agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni36Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2013, 11:21   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Bu arada kıvırcıklara ne verildi, sırasıyla yazayım.

İlkönce zemin çapa motoruyla güzelce sürüldü
daha sonra toplam 1 seraya 320 m2'ye 36 el arabası yanmış çiftlik gübresi serildi,

arkasında fide ekildi, can suyundan sonra Hekagro'nun ürünlerine geçildi.

Sırasıyla Essential Plus, Hümik asit, ve Nutrical, ve Trilpe Seven verildi.

Sonuç : Muazzam en az 40-45 cm çapında kıvırcıklar meydana geldi, çok sağlıklılar....

musa_ekrem beğendi.
yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 11:24   #122
Ağaç Dostu

Açıktaki, Dışarıdaki kıvırcıklar...

Örtü altı ile açıktaki farkı varın siz değerlendirin dostlar...

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2013, 11:27   #123
Ağaç Dostu

Deveci bahçesi, Arge projesi ön hızırlık...

Fotoda görünen kenardaki ağaçlar ise 'Deveci Armudu' arge denemem,

yerlerini sevdiler 100 adet BA-29 deveci armudu ektim, fire yok,

%100 tutma başarısı yakaladım, herhalde seneye meyvelerini yiyeceğiz, daha sonra büyük bir deveci bahçesi 5-10 dönüm tesis etmeyi hayal ediyorum...

Buyrun fotolar...

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2013, 15:23   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Yalan dünya gerçekten sistemin çok güzel olmuş ve paylaşımın için teşekkürler. Deveci armutlarınada ec katıyormusun ? Salatalıklar super görünüyor umarım karşılığnı alırsın saygılar..

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 20:59   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Yalandunya59 Merhaba, gercekten tebrikler.
Hem toprakli hem topraksizi denemeniz cok mantikli. Modern teknik deyip herseyi topraksiz yapmak bence dogru degil Once verim ve maliyeti hesaplayip, kalite kontrolunu yapip sonar karar vermek gerek. Internette bakinca satilik topraksiz sera cok fazla, demekki biryerde sorun var, sorunu bulunca halledilir, topraksiza karsi degil aksine cok ilgiliyim ama bodoslama girmek mantiksiz. Topraksizda kavun icin autopot.com.au dan incelemenizi tavsiye ederim. Fideden sonra 60 gunde 1.5-2 kg lik bir kavunu her fideden aliyorlar.Metrekareye iki saksi hesabiyla 300 m2 de 600 saksi, 60 gunde 600 adet 1.5-2 kg lik kavun yapar.Bu akilli saksi elektrik istemediginden sizin saygiduyulacak alternatif enerji kaynaklariniza dahi ihtiyac duymuyor. Saygilarimla, Engin Kiziltan

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 23:11   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn yalandunya59
Konuyu okuyunca cok etkilendim, baska konularda yazdiklarinizi gorunce kafam karisdi. Sanirim topraksiz dan biraz yilmissiniz.
Topraksizda aldiginiz verim yatirimina degmedi mi? Yani atilan tas urkutulen kusa degmedimi ?
Kafamda sorular var, harcialem mallar dedigim, marul, salatalik, domates gibi mallar icin topraksiz karli olmaz gibi geliyor. Tahminime gore topraksiz tarim urunun biraz erken alinarak turfanda fiyattan satilmasi durumunda karli.
Maliyet hesaplarinda bir hata goruyorum. Deniyorki birim alanda daha fazla dikiyoruz. Ama yatirimi hesaplarsak, 1000 m2 topraksiz sera arsasi ve serasi ile kurulup 20.000 cilek dikecegiz. Peki o paraya ben 3000 m2 tarla alip diksem 18.000 oluyorsa , topraksizin avantaji azalmiyor mu?
Tarlada yapsam cilegimin yaninda, kenarlara agac diksm kazanir, cilekden kazanmasam , patlican dikerim karnibahar dikerim, mesela. Ama katli sera kurduysam cilek icin, nasil urun degistirecegim?
Ben bir sera kiralayip cilek deneyecegim, oldu oldu, olmazsa kavun deneyecegim. Bakalim ne olacak.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 00:55   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Sn yalandunya59,
Sera çalışmalarınızı baştan sona soluksuz bir şekilde inceledim. Gerçekten çok güzel. Başarılarınızın devamını dilerim.
Bende aynı sizin gibi ancak daha küçük çapta bir proje ile yola çıktım. Amacım ocak ayında olabildiğine organik domatesler yetiştirmek. Aslında tahtadan bir sera yapmayı düşünüyordum ancak sanayide ikinci el sera demirleri buldum. Sizin seranız şeklinde ancak 5*20 metrekare bir alan kapatacağım. Vermiş olduğunuz bilgilerin yanında vaktiniz olursa aşağıdaki sorularıma cevap vermenizi umut ediyorum.

1- Pek çok yorumunuzda domates yerine salatalık ve marulu öneriyorsunuz. Ben 100 metrekare bir alan ile başlayacağım tabi her ne kadar amaç öğrenmek olsa da sizin verdiğiniz veriler ile 300 m2 bir alana açılmak için gerekli maddiyatı çıkartabileceğimi düşünüyorum. Bunun için domates ile mi başlamalıyım yoksa sizin gibi salatalık - kıvırcık marul kombinasyonu mu yapmalıyım. Bu konuda fikrinizi benimle paylaşabilir misiniz?
2- Ürünlerinizi markete verdiğinizi gördüm. Market sizde işletme olmanızı yani fatura kesmenizi veya bazı sertifakalara sahip olmanızı istemiyor mu?
3- Seranızda 2 tur salatalık 2 tur marul yaptığınızı okudum. Dikim takviminizi, geçen seneki ürün veriminizi ve bu ürünlerinizi toptan/perakende ortalama satış fiyatlarınızı paylaşabilir misiniz?
4- Bir mesajınızda kıvırcık marulu kaldırıp daha sonra 3000 tane icaberg atom marul yetiştireceğinizi söylemişsiniz. Araştırmalarıma göre iceberg marul kıvırcık marula göre daha pahalıya satılıyor. Bunun karşılığında kıvırcık marulun bakımı ile atom marul arasındaki farklar nelerdir ? Eğer maliyeti ve üretim süresi eşitse atom marul dikmek daha mantıklı öyle değil mi?

Aslında sorulacak çok soru var ancak baştan hepsiyle sizi sıkmak istemiyorum. Yardımlarınızı bekler, iyi çalışmalar dilerim.

Düzenleyen musa_ekrem : 04-08-2013 saat 01:18 Neden: soru eklendi
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 16:29   #128
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Seralarınız çok güzel ve bilgileriniz çok açıklayıcı hepsi için teşekkürler...

Benim anlamadığım şimdi topraksız tarımın ilk maliyetini bir kenara bırakırsak gübre maliyetlerimiz ne olur.

Fide başına ya da dönüm olarak hesapladığımızda topraksız tarımla salatalığı daha ekonomik yetiştirebiliyor muyuz ? (kurulum maliyetlerini bir kenara bırakırsak sadece besinler olarak ele alırsak)

Serada erkenci olarak yetiştirdiğimizi de farzedebiliriz...

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 00:29   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Sn yalandunya59, sanırım çok fazla yoğun. Sorularımıza cevap bulmamız zaman alacak.

musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 19:29   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Merhaba organik tarım severler;
Kudret Hoca'dan aldığınız sera bekçisinin maliyetini öğrenebilir miyim?

Teşekkürler iyi çalışmalar.

turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024