agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2009, 21:09   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Sevgili Sarıcan, evde makara konusu oldum,
Ev halkı domates çıkmayacağı, olmayacağı konusunda birleşti, artık bıraktım işi gücü , tek derdim var yarım kilo domates alsam ben bu işi kıvırdım diyecem
Azman gibi oldu, tık yok
Hydroponic code kısmına kesin ekleyeceğim, ''doğru türü seçiniz''

Bu arada domates kökü yeniyor mu? Bir şeye faydası var mı? Yumurta kırsam nasıl olur? Domates çıkmazsa bir işe yarasın

Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:36   #62
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Bende senden farklı değilim. Kasım ayından bu tarafa uğraşıyorum. Altı aydır çilekten toplam 8 adet hasat ettik. Domatesden ise geçen iptal ettiğim paralel saksı sistemimde 9 adet yeşil domates yavruları vardı onları alıp güneşete kızarmaları için koymuştum. Onların dışında hasat yok ama allahtan bu ara fidenin biri halime acıdı da 8-10 tane meyve tuttu. Ama neresinden bakarsanız bakın altı aylık emek ve harcadıklarımı sayarsanız 24 ayar altın fiyatına domates yiyeceğiz. Ama onların kokusunu duymak, her sabah gidip onlarla oynamak bütün stresimi alıyor. Başka türlü dayanamazdım herhalde emekliliğe. Senin köklerden olsa olsa köse dedeye sakal olur gördüğüm kadarıyla

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 21:46   #63
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Senin köklerden olsa olsa köse dedeye sakal olur gördüğüm kadarıyla
OFF...offf krize soktun beni sayın üstadım,çok yaşa
en kötü ihtimal pazardan salkım domates alıp, ev halkına göstermeden domates bitkime yapıştıracam

Eski 01-05-2009, 22:34   #64
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Birader, senin çiçekler nemsizlikten boş çıkıyor haberin olsun. Havada yeterince su buharı yok sanırım. En ilkel şekilde, çaydanlığın altına su koy, kapağını kapat ve ibriği domatlara dönük şekilde buhar çıkarttır. Tabii çiçek açmadığı zaman.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 23:21   #65
Ağaç Dostu

Sevgili malbman, dediğini uygulayacağım çok teşekkürler, aynı problem sayın sarıcanda da var sanırım, ayrıca hergün birkaç kere fıs fıs ile su fışkırtayım diyorum,onunda faydası olu belki.

Eski 02-05-2009, 08:24   #66
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Çiçeklerin üstüne su gelmesin. Polenler yapışır, tozlaşma işi başka baharlara kalır ona göre

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 19:59   #67
Ağaç Dostu

29.gün değişiklikleri

Bugün yoğun yaprak çıkışının oldukça azaldığını, tomurcukların sayısının inanılmaz derecede arttığını gördüm,tomurcuklar öyle bir artmış ki her fide de yaklaşık 15'e yakın toplam 30'a yakın tomurcuk var, bundan sonra uzama artık eskisi kadar hızlı olmayacak, bunun nedenlerini düşündüğümde;
1)ec değerini arttırmadım, hala 1,8 olduğunu varsayıyorum, varsayıyorum diyorum çünkü ecmetrem yok,(envor beyin tarifine göre 1,8)ec değeri düşük geliyor olabilir.
2)besin kabının boyutları yetersiz geliyor olabilir.
3)yukarıdakilerin hiçbiri olmayıp, artık domates bitkisinin ergenlik çağına geçmesi ve artık tomurcuklar üzerine yoğunlaşacağından,

1 ve 2 veya 1+2 de olabilir ancak bana 3 daha yakın gelmekte, bekleyip göreceğim, umarım domates bitkim ırkını sürdürmek için biraz çaba gösterir

Eski 02-05-2009, 20:52   #68
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alan Parsons Mesajı Göster
Şu ana kadar 6-7 çiçek ampulu çıktı, hepsi boştu
.
Net bir resim çekinde iki kelam da biz edelim

Benim domatesler 4. çiçek salkımını çıkarttı bir ayda da, ayıptır söylemesi, ondan dediyim

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 21:11   #69
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
53. nolu mesajda benim içi boş ampullerin resmi var Envorcum. Korktuğun için senin domates güzellerinin resmini koyamıyorsun foruma değil mi? Nazar boncuğuda taktık, daha ne yapalım seranın son halini görmek için.

Düzenleyen Sarıcan : 23-05-2009 saat 22:28 Neden: isim düzeltme
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 21:16   #70
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Sarıcan, resimleri ekliyeyim, yarın da bir felaket bekliyeyim değil mi?

Tamam, bir deneme daha yapalım, az sonra resimleri ekliyeyim, bakalım başlarına bir şey gelecek mi?

Eski 02-05-2009, 21:25   #71
Ağaç Dostu

Patlak ampuller

Azman bitkim bana izin verdiği ölçüde bu fotoğrafları çektim, bunun gibi daha çok var

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2009, 22:58   #72
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Alan parsons, bence iklimden, fotosentezini tam olarak yapamıyor, gövde de kavallaşmış. Ayrıca çok da sıkışık bir ortamda. Tek bir fidemi o?

Eski 03-05-2009, 10:22   #73
Ağaç Dostu

Sayın envor üstadım,
2 fide var sistemde, acemiliğime deneyimsizliğime verin, ilk denemem olduğundan biraz yer konusunda cimri davranmışım affınıza sığınarak öğrenme amaçlı bir kaç sorum olacak,
Fotosentezi tam olarak yapamadığını farzedersek, yine de bu kadar büyürmüydü? boy kısalığı vb. yaprak problemleri, kök problemleri beraberinde olmazmıydı?kısacası fotosentez yetersizliği olsa azmanlaşırmıydı domates bitkim,
Gövde kalınlaşması, kavallaşması birbirinden farklı mıdır?
Gövde kavallaşması sanırım kötü birşey ve geriye dönüşü olmayan bir problem sistemi komple sıfırlayayım mı? Bu domatesten hayır gelirmi artık?
Yeni fidelerle tekrar deneyeyim mi?

Düzenleyen Alan Parsons : 03-05-2009 saat 12:19
Eski 03-05-2009, 23:08   #74
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Alan Parsons, bitkiniz fotosentezi yapıyor, ama tam olarak yapamıyor, (Şimdi bu ne demek diyorsunuz, nasıl bir cümle kurmuşsam artık)

Şimdi bir domates gibi büyümek var, birde ot gibi büyümek var,, sizinkisi ot gibi büyüyor Yapabildiği fotosentezle anca bunu başarıyor.

Domatesden hayır gelir tabi, fideyi teklersen vede güneşe çıkarırsan, sorularına daha detaylı cevap yazacağım ama ne zaman, (az sonra değil) en kısa zamanda

Eski 05-05-2009, 09:09   #75
Ağaç Dostu

03.05.2009 günü sistemi sıfırlama kararı aldım,ancak o kadar büyüttükten sonra içimde elvermiyordu ama domateslerimden de soğumuştum, ben de sıfırlama yerine deneme yapmak istedim, tekrar radikal bir budama yaptım, olacakları görmek istedim,fotoğrafları ilerleyen günlerde koyacağım.Bir de internette bu resmi gördüm, kadıncağız çok mutlu ama sanırım onunda benimle aynı problemi var.Tek tük domates var, ama kalıbının mahsülünü vermemiş.

Eski 05-05-2009, 20:21   #76
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
kadıncağız çok mutlu ama sanırım onunda benimle aynı problemi var.Tek tük domates var, ama kalıbının mahsülünü vermemiş.
Kalıbının mahsülünü verecek bence, üzerindeki çiçeklerin ve bitkinin yaprak haritasının bana söylediği bu Oturak cinsi bir domates çeşiti, yalnız domatesler büyümeye bşlayınca dallar çökecek, bakalım kadıncagız o zamanda mutlu olacak mı?

Eski 16-05-2009, 09:20   #77
Ağaç Dostu

Domates bitkimin, terasa çıkarmama rağmen çiçek açmaması üzerine sistemi dün itbariyle sıfırladım, siz değerlerli arkaşlarımın görüşleri doğrultusunda iklimlendirme hatalarım olduğunu düşünüyorum, ayrıca yanlış kap seçimi vb. ufak tefek hatalarımda oldu.
Bir süre ara verceğim, tekrar iştahım kabarana kadar, ev halkının direncini kırana kadar çalışmalarım sadece zihnimde şekillenecek, gelişecek.

Topraksız tarımın, topraklı tarıma göre daha zor, daha sofistike oluğu kesin. Forum sayfalarını okudukça, kolay olduğunu düşündüm, iştahım kabardı, hemen işe koyuldum ancak önemli hatalar yapmış olacam ki domatesime çiçek açtıramadım, yeni başlayan arkadaşlara ve kendime ''daha yavaş ve sabırlı hareket etmenin'' önemini vurgulamak istedim.
Ayrıca ''topraksız tarım'' bölümündeki çok önemli bilgileri bizlerle paylaşan üstad kıvamındaki çok değerli arkadaşlar, bu bilgilere belli bir olgunluk neticesinde deneyimleri ile ulaşıyorlar, bu bilgileri hap gibi alıp yutmak her zaman ve herkeste işe yaramayabiliyor.
İlk başarısız denememde çıkarttığım sonuçlar;
1)İklimlendirme en önemli etmen, kapalı ortamlarda yapılan denemeler (oda,balkon vb.), açık ortama göre daha başarısız oluyor.
2)10 kere düşünüp,1 kere hareket etmek size para ve zaman kazandıracaktır. Bazı arkadaşlar, durgun su sistemini denemeden, ilk olarak akan su sistemi ile başlıyorlar, kanımca bu bir kumar, mutlaka başarısız olacaklar demek istemiyorum, durgun su sisteminde piştikten sonra, hap olarak aldığımız bilgileri sindirdikten sonra ''akan su sistemi'' gibi daha uğraşverici ve daha maliyetli sistemlere geçmenin uygun olacağını düşünüyorum.

Düzenleyen Alan Parsons : 16-05-2009 saat 09:52 Neden: ekleme
Eski 16-05-2009, 09:52   #78
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Bırak düşünmeyi Usta... Tekrar başla.... Yeniden.. Again and Again...
Edison bir kere denedi başarılı oldu ? mu sanıyorsun....
Bence sen ilk seferde 2 domatesin yanlış ortamlarda dahi bu kadar büyütülebileceğini göstermiş oldun... Şimdi artık şuna canı gönülden inanıyorum... Sen bu işin mektebinde okuyan insanlardan 10 kat daha bilgilisin...

Başlamak yolun yarısı.... Yarın çok güzel bir pazar günü... Yeniden dene arkadaşım....

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 22:16   #79
Ağaç Dostu

lokmanbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2006
domat tomurcuklanma devresine girdiğinde hatta tohur tuttuktan sonra kızarma döneminde köklerinin aşırı sıvı ortamda kalması malesef azmasına sebep olur. başka bir deyişle bol bol dal yaprak oluyor. bu yüzden tankı 3-5 dakka besinli tuttuktan sonra tamamen tahliye edin. epey bir süre(süreyi tank içindeki nem tamamen sıfıra inmemek üzere kendiniz ayarlayın) bu şekilde kalsın. hava sirkülasyonu olmadığını düşünüyorum ki tankın içindeki nem köklerin yapısının bozulmasını engelleyecektir. bir miktar susuzluk çekmek bitkiyi su stresine sokacaktır. bitki yaratılış gereği alarm verecek ve neslini devam ettirme güdüsüyle tohuma gitmek isteyecektir; bunun için meyveye duracak. tabi su stresine sokmaktan maksat bitkinin meyve içinde kullanacağı nem ve besini de kesmek değil yazın geldiğini havadaki ve topraktaki sıvı miktarının azaldığını anlatmak yani artık meyveye dur be kardeşim demek...

lokmanbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 13:24   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın Sarıcan, resimleri ekliyeyim, yarın da bir felaket bekliyeyim değil mi?

Tamam, bir deneme daha yapalım, az sonra resimleri ekliyeyim, bakalım başlarına bir şey gelecek mi?
Olmaz envor!

Bu, kavgada bile yapılmaz!

O fotoğraflar buraya konulup da, görenlerin boğazları yutkunmaktan şişirilmez!

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024