agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2013, 12:23   #751
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan Mesajı Göster
fotoğraf görebilir miyiz ?

görebilirsiniz tabi ki

. şimdi çiçeğini kırdım. kırdıktan sonra biraz sarardı nedense.

bu çiçekli halleri ;

http://l1304.hizliresim.com/18/m/m7c5m.jpg

http://k1304.hizliresim.com/18/m/m7c6k.jpg

buda çiçeğini kırdıktan sonraki şimdiki durumu;

http://k1304.hizliresim.com/18/m/m7c6x.jpg

Erdogan beğendi.
ozden35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 12:29   #752
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozden35 Mesajı Göster
görebilirsiniz tabi ki

. şimdi çiçeğini kırdım. kırdıktan sonra biraz sarardı nedense.

bu çiçekli halleri ;

http://l1304.hizliresim.com/18/m/m7c5m.jpg

http://k1304.hizliresim.com/18/m/m7c6k.jpg

buda çiçeğini kırdıktan sonraki şimdiki durumu;

http://k1304.hizliresim.com/18/m/m7c6x.jpg

gayet iyi durumda. bendekilerden biri çiçek oluşturmaya başlamıştı çiçeğini kopardıktan sonra yaprakları kötüleşti uçları kurudu nedense. yeni yaprak ta çıkarmaz oldu. diğerinde hareketlenme var. zor bitki gerçekten.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 12:33   #753
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan Mesajı Göster
gayet iyi durumda. bendekilerden biri çiçek oluşturmaya başlamıştı çiçeğini kopardıktan sonra yaprakları kötüleşti uçları kurudu nedense. yeni yaprak ta çıkarmaz oldu. diğerinde hareketlenme var. zor bitki gerçekten.
sanırım ani değişimlere pek çabuk ayak uyduramayan bir bitki. dibinden hergün yeni bir yaprak geldiği dönemde çiçek açmaya başlayınca hele birde dipten 2 çicek birden gelince kapanlar oluşmadan yeni gelen yapraklar karardı. çiçeği inatla koparmadım ve sürekli diptende yaprak verdi. ama koparınca yaprak oayı durdu. şimdilik beklemede gibi görünüyor. bakalım zamanla ne olacak

bir de benim çiçeğim güneş gördükçe kapanları kızarıyor. red dragon gibi oldu, sizinkiler çok yeşil, neden acaba? kuruyacağı için mi kızarıyor acaba ? ve kapanlar yastık gibi kabarık hacimli duruyor.

Eski 19-04-2013, 14:48   #754
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
sanırım ani değişimlere pek çabuk ayak uyduramayan bir bitki. dibinden hergün yeni bir yaprak geldiği dönemde çiçek açmaya başlayınca hele birde dipten 2 çicek birden gelince kapanlar oluşmadan yeni gelen yapraklar karardı. çiçeği inatla koparmadım ve sürekli diptende yaprak verdi. ama koparınca yaprak oayı durdu. şimdilik beklemede gibi görünüyor. bakalım zamanla ne olacak

bir de benim çiçeğim güneş gördükçe kapanları kızarıyor. red dragon gibi oldu, sizinkiler çok yeşil, neden acaba? kuruyacağı için mi kızarıyor acaba ? ve kapanlar yastık gibi kabarık hacimli duruyor.

aslında genç VFT lerde çiçeklenme riskli diye biliyorum. çünkü tüm enerjisini çiçeğe verdiğinden bitkinin ölümüne bile sebep olabilir.

kapanlar güneş gördükçe kızarır ve küçük damlacıklar oluşur üzerinde bu damlacık bitki özleri sinekleri cezbedermiş. bendekiler de öyleydi ta ki dormancy yıpratana kadar. güneş etkisini artırınca iyileşmesini bekliyorum durumlarının. bir tane red dragonum vardı tamamen kızıl olan , malesef saksı değişiminde kaybettim. çürüdü. şimdi 2 tane yeşil tür kaldı sizinkiler gibi.

kapanların kabarık olması ve dalların enli geniş olması sanırım dormancy den kalma. yeni kapanlar daha güzel olur zannedersem.

ozden35 beğendi.
Eski 22-04-2013, 20:20   #755
Ağaçsever

eski kapanlarda güneşi gördükçe kızarıyor.

benim vft m kapan vermeye başladı şükür ki ölmedi. yıkılmadı ayakta kendileri

Erdogan beğendi.
Eski 23-04-2013, 12:15   #756
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
eski kapanlarda güneşi gördükçe kızarıyor.

benim vft m kapan vermeye başladı şükür ki ölmedi. yıkılmadı ayakta kendileri
çok sevindim sayın özden35 bu arada benimkiler de sanırım yeni minik kapan çıkarmaya çalışıyorlar. daha önce uykudalarmış galiba. havalar ısındıkça daha da güzel olacak.

ozden35 beğendi.
Eski 24-04-2013, 15:23   #757
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Merhabalar,
Baharla birlikte vft coştu.
Kapanlar 3cm'e ulaştı.
Şubat 2012'deki halini de ekliyorum.

Eklenen Resimler

schweps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 14:41   #758
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Çok güzel bence en zor kısmı geçmiş küçük vftleri bu boya getirebilmek zordur. Torf sinekleri soğanı yemeden ve soğanı çürütmeden bu boya ulaştırdıysanız bu iş tamamdır.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 06:45   #759
Ağaçsever

Sn saydemir,
Beğenmenize sevindim.

Eski 26-04-2013, 14:27   #760
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

vft min birini daha kaybettim:/ güneş görsün diye tüm gün güneş altında tuttum. dışarda işlerim vardı geldiğimde yapraklar, altındaki su ve toprak kurumuştu. çıkardım baktım bitkinin soğan şeklindeki yeri de buruşmuş falan. pek ümit yok sanırım. şimdi elimde tek bir tane kaldı. inşallah ona bişey olmaz. ne zor bitkiymiş arkadaş..

Eski 26-04-2013, 17:54   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2013
selamlar bitkimi alalı 1 hafta oldu yeni torf ve ortam,dışarda balkonda dursa sıkıntı olurmu **** üstünü posetle kapatıp terlememı yapsam?
tesekkrler

fyildirok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 17:56   #762
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schweps Mesajı Göster
Merhabalar,
Baharla birlikte vft coştu.
Kapanlar 3cm'e ulaştı.
Şubat 2012'deki halini de ekliyorum.
selamlar bitkinin yaşı kaç şuan

Eski 27-04-2013, 16:54   #763
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fyildirok Mesajı Göster
selamlar bitkimi alalı 1 hafta oldu yeni torf ve ortam,dışarda balkonda dursa sıkıntı olurmu **** üstünü posetle kapatıp terlememı yapsam?
tesekkrler
foruma hosgeldiniz fyildirok. sizin bitkiniz kac yaşında ? daha kucuklerse gunes zarar verebilir diye dusunuyorum. tam bilgim yok o konuda. suyunu altindan eksik etmediginiz surece tam gunes alan bir yerde durmasinda fayda var. ama suyunu surekli takip edin saksı kucukse 2 cm buyukse 3-4 cm su olmalı surekli altında. yoksa kuruma bitkiyi öldürebilir. tecrübeyle sabittir.

Eski 27-04-2013, 18:29   #764
Yeni Üye

teşekkürler cevap için hoşbulduk elimden geldıgınce okumaya calısıyorum forumu takıplıyorum ancak zaman darlıgı var tabı
bıtkımı satıcıdan 5-6 yasında olarak aldım ancak bana denen 2-3 yasından fazla olamayacagı
sımdı yavasca kuruyan yaprakları var ama 3 tane taze dal gelıyor suyunu dewamlı altında 2-3 cm olarak tutuyorum saksı 15 cm cıvarı sanırım

Eski 28-04-2013, 00:33   #765
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Alıntı:
teşekkürler cevap için hoşbulduk elimden geldıgınce okumaya calısıyorum forumu takıplıyorum ancak zaman darlıgı var tabı
bıtkımı satıcıdan 5-6 yasında olarak aldım ancak bana denen 2-3 yasından fazla olamayacagı
sımdı yavasca kuruyan yaprakları var ama 3 tane taze dal gelıyor suyunu dewamlı altında 2-3 cm olarak tutuyorum saksı 15 cm cıvarı sanırım
saksı 15 cm civarı ise 3 cm in altına inmesin bence su. hatta 4 cm de olabilir. bitkinin kök kısmının surekli ıslak kalması gerekiyor. bu yüzden yaz aylarında bitki gelişime devam ederken suyun azalmasına - kurumasına kesinlikle izin vermeyin. biraz azalınca üzerine ekleme yapın. VFT hassas bitki. suyunu, ışığını , toprağını iyi ayarlamak gerek. ne az ne çok fazla su. saksıya göre değişir bu durum.

Eski 02-05-2013, 15:59   #766
Ağaçsever

2011 Sonbaharında tohumları torfa ekmiştim yanılmıyorsam.

Alıntı:
selamlar bitkinin yaşı kaç şuan

Eski 03-05-2013, 13:50   #767
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Merhabalar size deneyimlerimi aktarmak istiyorum vft lerimin bana gelisinden itibaren 1 yili bu haziranda doluyo bu bir yilda bisuru yanlis yaparak bicok seyi tecrube ettim ama cok ilgiden midir bilinmez daha hic birini kaybetmedim sukurler olsun. İlk once sunu soylemek isterim sulama konusunda altinda surekli su bulunmasi gerektigi dogrudur ancak ben 3 cm 5 cm hesabi yapmadim hicbir zaman benim su ana kadar dogru bildigim parmaginizi torfa bastirdiginizda torftan su cikmiyosa su seviyesini artirin ama torf cok fazla su kusuyorsa altindan suyu alin normal seviyeye gelince tekrar altina az miktar su koyun. Sonrasinda diger bir konu gunes. sakin ha kendinizi cok gunes alacak diye sartlamayin gecen sene bu yuzden fazlaca kapan kaybettim hele ogle gunesinden kesinlikle sakinin sonrasinda disari cikarip uzerine poset baglama fikri mantikli gibi dursa da aslinda cok tehlikeli gecen sene kucuk capta bir sera yapmistim sozde nemi saglamak icin sonucu soyluyorum asiri nem ve gunesin etkisiyle 50-60 derecelere ulasan bir seram oldu ve ****** sararan sonrasinda kararan yapraklar. Size sunu soyleyebilirim ankaranin havasi nemli olmamamasina ragmen saksi altina koydugum su yeterince nem sagliyor zaten vft de fazla nemi sevmez asirisi zararlidir. Bu arada dormacy i daha yeni atlatan bitkilerin yapraklari kisa ve genis olur onlar iyi guneslendirilip guzel bakildigi takdirde incelip uzunlasacak ve kapanlar yavasca pembelesip kipkirmizi bi hal alacaklar ki dormancy deyken iyi isiklandirilmis vft lerin kapanlari zaten pembeligini hic kaybetmez hatta kirmiziya cok yakin bi renk alabilir onlarin gelismesi daha kolay bir hal alir.

saydemir ve lost_raven beğendi.
skosse3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 14:11   #768
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2011
skosse3'ye katılıyorum. Altında su varmış yokmuş dikkat etmiyorum. Aşırı güneşte kalan toprağın üst kısmı zaten ister istemez kuruyor(Aşağıda resmi var). Önemli olan onun hemen altının ıslak olması. Sadece kökün ıslak kalmasını sağlarım. Kabın altında 2-3 cm su bırakmak zaten zor bulduğum suyun çabuk buharlaşmasına sebep oluyor. Kabın altına koyduğum su bitince 2-3 gün sonra su koyuyorum. Bir de kabın alt tarafını poşetle sardım ki su boş yere buharlaşmasın. Böylece su saksının içinden toprağı nemlendirerek buharlaşıyor. Su kaybını azaltıyorum böylece.
Poşetle sera olayında benimde acı tecrübelerim vardır. 50 tane yeni çimlenmiş vft yi haşlamışlığım vardır.

ozzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 14:17   #769
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi schweps Mesajı Göster
2011 Sonbaharında tohumları torfa ekmiştim yanılmıyorsam.
Çok iyi bakmışsınız demek ki tebrik ederim. Sizinle aynı zamanlarda ektiğim vft 1 cm lik kapanlara sahip henüz.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2013, 14:23   #770
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2013
merhabe arkadaslar, 1 ay önce vft aldim ve suan bir hastalik oldu sabah aksam durmadan bakiyorum yeni baslayanlardanim gelisimi cok hizli oldu 2 tane yeni kapan cikti 3 tanede yolda ve suan cicek acmak üzere.. sorun su ki topraginda kurt buldum iki tane ince ve kücük kok yiyen kurt olmadigindan eminim ne yapmam gerekiyor

http://s7.directupload.net/images/130611/at984fox.jpg

SaNSaR40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 09:47   #771
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SaNSaR40 Mesajı Göster
merhabe arkadaslar, 1 ay önce vft aldim ve suan bir hastalik oldu sabah aksam durmadan bakiyorum yeni baslayanlardanim gelisimi cok hizli oldu 2 tane yeni kapan cikti 3 tanede yolda ve suan cicek acmak üzere.. sorun su ki topraginda kurt buldum iki tane ince ve kücük kok yiyen kurt olmadigindan eminim ne yapmam gerekiyor

http://s7.directupload.net/images/130611/at984fox.jpg
tavsiyem torfu tamamen yenilemeniz yönünde olur eger torfta kurt varsa bence riske atmaya degmez zaten tek saksı için torf fazla gerekmez. ama aslında fotografta gayet sağlıklı duruyor hani problemi anlayamadım ben tam.

Eski 27-06-2013, 20:26   #772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Tskler cvbin icin evet biraz korkuttu kurt cikinca lavra oldugu anlasildi cok saglikli dedigin gibi hatta ciicek acti dolleme yaptim ve beklemeye biraktim.. tekrardan sagolsin

SaNSaR40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 17:56   #773
Ağaçsever

ozzo's Avatar

vft kökünde beyaz çürüme

Herkese selamlar,
1-2 hafta önceye kadar vft'm sağlıklıydı. Kapanların içi hafif kırmızıydı. Daha sonra
kırmızı olmamaya başladı. En sonunda da çok hızlı yaprak kaybetmeye başladı. Açık kapanlarda kapandı ve çürüdü. 7-8 yapraktan 2 tane kaldı. Biraz kökünü kazıdığımda beyaz oluşumlar gördüm. Hemen toprağını değiştirdim. Beyaz oluşumlar rizomun etrafındaki eski yapraklardaydı, onları temizledim. Yeni toprağında fazla su vermeden perde arkasına aldım. Fazla su vermememin sebebi soğancığın hava almasını sağlamak, küflenmeyi önlemek. Toprağı değiştirirken küçük bir yaprak daha veriyordu, fakat çok yavaş büyüyor. Aynı şekilde kapanlar ufaldı. 1 tane ufak kapan yarı açık durumda. Diğeri ise bir türlü açılmadı. Yine de sağlam kapanlar canlı yeşil renkte, tek umudum da bu Öğrenmek istediğim küfe karşı önlemlerim yeterli midir?

Not: Tüm bunlar bitkinin çevre şartlarını değiştirmeden oldu.(Su aynı, güneş miktarı aynı). Vft 2 yaşında tohumdan yetiştirdim.

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2013, 03:57   #774
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2013
arkadaşlar elinde tohum olan var mı? Ben de yetiştirmek istiyorum.

M..T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 23:07   #775
Yeni Üye

skosse3's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozzo Mesajı Göster
Herkese selamlar,
1-2 hafta önceye kadar vft'm sağlıklıydı. Kapanların içi hafif kırmızıydı. Daha sonra
kırmızı olmamaya başladı. En sonunda da çok hızlı yaprak kaybetmeye başladı. Açık kapanlarda kapandı ve çürüdü. 7-8 yapraktan 2 tane kaldı. Biraz kökünü kazıdığımda beyaz oluşumlar gördüm. Hemen toprağını değiştirdim. Beyaz oluşumlar rizomun etrafındaki eski yapraklardaydı, onları temizledim. Yeni toprağında fazla su vermeden perde arkasına aldım. Fazla su vermememin sebebi soğancığın hava almasını sağlamak, küflenmeyi önlemek. Toprağı değiştirirken küçük bir yaprak daha veriyordu, fakat çok yavaş büyüyor. Aynı şekilde kapanlar ufaldı. 1 tane ufak kapan yarı açık durumda. Diğeri ise bir türlü açılmadı. Yine de sağlam kapanlar canlı yeşil renkte, tek umudum da bu Öğrenmek istediğim küfe karşı önlemlerim yeterli midir?

Not: Tüm bunlar bitkinin çevre şartlarını değiştirmeden oldu.(Su aynı, güneş miktarı aynı). Vft 2 yaşında tohumdan yetiştirdim.

benim yetişkin vft lerime de oldu bu ara birşeyler yapraklarının çoğu bir anda karardı falan korkmuyo değilim

Eski 21-07-2013, 10:01   #776
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skosse3 Mesajı Göster
benim yetişkin vft lerime de oldu bu ara birşeyler yapraklarının çoğu bir anda karardı falan korkmuyo değilim
Ben de toprak değişimi iyi geldi gibi. Şimdilik 2 orta boyda(daha önceki kapanlara göre) kapan var, 3 tane de yeni kapan vermiş ama çok yavaş büyüyorlar(Direk güneşe çıkarmadığımdan dolayı galiba).
İyi ki toprak değiştirmişim, toprak zamanla çöküyor arasında hava kalmıyor. Köklerin sağlığı açısından önemli.
Umarım vft'nize birşey olmadan atlatırlar. O kadar emek ve sabır boşa gitmez.

Eski 02-10-2013, 02:16   #777
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

selamlar,

bayadır gelemiyordum foruma. bitkilerin çoğunu yaşatamadım. VFT lerim çoktan öldüler. Saf su olayı çok kötü. sürekli temin etmek gerekiyor falan. çok zahmetli bitki.. suyunu toprağını güneşi ayarlamak ta mesele..Drosera da öldü. şimdilik nepentes var ama o da malum ibrik çıkarmıyor Türkiye şartlarında. biraz hevesim kaçtı açıkçası. apartman ortamında bakımı çok zor oluyor bitkilerin. etrafta çok bina olduğundan güneş çok sınırlı giriyor eve.. ilerde inşallah tekrar bakmak isterim.

Eski 02-10-2013, 07:24   #778
Ağaçsever

ozzo's Avatar

Benimde 2 yıllık(yukarıda resimleri olan) vft'm öldü. Su, nemli bir yerde çalışan klimanız yoksa büyük problem. Bende de nepenthes var, nemli ortam sağlamak için küçük elektrikli bir sera aldım onu kullanıyorum. Güneş problemini çözmek içinde ebay'den(uzakdoğudan bir yerden, 10tl) bitki ledi aldım geceleri oun yakıp bitkileri altına koyuyorum, oldukça etkili tavsiye ederim.

Eski 02-10-2013, 19:00   #779
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Sayin Ozzo,

Ekstra masraflari var. nepenthesi camekandan seyredeceksem onun zevki eksik kalir. Vft icin benzin marketten her ay 5-6 litre ( 10 tane yarim litrelik su ) almak zorunda kalirdim. En iyisi endemik bitkiler memleketin suyuna topragina iklimine uygun bitkiler boyle uzmediler beni. Balkonda kucuk bi zeytinim var mesela bazen su vermeyi unutuyorum bakiyorum hala keyfi yerinde. Bunun yaninda kekik biberiye var gayet bakimlari kolay.

Eski 01-11-2013, 15:25   #780
Ağaçsever

Merhaba,
Hızlı büyümesine sebep belki de yapraklar henüz saksı dışına taşmıyorken, yani geçtiğimiz bahar sonuna dek, üzeri devamlı surette şeffaf bir kap ile örtülüydü. Bu sayede suyun buharlaşarak kaybolması da engellenmişti.
Şu an vft balkonda, diğer çiçeklerin yanında. 4 kapanı da dolu, arı bırakmadı mahallede canavar.
Kapanların bazıları ve hatta ince yapraklar kırmızıya çalmaya başladı son zamanlarda. Yeni çıkan kapanlar ise geniş yapraklı. Dormancy'ye hazırlanıyor sanırım.
Dormancy için sormak istediğim bir şey var. Evde serin (14-18C) bir yer yok. Balkonda bırakırsam da sıcaklığın 4C'nin altına düştüğü zamanlarda eve alırsam büyük ısı değişikliğinden olumsuz etkilenir diye korkuyorum.
Var mı bir tavsiyeniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozzo Mesajı Göster
Çok iyi bakmışsınız demek ki tebrik ederim. Sizinle aynı zamanlarda ektiğim vft 1 cm lik kapanlara sahip henüz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024