agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2007, 16:08   #151
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
türkçe tek yazılı geniş kaynak bu forum. ben forum başlıklarını word dosyası içine atıp kaydediyorum. forum içinde gönderilen linklerden de aldığım kısımlar oluyor.
bir kaç yabancı sitede de çeşitli resimler buldum onlarıda ekleyince geniş bir arşiv oluştu.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:23   #152
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
korsana hayır...! ))))
telif hakları kime mahsus dersiniz bu durmuda

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 16:58   #153
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2006
bu forumda okuyorum zaten herşeyi ve emin olun ne öğrendiysek buradan.. yalnız benm istediğim daha çok bu etoburların tüm çeşitlerini 1 sayfa da olsa temel özellikleriyle anlatan, sınıflandıran türkçe bir kaynak..galiba yok yanılmıyorsam

avukatkemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 17:43   #154
-

telifi tamamen precox üstada ait olup ; telif yasasına göre sadece kullanıcının kendisi için kopyalaması serbest.
zaten üstat , doc. un her 10 satırında bir adınız geçiyor. bu da zorunlu çünkü tek cevap bazen anlam taşımadığından mecburen soruyu da kopyalıyorum.
entellektüel birikiminiz bu dokümanla tarihe altın harflerle yazılacak. tatilde toparlamayı becerebilirsem size göndereceğim.
tavsiye ettiğiniz kitap hala gelmedi. eğer gelirse onun da bazı kısımlarını tercüme etmeye çalışıp "advise" makamı olarak göndereceğim.

Eski 16-06-2007, 18:49   #155
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

o zaman şöyle sorayım arkadaşlar : etoburlar konusunda tavsiye edebileceğiniz en derli toplu ve geniş web kaynağı nedir? ingilizce ******.. çok bilimsel olmayan herkese hitap eden çok şeymi istedim acaba

Eski 16-06-2007, 19:21   #156
Kaybettik...

praecox's Avatar

benim sitemde nereleri eksik veya daha çok neyi görmek isterdiniz onları sayın ekleyelim. ingilizce kaynak çok ancak hepsi de belli bir türde daha iyiler...

Eski 16-06-2007, 19:28   #157
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Etobur bitkilerle ilgili buradan daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğimiz bir site yok. Bu kesin..
Bir itiraf: Bende sayın noreks in yaptığı gibi burdaki konu başlıklarından geniş bir arşiv oluşturdum. Onlardan bir kitap yapabilirim. Tabi kendim için sadece
Ayrıca ingilizce kaynak olarak;
http://www.cpukforum.com/forum/
http://www.cobraplant.com
http://www.bestcarnivorousplants.com/
http://www.humboldt.edu/~rrz7001/ (Çok geniş bir resim arşivi)

Benim en çok faydalandığım kaynaklar...

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 19:36   #158
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

estagfrllah erkan bey benim sadece bilgiye bilgi ekleme isteği..size mümkün olduğunca az yük olma arzusu ayrıca

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
benim sitemde nereleri eksik veya daha çok neyi görmek isterdiniz onları sayın ekleyelim. ingilizce kaynak çok ancak hepsi de belli bir türde daha iyiler...

Eski 16-06-2007, 19:49   #159
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
estagfrllah erkan bey benim sadece bilgiye bilgi ekleme isteği..size mümkün olduğunca az yük olma arzusu ayrıca
yok estagfrllah'lık bir durum yok bare ordan herkesler faydalanır. ancak sanırım sizde anladınız tarzım gereği yapraklara bakmaktan ne ağacı nede ormanı görebiliyorum bu bağlamdan bir dış gözlemcinin fikirleri istekleri olsa daha da o yöne doğru belki geliştirme aklııca olur anlamında yazdım...

Eski 16-06-2007, 20:23   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
praecox hocam
sitenize biraz eleştiri ben yapayım o zaman

açıkçası sitenin genel havası "burada kimse yok" havası..

Sizin elinizde sizin yetiştirdiğiniz etoburların onlarca resmi olmasına rağmen siteniz resim fakiri...

Blog uzun zamandır çalışmadığından kaldırılmasında fayda var...

http://www.bizim.name.tr/ileti/index.php

yukarda verdiğim linkte yer alan --ileti panosu-- **** mini forum tarzı bir düzenleme acilen gerekli...

daha devam edeceğim ama --ya sabır--çekmemeniz için kısa kesiyorum

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2007, 20:43   #161
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

benim merakım sınıflandırma herhalde: şöyleki
etobur çeşitler( sarr dionesia gibi alt başlıklar) sonra onların altında bunların temel özellikleri çeşitleri..tabi temel özllikleriyle..ne bileyim sarr. carpeux diyince bulmalıyım onu orda ne olduğunu çok şey mi istiyorum

Alıntı:
yok estagfrllah'lık bir durum yok bare ordan herkesler faydalanır. ancak sanırım sizde anladınız tarzım gereği yapraklara bakmaktan ne ağacı nede ormanı görebiliyorum bu bağlamdan bir dış gözlemcinin fikirleri istekleri olsa daha da o yöne doğru belki geliştirme aklııca olur anlamında yazdım...

Eski 16-06-2007, 20:45   #162
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sarr carpeux valla bende duymadım... hemen bir araştırayım.
nerden çıktı bu sarr. yahu benden habersiz kim keşfetmiş veya çaprazlamış...
yoksa siz mi uydurdunuz...

Eski 16-06-2007, 20:51   #163
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukatkemal Mesajı Göster
benim merakım sınıflandırma herhalde: şöyleki
etobur çeşitler( sarr dionesia gibi alt başlıklar) sonra onların altında bunların temel özellikleri çeşitleri..tabi temel özllikleriyle..ne bileyim sarr. carpeux diyince bulmalıyım onu orda ne olduğunu çok şey mi istiyorum
bu çok geniş bir çalışmayı gerektirir...
onun yerine istediğiniz etoburun ismini verip , özelliklerini sormak daha kolay..

Eski 16-06-2007, 20:53   #164
-

birde bu site var.

http://www.plantarara.com/

Eski 16-06-2007, 21:12   #165
Ağaç Dostu

hımmm...

Etobur Bitkiler haber, duyuru ve linkler

bu linke bir göz atalım....derim

.

Eski 16-06-2007, 21:53   #166
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

yok ben uydurdum onu örnek diye demiştim.. ama gerçekten kapsamlı ve zahmetli bir çalışma olmalı herhalde benim istediğim..ingilizce kaynaklardan da faydalanıyoruz ama hem teknik terimler nedeniyle hem de iş yorgunluğu nedeniyle beynim çok götürmüyor ingilizce okumayı ama emeksiz bilgi olmaz deyip biraz zorlayalım kendimizi

Alıntı:
Sarr carpeux valla bende duymadım... hemen bir araştırayım.
nerden çıktı bu sarr. yahu benden habersiz kim keşfetmiş veya çaprazlamış...
yoksa siz mi uydurdunuz...

Eski 19-06-2007, 23:03   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 1
Etobur

Merhaba Arkadaslar
Türkiye de dogada Etobur bitkiler yetisiyormu acba?

bIRCOMsYSTEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 23:22   #168
Ağaç Dostu

Türkiye'deki etobur bitkiler

.

Eski 21-06-2007, 22:32   #169
Ağaç Dostu

Etoburların yiyemediği örümcek

http://www.youtube.com/watch?v=L7wAk...elated&search=

Arkadaşlar bu örümcek neden yem olmuyor?

.

Eski 30-06-2007, 19:56   #170
Otuzbeşbuçuk

otuzbeşbuçuk's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2007
Alıntı:
Hımmmmm.... demek Sarracenia'larımın fidelerini pazarlıyorsunuz...
valla nereme koyacağımı bilemediğim bir sürü Sarr. hybridi fidem var bir de çelikden üretiğim 5-10 kök Nepenthes ventrata'mı satışa sunabilirim VFT klonlarımı... düşünmem gerek...
Sphagnum yosunu takdimimdir efem
Merhabalar ben CP yetiştirmeye yeni başlıyorum. Buradan da okuduğuma göre büyük bir hata yaparak VFT tohumu aldım. Bugün ektim umarım bir sonuç alırım. alamazsam bile bu işin peşini bırakmayı pek düşünmüyorum açıkçası. Ve eğer elinizde hala fazla CP varsa yeni başlayan biri olarak sizden bitki almak için İstanbul'a geldiğimde görüşmek isterim. Saygılar ve şimdiye kadar verdiğiniz ve bundan sonra vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

otuzbeşbuçuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 18:03   #171
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Tohumdan bitki yetiştirmek çok meşakkatli... Bir yerde yapacağınız ufak bir hata veya eksiklik onca emeğinizi heba edebiliyor. Ama alacağınız yetişkin bir bitki bazı ufak tefek hata ve eksikliklerinizi telafi edebiliyor. Ayrıca size rahatsızlığını belli edebiliyor. Ama küçücük fidelerde bu imkan pek yok.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2007, 11:35   #172
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Etobur bitkiler

Sayın Erkan bey,
Ben de sizin gibi bir akvaryum meraklısı idim.Hatta o kadar abarttım ki evde 4 akvaryum oldu ve Akvaryumların hepsınde Tanganika gölü balıkları(Tropehus İkola,İlangi ve leptosoma nım her cinsini besledi ve üretebildim ama İzmir Karşıyaka Atakentteki evimde geçen senelerde sık sık elektrik kesilmesinden dolayı Akvaryumların suyunun biyolojik ortamı bozuldu ve çok balık kaybettim ve akvaryumuı çok üzülerk biraktım.
Etoburlar konusunda çalışmalarınız da kolaylıklar diliyor ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler edi
yorum.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2007, 12:28   #173
Ağaç Dostu

avukatkemal's Avatar

kesintisiz güç kaynağı kullansaydınız keşke..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 Mesajı Göster
Sayın Erkan bey,
Ben de sizin gibi bir akvaryum meraklısı idim.Hatta o kadar abarttım ki evde 4 akvaryum oldu ve Akvaryumların hepsınde Tanganika gölü balıkları(Tropehus İkola,İlangi ve leptosoma nım her cinsini besledi ve üretebildim ama İzmir Karşıyaka Atakentteki evimde geçen senelerde sık sık elektrik kesilmesinden dolayı Akvaryumların suyunun biyolojik ortamı bozuldu ve çok balık kaybettim ve akvaryumuı çok üzülerk biraktım.
Etoburlar konusunda çalışmalarınız da kolaylıklar diliyor ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler edi
yorum.

Eski 06-08-2007, 14:35   #174
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574

Yeşilgöl'de (Çankırı-Kastamonu sınırı) çekilmiş bir kır çiçeği fotoğrafı. Bunun etobur bitki olma olasılığı nedir acaba? Bildiğimden değil, şekil olarak benzettim ve en altta solda, bir böcek kapana girmek üzere sanki. Bilgi verirseniz sevinirim.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 16:01   #175
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu bitki benim bildiğim etobur bitki tanımına göre etobur değildir. Bu tarz çiçeklerde böceği hapsetme durumları çoğu bitkilerde görülmekle beraber, (örneğin aurum, coryanthes, aristolochnia v.s.) bu sadece çiçeğin döllenmesini garantilemek amaçlıdır. Bitkilerce herhangi bir sindirim ispatlanamamıştır.
Bu bilgiler ışığında etobur bitki tanımına uymamaktadır.
Bir bitki Etobur bitkiler statüsünde olabilmesi için canlı hayvanlardan herhangi bir organı ile onların proteinlerini sindirebilmesi veya yakaladığı veya içine düşen ve/veya gelişen organizmaları bu organları ile emilim sureti ile özsuyuna geçmesi gerekmektedir.
Bu sukkulent gibi bir bitki özeliğidir özel bir sınıf değildir. yani nasıl ki phalaenopsis hoya dischidia gibi değişik sınıf ve aileden bitkiler sukkulent özelikler taşıyabiliyorsa EB.özeliği de örneğin iki tür bromeliad (annanasgillerden) bitki de bu özelikler günümüzde ispatlanmıştır.
Sarracenialarda da ilk keşfedildiği yıllarda hunilerde görülen sinek kalıntıları bir tür aurumlardaki gibi bir döllenme için hapisetme olayı gibi sanıldı ise de sonraki yıllarda yapılan azot phophor gibi işaretli izotoplarla bu hayvansal proteinlerin bitkide resorbsyonu (emilimi) sonucu özsuyunda bu işaretli izotopların teşhisi veya detektasyonu yolu ile ıspatlanabilmektedir.
Bu noktada Roridula gorgonias değişik bir konumdadır. bu emilimi dolaylı yolldan gerçekleştirdiği için EB olup olmama arası bir özelikli sınıfa da konabilmektedir.

bilmem anlatabildim mi

Eski 06-08-2007, 16:08   #176
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Biraz hayal kırıklığına uğramakla beraber bitki aklanmış oldu. Çok teşekkürler.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 17:58   #177
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Hocam Türkiyede yaşayan etobur bir bitki türü var mı? Pinguicula türünün türkiyede yaşadığı bilgisi var nette.
Kaynak http://www.geocities.com/cpgrower/CPTurkish2.html

Eklenen Resimler

Düzenleyen praecox : 06-08-2007 saat 18:17 Neden: İki kez aynı kişiden ayrı mesaj birleştirildi
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 18:06   #178
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ephesos,

sanırım EB'lere sizde yeni heves sardınız.

Evet Pinguicula balkanica ve Türkiye'ye özgün Pinguicula crystallina'nın yanı sıra Drosera rotundifolia, nadiren Drosera anglica (longifolia) da bulunduğu kayıtlara geçmiştir.
Şöyle ki nasıl ki Laelia purpurea Brezilyanın milli orkidesi statüsünde ise Pinguicula crystallina'yı da Türkiye'nin milli etoburu ilan edebiliriz....

cpgrower Emre'bey ile tanışırız bu bitkinin çok peşine düştü. demek ki bir şekilde de bu ping.e ulaşmayı da becermiş.
gerçi resimdekiler P.crystallina değil ama...

Eski 12-08-2007, 12:24   #179
Yeni Üye

uaslan59's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2007
Herkese selamlar,
çok iyi bir konu açmışşınız hepinizi tebrik ederim...benım bir sorum olacaktı.
Benim de evimde bir venus fly sinek kapanı var.
Alalı 1 ay oldu. Almanya'dan 1 haftalıkken aldım ve Türkiye'ye getirdim. Durumu gayet iyi ama ÇİÇEK çıkarıyor. Bazı forumlarda çiçek açması ona zarar verıyor dıye okumuştum. Sizce ne yapmalıyım? Çiçegi koparmalı mıyım? yoksa cıkması devam etsin mi?
şimdiden teşekkürler........

Düzenleyen praecox : 12-08-2007 saat 13:47 Neden: İMLA... Olması gerekiği gibi... düzenleme
uaslan59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 12:39   #180
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uaslan59 Mesajı Göster
herkeze selamlar....çok iyi bir konu açmışşınız hepinizi tebrik ederim...benım bir sorum olavaktı.*** de evımde bır venus fly sınek kapn war.alalı 1 ay oldu.almanyadan 1 haftalıkken aldım ve turkııyeye getırdım.durmu gayet ıyı ama ÇİÇEK çıkarıyor.bazı forumlarda çiçek çıkarması oan zarar werıyor dıye okumustum sizce ne yapmalıyım.çiçegi koparmalı mıyım yoksa cıkması dewam etsın mı..???? şimdiden teşekkürler........

Sayın uaslan59,

Öncelikle forum kullanım kuralarımızı okuyun, sonra imla hatalarınızı düzeltin. Ve de bana göre en önemlisi bu konuda yazılmış bir dizi mesaj var. Bu bağlamda forumu iyice inceleyin. Kendinizi tanıtmayı da ihmal etmeyin.

Saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024