agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2008, 10:28   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Sayın Şule o marulları yerim ben harika bir iş yapmışsınız ellerinize sağlık kolay gelsin

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 11:32   #32
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Sayın malbman;

Sistem çok da karmaşık ve zor değil, hele sizin 11'li sistem kadar ufak ayrıntılar da yok uğraştıracak. Umduğumuzdan iyi çalışıyor. Delikleri açtığı buatın numarasını eşim de hatırlamıyor ama gidip ölçtüm 6.5 cm deliklerin çapı. Yine de siz kullanacağınız bardakların ağız çapını ölçün, bardakların bir standardı varmıdır bilemiyorum.

Bir de nacizene önerim sistemi çift sayıda boru sırasıyla yapın ki besin girişi ve tahliye aynı yönde olsun. Bu bizim kafamıza dün akşam dank etti, projeden bugüne 15 gün geçmesine rağmen bunu akıl edememiş olduğumuza bayağı güldük. Yeriniz müsaitse bu öneriyi göz önünde bulundurun derim. Biz teşekkür ederiz Sn. malbman, sizden de güzel haberler bekliyoruz en kısa zamanda, kolay gelsin.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 11:34   #33
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Jibuti; hele bir de balık olursa yanında, süper olur kanımca

Eski 07-10-2008, 11:36   #34
Ağaç Dostu

Evet haklısın Şule hemde ne olur hımm ben acıktım galiba
Bu arada Şule akansu kültüründeki suyun tamamını kaç günde değiştiriyorsun birde pvc borularda eğim yok sanırım pompanın bastığı suyun bir kısmı boruların içinde kalıyor mu? teşekkürler.

Eski 07-10-2008, 11:48   #35
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Haftada bir değiştiriyorum suyun tamamını. Eğim yok sistemde, tahliye borusu en alt seviyede olmadığı için yaklaşık yarısı suyla dolu boruların. Bu seviye sürekli korunuyor.

Eski 07-10-2008, 11:51   #36
Ağaç Dostu

Evet Şule yazdıklarını tekrar okudum 20 cm civarı su oluyormuş.Dikkatetmemişim pardon.Çok teşekkürler.

Eski 08-10-2008, 21:31   #37
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Terasda sera

Topraklı ve topraksız yetiştirdiğimiz çoğu bitkiyi kışın soğuktan ve rüzgardan korumak için pvc temiz su borusundan inşaa ettiğimiz seramızın resimleri.

5 boy boru olarak planlanıp 14 boy boru kullanılarak tamamlanmış ve yapımı sırasında su tesisat ustası seviyesinde bilgilenmeme sebep olmuştur.

Eklenen Resimler

Eski 09-10-2008, 08:14   #38
Ağaç Dostu

Valla pes ne diyeyim size,iyiki geçen dönemki derslerde yokmuşsunuz yoksa neler olurdu bilmiyorum.Ellerinize sağlık bu arada boru 32lik boru mu?

Eski 09-10-2008, 10:56   #39
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Pişkin fide olmadıkları için günlerce kendilerini toparlayamayan, sera yapımı ve bayram tatilinde itilip kakılan cheery domateslerimden biri.. İlk suya konduklarında 10cm iken şuan 20cm civarında ve çok daha güçlü görünüyor. 16 gündür durgun suda olan domatesimin dikildiği günkü ve şu anki halinin fotoğrafı..

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2008, 14:25   #40
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Marulların bugün çekilmiş fotoğrafları. Marullar sistemle buluşalı 20 gün oldu ve artık sistem görünmüyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şule68 : 13-10-2008 saat 14:32 Neden: ekleme
Eski 13-10-2008, 14:38   #41
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Durgun sudaki domateslerim bir karış boylarıyla çiçeğe durmuş. Nasıl taşıyacaklarsa o kadar domatesi. Şımardılar tabi bol besini bulunca cimcimeler.

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2008, 15:33   #42
Ağaç Dostu

Haklısın sayın şule şımarmışlar vede ne iyi yapmışlar.Maşallah çok güzeller ellerinize sağlık.

Eski 13-10-2008, 19:19   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Herşey çok iyi gözüküyor sayın Şule68 ellerinize sağlık. Enkısa zamanda çilekleride bekliyoruz .selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 23:15   #44
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Teşekkür ederim Kudret Bey. Sayenizde hepsi, yoksa topraksız tarım bir masaldan öte olamazdı bizim için. Bilginize ve emeğinize sağlık..

Eski 15-10-2008, 19:47   #45
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın sule68.beni yüreklendiriyorsunuz,ileride çok daha güzel çalışmalar yapacağız.Balkonda bahcede topraksız tarımın öncülüğünü yapan tüm arkadaşlarımız sayasinde çalışmalarımız yaygınlaşacak ve beton yığınlarımız yeşererek hayat bulacaktır. Tanışmamıza vesile olan,iletişimimizi sağlıyan ve bilginin paylaşılarak çoğalmasına yardım eden agaclar.net sitesinin sayın yöneticilerinede teşekkürü bir borç bilirim.

Eski 23-10-2008, 12:14   #46
Ağaç Dostu

Sevgili şule marullarınızdan ve cimcim domateslerinizi merak ediyorum açıkcası durumları nasıl.

Eski 23-10-2008, 14:38   #47
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Marul sorunsalı

Arkadaşlar marullarda sorun yaşıyorum. Muhtemel sebep birkaç gündür Antalyada yaşanan yazdan kalma günler. Bir de terasta sera içindeler sıcaklık iyice yükseliyor ister istemez. Hal böyle olanca 20 civarı maruldan 3-4 tanesi uzamaya başladı. Sanırım tohuma kalktı. Fotoğrafını marul yetiştiriciliği bölümüne de ekledim, tam sebebini öğrenmek için ama henüz cevap alamadım. Bu sorunun sebebini bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. En azından bir dahaki sefere önlem alabilirim böylece.

Bir aylık olmalarına birkaç gün kalmıştı. 2-3 gün öncesine kadar ilk yaprakların kenarında oluşan sararmalar dışında herşey yolunda sayılırdı. Zaten çoğu yenilebilir duruma gelmişti. Pazarda satılanlar kadar olmasa da bir adeti bir kase salataya yetebilir boyutlara ulaştılar. Acilen tüketmeye başlamak gerekiyor. Artık bu partinin son fotoğrafları ama yılmadım sisteme yeni fideler dikeceğim bir süre sonra. İlk fotoğraf normal gelişenler yani hala formunu koruyanlar, ikincisi ise bahsettiğim sorunun gözlemlendiği marullardan biri..

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şule68 : 23-10-2008 saat 15:36 Neden: ekleme yapmak
Eski 23-10-2008, 15:05   #48
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Bu fotoğraflar da durgun sudaki domates ve biberim. Çiçek açmış olan domateste yeni tomurcuk var. Bu kadar kısa mesafede yeni salkım oluşumu beni endişelendiriyor aslında.

Ec metre çalışmaları hız kazandı, artık daha bilimsel çalışmalar yapabilecek olmak güzel. Sebep sonuç ilişkisini gözlemleyememek ve buna uygun çözümü üretememek, sistemleri kontrol altında tutamamak yaptığım çalışmaların beni rahatsız eden tarafı. Ama birşeyi yetiştirmek, yeşilliğini seyretmek ve bu kadar eksik malzeme ve deneyimle bile olabilirliğini görmek harika bir duygu.

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2008, 15:29   #49
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Son olarak çilekler için yaptığım ama beğenmediğim sistem. Hem çilekler ıslanmasın, hem de perlit yosunlanmasın diye perliti poşete doldurmuştum. Ama bu poşet tahliye deliklerini tıkıyor, bazen üstteki kaptan taşmalar oluyor. En kısa zamanda ya bu sistem için çözüm bulmam **** yeni bir sistem yapmam lazım. Aklıma gelen en kolay yol bu idi ama pratikte pek düşündüğüm gibi olmadı sanki.

Çözüm **** sistem önerisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şule68 : 23-10-2008 saat 15:40 Neden: açıklama
Eski 23-10-2008, 16:16   #50
Yeni Üye

ae2001's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2008
sule68 benim fikrim plastik tabanı tümden **** bir kısmını kesip yerine cit telleri vardır aralıkları çok sık olanları var ondan koyabilirsin bu sayede tahliye problemin çözülebilir...

ae2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 18:26   #51
Ağaç Dostu

Sayın sule68, Bu iş için bir yolda perlitin altına daha kalın daneli çakıl veya iri kum sermektir.Çakılın üstüne ince bir naylon bez (naylaon kadın çorabı )veya çok ince gözlü sineklik teli serip perliti onun üstüne yaymak ileride perlitle çakılı ayırmak için iyi bir yoldur,denemenizi tavsiye ederim.

Eski 23-10-2008, 19:14   #52
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu tür çalışmalar hobi olarak güzel ve haz verir ancak ekonomik değer bakımından uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Daha geniş ve daha uzun süreli tüketimi karşılayacak çalışmalar olsa diyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 20:40   #53
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar çözüm önerileri için. Sanırım en kolayı Kudret Beyin yazdığı gibi çakıl dizmek alta. Hem uygulaması, hem bulması kolay. Ama marullarıma ne olmuş bilen yok galiba henüz.

Her ne olmuşsa olmuş ama kötü olmamış. Az önce bir tanesini oğlumla beraber afiyetle yedik. Ençok merak ettiğim, bunca uğraşa değip değmeyeceği konusunda endişelendiğim şey topraksız yetişmiş sebzelerin tadı idi. Özellikle marulda acımsı bir tat ve gevrekliğini yitirmiş bir doku hiç haz etmediğim şeydir. Diyeceksiniz ki insanın kendi yetiştirdikleri tatlı gelir, ''kargaya yavrusu kuzgun gelirmiş'' misali. Ama marulun tadı ve gevrek dokusu mükemmeldi, yeşil olan yenebilir herşeye tepkili olan oğlum bile severek yedi. Ben taraflı olabilirim ama oğlum tarafsız hatta karşı taraftan olmasına rağmen çoğunu yediyse bu iş tamamdır.

Sevgili nariçi evet şimdilik pazardan almaya nazaran ekonomik değil. Ama Antalya'da yaşıyor olmama rağmen bu tazelikte ve lezzette sebzeyi bulmam mümkün olmuyor. O çiçeklerini gördüğünüz domatesleri tohumdan ben yetiştirdim. Tohumun toprağı yararak çimlenmesini hayretler içinde izledim. Evdeki herkes mutfağa girdikce eline fısfıs alıp küçücük fideleri suladı, onları boğulmaktan ben kurtardım. Şu çiçeklerinin, yeşilinin güzelliği için bile değer. Ürün alamasam bile çiçek yetiştirdim balkonda derim.

İnanın hobi olarak dantel yapmaktan, ahşap boyamaktan incik boncuk dizmekten daha ekonomik. Hem kim diyebilir ki birgün birkaç dönüm yer alıp bu deneme üretimlerimizi büyük işletmelere çevirmeyeceğimizi. Belki içimizden birileri geleceğin topraksız tarım yapan büyük işletmelerinden birinin sahibi olacak. Belki de bu kişi sizsiniz. 3 marulla başedemezken 3 dönüm marulla başetmeyi bekleyemeyiz.

Düzenleyen Şule68 : 24-10-2008 saat 09:52
Eski 24-10-2008, 23:39   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2008
sayın şule68 aslında marullarınızın başına gelenleri yazmışsınız. sorun sıcak hava ve marullarınız tohum vermek üzere büyüyorlar. marul bitkisi bir sonbahar-kış bitkisi olduğundan ortam belli bir ısı derecesini aştığı zaman (22-25 °C arası) tohum vermek için harekete geçer. bu benim daha önce toprakta yetiştirmiş olduğum marullardan gözlemlediğimdir. bu arada aranıza yeni katıldığımı belirtmek isterim.

onermeshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 01:06   #55
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Aramıza hoşgeldiniz ve teşekkür ederim onermeshur; neyse ki yenilebilir durumdalar şimdilik. İki gündür marul kemiriyoruz tavşanlar gibi

Bizim teras 40 dereceyi buluyordur gündüz. Yaz kış pazarda marul görünce unuttuk tabi hangi bitki yazın hangisi kışın yetişir. Bir de cehalet benim sabırsızlığımla birleşince böyle manzaralar çıkıyor ortaya. Umarım foruma katılımınız uzun soluklu olur, biz de deneyimlerinizden faydalanmaya devam ederiz. Sevgiler..

Eski 25-10-2008, 20:28   #56
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
sayın şule 68 iki katlı saksılar var. boyları 60 cm ve90 cm olanıda var. perliti üste koymadan perdelik tülden kesip saksıya deliklerin üzerine yerleştir sonra perliti koy damlama ile sula saksının alt katına tahliye borusunu bağla çok rahat boşalıyor karışık gelirse daha detaylı anlatırm selamlar .

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 11:00   #57
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Sn. Sabri Zeki; vakit ayırıp incelediğiniz için teşekkür ederim. Ben evde olan malzemeyi değerlendirmek istedim, zaten oldukca masraf ettik, biraz maliyetten kaçmak için böyle bir sistem yaptım.

Kudret Bey'in yazdığı gibi en alta çakıl döşedim. Perlitler zaten poşet içinde olduklarından karışma sorunu da olmuyor. Poşete açtığım delikleri de çoğaltınca sorunu hallettim. Şuan şık bir görüntüsü olmasa da sistem gayet sağlıklı çalışıyor. Çilekler yeni yaprak çıkarmaya başladılar bile. Umarım çileğini yemek nasip olur. Selamlar, saygılar...

Eski 06-11-2008, 23:19   #58
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

sayın Envor'un açtığı konu başlığından epeyce okudum toraksız tarım işini domatesler çok güzel di, ancak fidan temini nasıl oluyor acaba? O arkadaş profesyonel siz daha benim anlayacağım tarzda amatörsünüz. Sizden daha iyi öğrenecek gibiyim. Ben bir zamanlar iskenderun köylerinde ilk sobalı serayı manavgat köylerinden proje tetkik ederek kurdurmuştum ama topraklı sera pratik değil. Su ile üretim daha iyi gibi. Perakende domates fidanı bulunabilir mi acaba ?

Eski 07-11-2008, 12:12   #59
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Merhaba Sayın Nariçi;
Ben topraksız tarım konusunda çok çok çok acemiyim ve uzmanlık alanım bitkiler de değil üstelik. Ama bir seranız dahi olsa bunu topraksıza çevirmek için ciddi bir yatırımın gerektiğini, profesyonel üreticilikte biz amatörlerin yaptığı gibi dökme suyla (besinle) bu işin yürümeyeceğini düşünüyorum. Ölçüm cihazları, bilgisayarlı sistemler, bitkilerin yetiştirileceği ortamların hazırlığı, besin tankları, pompalar vs. vs. bir sürü şeye ihtiyaç var.

Sadece bizler gibi amatörce başlayıp seranın bir köşesini denemelere ayırırım diyorsanız sitedeki ilgili tüm konu başlıklarını inceleyip aklınıza yatan sistemi kurmalısınız. Besin konusunda bizler Kudret Bey'den yardım alıyoruz. Yoksa besin kitlerini oluşturan karışımları kendi başımıza yapacak duruma gelemedik henüz.

Fide konusunun sorun olacağını sanmıyorum ama fide üretiminin de dönemleri olduğunu zannediyorum. Jibuti arkadaşımız, Sayın Envor'un yetiştirdiği domatesleri aldığı firmadan fide temin etti diye biliyorum. Sanırım o firma kargo ile gönderiyor adresinize. Bu konuyu Sayın Jibuti açıklarsa daha iyi olur.

Seranızın büyüklüğü, kaç fide gerekli size, yapabileceğiniz yatırım miktarı, seranın uygunluğu vs. için bir fizibilite çalışması gerek ki bu ancak bir profesyonelin yapabileceği şey. Size en yakın topraksız tarım uzmanıyla **** en azından bir ziraat müh. ile görüşün derim nacizane.

Seranızın büyüklüğü, yeri, yönü nedir, sadece domates yetiştirmek mi amacınız? Bu ve benzeri soruları yanıtlarsanız bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışır. Ama önce okuyun, bu sitede bu işle ilgili yazan her kelimeyi okuyun. Öyle çok bilgi var ki sorularınızın çoğuna yanıt alabilirsiniz.

Eski 07-11-2008, 16:18   #60
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim Şule68, İşte mesajlar çok olunca karıştırıyoruz. Sera yok, ancak olabilirliğini öğrenmeye çalışıyorum. mesela yazın yapabiliriz. Bahçemiz toprağı topraklı sevzeciliğe uygun değil. Belki suda yetiştirebiliriz diye düşünüyorum. Manzara iyi ama toprak yoğun şekilde kumlu ve yamaç (eğimli) düzeltilmiş yerlerde 5-10 m2 alanlarda amatörce yapalım istiyorum. satmak için değil. Burada iyi öğrenirsek ilerde bilemem. Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim mutluluklar..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024