agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2009, 16:12   #181
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın SARICAN, sizin fidelerininzin öp öz kardeşleri...

Uygun ortamda işte böyle oluyor.

Name:  sahibinden_S7302092.jpg
Views: 1370
Size:  72.7 KB

Name:  sahibinden_S7302093.jpg
Views: 1337
Size:  90.8 KB

Alttaki resimde, aldığı güneş çok belirgin.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 16:44   #182
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Sayın Envor;
Bana yolladığınız fideler herhalde bunların öpöz kardeşi değil. Hiç benzemiyorlar

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 20:08   #183
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Beş kardeşin beşide birbirinden farklı olurmuş

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın SARICAN, sizin fidelerininzin öp öz kardeşleri...

Uygun ortamda işte böyle oluyor.
Sevgili Envor, Bunların anaları özde babaları üvey anlaşılan. Elim yüreğimde ölecekler diye bekliyorum. Seninkilerin salkımı çeri salkımı gibi, benimkilerde 3 tane yan yana olunca çok güzel diyorum. Senin sayfadaki kökleri görünce bu işte bir yanlışlık var dedim. Birde işin ilginci yaprak renkleri düzgün olan kavanozdaki kök gelişimi seninkilerle hiç kıyaslanamaz. Bir yerde yanlışlık yapıyoruz ama nerede?

Bu resimler 3. paralel saksıya ait ve sondaki 1. paralel

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:32
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2009, 20:15   #184
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Resimlerin devamı

Diğerleri ve kavanoz saksı

Kavanoz saksıda yapraklar yeşil ama kök gelişimi de yavaş. Diğerlerinde ise besin değişiminden sonraki durumları. Renkler pekte düzelmişe benzemiyor. Umarım kurtulurlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:35
Eski 29-01-2009, 20:30   #185
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Yanlışlık yok, eksiklik var İşte iklimlendirmenin farkını gözle görüyorsunuz. (Benim durgunsudaki domates fidelerini, fide saymadığım halde.)

Başarıyı şöyle açıklıyabiliriz;

% 50 iklimlendirme,
% 30 besleme,
% 20 kültürel işlem.

Bu yüzdelikleri uyguladığınız kadar başarılı olursunuz.

İşte size bir örnek.

İklimlendirmenin % 25,
Beslemenin % 30,
Kültürel işlemin % 10 yapıldığı bir sera.

Başarı % 65.

Name:  sahibinden_S7302095.jpg
Views: 1350
Size:  92.5 KB

Çok daha iyisi olabilirdi.

Eski 29-01-2009, 21:03   #186
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Akşam akşam iyi moral oldu. Bendekiler adam olmaz bu saatten sonra o zaman. Boşu boşuna uğraşmayalım. Yukardaki resim %65 ise bizimkiler sıfırı tüketmiş. Güneşli günlere kadar ara verelim çalışmalara.

Eski 29-01-2009, 23:15   #187
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Amacım moral bozmak değildi sn. SARICAN Ben bu örneği profosyonel yetiştiricilik için verdim.

Sizin ve diğer arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar, kısıtlı imkan vede uygun ortamda yapılmamasına rağmen, bence çok başarılı. Bu denemelerden seradaki gibi ürün alamayacakta olsanız, kazandıracağı tecrübeninde paha biçilemez olduğunu belirtmek isterim.

Sakın moralinizi bozmayın. Siz evde, ev şartlarına uygun olmayan bir çeşiti yetiştirmeye çalışıyorsunuz vede, bence başarıyorsunuz. Bu bile çok büyük bir başarı.

Durmak yok, yola devam

Eski 30-01-2009, 03:08   #188
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sayın Sarıcan;
Moralinizi bozmayın lütfen. Antalya'nın iklimi ile Marmara bölgesinin iklimi bir değil. Antalya'da kışın bile ısı dışarda 17 derecelerde oluyor. Güneş daha fazla açıyor. Akdeniz kıyısındaki sera ile bizim balkonlarımızın iklimi çok farklı. Buna rağmen; ısı ve ışık yetersizliğine ve tecrübesizliğe rağmen tohum ekip çimlendirmek ve fide olmaya kadar götürmek büyük başarı. Siz hazır fide ile başladınız ama sistem kurmanız ve aksaklıkları gözlemlemeniz çok güzel. Sakın pes etmeyin. Fidelerinizi kaybetmezsiniz inşallah, ama kaybederseniz de üzülmeyin. Bir yandan tohum çimlendirmeye başlayın bence. Önümüz bahar. Balkonunuzda ne güzel domatesler olacak kimbilir?

Eski 30-01-2009, 03:22   #189
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sayın Envor;
Sizin yetiştirdiğiniz domateslerin kökleri bembeyaz. Ama sayın Sarıcan'ın domateslerinin köklerinde sararma var. Neden olabilir bu? Çok merak ettim.

Eski 30-01-2009, 17:05   #190
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Sizin domateslerin kökleri bembeyaz. Ama sayın Sarıcan'ın domateslerinin köklerinde sararma var. Neden olabilir bu? .
Fark şu; Ben gün ışığı ile resimledim, SARICAN flaş ile. Benim fidelerin köklerinin uzun olmasının sebebi, ben çok daha önceden kavanoza koydum fideleri, ondan.

Eski 30-01-2009, 20:46   #191
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Gözden kaçırdığımız bir şeyler var. Fideler aynı anda geldi. Aynı anada sisteme ve torfa konuldu. İklim aynı iklim, güneş aynı güneş. Butün ortam şartları eşit, toftakiler sağlıklı, hatta kavanozdaki bile. Ama paralel saksıdakiler problemli, bir yerde bir şeyler farklı olmalı. İlave olarak verdiğim paralel saksılara hava basmak ama kavanoz saksıyada hava basıyoruz. Torftakileri hava soğuk olduğu ve buharlaşmadığı için fazla sulamıyorum. Sulama suyu olarakta geçen sefer değiştirdiğim besin eriyiğinden şırınga ile veriyorum ama torf devamlı nemli. Paralel saksılarda ise direkt besin sıvısı içinde. Köklerin davranışı nasıl bilemiyorum. Kafa yoruyorum bir çözüm bulamadım. Katı ortam kökleri ve bitkileri daha mı sıcak tutuyor?

Bugün bir kapta hydrotonun hava geçirimini denedim. Tabana hava taşı koyduğum bir saksıyı hydroton ile doldurdum ve üstüne alabildiği kadar sıvı besin koydum. Daha sonra hava pompasını çalıştırdım. Katı ortam olmasına rağmen hava kabarcıkları hydrotonun aralarından geçerek saksı yüzeyine kadar çıkıyor. Deneme için paralel saksılardan birinin üzerindeki starforu kaldırıp onun yerine fideyi hydrotona taşıtmayı denemek istiyorum.

Eski 01-02-2009, 22:29   #192
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

31.Ocak.2009 Domates Fideleri

Paralel saksılarda aynı düzensizlik devam ediyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:39
Eski 01-02-2009, 22:33   #193
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

31.Ocak.2009 Domates Fideleri

Kavanoz Saksı ve Torftakiler iyi. Hele kavanozdakine şaşıyorum, çünki besin değişimide yapmadım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:42
Eski 01-02-2009, 22:51   #194
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Çilek Ağacında yeni sürgünler ve sürpriz ilaveler

Çilek ağacı sanki iyi gidiyor, fideler hydrotonu sevdi gibi. Kök havalandırması ve beslemesi iyi. Her fideden yeni sürgünler çıkmaya başladı. Yaprak gelişimleri güzel. Pomapa 15 dakika çalışıyor, 45 dakika dinleniyor. Bu arada çilek ağacına yeni komşular taşındı. Bugün bir aile dostumuzun Şile-Ömerli' deki serasına piknik gezi karışımı bir ziyaretimiz oldu. Kıvırcık ve marulları görünce dayanamadım. Zaten daha önce çilek ağacının deposunda böldüğüm kısma marul koyacağımı söylemiştim. 2 Adet marul, 6 Adet Lollarosa kıvırcık ve boş kalan bir gözede nane fideledim. Bakalım nasıl olacaklar. Ayrıca perlit içine de minik marul fideleri şaşırttım ama pek ümitli değilim.

Torfa koyduğum ilk çilek fidelerinide domatesten çıkan değişim sıvısı ile suluyorum. Ondanda yeni sürgünler çıkmaya başladı. Bu arada Maydanoz ve dereotunu da unutmamak lazım ama balkonda dönecek yer kalmadı. Yakında bütün eve yayılacağız herhalde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:44
Eski 01-02-2009, 23:17   #195
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Ömerli- Sera

Bugün gezdiğim sera. 6400x36000x2400 boyutlarında. Şu an sadece kıvırcık ekilmiş durumda. Aslında topraksız tarım için ideal bir yer. Riva deresinin bitişiğinde, her türlü alt yapısı hazır. Su problemi yok, çok güzel bir bahçe. Bu sene bitişiğine bir sera daha düşünülüyor. Açık alanda damla sulama ile lahana, patlıcan, biber ve çilek yapılıyor. Geçen sene epeyce ürününden tatmıştık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:47
Eski 01-02-2009, 23:26   #196
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

01.Şubat.2009 Domates Fideleri

Resimler kıyaslandığında bir gün öncesi ile bir fark görülüyor mu? Paralel saksıdaki fidelerin ikisinde ikinci salkımlarda çiçeklenme başlayacakmış gibi ama biraz cılız gibi. Geldikleri zamanki şen şakrak bir çiçeklenme olurmu bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:49
Eski 01-02-2009, 23:31   #197
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

01.Şubat.2009 resimlerin devamı

Bunlar sağlıklı olanlar ve diğerleri. Maydanoz büyümeye başladı ama dereotu çimlenmekte nazlanıyor. Tam ortalarıan çimlenmeleri için tek sıra biber ve yıyar tohumu ekmiştim ama onlardan da bir haber yok.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 14:52
Eski 02-02-2009, 07:36   #198
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Sarıcan maydonozlar ışık ışık diye feryat ediyorlar haberiniz olsun Bir süre sonra dünyanın en uzun boylu maydonozlarına sahip olabilirsiniz

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 08:31   #199
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Hocam 36 metrelik serayı mm cinsinden yazınca resmini koymasanız zor anlayacaktım. : )
İnsan bu serayı kendisi yapabilir. Eve yakın bir mesire yerinden 1- 2 dekar yer mi alsak nedir. Önümüz de yaz. İnsan pek hevesleniyor. Havadaki neme ortamdaki yeşilliğe bakınca haslalık falan olmaz bünyede. Sebzeciliği aynı zamanda bir sağlıklı yaşam sporu olarak ta düşünmek çok mantıklı geldi bana.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2009, 08:43   #200
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn Malbman, maydanozları biraz fazla sulamışım herhalde besin sıvısı ile, bu arada onların şansına çimlendikten sonra hiç güneş görmedi zavallılar. Zaten yatmaya başladılar, olmazsa yenileyeceğim. Deneye deneye en iyiyi bulacağız.

Düzenleyen Sarıcan : 02-02-2009 saat 08:52 Neden: İsim düzeltme
Eski 02-02-2009, 08:51   #201
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Meslek olarak yıllarca hep mm kullandığım için şimdi cm veya metre cinsinden yazarken ben şaşırıyorum. İşin içine birde dm girerse (litre hesabı için) yandı gülüm keten helva.

Dün seradan geldikten sonra oksijen çarpmış herhalde akşamı bekleyemedim oturduğum yerde uyumuşum. Eve 40 km kadar uzaklıkta, topraksız tarımda şimdilik hergün ilgilenmek gibi bir zorluğum olmasa, sera hobi için bile olsa hizmetimize açık. Biraz daha bilgilendikten sonra serayı daha verimli kullanmak için belki bir pilot çalışma başlatabilirim.

Eski 04-02-2009, 21:56   #202
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

S.o.s

Paralel saksıdaki domatesler yine S.O.S sinyali vermekte. Renklerde bir düzelme olmadı. Yapraklar sert ve gevrekleşiyor. Bazıları içe doğru kıvrılarak rula haline gelmeye başladılar. Bugün sadece bir saksıyı PVC saksıdan çıkarıp saf su doldurduğum yedek kavanoz saksıya aldım. Su içinde hava vererek bekletiyorum. Yeni besin değişimi yapsam yine aynı şeyler devam edecek.

Problemin kaynağını tesbit edemedik. Bugün yaptığım EC ölçümünde 2,9 olarak hazırladığımız besin 2,55' e düşmüş. Kavanoz saksıda ise geçen hafta sıvı değişimi yapmamıştım o hala sağlıklı olarak devam ediyor ve EC değeri 1,9 gibi. Yapraklarına dokunulduğunda kadife hissi veren bir yumuşaklık var. Torftaki domateslerin yapraklarıda yumuşak. Paralel saksıdaki domates yaprakları sertleşmiş gibi. Biz acaba paralel saksıdaki EC değerini önce 2,6 ya, daha sonra 2,9 a çıkarmakla hatamı ettik. Havalar soğuk olduğu için düşük EC devem mı etseydik?

Yapraklardan bir iki poz çektim, resim boyutlarını küçülttükten sonra ilave edeceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:09 Neden: İlave
Eski 04-02-2009, 22:19   #203
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Seranın diğer üyeleri

Marullar büyüyor, çilek ağacı da şimdilik iyi gidiyor. Hergün yeni sürgünlerle tanışıyoruz. Bu arada bir grup nane arkadaşta dahil oldular topluluğumuza. Geçen seraya gittiğimde almıştım. Bir adedini marulların yanında topraksız yaptım, diğerlerini torfa koydum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:11
Eski 05-02-2009, 21:25   #204
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Domateslerle başım dertte. Bugün hepsini temiz suya koydum. Paralel saksıdaki besini boşaltıp temiz su ile doldurdum. Bir iki gün temiz suda tutacağım. Yapraktaki sarılık ve gevrekleşme gitmedi bir türlü.

Gelişmeye göre yeni besin hazırlayacağım. Aklıma gelipte uygulayamadığım tek şey algea. Boruların ağzını kapatan straforların kenarında sanki yosunlaşma var gibi. Böyle bir sorun olursa straforu değiştirmek yeterli mi? Köklerde algea yayılabilir mi? Yayılırsa bir temizleme veya köke zarar vermeden kimyasal arındırma yöntemi veya ilacı var mı?

Eski 05-02-2009, 21:42   #205
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Sarıcan, moralinizi bozmak istemem ama paralel saksıdaki domateslerin arızası gittikçe daha çok mozik virüsüne benziyor.

Sizin bahsettiğiniz kadar bir yosunlaşmanın bu hasara yol açacağını sanmıyorum. Yosun yüzünden bu hale gelmeleri için neredeyse tüm sistemin yosun kaplanmış olması gerekir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 20:26   #206
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kavanoz saksıda 26. gündür besin değişimi yapmıyordum. Paralel saksılarla uğraşırken birazda deneysel olarak şartları zorlayarak besin değişimini bilinçli olarak geciktirdim. Yapraklardaki yeşillik naturel renginde hiç bir bozulma olmadı ama üzerinde bulunan tek meyvesinde büyüme durdu. Paralel saksılardakiler tüm aksiliklere rağmen ikinci salkımda çiçeklenmeye durdular. Kavanoz saksıda ikinci salkım oluşmasıda çok yavaş.

Bugün kavanoz saksının besin eriyiği değişimini yaptım. Sn. Envoru' un besin eriyiğinden 1 lt' ye 6 ml olacak şekilde seyreltilmiş besin kitinden 5 litre suya 100 ml A + 100 ml B eriyiği katarak hazırladığım eriyiğin EC değeri 2,6 oldu. Gelişmelerini takip edeceğim.

Paralel saksılarda deneye devam ediyorum. Temiz suya koyduğum bütün fideleri deney şartlarını değiştirerek, sistemden boşalttığım eski besin eriyiğini tekrar doldurarak fideleri tekrar yerleştirdim. Tek fark olarak fideleri tutan starforların su ile temasını kestim. Kudret ağabeyle dün gece yarısı yağtığımız sohbette, paralel saksıların kavanoz saksıdan farklı olan tek deneysel şartının starforla suyun temas edip etmemesi olduğuna karar verdik. 24 saat havalandırma yaptığım halde suyla temas eden straforun köklerin oksijenle buluşmasına engel olduğu kanısına vardım. Bu yüzden köklerin oksijenle temasını sağlamak için starforları boru saksının en üst noktasına sıkıştırarak sıvıdan uzaklaşmasını sağladım. Bir kaç günde böyle deneyeceğim. İyileşme olursa o zaman EC değiştirme işlemini gerçekleştireceğim.

Eski 08-02-2009, 22:57   #207
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Domatesler iyileşme yolunda

Paralel saksılardaki domates fidelerinde yapraklar gittikçe iyileşme yolunda. İkinci salkımlarda çiçeklenme devam ediyor. Yeni çıkan yaprakların renkleri normal, eski sarı yapraklarda yavaş yavaş yeşile dönüyor.

Torftaki fidelerden birinde ilk salkım çiçeklenmelerde meyve oluşmamıştı. Bu fide belkide meyvesiz olmanın etkisi ile hızla boya verdi ve şu an en uzun fide durumunda. İkinci salkımlarda pek çiçeklenecek gibi değil. Zaten çiçeklenme sadece paralel saksıların 1.-2.-3. ve 4. saksılarında oluştu, diğerlerinde henüz hareket yok.

Çilek ve marulların kullandığı depoya ikinci akvaryum motoru ile bol havalandırma yapmaya başladım. Marullar çıldırdı, straforun üzeri neredeyse tamamen kapanmak üzere. Denemek için bir adette nane koymuştum, torftaki naneleri ikiye katladı neredeyse. Çileklerde ise her fidede en az iki adet olmak üzere yeni sürgünler çıktı. Oldukça sağlıklı görünüyorlar. Ne zaman çiçek açar bilemiyorum?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:15
Eski 08-02-2009, 23:04   #208
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Resimlerin devamı

Kavanozdaki domates, çilek ve çıldırmış marullar.(Aynı çerçevede nanede var.)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 14-03-2010 saat 15:17
Eski 09-02-2009, 10:48   #209
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Benim düşünceme göre agregat malzemesi ilk işlemde besinle birlikte suyu emiyor daha sonra yanda kalan bitki köklerindeki agregatlar doygun olduğu için yeni besin eriyiği alamıyor. Her bitkiye kendi kök civarından besin vermek gerekli.

Domates çalışmalarınız rayına girmiş gibi. İnşallah başarırsınız.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 17:18   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Çileklerde ise her fidede en az iki adet olmak üzere yeni sürgünler çıktı. Oldukça sağlıklı görünüyorlar. Ne zaman çiçek açar bilemiyorum?
Çileklerin verdiği kolları düzenli olarak budamanız, çiçek ve meyve oluşumunu teşvik edecektir. Aksi halde bitki, gücünü yeni oluşturduğu kollara verecek, bu da meyve kalitesini ve miktarını olumsuz etkileyecek.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024