agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2007, 22:01   #181
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Evet esasen bu tamamen saksı büyüklüğü ile alakalı bir ölçü. Bence saksı büyüklüğü ile izafi görmek gerekir.
deneyimlerime göre diyebilirim ki 10 cm çapında bir vft saksısına 2 cm su yeterlidir. ancak 15 - 20 cm çapında bir olgun sarracenia flava için su 5 cm yükseklikte olmalı. 10 cm lik vft saksısını 5 cm suya koyarsanız dediğiniz gibi yarısı su içinde kalır bunun da sakıncaları soğanın ve köklerin su içinde havasız kalması -> boğulması -> çürümesi demek olur...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 22:26   #182
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
Evettt epey olmuştu resim koymayali biliyorum merak ediyordunuz etoburlarımı İşte son halleri, umarım iyi görmüşsünüzdür merak ettiğim 3 husus var:

1) Vft sizce ne durumda yandakiler kararıp düşüyo ama ortadan 2-3 tane yeni çıkıyor

2) Papağan kafalım için saksı yetermi, çok hızlı gelişti şu an toprak görünmüyor saksıdaki!

3) Sarr excel im de gelişiyor ama sanki bir zayıflık var, daha doğrusu uzuyor ama hala sıska bir sorun olabilirmi..

Teşekkürler..

Eklenen Resimler

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 15:27   #183
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Ceva yok mu kimseden hala dilinizi yuttunuz değil mi :P

Eski 29-08-2007, 15:45   #184
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yanlış başlık altında açınca sanırım gözden kaçmış olabilir.
Eh malum siz bunları tohumdan yetiştirmediniz...
bir de forumlarda " aman efendim... evet efendim... çok güzel bir çalışma olmuş.." gibilerden mesajlarla doldurmak istemediğimizden de olabilir.
Sanırım ne kadar iyi geliştiklerini sizde biliyorsunuz. gereksiz teyid mesajları ile konu şişince eski mesajları okumaya üşenen yeni üyelerce aynı sorular tekrar tekrar sorulunca insan bıkıyor.
Evet gayet iyi durumdalar bir tek Dionaea'nız da bir sorun var onu da çözemedim. sanırım güneş yetmiyor. su seviyesini de o oranda belki yükseltmeniz gerekebilir.

saygılar

P.S. mesajları buraya taşıdım

Eski 29-08-2007, 16:28   #185
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Tohumdan yetiştiremediğimi neden çaktırdınız erkan bey, hava atacaktık ne güzel ) Yeni başlık açmak istemedim bunlar için, benim asıl aklıma takılan dionea idi zaten, diğerlerine göre gelişimi zayıf kaldı, ama toparlayacak gibi. Su ve güneş tavsiyenize uyacağım, çok teşekkürler

Eski 03-09-2007, 14:06   #186
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sayın praecox, bu konudaki en uzman kişi olduğunuzu kabulederek birşey sormak istiyorum. Elimde şu an tohumdan çımış ve sanırım 1 cm filan boyu olan bir vft var. Bunu cam fanusa ekdim ve suyunu da gayet muntazam veriyorum. Kapanlar görülür şekilde, çok da iyi güneş alıyor. Yani genel tanımla şartlar uygun, ama bunu nasıl geliştireceğim yani büyüteceğim kafam basmadı. Sinek yakalayacak boyda değil kapanlar, sanırım gübre ile beslenmesi de söz konusu değil. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sağlıcakla kalın

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 15:24   #187
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ataser,

zaten asıl sorun bu bitkileri olgunlaşana değin bakabilmektir. Ki bu da 3-4 sene sürebiliyor. Bu zaman zarfında çok küçük sinekler de yakalıyabilirse ne ala ancak bundan evvel de konuşulduğu gibi bu boy kapanların yakalıyabileceği sinekler genelde sirke sineğidir. bu sineğin de larvaları VFT.nin soğancığına zarar vermektedir.
Genelde torfun ayrışması ile oluşan az bir miktar da olsa organik madde vft nin gelişmesine yeterli olmak zorunda. burda soğancığın bu kapalı ortamda çürümemesine de çok dikkat emtek gerekir.
zaman zaman bu gelişme çağında bazı azotu yüksek oranda çok seyrelktilmiş gübrelerde verilebilir iken kökleri yakma olasılığı bu dengede öylesi bir bıçak sırtında ilerlemektedir ki amatörlere pek tafsiye edilmemektedir.
kısacası gözünüz üzerinde olacak vede sabredeceksiniz.

Saygılarımla

Eski 04-09-2007, 16:26   #188
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Çok teşekkür ederim, sabredeceğiz o zaman ne yapalım

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 00:55   #189
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Nephenteslerle ilgili pek türkçe kaynak olmadığından ekim ve bakımlarına ilişkin temel bilgileri yabancı kaynaklardan toparlamaya çalıştım. Forumda da bu bilgilerin çoğu mevcut ancak çok dağınık. Forumdaki dağınıklığı toparlamak için umarım ilk adım olur. Erkan bey burak bey hakan bey gibi bu işte daha tecrübeli olanalrın katkıları olursa ben elimden geldiğince konuları toparlamaya çalışacağım. bu konular da üst başlık olursa aynı soruların tekrar ve tekrar sorulması sorunu bir nebze hafifleyecektir.

Eski 12-09-2007, 00:22   #190
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flytrap05 Mesajı Göster
bu su konusunda bende birşeyler eklemek istiyorum arkadaşlar, EB bitkileri yetiştiren biri olarak bence su meselesini biraz abartıyorsunuz nedenmi bitkilere yağmur suyu vereyim diye 1000 lt su topladım ama hava kirliliğinden dolayı su çok kirli ve de bulanık bir haldeydi bitkilere zararlı olacağını düşünerek bu uygulamadan vazgeçtim bu kadar saf suyu da bulamayacağıma göre çeşme suyunu kömürlü banyo termosifonunda iyice kaynatıp her seferinde 80 lt su temin ettim 1-2 gün dinlendirdikden sonra bitkilere veriyorum 1 yıldır bunu uyguluyorum aksini tesir edecek birşeyle karşılaşmadım şimdiye kadar, hatta arkadaşımın birine geçen yıl vft vermiştim oda çeşme suyu vermiş sürekli olarak şimdi bitkisi, kışın sıcak bir ortamda geçirdiği için çiçek açmış tohum vermek üzere çeşme suyununda sertliği -9- iş yerinde ölçtürdüm karar sizlerin, ****** temiz yağmur suyunun yerini hiçbir şey tutmaz ama önce havanın temiz olması gerekiyor oda çok zor.
saygılar
Sanırım torf gibi su konusunda da aramızda değişik deneyimleri olan arkadaşlar var. bunları forumdan paylaşmaları iyi olur kanaatindeyim.

Eski 12-09-2007, 08:47   #191
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Ne teknikler varmış

Eski 12-09-2007, 09:20   #192
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flytrap05
sorunun ne olduğunu daha anlamadınızmı
fatih beye torf ne kadar asitik olursa o kadar iyi olur demişsiniz sakın kireç vs atmayın diyosunuz
bana gelince ph 3,5 yakıcı olur kireçle ph ayarlaması yapman gerek bu hali ile yakabilir diyorsunuz
bu nasıl oluyor onu anlamakda zorluk çekiyorum
bende size uydum 30 tane VFT 20 tane S.Lucophyl yandı kurudu eminim kıs kıs gülmüşünüzdür elinize ne geçti? yani böyle yapmakla piyasayı elinize geçirdiniz herkes sizdenmi alıyor EB bitkileri yapmayın sizingibi kültürlü bir insana yakıştıramadım başkasına yapmayın
şimdide form üzerinden benimi karalamaya başladınız?bakkal gibi eski defterlerimi karıştırıyorsunuz devam edin size çok yakışıyor
Sayın flytrap05,

bu forum özel mesajlaşma, özelden bilgi edinme, danışmanlık hizmetleri veren bir forum değildir. Siz hem konuyu bilmiyorsunuz hemde saygısızsınız, forumu takip etmemeniz de bir diğer menfii yönünüz.
Profesyonel olan sizsiniz ancak para kazanmak istediğiniz konu hakkında da bilgi edinmekten okujmaktan acizsiniz.
ben yukarıdaki mesajınızı şu bağlamda tekrar gündeme getirdim:

Bu EB,ler konusunda benle pazarlığa oturmayın bunu bin kez dedim ve siz hala suyu kireçli torfu pH ayarı çekmek gibi konularda benle pazarlık yapar gibisinizx. eh madem siz çok asidik gördünüz bunu da ayarlamak konusunu elbetteki siz bilirsiniz derim. bu konu burda da bin kez işlendi hala neyi soruyorsunuz hesap ortada siz çocuklar gibi elini yakmadan işi öğrenemiyenlerdensiniz bir de hala beni suçluyor bana hakaret de edebiliyorsunuz.
Benim kim olduğumu ne olduğumu dahi bilmiyorsunuz ben bu işe profesyonelliğe soyunmadım matörce tek tük satışlarım var nedir hangi pazarı paylaşamıyoruz.
Bilgiler gün gibi meydanda ben kimseden doğru bildiğimi saklamadım.
Ama siz bu foruma girip devamlı özel mesajlaşma ile satış yapıyorsunuz.
size sorunlarınızı foruma yazın dedim. forumda tartışılsın herkesde bir şey öğrensin. sizin özel danışmanınız değilim ben. kaldı ki başkalarına verdiğim yanıtları da sapla samanı karıştırır gibi ortaya koyuyorsunuz. siz torf'un pH ayarını nasıl neye göre yaptınız. benim fatih beye yazdığım mesajı doğu okusaydınız bu işin çok da kolay olmadığını da anlardınız.
torf değerlerini forumda da e-dergi de de benim kendi sitemde de ne olması gerektiğini yazdım. ama siz hala istediğinizi duymak istediniz. eh bende tabii siz bilirsiniz derim. (kaldı ki bu torfun pH ayarı eb lere özel de olmıyabilir diğer bir dizi bitki için de ben yazıyorum.
Neyinize kıs kıs gülecekmişim anlıyamadım. ama şu anda forum sizin saygısızlığınıza gülüyor olabilir.
Siz hala şebeke suyu ile suluyor olabilirdiniz bu yukarıdaki mesajı onun için tekrar gündeme getirdim. zira o zamanlar sayın weezer e de satığınız şebeke sulu yanmış vft nizin durumu konusunda da uyardım.
Siz para kazanacaksınız diye forumda 1000 kez yazılmış ortada duran bilgileri hala gözünüze mi sokmam gerekiyor? Ancak su konusunda da, aşağıda görüldüğü gibi bartığım kanısına varan da yine sizdiniz. bitkilerinizin neden yandığını bilemiyorum, bunun sebebi suyun veya kireç eklemenin olabileceğini sanırım anladınız vede bu konunun çok abartılı olmadığını da örneklemiş oldunuz.
sonuçta alenen ve yanlış anlamaya mahal vermeden 9°dH sertlikte su ile suladığınızı söyleyip foruma yanlış bilgi veren de yine sizsiniz.
sizin bana neyi yakıştırıp neyi yakıştırmıyacağınızın takdirini de ortaya havale ediyorum ancak bu takdir size kalmamış...

saygılar.

Eski 12-09-2007, 09:54   #193
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Tecrübem çok yeterli değil belki laf söylemek için ama etoburlarla ilgili yabancı forumlarda epey dolaştım yakınlarda ve saf su(disttilled water, pure water) ve yağmur suyu (rain water) dışında bir ibareye rastlamadım.. O yüzden su konusunda tereddüt yok tahminimce..Toprak için çeşitli karışımlar öneriliyor ama torf, sphangum moss ve dere kumu oranlarıyla oynanıyor sadece..Hatta birkaç forumda geleneksel, her zamanki, olağan karışım olarak geçiyor.. Umarım bu husustaki gereksiz tartışmalar sona erer de bu hobiyle uğraşanlar işi daha iyi bilenlerden tecrübelerini almaya devam edebilirler

Eski 12-09-2007, 11:17   #194
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
flytrap05 in mesajlarını sanki daha önce okudum. Buraya taşındı mı ? Yoksa artık her konu başlığına tekrar tekrar girmekten beynim süngere mi döndü ?

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 12:07   #195
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın noreks,

mesajımı tekrar düzenledim ordan da anlıyacağınız gibi bana özelden yapılan suçlamaları aleni bir savunmaya geçebilmek amacı ile gözden kaçabileceğini sandığım bir başlık altında ibret-i alem olsun diye tekrardan alıntılıyarak bu torf ve su konusunun önemini SON KEZ vurgulıyabilmek amacı ile buraya koydum.

Umarım bu örnek artık EB.lerin bu su ve torf konusunda ne kadar toleransız davrandıklarını gözler önüne sermiştir.

sizin değil ama bu konudan mutevellit benim beynim süngere döndü gibi

saygılar

Eski 12-09-2007, 13:32   #196
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sanırım asidk ayarı nasıl ve neyle yapılır bunun açığa kavuşması lazım.Bir arkadaşımızda dendrobiumlar asidik harçsever deyip toprağına limontuzu attığını söylemişti , sirke kullananda varmış ama mantık kocakarı uygulamalarının önünde olmalı.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 15:27   #197
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Bir de ateş yakıyorlar toprakta ama neden bilmiyorum, birkaç forumda gördüm ama tali bir yol olarak öneriliyor.. çimlenmenin hızlanması ile ilgiliydi sanırım..

Eski 13-09-2007, 10:32   #198
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007

Purpurlar'ım taştı artık daha yaygın bir saksıya almayı düşünüyorum. Menekşe saksısı gibi, saksı değişimini şubat gibi mi yapayım? Ayrıca sarr'ımda çürüme başladı tepeden. VFT'ler çürümüştü fakat yenileri çıktı ve hizla büyüyor. Gerçi yavaşlaması durdu lakin kış uykusuna girme aşamasina yaklaştılar.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 10:46   #199
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Saksı değişimi için en uygun zaman şubat gibi diye hatırlıyorum.
Dormancy bitiminden sonra vegetasyon başlangıcından önce...

Düzenleyen praecox : 13-09-2007 saat 23:40 Neden: Uygun zamanda emin olsunlar dedim :)
Eski 19-09-2007, 01:19   #200
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Sanırım asidk ayarı nasıl ve neyle yapılır bunun açığa kavuşması lazım.Bir arkadaşımızda dendrobiumlar asidik harçsever deyip toprağına limontuzu attığını söylemişti , sirke kullananda varmış ama mantık kocakarı uygulamalarının önünde olmalı.
Ephesos halk arasındaki isimiyle limon tuzu sitrik asittir. Sirkede ise %4-8 oranında asetik asit bulunur. Her ikisi de pH yı düşürür. Asetik asitin antifungal etkisi de bilinmekle birlikte, tarafımdan bitkilerde pH düşürmek amaçlı hiç kullanılmamıştır. Sitrik asit ise özellikle fungusit uygulamalarında kireçli suların pH sının düşürülmesinde, kireçli suyla sulanan saksı harçlarının pHsının düşürülmesinde ve yine kireçli suyla verildiklerinden dolayı alınma şansları az olan bitki besin solüsyonlarında kullanılır.

Kocakarı ilacı olmadıklarından da emin olunuz. Kolay bulunan ve heran herkesin ucuza temin edebileceği bir kimyasaldır.

Ancak ben bu bilgileri geçen sene verdikten sonra forumda üyeler bu bilgileri yorumladılar ve şu anda saksı harcına da bu kimyasalları katıyorlarsa onu bilemeyeceğim. Biz bu kimyasalları sadece sulama veya ilaçlama suyuna katarız, harca koymayız. Bu şekilde kullananlar ne miktarda katarlarsa harçta ne etki alacaklarını bilmek durumundalar. Bu yüzden de Sayın Praecox'un herzaman önerdiği gibi doğrudan asitliği belli olan materyal kullanmalılar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 20:26   #201
Yeni Üye

geras's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2007
güzel görünümlü değişik bir etobur olan Drosera Derbyensis.

Name:  Drosera_derbyensis_ne1.jpg
Views: 3447
Size:  62.7 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen geras : 20-11-2007 saat 18:08
geras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 21:33   #202
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Sayın Praecox, cephalotusun köklerinin çok hassas olduğunu ve köklerinin rahatsız edilmemesi gerektiğini biliyorum. Peki ama bu avustralyalı türün saksı değişimi, substrat değişimi sırasında köklerinin zarar görmemesini nasıl sağlayabiliriz?

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 00:42   #203
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın saydemir,

Cephalotus follicularis'in saksı değişimi elbetteki köklere azami dikkat göstermek sureti ile değiştirmelisiniz. Ancak her halükarda bu Darlingtonia californica'dan sonra ikinci methameli etobur nebatat, saksı değişiminden sonra uzunca bir stres döneminden sonra kendini toparlar veyahut kurur.
Bundan dolayı ki pek saksı harcını değiştiresim de gelmez. Gerkese de en uygun yöntem kökleri torfu ile barabet kaldırıp çok fazla da silkelemeden yeni bir karışıma dikmek olacaktır.
Bundan dolayı da uzunca bir süre yaşıyabileeği normalinde gereken saksı boyunun bir kaç numara büyüğüne dikmekte fayda varıdr.

Methameli etoburlar demiş iken Heliamphora'ları da es geçmemek gerekli

Eski 13-11-2007, 10:09   #204
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Zoru hemen hallederim, imkansız biraz vakit alır

Eski 13-11-2007, 11:12   #205
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın avukatkemal,

Cephalotus'u ve Darlingtonia'yı Sarracenia psittacina ile karıştırmayın. Darlingin yapısı S.psitt.e benzese de bakımı zor bu zor kavramındaki "hemen" veya imkansız daki "biraz zaman" bende 35 yıl oldu henüz kesin bir bilgim veya deneyimim yok.

Söz savunmanındır...
Buyrun başlayın avukat bey

Eski 13-11-2007, 15:41   #206
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Efem kem küm hınk mınk, darlingtonia psittacinadan ne kadar zor olabilir ki Şaka bir yana sizin etoburlarla geçen 35 yılınız bize etoburlar konusunda 35 yıl kazandırmış olmalı.. Bu arada siz darlingtonayı tohumdan mı denediniz yetişkinle mi denediniz.. Bir de benim etoburlara iyi bakıyor musunuz.. alacam sizden onları Evdekilerin ilaçlanma süreci de bitti, yenilerin yerleri de hazır sayılır

Eski 15-11-2007, 22:47   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
son 4sattir bu7sayfayı okudum ve sanırım beynim süngere döndü burdaki bazı arkadasların tabiriyle
ama bu pembe drosera acayip hos görünmekte.
tam olarak tür ismi ne ki acaba?
ve burada yetişiyormu
ve erkan hocam siz cook sevaba girdinizn zannedersem bilgilerinizi bizim gibi çaylaklarla paylasmakla

Düzenleyen apuacan : 15-11-2007 saat 22:49 Neden: ekleme
apuacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 08:00   #208
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın geras'ın eklediği güneşgülünü kastediyor iseniz, bu bir Drosera paradoxa.

Endemik bir tür değil. Burda yetişiyor derken evlerde bakımı mümkün. Doğada ise exotic bir bitki.

Eski 16-11-2007, 08:39   #209
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Bunlarda benim yeni eb lerim.

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 09:26   #210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hunilerin 1/3 su ile dolması lazım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024