agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni36Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2012, 09:04   #61
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
kullanılan ekstra katkılar nedir acaba?

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 10:49   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili HURCİ,

Ekstra katkılar derken, neyi kastettiğini tam olarak anlayamadım.

Eğer leonardit, ve zeolit gibi maddeleri soruyorsan hümik asit içeren, daha pek çok gizemli faydaları olan kısaca 'toprak düzenleyici' diyebiliriz.

Yok eğer diğer demir/ferrum gibi bileşenleri soruyorsan bunlar topraksız tarımda kullanılan mineraller (gübrelerdir).

Mineraller-gübreler konusunda en önemli kaynak Kudret Tezel hocadır onada sorabilirsin,
ayrıca akçay ağabeyde bu konuda çok yol katetti onada sorabilirsin.

Ben bütün forumu okumama rağmen inan daha pek bişey anlayamadım. Net bir bilgi kimse vermiyor, belki üniversitelerden eğer hocalarda bu konuyu biliyorsa, **** bilene denk gelirsen 'topraksız tarım' da gübre-besin hazırlama gibi kitaplar alarak bazı bilgiler edinebilirsin.

Saygılar....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 20:14   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2012
resimlerini yüklemeni sabırsızlıkla beklıyorum ve güneş enerjisi sistemini hangi firmayla yaptı bekliyorummm

kerem111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 21:41   #64
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
Eklenen katkıları tahmin etmiştim ama ekstra olarak o katkıların dışında eklenen diğer başka katkılar varmı onu öğrenmek maksadıyla sormuştum cevaplar için teşekkürler.

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 22:33   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2012
yalan dünya buraya yazayım dedim BİYOGAZ TESİSİ KURMAN GEREKLİ MALİYETİ DEĞİŞMEKTE PARA VARSA SORUN YOK DEVLET DESTEĞİ BAYA YÜKSEK

kerem111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 13:09   #66
Ağaç Dostu

Evet Dostlar,

İşte benim tesisin fotoları...

Güneş Panelleri (tracking) Nisan Ayında kurulacak, daha bir çok sürprizlerimiz

olacak şuanda üzerinde çalışıyoruz...

Merak etmeyin topraksız tarımda olacak elbette...

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2012, 13:18   #67
Ağaç Dostu

Bunlarda seradaki yavrularım henüz büyüme aşamasındalar,

mevsim nedeniyle kıvırcık ektik, bakınız...

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2012, 08:30   #68
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
abi eline emeğine sağlık,seranız çok güzel ALLAH utandırmasın
marullar toprağaı nerdeyse kapatmış

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 08:55   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Yalandünya merhabalar,
MaşaAllah, maşaAllah. Allah nazarlardan korusun. Senide yaptıklarını da. Ayın 13 ünde koymuşun resimleri. Ben bu gün yeni yazlan mesajlara bakarken İdris Şenol'un yazısını görünce fark ettim. Geç kalmış, ayıp etmişim. Her şey çok güzel, ürünler de çok güzel. Eline, emeğine sağlık. Kolaylıklar dilerim.sağlıkla kal.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 10:58   #70
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster

Topraksız tarım konusuna gelince; ****** böyle bir yatırım yapıp 'topraksız tarım' yapıp risk alacak halim yok, okadarda değil yani.

.

Merhaba Arkadaşlar.
Topraksız tarımı ticari olarak yapmayı düşünüyorum. Bitki konusunda yeterli bilgi-donanım olmadığı için 300 metrekarelik deneme serası yapıp sonra ticari seraya dönüştürme düşüncesindeyim. ticari serada ısıtma sistemini biyogazla yapma planım var (27.000 lik etlik kümes ve 120 büyükbaş hayvanın gübreleriyle). Şuan 300 metrekarelik deneme serası için malzemeler alındı, saygın plastikten saykaplar sipariş edildi, Sayın Kudret Hocamdan sera bekçisi temini için konuşuldu, çukurlar kazıldı vs. ama şunu görüyorum ki topraksız tarım diye yola çıkanlar ya yol değiştiriyor ya da formdan kayboluyor. sayın envor beyi gören bileniniz var mı? yalandünya59 niçin topraklı tarım yapıp yukarıdaki ifadeyi yazdı acaba? yanlış yoldamıyım? ticari topraksız tarım yapanlar niçin ortadan kayboluyor? sorular, sorular, sorular. 2-5 dönüm topraksız tarım yapılamaz mı? ne dersiniz arkadaşlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 12:29   #71
Ağaç Dostu

Sevgili Vetman996,

Seni tebrik ediyorum ve güzel bir yola girmiş olmandan dolayıda mutlu oldum, aramıza tekrar hoşgeldin diyorum.

Yukarıda benim bahsettiğim konuyu herhalde tam anlatamamışım, aslında şöyle demek istedim, seracılık (örtü altı) yetiştiricilik yapıp tamamını 'topraksız tarım' yapmak yanlış olurdu demek istemiştim.
Aslında bu konu hakkında neden böyle düşündüğümü İsmail55 arkadaşımızın raflı çilek konusunun altında yanıtlamıştım.

Siz bütün varınızı yoğunuzu, emeğinizi dökeceksiniz ve bu işlemin sonucunun tamamı toprasız tarım olacak inanın ben buna cesaret edemem, edende ya çok profesyoneldir, **** çok parası vardır, bilemem beni ilgilendirmez.

Ben topraksız tarım yapmayalım demiyorumki!.Yapalım ancak riski minimize edelim diyorum, en azından bir yerden kaybedersek diğer yerden gelecek olan masrafları karşılasın.

Topraksız tarımda hem besin formülü hemde otomasyon çok önemli, toprakta bitkiye 1 hafta su vermeseniz bişekilde dayanır, ancak topraksızda ne olur onu bilemem,topraksızın toleransı yok veya ben öyle düşünüyorum.

Sevgili vetman benim biryere kaybolduğum felan yok, kaybolanda niye kayboldu bilemem hiçbir fikrim yok, envor ağabey forumda neden yazmıyor bende anlamadım, bazı kişilere kırılmış-darılmış olabilir diye tahmin ediyorum.

Profesyonel destek alman şart onu kesin belirtmeliyim, diyelim ki bir formülün var,**** birbaşka kişinin çilekte kullandığı formülü sende kullandın, ancak onda tutan formül sende tutmadı 300 m2 serada tahminen 8-10.000 kök çilekten beklediğin verimi alamadın veya bitkileri yaktın, sorumlusu kim olacak????
Anlatmak istediğim tamamen bu, ancak toprakta böyle bir sıkıntın olamaz.
Bence platformları ikiye böl, hem aradaki farkı gör ,sistem mantığını yatmışsa, beklediğin verimi (tonajı), tat ve kaliteyi, raf ömrünü gördüysen topraksıza doğru büyüterek gidersin, ben olsam böyle yapardım ki böylede yapacağım..
Bilmem anlatabildimmi dostum....
Saygılar....

Eski 22-11-2012, 12:34   #72
Ağaç Dostu

Sevgili İdris Şenol,

Sen bu haftaki resimleri gör, hafta sonu yüklerim, tavuk gübresi+leonardit ikilisi
birbirlerini çok sevdiler, deyim yerindeyse kıvırcıklar resmen kudurdu.

Sevgili Halil Ağabey,

Dilek ve temennilerin için çok sağolasın, bilesinki kalplerimiz aynıdır.
Birmukabele diyorum..

Saygılar, dostlar...

Eski 22-11-2012, 13:07   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
yalandünyanın söylediklerine katılıyorum deneme yapınderken aradaki farkı görün demek istedim topraksız tarım hakkında her konuyu okuyorsunuz okumakla yapmak arasında fark var şuan kendime 13 binlik bir sistem kuruyorum a sından z sine kadar herşeyini kendim yapıyorum bana maliyeti 18000 tl birbaşkasına yaptırsanız kaca cıkar bilemem topraksız tarım masraflı bunu herkez söylüyor bu dogru ya bu işi bile ceksiniz **** paranızı dagıtacaksınız paranızı dagıtmak istemiyorsanız deneme yaparak işi çözmeye calışın yalandünya arkadaşımız bence cok iyi yapıyor kendisini taktir ediyrum saygılarımla.

Halil Balaban beğendi.
ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 14:51   #74
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sevgili yalandünya kardeşim. hoşbulduk.
şimdi sizi daha iyi anladım. topraksız tarım formunda topraklı tarım fotoğraflarını gördüğüm için ve kudret hocamın sera bekçisi elinizdeyken topraksız tarımla ilgili faliyet göremediğim için aklımda soru işaretleri oluştu sanırım. cevapınız için teşekkür ederim.
Topraksız tarım hastalığı öyle bir bulaştı ki anlatamam. hazırlıklarımızı yapıyoruz deneme serası kuracağız. deneyeceğimiz sistemler aşağıdaki gibi olacak. önerilerinizi bekliyorum.
1- durgun su kültüründe marul
2-akan su kültüründe marul
3-perlit veya perlit+torf da çilek
4-miniserada çilek
5-miniserada marul
6-perlitte soğan
7-durgun suda soğan
tüm denemelerimi formdaki arkadaşların yazılarından yararlanarak yapacağım için şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
seranın yapımında akinselçuk hocamın deneyimlerinden oldukça yararlanıyoruz. kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.
ph ve Ec kontrolü için sera bekçimiz olacak ve besin eriğinin hazırlanmasında Sayın Kudret hocamın yardımlarını alacağım.
Aslında topraksız tarımda bir ürün değil de en az iki ürünle üretim yapılsa bir üründen başarılı olamazsan diğer ürün(ler)den zararı çıkarırsınız böylece yatırımı riske etmemiş olursunuz diye düşünüyorum. çünkü başarıda pazarlama sorunları da önemli. bir ürün para yapmazsa diğer ürün para yapar. yumurtaları bir sepete koymazsınız . yanlış mı düşünüyorum. ne dersiniz?

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 15:53   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
evet sn. yalandunya. merakla bekliyoruz yeni fotoğraflarını

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 13:56   #76
Ağaç Dostu

Hayrola,
Sayın Yalandünya, senden bir haber almayalı baya bir zaman oldu. Ne var, ne yok. İşler ne alaemde? Bir ses, soluk ver. Kolay gelsin. Sevgiler.

Eski 06-01-2013, 12:48   #77
Ağaç Dostu

Sevgili Halil ağabey,

Neler yaptım paylaşayım abi.

Yılsonu olduğundan dolayı işlerim çok yoğundu çok şükür yeni yıla girdik işlerim hafifledi.

oturduk forumun başına...işte...

Biliyorsun ağabey ben 2 sera 6000 adet funny kıvırcık ekmiştim, yukarıda fotolar var.

Alttaki serayı 1 hafta önce ekmiştik, yeğenim geçen hafta o serayı sağolsun ilgilendi sattı. Bemim işler çok yoğundu 3000 adeti 1 hafta içerisinde sağolsun kesti, siyah poşetlere doldurdu, burada yerel bir markete müstahsil karşılığı 80 krş'tan tanesini verdik, önümüzdeki hafta üstteki serayı keseceğiz
Fiyatıda 1'tl'den adet olarak anlaştık....

Kıvırcık meselesi, şimdilik böyle, buarada Alttaki seraya 3000 adet iceberg(atom) yetiştirmek için fide alacağım. Kısmetse Şubat/15 gibi ekim yapacağız...

Seralar böyle gelelim diğer konulara....

Eski 06-01-2013, 12:52   #78
Ağaç Dostu

Sevgili Halil Ağabey,

Buarada dışarıya yani seraların ön kısmında (fotolarda) görünüyor, boş olan 1 dönüm bir yerim var 100 adet BA-29 tam bodur deveci armudu diktik.

Armutlar 3.sene verime gelecek, ayrıca fidanların aralarına 5000 adet çilek fidesi dikilecek, yaltıra Nisan başına siparişler verildi.
Yeni bir cins Nötr gün çeşidi Sweet And, aroması, lezzeti, raf ömrü,görselliği çok süpermiş, yeni ıslah edilmiş bir çeşit, yaltır üretmiş....
İnşallah onlarıda paylaşacağız....bu hafta sonu Cuma günü marketçiler kıvırcıkları almaya geldiğinde fidanlarımıda çekip paylaşacağım sizlerle.....

Saygılar....

Eski 06-01-2013, 13:03   #79
Ağaç Dostu

Çok önemli bir konu,az kalsın unutuyordum halil ağabey:

Ben seraları tekirdağ merkeze 10 km mesafede bir köyde kurmuştum, bu köyde seralarımı kıvırcıklarımı gören herkesi bir merak sardı, hemen yanı başımdaki komşum İstanbullu bir işadamı, 2 adet sera kurdurdu ve kıvırcık ekti, ama maalesef bizim gibi uğraşamadı, ne gübre,ne leonardit, nede sulama kıvırcıkları telef etmiş.
Simdi ise bana ortaklık teklif etti, gel bu işi büyük oynayalım, 20 tane sera kuralım finansmanını ben karşılayayım, sorumlusu sen ol, müdürlük sende olsun, dedi. Güzel bir teklif sundu... ancak ben henüz net karar vermiş değilim.
Topraksızıda anlattım kendisine hemen girelim,dedi, hemen atladı. Yoook dur öyle hemen atlama dedim, 20 tane seranın 2-4 tanesini topraksız yapalım dedim, nedenlerini anlattım, adam beni dahada sevdi, insanlara bildiğini dosdoğru söylemek kadar bişey olamaz, mutlaka sizi anlayan,değer veren birileri çıkıyor.
Oysa ben kendisini hiç tanımıyordum, kısa sürede dost olduk.
Kendisi aslen yanımdaki çiftlikte 60 adet büyük baş hayvanı olan, hayvancılık yapıyor hobi olarak, istanbulda hotelleri var, büyük bir işadamı yani...

Kısmet olursa ben kararımı verip ortaklık teklifini kabul edersem, sevgili dostumuz Kudret Tezelide davet edeceğim, birçok toplantılar yapıp etraflıca değerlendirip, profesyonel olarak gireceğiz...
Ayrıca NK üniversitesinin bulunduğumuz ilde olması ve değerli hocalarında olması büyük bir avantajdır. Damla sulama, cocopeat, ve birçok metaryelleride bu konuda çok donanımlı olan Tartes'ten almayı düşünüyorum...

Yani şuanda bu işadamına bu işin maliyetini çıkartmaya çalışıyorum, bu hafta içi, ilk toplantımızı yapıp başlayacağız gibi, biliyorsun bizdede kaşıntı var yani, tarım bizim hayatımız...ağabey..

Saygılar,.....

Eski 06-01-2013, 16:14   #80
Ağaç Dostu

Yalandünya kardeşim,
İş güzel, teklif güzel. İnşaAllah olur, hayırlı olur. Bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Neden 20 sera da bir tane büyük sera değil? Şimdi senin bir seran var ve tecrübe kazandın, daha iyi bilirsin. Belki birkaç ayrı çeşit için ayrı sera düşünülebilir. Ancak bana göre; 20 ayrı sera, 20 ayrı otomasyon ister. Personel açısından bakınca. Belki hasat gibi çok adam isteyen işlerde çok fark etmez. Yani 20 seraya 100 adam lazımsa 100 kişiyi/20 sera=5sera/kişi idareder. Normal zamanda büyük seraya her işi bilen 1 üretim sorumlusu lazım. 20 seraya her birine bir taneden 20 üretim sorumlusu lazım. Bu adamın tüm mesaisini seraya ayırması gerekir diyerek her seraya bir kişi düşündüm. Yok eğer seralar arası gezmesi bir sakınca çıkarmazsa tabi 1 kişi tüm seralara bakabilir. Değerlendirme sırasında bu da aklında olsun. Sevgiyle kal.
Halil Balaban

Eski 06-01-2013, 16:37   #81
Ağaç Dostu

Sevgili Halil Ağabey,

Evet seraların tamamı yan yana olacak yani aralarında 1,5-2 metre mesafe var, hepsi bir arada.

Neden tek sera değil?. Evet abi bazıları birleştirilebilir, yanaşık düzen yapılabilir, bunuda göz önünde bulunduruyorum aslında, ancak.
Burada konuşlu bulunan yerel marketin alım sorumlusu bizden çok çeşit istiyor, yani malın tamamını markete vereceğiz, kaldıki 20 sera mal öyle pazarda tezgahta satılacak bir ürün değil abi.

Örnek; 10 çeşit ürün verecek bize marketçi yani sebze-meyve anlamında.

Bizde herçeşitten 2 sera mal ekeceğiz.

Ekmeyi düşündüğümüz ürünler, daha doğrusu marketin istedikleri:

1- Salatalık
2-Domates
3-Kıvırcık
4-Maydanoz
5-Atom Marul
6-Kavun
7-Karpuz
8-Çilek
9-Taze soğan
10- Roka

Bunları ekeceğiz ve malın tamamını markete vereceğiz, sözleşme yapacağız ****** sözleşme alım garantisi ile ilgili olacak, yoksa fiyat piyasa şartlarına göre olacak yani ağabey kısmetimizde ne varsa onu yiyeceğiz...

Ayrıca sanada bir soru sormak istiyorum ağabey, sen olsan bunların tamamını topraksız tarımla üretme işine girermisin? Yeterli sermayen olsa bile...

Saygılar...

Eski 06-01-2013, 17:33   #82
Ağaç Dostu

Ben bir çok çeşit üzerinde deneme yapmadım. Sadece biber, domates denedim. Topraksız, açıkalan, kapalı sistem çalıştım. Biberim çiçek dökme problemi yaşadı. Fide ektim, gayet güzel geliştiler, yeterli çiçek de verdiler. Ancak çiçekler meyveye dönemeden döküldüler. Tekar, tekrar aynı şekilde çiçek döktüler. Yani az meyve aldım. Domates iyi gitti baya meyve aldık. Ancak hasat bitmeden havalar bozuldu. Üstünde kalan epey domatesi turşu için yeşil topladım.
Ez cümle, diğer çeşitleri anlamam. Yinede tecrübe etmişim gibi fikrimi söyleyeyim. Eğer bu bitkilerin hepsini iyi kötü becerdiysem. Bir de böyle hazır müşteri varsa yaparım. Ancak kesinlikle bir ziraat mühendisini tam zamanlı çalıştırırdım. Hem de ziraat mühendisi bulunsun diye her hangi birini değil. İşi bilen pişmiş birini. Ben böyle yapardım.
Sevgiyle kal.
Halil Balaban

Eski 06-01-2013, 20:44   #83
Ağaç Dostu

Sevgili Halil Ağabey,

Bu İStanbullu işadamı ağabeyimiz ciddi miktarda bir para yatıracak bu sisteme.

İşte bende orada takılıyorum, topraksız tarımdan anlayan ziraat mühendisi nerde abi piyasada bir iki veya üç kişi say. dişimi kıracam.

Eeee ozaman nasıl diyeyim ben buadama 20 serayıda topraksız yap diye abi.
Yapma Allah aşkına...delimiyim ben.Abi terasta 20 kök çilek yetiştirmiycez, çok ciddi bir iş bu hani öyle yenilir yutulur değil işin maddi boyutu....

Saygılar...

Eski 06-01-2013, 21:40   #84
Ağaç Dostu

İşte bende onun için becerebilirsem dedim. Yani işi bilirsem, yetmez mutlaka tam zamanlı, işi iyi bilen, bir ziraat mühendisiyle yaparım dedim.
Sevgiyle.
Halil Balaban

Eski 13-01-2013, 08:46   #85
Ağaç Dostu

Sevgili Dostlar,

Dün ve bugün burada Tekirdağ'da yağmur vardı.Araziye gidemedim,
hafta için fotoları mutlaka atacağım, paylaşıma kaldığımız yerden devam...

Eski 21-01-2013, 11:12   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Sayın yalandunya59. Ben Edirne ye bağlı Uzunköprü de yaşıyorum. Günlerdir sera yapabilmek için araştırma yapıyorum fakat hiçbir şekilde fikir sahibi olamadım. Ancak sitede yapmış olduklarınızı görünce işte benimde istediğim böyle birşey dedim.Bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Kendim hem sera yapmak istiyorum hemde topraksız tarım için biyerden başlamak istiyorum.Tecrübelerinizi özellikle maliyetinizi belirtirseniz sevinirim..

EksiSonsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 17:39   #87
Ağaç Dostu

Sevgili EksiSonsuz,

Sevgili hemşehrim çok güzel bir konuya 'Topraksız tarıma' gönül vermişsin, ilkönce aramıza hoşgeldin diyorum.

Topraksız tarım konusu eğer forumu incelediysen çok teknik bir konu ilk önce bunu biryere büyük harflerle not et hatta altını koyu kırmızı kalemle çiz derim.

Forumu detaylı incelediysen buradaki dostlarada benim anlatmak istediğim esas unsur budur, aslında herkes aynı fikirde olmalarına rağmen diye düşünüyorum. Bunu benim gibi açıkça dile getiremiyor olabilirler, ancak ben net olarak söylüyorum bunu sana.
Diğer dostlarla aslında aramızdaki tek fark budur aslında.

Topraksız tarım, tarım sektörünün 'GELECEĞİDİR' bunuda net olarak söylüyorum.

İlkönce senin yerine ben hemen kendimi koyarım, aslında benim tarzım ve yaşantım bu yöndedir, bir insanı en iyi anlamanın yolu, okişinin yerine kendini koymasıdır.

Bence hobi olarak başla, terasta veya balkonda olabilir, ancak bunu bir kere yaptım oldu deme, defalarca ve farklı bitkilerde hep tekrarla derim.
Besin konusuna gelince hocalardan bazı formüller temin edebilirim, ancak 25 kg'lık gübreler alacaksın ve bunlar çok pahalıya gelecek.
Bence sevgili Kudret TEZEL'e özelden mesaj yaz, ufak bir bedelle ekeceğin bitkiye göre sana besin temin edecek, kesinlikle yardımcı olacaktır.
Kaldıki buradaki tüm arkadaşlar bu şekilde başladılar, bende dahil.

Benim seralarımı ve maliyetleride sormuşsun;
Seralarım 2 adet 40 x 8 = 312 m2 herbiri.
İkiside topraklı tarım serasıdır, topraksız platformu baharda dışarıda deneyeceğim daha sonra Kasım/2013 gibi bu platformuda üzerini kapatıp sera haline getireceğim.
İlk etapta, topraksızda riski az olan, kıvırcık ve çilek yapacağım, zaten bu platformda hep beraber göreceğiz, sevgili hemşehrim herşeyden önce sana çok önemli bir soru sormak istiyorum.

Topraklı tarım hiç yaptınmı?, yaptıysan ne kadar süre ile neler ekip diktin, neler sattın?

Akabinde detaylı fikirlerimi paylaşacağım.

Maliyet ajandam evde yarın onlarıda detaylı yazacağım.
Sen soruma mesaj ver devam edelim derim.

Saygılar....

Eski 23-01-2013, 10:24   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Sayın yalandünya59, ben bursa da önlisans programı olarak seracılık ve süs bitkleri yetiştiriciliği okudum.Ardından şimdi de Ziraat Fakültesi Bitki koruma 4. sınıf öğrencisiyim. Yanlız bu eğitimi almış veya alıyor olmam hiçbir zaman sizden daha tecrübeli olduğum anlamına gelmez. Çünkü teori ile uygulama alanı her zaman farklı olmakta. Okulda almış olduğumuz eğitimler bazen uygulama alanları ile bağdaşmamakta. Okulumun da sonuna gelirken ve aileminde beim adıma hadi oğlum okul bitiyo neler yapacaksın dediğinde bende yıllardır aklımda olan sera kurmayı düşünüyorum. Diğer yandan yıllardır topraklı tarım yapıyoruz. Çeltik,ayçiçek,buğday,karpuz,kavun,domates,fasulye vb. sizinde bildiğiniz üzere trakya çiftçisi yıllardır sabit fikirler doğrultusunda sürekli standart ürün ve yetiştirme şekli kullanmakta. Üniversitenin de sonuna yaklaşırken Uzunköprü de farkındalık yaratarak çiftçileri ezberin dışına çıkarmak istiyorum. Babamında sürekli bana sera hakkında bilgi sormasıyla ben de uygulama alanında sizlerin daha bilgili olduğunuzu düşünerek yardım almak istiyorum. Yanlız ****** topraksız tarım hakkında bilgim sadece resimlerden gördüğüm kadarıyla sınırlı.Yani topraksız tarım da da bilgim sadece ana hatlardan ibaret.

Kısacası okulun bitmesine az zaman kalmasından mıdır bilmiyorum ama bir heyecan ve telaş aldı beni. Memleketim ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum ve yeni nesilin neler başarabileceğini göstermek istiyorum.

EksiSonsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 17:34   #89
Ağaç Dostu

Sevgili Eksisonsuz,

Hemen konuya girelim derim,

Şahsi kanaatim,

Serada çilek yapma (topraklı tarımda)
Neden?

Seraya çilek ekerseniz yaklaşık en az 3-4 yıl kalacak vede işgalci olacak.
Akdenizde her yıl **** 2 yılda bir değiştirilir, aşırı sıcaklardan dolayı, bizim burada en az 4 yıl diyorum ben.

Çileği yap kesinlikle yap ancak dışarda yap, serada yapma derim.

Farklılık yaratmak istiyorsan şiddetle 'ÇİLEK' tavsiye ediyorum. Neden?
Gel sana Tekirdağı ve köylerini gezdireyim 1 dönüm çileği olan 1 kişi göster dişimi kıracam.

Bu çok büyük bir avantaj bizler için, tek dezavantajı şu, soğuk hava depomuz yok, çilek hernekadar sağlam çeşidini eksende dayanımı az olan bir üründür, ilkönce git bir marketle görüş **** büyük bir manav ile size haftada 2-3 gün şukadar çilek getirsem alırmısın diyeceksin, alım garantisini almadan girme derim.

Neden çilek yapma dedim:

Serada çilek dediğim gibi resmen işgalci kuvvet pozisyonundadır, Turfanda ürün çıkaramayıp yüksek fiyatlara satamayacağına göre hesap ediyorum. (akdeniz iklimiyle burayı karıştırma)

Salatalık, kıvırcıkmarul, göbek yap seraya,
yılda 6 kere kıvırcık dönersin, **** 2 kez salatalık 2 kez kıvırcık.
İnan kalemi kağıdı al eline hesapla, yapmaya değmez diyeceksin, klasik 1 serada (320 m2)
8-10 ton salatalık alındığını unutma (bir turda), hele bu ekeceğin salatalık 'silor' ise, tadından yenmez sevgili dostum.

Domatesede pek yanaşma derim, 4 aydan önce hasata başlayamazsın hele bizim burada hayal yani.

Seracılıkta önemli olan; doğru ürün, doğru zaman, doğru pazarlama yöntemleri ile karlılık sağlanabilir, yoksa burada seracılık yapıyorum deyip körü körüne iş yapma derim.

Sana önereceğim diğer bir ürün ise serada kavun'dur. Bizim burada yerli kavun Temmuz 15 gibi **** sonları gibi çıkar, sen Haziranda çıkarsan işlem tamamdır, 1 ay nedemek bekle gör derim.
Serada, lezzeti yüksek, küçük (çok ağır olmayan), ihracattada rekorlar kıran 'çıtırex' kavunu tavsiye ederim.

Aman sevgili kardeşim, bu imalat sektörü diye tanımladığım bu sektörde hata demek ciddi zaman kaybı demektir...

Sormak istediğin başka konularda var ise, elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim...

Hayırlı akşamlar...

Denizardacan beğendi.
Eski 25-01-2013, 08:30   #90
Ağaç Dostu

Sevgili Eksisonsuz,

Evet, ajandamı bugün aldım yanımda, sırasıyla maliyetler hakkında biraz bilgi vereyim;

Seralar fotodada görüldüğü gibi 2 adet klasik 40x8 ebatlarında 3 yıllık PE naylonu bulunan, ana iskeletin kalınlığı 0,4 mm.

Damlama sulama ise her aralıkta 4 delikli çıkışı olan profesyonel olanından.
Seraların kurulum dahil anahtar teslim bana maliyeti 7000 tl x2 = 14000 tl'dir.

Sana çok gelebilir belki ama ben neden bu şekil yaptım ondanda bahsedeyim...

Bende senin gibi serayı kim kurar kimler kurar kaça mal olur gibi birçok araştırma yaptım,
ancak Tekirdağ'da 1 tane sera kuran firma bulamadım, sanayide bir usta buldum,sera kuruyormuş tanesine 8000-10000 tl arası gibi acayip bir rakam çıkardı, aslında kendisi döşemeci dükkanı olan birisiydi, yani asli işi sera kurmak değil ancak araştırdım muhtelif yerlerde seralar kurmuş yapmış yani ama hem fiyat yüksek geldi, hemde güvenemedim.

Sonra çok samimi olduğum bir demirci ustaya gittim 40x8 ebatlarında 1 adet seranın maliyetini çıkarmasını istedim, bana naylon hariç 4000 tl gibi bir rakam çıkardı, naylon ve damlama yok yani. ayrıca kendiside yapacağı seranın hiçbir zaman piyasadaki profesyonel seralar gibi olmayacağını dürüstçe belirtti, sen git bu işi yapanları bul biraz fazla ver, adama gibi sera kurdur dedi.

Bende İStanbuldan benim seracıları buldum, Çorluda kurdukları seraları gezdim, işçilik itinalıydı, malzemeler kaliteli ve kalın ölçülerdeydi. Aradım geldiler kurdular.
İstersen telefonlarını verebilirim...
Not: 2 el felan alıp uğraşmaya değmez dostum, zahmetli-riskli iş üzer seni, bırak işi erbabı yapsın derim.

Sondaj Konusu:

Şansım yaver gitti 7 metrede su buldum, hemde süper bir su. sondaj için 550 tl ödedim.

Çit-Beton Direk;

2100 m2 alanın etrafını komple beton direk, kafes tel, dikenli tel ve 4 metre giriş kapısı yaptırdım.
Bana maliyeti 4750 tl oldu.

Enerji Elektrik;

1 kw rüzgar türbini+0,5 kw güneş panelli, toplam 6,5 kva bankası olan, ayrıca günde en az 5 kva elektrik üretebilecek bir sistem kurduruyorum, rüzgar türbini kuruldu, paneller yazın bağlanacak. Bu işte bana 17800 tl'yi buluyor.

Yedek enerji ihtiyacı için ise 1 adet 2,7 kva'lık jeneratör aldım, onun fiyatını bulamadım ancak 550 tl diye hatırlıyorum.

Ayrıca 1 adet çapa motoru aldım, 1300 tl'ye.

Şimdilik bu kadar yinede sormak istediğin bişeyler varsa her zaman yazabilirsin...
Yardımcı olmaya çalışırım...

Hayırlı günler...

Denizardacan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024