agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2011, 16:50   #61
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Şimdiden çok aydınlatıcı bir sohbet oluyor. Benim merak ettiğim sulama sıklığı. Belli bir hızda gün boyu sürekli damlıyor mu yoksa günde birkaç kez perlit doyana kadar sulanıyor mu?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 01:33   #62
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2010
Sizi ve sernızı ziyeret etmekten memnuniyet duyarım. Denemeler sonucunda ilk hasattan sonra *** ziyaretinize gelecegim.
Fotoğraflarınızı hasret ile bekliyoruz.
Allah kolaylıklar versin

mydonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 01:48   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
çabalarınızda başarılar
Allah kolaylık versin

eski tohum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 09:55   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
İbrahim bey yer neden kaplanıyor amaç yabancı otla mücadelemi? kaplamadan sonra drenaj kanalları işlevsizleşmezmi bu kadar 4 adet drenaj kanallarına neden ihtiyaç var su deponuz kaç lt sulama biçiminden dolayımı bunlar gerekli acaba?

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 11:26   #65
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.volkan kesici;sulama sıklığı seranın bulunduğu yer ve iklime göre değişmekle birlikte ilk başlarda fideler küçük olduğu için su tüketimide az oluyor bu nedenle biz saat başı 7-8 dakika sulama ile başlayacağız fideler büyüdükçe,havalar ısındıkça su ihtiyacıda artacak dolayısıyla bizde bu süreyi yavaş yavaş artıracağız sanırım saatte 14-15 dakikaya kadar çıkacağız
perlitlerin suya doymasına gelince,zaten fideler dikilmeden önce bir kaç gün deneme sulaması yapacağız (EC katmadan) 1 lt perlit yaklaşık 150 gr.16 lt.perlitin ağırlığı 16x150 gr.=2,400 gr.geliyor ve bu ağırlık doygunluğa ulaşınca 12.500 gr.oluyor buda yaklaşık 10 lt su demektir ve perlitler doygunlaştığında EC ve PH ayarlanacak PH ve EC günlük 3-4 defa kontrol edilerek sulama işlemine devam edilecek,....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 15:53   #66
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.maybach,,
sera tabanının malç (siyah naylon)ile kaplanmasındaki amaç yabancı otların yeşermesini önlemek,ayrıca siyah renk güneş ışınlarını daha fazla emerek sera içi sıcaklığına katkı sağlaması
su depomuz 3 m3 olacak sulama sistemimiz kapalı sistem olacak yani sulama yapılınca fide köklerinden sızan,drenaj olan sulama suyu drenaj kanalları ile tekrar depoya dökülecek ve aynı suyu tekrar tekrar kullanacağız bu arada tabi suyu günlük 3-4 defa ph ve ec ölçümü yaparak değerlerdeki bozulmaları düzelteceğiz suyun ph 6-6,5 olacak bu domates için tabii ec ise 2-2,5 olarak sabit tutmaya çalışacağız.

Bu işteki bizi en fazla zorlayacak ve en hassas konu suyun ph (sertlik)derecesi ve ec(besin eriyikleri)değerlerini verilen değerde tutmak olacak....2 sh.35 nolu mesajdaki planı incelerseniz orda suyumuz depodan fide köklerine geliyor,fide köklerinden sızan su her sıra sonunda bulunan yatay kanala dökülüyor ve o kanallardan da tekrar depoya dökülüyor ve bu döngü,su değerleri iyice bozulana kadar yaklaşık iki hafta gibi bir süre devam edecek ...ve bu suyu tahliye ederek yeniden taze suyla doldurup gerekli ayarlamadan sonra tekrar sisteme vereceğiz......

Eski 05-03-2011, 21:03   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Sayın Doğan : torbalardaki perlitin havalandırılması gerekecek mi acaba? Yani topraklı tarımda bir müddet sonra çapalamak suretiyle toprak havalandırılılıyor. Perlitte bu nasıl sağlanacak. Tamam Perlit gözenekli yapsıyla havalandırmaya uygun ancak dikim öncesi suya doymuş olarak kullanacağınızı yazmışsınız. Suya doymuş perlitte oksijen alımı oluyor mu? Çalışmalarınız yakından izliyorum. Bir adım gerinizdeyiz. Başarılar...

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 06:15   #68
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.muallimayhan
perlit hakkında küçük bir alıntıyı buraya yazdım sizde internetten araştırarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz benim incelediğim kadarıyla bu iş için en uygunu perlit bu nedenle perliti tercih ettim.....
PERLİT...
Süngerimsi bir yapıya sahip olan perlit, volkanik orijinli bir maddedir. Hafif yapılı ve bol gözeneklidir. Bitki yetiştirme ortamlarındaki karışım harçlarında kullanıldığı zaman, bitkiye uygulanan besin maddelerini bünyesinde tutarak bitki için kullanıma hazır halde bekletir. Kendi bünyesinde besin maddesi yoktur. Perlit kimyasal olarak nötrdür ve steril bir malzemedir. Özellikle iri perlitin drenaj ve havalanması çok iyidir. Uzun yıllar kullanılabilir. Türkiye’de çok geniş perlit yatakları vardır. Bu nedenle temin edilmesi kolay ve ucuzdur. Saf olarak veya torf ve diğer harç karışım malzemeleri ile birlikte özellikle çelik köklendirmede başarıyla kullanılır.

Eski 06-03-2011, 07:38   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
sn. İbrahim doğan sabrınız ve cevabınız için teşekkür ederim açıklamanız benim içi yeterli çalışmanız cesaret veriyor kolaylıklar dilerim

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 13:52   #70
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

İbrahim bey bugün istanbul tarımı aradım.Salkım domatesin bir çeşidi bandita cinsi domates tohumunu sordum(Envor / Topraksız tarım, Domates yetiştiriciliği)).

1000 adet tohumun fiyatı olarak ortalama 190 Euro + kdv oldugunu söylediler. İçerisinde sayı olarah daha az olan paketleri sordum yok dediler.Siz bu konuda bi araşrırma yaptınızmı.Tohum için düşündüğünüz başka bir tohum firmsı varmı
Saygılar....

Eski 07-03-2011, 15:34   #71
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn. mydonoz
ben hazır fide almayı düşünüyorum tohum alıp fide yetiştirmek için zamanım yok,
yaklaşık 3 hafta sonra fideleri dikmeyi düşünüyorum bu arada sera örtüsü kaplanacak,sulama sistemi kurulacak,perlit poşetleri hazırlanacak,,,,
istanbul tarım ile konuştum mart 25 gibi fideleri gönderecekler.....
selamlar...

Eski 07-03-2011, 18:20   #72
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

Fidelerin türü nedir?kaç tane almayı düşünüyosunuz ve bir fide için kaç tl ücret talep ediyolar?

Eski 07-03-2011, 18:53   #73
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.mydonoz
fide fiyatlarını tam bilmiyorum sanırım 50-60 kuruş gibi ben 450 adet alacağım....
istanbul tarım antalyada bir firma...

Eski 07-03-2011, 19:15   #74
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

sn ibrahim doğan..
Benim sorduğum cins sn.envor'un kullandığı bandita cinsi 1000 adet 500 tl yani bir tohum 50 kuruş'a geliyor.
Sizin isteyeceginiz fidenin cinsi nedir hatırlıyormusunuz?

Eski 07-03-2011, 20:38   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Tahminimce yine aynı çeşittir (Bandita dır) . Çünkü İstanbul tarımın çeşidi Bandita

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 20:48   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul tarım da fide 80-90 kuruş olması gerekli. İbrahim bey perliti hangi firmadan alacaksınız.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 20:57   #77
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
1000 adet tohumun fiyatı olarak ortalama 190 Euro + kdv

Bunda hata var mydonoz 1 gr eder 1000 adet öyle bir marul çeşidide yok.
Fide fiyatları 50-90 krş.

Tohum fiyatlarıda 50.000 adet ~= 50 tl ital bombola tohum. 50gr. dır hibrittir %99 çıkım.
Kilosu 20 tl Ye de marul tohumu var.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 21:15   #78
Yeni Üye

mydonoz's Avatar

sn Delimus Aynı tohumdanmı bahsediyoruz bilmiyorum ama benim bahsettigim tohuma
http://www.istanbultarim.com.tr/inde...d=9&anakat=297 buradan bakabilirsiniz.
Ayrıca firmayla buğün görüştüm ve fiyat aldım 190 euro+ kdv
istanbul tarımın telefonu.
02423224055 Teyidini alabilirsiniz.

Eski 08-03-2011, 07:57   #79
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.seazone;
Perliti anpersan isminde bir firma var ankarada ordan alacağım anpersan.net burdan inceleyip isterseniz telefonlar var,konuşup sipariş verebilirsiniz

Arkadaşlar ben bu yıl geç kaldım fide yetiştiremem cins te artık ne varsa salkım onu alacağım mecburen hazır fide alacağım belki seneye fide yetiştiririm hele bu yıl işi biraz öğrenelim gerisi kolay.....

Eski 08-03-2011, 08:39   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Teşekkürler İbrahim bey bende İstanbul'dan temin ediyorum ama fiyat araştırmak her zaman iyi oluyor. Tekrar teşekkürler başarılar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 10:32   #81
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

değerli forum üyeleri.
sera için kurmayı düşündüğüm sulama sistem şemasını aşağıda görüşlerinize sunuyorum,sistem hakkında herkesin fikirlerini almak isterim eksisi nedir artısı nedir değerli fikirlerinizi beklerim...

herkese selamlar....

Eski 08-03-2011, 12:55   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
ibrahim bey bende amatör olarak deneme yapmak istiyorum.Yaptıgınız veya yapacagınız işlemleri buradan paylaşırsanız çok seviniriz.Yeni başlayacaklar için çok güzel bir kaynak olur eminim

güneşş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 16:49   #83
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

evet sulama sistemimiz,,,,,

Eklenen Resimler

Eski 08-03-2011, 17:16   #84
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Sulama sistemi çalışma şekli,,
1 - kuyudan suyumuzu dalgıç pompa ile depomuza basıyoruz
2 - depomuza koyduğumuz şamandra sistem ile,gerek bitkinin tüketmesi ile,gerekse sıcaklıktan dolayı buharlaşma ile eksilen suyumuzu,otomatik olarak tamamlayacağız,
3 - yıkama hattındaki ve tahliye hattındaki vanaları kapatacağız,depo çıkışındaki ve filtre girişindeki vanayı açacağız,depodaki suyun PH ve EC ayarlayıp sisteme suyu vereceğiz.

görüldüğü gibi sistemde iki tali hat var.Bu hatlardan fide yıkama hattını,fidelerimizin kökünü 8-10 günde bir gün,zamanla meydana gelen tuzdan arındırmak için yıkama amaçlı olarak kullanacağız bunun için doğrudan,kuyudan temiz suyu sisteme basacağız bir gün boyunca bu şekilde sulama yapacağız ve tekrardan depodan sulamaya geçeceğiz.Yıkama yapmak için yıkama hattında bulunan vanayı açıyoruz,depo çıkışındaki vanayı kapatıyoruz

4 - Depodaki,değerleri iyice bozulan suyu tahliye etmek için,, filtre girişinde bulunan vanayı kapatıp,tahliye hattındaki vanayı açarak depodaki suyu sistem dışına atıyoruz. ve tekrar depomuzu suyla doldurup tahliye vanasını kapatıp filtre girişindeki vanayı açıyoruz ve gerekli ayarlamaları yaparak sisteme suyu veriyoruz.

değerli arkadaşlar sistem konusunda eleştirilerinizi bekliyorum özellikle,kudret tezel ve envor bey'in fikirlerini rica ediyorum...saygılarımla...

Düzenleyen ibrahim doğan : 11-03-2011 saat 09:51
Eski 08-03-2011, 17:36   #85
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
İbrahim bey kolay gelsin.
Bir sorum olacak: Gün içinde bitkinin kullanması ya da buharlaşmayla eksilen besin eriyiği nedeniyle şamandıra açılacak ve tanka taze su alacak. Bu da besin eriyiği değerlerinin değişmesi anlamına gelir. O şamandıra günde minimum iki defa bile açılsa, besin değerlerinde çok büyük değişiklikler olacaktır.

Aşağıda A ve B tankları var, onlarla takviye edeceğim derseniz; O tanklardan besin takviyesini nasıl yapacaksınız? Doğrudan A ve B tanklarından takviye yaparak ec ayarlamak zor olur gibi görünüyor. Sanki eksik bir şeyler var gibi görünüyor.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 18:02   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
İbrahim bey Seracılıkla ilgili olarak Teşvik ve krediler var aratırma yaptınızmı_
Sisteniminizi kendi özkaynaklarınızla mı kuruyorsunuz?
İyi çalışmalar

güneşş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 19:41   #87
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sevgili malbman,

Kudret Bey biraz hızlansa bu tereddütler biraz daha azalacak. Kudret Bey in yeni sisteminde şamandralı depoda eksilen veya buharlaşan suyun yerine depoya gelecek her temiz su hacmi kadar A ve B tanklarından EC yi sabit değerde tutabilmek için gerektiği kadar A ve B stoklarından dozajlama yapıyor. Yani EC' yi hep ilk ayarladığınız EC değerinde sabit tutmayı garanti ediyor. Bu sisteme pH kontrolunuda ilave edeyim diye epey uğraş verdi ama bana göre pH ayarlaması manuel kontrolle de yapılabilir. Ama Kudret Bey bakarsınız bir spektrofotometre yapar bu dertlerin hepsinden kurtarır amatörleri.

İbrahim Bey,

Sulama sisteminde bana göre ters olan fitrenin durduğu yer. Filtreyi driplerin tıkanmaması için oraya koyduğunuzu düşünüyorum ama geri dönüş sularınız hiç bir filtrasyona tabi tutulmadan şamandralı depoya alırsanız kısa sürede yabancı partikülle dolup çamurlaşır. Bence asıl olan sizin şamandralı depodaki besin eriyiğinin çok temiz olması lazım. Yoksa kısa süre içinde pompanız arızalanır, eğer basma hattına mutlaka bir filtre koyacağım diyorsanız o yerinde kalsın ama bir adet filtrede dönüş hattına koyun. Bu EC kontrolü içinde gerekli. Kuyudan şamandıralı tanka aldığınız temiz suyu ölçebilecek bir düzenek tasarladınız mı? A ve B tankından bilinçli takviye yapabilmeniz için bu gerekli. Kolay gelsin.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 19:59   #88
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Sarıcan,

Kudret hocamın o çalışmasını bir an önce bitirmesini bekleyenlerden biri de benim. Hatta bu gün yarın bir mesaj atıp son durumu sorayım diyordum. Spektrofotometreye gelince, valla üstüne düşerse Kudret hocamın onu da yapacağından hiç şüphem yok.

Ama Kudret hocam cihazı tamamlayıncaya kadar İbrahim bey ne yapacak? Sanırım A ve B tanklarından sonra bir tane de hazır besin eriyiği tankı koymak gerekiyor. Yani, atıyorum 500 litrelik bir tank konup ec istenen düzeye ayarlanır ve depodaki besin eriyiği eksildikçe şamandıra açılır ve ec seviyesi sabit olan eriyikten gerektiği kadarı tanka eklenir.

Bunları birileri önceden düşünmüş olmalı değil mi sizce de? Amerika'yı yeniden mi keşfediyorum yoksa?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 20:27   #89
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sevgili malbman,

Depoya besinli eriyik takviye etmek riskli. İstemediğiniz EC değerleri ile karşılaşmak mümkün olur. Bence temiz su ilavesi ile eksilen su tamamlanmalı, yapılan EC ölçümünden sonra kotrollü olarak A ve B tanklarından manuel dozajlama ile istenilen EC değerine ulaşana kadar ilaveler yapılmalı.

Aslında spektrofotometre olmadan geri dönüş suyunun böyle takviye edilmesi bile bazı riskler içeriyor. Başlangıçta olmasa bile belirli bir süre sonra besin eriyiği istenilen formülün çok dışında değerlere ulaşabilir. Örnek vermek gerekirse EC=2.0 olan bir sürü besin formülü oluşabilir ama bu formül yetişdirdiğimiz bitkinin istediği formülmüdür o tartışılır tabii ki.

Profesyonel sistemlerde spekrofotometre ile analiz yapıp eksilen değerleri ilave etmek gerek ama bununda bir maliyeti var. Bu yüzden Kudret Bey onu da yapsın diye dua etmek gerekecek.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 20:34   #90
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

sn.sarıcan;
öncelikle uyarınız için teşekkür ederim,dönüş suyuna filtre koymayı düşünmüştüm ama planı çizerken koymayı unutmuşum..
bildiğiniz gibi dönüş suyu kendi akarı ile depoya dökülecek basınç olmayacağı için oraya filtreyi nasıl koyacağız basınç olmadan filtreden su nasıl süzülecek bir önerisi olan varsa bilmek isterim,,,,

sn.nalbman; şamandra konusunda benimde tereddütlerim var dediğinize katılıyorum belki şöyle bir çözüm olabilir...şamandra koymadan depo besin değerlerini 1-2 gün kontrol edip azalan suyu kendimiz takviye ederek tekrar PH ve EC ayarlayıp sisteme veririz...500 lt.lik bir yedek depo yapsak bile depodaki suyun ayarları ana depoya katılınca ayarlar yine bozulacak.değilmi oda çözüm değil gibi...

A ve B tanklarındaki besinleri ana depoya elle katmayı düşünüyorum şimdilik bir otomasyon yapamayacağım....

ilginize teşekkürler önerilerinizi bekliyorum...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024