agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2009, 20:28   #211
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Todor,

Budama işini biraz daha açarmısınız? Budamayı ilk çıkan ilk budanır metodu ile mi budamalı? Ben bir kaç tane yaşlı kollardan budadım ama metodolojiyi bilmediğim için fazla ileri gitmedim. Her ocakta zaten üç veya dört tane kol var. Budama için bir metod söyleyebilir misiniz?

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 20:41   #212
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kökleri havalandırmanın önemi

Sn. Nariçi,

Domatesler de yanlış havalandırma yaptığımı keşfettim. Hatta deney olsun diye eski kullanılmış besin eriyiğini tekrar doldurdum sisteme. Şimdiki iyileşme o eski sıvıda oluyor hemde. Buda kökleri havalandırmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Büyük bir ihtimalle sizinde başınıza gelen olumsuzluk ta yeterince havalandıramamaktan geldi. Çünki perlit çok ilginç bir malzeme, damla sulama ile besin havalandırılarak damladığı için bir problem yaratmıyor ama sizin yaptığınız ağaç sisteminde kökler yeterince hava aldımı emin değilim.

Ben perliti terkettikten sonra şimdi kullandığım malzeme köklerin havalandırmasını mükemmel sağlıyor. Çünki taneler çok iri ve aralarında büyük hava boşlukları oluşuyor. Bence sizde deneyin derim. Fideler sizin fideler, ağaç aynı ağaç modeli, tek farklılık ortamda.

Eski 09-02-2009, 20:42   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İlk çıkan ilk budanırı bilmiyorum valla.

O kollar (stolonlar) çileğin yayılmak için kullandığı organlar. Kol değdiği yerden köklenecek ve yeni bir bitki oluşacak. Fakat sizin kurduğunuz sistemde kolların köklenebileceği bir yere değmesi mümkün değil. Zaten sizin amacınızda bitkiyi üretmek değil, meyve toplamak. Bu yüzden kol oluşumuna izin verilmemeli. Böylece bitki aldığı tüm besini çiçeğine ve meyvesine gönderebilir. Yoksa besinin bir kısmı kollara gidecek, bu da meyveye olumsuz etki yapacak.

Budama için, mümkün olduğunca dipten kesmelisiniz. Bu işlemi budama makası veya küçük temiz bir yankeski ile yapabilirsiniz. Resimde göstermeye çalıştım ama siz kolun o kadar uzamasını beklememelisiniz. 5-10 cm uzunluğa ulaştığı zaman kolları almanız gerekir.

Name:  stolon.JPG
Views: 6124
Size:  17.9 KB

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:31   #214
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çileklerde stolon oluşumu henüz yok. Zaten çilekler birinci yılında, henüz fide durumundalar. Dışa doğru ip gibi sürgün verirse onları budamak gerekli. Todor'un koyduğu resimdeki kol fidesi bu sürgün ucunda oluşuyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:48   #215
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çok teşekkürler,

Benim fidelerde henüz stolon oluşumu yok Sn. Nariçi' nin dediği gibi. Çünki fideleri Sn. Nariçi benden daha iyi biliyor. Ben yeni sürgün derken yapraklardan bahsetmiştim. Yeni kuvvetli yapraklar çıkınca, ilk dikkilen zamandan kalan dipte kalan bir kaç yaprağı budadım ben. Onun dışında şimdi budama yapmama gerek yok o zaman.

Eski 09-02-2009, 22:48   #216
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Kol dışında budamaya gerek yok, aynen öyle, yaprak çoğalsada budamaya gerek yok. Kol sürgünleri dışında. (Ama yinede teknik yönden uzmanların bilgisi varsa bilmiyorum.) İyi akşamlar.

Eski 12-02-2009, 11:44   #217
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Domateslerde son durum

Domatesler her geçen gün daha iyiye gidiyor. 2 nolu paralel saksının büyüme noktası sanki kurtulmayacak gibi ama yinede yapraklarda düzelme var. Diğerleri neredeyse tamamen düzeldi. 1,2,3 ve 4. saksılarda ikinci salkım çiçeklenmeler devam ediyor. Diğerlerinde henüz bir şey yok.

Torftaki saksıların biri hiç meyve yapmadı ama herhalde güneşe uzanmak için anormal bir boy uzaması yaptı. En uzun fide durumunda şimdi. Yapraklarıda güzel ama meyve ve yeni salkım gelişmesi yok, sadece güzel domates kokulu yaprakları var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:21
Eski 12-02-2009, 11:55   #218
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Torftaki domatesler ve marullar

Marullar çok yayılmışlardı, biraz seyrelttim. Yoğurt kabından akan su straforun üzerinde yapraklara temas ediyordu. En alt yapraklar biraz bozulacak gibi idi. Bu yüzden biraz ortalığı toparlıyayım dedim.

Aslında bu straforu da su üstünde yüzmekten kurtarmak istiyorum ama youtube' da seyrettiğim videoda su üstünde yüzüyorlardı diye dokunmadım şimdilik. O videodaki sistemde, o kadar büyük bir sahada suyu ve kökleri nasıl havalandırıyorlar merak ettim doğrusu?

Çilek ağacının yanında görülen fide bahsettiğim hayırsız fide. Uzayıp gidiyor ama faaliyet yok. Bu arada nane de aynı pozisyonda sadece uzuyor, nanesinden faydalanabilirmiyiz bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:22
Eski 12-02-2009, 14:40   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Havalandırma için bir küçük tiyo;
Motorun emişinden hemen önce verin havayı. Hava ile beraber salyangazo giren su, çok daha fazla hava tutacaktır.

Straforların yoğunlukları değişik. Sizin straforunuzun kalınlığı ve yoğunluğu yeterli değil ise, üzerine ağırlık bindikçe suya batması kaçınılmaz. Mesela en düşük yoğunluktaki straforun 1 m3 hacimi 10 kg geliyor. Yani suyun %1 ağırlığında.

Siz belki, ikinci bir strafor tabası koyarak bitkinin suya batmasını önleyebilrsiniz. Nihayetinde bitkileriniz daha büyüyecek ve iyice ağırlaşacak. Kök boğazlarının su içinde kalması soruna yol açabilir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 10:05   #220
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Tohum çimlendirmede süngerin ilginç performansı!

Tohum çimlendirmede süngerin ilginç performansı! Sn Malbman' ın gönderdiği Red Robin tohumlarını çimlendirip hem torfta hemde akan su kültüründe (Home Hyponica) denemek istiyordum.

Torfa şaşırtacağımı zorluk olmasın diye şişen tablette yapayım dedim, topraksız yapacağımı ise süngere koydum ve sera etkisi yaratsın diye her ikisini de tava yoğurt kabına koyarak tabanına domates için kullandığımız besin sıvısından koydum ve plastik kapağını kapatarak radyatör peteğinin üzerine koydum.

Tablet içine koyduğum Red Robin tohumu hala çimlenmedi ama süngere koyduğum hemen iki günde çimlendi. Onu hydroton doldurduğum bardağa transfer ederek gelişimini sürdürmesi için bıraktıktan sonra süngere bir üçüncü tohum daha koydum ve şişen tabletin yanına koydum. Aynı şartları yaşadıkları halde şişen tabletteki tohumdan yine ses yok ama süngerdeki yine çimlendi.

Yoğurt kabının içindeki diğer süngerlerde deneme yapmak için hıyar, biber ve çilek tohumuda var. Onlar henüz beklemede ama domates tohumu için sünger harika. Geçen haftada iki adet pembe domates tohumunu çimlendirmiş ve resimlerini paylaşmıştım sizinle.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:24
Eski 20-02-2009, 12:07   #221
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Domateslerde son durum 20.02.2009

Domatesler yaşadıkları travmadan sonra toparlanmaya çalışıyorlar. Paralel saksılarda 2.salkım çiçeklenmelerden henüz meyva oluşumu yok.

Kavanoz ve toftaki saksılarda çiçeklenme de yok. Halbuki onlar paralel saksıların yaşadığı sıkıntıları yaşamadılar. Torftaki fidenin biri şu an en uzun fide konumunda ama hiç çiçek ve meyve oluşumu yok.

Böyle giderse yer boşalsın diye iptal edeceğim. Paralel saksılarda tepeden çıkan yeni yapraklar sağlıklı çıkıyor, eski sararan yaprakların bazıları düzeldi ama bazılarında hala eski izler mevcut.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:26
Eski 20-02-2009, 12:43   #222
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çilek Ağacında, marullarda son durum ve Romantik Serseri Köşesi

Çilek ağacındaki bütün fideler yaprak gelişimlerini tamamladılar. Artık çiçeklenme bekliyorum. Şimdilik gelişimleri çok iyi.

Name:  DSCN2037.jpg
Views: 3516
Size:  62.5 KB

Marulları bir defa seyreltmiştim, şimdi beklemedeyim. Bir köşede ise nane fidesi uzayıp gitmekte. Yoğurt kabından bozma akan su kültüründe ise domates fidelerini çoğaltım, gelişme saksısı olarak kullanıyorum. Büyük olan koltuk alma işleminden köklendirdiğim fide, diğerleri tohumdan çimlendirdiğim pembe domatesler.

Name:  DSCN2038.jpg
Views: 6344
Size:  57.1 KB

Bu köşe ise Romantik Serseri köşesi. Eksik gelen çilek fideleri ve eksik gelen fideleri telafi için gelen delik yapraklı Mayer Limon fidesi. Geldiklerinden beri öylece duruyorlar. Çilek fidelerinin bir çoğu kurtulamadı. Mayer Limon ise verdiğim kargo parası ile Istanbuldan daha iyisini alabileceğim bir hilkat garibesi. Geldiğinden beri bir tek yaprak çıkmadı. Bu fide güya telafi fidesi idi. Fide satan arkadaşlar sipariş toplarken ellerindeki fidelerin durumu ve sayısını bilmeden sipariş almamalı.

Çilek fidesi siparişi vermeden özelinden miktar konusunda bir sıkıntı teyidini aldıktan sonra vermiştim siparişi. Zaman kaybına mı üzüleyim, aldatılmış hissine kapıldığıma mı üzüleyim, yoksa hata telafisi diye gönderilen sadaka fidenin kargo parası ve gelişim bozukluğuna mı üzüleyim. Kocaman botanik bahçesinde bundan başka bir fide yoktu herhalde. Minik olsun ama sağlıklı olsun bari. Bitkiye kıyamadığım için söküp atamıyorumda. Zaman zaman gelişimlerini sizlerle paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:32
Eski 21-02-2009, 14:21   #223
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Sn. sarıcan daha önce perlitten dolayı sorun yaşamıştınız size fikir vermesi açısından bir kaç resim ekliyorum.

Eklenen Resimler

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 14:30   #224
Ağaç Dostu

derin's Avatar

çok basit bir sistemle iyi sonuç alınmış,burası Brezilya sanıyorum iklimin büyük önemi var.

Eski 21-02-2009, 14:43   #225
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Derin,

Pet şişe ile yapmışlar herhalde, birbirlerine birleştirme ve askı ile ilgili başka detay varmıy dı? Ayrıca kökleri havalandırmak içinde delik bırakmışlar herhalde. Sitenin adresini yazabilirmisin?

Eski 21-02-2009, 15:45   #226
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın Sarıcan çilek fideleri genç olduğundan çiçeklenme geç olur. Yaşlı kök olsaydı çabuk açardı ama bunlar fide. Birmiktar daha yaprak açmaları gerekir.

Derin'in resimlerinden birşey anlayamadım.

Eski 21-02-2009, 15:59   #227
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Aslında bu bende dosya olarak var site adresi olarak bilmiyorum,şöyle bir makale okumuştum brezilya da hydroponics çılgınlığı diye oradan almıştım.Bu dosyada çok sayıda resim var nasıl yapıldığını anlatıyor ben fazla olunca seçme resimleri koydum kısaca mantığını anlatıyım resimde gördüğünüz pet şişeler üst kısımlarından kesiliyor daha sonra havalandırma için karşılıklı iki pencere koyuluyor,birazdan ekliycem resimdeki gibi bitkinin koyulacağı cep yapılıyor,bu şekilde çok sayıda hazırlanan petler içerisi torf perlit türü bir karışımla dolduruluyor unutmadan altından 6 kadar delik açılarak suyun aşağı sızması sağlanıyor fileler havalaandırma deliklerine gelecek şekilde yerleştirliyor,yeni fideler için süngerle destek verilmiş.

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2009, 16:04   #228
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Kıyamadığınız süngerler konusunda sizinle aynı fikirde olan başkalarıda varmış.

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2009, 16:18   #229
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn sarıcan size bir bilgi daha aktarmak zorundayım ege üniversitesinde yapılan bir araştırmada katı ortam kültüründe yapılan topraksız tarımda zaman ilerledikçe tuzluluğun arttığı verimin düştüğü tespit edilmiş yine benzer bir araştırmada yatay torba kültürü ile dikey torba kültürü karşılaştırılmış yatay torba kültürünün verimi daha yüksek bulunmuş.
Sizin çilek ağacı denemenizde en verimli düzenek olarak aeroponic sistem gözüküyor bu konuda çok sayıda araştırma yapılmış ve çok yüksek verimler elde edilmiş.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eski 22-02-2009, 18:19   #230
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Red Robin

Ve nihayet şişen tabletteki red robinde güzel yüzünü gösterdi. Biraz nazlı ama bakalım gelişmede nasıl olacak.

Şişen tableti torfa koyacağım, süngerde çimlenenleri akan su kültürüne koyacağım. Hatta koymuştum ama Istanbul' da hava soğuyunca tekrar içeri aldım, pet bardaktan yaptığım mini sera içine.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:33
Eski 23-02-2009, 13:32   #231
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çilek Ağacında son durum

Çilek ağacında genel gelişme olumlu giderken, bazı köklerde yaprak uçlarında yanık oluşmaya başladı. Havalar soğuk olduğu için bu normal midir? Yoksa bir hastalık belirtisi midir? Böyle değişen yaprakları ayıklıyorum ama bir taraftan da fotosentez yapacak yaprakları azalıyor diye üzülüyorum. Sn. Nariçi ve daha önce çilek yapan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:35
Eski 28-02-2009, 17:22   #232
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çilek Ağacında ve domateslerde sıvı besin değişimi

Çilek yapraklarında yanıklar artınca hasta olmama rağmen besin değişimi yapmak zorunda hissettim kendimi. EC ölçümlerinde çok rahatsız edici bir yükselme olmamıştı ama yinede bir ayı dolduran besini değiştirmem gerekiyordu.

Son EC ölçümünde 1,65 ölçmüştüm. 50 litrelik depoyu küçültmem gerektiğine karar verdim ve deponun içine 4 adet 5 litrelik pet şişe koyarak 30 litreye düşürdüm. (3x10 lt) 30 litre temiz suya Kudret Bey' in besin kitinden 3x(125 ml A+125 ml B) katarak depoyu doldurdum.

Pompa suyu devridaim yapıp karıştırdıktan sonra yaptığım EC=1,7 çıktı. 10 litrelik pet' te ilk ölçümde EC=1,85 ölçmüştüm. Boşalttığım EC değerine yakın bir EC ama besin dağılımı daha dengeli olduğu için umarım çilek yapraklarındaki yanıklar azalır. Olmazsa bir miktar daha besin takviyesi yapacağım.

Eski 28-02-2009, 18:03   #233
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bir kökü çıkarıp bakın, köklerde kararma var mı? Ona göre siyahlaşıyorsa kuruma var demektir, Ama besin değerleri formülü konusunda ihtisasım yok. Toprakta özen gösterilmeden, ileve besin takviyesi yapmadan normal yetişiyor.

Eski 28-02-2009, 18:19   #234
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sulamayı çok sık yaptığım söylendiği için sulama peryotlarını uzattım Sn. Nariçi. Kurumadan kastınızı tam anlamadım. Olsa olsa fazla sulamadan çürüme olur diye düşünüyorum. Çünki en alt gözde böyle bir oluşum gözledim sanki ama tam emin değilim.

Eski 01-03-2009, 07:54   #235
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Dün paralel saksılarda ki domateslerinde besin eriyiğini değiştirdim. 10 lt temiz suya Sn. Envor' un seyreltilmiş besin kitinden 200 ml A + 200 ml B karıştırarak hazırladığım eriyiğin EC değeri 2,2 oldu. Saksıları doldurduktan sonra aynı şartlarda 10 litre daha besin eriyiği hazırlayarak damacanaya koydum.

Paralel saksılarda birleşik kaplar metodu ile sıvıları yüksekliklerini dengede tutuyoruz ama EC değerleri dengede olmuyor. Besin değişiminden önce çok ilginç ölçümler yaptım ama yeni besin değişiminden sonra tekrar ölçümler yapıp bir önceki ölçümlerin tesadüf olup olmadığını doğrulayacağım. Daha sonra gözlemlerimi sizlerle paylaşırım.

Paralel saksılardaki fidelerden 1. saksıdaki fide tamamen düzelmiş gibi. 2. Saksı bir önceki travmada çok darbe almış olacak ki tepe yaprakları minik kaldı gelişme durdu gibi. 3. , 4. ve 5. saksıda ise EC değerlerindeki değişimlerin durumuna göre gelişimleri çok farklı.

Kök havalandırmasını düzeltince yapraklardaki değişimler düzeldi gibi ama besin değişimine karar vermemi gerektiren olay 5. saksıdaki değişim oldu. Kök havalandırmasındaki düzelmeden sonra yaprakları düzene giren bitki son saksı olması sebebiyle taze besin almakta zorlandığı için saksı içindeki tuzluluk oranını yükselmesinden kaynaklanan EC yükselmesi sonucu tekrar sararmaya başladı.

Bu yüzden diğer saksılardaki fideler normal olmasına rağmen besin değişimi yaptım. EC değerinide 5. saksıdaki oluşumdan dolayı fazla yüksek tutmadım. Havalar çok soğuk gittiği için ikinci salkım çiçeklenmelerden ne yazık ki meyve oluşumu alamadım.

Eski 01-03-2009, 09:58   #236
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Nariçi,

Bir önceki çilek ağacı mesajımda en alt gözde bir yaprak çürümesi oluşumu yaşadığımı bahsetmiştim. Bugün kökü yerinden çıkardım, gerçekten kök siyahlaşmış. Ama sadece bu göz için geçerli. Bir üsteki veya simetriği olan diğer ağaçtaki aynı gözde hiç bir problem yok. Çilek ağacında bazı gözlerde tomurcuklanma başladı. Yakında çilek çiçekleriyle tanışacağız herhalde.

Kök çürümesine ise daha önce sulama sıklığının fazla olası ve hydroton aşağı akmasın diye araya koyduğum plastik süzgeçin tıkanması sonucu en alt kökün uzun süreli su ile temas halinde kalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:38
Eski 01-03-2009, 10:23   #237
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben de tam teknik yönünü bilmiyorum , İNT.teki sitelerde butür çilek ağacı seraları var. Onların besleme sistemlerini öğrenmek lazım.

Eski 09-03-2009, 10:51   #238
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çilek Ağacında son durum

Çilek ağacında çiçeklenme başladı ama yaprak ucu yanıkları da hala var. Sebebi nedir henüz tam çözemedim. EC düşük olabilir diye 03.03.2009 da 50ml A + 50 ml B çözeltisi ilave edrek EC=2,1 yapmıştım. Dün yaptığım rutin kontrol ölçümlerinde de EC=2,35 ölçtüm. Bu yükselme hava sıcaklarının artışından olabilir. Şimdilik beklemedeyim. Şimdiye kadar bir kök zaiyat vermiş olduk.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:41
Eski 14-03-2009, 01:31   #239
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Tebrikler

Sn.Sarican
Cok gipta ettim, oyle boyle degil. Allah basarilar nasip etsin insallah..

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 07:56   #240
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bu Tuba bizim teras böcüsü Tuba mı yoksa? Demek aramıza döndün. Hoş geldin.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024