agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni36Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2012, 22:55   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
ben bi adet sera bekçisi sipariş vereyim en güzeli yorum isterseniz maşallah diyelim

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 07:36   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2012
sevgili hemşerim yalandünya59

gelişim güzel görünüyor****maşallah*** allah nazarlardan saklasın.

teraslar büyük olunca derdi de büyük yağmur yağışları baya bi aksaklık yaşatmıştı neyseki şimdi ii,

sulama olarak 3 saatte 15 dakika olarak ayarladım.

perlit+torf karışımı taban kullanıyorum.

önümüzdeki dönem bende cocopeat'te denemek istiyorum hem zahmetsiz hem pratik ve kullanışlı görünüyor.

aşağıdaki linkte fotolar yüklenmiş durumda

Terasta topraksız tarım çalışmalarım

erosus666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 08:11   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın yalandünya59 senin kullandığın suyun ec si nedir? ec ni 2.2 civarı yapsan daha iyi olur gibi,birde sende bu hastalığa düştün bir kere birde suyunu tahlil ettir.içindeki kalsiyum,magnezyum ve potasyumu bil ona göre.şimdiden ticari sera için bazı çalışmalarda yap istersen,çunkü sende ışık var. çok parlak.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 09:50   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Red face

Sevgili Akçay Ağabey,

Dediklerini yapacağım, ancak birazdaha ısınsın diyorum abi havalar, senin iklimin yok maalesef bizde, bu yüzden asılmak istemiyorum, bitkiyide yormak istemiyorum.
Evet dediğin değerlere bu haziran başında çıkmayı planlıyorum ancak salatalıklara zarar verecem diyede korkuyorum.
Su olayına gelince burası benim evin terası yani burada belediyenin şehir şebeke suyunu kullanıyorum EC 0,3 yani şaşal suya yakın bir değerde ancak ****** diğer mineral içeriğini bilmiyorum.
Yani kısaca buradaki suyu değilde yeni bir yer aldım ordaki suyu (ticari anlamda yapmayım düşündüğüm yerdeki) tahlil ettireceğim mutlaka.

akçay ağabey gör bakalım yeri beğenicekmisin serayı kurmayı düşündüğüm yer en son fotoğraftaki, ancak ****** ilkönce tosunlarımı göstereyim 2 haftalık oldular.

Yorumsuz,ben yazacak kelime bulamıyorum, dolayısıyla yorum sizin....

Eklenen Resimler

bhtyrky beğendi.
yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 10:01   #35
Ağaç Dostu

Unhappy

Akçay ağabey,

Kamyonun geçtiği yol ana yol yani asfalt yol, aradaki asfalttan içeriye dönen yolda Stabilize yol yani yaz kış çamur yok, gidip gelinebilecek bir yer. Şehire uzaklığı(bana uzaklığı) 10 km.

İçerisinde 4 adet su künkü bulunan otluk yer 500 m2 işte orası birinci aldığım yer fotonun köşesindeki sürülü olan tarlaya kadar uzanıyor.

İkinci aldığım yer ise 2 dönüm oda hemen 50 metre yanında yani 2 parça yan yana 2500 m2 yer aldım. İlkönce 500 m2 olan yere başlamayı düşünüyorum, kısmetse haziranda şekillendirecem, desteğinizi bekliyorum.

Gelin benim serayı hep beraber istişare ederek yapalım, bakalım nasıl birşey çıkacak ortaya, yorumları bekliyorum...

Tüm topraksız tarım dostlarına saygılarımı sunarım, kanımızda var

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2012, 11:06   #36
Ağaç Dostu

evet yalandünya59,görüntüler güzeli nşallah böyle devam eder.ec yi yükseltmen daha iyi olur çünkü madem hava kapalı ,yağmurlu güneş az mutlaka ec yi yükseltmelisin,kural şu düşük ışınım koşullarında yüksek ec yüksek ışınım koşullarında düşük ec. şu an az su verdiğin için ec yi yükselt derim,yinede sen bilirsin aldığın tarlada elektrik varmı,su tahminen kaç metreden çıkar,o bölgede yakınlarda sondaj varmı,varsa özelliklerini öğren,önce numune su al ec ve ph ını kontol et daha sonra tahlil ettir,ona göre kararını ver 0.3 gibi bir suyu her yerde bulamassın,inşallah rastgelir.bu arada askı işi ne durumda geç kalma,hıyarlarada birşey olacak diye korkma.

Eski 25-05-2012, 22:39   #37
Ağaç Dostu

Sevgili Akçay ağabey,

Dediğin gibi EC'yi yarın 2.2 ye çıkaracağım, daha doğrusu ben ayarlıycam sera bekçisi kendi çıkaracak.

Tarlada elektrik yok, yakında 100 metre yanında bir çiftlik var burada trafo ve abonelikte var, ancak ben bu serada hem rüzgar + güneş panellerinden oluşan hibrid bir sistem kurup yenilenebilir enerji sistemleri ile elektriği üreticem.Yani kendi elektriğimizde ürettiğimiz örnek bir tesis yapmak istiyorum hemde Tekirdağlı seracı ve çiftçi abilerimize emsal teşkil etmek istiyorum, amacım imkansız diye birşeyin olmadığınıda göstermek.
Su konusuna gelince yanımdaki çiftlikte su aboneliğide var,yani şehir şebeke suyu kullanıcaz kısmetse, çiftlikten almayı düşünüyorum süzme bir su sayacı koyup kullandığım suyu ona ödeyeceğim, ama problem olursa kendimde su aboneliği açtırabilirim,problem yok.ordaki suyu tahlil ettireceğim merak etme.
Askıları yarın demirciden alıcam, bitkileride ipe alıyorum artık kısmetse.

Eski 26-05-2012, 07:55   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
senin mevki tam yeri ağabeyciğim.ne şehrin göbeği, ne de gözden ırak. bu yaz işlerimiz rast gider inşallah, ikimiz birden gönlümüze göre, başlarız işimize gücümüze.

suyunu tahlil ettirmeden önce bana da haber verir misin, benim de tahlil ettireceğim bir örnek var.

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 13:29   #39
Ağaç Dostu

hadi bakalım gözüm üzerinde,sen bizi sollayacaksın anlaşılan ama geçerken sinyal vermeyi unutma.

Eski 26-05-2012, 15:58   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın arkadaşlar ben inanıyorum ki topraksız tarımı yapmak isteyen başarır ve sizinde başaracagınıza inanıyorum allah çalışana verir

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 16:35   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Sayın yalandünya59,
Hersey çok güzel, benim gibi birçok kişinin hayalini süsleyen şeyler yapıyorsunuz. Hatta benim durumumla çok benzeşiyor birçok konuda durumunuz. Ancak umarım hesabınızı iyi yapıyorsunuzdur. Eğer bu yatırımdan gelecek paraya güveniyorsaniz ve hayatınızı idame ettirecek yan geliriniz yoksa biraz hızlı hareket ettiğinizi düşünüyorum.
Kusura bakmazsınız umarım. Ben kendime bakıp, sizi değerlendirdim. Yoksa beni hiç ilgilendirmez.
Sizde bir anda terasta cocopeat ve sera bekçisi gördüm. Aynı anda bende geniş balkonumda planlıyordum. Sonra tarlayı gördük. Bende de tarla hazır. Hatta ortasında kaynak suyu, dibinde elektrik var, evime de 3 km mesafede. Ama bende sizdeki cesaret yok. para derseniz bulunur ama tek atımlik kurşun olunca cesarette istiyor.
Sanırım biraz kıskançlık ta var. Aman nazar değmesin, kocaman bir MAAŞALLAH diyelim.
Darısı başımızayı da unutmayalım. Sağlıcakla kalın.

ekaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 23:03   #42
Ağaç Dostu

Sn ekaragöz,

Temennilerin için teşekkürler, sağolasın. Ancak daha önce yazdıklarımı okumamışsın sanırım!...

1- Bitkinin dilinden çok iyi anlarım ömrümün %70'i toprakta geçti, merak etme üretimin ve üretince neler kazanıldığını çok iyi biliyorum. Ben çiftçi bir ailenin çocuğuyum, milletin klasik yöntemlerle 300-500 dönüm araziden kazandığını biz bahçecilikle 5 dönüm yerden kazanıyorduk, ister inanın ister inanmayın.

2-Buradan gelecek paraya güveniyorsanız kelimesine gelince bunuda yazdım, zaten bu işin sırrı belirttiğiniz yerde, Ekrem amcanın hikayesi yani ' EVLAT SABRIN VARMI?. sabrın varsa bu işe gir, benim verdiğim cevap Sabırmı : Hemde tahmin edemeyeceğin kadar var demiştim.

Yani anlayacağın üretim işine yabancı değilim tam ortasında birisiyim, tek yabancı olduğum konu 'topraksız tarım' dı, bunuda kurallarına göre yaparsanız zaten bitkinin sizin için bir fabrika gibi davranmasından başka çaresi kalmıyor...

'Bir anda terasta sera bekçisi gördük kelimenize gelince; aslında sizin gibi dostlar aslında bu işi görüyor ve anlıyor ancak sanırım biraz cesaret gerekiyor, konuyu fazla büyütmenin alemi yok bence karar verirsin ve uygularsın bence. Ancak 2010 yılından beri bende 'sera bekçisi alıcam diyen arkadaşların almamasını ben ekonomik duruma bağlamıyorum bence kendilerine veya sisteme güvenmeme problemi var.
Dediğim gibi bir işi kafanızda çok büyütmeyeceksiniz, ****** çokta küçümksemeyeceksiniz, ortasını bulduğunuz anda bence olay bitmiştir...

Saygılarımı sunarım...

Eski 27-05-2012, 22:49   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Sayın yalandunya59,
Teşekkürler, bol kazançlar diliyorum.

Düzenleyen ekaragoz : 01-11-2012 saat 20:42 Neden: hassas bir zamana gelmiş, kusura bakmayın
ekaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:04   #44
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
hadi hemşerim utandırma bizi)durmak yok

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 18:20   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili yalandünya yı gören varmı? nerede tatil yapıyor.? Serabekçisine bıraktı tarlayı kayboldu, Kulakları çınlasın.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 21:21   #46
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili yalandünya yı gören varmı? nerede tatil yapıyor.? Serabekçisine bıraktı tarlayı kayboldu, Kulakları çınlasın.
sayın kudret bey bende size yalan dünyayı sorcaktım YALAN olup,, odamı gitti

Eski 17-06-2012, 10:01   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Yokcanım gittiğini sanmıyorum. Ya büyük seralar peşinde işleri çok yoğun, **** dediğim gibi tatilin tadını çıkarıyor.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 11:27   #48
Ağaç Dostu

Selam Dostlar,

İlkönce yeniden aranızda olmak çok güzel, uzun bir yolculuk cemiyetler oradan tatil felan derken yaklaşık 3 haftalık bir serüven yaşadım.

Gelelim bizim sisteme, sera bekçisi geldim hala tıkır tıkır çalışıyor, ancak
sistemin kontrol ve denetimini burada gece-gündüz vardiyalı çalışan bir dostuma emanet ettim, sağolsun çok ilgilenememiş, besin tankları bitmiş, besinleri değiştirmemiş, canım domatesler gitti, kızarmışlar ancak besin olmadığı için uç noktaları çürümüş, moralim bozuldu söktüm attım hepsini, rüzgarda çok olmuş bağladığımız ipler ince gelmiş veya ağırlık çok olmuş hepsi yere yatmış, yaptıkları tek şey bol bol salatalık yemişler ve toplamışlar ancak sistemi ellememişler.
Buradanda anlaşılıyorki, sen sen ol bekçiyi kimseye emanet etme, ayrıca insan faktörü ve denetim nekadar önemli onuda anlamış olduk.

Şimdi ise yaltır'dan çilek sipariş ettim, platformlara (kokopite) çilek ekeceğim nötr gün çeşidi bir cins. Çileklerim gelince yeni fotoları atarım.

Ayrıca buradan özellikle, kudret hocama, dispaser ve idris şenolada kucak dolusu sevgi ve selamlarımı sunarım, gerçekten tekrar aranızda olmak çok güzel....

Saygılarımla....

(Not: Aldığım arazide buğday ekili olduğu için sera işine başlayamadım ancak artık biçecekler, biçtikleri gibi büyük bir projeye başlayacağız kısmetse)

nicea beğendi.
Eski 05-07-2012, 12:09   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
çok şükür sn yalandunya. bizde seni aramızda görmekten çok mutlu olduk, hoşgeldin yeniden. domatesler için de geçmiş olsun. çileklere gözün gibi bakarsın artık

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 22:24   #50
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın yalan dünya birara helva haklımdan geçmedi deyil hani
ama kudret hocam tatil filan deyince belkide gemiyle tura çıkmıştı dedim
neyseki şükür kavuşturana,resimleri bekliyoruz
nötor gün çeşidi ç,lek nedir biraz bahsdermisin

Eski 06-07-2012, 10:17   #51
Ağaç Dostu

Sevgili İdris Şenol,

Nötr gün çeşidi, bizim bulunduğumuz coğrafya (marmara) gibi soğuk hava
şartlarının bulunduğu yerlerde (bu kış -15'i gördük) dikimi daha rantabl olan bir cins soğuk
iklime daha dayanıklı bir çeşit, ben Yaltırdan Selva cinsi aynı zamanda yedi verende denir, onlardan getirtiyorum Ar-ge yapacağım,yaklaşık 100 kök. akabinde serada A tipi raflı sistemde çilek düşünüyorum.
Sağolsun Yaltırdaki yüksek ziraat mühendisi bayan arkadaş çok ilgilendi, küçük başlayın daha sonra görerek ve zamana yayarak çileği tanıyarak işi büyütmemin daha mantıklı olduğunu belirtti. Bende uzun uzun düşündüm banada mantıklı geldi.

mtuğrul ağabeyin ve şansal ağabeyin ektiği cinslerin bizim iklimimizde (rubygen-camarosa) büyük bir risk olacağınıda belirtti. Bu yüzden bende minimum risk mantığında hareket ediyorum.

Saygılarımı sunarım...

Eski 15-10-2012, 12:50   #52
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşlar,
Uzun bir aradan sonra tekrar beraber olmak güzel,sevgili Kudret Hocam, dispaser,idris şenol ve tüm topraksız tarım 'ağaçlar.net' dostları selam olsun.

Ben kudret hoca ile ilgili bir iki satır bişey yazmak istiyorum;
Karakter analizi mükemmel, inanın beni kısa sürede bu kadar iyi tanıması şaşırtıcı doğrusu,
neden derseniz yazdığına bakın:

'Yokcanım gittiğini sanmıyorum.Ya büyük seralar peşinde işleri çok yoğun, **** dediğim gibi tatilin tadını çıkarıyor'

Uzun zamandır arazimde kuracağım tesis ile ilgileniyorum, neler yaptığımı yarın tek tek detaylandıracağım, ve tüm yaşadığım öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.
Tekrar Saygılar,sevgiler diyorum.

Eski 17-10-2012, 09:23   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Yalandünya59,
Merakla bekliyoruz. Sizin yazılarınız hem ilgi çekici hem de hızlı olurdu. Tabi ki yoğunsunuz, yeni ve büyük bir projeye başlıyorsunuz. Tabi ki kolay değil. Ama yinede birşeyler yazın. Çünkü işe başlayınca zaman bulmak daha zor olacak. Birde şu sıralar piyasa oldukça kesat. Yeni bir gaza, yeni bir harekete ihtiyaç var. Bunu da sizin başatacağınızı düşünüyorum.
Allah kolaylık versin. Uğraşınız hayırlı sonuç versin inşaAllah. Sevgi ve saygılarımla. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 09:42   #54
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

ehbe yalandünya hemşerim nerelerdesin ,derhal resimleri basmanı istiyorum,mazret yok!!!)

Eski 17-10-2012, 17:17   #55
Ağaç Dostu

Sevgili Halilbalaban, idris şenol.

Dilek ve temenniler için sağolun bir mukabele.

Neler yaptım: Sırasıyla yazayım.

1- Arazimin daha önce yazmıştım hatta fotolarını koymuştum, 2 dönüm olan büyük olan parçaya tesisi kurmaya karar verdim, ilk önemli olanda bu zaten karar vermek, planlamak ve uygulamak.(küçük olan parça 400 m2'ye şimdilik bişey düşünmedim orası asfalta çok yakın bakarsın ileriye doğru bir kır lokantası yaparım)

2- Harita ve kadastro mühendisi ile arazimin sınırlarını belirledik, kazıkları çaktık.(artık uydudan bağlantı kurup çalışıyorlar, teknolojiyi severim,beğendim açıkçası)

3- Yerin beton direk ve kafes telle çevrilmesi işlemini yaptırdım T.dağda bu konuda çok iyi ve iddialı bir firma yaptı.

4- Sondajcı geldi, suyu bulduk inanın altın bulmuş gibi sevindim, arazim taban arazi olduğu için su çok yüzeyde çıktı.7 metrede saatte 2,5-3 ton debisi olan bir su buldum. Günlerce çekmeme rağmen damar çok kuvvetli ve sağlam. suyun analiz ve kalitesine gelince şişeye koy sat, okadar yani. 3 tonluk bir su deposu aldım, suyu dinlendirip seralara oradan veriyorum şuan. ileriye doğru çilekler için 2 tonluk daha depo gelecek toplam stoğum ise anlık 5 ton olacak, bunu 10 ile çarparsanız günlük 50 ton su basabileceğim bir sistemim olacak.

5- 0,5 hp 2 adet pompa aldım. 2 kw/saatlik jeneratör aldım. (yedek enerji için)

6- Enerjimin üretiminde 'yenilenebilir enerji sistemleri' kullanılacak.
1000 watt/saat'lik rüzgar türbini direği betonu ve türbin şuan hazır. (Gelecek olanlar; 6 Adet 135 Amper/saat Jel Akü (6,5 KVA otonomi) olacak.
8 Adet Güneş Paneli. 800 Watt/saat üretecek. Ayrıca 5 Kw tam sinüs inverter gelecek. DC 24 Volt-AC 220 Volta çevrilecek.
(Ancak güneş panellerini mevsim sonbahar olduğu için NİSAN/2013'te kurmayı ugyun bulduk, kışın rüzgar türbinimiz fazlasıyla yetecek)

7--- Ve ****** seralarım geldi 2 adet kuruldu şuan Kasım/2012 de 2 adet daha gelecek. toplam sayımız 4 olacak. Klasik 40 x 8 seralardan. İnanın bu seracılar işini çok iyi biliyor, Salih bey bu işin uzmanı,tam adamı denk geldi bana.

8--- Eriş'in fermante edilmiş tavuk gübresi geldi, seralara yayıldı, ardından aktif burası çok önemli 'AKTİF' leonardit geldi,seralara yayıldı. Arkadaşlar burası çok önemli piyasada gördüğünüz her leonardit leonardit değil,bunu bilin. Bu konuda herkese yardımcı olabilirim, gerçek lenonarditin toprağa neler yaptığını size yakında ispatlayacağım. Seneyede zeolit kullanacağım. Zeolit leonardittende iddialı, toprak gitse kendi asla gitmez asla kaybolmaz.
Bukadar niye yazıyorsun diyeceksiniz, şunun için 'Vermeden almak Allaha mahsustur'. Siz ne verirseniz onu misliyle alırsınız, bundan hiç ama hiç şüphem yok arkadaşlar.

Topraksız tarım konusuna gelince; ****** böyle bir yatırım yapıp 'topraksız tarım' yapıp risk alacak halim yok, okadarda değil yani. Ancak benim için ****** bu iş bitmiş değil, bu daha başlangıç. Sera bekçisi nasılsa elimde Kudret hocam sağolsun, onada bir yer buluruz arazide hemde hiç merak etmesin.

Şimdilik bu kadar.(yarın fotoğraf makinasını unutmazsam fotoları çekeceğim, yarım akşamada yayınlarız burada)

Tarıma gönül veren tüm dostlara saygılarımı sunuyorum.

Eski 17-10-2012, 20:18   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Koş yalandünya koş.........

Bumudur ? Budur. Söylediğin her şey harika. Beton direkler, çitler, güneş enerjisi panelleri, rüzgar enerjisi sistemi aküler ve diğer her şey müthiş. Kutlarım.
Bunları kendim yapıyormuş gibi sevindim. Ama bunların dışında benim en çok hoşuma giden şey suyun evsafı. Öyle, şişele falan deyip, suyun değerini düşürme. O şişelerin içinde bize su diye neler içiriyorlar.
Ben senden hareket bekliyordum. Rüzgar gibi gelir diyordum. Ama sen, rüzgarı, güneşi, suyu yanına almış voltranı oluşturmuş da gelmişsin. Seraların ve diğer ekipmanların tümü hayırlı olsun. Allah sinerinle bol kazanç versin. Uğraşın kolay olsun. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kal, dostça kal. Kardeşim.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2012, 23:47   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2012
tebrikler bekliyoruz fotoları ayrıca benim de aklımda geçen sistemi yapmışınız yardımlarınızı esirgememenizi bekliyorum.

kerem111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 19:17   #58
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sevgili yalandünya yaptıklarınızı ilgi ile okudum,gerçekten takdire şayen
kısa zamanda gelip yerinde görmek isterim

Eski 20-10-2012, 08:43   #59
Ağaç Dostu

sayın yalandünya bu kadar uğraşıp,herşeyi planladıktan sonra topraksız değilde,topraklı tarım yapmak istemeniz.topraksız tarım yapıp risk alacak halim yok demeniz biraz garip geldi bana.demekki kendinize güvenemiyorsunuz hala.sözlerimi sakın yanlış anlamayın. içimden geçeni söylüyorum.burası topraksız tarıma hobi olarak başlayıp, ticariye götürebileceklerin.hobi olarak devam etsede topraksız olarak devam edeceklerin yeri diye düşünüyorum. birde eğer risk alamassanız bu işi başaramassınız.

Eski 22-10-2012, 08:26   #60
Ağaç Dostu

Sevgili Akçay ağabey,

Hemen konuya girmek isterim, risk almayı severim.

Topraksız tarım yapmayacağım demedimki, yapacağım büyük olan sistemimi topraklı küçük olan arazimi topraksıza emanet edeceğim, sera bekçisi var merak etme.

Ancak 'topraksız tarım'da tolerans yok, yani günler hatta saatler içerisinde yapacağımız müdehale çok önemli, ancak toprakta bu kadar risk yok, en azından toprağın toleransı var.

Akçay ağabey, bizler yeniyiz, diyelimki azotu, fosforu, demiri biraz fazla kaçırdık gitti güzelim salatalıklar mahvoldu emekler, ben bir işi yaparken minyatürünle başlarım.

İlk önce terasla başladım, tam ilgilenmedim ama oldu başardık diyebilirim, şimdi ise 400 m2'lik bir sistem, ileride bakarsın 5-10 dönüm topraksız olur, benim anlatmak istediğim işte bu görerek, anlayarak, özümseyerek işi büyütmek, körü körüne atlamak değil.

Topraksız tarım'ın bu işi yıllarca toprakta yapmış biri olarak söylüyorum; getirisi müthiş, erkencilik harika, lezzet ise minerallerle orantılı onu anladım, yani siz besini eksin verin, lezzet hemen kaçıyor, benim üründe aradığım aroma,lezzet, pazar değeri, raf ömrü vesaire. bunlar çok önemli, şimdi sana tüm samimiyetimle sorsam Demir /Ferrum ne kullanıyorsun, adı-sanı nedir? yazarmısın?

Saygılarımı sunuyorum, kolaylıklar dilerim....

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024