agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2008, 20:04   #1
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Topraksız tarım denemelerim

Merhaba Arkadaşlar,

''Topraksız tarım da ne ola ki?'' diye arama motoruna yazıp tıklamamla başlayan agaclar.net bağımlılığım; '' Bundan saksı olur mu?'' , ''Buna tohum ekilip fide yetiştirilir mi? '', '' O nasıl yetişir, bu nasıl sulanır?'' gibi bir hayata bakış açısına dönüştüğünde artık çok geçti. Marketten satın aldığım şeylerin kaplarına, sokakta gördüğüm otlara farklı gözle bakmaya başladım.

Evde dikicek kaplar bitince '' Şu market arabalarından ne güzel saksı olur, hem de istediğim yere taşırım.'' diye düşünürken yakaladım kendimi ve kendimden utandım. Lütfen yalnız olmadığımı söyleyin

Bu mesajdaki resimler tamamen ağaçlar.net bilgileriyle yetişmiş, topraklı tarım bebeleridir. Hem öğrenmek, hem de topraksız tarımdaki bitkilerle karşılaştırma yapmak amacıyla kontrol grubu görevi görmekteler.

Eklenen Resimler

sevdam beğendi.
Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 20:12   #2
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

İlk resim fide yetiştirme üssümüz olup mutfak camı kenarına konuşlanmıştır.

İkinci resim baharat tarlamız olup mutfak balkonunda yer almaktadır.Dere otu, reyhan, nane, kekik, maydonoz, roka, tere, taze soğan, ıspanak ekilidir.

Diğerleri ise terasta bulunan domates, cherry, biber, patlıcan, baklaların durumudur.

sevdam beğendi.
Eski 25-09-2008, 20:21   #3
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Gelelim arkadaşlar arasında şaka konusu olmamıza sebep olan projelere.

Arkadaşların ''Herkes gibi normal hobiler edinsenize manyak mısınız'' . '' Bu ne kardeşim topraksız tarım mı olurmuş, zihni sinir projelerinden vazgeçin.'' gibi destekleyici, yüreklendirici sözlerinden sonra günlerce düşünüp taşınarak, o yapı market senin bu toptancı hali benim gezerek; akvaryumculara dert anlatıp bıyık altından gülmelerine sinir olup tırnaklarımızı yiyerek proje ve malzeme işini hallettik.

Eski 25-09-2008, 20:32   #4
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

İlk proje durgun su kültüründe domates. Çok fazla resimlememişiz ama sistem daha önce defalarca yapılmış zaten. Bir kap sistemi kurmak için, akvaryum hava motoru, motorunun hava çıkışını 3'e ayıracak bir vana sistemi, hava taşları ve güneş geçirip yosun yapmasın diye alüminyum folyo ve en önemlisi Kudret beyden temin edilmiş besin eriyiği.

1. resim malzemeler
2. resim sistemi bitirdiğimiz an
3. resim, domatesleri balkonda bayılttıktan sonra acaba folyonun yansıması mı yakıyor diyerek onlara diktiğim siyah şallı halleri

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2008, 20:48   #5
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

İkinci proje Akan su kültüründe marul.

Bu proje de kullanılan malzemeler: PVC borular 110mm çapında 1m boyunda olup 3 adettir. 4 adet açılı köşe bağlantı parçaları, bir adet besin tankı için vileda kovası, marulları boru içine açılan deliklere yerleştirmek için plastik bardak ve marul fidelerini dik tutmak için perlit, sistemi beslemek için boru ve drenaj borusu. Tabi baş rolde marul fideleri ve marul için Kudret Beyin hazırlamış olduğu besin. Az daha unutuyordum sistemi yukarıda tutmak için eski bir karyola.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2008, 20:54   #6
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Son fotoğraftaki eşimdir. Eli bu tür işlere oldukca yatkındır ve evde kaynak makinası dahil her türlü hırdavat, alet edevat mevcuttur.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2008, 21:03   #7
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Sistemin tamamlanmış ve toparlanmış hali yok, çünkü gece vakti bitti işimiz. Gündüz toparlar, marullar gün ışığında gülümserken çekeriz diye düşünmüştük.Ama ertesi gün domatesler gibi marullar da sıcaktan bayılınca dahiyane bir çözümle eski çamaşır teli ve bir çarşafla gölgelik yaptım. Hele şimdiki halleri daha bir korkunç; çünkü yağmur yağma ihtimaline karşı bir kat da naylon geçirilmiş durumda. Ama gölgeye aldıktan sonra sağlıklarına kavuştular.Şimdi tam bir ucube gibi görünüyorlar dışarıdan bakınca ama sistem sağlıklı işliyor.

Umarım hafta sonuna kadar dayanırlar. Hafta sonu bir sera projemiz var teras için. Sera ve katı ortamda damlama sulama ile domates, biber yetiştirme çalışmalarını fotoğraflayıp yükleyeceğim ileride.

Eylemlerimiz devam edecek

Eski 25-09-2008, 22:17   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili sule68, valla bravo, azminiz takdire şayan, yanlız marullarınız, akan su kültürü değil, durgun su kültürü olmuş, ama çok güzel olmuş, bravo

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 22:30   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın sule68,eşinizle ayni hobiyi paylaşmak gerçekten çok çok güzel,birlikten kuvvet doğar mutlaka başaracaksınız,zaten başarmışsınızda. Gerçekten tebrik ederim ellerinize sağlık çok güzel.Eşinizede buradan sevgi ve selamlarımı yolluyorum,montaj çok güzel ellerine sağlık,tebrik ederim.
Bu işin mekanik kısmı .Tamam eksik yok varsada zaman içinde fark edilecek ve tamamlanacaktır. Ancak bu güzel bilgilerin yanına bu marullar kaç günlük yani tohumdan fideye kadar gecen gün , ve akarsu sistemine taşındıktan sonra gecen zaman. Besin eriyiğini kullanırken uyguladığınız yol.EC ve PH kontrolleri yapıyormusunuz ,yani kısacası işin ruhuna inmek amatör arkadaşlarımıza, yeni başlıyan arkadaşlarımıza mekanik tekniklerin yanında besleme teknik ve usullerinden bahsederek topraksız tarım bilgisi açımızı biraz daha büyütmek,genişletmek çok iyi olur diye düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim,sevgiler,selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 22:34   #10
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Yok valla akan su kültürü. Yarın tam olarak resimlerim sistemi. Şu an paket halinde zaten yağmur ve fırtına korkusundan. S şeklindeki boruların bir ucundan besin eriyiği giriyor, diğer ucundan drenaj alınıyor. Bir akvaryum motoru ile devir daim sağlanıyor. Boru içindeki suyun seviyesi ise drenaj hortumunun bağlı olduğu yükseklikle ayarlanıyor. Su akıyor içinde yani.

Teşekkür ederim vakit ayırıp incelediğiniz ve yüreklendirdiğiniz için.

Eski 25-09-2008, 22:57   #11
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Kudret bey,
evet zevkliydi, zaman zaman gırtlak, gırtlağa gelsek de İşin şakası tabi bu. Eşim iş dolayısıyla şehir dışında arayıp selamınızı ilettim. O da selam ve saygılarını iletti.

Marulları fide olarak satın aldım, çünkü benim fideler henüz 3cm kadar. Yani yetişemediler bu sisteme. Fidelerin kaç günlük olduğunu sormadım ama 4-5 yapraklı çoğu. Akan su sistemimde ise şu sıralar 48 saat bitmek üzere.

Ec ve Ph metre olmadığı için el yordamı, göz kararı ve buradan öğrendiğim bilgilerden çıkarımlar yaparak ilerlemeye çalışıyorum. Besin eriyiğini sizin verdiğiniz formülden yani 10 litreye 100cc A tankı, 100cc B tankı olarak değil, fideler küçük olduğu için şimdilik 50'şer cc ekleyerek hazırladım. Bardaklarda perlit de olduğu için besinlerin tutulacağını düşündüm. Aynı fidelerin artanlarını kasa içinde toprağa ve bazı saksıların dibine ekmiştim. Topraksız olanları bir süre gözlemleyip gelişimlerini takip etmeyi ve toprakdakilerle karşılaştırmayı planlıyorum.

Bir kaç yaprak daha çıktıktan sonra çözeltinin ec sini artıracağım yavaş yavaş. Tabi hala yaşıyor olurlarsa Şimdilik aklıma gelenler bunlar, doğru yolda mıyım? Fikirleriniz değerli benim için. Saygılar..

Eski 26-09-2008, 08:55   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın şule68, öncelikle sizi ve eşinizi tebrik ederim. Harika bir iş çıkarmışsınız. Ama eşiniz sanki biraz acıklı acıklı bakmış gibi geldi bana. Bir de ayağının yanında bir zincir mi var ne, sanki bağlıymış gibi Şaka bir yana, gerçekten imrendim ve izniniz olursa ben de aynısını yapmak isterim. Ama sormak istediğim bir kaç soru var. Öncelikle: Besin eriyiği boruda sürekli olarak mı dolaşıyor, yoksa (mesela benim 11' li sistemde yaptığım gibi iki saatte bir on beş dakika gibi) belli aralıklarla mı dolaşıyor? İkincisi: eğer sürekli dolaşmıyorsa, suyun tamamı mı drene oluyor, yoksa borunun içinde bir miktar besin eriyiği kalıyor mu? Üçüncüsü: drene ettiğiniz besin eriyiğini yine ana besin tankına mı, yoksa bir başka tanka mı akıtıyorsunuz? Bu kadar soruyla sıktıysam özür dilerim, ama izniniz olur da sistemi yapmaya kalkarsam bazı temel bilgileri en baştan almak yapım aşamasında büyük kolaylık sağlıyacaktır. Bir de naçizane bir öneride bulunmak isterim: Anladığım kadarıyla sistem balkonda duracak ve ne kadar olmasa güneşe maruz kalacak. Kış güneşi de olsa, bir süre sonra ana tank ve drenaj tankalarınızın içini yosunlandıracaktır. Bunu önlemek için her iki tankı da griye boyamanızı tavsiye ederim. Zira bir internet sitesinde yosunlanmaya karşı en nötr rengin gri olduğunu okumuş ve bu yaz uyguladığım 11' li sistemde bunu denemiştim. 11 saksım ve besin tankım bütün gün( yaklaşık 8 saat) güneş altında olmasına rağmen, zerre kadar yosunlanma olmamıştı. Saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 11:39   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın şule hanım ellerinize sağlık tabi eşinizinde harika görünüyor herşey.Bu kadar kısa zamanda bu kadar sistem kuracak bilgiye sahip olmak ve bunu başarmak harika bir duygu olsa gerek.Bu da benim tembelliğimi daha da açık gözler önüne seriyor
Akan su denemenizde sulama araığınız nedir merak ediyorum.Ec ölçümü için birşey diyemiyorum, sevgili kudret hocam ec ölçüm alatini bitirmiş küçük detaylar kalmış sanırım.Ph içinde kağıt ph indikatörü şimdilik işinizi görür sanıyorum, nerden mi biliyorum e hocalarımız söylüyor Kolay gelsin

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 14:19   #14
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Sayın malbman;

Eşim bu tür işlere bayılır. O benim halime acıyarak bakmakta bence Çünkü oldukca dağınık çalışır ve ortalığı toplamak bana kalır.

Konunun uzmanı olmamakla beraber en azından bu sistemin çalışmasını açıklayayım. Hatalarımız varsa hocalarımız düzeltir sanırım. Sistemi yapmak için izin istemeniz gereksiz, fikir verebildiysek ne mutlu bize.

Bu fotoğraflarda eriyiğin borulara giriş ve çıkış yerleri görülmektedir. İlk resim borulara besinin verildiği girişin resmidir. Aslen eski bir halı yıkama makinasının su bağlantı parçası olup, mekanizma üzerindeki parça yukarı çekildiğinde hortum kolayca sistemden ayrılıp herhangi bir işlem sırasında kolaylık sağlamaktadır.

Diğer fotoğraftaki bölüm ise sistemin sonundaki kör tapaya bağlanmış yine vidalı, ayrılabilir bir parça. Sistemin içindeki suyun seviyesi kör tapanın çevrilmesi ile tahliye hortumunun yerinin değişmesiyle (ok ile göstermeye çalıştım) sağlanmaktadır. Tahliye borusunun bulunduğu yükseklik kadar su sürekli sistemde bulunmakta.

Besin eriyiği sabah 08.00 ile akşam 20.00 arasında sürekli dolaşıyor. Gece boyu devir daim yok.

Ayrıca tek tank var sistemde. Drenaja yakın duruyor. Pompa bu tankın içinde, sistemi besleyen hortum biraz uzun tutularak sistem girişine takılıyor. Drenaj hortumu tanktaki besin seviyesinin 20 cm. üzerinden dökülüyor böylece oksijen kazanmış oluyor besin. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Sizin sistemi de okudum defalarca ve sizin azminize ve gözlem yeteneğinize hayran kaldım. Gri renk konusundaki bilgi çok önemli bir bilgi ve biz de gri PVC bulunca balıklama daldık Ama dediğim gibi sistem tam toparlanmış değil tankı ve hortumları griye boyamayı düşünüyoruz. Hafta sonu umarım çalışmalarımızı tamamlayacağız. Teşekkür ederim yorumlarınız ve tavsiyeniz için. Kolay gelsin, saygılar..

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2008, 14:40   #15
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Sevgili jibuti;
günlerce bu sitedeki bilgileri, denemeleri inceledim, olmayan ingilizcemle yabancı sitelerdeki uygulamaları ve videoları izledim. Bu sistemleri planlama aşamasında uykularım kaçtı. İşin planlama kısmı benim gibi maymun iştahlı biri için zor. O sistem olsun, bu da olsun derken kafamın bayağı karıştığı günler oldu.

Ama gerçekten başlamak işi bitirmenin yarısıymış. Bildiğim kadarıyla sen de başladın bir ucundan. Sonu kısa zamanda gelecektir. Tembellik değildir bence sendeki. İş, güç, maddi imkanlar, zaman sınırlıyor insanı. Ama takıntı haline geldi bir kere kolay kolay vazgeçmezsin gibime geliyor. Biz bir de zoru seçtik. Zürafanın şaşkını beyaz giyermiş kış günü. Kışın bunları yapmak bir de sera inşa etmeyi gerektiriyor. Seradan vazgeçip marulları iple bağlasam mı acaba) Uçan sistemde marul.. Bu tam bir zihni sinir projesi oldu sanırım

Yüreklendirdiğin ve övgü dolu sözlerin için sağol. Kolay gelsin..

Eski 26-09-2008, 15:28   #16
Ağaç Dostu

Sevgili şule;
Tembelliğimi çok güzel açıklamışsınız teşekkürler çok incesiniz.
Evet takıntı haline geldi, inanın gece yatağımda kafamda bütün sistemleri kuruyorum,hepsini hepsini ama bakıyorum direklerini diktiğim 50m2 lik seraya sığmıyor bile o derece
Yüreklendirmeye gerek yok sizin yüreğiniz ve yürekliliğiniz yaptıklarınızla ortada zaten
sevgiler

Düzenleyen jibuti : 01-10-2008 saat 20:14
Eski 29-09-2008, 21:55   #17
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Bu başlığı geç farkettiğim için üzüldüm.Ben bu güzel ülkede , güzel insanların, güzel işler yaptığına inanırım hep. Böylesi güzel bir çalışmaya "Helal olsun" diyorum canı gönülden...

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2008, 22:27   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Deneysel çalışmalarınız keyifle takip ediyorum. Gelişmeleri de görebilmek umuduyla...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 21:53   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hımmm bu dönem sınıfta çalışkanlar çok olacak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 11:17   #20
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

İhmal edilmiş olmalarına rağmen bayram tatili sonrası marulların hali. Yaprak kenarlarında sararmalar oldu. Sanırım ph sorunu yaşıyoruz. Gelişmeleri devam ediyor umutluyuz. Bayram telaşı ve sera inşaatı bitti artık daha dikkatli bir bakımla daha iyi sonuç alabiliriz gibi geliyor.

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2008, 11:34   #21
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Teşekkürler yorum yazan tüm arkadaşlara, resimleri yükledikce eleştirileri de bekliyorum.

Siz ikinci sınıfa geçtiniz Sn. Denizakvaryumu, biz daha mini mini birler. Dersleri sabırsızlıkla bekliyorum. Öğretmenlerimizden ses seda yok bir süredir.

Eski 06-10-2008, 11:39   #22
Ağaç Dostu

Harika görünüyorlar, mini mini birler olarak sonuç çok olumlu ve ümit verici.Ellerinize sağlık.

Eski 06-10-2008, 12:45   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Devir daim için kullandığınız motorun gücü nedir? Merak ettiğim, bir saatde ne kadar suyun dolaştığıdır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 13:26   #24
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Aynı marulun 6 gün ara ile çekilmiş iki fotoğrafı.

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2008, 13:47   #25
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Sn. Todor;
devir daim motorunun gücünü bilemiyorum. Depodan çıkarıp baktım ama üzerinde yazan birşey göremedim. Oldukca eski olduğu için silinmiş olabilir. Akvaryumlarda kullanılan su içi filtre motoru. Olsa olsa 20 Watt civarıdır en fazla. Dolaşan su miktarını ölçmedim ama tahliyeden geri dönen su bahçe hortumunun yarısından biraz daha fazla miktarda akmakta. Pompanın suyu bastığı yükseklik yaklaşık 50cm. Fazla yüksek olmadığı için yeteceğini düşündük. Net şeyler yazamadım üzgünüm ama bu veriler umarım işinize yarar. Sevgi ve saygılar..

Eski 06-10-2008, 14:01   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bir fikir oluştu. Teşekkür ederim. Sanırım 1 ton/saat gibi bir debi var.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 20:59   #27
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Şule68, gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Başlangıçta bu kadar başarılı olduğunuza göre konuları çok iyi takip ettiğiniz anlaşılıyor. Emeğiniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler. Kolay gelsin.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 21:32   #28
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Teşekkür ederim Sn. Elektronik;
sizin başarınızın yanında bizimki çok küçük kalıyor. Hele salatalık ağaçlarınızı gördükten sonra.. Masallardaki gökyüzüne uzanan sihirli fasulyelere benziyorlar Sizin çalışmalarınız kafa yorulmuş, fikir üretilmiş, ezbere değil deney, gözlem ve araştırmaya dayalı, oldukca başarılı çalışmalar. Bence geçen sezonun sınıf birincisi sizsiniz. Başarılarınızı gıpta ile takip ettim ve devamını merakla bekliyorum. Size de kolay gelsin..

Eski 06-10-2008, 22:06   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Bunlar gerçekten çok güzel çalışmalar arkadaşlar.Azminizi ve kararlılığınızı görüpte hayran olmamak mümkün değil.Kısıtlı imkanlarla ,kısıtlı mekanlarda sadece amatörce bir ruhla bu başarıları yakalaya bilmek hiç küçümsenecek bir iş değil.Emek veren, gönül veren,başarıyı yakalamak için çaba sarf eden ve yaptıklarını paylaşmaktan zevk alan siz arkadaşlarımı tebrik ediyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum .

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 09:58   #30
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın şule68, marullar muhteşem görünüyor. Bir kaç güne kadar sistemi ben de kurmaya başlayacağım sanırım. Ancak bir sorum olacak size, daha doğrusu eşinize: rica etsem boruların üstündeki delikleri kaçlık buat ucuyla açtığını sorabilir misiniz kendisine ya da çaplarnın kaç cm. olduğunu? Önümde gayet güzel çalışan bir örnek varken ezbere bir şey yapmak istemiyorum. Şimdiden sonsuz teşekkürler.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024