agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2023, 22:27   #901
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcesusu Mesajı Göster
"Yardımlarınız için teşekkür ederim. Uyku moduna girmesi için 1-2 ay vardır diye düşündüğüm için bu kadar endişelendim. İzmir'de oturuyorum ve hala güneşlenme çok fazla sürüyor, bu da olgunlaşmasını engelliyor olabilir (Hatta bu sene hiç olgunlaşmadığını görememe sebebim fazla yakıcı güneş bile olabilir). Ayrıca, bitkimdeki küçük siyah noktaların mantar gibi bir sorun olup olmadığını merak ediyordum. Ancak, paylaştığınız linkteki arkadaş gibi küçük yapraklar da çıkıyor gibi görünüyor. Sanırım kışı atlatıp seneye durumu gözlemlemem gerekecek

Son olarak, Etobur Bitkim Long Fiber Sphagnum Moss Turba yosunu alıp almamam konusunda cevap vermemişsiniz, sadece linkteki toprağı kullandım. Acaba yosuna ihtiyaç var mı?"
Sphagnum yosunu her zaman iyidir kullanabilirsiniz.

Retdeb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2023, 19:09   #902
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Retdeb Mesajı Göster
Sphagnum yosunu her zaman iyidir kullanabilirsiniz.
Moss konusunda Sn. Retdeb'e katılıyorum. Fungusit **** inectisit kullanmak sizin kararınız.

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2023, 22:15   #903
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudanadam Mesajı Göster
Merhabalar. Ben de ilk bitkimi muhtemelen aşırı güneşte kuruttuktan sonra epey ara verip geçenlerde ikincisini aldım. Saf su ile abartmadan suluyorum. Akü satan yerlerde saf su var. Bitkiyi yurt dışından bir marketten aldım. Küçüktü baya. İnce dallarının ucunda normal kapanları vardı. Kapanların içi kırmızıydı. Kurt, sinek, örümcek sürekli bi şeyler verdik. Kapandı açıldı derken o kapanlar eskidi kurumaya yüz tuttu. Ama sürekli de yeni kanatlar ve kapanlar verdi. Ancak yeni kanatlar kalın oluşmaya başladı kapanlar ise aksine küçük ve içi yeşil. Yani bitki o şöhretli görüntüsünü kaybetti adeta marul gibi oldu. Siteye resim eklemek isterdim ancak yapamadım. Gerçi yukarıda görünen resimler de hemen hemen öyle.
Bu bitkiyi yetiştirmek çok keyifli ancak zahmeti de var. Asitli toprak isteği ve saf su en başta geliyor. Toprak değişecekseniz ph 2,5 civarında özel bir yosunun torfu olması lazım. Sphagnum torfu diye bir torf. Ben bir yerde bulup aldım. Eski tohumlardan ektim ama henüz çıkmadı.
Mesajınızı görmemişim kusura bakmayın...
Bitkiniz büyük ihtimalle dormancye hazırlanıyor, fotoğraf eklerseniz daha iyi anlayabiliriz.

Sn. bahcesusu bitkinizin son durumu nedir?

Düzenleyen almuud : 28-10-2023 saat 22:19 Neden: Ekleme
Eski 13-11-2023, 10:41   #904
Yeni Üye

Sudanadam's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2023
Sonunda fotoğraf ekledim. Aslında besleme videoları da var. Sık sık besliyoruz çocuklarla. Sürekli yeni kapanlar açıyor. Kış dinlenmesine geçmeye niyeti yok. Güney cephe pencere önünde bakıyorum. Örümcek, bulgur kurdu (güveye dönüşmeden önce), tırtıl, kara sinek, sivrisinek, boru kurdu ( çok pis kokuyor), solucan ve adını bilmediğim iki tür böcek verdim kapanlara. Kapanları gübreleme ve çoğaltma konusunda bilgi veren olursa sevinirim.

Eklenen Resimler

Sudanadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2023, 18:12   #905
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudanadam Mesajı Göster
Kapanları gübreleme ve çoğaltma konusunda bilgi veren olursa sevinirim.
Forumda ki etobur bitki başlıklarını incelerseniz sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Eski 21-04-2024, 17:18   #906
Yeni Üye

Sudanadam's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2023
Çiçeklenme bitti. Bitki baya yoruldu. Yeni kapanlar yavaş yavaş çıkıyor. Çiçek sapı çok uzun gerçekten. Ne gerek var bu kadar uzun sapa diye düşünmüştüm bugün bir belgeselde denk geldim. Bitki tozlaşmaya gelen böceklere ilişmemek için çiçeği çok yukarılara uzatıyormuş.

Eklenen Resimler

Sudanadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024