agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2012, 01:31   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Merhaba Arkadaşlar,
Bu gün bahçe ile çok fazla ilgilenemedim. Biberler zaten kendileri sulanıyor. Domatesleri de iki saat bir 200 gr.dan 7 defa ben suladım. Yarından itibaren 1,5 saate bir 200 gr. Dan, günde 9 kere sulamayı düşünüyorum.
Biberler çiçek veriyor, sonra da meyveye dönmeden çiçekler kuruyup dökülüyordu. Son günlerde çiçekler dökülmez oldu gibi. Dallarda birer, ikişer çoğalmaya başladılar. İnşaAllah meyve verecekler. Hayırlısı olsun bakalım. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 30-09-2012 saat 22:23
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 19:55   #62
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşklar,
Bir önceki ( 30/09/2012 tarih ve 61 sayılı ) mesajımda: Biberlerimin çiçekleri dökülüyordu, artık dökülmez oldular demiştim. Bu gün yine biberlerin altında dökülmüş bir çok çiçek vardı. Kendi kendime nazar mı değiriyorum acaba? Antalya dün gündüz sağnak yağışlıydı. Bizim mahalleye de nerdeyse bütün gün yağsada, az az yağdığı için bitkileri pek etkilemedi. Fakat gece şiddetli yağdı. Biberlerden biri destek dalı olmasına rağmen yatmış. Neyseki kırımamış. Kaldırıp köküne, cocopeatlerin içinden biraz malzeme çekerek destek yaptım. Yanına da tekrar destek dalı sokarak, sağlam tutunmasını sağladım. Durumu iyi. Domateslerden birinin de büyük dallarında biri bükülmüş, aşağı sarkmış. Onu da kaldırıp askıya aldım. Biraz zedelenmiş olsa da kırılmamış. O da herhalde kendini tedavi edebilecek gibi. Arkadaşlar bu günlük de bu kadar. Hepinize iyi geceler diler, saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 04-10-2012, 11:42   #63
Ağaç Dostu

Herkese Merhaba,
Dün sanayiye gittim. Biber ve domateslerin üstünü kapatmak için kereste aldım.
5*10*300 lük ...4 Ad* 9,00 Tl.den
5*5*300 " .....36 " * 4,50 "
5*3*300 " .....40 " * 3,00 "
80 Ad. Dilme toplam 318,00 Tl.
Tuttu. Bu günde 5*10 dikme dilmeleri yere sabitlemek için kum ve çimento alıcam. Sonra Bismillah deyip, çukurları açıp, 5*10 ları 15 cm. Gömücem. Biberlerin üstünde dolaşan çok küçücük siyah sinekçikler vardı. Belki çiçek dökülmelerini onlar yapıyordur diye düşünerek dün ilaç yaptım. Sinekçikler yok oldu gibi. İnşaAllah tekrar ortaya çıkmazlar. Daha da önemlisi inşaAllah çiçeklerim bir daha dökülmez. Yoksa mevut 48 kök biberden pek bir şey göremiycez. Hayırlısı Allah' tan. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 09-10-2012, 22:20   #64
Ağaç Dostu

Her Kese Merhaba,

Sonunda sera kurma işine başladık. Hem usta, hem kalfa, hem çırak, kafa göz yararaktan, ful kadro tek başıma yola çıktık(m). Günde 3 dilme dikerek, son hız çalışıyorum. Hortum terazi; hortum terazi olalı, böyle işkence çekmemiştir. Gerçekten tek başına bu teraziyi kullanmak ne kadar zormuş? Hiza alınan kotu diğer bir dilmeye taşımak için iki dilme arası 15 kere falan gidilip, geliniyor. Yani git gel Konya 6 saat hesabı. Neyse ki 16 dilmeyi tamamladım. Sıra üst çerçeveye geldi ki: Asıl şimdi evlere şenlik. Bende; YÜKSEKLİK korkusu yok mu? Çık 7 basamak merdivene, 3 metre de, çak veya vidala!. Bütün amacım: Çerçevenin iki yan tarafında karşılıklı iki tane dilmeyi yerlerine çakıp, arayı bağlantı dilmeleriyle bağlayıp, domatesleri askıya almak, hepsi bu. Kötü niyetim yok yani. Yükseklik korkum yüzünden yapabileceğimden umudum olmadığı için; kendimi mecbur hissetmem üzere, kendime yarın bitirmek için söz verdim. Şimdilik bu kadar. Yarın askı işine tamam gözüyle bakıyorum. Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 10-10-2012, 17:53   #65
Ağaç Dostu

Yağmur tam bir felaket

Saat 14 sıralarında yağmur başladı. Hafiften çilenti gibi. Çalışmayı bıraktım. Diner diye bekledim. Hatta takımları bile sahadan toplamadım. Dinmedi, damlalar büyümeye başladı. Bizim buralarda yağmur damlaları iri-iri olursa, seyrek düşüyorsa bile yağmur şiddetlenecek demektir. Bende toparlandım. İçeri girdim. Yağmur dura-kalka devam etti. Kendi kendime keşke içeri girmeseydim diyerek akşamı ettim. Ama tam saat 18 de aniden çok şiddetli yağmaya başladı. Felaket bir yağmur. Domatesler, biberler açıkta. Domatesleri ağaçtan ağaca gerilmiş iplere askıya almıştım. Onlara bir şey olmaz herhalde. Ama biberler küçük dal sırıklara bağlı. Sırıklar da hindistan cevizi yastıklarına gömülü. Biberlerin yatmasından, dahası da kırılmasından korkuyorum. Şimdilik rüzgar kuvvetli değil. Ama yağmur kötü vuruyor. Şu anda hissettiğim tek duygu, biberlerimin kırılması korkusu. Bu gün ikinci defa hasat ettim. Zaten çiçek dökme problemi olduğu için çok meyve vermiyor. Aslında topladıklarımı tartıp tespit etmek istiyordum. Biberlerin meyvesi az olunca vazgeçmiştim. Burum böyle. Pencerenin önünde, gözüm dışarda oturuyorum. Hayırlısı Allah' tan. Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Muallim ve çiftçi5234 beğendi.
Eski 11-10-2012, 06:52   #66
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
çalışmalarınızda başarılar dilerim
resimlerle bizi bilgilendirmeniz daha güzel olur)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 10:11   #67
Ağaç Dostu

Sayın İdris Şenol, sayfama hoş geldiniz. Siteye telefonla katılıyorum. Onun için, fotoğraf yükleyemiyorum. Başarı dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Dünkü yağmur ve rüzgardan biberlerim çok zarar gördüler. 20 den fazlası yatmış. Cocopeat yastıklar da yerden yüksek olduğu için bükülerek baya bir sarkmışlar. Çok hırpalamışlar. Sabah 6,30 dan beri onlarla uğraşıyorum. Şimdi eve girdim kahvaltı yaptım. Mesajınızı gördüm, cevap vereyim, sonra iş başı yapayım dedim. Sayın Şenol çok sağolun. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 11-10-2012, 22:12   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2012
Halil Bey çalışmalarınızın tamamını okudum. Bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum. Ama üye olmamıştım. şimdi üye oldum ilk mesajıda size yazayım dedim. Bizimde bahçemizde 1-2 tane küçük seramız var. bende domates ve fasülye yetiştiriyorum. Benimkisi topraksız değil ama ilerde zaman bulabilirsem bende topraksız tarımı deneyeceğim. sizdeki azmi ve heyacanı bu işten zevk aldığınızı görüyorum. ve size başarılar diliyorum. Yazılarınıza resimde koyabilseydiniz eminim, size çok daha fazla msj yazan olurdu.

mustafa-şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 22:58   #69
Ağaç Dostu

Sayın Mustafa-Şahin,
Aramıza ve sayfama hoş geldiniz. Bana yakıştırdığınız, azim,heyecan, işten zevk almak gibi yüksek ve önemli duyguları anlatan ifadelerinizden onur duydum. İltifatlarınız ve başarı dilekleriniz için teşekkür eder, aynı ve misli ile mukabele ederim. Resim konusunu en son 67. Mesaj da olmak üzere bir kaç kere yazmıştım. Sevgi ve saygılarımla, hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 11-10-2012, 23:30   #70
Ağaç Dostu

Her Kese Merhabalar,
Bu gün zor ve yorucu bir gün oldu. Hırpalanmış ve sağlam bitkileri askıya aldım Askıları; yapımına başladığım seranın dikmelerine (ki: Zaten ortada sadece bu dikmeler var, başka da bir şey yok) 6 kat yaptığım askı ipinden gerdirmeye bağladım. İşte zorluk burda başlıyor. İlk domatesi askıya sarıp gerdirmeye bağlıyorum. İyi, güzel. İkinci - üçüncü derken, gerdirmedeki ağırlık arttıkça, sarkma oluşuyor. Ve ilk bağladığın askılar aşağı çekiliyor. Domates, her yeni askıyla yavaş, yavaş yatıyor. Sanki tavana kadar yükselmişte yatırılmış gibi. Her iki üç bitkiden sonra, ilk astıklarımı tekrar elden geçirerek düzeltiyorum. Düzeltmeyi hepsinin bitmesin kadar bırakamıyorum. Çünkü yaptığım gerdirmenin ipi, OPP esaslı olduğu için çok esniyor. Bitkilerin yatması her yeni bitkiyle biraz daha artıyor. Cocopeatlar yerden yüksek olduğu için, sarkma kök seviyesinden aşağı doğru artıyor. Bu durum; kökleri, agredat için de yerlerinden oynatıyor. Bu da, işi uzatıyor ve yorgunluğu arttırıyor da. Yorgunluğun sebebi ip çözüp bağlamak değil. Yükseklik korusu ile 7 basamak merdivene çıkmak. Devamı var.

Eski 11-10-2012, 23:46   #71
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı,
Hiç bir yere tutunmadan 3 mt. Ye uzanmak, onun korku ve sitresi. O sitresle sürekli in-çık yaparak, işi uzatmanın siniri.
Hani "böyleyken - böyle" diye bir deyim varya, tam benim durumuma uygun.
Bu arada 100. Mesajı aşmış böylece "AĞAÇ DOSTU" payesini almış, 101. Ye dalya demişim. Bu okuduğunuz da 102. Kendime hayırlı olmasını diliyorum.
Laf da uzadıkça uzadı. Her kese iyi geceler dilerim. Saygı ve sevgile- rimle, hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 22-10-2012, 19:16   #72
Ağaç Dostu

Merhaba forum arkadaklarım.
Bahçede, çalışmarıma, sessizce ve ufak-ufak devam ettim. Domateslerim gayet iyi gidiyordu. Biberlerde ise çiçek dökme, dolayısıya meyve vermeme problemi olmuştu. Toplam 2 Kg. Kadar biber aldım. Üstlerinde de bir okadar daha vardı. Seranın üstünü kapatmak için direkleri dikmiştim. Naylon örtmeyi bayramdan sonraya bırakmıştım. Dün burada çok sert bir yağmur ve fırtına çıktı. Bizim direklerden birkaçı devrildi. Direklerin üst çerçevesine gerilmiş iplere bağlı bitkiler de devrildi. Cocopeatlar ranzaların üzerinde olduğundan bitkiler yere kadar ters yattı. Direkler üstlerine devrilince de kökten kırılanlar oldu. Kalanlar da köklerinden oldukça fazla hırpalandı. Bu gün ranzalara yeni direkler tutturdum. Bitkilerin yarısına yakınını tekrar astım. Kökü kırılanları çıkardım. Kalanların yarısını tekrar askıya aldım. Ama pek neşeli değiller. Yağmurda başladı işi bitirmek yine kaldı. Ben yinede bir şans daha verip, blr süre daha bakıcam. Olmassa yeşil domatesleri turşuluk tolayıp, söküm yapıcam.
Devamı var.

Eski 22-10-2012, 20:16   #73
Ağaç Dostu

Mesajın Devamı,
Neticede bu sezonu, hava muhalefeti nedeniyle, bozgunla kapatmış olduk. Sayfamı burada kapatıyorum. ALLAH' a ısmarladık.
Veda yazısı gibi mi oldu ne?
"BEN YİNE BURALARDAYIM"
Yaz sezonunda, yeni konuma da beklerim. Son 11 gündür kendi sayfamda yazmadım. Yol arkadaşlarımın sayfalarında birşeyler karaladım. Bana katlandıkları için sağolsunlar. Bazen Topraksız Tarımın dışına çıktım. Forum ne kadar da genişmiş. İlk defa bu kadar dolaştım.
Önümüz bayram.
----- KURBAN ve CUMHURİYET ------
Bayramlarınız kutlu, mutlu olsun
"BAYRAMINIZ KUTLU, GÜNÜNÜZ MUTLU, BİZE GÖNDERECEĞİNİZ ET BUTLU OLSUN."
Bu kutlama cümlesi; karikatürist, yazar, mizahçı, aktör, rahmetli Altan Erbulak' ın bir bayram yazısından alıntıdır.
Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 23-10-2012 saat 23:57 Neden: İlave yapıldı
Eski 27-11-2012, 21:33   #74
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sevgili Halil Balaban,

Yaptıklarını okudum.

Tam başardığın da bir afetin her şeyi alıp götürmesi çok üzücü.
Çok üzüldüm. Cana geleceğine mala gelsin. Sağlık olsun.
Geçmiş olsun. Yılma! Yeni bir deneme daha yap. Yeni bir konu aç..

Mağlubiyeti kabul etmeyin.
Seni tekrar aramızda gormek isterim.

İnsanlar umutlarıyla yaşar.

Başarılar dilerim.
Tekrar sevgilerimle..

Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 12:42   #75
Ağaç Dostu

Sevgili Muallim,
Mesajını okudum. Çok mutlu oldum. Temennilerini de çok yerinde buldum. Zaten benim için sürekli ve yeni bir şeyler yapmak bir çeşit mecburiyet. Yaş 60. Bu yaşa kadar hiç boş kalmamışım. Hep çalışmışım. Boş oturma alışkanlığı yok. Bir de zaten iç organların yarısı çalışmıyor. Boş kalırsam kendimi daha çok dinliyorum. Daha çok hasta oluyorum. Onun için sonuç iyi veya kötü ne olursa olsun. Birşeyler yapmak zorundayım. Böylece sağlık sorunlarımı pek takmamış oluyorum. Şimdi artık sezon da uygun olmadığı için boştayım. Yaza tabi ki iş başı yapıcam. Alaka (A nın üstüne şapka koyamıyorum.) gösterdiğin için candan teşekkür ederim. Kardeşim sevgilerimi sunarım. Hoşça kal.
Halil Balaban

Muallim beğendi.
Eski 28-11-2012, 21:42   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın halil balaban sizi taktir ediyorum ve gecmiş olsun abi sizdeki bu azim olduktan sonra yapamayacagınız hiç bir şeyyok yeterki azim olsun sizdede buazim var zaten saygılarımla salıklıkalın

Halil Balaban beğendi.
ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 22:43   #77
Ağaç Dostu

Kardeşim İsmail

Ziyaretinden ziyadesiyle memnun oldum. Çok teşekkür ederim. Ayrıca iltifat kabul ettiğim sözlerin içinde sağol, varol. Asıl senin yaptıkların övgüye değer ve azim gerektirir. Ben seni sessizce takip ettim. İsmail Kardeşim, tahmin ediyorumki basamak sistemi ile üretim yapıcaksın. Öğrenmek için
izninle bir şey sormak istiyorum. Basamak sisteminde bir üst basamak, bir alttakini az-çok da olsa gölgeliyecek. En azından sabah batı yandakiler, öğleden sonra doğudakiler gölgede kalacak. Basamak yerine A demirlerin genişliğinde ranzalara 8-10 sıra oluklar konsa aynı genişliğe aynı adette oluk sığmazmı? Örneğin 8 ya da 10 oluğun 4-5 ine bir taraftan diğerlerine öbür taraftan yetişilmezmi? Böylece olukların hepsi aynı oranda güneş görürse ürün kalite standardı en üst seviyede sağlanabilirmi? Böylece ürün kalitesinin fiyat farkı; (oluk bir miktar az bile olsa) oluşan eksiği karşılamazmı? Bu soruları Sayın Tabiat'ın marul çalışması düşündürmüştü. O çalışmanın sonuç kısmını bir gözden geçirmekte fayda var. Kardeşim sevgiyle, hoşça kal.
Halil Balaban
Not: Tek sıra oluktan oluşan basamak için düşünülmüştür.

Eski 29-11-2012, 10:05   #78
Ağaç Dostu

sayın abim a tipi sehbalarda üstle alt sehba yüzde 20 farkeder buda cok degil yanlız şunu söleyeyim ara mesafeleri cok önemli yanlış mesafe ürün yüzdesine cok etki yapar buda size zarar verir benim şu an kurdugum biri 3 oluklu digeri 8 oluklu olukları kuzey güney yönüne kurarsak sorun olmuyor yanlışyön sorun oluyor nasip olurda bitire bilirsem görmek isteyen arkadaşlar olursa misafir etmekten onur duyarım saygılarımla

Eski 29-11-2012, 11:29   #79
Ağaç Dostu

Sevgili Kardeşim İsmail,
Verdiğin açıklayıcı bilgi ve nazik davetin için çok teşekkür ederim. Bu durumda kafamda bir soru daha oluştu. Aslında bu bilgiler şahsen bana değil, ama senden ve diğer başarılı arkadaşlardan esinlenen yeni başlayacaklara ihtiyaç. Şu sıralar ortalık kesatsa da seni görünce, takip edip başlamak isteyen çok olucaktır emin ol. Alt ile üst sehpa arasında ki %20 fark, miktardamı kalitedemi, yoksa hem miktarda hem kalitedemi oluyor? Bu soruya da cevap verince gidilecek yola baya büyük bir ışık tutmuş olucağın kanaatindeyim. Sevgi ile mutlu kal.
Halil Balaban

Eski 29-11-2012, 16:12   #80
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
sayın abim a tipi sehbalarda üstle alt sehba yüzde 20 farkeder buda cok degil yanlız şunu söleyeyim ara mesafeleri cok önemli yanlış mesafe ürün yüzdesine cok etki yapar buda size zarar verir benim şu an kurdugum biri 3 oluklu digeri 8 oluklu olukları kuzey güney yönüne kurarsak sorun olmuyor yanlışyön sorun oluyor nasip olurda bitire bilirsem görmek isteyen arkadaşlar olursa misafir etmekten onur duyarım saygılarımla
Sayın İsmail Bey merhaba. 300 metrekare deneme serası yapıyoruz. eğer başarılı olursak daha büyük sera yapma düşüncesindeyiz. A sehbalar yapıp üzerlerine saykap kanal monte edeceğiz. ilkönce sehba boyunu 2 metre yaptık (formdaki bazı arkadaşlar 2 m yapmıştı) ama en üst kanallara ulaşmak problem olacağı düşüncesiyle 1.45'e düşürdük. sizce A sehbaların boyu kaç metre olmalı. ayrıca katlar arasındaki mesafe ne kadar olmalı. kanallarda çilek yetiştirmeyi düşünüyoruz. size şunu da sorayım. saykap kanallarda drenaj yeterli olmadığı için sıkıntı yaşanabildiğini duydum. metre fiyatı da yüksek bence. siz kanal olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz. selamlar..saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 19:34   #81
Ağaç Dostu

sayın vetman996 ben sizin yerinizde olsam 3 olukluyu düşünürdüm a seh balarda katlar arası 50 cm olmalı ve araya insan girebilmeli a lı sehba biraz zor ama 3 lü kolay benim tafsiyem size 3 lü oluk sistemi saygın pilastiğin ürettigi çilek için onu kullanmayı düşünüyorum diranaj surunu olacagını düşünmüyorum fiyatı bence normal saygılarımla

Halil Balaban beğendi.
Eski 29-11-2012, 19:44   #82
Ağaç Dostu

sayın halil abi %20 verim de farkeder kalitede fark etmez yanlız deneme yapan arkadaşlar 3 lü oluk sistemi yapsınlar a sehbalarda ölcüleri yanlış ayapmak cok sorun cıkarır bu sefer verime ve kaliteye etkisi büyük olur %50 li gibi o yüzden 3 lü oluk sistemini kurmalarını tavsiye ederim saygılarımla

Eski 29-11-2012, 19:57   #83
Ağaç Dostu

sayın vetman şaykap 125 oluk kullanmayı düşünüyorum oluklara cocopeat kullanacagım 1 metreye 13 çilek dikiliyor

Eski 09-12-2012, 20:13   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
1 metreye 13 çilek dikmek ne kadar doğru?Çilekler meyve verdiginde meyveler sarkacak alan bulamayacakları için sıkışacaklar ve kökler birbirlerine hayli yakın olacak bence bu konuyu iyice araştırmadan 1 metreye 13 çilek dikmemek lazım.

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 23:03   #85
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Sayın İsmail 55 Bey merhaba.
A tipi sehbalarınızın ölçülerini çok merak ediyorum. deneme seramızı şimdiye bitirecektik ama sehbalar konusuna takıldık kaldık. sizin üçlü (t) tipi ve 8 oluklu sehbaların yerden yükseklik ve oluklar arası mesafeyi bizimle paylaşabilirseniz çok memnun olacağız. ayrıca üç oluklu dediğiniz sehbayı üst tarafa 2 adet konularak 4 oluklu yapılabilirmi? topraksız tarımda avantajlardan biri de az alanda çok bitki yetiştirmek olduğuna göre biz o avantajı da kullanma düşüncesindeyiz. bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.
Saykap kanalların fiyatı ilkönce yüksek gelmişti. çünkü ileride 3-5 dönüm topraksız sera düşüncemiz olduğundan ilk yatırım giderlerimiz yüksek çıkıyordu. ama araştırınca gördük ki siz haklısınız. piyasadaki en kaliteli ve en ucuzu saykap kanallar. biz de siparişimizi artırdık ve satın aldık. ama sehbalara karar verebilmek hakikaten zor. Antalya tarım fuarına gittik açıkcası biraz kafamız karıştı. bu konuda bilgisi olan siz değerli arkadaşların yorumları karar vermemize çok yardımcı olacaktır. selamlar... saygılar..

Eski 10-12-2012, 16:12   #86
Ağaç Dostu

sayın vetman996 a tipi seh baların 2 ayak rası 140 cm oluk mesafe arası 55 cm a seh banın arasına bir insan girip içeriye sarkan çilekleri toplaması lazım ona göre ayarlayın 3 lü sistemlerin yerden yukarıya dogru 100cm altan 40 cm işaretliyoruz 70 cm ye kestigimiz mazemeyi te şekli olacak şekilde kaynatıyoruz saygılarımla

Eski 10-12-2012, 17:08   #87
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
sayın vetman996 a tipi seh baların 2 ayak rası 140 cm oluk mesafe arası 55 cm a seh banın arasına bir insan girip içeriye sarkan çilekleri toplaması lazım ona göre ayarlayın 3 lü sistemlerin yerden yukarıya dogru 100cm altan 40 cm işaretliyoruz 70 cm ye kestigimiz mazemeyi te şekli olacak şekilde kaynatıyoruz saygılarımla
ismail bey,,, bu sefer davet ederseniz!!! seranızın açılışına katılmak istrim)saygılarımla

Eski 10-12-2012, 17:47   #88
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

alıntı:

Takeda (1999b) ise, topraksız kültürle çilek yetiştiriciliğinde, Chandler çeşidi
ve tüplü fidelerle yaptıkları çalışmada, çiçeklenmenin Kasım sonu, derimin ise
Aralık-Ocak arası başladığını bildirilmişlerdir. Ayrıca en yoğun hasatın ise
Mart başında elde edilmiş olup, yetiştirme sezonu boyunca bitki başına 700 g
verim alındığını belirtmişlerdir. Nitekim bizim çalışmamızda da ilk derimler
Kasım ayı sonunda başlamış ve bitki başına 700.00 ile 772.50 g bitki-1
arasında toplam verim elde edilmiştir. Awang ve Atherton (1994),
fotosentezin tuzluluktan olumsuz yönde etkilendiğini ve verimi azalttığını;
Awang ve Atherton (1995), tuz konsantrasyonunun artışına paralel olarak
meyve sayısı ve meyve iriliğini azaldığını belirtmişlerdir. Bizim çalışmamızda
ise en yüksek toplam verim 1.8 mS cm-1 EC uygulamasında belirlenmiştir.

http://www.batem.gov.tr/yayinlar/der...%C3%A7ilek.pdf

ismail 55 beğendi.
Eski 11-12-2012, 06:25   #89
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Teşekkürler Sn. İsmail Bey. Selamlar... Saygılar...

Eski 11-12-2012, 20:29   #90
Ağaç Dostu

sayın idris şenol inşallah beklerim bi aksilik olmadan tamam laya bilirsek

idris şenol beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024