View Single Post
Eski 26-09-2008, 08:55   #12
malbman
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sayın şule68, öncelikle sizi ve eşinizi tebrik ederim. Harika bir iş çıkarmışsınız. Ama eşiniz sanki biraz acıklı acıklı bakmış gibi geldi bana. Bir de ayağının yanında bir zincir mi var ne, sanki bağlıymış gibi Şaka bir yana, gerçekten imrendim ve izniniz olursa ben de aynısını yapmak isterim. Ama sormak istediğim bir kaç soru var. Öncelikle: Besin eriyiği boruda sürekli olarak mı dolaşıyor, yoksa (mesela benim 11' li sistemde yaptığım gibi iki saatte bir on beş dakika gibi) belli aralıklarla mı dolaşıyor? İkincisi: eğer sürekli dolaşmıyorsa, suyun tamamı mı drene oluyor, yoksa borunun içinde bir miktar besin eriyiği kalıyor mu? Üçüncüsü: drene ettiğiniz besin eriyiğini yine ana besin tankına mı, yoksa bir başka tanka mı akıtıyorsunuz? Bu kadar soruyla sıktıysam özür dilerim, ama izniniz olur da sistemi yapmaya kalkarsam bazı temel bilgileri en baştan almak yapım aşamasında büyük kolaylık sağlıyacaktır. Bir de naçizane bir öneride bulunmak isterim: Anladığım kadarıyla sistem balkonda duracak ve ne kadar olmasa güneşe maruz kalacak. Kış güneşi de olsa, bir süre sonra ana tank ve drenaj tankalarınızın içini yosunlandıracaktır. Bunu önlemek için her iki tankı da griye boyamanızı tavsiye ederim. Zira bir internet sitesinde yosunlanmaya karşı en nötr rengin gri olduğunu okumuş ve bu yaz uyguladığım 11' li sistemde bunu denemiştim. 11 saksım ve besin tankım bütün gün( yaklaşık 8 saat) güneş altında olmasına rağmen, zerre kadar yosunlanma olmamıştı. Saygılarımla

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön