agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2011, 07:23   #31
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn envor bey...sulama konusunu kapalı devre yapmak istiyorum,ilk başta marul ekmeyi düşünmüştüm ama sanırım yalnızca domatese yoğunlaşmak istiyorum bu işi ilk defa yapacağım için fazla dağılmak istemiyorum. Fide dikimi zamanı sizden fide için yardım isteyeceğim sitedeki üretim resimlerini koyduğunuz domatesler hangi cins,sanırım çeri değil onlar salkım domates gibi geldi resimden,fideleri nasıl temin edeceğim konusunda yardımlarınızı rica edeceğim,bi arkadaş ilbey f-1 fide önerdi sizin tavsiyeniz ne olur bilmek isterim ayrıca fide kargo ile mi gelecek,ilgilerinizi ve önerilerinizi rica ederim saygılar...

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 07:31   #32
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

bu arada 9 şubatta istanbula gittim ve kudret beyle tanıştım sağolsun çok iyi bilgiler aldım kendisinden burdan teşekkürlerimi iletmek isterim kendisine her konuda yardımlarını esirgemeyeceğini bilmek çok güzel tekrar teşekkürler kudret bey....

Eski 18-02-2011, 15:43   #33
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Değerli forum üyeleri seramız için düşündüğümüz planı aşağıda veriyorum plandada görüleceği üzere su depomuz sera dışında ve toprağa gömülü olacak deponun sera içinde veya dışında olması bişey fark edermi fikirlerinizi öğrenmek isterim,fideleri 40x60 cm plastik kasalara torba içinde perlik koyacağım 30 cm aralıklı olarak 2 adet fide dikeceğiz fide aralıklarıda planda ki görülen soldan sağa 40 cm olacak 4 sıra fide yapacağız her sıra arası 130 cm olacak

her sıra boyu 22 metre
22/40 cm.=55 adet kasa olacak
her kasada 2 fidex55=110 fide 1 sırada
4 sırax110 fide=440 fide dikmeyi planladık
ustalardan bu plan konusunda fikirlerini bekliyorum yanlışı doğrusu nedir bilmek isterim.herkese selamlar.....

Eski 18-02-2011, 16:01   #34
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

evet sera planımız aşağıdaki gibidir fikirlerinizi beklerim......

Eklenen Resimler

Düzenleyen ibrahim doğan : 22-02-2011 saat 18:58
Eski 18-02-2011, 16:05   #35
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

plandada görüldüğü gibi su depomuz sera dışında olacak ve yere gömülecek,
toplam 400 domates 20 adet salatalık ve 20 adet biber olmak üzere toplam 440 fide dikeceğiz,buna göre su depomuz kaç m3 olmalı,günlük su ihtiyacımız ne olur.günlük ec ihtiyacımız ne kadar olur bu konularda öneri ve fikirlerinizi beklerim saygılarımla....

Eski 18-02-2011, 17:41   #36
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın İbrahim Doğan, gördüğüm kadarıyla tek bir besin tankı ama üç çeşit bitki oalcak. Bu da her bitkiye aynı besin eriyiği verilecek anlamına geliyor.

Her bitkinin besin ihtiyacı farklıdır bildiğiniz gibi. Bu konuda bir önleminiz var mı?

Çalışmalarınızda başarılar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 19:20   #37
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
İbrahim bey, su tankını sera içinde olursa ısı sorununuz daha az olur diye düşünüyorum. Sera içinde olmasını tavsiye ederim. Kışın soğukta sera için dışarıya göre biraz daha sıcak olur ve bu sıcaklık su tankını da etkiler.

Bitkilerin fotosentez esnasında oluşturduğu ısıdan faydalanırsınız.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 20:02   #38
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn. nalbman.....dikeceğim 40 adet değişik fidenin sadece deneme için olacağından fazla etkilenmeyeceğini sanıyorum..belki bumiktarı 20 yapabilirim.sadece deneme amaçlı olacak.

sn.gezeteci28...şimdi yaptığım deneme amaçlı dikim olacak ve kışın ekmeyi düşünmüyorum serayı fazla küçültmek istemediğim için depoyu dışarı koymanın uygun olacağını düşündüm,ayrıca depo toprağa gömülü olacağı için fazla bir ısı farkı ortaya çıkmaz sanıyorum,,,,ilginize teşekkürler...hoşçakalın....

Düzenleyen ibrahim doğan : 23-02-2011 saat 18:01
Eski 19-02-2011, 08:38   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın doğan deneme amaçlıda olsa depoyu içeri koyarsanız size faydası olacaktır, az değil 440 fidan koyacaksınız,ekimi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz.ayrıca seranızın yönlerini göstermemişsiniz yani dağu,batı gibi

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 06:55   #40
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.akçay depoyu yere gömeceğimiz için sıcak ve soğuktan fazla etkileneceğini sanmıyorum,dikim için sanırım nisanın ilk haftası uygun olacaktır.
Seranın yönü,kuyunun olduğu taraf doğu,deponun olduğu uzun taraf güney diğer uzun taraf kuzey'e bakıyor.Aslında uzun taraf doğu-batı yönüne bakmalıydı fakat bu seranın sahibi bunu dikakte almamış serayı kuran firmada kendisine bu konudan bahsetmeden gelişi güzel kurmuş,bende 1 yıllığına kullanacağım için bunun şimdilik üstünde durmadım ama kendim yeni bir sera kurarsam yön'ü mutlaka dikkate alacağım...selamlar..

Düzenleyen ibrahim doğan : 20-02-2011 saat 06:56 Neden: imla hatası
Eski 20-02-2011, 07:23   #41
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.envor bey...
Öncelikle şunu söylemeliyimki sulama sistemini açık yapın önerinize şaşırdım,bu siteyi 3 aydır inceliyorum topraksız tarımda ideal olanın suyu fazla tüketmeden üretim yapmak olduğuna inandım,siz açık sistem'mi üretim yapıyorsunuz bilmek isterim...

domates fidesi için isim,marka öneri ve tavsiyenizi bilmek isterim...

fide aralıkları her kasaya 30 cm aralıklı olacak ve kasalar 60x40 cm ve 60 cm olan taraflar birbirine yaslanacak ve sera boyu 24 metre 55 kasa bir sırada 55x40 cm=22 metre bir sıranın boyu olacak kısaca her fide arası 30 x 40 cm olarak dikeceğiz sanırım bu aralık yeterlidir.Ayrıca kasa sıra aralıkları 130 cm olacak.

Bu ölçüler konusunda fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.... selamlar....

Düzenleyen ibrahim doğan : 20-02-2011 saat 07:24 Neden: yazım hatası
Eski 20-02-2011, 13:50   #42
Ağaç Dostu

sayın doğan yön sormaktaki maksadım ekim yapılacaksa bitkileri kuzey güney istikametinde ekilmesi gerekiyor diye biliyorum yinede ustalar bir fikir verirse iyi olur.ayrıca bende açık sistemmi,kapalı sistemmi diye epeydir düşünüyorum ve sn Envor bu işin içinde zaten tabikide doğrusunu o biliyordur.çunkü drenaj sıvısının tahlilini yapmak lazım oda şuan mümkün olmadığı için işi garantiye alıp açık sistem yapmak lazım diye düşünüyorum.nasip olursa bende açık sistem yapacağım.

Eski 27-02-2011, 08:54   #43
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.akçay sanırım bitki sıraları kuzey-güney değilde doğu-batı yönünde olacak,çünki sera kuruluruken bu dikkate alınmamış sıraları seranın kısa tarafına doğru dizebiliriz ama o da çok ters gelecek,alan çok daralacak bu nedenle bu seferlik doğu batı yönünde dikmeye mecburuz ---ayrıca sizin sayfanızda size birkaç soru sordum cevap verirseniz memnun olurum..selamlar...

Eski 27-02-2011, 10:40   #44
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Bu arada değerli ustalara kafama takılan cevabın bulamadığım bir kaç sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum

1-Haftada veya 9-10 günde bir temiz su verilerek kök yıkaması gerekirmi?..
2-Besinler,yani EC ana depodaki suya ilave edileceğine ve domatesler bu besinler ile besleneceğine göre ayrıca gübre tankına veya başka gübreye gerek varmı?...
3-Yanlışlıkla yüksek EC verilince bitkideki meydana gelen bozulma EC normale gelince düzelirmi ne yapmak gerekir?..
4-EC ve PH Ölçmek için en uygun yer neresi depodamı ölçmeli? veya sistemin herhangi bir yerindemi ölçmeli ...fark edermi?
5-1 kasada 16 lt.perlit var ve ağırlığı 2.400 gr.perlit su ile doygunluğa erişince ağırlığı 12,400 gr.oluyor yani 1 kasa 10 lt su tutuyor 220 kasa x10 lt = 22,000.lt su eder ilk etapta sisteme vermemiz gereken su miktarı,,,
Bu durumda sisteme ilk su verilişinde suyun PH ve EC'si ayarlanmalımı yoksa kasalar doygunluğa eriştikten sonramı PH ve EC ayarlanmalı...

gelecek cevaplar için şimdiden teşekkürler....

Eski 27-02-2011, 15:10   #45
Ağaç Dostu

sayın Doğan her kasaya bir fidan diyorsunuz,perlit 16 lt çok fazla her fidan için 7-8 litre yeter diyorlar,ilk suyu besin eriyiği olarak vermek lazım diye biliyorum yinede ustalar cevap verirler,ben bilerek yüksek ec verdim büyüme durdu sonra normale dönünce düzeldi ama 3 hafta kayıp zaman oldu.tabi ben deneme yaptığımdan zaman önemli değil ama senin için önemli olacak sanıyorum.birde seranın kurulumunu bilemem ama eğer doğu batı yönüne ekim yaparsan güneşten yeterince faydalanamassın sanırım.yinede sen bilirsin.

Eski 27-02-2011, 17:04   #46
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.akçay ilginize teşekkür ederim...
sanırım bir yanlış anlama oldu 40x60 kasaya 16 lt.perlit koyacağım ve 30 cm aralıkla 2 fide dikeceğim.dolayısıyla 1 fide için 8 lt perlit koymuş olacağım 8lt.de sanırım ideal ölçülerde diye biliyorum.....

Eski 28-02-2011, 13:15   #47
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim doğan Mesajı Göster
sn.envor bey...
Öncelikle şunu söylemeliyimki sulama sistemini açık yapın önerinize şaşırdım,bu siteyi 3 aydır inceliyorum topraksız tarımda ideal olanın suyu fazla tüketmeden üretim yapmak olduğuna inandım,siz açık sistem'mi üretim yapıyorsunuz bilmek isterim...

.
Sayın İbrahim Doğan; öncelikle geç cevap verdiğim için özürdilerim, malum iş yoğunluğu sitede uzunca vakit geçirmeme engel oluyor. Şimdi gelelim sorularınıza: Benim açık sistemi tavsi etmeme şaşırdığınıza, ben de çok şaşırdım Topraksız tarım da suyun ve besinin fazla kullanmadan üretim yapılmasının ideal olduğunu düşünmüyorum. Sulama ve beslemenin yeteri kadar yapılmasın ideal olacağını biliyorum. Açık mı? Kapalı mı? sorularını vereceğim link'te kendimce yanıtlamıştım.

http://www.topraksizkultur.com/forum...pid=515#pid515

Alıntı:
fide aralıkları her kasaya 30 cm aralıklı olacak ve kasalar 60x40 cm ve 60 cm olan taraflar birbirine yaslanacak ve sera boyu 24 metre 55 kasa bir sırada 55x40 cm=22 metre bir sıranın boyu olacak kısaca her fide arası 30 x 40 cm olarak dikeceğiz sanırım bu aralık yeterlidir.Ayrıca kasa sıra aralıkları 130 cm olacak.
Seralarınızın ölçüleri nedir? Bir de kasanızın derinliği nedir? 60x40x?. Sıra arasını daraltmanız iyi olmamış ama. Siz bu soruları cevaplarsanız olaya daha farklı yönden yaklaşabiliriz.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 13:31   #48
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Bu arada değerli ustalara kafama takılan cevabın bulamadığım bir kaç sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum

1-Haftada veya 9-10 günde bir temiz su verilerek kök yıkaması gerekirmi?..
2-Besinler,yani EC ana depodaki suya ilave edileceğine ve domatesler bu besinler ile besleneceğine göre ayrıca gübre tankına veya başka gübreye gerek varmı?...
3-Yanlışlıkla yüksek EC verilince bitkideki meydana gelen bozulma EC normale gelince düzelirmi ne yapmak gerekir?..
4-EC ve PH Ölçmek için en uygun yer neresi depodamı ölçmeli? veya sistemin herhangi bir yerindemi ölçmeli ...fark edermi?
5-1 kasada 16 lt.perlit var ve ağırlığı 2.400 gr.perlit su ile doygunluğa erişince ağırlığı 12,400 gr.oluyor yani 1 kasa 10 lt su tutuyor 220 kasa x10 lt = 22,000.lt su eder ilk etapta sisteme vermemiz gereken su miktarı,,,
Bu durumda sisteme ilk su verilişinde suyun PH ve EC'si ayarlanmalımı yoksa kasalar doygunluğa eriştikten sonramı PH ve EC ayarlanmalı.......

1- Açık sistem yaparsanız kökleri yıkamanıza gerek kalmaya bilir, kapalı sistem yaparsanız, mutlaka yıkamanız gerekir.
2- Bitkinize uygun ve yeteri kadar kullanacağınız stok besinden eklemeniz yeterli, daha başka gübreye ihtiyaç kalmaz. Fakat sera içerisinde ki olumsuzluklardan doğacak problemlere ve bitkinin stres altında ezilmesi durumlarda belki yapraktan gübrelemek de gerekebilir.
3- Yanlışlıkla yüksek EC verilmez sanırsam, besin tankını tazelediğinizde mutlaka ölçüm yaparsanız yanlışlık olmaz, hadi oldu diyelim, EC'yi düşürünce bitki kendini toparlar, ama bu aksaklık bitkinin verimine ve büyüme durumunu mutlaka etkiler.
4- EC ölçümünü depodan mutlaka yapmak zorundasınız, ayrıca gün içerisinde driplerden de ölcüm yapmalısınız. Öğleden sonra da drenaj suyundan ölcüm yaparsanız durum hakkında daha hakim olursunuz.
5- Perliti suya doyurmak için besinli su vermeğe hiç gerek yok, normal su ile suya doyurun, dikim'den önce alttan çok hafif drenaj çıkacak şekilde besinli su verirsiniz. Dikimden sonra da, nem ve sıcaklık doğrultusunda sulama rejimi yaparsınız.

Eski 28-02-2011, 15:42   #49
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.envor bey....
hele şükür kavuşturana sizi burda epeydir göremedik.Sağolun bütün sorularıma cevap vermişsiniz,kasalar 40x60 ve derinlik ise ortalarda 13 cm.köşeler de 18 cm 44x75 ebadında ki poşetlere 16 lt perlit doldurdum ve (suyu doygunluğa erişince yüksekliği 14 cm oluyor bu yükseklik sizce yeterlimi) ve her kasaya 30 cm aralıklı olarak 2 fide dikeceğim,sera ölçüm bu sayfadaki planda belirtildiği gibi 9,5x24 metre fide aralıkları 30x40 cm. olacak sanırım fide aralıklarını az buldunuz ancak benim burdan takip ettiğim kadarıyla ticari dikimlerde fide aralığı 25-30 cm diye okumuştum,sıra aralıkları ise 130 cm.olacak yeterlimidir,

Eski 28-02-2011, 19:11   #50
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
sn.envor bey....
hele şükür kavuşturana sizi burda epeydir göremedik.Sağolun bütün sorularıma cevap vermişsiniz,kasalar 40x60 ve derinlik ise ortalarda 13 cm.köşeler de 18 cm 44x75 ebadında ki poşetlere 16 lt perlit doldurdum ve (suyu doygunluğa erişince yüksekliği 14 cm oluyor bu yükseklik sizce yeterlimi) ve her kasaya 30 cm aralıklı olarak 2 fide dikeceğim,sera ölçüm bu sayfadaki planda belirtildiği gibi 9,5x24 metre fide aralıkları 30x40 cm. olacak sanırım fide aralıklarını az buldunuz ancak benim burdan takip ettiğim kadarıyla ticari dikimlerde fide aralığı 25-30 cm diye okumuştum,sıra aralıkları ise 130 cm.olacak yeterlimidir,
Sayın İbrahim Doğan; seranızın eni 9.5 metre ise yer sıkıntınız olmaz. Siz sıra arasını 1.6 metreye çıkartın. Sıra arasının geniş olması, hem hava sirkülasyonunu, hem ışık alma durumu çok daha iyi olur. Dört sıra domatesinin olduğu halde seranın kenarların da yine yeterince yer kalıyor. Bu kalan alanlara da çok boylu olmayan bitkilerin yetiştiriciliği yapılabilir. Çilek veya marul gibi.

Ben olsam; sizin kasalar için kullanacağınız poşetlere 21 veya 24 litre perlit doldurup, ağzını iyice zımbalayıp, yatay şeklinde kasaya yerleştirirdim. Kasaları da 60 cm kenarlarını değil, 40 cm kenarlarını birbirine yanaştırırdım( kasalar arasında 10 cm ara bırakarak). Bu poşete üçgen şeklinde üç adet fide deliği açardım. Hemen yanında ki poşetide ters üçgen açardım ki; kasalarda ki fidelerin hepsinin birbirine eşit uzaklıkta olmasını sağlardım. Sulama hortumunu da bu kasaların üstünden, tam ortasından geçirip, kasaların üzerinde ki tutma yerlerine bir ip veya tel yardımı ile bağlardım ki, ne kasalar yerinden oynasın, ne de hortum da zamanla olabilecek kaymalar olsun. Bu şekilde yaparsanız; dripler için kullanacağınız spagetti hortumlarından da tasarruf edersiniz. Bu şekilde yaparsanız daha çok bitki sığdıra bilirsiniz, bu sistemde, yatay poşet sistemine göre gözle görülür bir verim artışı sağlanır. Sizin üretiminizi yazın yapacağınızı da göz önünde bulundurursak, biraz sık dikimiz faydasını da görürsünüz. Aslında amatör ruhla başladınız bu işe ama, bence profesyonelce devam etmesi, belki bazı hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza vesile olabilir diye düşünüyorum.

İbrahim bey, tabi ki yukarıda da yazmıştım; “ben olsaydım” diye, siz istediğiniz gibi yapın, benimkisi sadece bir öneri…

Saygılarımla… envor

Eski 02-03-2011, 08:24   #51
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.envor bey;
sn akçay'a yazdığınız 45 nol.lu mesajınızda --Kültürel işlemleri yağışlı havalarda yapmayındiyorsunuz
1 - kültürel işlem derken neyi kastediyorsunuz?,
2 - sera kapalı olduğuna göre yağışlı hava ile bağlantısı nedir?,
3 - fideleri ıslanmış olan torbalara dikerken kökler zedelenmezmi,bunun pratik bir yöntemi varmı
4 - sizin besin eriyiği ve fide satışınız varmı,varsa bana 440 fide lazım olacak bunları sizden alma şansımız nedir?

Şimdiden teşekkürler....

Eski 02-03-2011, 09:58   #52
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
sn.envor bey;
sn akçay'a yazdığınız 45 nol.lu mesajınızda --Kültürel işlemleri yağışlı havalarda yapmayındiyorsunuz
1 - kültürel işlem derken neyi kastediyorsunuz?,
2 - sera kapalı olduğuna göre yağışlı hava ile bağlantısı nedir?,
3 - fideleri ıslanmış olan torbalara dikerken kökler zedelenmezmi,bunun pratik bir yöntemi varmı
4 - sizin besin eriyiği ve fide satışınız varmı,varsa bana 440 fide lazım olacak bunları sizden alma şansımız nedir?

Şimdiden teşekkürler....
1- Kültürel işlem; bitkinin en iyi şekilde büyümesi, verimli olması ve kaliteli meyveler alınması için, bitkiyi rutin olarak bakımının yapılması diyebiliriz! Basitçe... (İpe asma, koltuk altı alma, yaprak alma, meyve budaması, tepe kırma, ilaçlama vs.)

2- Yağışlı havalarda; sera alanının kapalı olmasına rağmen, nem oranının çok yüksek olmasından dolayı, kültürel işlem sırasında bitkinin yaralanması durumunda, bitkinin hastalanması olasılığının çok yüksek olmasından, bu durumda kültürel işlem yapılmaz. Bitkiyi zedelemeyecek işler yapılabilir, bu da; ip dolama ve ip salma işleridir. Sizin de böyle hava şartlarında, kültürel işlem yapmamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

3- Hazır fideler viollerde, torf içinde yetiştiriliyor. Viollerin üçgen konik bir şekli var ve fidenin kökü, genellikle bu torfun içerisini örümcek ağı gibi sarar. Kökler derli toplu bir şekilde durur ve torfunda dağılmasını önler.

Elinizi & yumruğunuzu sıkın, orta ve işaret parmağınızı bitişik biçimde açın, sonra domatesin kökünün (Torfun) boyunu, açmış olduğunuz iki parmağınızın ne kadarına geldiğine bakın ve torfun sığacağı kadar, perlitte iki parmağınızla diklemesine bir delik açın, sonra domates fidesinin gövdesinden tutarak, torfu bu deliğe yerleştirin ve torfun üzerinden hafifce sıkılaştırın. Dikkat etmeniz gereken nokta, fideyi deliğe yerleştirince, fidenin torflu kısmının üstü, perlitle aynı seviyede durması, perlitin içerisine gömülmemesi gerekiyor, yani yukardan bakıldığında torfun görülmesi gerekiyor. Bunu neden yapmamız gerek derseniz? Fide perlitin içerisine gömülürse, perlitin gövdeye değdiği yerlerde, perlitin ıslaklığından, fidelerin gövdesinde erime olur ve genellikle fidenin ölümü ile sonuçlanır.
Ayrıca fide dikilirken maxim ve previcur gibi fungusitlerle, köklerini ilaçlı suya daldırmak suretiyle ilaçlanmalıdır.

4- Fide ve besin eriyiği satışım yok malesef, daha önce üyelere bu konuda yardımcı oluyordum, fakat bir iki arkadaş rahatsız oluyorlardı bu konuda, ben yardımcı olmaya çalışdığımı sanarken, o arkadaş ticaret yapdığımı sanıyordu. Ben de artık bu tip malzemelerde kimseye yardımcı olmamaya karar verdim. Yorum bile yazmıyordum ya; hadi insanlık bizde kalsın
Besin eriyiği satın alarak bu işi yapamazsınız, 10, 20 bitkiniz yok sizin, kendi gübrenizi kendiniz alıp, kendi besin eriyiğinizi kendiniz yapmalısınız.

Saygılarımla... envor

Eski 02-03-2011, 10:18   #53
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.envor bey.
Cevaplarınız çok aydınlatıcı oldu teşekkürler... yalnız besin eriyiğini benim hazırlama öneriniz beni korkuttu inanın hiç bilgim yok nasıl yapacağımı hiç bilmiyorum bu yıl deneme yapmaktaki amacımda bu zaten,bunları bizzat yaşayarak öğrenmek,beni 0 532 525 79 77 telefonumdan ararsanız sizinle yüz yüze konuşmak isterim mümkünse tabii...
Ayrıca bugün bir arkadaşın serasına gittim (.ki zaten oda burdaki ikinci ve son sera)sera tavanından çok su damlıyordu,bu damlayan sular bizim için nasıl bir durum yaratır öğrenmek isterim bunu kesmenin bir yolu olmalı...

tekrar teşekkürler...

saygılarımla....

Düzenleyen ibrahim doğan : 02-03-2011 saat 16:11 Neden: imla hatası
Eski 03-03-2011, 16:08   #54
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2010
Sayın Envor ve syn İbrahim Doğan
Çalışmalırınızı ve yorumlarınzı ilgi ile takip ediyorum.Parlaşımlarınızdan çok etkilendim ve denemeye karar verdim.
Perlit'te domates yetiştirmek için Gerekli malzemeleri temin ettim.Ancak şu an domates Fidesi bulamıyorum tek eksiğim fide.
Tohumla uğraştım ama altından kalkamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekür ederim.

mydonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 16:38   #55
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.mydonoz;İyi dilekleriniz için teşekkürler bende bu işe yeni başladım fideleri bende ya ankaradan hazır alacam veya antalyadan isteyeceğim istanbul tohumculuk (istanbultarim.com) var rita tohumculuk var sanırım bunlarla irtibat kurarsanız temin edebilirsiniz en azından nerden alacağınız konusunda sizi aydınlatırlar.sanırım Envor bey sizi daha iyi yönlendirir onun çevresi geniştir..

çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Eski 03-03-2011, 17:40   #56
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

Öncelikle cevabınız için Teşekür edrim.
İbradim bey benim denemem sizinki kadar büyük bi proje deil şimdilik sadece 3 , 4 kök olacak(Yer sıkıntısından dolayı). Bu denli az miktar fideyi de gönderirlermi bilemiyorum.
Sizin çalışmanız gerçekten çok güzel siz faalite ne zaman başlayacaksınız?...

Eski 03-03-2011, 19:53   #57
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.mydonoz;
şu anda fiyat araştırması yapıyorum bitti sayılır önümüzdeki hafta serayı kapatacağız ve hemen ardından,sera tabanını malç denilen malzeme ile kaplayacağız sonra damlama sulama sistemini kuracağız sanırım bu ayın sonuna yetişecek ve nisanın ilk haftası inşallah ilk fidelerimizi yerlerine dikeceğiz..

Burdan yaptığımız her çalışmayı yayınlayacağım ve bol bol resim yayınlayacağım bu konuya meraklı olanlar için inşallah bir ders kitabı gibi olacak....her ayrıntıyı açıklamaya çalışacağım....

Eski 03-03-2011, 22:38   #58
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

merakla ve ilgi ile bekliyor olacagız.İnşallah herşey isteginiz gibi olur olur hem siz amacınıza ulaşırsınız hemde biz bir isık görür arkasından gideriz.

ocean07 Arkadaşımıza da teşekür ederim verdigi link işe yarar ancak birkaç adet fide satarlarmı bilinmez.Ayrıca çalışmalarınızı görmek isteniz eger bizden esirgemezse.

Eski 04-03-2011, 06:09   #59
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.mydonoz;
çalışmalarımı yerinde görmek isterseniz ****** bizce bi mahsuru yok memnun oluruz,ayrıca burdanda çok sayıda resimle yaptıklarımızı anlatacağım...selamlar

Düzenleyen ibrahim doğan : 04-03-2011 saat 15:33
Eski 04-03-2011, 15:38   #60
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

evet şimdi sera içinde yapılacak işleri liste halinde bi görelim...
SERA İŞ PLANI

1 - SERA TABANI 20 CM EĞİMLİ OLARAK DÜZELTİLECEK

2 - 4 SIRA DRENAJ KANALLARI AÇILACAK

3 - YERLER MALÇ İLE KAPLANACAK

4 - DRENAJ KANALLARININ KENARLARINA ÇITALAR SABİTLENECEK

5 - KASALAR BİTİŞİK NİZAM 60 CM OLAN TARAFLARI BİRBİRİNE TEMAS EDECEK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLECEK, YERLERİNE SABİTLENECEK, VE BİRBİRLERİNE PLASTİK KELEPÇE İLE BAĞLANACAK

6 - PERLİTLER TORBALARA 16 LT. OLARAK DOLDURULACAK VE AĞIZLARI ZIMBALANARAK KAPATILACAK

7 - TORBALAR BEYAZ TORBALARA KONULACAK

8 - TORBALARIN ALT TARAFINA 8 ADET DELİK AÇILACAK

9 – TORBALAR, DELİKLER ALTA GELECEK ŞEKİLDE KASALARA YERLEŞTİRİLECEK

10 - İNCE BORULAR KASALARIN İKİ YANLARINA PLASTİK KELEPÇE İLE BAĞLANACAK

11 - BORULARA DRİPLER TAKILACAK

12 - KASALARDAKİ TORBALARA FİDE DİKİM YERLERİ HER KASADA İKİ ADET 30 CM. ARALIKLI OLARAK DELİNECEK

13 - DAMLAMA KAZIKLARI FİDE DELİKLERİNİN 5 CM YANINA SAPLANACAK.

14 - VE SİSTEME SU VERİLEREK İLK DENEMELER YAPILACAK..

15 - SİSTEM DÜZGÜN ÇALIŞTIKTAN SONRA FİDELER YERLERİNE DİKİLECEK...

Düzenleyen ibrahim doğan : 05-03-2011 saat 07:50

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024