu söyledi. Baktım, iş görücek bir şeydi. 65 tanesini 30 tl. Ye aldım.
Aslında çok para istemişti. Çünkü uzak doğu malı, küçücük bir şeydi. İhtiyaç olunca mecburen aldım. Yanında metresi 1 tl. Den 30 mt. De sıpagetti hortum alarak eve geldim.
Devamı var. H. B.

Eski 07-09-2012, 23:36   #42
Ağaç Dostu

Bingo.... çiçekler....

Eve döndüm. Günlerdir gözlediğim şey beni bekliyordu. Domateslerimin ikisi çiçek açmıştı. Çok sevindim. O sevinçle biberleri de kontrol etmeye başladım. Biberlerde birkaç gün önceden çiçek tomurcuklarını görmüştüm, ancak henüz çiçek yoktu. Derken oda ne. Biberlerin de birkaçında çiçek vardı. Çok güzel bir olayla karşılaşmıştım. Çok sevindim.
Akvaryum hortumunundan 40 cm. Boyunda 64 parça kestim. Parça hortumları musluklara taktım.
4 mm. Matkap ucuyla sulama borularını deldim. Akvaryum musluklarını bu deliklere takmaya başladım. Çok zor ve sıkı giriyorladı. 25 Tanesini taktım. Vakit geç olmuştu. Gerisini yarına bıraktım. Yarın montaj işi bitince motoru bağlayıp deneme çalıştırması yapıcam. Fakat henüz depo almadım. 90*45 ebatlarında teknelerim var. Eğer onlarla olursa deneme yapıcam. Olmassa bir kovayı şimdilik deneme deposu gibi kullanıcam. Bu günlük de bu kadar. Sevgi ve saygılarımla. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 09-09-2012, 14:19   #43
Ağaç Dostu

Herkese Merhaba,
Dün çalışmalarım hakkında mesaj yazamadım. Akvaryum musluklarına spagetti hortumlarını taktım. Muslukları da sulama borularına monte ettim. Drenaj suyunu besin deposuna taşıyacak 2 adet 70' lik PVC boruyu temin ettim. Bu gün yerine monte etmeyi düşündüm. Çakacağım kazıklara bağlayarak sabitliyecektim. Ancak bugün, bu fikrimden vaz geçtim. Montajı kelepçeyle yapmaya karar verdim. Bunun için kelepçe almam lazım, ama bu gün pazar. Sulama sistemini bitirme işi yarına kaldı.
Hayırlısı bakalım. Şimdilik bu kadar. Sevgi ve saygılarımla. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 18-09-2012, 00:29   #44
Ağaç Dostu

Çalışma özetlerim,

10/09/2012 Pazartesi,
Damla sulama sistemi tamamlandı. İş depo almaya kaldı.
Biber fidelerinin ikisinin kök boğazında incelme oldu. Sanki gövdeyi taşıyamıyacak gibi duruyor. Domateslerde, yaprak galeri sineklerinin, galerileri çoğalmaya başladı. Alttan iki kat yaprakların tamamı galerilerle kaplanmış durumda.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 00:36   #45
Ağaç Dostu

Devam mesajı,

11/09/2012 Salı,
Depo almak için tüm sanayiyi dolaştım. 100 lt. Lik bir depo bulamadım. Hurdacılar sitesinde bulabileceğimi söylediler. Yarın oraya gidicem. Fidelerin yanına elektrik çekmek için malzeme aldım. Günüm, günlük bakım işleri ile son buldu.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 00:45   #46
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı,

12/09/2012
Evdeki bir prizden arka balkona kablo çekip, elektrik getirdim.
Kablonun ucuna bir sıva üstü priz taktım. Böylece balkonada bir ara terminal oluşturdum. Burada EC ölçüm cıhazını kullanabileceğim. Ayrıca fidelerin yanına da elektriği buradan çekicem. Böylece iki yerde elektrik kullanma şansım olacak.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 01:07   #47
Ağaç Dostu

13/09/2012,
Hurdacılar sitesine gittim. 100 lt. Lik bir mavi bidon aldım. Etiketine göre bidon önce de zirai ürünler için kullanılmış. Hurdacılar sitesi çok uzak. Otobüs + tren aktarması ile gittim. Bir kavşakta ki istasyonda trenden indim. Epey bir yürüyüşten sonra, hurdacılara vardım. Bidonu aldım. Bir nakliyeci ya da taksi yok. Sürüklüyerek epey yol yürüdüm. Bir ışıklı kavşakta beklemeye başladım. Her duran arabaya beni tren kavşağına kadar götürmesini söyledim. Kimse götürmedi. Taki içi dolu bir minibüs alana kadar bekledim. Minibüsün sahibi beni hem otobüs durağı hem tren istasyonu olan bir yerde bıraktı. Dolmuşla eve döndüm. Biraz biberlerle ilgilendim akşam oldu.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 01:14   #48
Ağaç Dostu

Mesaja Devam,

14/09/2012,
Damla sulamayı çalıştırdım. Denedim. Fena değil. Baya iyi çalışıyor. Çeşme suyuyla tüm gün çalıştırdım. Netice gayet iyi. Bu gün de elle sulamaya devam ettim. Yarın sistemle sulsmaya başlıyorum.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 01:36   #49
Ağaç Dostu

Mesaj Devam Ediyor,

15/09/2012,
Fidelerin yanına elektrik çekildi. Zaman düzenleyici saati taktım.
40 cm. Derinliğinde, 60 cm. Eninde ve 100 cm. Boyunda bir çukur kazdım. Bir 100 lt. Lik ve bir de
30 lt. Lik iki depoyu gömdüm.
30 lt. Lik depo drenajı toplayacak. Oradan besin deposuna basılacak. İki depo kullanmamın sebebi besin deposu çok yüksek, drenaj ise yerden 5 cm. Yükseklikte bitiyor. Bizim bahçeyi kışın yağmurlarda su basıyor. Onun için besin deposunu yüksek tutmam lazımdı. O zaman da drenaj da depoya akamıyor. Biber yapraklarının alt taraflarında 2 - 3 cm. Kocaman yeşil tırtıl kurtlar gördüm. Yaprakları yiyenleri bulmuş oldum. Yarın ev yapımı ilaç yapıcam.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 01:52   #50
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı

Dün başladığım damla sulama, gayet güzel oldu. Dün saatte 15 dakikadan 10 defa çalıştırdım. 15 dakikada köklere besin akışını en az 200 gr besin olarak sağlayabildim. Daha fazla kısınca bazı musluklar akıtmıyor. 200 gr. Da çok diye düşündüğüm için, iki saatte 15 dakikadan 6 defaya ayarladım. Ve miktarı da kök başına 225-250 gr. Yaptım. Bu gün işim gayet kolaylandı. Biberlerim çiçekten meyveye dönmeye başladı. İşte sonuç almaya başladım.
Devamı var. H. B.

Eski 18-09-2012, 02:16   #51
Ağaç Dostu

Mesajlara devam
17/09/2012,
Domates fidelerimin altında, küçük noktalar şeklinde ve bir böceğin dışkısı olduğunu sandığım şeyler gördüm. Epey var. Kötü haber domates fidelerim, ikinci kat çiçek salkımlarını yapmıştı. Ancak bu gün ilk kat çiçekler de kuruma başladı. Bir kötü haber daha. Bu önemli bir durum. Forumda bu konuda bir bilgi bulamadım. Birinin bana bilgi yardımı yapması lazım. Yayılırsa durum kötü. Bugün böcek ve tırtıllar için ev yapımı ilaç hazırladım. Gece bekleyecek, yarın kullanıcam. Hayırlısı olsun bakalım. Sonuç ne olacak.
5 ay önce toprağa ektiğim biberlerim vardı. Çiçek yapıp döküyor meyveye döndüremiyordu. 4 tanesini durgun suya almıştım. 6 günde çiçeklenip meyveye dönmeye başladılar. Kötü görüntülerle iyi olaylar üst üste geldiler. Bu günlük bu kadar. Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 18-09-2012, 20:15   #52
Ağaç Dostu

Domates....

Merhaba Arkadaşlar,
Bu gün benim çocuklar tam bir aylık yaşlarını doldurdular. Ve fidelerimin birinde ilk salkımda ki beş çiçekten ikisi domatese dönüşmüş. Böylece İlk domatesleri göstermiş oldular. Hem de bana rağmen. Buna çok sevindim. Şu anki durum; bazı böceklenmeler, yeşil yaprak bitleri, yaprak galeri sinekleri ve yaprak yiyen kurtlar dışında iyi görünüyor. Evdeki tüm acı, pis kokulu, kekikli v.s. şeyleri havanda dövüp, suda bir gece beklettim. Bir spreyli şişeye koydum, ama sprey çalışmadı. Yarın sabah yeni bir spreyle tekrar deniycem. Günlük çalışmalar sulama sistemi sayesinde, çok kolaylaştı. Artık sadece 13 kök domatesi elle suluyorum. Bu günlük de bu kadar. Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 20-09-2012, 17:56   #53
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşlar,
Bu gün biberlerden bir tanesi
6 cm. Boyuna gelmiş. Çok güzel bir çarliston. Diğerleri henüz pek küçük bu bir tane aradan sıyrılmış, büyümüş. Toplam 12 kök bandita ( Veya bantita ) domatesim var. Bazılarının çiçekleri kurudu ve döküldü. Ancak çiçeği dökülmüyenlerin bazılarında 1, bazılarında 2-3 toplamda bugün için 11 domateseçik var. Artık fide mi? Yoksa ağaç mı? Denir bilemiyorum, ama bitkiler çok sağlıklı görünüyorlar. Oysa bu arada bir çok böcek, kurt v.s. İlede uğraşıyorlar. Bizim cephede durum böyle. Yani asayiş berkemal.
Devamı var

Eski 20-09-2012, 17:59   #54
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı,
Bahçede arı olmadığı için döllenme konusunda sorun yaşarım sanıyordum ki: Dün bahçede bir eşek arısı gördüm. Kendi kendime eşek arısının geldiği yere bal arısı da gelir diye düşündüm. Nitekim bu gün de bitkilerin üstünde bir bal arısı uçuyordu. Her halde geriside gelir.
Şimdilik de bu kadar. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Her zamanki gibi yine hoşça kalın, dostça kalın dileklerimle; iyi günler dilerim.
HALİL BALABAN

Eski 22-09-2012, 17:12   #55
Ağaç Dostu

EYVAH.! Domateste Kurt Var.

21/09/2012
Merhaba arkadaşlar,
Evvelki gün "Asayiş berkemal" dedim. Ama dün domates (çiğ) in birinde kurt gördüm. İki delik açmış. Deliklerin etrafını yemiş ki, çukurlaştırmış, üçüncü bir deliğin çevresini yemekle meşkuldu. 1-1,5 cm. Kadar ince küçük yeşil bir kurtçuk. Sanki yaprak kurtlarının minyatürü gibi. Vakit akşamüstü idi, hemen çarşıya indim, bir zirai ilaç satıcısından bir ilaç aldım. Yanımda yenmiş domatesi ve kurtçuğu da getirmiştim. Gösterdim. Elimde ilaçla eve döndüm. İlacın ismini şimdi bilemiyorum, ama soran olursa yarın bakar yazarım. Hava kararmadan ilaçlamak istiyordum. Kimyasal ilaç almamın sebebi: Ayın 19 uzunda ev yapımı sarmısaklı ilaç hazırlamış yaprak kurtları ve yeşil bitler için uygulamıştım. Ancak bitler aynı yerlerinde mesailerine devam ediyorlardı.
Devamı var. H. B.

Eski 22-09-2012, 18:22   #56
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı,
Bu gün.
Bahçede 3 portakal, 2 mandalin, 3 muşmula, 2 dut, 1 erik, 2 çok büyük çınar, 1 nar ve 1 yoz ambe ( Trabzon hurması da deniyor.) ağacı var. Üç yıl önce taşındığımızda portakallar orta boy mandalin kadar oluyorlardı. Halbuki vaşington idiler. Bu kadar ağaç ve meyve olmasına rağmen, bakımsızlık ilgisizlik ve hatta susuzluktan meyveler gelişemiyorlardı. Bereket Tv. Tiryakisi olduğum için gübre reklamlarını bile ilgi ile izlemenin faydası oldu. Bioferi üreten firmanın telefonunu aldım. Aradım. Büroları bize çok yakındı. Hemen gittim. Ağaçların durumunu anlattım. Üçlü set bir Biofer aldım. Birde 5 lt. Lik askılı ilaç pompası aldım. Tüm meyvelere çiçeklenmeden başlayarak, her 15 günde bir yapralardan gübre uygulaması yaptım. Biofer mükemmel bir gübre. Tavsiye ederim. O yıldan bu yana kocaman, bol sulu, gayet güzel portakallar yiyoruz. Bir çok kimse bahçede mandalin olduğunu bile o yıldan sonra gördü. Neyse işte o zaman aldığım pompa ile ilaçlama yapmak için pompayı çıkardım. Bir ara duvarları pompayla plastik boya yapmıştım. İçinde boya bırakmışım. Temizlememişim. Boya katılaşmış. Gittim 2 lt. Lik yeni bir püskürtücü aldım. Uzman marka çok ince zerrecikler şeklinde püskürtüyor. Çok iyi. Püskürtücüyüde tavsiye ederim. İlaçlama sırasında sulama da bitti. Bu günlük de mesayi paydos dedim. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın. HALİL BALABAN

Eski 25-09-2012, 09:32   #57
Ağaç Dostu

Her Kese İyigünler,
Yine her günkü gibi sabahtan bahçedeyim. Havaların serinlemesini göz önüne alarak, biberleri sulamayı saatte birden, iki saatte bire aldım. Zaman düzenleyici saati 15 dakika sulama,105 dakika stop, sonra yine 15 dakika sulama şeklinde ayarladım. Bu şekilde günde 7 kere sulama yapıcam. Musluklardan akan besinli suyu da 150 gr. Dan 200 grama çıkardım.
Böylece de günlük 1400 gram su vermiş olucam. Şimdiye kadar günde 10 kere 100 gr. Hesabı hesabı ile sulamıştım. Sanıyorum doğru bir uygulama yapıyorum. Bitkiler büyüdüğü için besini arttırırken, havaya uyarak da sulama periyodunu düşürdüm. Arkadaşlar şu an için yazacak başka bir keyim yok. Hepinize kolay gelsin. Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 25-09-2012, 16:49   #58
Ağaç Dostu

İMDAT.!
Biberlerin yeni çıkan yapraklarından başlayıp bir öncekilerle devam ederek altlara doğru inmeye çalışan bir renk açılması oluştu. Bunun sebebi ne olabilir bilen varmı acaba? Besin sıvısı az ya da fazla gelmiş olabilir mi? Ya da besin sıvısını iki günde bir tazeliyorum ve EC sini ayarlıyorum. Her hafta pazar günleri de tamamını değiştiriyorum. Tazeleme ya da değiştirme zamanı acaba uzun mu oluyor? Eğer öyleyse zaman uzayınca suyun içindeki besin miktarı az mı geliyor? Eğer öyleyse biz besin diye sade suya tirit mi veriyoruz? Bir çare bulmak gerek. Kudret Hocam, Ziraat mühendisleri ve başından geçenler bilir herhalde. Damdan düşen biri gelsin hesabı gibi oldu galiba! Her kese kolay gelsin. Benimkiler açılsa da sizin yaprağınız normal yeşil olsun. Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 26-09-2012, 23:48   #59
Ağaç Dostu

İyi Geceler,
Dün öğleden sonra biber yapraklarında ki renk açılmasını görmüş size de yazmıştım. Akşam sıralarında da yaprakların orta damar etrafında rulo gibi kıvrıldıklarını fark ettim. Her halde biberlerin problemi büyük. Önce renk açılması, ikibuçuk saat kadar sonrada kıvrılmalar başladı. Üst üste! Pek hayırlısı değil gibi. Serası olan bir tanıdığımı aradım. Sulama programımdan bahsettim. Emin olmamakla birlikte, çok sudan olabilir dedi. Sen suyu günde 4 sefer 200 gr. Yap dedi. Ben ne yapacağımı bilmiyorum, başkasından da bir bilgi yardımı da almadım. Bu durumda geriye bir tek, denize düşünce sarılınan yılan kaldı. Doğruluğundan emin olmasam da yarın tavsiye edileni
uyguluyacam. Sonu inşaAllah daha kötü olmaz. 48 kök biberin telef olması hiç hoşuma gitmeyecek. Hayırlısı Allah' tan. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 28-09-2012, 18:06   #60
Ağaç Dostu

27/09/2012 Perşembe,
Bu gece bir Almanya gezisi için eşime vize almaya İzmir'e geldik. Konsolosluk Baçova' ya taşınmış. 28/09/2012 sabahı doğru Balçova. İşimiz halloldu, öğleden sonra Antalya' ya yola çıktık. Şimdi Denizli' den geçtik yoldayız. Perşembe günü sabah 6,5 ta kalktım. Akşam 7 ye kadar bahçede çalıştım. Gece 24 te otobüsle İzmir. Cuma sabahı varış. Öğleden sonra Antalya' ya yola çıkış. Şu an 18,30 yani 36 sattir uyku yok. Gece Antalya'ya varınca, tekrar hazırlık. Eşimi sabah 6 altı uçağına bindirmek için saat gece 3,30 da evden çıkıcaz eve dönüş 7-7,30. Yani bu günde uykuyu pas geçicez. Sabah bahçemize çıkacaz eh sonra artık uyku. Yani 50 saat bir zaman yol v.s. İle uykusuz geçicek. Yapma birader diyeceksiniz ama yeğenmin düğünü var ben kendim bahçe yüzünden gidemiyorum. Çünkü o zaman daha çok zaman ayırmak zorunda olmam gerekicek. Bense 50 saati mecuren ayırdım. Bu kadar lafı bahçeye ne kadar bağlı olduğumu anlatmak için ettim. Bağımlılık olmuş bir kere çare yok. Bu gün bizde bitkisel bir çalışma olmayınca tabi bir haber de yok. Bende biraz yol muhabbeti yapayım dedim. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 28-09-2012 saat 18:55

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024