agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2012, 17:37   #691
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Soğuklar etkilemez derken tabi dondurucu soğuklardan korumak lazım. Uzun süre donlar ölümcül olabilir. Altındaki kaptaki su kurumadan su ilavesi yapmayın. Uygun bir odanız yoksa peteklerden uzak bir cam kenarı varsa uygun olabilir. Çünkü cam kenarının ısısı oda ısısından biraz daha düşük olucaktır. Çok soğuk zamanlarda oraya alırsanız sorun olmaz. İstanbul iklimi vftnin doğal ortamının ikliminden çok farklı değil.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 21:14   #692
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Soğuklar etkilemez derken tabi dondurucu soğuklardan korumak lazım. Uzun süre donlar ölümcül olabilir. Altındaki kaptaki su kurumadan su ilavesi yapmayın. Uygun bir odanız yoksa peteklerden uzak bir cam kenarı varsa uygun olabilir. Çünkü cam kenarının ısısı oda ısısından biraz daha düşük olucaktır. Çok soğuk zamanlarda oraya alırsanız sorun olmaz. İstanbul iklimi vftnin doğal ortamının ikliminden çok farklı değil.
haklısınız saydemir. Kuzey Carolina - Amerika aşağı yukarı İstanbul ile aynı enlemlerde denilebilir.

VFT lerin doğal yaşam alanı Kuzey Carolina - Wilmington şehrinin yaklaşık 100 mil çevresel alanında yetişiyorlarmış.

şöyle bir bilgi de vermiş olayım yeri gelmişken :
Alıntı:
Wilmington / North Caroline, US
Enlem - Boylam Koordinatları : 34.2256° N, 77.9450° W
Bugün için hava durumu : 23°C, Wind W at 19 km/h, 45% Humidity

http://maps.google.com/maps?hl=en&sa...g&ved=0CHwQtgM

İstanbul
Enlem - Boylam : 41.0128° N, 28.9744° E
Bugün için hava durumu : 13°C, Wind SE at 23 km/h, 54% Humidity

http://maps.google.com/maps?hl=en&su...&ved=0CIABELYD

saydemir beğendi.
Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 18:30   #693
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

et obur bitkilerimin toprağında çok minik yosun oluşumları var. bunların Sphagnum olduğunu pek sanmıyorum çünkü çok küçükler. ama google resimlerde görmüştüm çim gibi saksıda güzel görünüyor. bendekiler çok zayıf ve pek sağlıklı durmuyorlar. bunları çoğaltmak istiyorum fakat nasıl yapabilirim ?

aşağıda örnek bir resim var alıntıdır :

Eski 22-12-2012, 00:52   #694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
İstanbul'da nerede satıldığını bilen var mı? Öğrenci olduğumdan fazla dolaşamıyorum. Malum evden okula,okuldan eve

taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2012, 00:56   #695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2012
Daha önce netten tohumunu,torfunu alıp yetiştirdim. Tecrübesizliğimden kaybetmiştim. Şimdi hazır yetişmiş olanından edinmek istiyorum

taitai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 15:33   #696
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
istanbul'da koçtaş bauhaus gibi yapı marketlerde genelde genelde küçük saksılarda yerlerde oluyorlar. çoğu kişinin düşüncesinin aksine ben çok sağlıklı bitkiler olduğunu düşünüyorum yapı marketlerdeki vft lerin. bu şekilde edinebilirsiniz vft nizi. çok küçük kapanlı almayın ki yaşı en az 2 civarı olsun. tohumdan yetiştirmesi çok zor değildir ancak ufak bir sera gibi düzenek kurmak gerekiyor.

taitai beğendi.
gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2012, 10:23   #697
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taitai Mesajı Göster
İstanbul'da nerede satıldığını bilen var mı? Öğrenci olduğumdan fazla dolaşamıyorum. Malum evden okula,okuldan eve
merhaba,

büyükşehir belediyesine ait Istanbul Ağaç ve Peyzaj bitki market var.internetten google da ararsan web sayfasını bulursun. orda etobur bitkiler satılıyor bunun yanında çok geniş bitki çeşitliliği de var.reklam gibi oldu kusura bakmayın :/ eylülde gittiğimde herçeşitten vardı. Venus kapanı, Nepenthesler, drosera..vs. çok çeşit vardı. 1 ay önce gittiğimde yoktu ama belki ara ara getiriyorlardır. ben venuslerin yetiştiriciliğini yapan birinden satın almıştım. internetten bulmuştum.

Eski 29-12-2012, 12:57   #698
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

VFT toprağında beyaz beyaz pamuk gibi oluşumlar var. bu normal mi yoksa mantar oluşumu mu var ? :S ne yapmalıyım ?

Eski 29-12-2012, 13:23   #699
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
alttan su aldığı için genelde alg denilen yosunumsu oluşumlar oluyor. sanıyorum o beyazlar bu algların kurumuş hali olabilir mi?

gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 14:55   #700
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2011
Arada bende de tüy gibi beyaz oluşumlar oluyor, elimle temizliyorum. Arada havalandırıyorum poşeti çıkarıp yok oluyorlar

ozzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 15:39   #701
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
alttan su aldığı için genelde alg denilen yosunumsu oluşumlar oluyor. sanıyorum o beyazlar bu algların kurumuş hali olabilir mi?
alg veya yosuna benzemiyor. pamukçuk gibi yumru yumru oluşumlar var. açık balkona çıkarsam kış boyu bir zarar olur mu dersiniz İstanbul şartlarında ? geçen hafta yağan kardan dolayı içeri almıştım.

alttaki kapta su kuruyunca yeniliyorum suyunu 1 cm falan ekliyorum. yanlış yaptığım bir şey mi var sizce ? bazı sitelerde kışın dormancy olunca üstten sulamak daha doğru deniliyor. altta su olması mantara sebebiyet verebilirmiş. :S

Eski 29-12-2012, 22:08   #702
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Photo Galleries - Typical Venus Flytraps photos

burda dormancy dönemini karlar altında geçiren bir vft nin resmi var, epey ilginç. Negatif sıcaklıklarda bile hayatta kalabildiğini bilmiyordum

Eski 30-12-2012, 12:56   #703
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozzo Mesajı Göster
Photo Galleries - Typical Venus Flytraps photos

burda dormancy dönemini karlar altında geçiren bir vft nin resmi var, epey ilginç. Negatif sıcaklıklarda bile hayatta kalabildiğini bilmiyordum
evet gördüm kar altında duruyorlar. ama dormancy döneminde uygun sıcaklık sıfırın altına düşmemeli diye biliyorum. aslında istanbulda dışarısı uygun hava şartları sürpriz yapmazsa tabi. çok sert kış olmaz ama bazen beklenmedik değişimler de olabilir. bendeki vft için ilk kış olacağı için bu kadar tedirginim.

dışarda bahsettiğim beyaz pamukçuklar olmuyordu. vft leri dışarda açık balkonda tutan var mı aranızda ?

Eski 13-02-2013, 08:49   #704
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhabalar,
VFT kış filan dinlemiyor, coştukça coşuyor.
Bu noktada tecrübe sahiplerine bir kaç sorum olacak;
Dar ağızlı bir fanusa veya şarap kadehine taşımayı düşünüyorum.
Bunun için uygun zaman nedir?
Sulama için camın dibine ulaşan bir akvaryum hortumu iş görür mü?

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 19:06   #705
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Vftler kışında yaprak çıkarır zaten ama yapraklara dikkat ederseniz daha geniş yüzeyli ve yatay yapraklar. Bunlar dinlenme dönemi yaprakları. Büyük bir fanus belki olur ama şarap kadehi gibi kaplar vftnin uzun bir dönem yaşayabileceği kaplar değildir. Tahliye delikli saksılar daha sağlıklı. Bu ay saksı değişimi için uygun.

Eski 05-03-2013, 13:04   #706
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Vftler kışında yaprak çıkarır zaten ama yapraklara dikkat ederseniz daha geniş yüzeyli ve yatay yapraklar. Bunlar dinlenme dönemi yaprakları. Büyük bir fanus belki olur ama şarap kadehi gibi kaplar vftnin uzun bir dönem yaşayabileceği kaplar değildir. Tahliye delikli saksılar daha sağlıklı. Bu ay saksı değişimi için uygun.
sayın saydemir kışın yaprak çıkarır demişsiniz ama benimkiler havalar soğuduğundan beri hiç bişey çıkarmadılar. hatta daha kötü oldular. bu ayda toprak - saksı değişimi yapabilir miyiz ? uyanma zamanı geldi mi ?

Eski 05-03-2013, 13:15   #707
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Venuslerimin son hali :

2. resimdeki Red cinsi çok kötü görünüyor :/ diğerlerinde de sararmalar var. toprak yüzeyi yosun kaplamış durumda fotoğrafta belli oluyor. kış boyunca hep dışardaydı. karlı ve çok soğuk havalarda içeri aldım. ilk kışını geçirdi sayılır ama sağlıklı görünmüyorlar.

sizce durumları nasıl ? toprak ve saksı değişimi yapmalı mıyım ?

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2013, 15:24   #708
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

bir sorum daha var, bu 3ünü tek saksıya alsam olur mu ? bunun için ideal saksı nasıl olmalı ?

araştırdığım kadarıyla kökleri uzun olduğundan dikey saksılar daha idealmiş fakat dikey saksıların çapları da küçük oluyor. 3ünü bir tek saksıya alsam sıkışmış olmazlar mı ?

en azından 4 inch ( 10cm ) , tercihen 6-8 inch ( 15 - 20 cm ) derinlikten bahsediyorlar.

Eski 05-03-2013, 17:17   #709
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Çok net değil ama 3. ve 4. resimdekilerin durumları çok kötü görünmüyor. Orta kısımda kararma çürüme göremedim ben ve bu iyiye işaret büyük ihtimalle yeni yapraklar çıkmaya başlayacaktır. Ama 2. resimdekinin durumu hakkında kesin birşey diyemeyeceğim. Torfdan çıkarıp kök kısmına bir bakın çürüme var mı diye. Saksı değişimi yapmanızı öneririm. Şubat-mart ayı saksı değişim dönemidir. Yeni torf gelişimi açısından daha sağlıklı olacaktır.
Üçü aynı saksıda olacaksa 15 cm uzunluğunda bir saksı yeterli olur. Tek saksıda hiçbir sorun olmaz.

Eski 05-03-2013, 19:47   #710
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Çok net değil ama 3. ve 4. resimdekilerin durumları çok kötü görünmüyor. Orta kısımda kararma çürüme göremedim ben ve bu iyiye işaret büyük ihtimalle yeni yapraklar çıkmaya başlayacaktır. Ama 2. resimdekinin durumu hakkında kesin birşey diyemeyeceğim. Torfdan çıkarıp kök kısmına bir bakın çürüme var mı diye. Saksı değişimi yapmanızı öneririm. Şubat-mart ayı saksı değişim dönemidir. Yeni torf gelişimi açısından daha sağlıklı olacaktır.
Üçü aynı saksıda olacaksa 15 cm uzunluğunda bir saksı yeterli olur. Tek saksıda hiçbir sorun olmaz.
etobur bitki toprağı, sinek kapan toprağı, venüs flytrap, venüs sinek kapanı | Zengarden Ev ve Bahçe

lav taşı cürüf rock toprağı, lav taşı cürüf rock, tohum lav taşı cürüf rock toprağı, organik lav taşı cürüf lava rock | Zengarden Ev ve Bahçe

bu iki ürünü sipariş ettim. toprak nasıl sizce ? diğer lava taşı gerekli mi değil mi bilemedim onu da sipariş ettim. saksının altına bir miktar koysam fayda sağlar mı ?

Eski 05-03-2013, 20:11   #711
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bence çok uygun değil, karışımda perlit ilave olarak vermikülit var dikkat ederseniz. Vermikülit asidik bir malzeme değil ve etoburların çoğu için uygun değil. Lav taşı almanıza da gerek yok. Forumun satış bölümünde sphagnum torfu satılıyor sanırım birazda perlit alıp eşit oranda karıştırmanız en uygunu olur ama sipariş verdim dediniz bilmiyorum artık. Drenaj için alta koyulabilir belki lava ama gerek yok.

Eski 05-03-2013, 21:51   #712
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

siparişi vermiştim :/ iptal etmem gerek bir an önce. Sphagnum moss nerden bulurum peki ? sitede bulamadım.

Eski 05-03-2013, 22:02   #713
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

SPHAGNUM TORFU - BEYAZ BALTIK TORFU 10 LİTRE

bunu buldum. nasıl sizce ?

Eski 05-03-2013, 22:04   #714
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

az miktarda perlit bulamıyorum 20 litre civarı satıyorlar. çok fazla benim için. bana 4 -5 litre sphagnum ve 1-2 lt perlit yeter sanırım.. aranızda satış yapan varsa almak isterim

Eski 06-03-2013, 12:44   #715
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Bendeki bana ancak yetiyor. Linkteki uygun görünüyor, kullanabilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/25999.htm

Forumda burada satılıyor sanırım. Az miktarda satarmı bir sorun.

Gittigidiyor veya sahibinden.com gibi sitelerde de az miktarda satışları var.

Eski 06-03-2013, 16:37   #716
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

bunları aldım

drosera capensis için 2 lt

venus için 4 lt yeter sanırım

Venüs Sinek Kapan İçin Hazır Baltık Torfu - Venüs Sinek Kapan İçin 2 lt Torf-Perlit Karışımı

Etobur Bitki Drosera lar için Hazır Baltık Torfu & Slikat Kumu Karışımı 2 Lt

Eski 07-03-2013, 16:35   #717
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Toprağı ve saksıyı değiştirdim,

malesef bir tanesi pek iyi durumda görünmüyor.

1. resimdekinin durumu nasıl sizce ? yaprakları çürümüş vaziyetteydi ama dibindeki soğan gibi gövdesi yeşil durumdaydı. kökleri de çürük gibiydi.

diğer resimler çok kötü görünmüyor sanırım ama kökler kararmış ve çürümüş gibi nedense.

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2013, 16:36   #718
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

fotoğrafları kontrol ettim bende düz görünüyorlardı , buraya ekledikten sonra neden yan yattılar anlamadım

Eski 07-03-2013, 22:23   #719
Ağaçsever

ozzo's Avatar

yaklaşık 1.5 yıllık vft'min son hali,

Kapanlar yaklaşık 7-8mm. Kaloriferin üstünde durmasına rağmen geniş yapraklar çıkarıyor. Daha ufak diye dormancye sokmadım ama galiba ufak çapta bir dormancy geçirdi.

Bir de kapanların içinde fotodaki gibi minik yapışkan damlacıklar oluyor, avını çekmek için tatlı sıvı salgıladığını biliyordum fakat hiç damla damla görmemiştim, ilginç.

Bu arada kapanların içi de kızamık oldu

Eklenen Resimler

ugurdogan76 beğendi.
Eski 07-03-2013, 22:41   #720
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozzo Mesajı Göster
yaklaşık 1.5 yıllık vft'min son hali,

Kapanlar yaklaşık 7-8mm. Kaloriferin üstünde durmasına rağmen geniş yapraklar çıkarıyor. Daha ufak diye dormancye sokmadım ama galiba ufak çapta bir dormancy geçirdi.

Bir de kapanların içinde fotodaki gibi minik yapışkan damlacıklar oluyor, avını çekmek için tatlı sıvı salgıladığını biliyordum fakat hiç damla damla görmemiştim, ilginç.

Bu arada kapanların içi de kızamık oldu
sayın ozzo, çok sağlıklı görünüyor. acaba ben hata mı ettim ki dormancy ye sokmakla. kış boyunca hep balkonda dışarda kaldı. imrendim doğrusu sizin VFT lere tebrik ederim.

kalorifer zarar verir diye hiç yanına bile yaklaştırmıyorum bitkileri

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024