agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2006, 12:27   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Mine flora etoburbitkiler konusunda yardımcı olurken acaba arada mum çiçeği çeşitlerimizi arttırma konusunda da bize yardım edermi..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2006, 11:39   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2006
Torf Satan Yer

CP sevgimden dolayı uzun zamandır takip ettigim bu güzel hatrı sayılır bilgin kişilerin bulunduğu zamanımın olmamasından dolayı katılamadığım foruma sonunda katılabildim.
Herkese sevgiler saygılar.
Torf satan bir yer biliyorum.
Bugün iş yerime gelirken kartal sahilde geniz bir botanikci vardı. Yola bakan kısmında büyük bir tabelada TORF yazıyordu. İşimin yoğunluğundan dolayı uğrayamadım. İnşallah bu akşam dönüşte uğrayacağım ve telefon numaralarını alıp sizlerle paylaşacağım.
Bu bahsettiğim yer kartal sahilden pendik yönüne giderken sol taraf tel örgülerle çevrili bir botanikçi. Kartal Otobüs Duraklarının yaklaşık 300-400 metre ilerisinde kalıyor.
Yakınlarda bulunan kişilere duyrulur.
Saygılarımla

dgndmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2006, 20:08   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dgndmr
CP sevgimden dolayı uzun zamandır takip ettigim bu güzel hatrı sayılır bilgin kişilerin bulunduğu zamanımın olmamasından dolayı katılamadığım foruma sonunda katılabildim.
Herkese sevgiler saygılar.
Torf satan bir yer biliyorum.
Bugün iş yerime gelirken kartal sahilde geniz bir botanikci vardı. Yola bakan kısmında büyük bir tabelada TORF yazıyordu. İşimin yoğunluğundan dolayı uğrayamadım. İnşallah bu akşam dönüşte uğrayacağım ve telefon numaralarını alıp sizlerle paylaşacağım.
Bu bahsettiğim yer kartal sahilden pendik yönüne giderken sol taraf tel örgülerle çevrili bir botanikçi. Kartal Otobüs Duraklarının yaklaşık 300-400 metre ilerisinde kalıyor.
Yakınlarda bulunan kişilere duyrulur.
Saygılarımla
Unutmayın sarı torf olacak öteki torflar etoburlarda işe yaramaz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2006, 18:25   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2006
Merhabalar Erkan bey
Sitenin yeni üyesiyim forumları incelerken sizin etobur bitkiler ve orkideler konusundaki bilgi ve deneyiminizle tanıştım. Benim bitki ve ağaç merakım doğaya olan sevgimden kaynaklanıyor ve amatörce küçük bir saksıda orkidem var şu ana kadar sadece sulamasını yaptım çiçeklerini tek tek kaybediyorum yaprakları epey büyüdü nasıl bakmam gerekiyor, tekrar çiçek açarmı, çoğaltılabilirmi
yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler sevgiyle kalın......nigar

nigar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2006, 19:38   #65

memet's Avatar

burayı
takip edin bildiklerinizi ve öğrenmek istediklerinizi yazın.bilenler cevap vereceklerdir.

Eski 18-08-2006, 23:44   #66
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nigar
Merhabalar Erkan bey
amatörce küçük bir saksıda orkidem var şu ana kadar sadece sulamasını yaptım çiçeklerini tek tek kaybediyorum yaprakları epey büyüdü nasıl bakmam gerekiyor, tekrar çiçek açarmı, çoğaltılabilirmi
yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler sevgiyle kalın......nigar
Foruma hoşgeldiniz Nigar hanım,
size yardım edebilmem için öncelikle örkidenizin türünü bilmem gerekir. Tahminim sizdeki orkidenin de bir Phalaenopsis hybridi olduğu yönünde. Şayet bu tahminim doğru ise bu forumun "Orkideler" bölümünde "Phalaenopsis" trade'inde Phal. orkidesi hakkında kısaca bir özet çıkartmaya çalıştığım yazımı okuyun. Orkidenizin hangi tür olduğunu bilemiyor iseniz bir resmini yapıştırırsanız tür tahmininde bulunmamız vede bakımı ile ilgili bildiklerimi size aktarmamız daha doğru olur. Sizden bir ricam Orkidelerle ilgili sorularınızda ordaki bölümden devam etmeniz yönünde olacaktır.
Name:  phalaeCLblwb.jpg
Views: 11117
Size:  18.0 KB
Örneğin bu bir Phalaenopsis türüdür.

Düzenleyen praecox : 25-08-2008 saat 13:05
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 12:15   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Bunların fare yakalayanı varmı ? Şaka bir tarafa praecox ilgilendiğin için teşekkür ederim.

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 16:48   #68
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şaka değil... ;)

Şaka değil gerçek...
Borneo'da Nepenthes türü ibrikli etoburlardan ibriğinin büyüklüğü hemen hemen nerde ise tam bir alafranga closet büyüklüğünde olanlarında fare leşlerine rastlamak çok ender bir olay olmadığı söylenmekde ben avrupadaki botanik bahçelerinde oldukça büyüklerini gördüm bunlardan şayet evde de yetiştirmeyi düşünüyor iseniz en uygunu Nepenthes truncata olacaktır hem bakımı kolay lowland ve highland çevre kondüsyonlarına çabukça uyum gösterebilen vede kolayça büyüyen bir nepenthes cinsidir.
Ancak siz özelikle olası bir fare sorununa çözüm amaçlı düşünüyordu iseniz ben size yinede konvensyonel metodlardan fare kapanlarını veya fare zehiri cumarin ve türevlerini tavsiye ederdim...

Eski 16-09-2006, 01:48   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2006
merhaba erkan bey.ben sinek kapan tohumu aldım yurtdışından.bu tohumları ekmek için zaman ve ortamın nasıl olması gerekiyor toprak olarak sanırım torf ve quartz kumu kullanıcam.şimdiden teşekkürler yardımınız için..

yustas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2006, 18:23   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Öncelikle Tohumları bekletmeyin hemen dikin...!
sarı torfun üzerine kapatılmıyacak şekilde yayvan bir kaba serpiştirin. varsa elinizde torfun üzerine canlı sphagnum yosunu serip sphagnum yosunu üzerine serpiştirseniz daha iyi olur. torfu önceden damıtık su ile ıslatmanız gerektiğini sanırım biliyorsunuz.
Tohumları asla sphagnum veya torf ile üzerini kapatmayın EB tohumlrı genelde ışık altında çimlene türden olduklarından karanlıkda çimlenmeden çürürler...
sonradan üzerine stretch film ile kapatım 12 saat ışık alabilecek bir sıcak yere koyun ancak direk güneş ışığından kaçının stretch filmin altında tohumlar fazlaca ısınırlar zira...
en azında 4-6 hafta sabır gösterin. ancak olgun bir bitki elde edebilmeniz için ise 3 sene sabır gösterin
torfu ıslak tutun arada bir küflenme oluşmamasını kontrol edin. torfu da arada damıtık su ile ıslatıp kurumamasını sağlayın.
ancak 10 taneden 2 adeti filizlense büyük başarı bu tür gecikmiş tohumlarda çimlenme % 40 ve aşağısı olduğunu düşünün. giberelik asid GA3 de bulup eklerseniz daha iyi olur ancak bu asidi bulmak için harcanacak vakide ve paraya değip değmediği konusunda ben şahsen hala kesin bir fikire sahip değilim

Eski 19-09-2006, 21:37   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2006
ben bu etobur bitkilerin nasıl resmini görebilirim

my_kardelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 21:49   #72

memet's Avatar

My kardelen bu çok kolay, bu forumdaki önceki mesajlara bakman yeterli olacak...

Eski 20-09-2006, 03:17   #73
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2006
Bölüm biraz haraketlensin değil mi ?

İşte sarr koleksiyoncusu.

bu video ise bir VFT'nin avlanmasına ait
http://www.hemenpaylas.com/download/...ytrap.avi.html

Nepenthes'ler tohumdan uygun ortam sağlandığında ne kadar sürede 5-10 cm boyunda olurlar

L'ErableduJapon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2006, 08:07   #74
Kaybettik...

praecox's Avatar

2-3 sene sürebilir...!
ilk yılları büyüme çok yavaş olur. Tohumların HEMEN dikilmesi gerekir 1 aydan fazla (soğukda dahi...) tohumlar beklemez. bayat tohumlar çimlenmez...!
Etobur bitki resimleri için hergün düzenlenen ve türe göre ayrılmış en kapsamlı sınıflandırılmış ekdeki linke bakın....
http://www.humboldt.edu/~rrz7001/

Düzenleyen praecox : 20-09-2006 saat 09:39 Neden: ekleme
Eski 21-09-2006, 04:27   #75
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Arrow

Erkan hocam saygılar. ben bu etobur bitkilere ait tohumlar alacağım.
sizden ricam mümkün ise birkaç soruma yanıt vermeniz.
dilerim yanlış sorular sormam

ekim için mevsim uygunmudur ?
bahsi geçen toprak ortamını hazırlar ( peat moss + perlit + sphagnum ) isem bu tohumlar toprak üstünemi atılmalı yoksa gömülmeli mi ?
konunun bir bölümünde alttan sulamadan bahsedilmiş, nasıl yapılır bu ?
gözümde canlandıramadım birtürlü
kışın tohumları eker isem toprak sıcaklığı kaç derece olmalı ?
belki sormam gerekenleri soramadım, yani hocam feci halde acemiyim işte
ne bileyim belki adım adım yazabilirsiniz bana.
şimdiden çok teşekkürler.

Alacağım tohumlar bunlar :
Sarracenia leucophylla (favorim )
Sarracenia minor
Sarracenia alata
Sarracenia flava
Sarracenia rubra
ayrıca 200 adet vft tohumum var ama maalesef uygun toprağa ( peat moss + perlit + sphagnum )sahip değilim. biraz acele ettim almakta.
sanırım heba olacak.

Eski 21-09-2006, 10:52   #76
Kaybettik...

praecox's Avatar

Eb

Sayın Aziz bey,

Bundan önceki mesajlarımda da değindiğim gibi hiç bir EB tohumu açıkda bekletmeye gelmez özeliklede nepenthes buzdolabında diğerleri belki bir kaç ay saklansa dahi nep.in tohumları hemen dikim gerektirir. VFT de öyle hemen torf üzerine serpiştirip toprağa değmeyen yüzü kurumaması için de üzerini folyo veya bir camla kapatmalı. EB tohumları ışık alınca çimlenme özeliğine sahip olan bitki türlerindendir onun içindir ki torf veya sphagnum üzerine serpiştirilip üzeri tekrardan substrat ile kapatılmamalıdır zira ışık almıyan tohumlar çimlenme göstermeyip çürürler.

Alttan sulama dediğimiz saksının altında delik var ise saksıyı 2-3 cm su içine oturtup suyu çektirmek sureti ile sulamayı kastetmekteyiz. su azalabilir ancak EBlerde hiç eksik olmamalıdır. deliksiz yası kaplara dikim yapıyor iseniz torfun altına 2 cm kadar perlit ile suyu hem drenaj etmiş olursunuz hemde su deposu görevi görerek torfun ihtiyacı kadar , yani çekeceği kadar suyu da yukarı verir. sarr.larda başdan hevesinizin kırılmaması adına saf türlerini değil onların hybridlerini tavsiye ederim hem çimlenme oranı yüksek olur bu hybridlerde hemde bakımı kolaydır özelikle de leucuphyla vede oreophlya species lerinden şimdilik uzak kalın derim ben ancak leuco.hybridleri hem güzeldir hem çimlenmesi vede bakımı çok daha az sorunludur.
sarrları çimlnendirmenin en başarılı bir diğer yolu ise tohumları ıslak ancak sıkınca fazla su akmıyacak kadar nemli ince kıyım saf sphagnum yosunu ile karıştırıp 1 ay buzdolabında bekletikden sonra sphagnuum ile beraber torfun üzerine ekim yapma yoludur. bu tohuma bir kışı atlatığını simule etiğinden sonrası ekiminde hemen tohumların dormancy den uyanıp çimlenmesini hızlandıran bir tür EBlere özel katlama yoludur. bundan evvelki mesajlarımdaki bazı hormon asitleri (gibberelik GA3, veya abssisin a.) pek gerek duyulmaz ancak çimlenmede artış sağlar.

1- Öncelikle torf perlit ve sphagnum kıyımı gibi substratları temin edin.
2- uygun bir kabın altına 2 cm perlit serin ıslatın.
3-ıslak perlitin üzerine iyice karıştırarak ıslatığınız torfu serpip az biraz bastırın sathını düzeltin..
4-tohumları VFT leri hemen srr.ları yukarda anlatığım katlama metodu ile hazırladığınız sphagnum tohum karışımını torfun üzerine serpin, yayın..
5-kabın üzerini stretch film ile kapatın ve kabı ışık alıcak ancak güneş yansımıyuacak bir cam kenarına koyun. veyahut daylight bir floresant ampulun 20 cm altına koyun.
6-6 hafta sabredin çimlenmesi için. arada bir ise stretch filmi açıp havalandırın.
gerekiyorsa sulayın.

kolay gelsin size sabırlar

PS. tüm bu ameliyelerde safsu kullanmanız gerektiğini bilmem tekrar tekrar yinelemem gerekli mi?

Düzenleyen praecox : 21-09-2006 saat 11:19 Neden: düzeltme
Eski 21-09-2006, 14:56   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Erkan Hocam
mütevazi kişiliğinden yazmıyor ama ben belirtmeden edemeyeceğim.

Etobur bitkiler için gerekli torf ve sphagnum ,Türkiye de sadece Erkan Hocam da var.Türkiye de başka yerlerde boşuna aramayın...(ya da yurt dışından posta ile getirtmeyi deneyin)

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2006, 17:35   #78
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Erkan hocam resimdeki şili üretimi sphagnum moss.
bu uygunmudur üretim için yoksa canlı yeşil mi olmalı
saygılar.

Düzenleyen L'ErableduJapon : 21-09-2006 saat 18:43
Eski 21-09-2006, 19:50   #79
Kaybettik...

praecox's Avatar

Elbetteki uygundur. şayet doğranmamış uzun lifli sphagnum ise bunu biraz su emdirerek satırla ufalayın mutfak robotunda ufalamayı denemeyin...! bu sıkıştırılmış sphagnum yosunu pahallı olmakla birlikde etobur substratlarının Mercedesi'dir Torf'un aksine kurutulup saklandıktan sonra tekrardan su ile ıslatılıp kullanılabilir. torf bir kez iyice kurudu mu değil EBler için diğer tüm saksı bitkileri için de kullanılamaz bir hal alır.
Esasen tüm bu quarz kumu perlit vermiculite ve diğer bir dizi işe yarıyan yarımayan katkılar sadece bu değerli substratlardan tasaruf etmek amacını gütmektedir.
Eh şimdi de benden bir soru Bu sphagnum'u nereden buldunuz? Türkiye'de temin edebilirmiyim? fiyatı nedir?

Eski 21-09-2006, 23:43   #80
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Erkan hocam resimde gördüğümüz balyalar şili'de satılıyor
100 gr yaklaşık 5 $ hocam. masraflı iş bu

Eski 22-09-2006, 07:37   #81
Kaybettik...

praecox's Avatar

Azıcık uzak galiba şile...!

Yahu...!

İlahi Aziz bey,
dalga mı geçiyorsunuz benle?
Chille ye kadar zahmet etmeyin tazesi Litvanya'da var...
Şayet Chille ye giderseniz salpeter de getirin de gübre yapalım...
bare oralara gitmiş iken bize de sphagnum getirin biraz. Parası ne ise öderiz
bare EBlerim bayram etsin.

Düzenleyen praecox : 22-09-2006 saat 11:59 Neden: düzeltme
Eski 22-09-2006, 20:57   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2006
iyi ki bu et obur bitkileri evrimleştirmiyorlar. Mazallah insanları tüm tüm yutar.

my_kardelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2006, 22:51   #83
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evde sineklerle baş etmenin en doğal en çevreci yöntemi

Kim demiş evrimleşmediler diye
gerçi şimdilik tüm değil parça parça götürüyorlar...
Bir şekilde bu bitkiler hakkındaki bu önyargı beni esasen çok da üzüyor

Hiç unutmam yeğenim bazı şeyleri yeni yeni anladığı zamanlardı bu bitkileri evde gösterip marifetlerini anlatığımda çocuğun gözlerindeki dehşeti çok geç farketmişim... zavallım bana korka korka "-Amca ben şimdi bunların ağzına parmağımı sokarsam ne olucak?" diye de sormadan edemediydi dehşetle...
ben de bilmem bi bakalım hele dedim vede soktum parmağımı. Kapan kapanır kapanmaz benden çıkan ."-aacch...!" sesi onu daha da korkuttu ancak benim şaka yaptığımı anlar anlamaz ise gülüp kendi de değdiriverdiydi parmağını...
adeta yaa şaka yaptın biliiyorum bişicikler olmaz der gibiydi bana bu kez gözleri...
ilk revers ozmos su filitre cihazımı aldığımda benim titizliğim karşısında satıcı dayanamayıp sordu ..."- abi ne için alıyorsun ne işde kullanıcan ki bu filitreyi?" dedi. ben resimlerle saplantı halimdeki hobimi anlatınca satıcının ilk sorusu
"-Eh peki be abi bunları beslemek yetiştirmek yasak değil mi?"
"-Yok canım... ruhsata tabii bende de taşıma değil ama bulundurma ruhsatı var." diye gülerek dalgamı geçtim.
... sanki evde kaçak silah bulunduruyormuşum muamelesi görüverdiydim ayak üstü.
Aslında evde sineklerle baş etmenin en doğal en çevreci yöntemi bu EB ler
tabii sivrisinekler hariç onun için de bayağı bir evrim değişikliği şart EBlerde...

Düzenleyen praecox : 25-08-2008 saat 13:09
Eski 23-09-2006, 05:01   #84
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Erkan hocam yine ben
hocam ben birşey mi keşfettim yoksa biliniyormuydu yani heyecanımı bağışlayın.
ülkemizde drocera türü bitki olması beni heyecanlandırdı. ya da amerikayı yeniden keşfettim belkide
hocam birde bir yosun **** ona benzer birşey buldum nadir tabir edilen bir bitki. bu bitki sphagnum gibi faydalı olabilir mi ?
işte resimler

dikkat ettim sanırım aradakiler sphagnum

renkler harikaaa

Bitki hakkında bulabildiğim kısa bilgi
Rare, on very wet peat with species like Great Sundew and Intermediate Bladderwort

Eski 23-09-2006, 06:45   #85
Kaybettik...

praecox's Avatar

Aziz bey...!
bugün beni sevindirin ve bu resimleri siz kendiniz bir yerlerde çektiğinizi söyleyin bana bir de burasının Chille (şile) olmadığını da yazın...
Eh tabii bana özelimden de nerede olduğunu söyleme nezaketini bekliyor olacağım
Kanımca forumda aleni yazılmasına karşıyım talana uğraması işden bile değil...
hoş ülkemizde bu derece bataklığa yosuna çiçek böceğe meraklı çok büyük bir topluluk yok ama... en azından sıradışı mekanlarda sıradışı bitkilere meraklı pek yok diyeyim de forum yanlış anlayıp alınmasın...

Düzenleyen praecox : 23-09-2006 saat 06:47 Neden: düzeltme.
Eski 23-09-2006, 11:51   #86

memet's Avatar

Evet fotolar ülkemizde çekilmişse gerçekten güzel bir haber olur..

Eski 23-09-2006, 12:17   #87
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Arkadaşlar 1 kötü 1 iyi haber vereyim bu konu ile ilgili.
kötü haber
resimleri ben çekmedim
iyi haber
bu bitkiler kesinlikle üklemizde var (kesin yerini tam noktasını biliyorum)

Eski 23-09-2006, 13:22   #88
Kaybettik...

praecox's Avatar

Size dahasını da ucundan çıtlatayım bare...
drosera rotundifolia ki resimdeki de bu. istanbulda bile var...
onun da yeri bende saklı olsun...
korkarım en geç 5-10 senede o da istanbulun betonlaşması sürecinde buralardan silinecek... :'(

Eski 23-09-2006, 13:28   #89
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Hocam rica etsem sizde istanbuldaki yeri paylaşsanız
2 adedine sahip olmak isterim açıkcası.

Eski 23-09-2006, 13:56   #90
Yeni Üye

L'ErableduJapon's Avatar

Erkan hocam yine ben
drosera rotundifolianın nerede olduğunu buldum. 5 den fazla populasyonu olmakla beraber bulunduğu alanda sphagnumda var.
bu türlerin ülkemiz için çok nadir olduğunu paylaşmak isterim. tabi siz bunu biliyorsunuz erkan hocam. bitkiler ciddi şekilde betonlaşma baskısı altında olduğundan tohum bankasının oluşturulmasını öneriyorum.
bu arada son 1 hafta içersinde yapmış olduğum yoğun araştırmalar sonucu maalesef ülkemizdeki etobur, orkide ve benzeri türlerin yurtdışında RARE ibaresi altında yüksek rakamlara pazarlandığını görmek içimi biraz burktu.
avrupalının tohum bankası ile bir şekilde yerli türlerini koruma altına aldığını ve hatta yine nadir olan başka ülkelerin yerli bitki koleksiyonunu yaptığına şahit oldum. ömrümüzün bu yaşına kadar sayısını hatırlamadığımız kadar piknik alanı dağ gezileri orman içi sağlık koşuları vs vs yaptığımız ve zaman zaman farkettiğimiz ve farketmediğimiz yerli bitkilerimiz yurtdışında pazarlanıyor arkadaşlar.
soyu tehlikede olanlardan bahsediyorum.
bu arada türkiyenin gizli bitki örtüsü (evimizde bahçemizde baktıklarımız )bunların yanına tohum bankası sayesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan türlere 1 adet saksı ayırmamızı da teklif ediyorum.
tamamiyle bitki türleri bakımı vs vs bu konulara acemi olan ben bütün bu acemiliğime ve cahilliğime rağmen sizlerinde vereceği teknik bilgiler ışığında takdirinizi alacak kişisel hemşirelik yapacağıma söz veriyorum
Saygılar..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024