agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2009, 00:13   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Tamam anlaştık. Dükkanda belki modem bile vardır. Köşe bucak bir şeyler çıkıyor. : )

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 21:09   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
23. Gün

Budamadan sonraki ilk fotoğraf
Boyu 1 metreyi aştı, ancak hala çiçek namına bir şey yok, umarım boşa yetiştirmiyorumdur
Çiçek ampullerinin içleride boş çıktı..gövde kalınlığı 4 kurşun kalem kadar, ana gövdeden 2 kalın gövde daha oluştu..
Köklerin hacmi yaklaşık 3,5litre kadar, en başta 15litre EC solüsyonu koyarken şimdi, 12 litre solüsyon almıyor..
Açıkçası biraz ürkmeye başladım, bu hobi göründüğünden daha zor..
Sanırım domatesin boyu en büyük sıkıntım olacak,
ayrıca solüsyonu değiştirmek zor oluyor, değiştirme sırasında domatesler eğiliyor
bu nedenle japon sobalarının gaz depolarına, gaz doldurmak için plastik bir aparat vardı, onu arıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Alan Parsons : 26-04-2009 saat 23:00 Neden: ekleme
Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 21:17   #33
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar...sizlere bir sorum olacak, domatesin 23.günü yukarıda, bir domates aşağı yukarı kaçıncı ayında çiçek açar, kaçıncı ayında meyva alabilirim. ****** iklimlendirme koşulları çok önemli değişkenlik arzedebilir ama aşağı yukarı bir fikir verirseniz sevinirim.
çünkü bu hızla giderse 3-4.ayın sonunda benim evimin tavanı yetmeyecek,solüsyonu koyduğum saklama kabı(15litrelik) yetmeyecek...

Eski 26-04-2009, 22:24   #34
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Üstat senin bu domatesin cinsi çok değişik geldi bana. Bu domates ağacı olmasın sakın. Kökler çok sağlıklı görünüyor. Asıl ilginci gövdedeki dalların yapısı. Sırık domatese benzemiyor hiç. Kollar birbirine çok yakın. Tohumdan yetiştirdiyseniz cinsi bellidir zaten. Boyunun çok fazla uzayacağını zannetmiyorum. Hiç tomurcuk belirtisi yok mu?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 22:30   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Üstat senin bu domatesin cinsi çok değişik geldi bana. Bu domates ağacı olmasın sakın. Kökler çok sağlıklı görünüyor. Asıl ilginci gövdedeki dalların yapısı. Sırık domatese benzemiyor hiç. Kollar birbirine çok yakın. Tohumdan yetiştirdiyseniz cinsi bellidir zaten. Boyunun çok fazla uzayacağını zannetmiyorum. Hiç tomurcuk belirtisi yok mu?
sevgili sarıcan, pazardaki köylüden 4 tane fide olarak aldım, iki tanesini toprağa,2 tanesini topraksız teşkilata yerleştirdim, aradan geçen 23 günde, topraktaki fideler ile topraksız teşkilattaki fideler arasında kokusu dışında tek bir benzerlik yok,
Yaprak renkleri, şekilleri, bitkinin boyu, dallar arasındaki mesafeler, yaprak sayıları, gövde kalınlığı, herşey tamamen birbirinden farklı.sanki tamamen farklı cins gibiler, hatta her ikisine domates demek bile zor
''ne cins diye'' köylüyede sormadım,
tomurcuk var ancak uzunca bir süredir sessiz sedasız bekliyor, bazılarınında içi boş..
''Domates agacı'' ??? Korkutma beni,ev de olur mu?
Hydroponic code kısmına eklemem gereken bir bilgi daha

Düzenleyen Alan Parsons : 26-04-2009 saat 22:47 Neden: ekleme
Eski 26-04-2009, 22:44   #36
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Güzel bir domatese benziyor. Pembe domates çıkarsa şaşırmayın. İlk çıkan meyvesinden tohum almayıda ihmal etmeyin. Bakarsınız tohum isteriz sizden. Çünki çok sağlıklı görünüyorlar, meyveside sağlıklı olur herhalde. Çiçeklerlede yakında tanışırsınız, çiçeklenme olunca döllenme oluşması için salkımları minik fiskelerle silkelemeyi ihmal etmeyin.

Eski 26-04-2009, 22:49   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
minik fiskelerle silkelemeyi ihmal etmeyin.
Sevgli sarıcan, çiçeklere hava püskürtsem olur mu?( camsil kutusu ile)

Eski 26-04-2009, 22:54   #38
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hayır, parmağınız veya ince bir çubukla salkımı incitmeden hafif hafif vurmanız yeterli, hatta çiçeği gıdıklayabilirsiniz Ben bazen gıdıklıyorum çünki.

Eski 26-04-2009, 22:57   #39
Ağaç Dostu

PDA cı mı olduk şimdi
domates ağacı olayında biraz aydınlatabilirmisin,bu agacın boyutları nedir?

Eski 26-04-2009, 23:14   #40
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Domates ağacı manyak bir şey, 100 m2 bir yer lazım.

Domates ağacı
http://www.agaclar.net/forum/showpos...1&postcount=42
Ama denemek istiyorum.

Eski 26-04-2009, 23:32   #41
Ağaç Dostu

Benim ki umarım domates ağacı değildir. Gözüm korktu

Eski 27-04-2009, 14:03   #42
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sanmıyorum. Ama siz kalınlığını söyleyince aklıma takıldı.
Ben geçen yaz kasa toprağıma bir domates dikmiştim.
Aradan geçen 1 ay zarfında domatesim boyu 40 cm olup kalınlığı işaret parmağım kadardı...
Daha önce bu kadar kalın gövde görmemiştim. Aradan 15 gün sonrada meyveye dönüp çok güzel 5 - 6 domates verdi... Bizde afiyetle yedik...
Merak ettim acaba cinsini bilen varmı.?
Biraz araştırıp foto. larını ekledim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Acarextt03 : 27-04-2009 saat 14:09 Neden: foto ekleme
Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 15:56   #43
Ağaç Dostu

sayın Acarextt03, çok benziyor bendekilere,sanırım aynı tür.yukarıdaki resimler topraklı saksılarda olsa gerek,topraksız olsaydı sanırım yapraklar bendeki gibi sık olacaktı.

Düzenleyen Alan Parsons : 27-04-2009 saat 15:58 Neden: ekleme
Eski 30-04-2009, 19:51   #44
Ağaç Dostu

27.gün

Daha açan çiçek yok, dallar oldukça kalınlaştı, yoğun yaprak çıkışı devam ediyor,alt yapraklar biraz eskidi,önerileriniz üzerine budama yapmıyorum,ancak domatese hakimiyet oldukça zorlaştı solüsyonu değiştirmek gitgide daha da zorlaşıyor

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2009, 20:33   #45
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Alan Parsons, o besin tankı çok küçük kalmış. neredeyse her gün besin değiştirmeniz gerekecek yakında. Daha derin bir tanka aktarma şansınızı bir zorlayın bence.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 22:48   #46
Ağaç Dostu

27.gün

daha net fotoğraflar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Alan Parsons : 30-04-2009 saat 23:20 Neden: başlık ekleme
Eski 30-04-2009, 23:12   #47
Ağaç Dostu

Sevgili malbman,
Benimde kafama takılıyor ama nasıl bir kaba koyacağımı şaşırdım, daha 1 ay bile olmadan 17ltlik kap yetmiyorsa, değiştireceğim kapta 1-2 ay sonra yetmez.
Sanırım fazla oksijen vermekte ev içi üretim için pek uygun değil, ayrıca bundan sonra daha hızlı bir büyüme bekliyorum, nedeni ise; kökler küçük iken, hava taşından çıkan kabarcklar köklere uğramadan yüzeye çıkıyordu, (orta hatta birleşiyorlardı, bu nedenle kökler orta hattan daha yoğun miktarda çıkmışlardı) şimdi ise her iki hava taşının üzerine kökler çöreklendi, köklere dikkatli bakıldığında kökler arasında stabil-durağan çok sayıda minik hava balonları var, ayrıca tüm çıkan hava balonları kökler ile bir şekilde temas halindeler.hava taşlarından yararlanım arttı hatta maksimum düzeyde.Tek hava kabarcığı ziyan olmuyor

Düzenleyen Alan Parsons : 01-05-2009 saat 08:20 Neden: ekleme
Eski 01-05-2009, 08:33   #48
Ağaç Dostu

Fazla bir deneyimim olmadığını tekrar hatırlatarak bir konuda yorum yapmak istiyorum, Sanırım Hava baloncuklarının mekanik etksini de unutmamak lazım, Sayın envor köklerin hareket halinde olmasının iyi olduğunu bir kaç kez farklı konu başlıklarında belirtmişti.
Hava balonukları köklere vurarak, kökleri gıdıklamakta, devamlı titreşim ve hareket hali sağlamakta, bununda büyümeye önemli etkisi olduğunu düşünüyorum. Tabi ki akan suya göre hareket mukayese edilemez, ancak köklerin milimetre cinsinden boyutları düşünüldüğünde, kökler için akan su modeli sistemin içinde olduğunu düşünüyorum.

Eski 01-05-2009, 08:39   #49
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Antalya'da IKEA varsa, benim domates ve marul sistemlerinde kullandığım plastik kaplardan alabilirsiniz. Ben IKEA'dan almıştım. Yaklaşık 40 lt. su alıyor ve çok da ucuzlar. Sanırım 6 TL falandı fiyatları.

Eski 01-05-2009, 10:35   #50
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Sayın Alan Parsons,

Domateslerin o kadar büyüyüp çiçek açmaması çok ilginç. Bence güneş alması yetersiz ve bu sebeple çiçek açması için gerekli besin elemetlerini alamıyor ya da tohumun yapısıyla ilgili bir sorun olabilir. Bence hazır fidelerle tekrar dikim yapsanız iyi olur. Çünkü normal şartlarda bir ay sonunda en az 3 salkım çiçekli olması gerekirdi...

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:55   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akya Mesajı Göster
Sayın Alan Parsons,

Domateslerin o kadar büyüyüp çiçek açmaması çok ilginç. Bence güneş alması yetersiz ve bu sebeple çiçek açması için gerekli besin elemetlerini alamıyor ya da tohumun yapısıyla ilgili bir sorun olabilir. Bence hazır fidelerle tekrar dikim yapsanız iyi olur. Çünkü normal şartlarda bir ay sonunda en az 3 salkım çiçekli olması gerekirdi...
Sayın Akya;
Antalya Kemerdeyim, sistem terasa bakan odada,sabah güneşin doğuşu ile güneş almaya başlıyor, 13:00-13:30' a kadar güneş alıyor,sanırım yeteridir, sistemi terasa çıkartarak sabah saatlerinden itbaren 19:00 a kadar güneş aldırabilirim, ama yazın kavrulur diye çıkarmıyorum.
Çicek ampulleri, veya başlıkları var ama içleri boş çıkıyor,

Eski 01-05-2009, 11:01   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akya Mesajı Göster

normal şartlarda bir ay sonunda en az 3 salkım çiçekli olması gerekirdi...

Bu konuda fikirleri olan arkadaşlar varsa, görüşlerini öğrenmek isterim, haybeye beslemeyelim domatesi,
Moralim altüst oldu

Eski 01-05-2009, 12:08   #53
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Doktor dedi ki "Ne yerse yesin ..." Hemen moral bozmak var mı? Ben ilk kurduğum sistemi fideleri ile birlikte komple kaldırdım sıfırdan yenisini yaptım. Hemde tohumdan çimlendirerek.

Hazır fide aldığın için domatesin cinsini bilmiyorsunuz, en büyük handikap bu. Mevcutta iki kök fide var ama kolları sayınca sanki beş altı kökmüş izlenimi veriyor. Cinsini bilmediğiniz için koltuk alma yapıyormusunuz bilmiyorum.

Deponun dışından göründüğü kadarıyla köklerin de maşallahı var. Bence siz sistemi terasa çıkarın, bu arada besin deposunun eni boyu aynı ama derinliği fazla olan cinsini aynı depoyu aldığınız yerde bulabilirsiniz. Ortak kapak kullanımı için ondan alın ve depoyu biraz büyütün.

Gördüğüm kadarıyla çok sağlıklı domatesler yiyeceksiniz. Domatesler çıksın ki tohum alalım sizden değil mi? Benim yeni fidelerimin birinde de dediğiniz gibi tomurcuklanma oluştu ama tomurcuğun ağzı açıldığı halde çiçeklenmedi. İçi boş gibi duruyor. İki cins tohum çimlendirmiştim ama çimlendirdikten sonra karıştırdım.

Biri Anadolu tohumculuğun Super Marmande cinsi, biri ise köyden gelen domatesten kendim tohum almıştım. Belkide köyden gelen domates, bilemeyeceğim ama ilk tomurcukların içi boş. Bende sizin gibi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2009, 12:12   #54
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Odanın içindeki karbokdiosid yeterli gelmiyor olabilir seralarda havalandırma da bu yüzden yapılıyor. bence terasa çıkarıp üstlerine de gölgeleme yapmanız kavrulmanın önüne geçer.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 12:52   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:

Hazır fide aldığın için domatesin cinsini bilmiyorsunuz, en büyük handikap bu. Mevcutta iki kök fide var ama kolları sayınca sanki beş altı kökmüş izlenimi veriyor. Cinsini bilmediğiniz için koltuk alma yapıyormusunuz bilmiyorum.
Sevgili sarıcan koltukalma yapıyorum, resimde görünen dallar, koltuk arasından çıkan dallar değillerdi, hep ana gövdenin 2'ye,3'e ayrılması ile oluştu.

Eski 01-05-2009, 12:54   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
Odanın içindeki karbokdiosid yeterli gelmiyor olabilir seralarda havalandırma da bu yüzden yapılıyor. bence terasa çıkarıp üstlerine de gölgeleme yapmanız kavrulmanın önüne geçer.
Sanırım ağır basan düşünce terasa çıkartmak ve besin deposunun büyütülmesi, ilk etapta terasa çıkaracağım domatesi.teşekkürler görüş ve önerileriniz için

Eski 01-05-2009, 13:45   #57
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Çiçek ampulleri boş mu çıkıyor yoksa yanmış gibi kuruyup gidiyor mu? Eğer öyleyse nem yetersiz geliyordur. Gerçi Antalya gibi yerde nem yetersiz geliyorsa, biz burada ne yapalım o da ayrı bir konu

Eski 01-05-2009, 15:48   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Çiçek ampulleri boş mu çıkıyor yoksa yanmış gibi kuruyup gidiyor mu? Eğer öyleyse nem yetersiz geliyordur. Gerçi Antalya gibi yerde nem yetersiz geliyorsa, biz burada ne yapalım o da ayrı bir konu
Şu ana kadar 6-7 çiçek ampulu çıktı, hepsi boştu
Kafam biraz karışık, acaba domates bitkisi, yaprakların dalların büyüme olayına takıldı da çiçeği es mi geçiyor, belki yukarıdan çıkacak yapraklar biraz normal sayılara düştüğünde, boy ve dal uzaması eskisi gibi hızlı olmadığında çiçek açar Tamamen kararsızım, terasa çıkarmanın iyi olacağını düşünmeme rağmen terasa çıkartmaktan vazgeçtim,bekleyip görmek istediğim bazı olaylar .

Eski 01-05-2009, 20:23   #59
Ağaç Dostu

Köklerin son hali

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2009, 20:39   #60
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Yakında biz bu sakalları değirmende ağartmadık diye hava atarsınız Domates olmasa da ne gam. Sizin sakallarınız parayı götürür

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024