agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Etobur Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2006, 14:09   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
En iyi çözüm
Yurt dışından gelen bir tanıdık kanalı ile sipariş vermek ya da bir kişinin talepleri toplayıp yurt dışından gelirken etoburları getirmesi.
Geçen yıl forumdan bir kişi tüm talepleri toplamış yanılmıyorsam Japonya dan isteyen herkese getirmişti.

Bir diğer çözüm; Erkan Hocamın etoburlarının artık pencere önüne sığamayacak kadar çoğalmaları

Not:Minefloradan Mine Hanıma bu konuda devamlı mail atıyorum özellikle Almanya dan sarraceniaları getirmesi için yakında hibrit sarr.güzelleri İstanbulda ortaya çıkarsa şaşırmayın.
bu konuda son gelişme;
zannedersem sadece sarracenilar gelecek sebebi -7 ye kadar soğuğa dayanıklı olmaları.
Mine Hn.geçen sene Almanya dan getirttiği venüs sinek kapanlarının serada olmasına rağmen hepsinin öldüğünü belirtti
Bu nedenle muheşem güzellikteki etoburların kralı sarr.lar geliyor.
Bu haberle çok mutlu olduğumu belirtiyim ..

Düzenleyen denizakvaryumu : 20-07-2006 saat 17:02
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 17:14   #32
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Konu anlaşılmıştır...

Hımmmmm.... demek Sarracenia'larımın fidelerini pazarlıyorsunuz...
valla nereme koyacağımı bilemediğim bir sürü Sarr. hybridi fidem var bir de çelikden üretiğim 5-10 kök Nepenthes ventrata'mı satışa sunabilirim VFT klonlarımı... düşünmem gerek...
Sphagnum yosunu takdimimdir efem
Name:  sphag4.jpg
Views: 2015
Size:  50.4 KB
Sarr fidelerimle yarışmaktalar..Name:  sphag1.jpg
Views: 1474
Size:  27.4 KB

Name:  hurna1.jpg
Views: 1878
Size:  24.6 KB
bu resimdeki hurnaya torf doldurup bir dizi kışı dışarda geçirebilen CP diktim bu ilk bahar dormancyden cılız iki Sarrı ancak kurtarabildim
bu fotoğrafdaki hatayı gören var mı? yıllar sonra dahi bende bu hatayı yaptım ya helal olsun bana bunu kendime affetmiyeceğim.
Hata çok basit asidik torf mermeri eritip suyu substartı kontamine etti yani kireçlendi asidikliği kaçdı hurnanın iç çeperine epoxyd harz sürmeyi unutuydum...!

Name:  sphag5.jpg
Views: 2459
Size:  56.0 KB
ilk başlardaki hafif kırmızımsı renk resimde de görüldüğü gibi güneşin altında domates gibi kızarmakda böcekler için hatta arıların da kanabileceği bir nektar içeren çiçeği sinyalize etiğinden bu değerli bal işletmelerindeki işçi arkadaşımızı da iş kazası kurbanlarından sayabiliriz... Aslında ona kimse kırmızının tehlike demek olduğunu bahsetmemiş anlaşılan...
Name:  murderedbeidion.jpg
Views: 2677
Size:  67.6 KB
Dionaea'mın kapanları da ürkütücü boyutlara ulaşdı

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 21:34   #33
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Hata çok basit asidik torf mermeri eritip suyu substartı kontamine etti yani kireçlendi asidikliği kaçdı hurnanın iç çeperine epoxyd harz sürmeyi unutuydum
valla anlayan beri gelsin

Hocam biz bu işe yeni başlıyoruz, etobur bitkiler kelimelerini şöyle bir duymuş kişiler olarak hiç bir şey anlamıyorum

Şöyle yapalım mı? Açacağımız bölümü ikiye ayıralım biri başlangıç aşamasında olanlar diğeri ileri seviye olsun...

İkisinin dili farklı olsa iyi olacak

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 21:36   #34
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ETOBUR BİTKİLER

1-Kış uykusu isteyen etobur bitkiler (sarr.lar-vft-vs)
2-Tropik etobur bitkiler(nepenthes-droser-vs)
3-sucul etobur bitkiler
Ben etobur bitkilerin üst tarafını da merak ediyorum. onu da yazar mısın?

Eski 20-07-2006, 23:58   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

yazım geliyor ancak hem kolay anlaşılır olması adına hem de sistemetiğini doğruluğunu da gerekçelerini (güdülen mantıksal yolu) de ekleyerek (hem de bu da kolay anlaşılır olması) yazmaya çalışıyorum.

Malina bilmem siz taze kesilmiş bir limon parçasını veya bir salata sirkesi şişesinin üzerinden alta akmış bir sirke şişesini ertesi günü kaldırdığınızda o silerek çıkmayan lekelere tanık olmuşunuzdur.

bu asidin mermeden CaCO3'ün ayrışarak hatta bozunarak CaOH ye ve CO2 ye dönüştüğünü düşünebiliriz ki bu Hakan beyin devamlı pH3 nasıl elde edilir gibi yalvarırcasına medet umduğu sorunla eşdeğer gelmekte.

kısacası içeriye döktüğünüz saf su torf sayesinde pHı düşürdüğü asidik su mermere saldırdı ve de nerde ise değil sadece neutral 7 de kalması biraz da bazik kısma kayar olmuş hem de calsyum tuzu ile kontamine olarak (yani kirletilerek, ki biz hep aman saf su olsun tuz kireç istemessin derdik...

umarım en azınddan şimdi anlaşılmıştır konu ve de beriye gelenlerde sayı artışı oldu

Düzenleyen malina : 21-07-2006 saat 21:33 Neden: paragraf
Eski 21-07-2006, 09:14   #36
Ağaç Dostu

Erkan Hocam,
Sarr.hibritlerinizin bu kadar çok olduğunu bilmiyordum ,açıkçası çok şaşırdım ve sevindim ben Mine Hanıma sarr.istiyorum diye defalarca mail çekerken siz sarr.ormanı içinde yaşıyormuşsunuz )bu güzellerden birine talibim, lütfen şimdiden ayırın

Erkan Hocam,VFT kapanlarınızın resimleri kıskandıracak güzellikte ancak etoburların kralı sarr.lar......

Etoburların nazlı prensesleri ise utricilaria lar.,Etobur Prenses isteyenler hatta orkidelerden çok daha güzel bir çiçek görmek isteyenler utricilaria ya mutlaka sahip olmaları gerek derim.

Eski 21-07-2006, 17:20   #37
Ağaç Dostu

işte bir güzel

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2006, 21:33   #38
agaclar.net

malina's Avatar

15-20 dakidadır googleda arama yapıp anlayacağım biçime çevirmeye çalışıyorum Metni izninizle tekrar yazdım. İtalik kısmı hala anlamadım...

Alıntı:
Bir mermerin üzerine taze kesilmiş bir limon parçasını koyun. Ya da kenarından sirke akmış bir sirke şişesinin mermer üzerinde bıraktığı lekeyi düşünün. Bu lekelerin ertesi günü silerek çıkmadığına tanık olmuşunuzdur.

Yukarıda sözü edilen malzemeler asit özelliklidir. Mermeden Kalsiyum karbonat (CaCO3) ayrışarak (hatta bozunarak) sönmüş kireçe (CaOH) ve Karbondioksite (CO2) dönüştüğünü düşünebiliriz ki bu Hakan beyin devamlı pH3 nasıl elde edilir gibi yalvarırcasına medet umduğu sorunla eşdeğer gelmekte.

Kısacası döktüğünüz saf su, torf sayesinde pH'ını düşürdüğü asidik su, mermere saldırdı. Nerde ise değil sadece neutral 7 de kalması biraz da bazik kısma kayar olmuş, hem de calsiyum tuzu ile kontamine (niteliği bozulmuş ya da yanlış kullanıma maruz kalmış olan maddeler) olarak. Aslında biz hep aman saf su olsun, tuz, kireç olmasın derdik...
Ama neutral 7'de takıldım

Bulduğum en anlamlı açıklama şöyle ama konuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum

Alıntı:
Estee Lauder, Sea Shimmer makyajı ile gözleri, denizin gizemli ışıltısına çevirtiyor. Gözler serin ama o kadar da ulaşılmaz bir ifade kazanıyor. CD Neutral 7 ve CD Blue 7.7 göz farları, yumuşak gümüşler ve grilerin yanındaki maviler uçsuz okyanusları çağrıştırırken maviye çalan yeşiller daha yumuşak bir kadınsılık katıyor.

Eski 21-07-2006, 21:49   #39
Kaybettik...

praecox's Avatar

pH skalası 1 den başlayıp 14 e kadar gider...

ortası olan 7 nötr olanı yani noytral ne asidik ne de basikdir.

7 den aşağı düşer iseniz su asidleşir ordan yukarı çıkar iseniz bazikleşir.

77den öteye ya da beriye sayılar artıkça olay sertleşir yani sirke asidi pH 4 cıvarı iken tuz ruhu 1 e varır (ki bu hydroklorür gazın tkrb.%32 m/m çözeltisidir)

maalesef hala ülkemizde üniversiteye girip hatta kimya bölümünü bitirip de HCl asidinin bir çözelti olduğunu sirke asidinin (yani asetikasit veya sülfirik asidin çözelti olmadığını bilmeyenler dahi var. her ne ise konu saptı)

şöyle ki torf malumaliniz bu 7 denen nötr bölgeden, 3 kadar sapma gösterebilir.

yani su ile asidik bir ortam oluşur işte bu asidik sulu ortama mermer reaksyon verir ve de mermerin ana yapı taşlarından olan kalsyumkarbonatı çözmeye başlar ....

sonuçta suyunuz artık suladığınız safiyetde değil sulamak istemediğimiz normal çeşme suyu kadar kireçli bir hal alır

sanırım yine anlatamadım.?
en iyisi konuyu avukatım anlatsın

Düzenleyen malina : 21-07-2006 saat 22:29 Neden: kalınlaştırma ve paragraf
Eski 21-07-2006, 22:26   #40
agaclar.net

malina's Avatar

bunu bir çizelge olarak hazırlayalım mı? Siz bana mailde tarif edin ben yapayım. Sonra buraya ekleriz.

Ben zavallı bir grafiker olarak yukarıda yazdığınız "cahillik" kısmından hiç alınmadığımı söyleyebilirim Yani avukata gerek yok

Eski 21-07-2006, 22:30   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
şöyle ki torf malumaliniz bu 7 denen nötr bölgeden, 3 kadar sapma gösterebilir.

yani su ile asidik bir ortam oluşur işte bu asidik sulu ortama mermer reaksyon verir ve de mermerin ana yapı taşlarından olan kalsyumkarbonatı çözmeye başlar ....

sonuçta suyunuz artık suladığınız safiyetde değil sulamak istemediğimiz normal çeşme suyu kadar kireçli bir hal alır
Bakın bunu hepimiz anladık... Çok teşekkür ederim

Eski 21-07-2006, 22:32   #42
agaclar.net

malina's Avatar

Ama sulamak istemediğimiz normal çeşme suyu kadar kireçli bir hal almaması için ne yapılması gerektiğini anlamadım.

Umarım yakında, keşke buraya gelmeseydim demek zorunda bırakmayız sizi

Eski 21-07-2006, 23:45   #43
agaclar.net

malina's Avatar

CaCo3: kalsiyum karbonat

CaOH: kalsiyum hidroksit

CO2: karbondioksit

substart: mikrobiyal faaliyetler için gerekli karbon ve enerji
kaynaklarına verilen isim.

ph: herhangi bir ortamda hidrojen iyonlarının aktivitesini belirtmek için kullanılan skala. daha basit bir anlatımla, ortamın asidik mi bazik mi olduğunu bize gösteren, değerleri 1 ile 14 arasında değişen skala. ph dercesi 7'nin altındaysa ortamın asidik olduğunu, 7'nin üzerinde ise ortamın bazik olduğunu, 7 ise ortamın nötr olduğunu söyleriz. saf suyun ph derecesi 7'dir mesela. sirke asidik, sabun baziktir vb.

torf asidik bir maddedir, saf su torfla karışınca ph'ı düşüyor ve asidik oluyor, asidik su mermere temas edince, mermerden kalsiyum karbonat ayrışıyor ve ayrışmakla kalmayıp kalsiyum hidroksite ve karbondioksite dönüşüyor, uçup gidiyor. geriye kalan ise sinir bozucu lekeli bir mermer.

Kendimi giderek geliştiriyorum (tabii yardım alarak) sanırım

Eski 22-07-2006, 13:49   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2006
Sanırım tek sorun çiçeklerin mermer bir kapta olmaları. Asit mermeri çözüyor ve su kireçli bir hale geliyor.

Mermer saksı (kurna) toprakla doldurulmadan önce epoxy ile kaplansaydı su mermerle temas etmeyecek ve bu sorun ortaya çıkmayacaktı. yani bu konunun çiçeklerle pek ilgisi yok. Yanlıyor muyum?

egökkuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2006, 14:31   #45
agaclar.net

malina's Avatar

Neden çiçeklerle ilgisi olmasın? Sonuç doğrudan onları ilgilendirmese neden bunları konuşuyor olacağız?

Eski 22-07-2006, 23:02   #46
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Hocam buraya tıklarsanız mesaj sayısını ve gösterim adedini okuyabilirsiniz.
355 okuma olmuş

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2006, 14:39   #47
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sanırım benim anlatım şeklimden ciddi anlama, iletişim ve diaolg (yani karşılıklı sorma cevaplama) sorunları doğuyor. bir örnek vermem gerekirse...

bu resimdeki hurnaya torf doldurup bir dizi kışı dışarda geçirebilen CP diktim bu ilk bahar dormancyden cılız iki Sarrı ancak kurtarabildim
bu fotoğrafdaki hatayı gören var mı? yıllar sonra dahi bende bu hatayı yaptım ya helal olsun bana bunu kendime affetmiyeceğim.
Hata çok basit asidik torf mermeri eritip suyu substartı kontamine etti yani kireçlendi asidikliği kaçdı hurnanın iç çeperine epoxyd harz sürmeyi unutuydum...!

bu paragraf vede diğer tüm yazılarımdaki en büyük hatam belki CPler konusunda belli bir temel bilgi olacağını varsaymamadır.

bu alıntıda da ironik, kendimi kritize eden, sorguluyarak, eldeki verileri toparlıyarak, sokrates usülü kendi kendine bir sonuca varıcı anlatım tarzı... ya olmamış, veyahut da imlamdan, noktalamadan ve acelemden tamami ile yanlış anlaşmalara sebebiyetp verip gereksiz mesajlarla, bunlara cevaplarla, trade'i şişirip, konu gereksiz bir yöne sapma gösterebilmiş.

Ben burada şunu belirtmeye çalıştım,
ancak asidik bir ortamda mermer ve benzeri taşaların (cp ve böylesi asidik bir toprak isityen bitkilerde) yanlış olduğunu, vede bazı arkadaşlarımla görüşmelerimde, yazışmalarımda, yıllar sonra ben dahi kumun, quarz kumu olmasıymış yok dere kumunda kireçli taşlar karışık olma ihtimeline karşı suya mineral salınımı olurmuş gibi detaaylardan, burada aslolan hurnanın mermerini unutuverebildim. (kabacası eşeği ahırda unutmuşum mu desem)

elbetteki epoxydharz boya vs. gibi bir kaplama malzemelerle mermeri torfdan isole edebilirdim. bunu da zaten son paragrafımda ilk paragramdaki soruma kendim cevap vererek yaptım
buna sokrates tarzı fikir yürütme, veya kısaca "türetme" de diyebiliriz

Sorunum şu idi

bu resimdeki hurnaya torf doldurup bir dizi kışı dışarda geçirebilen CP diktim bu ilk bahar dormancyden cılız iki Sarrı ancak kurtarabildim.

yazımın soru kısmı (kendime sorduğum ki bunu bir sorun karşısında herke yapabilir veya yapmalı) olası bir yanlışım nerede?

va sonuç büyük bir imla sorunu ile başlıyan bir cümle ordaki Hata kelimesini şöyle değiştirse idik nasıl olurdu acaba?

Cevabını ben söyliyeyim Hata esasen çok basit....
(bir de burdaki Hata kelimesinin birinci "a" sında bir şapka koyun)

bilmem şimdi bazı şeyler açığa kavuşturdu mu?
ben zaten biliyorum veya biliyordum epoxydharz süreceğimi vs... ben sadece forumun da görmesine yardımcı olmak CPlerde gereken düşünce tarzını, yolunu da öğretmek
Ne yapalım bu da benim eğitimci yanım ben doğru bildiğimi, bire bir hazır bir tepside sunmayıp...
bilgiyi iki beynin birbiri içine geçmiş çalışan çarkları ile aktarmak...
taraftarıyım... sebepleri ise... bire bir bilgi aktarmaların kulaktan kulağa oyunundaki gibi yanlışlara sebep olabilirliğidir.

Belki de sanırım en iyisi basit sorulara basit cevaplar vermek olacak...

saygılarımla

PS. psikolojiden sonra korkarım felsefeye de iyice bulaştım ne dersiniz Onur Hitit bey?

Eski 23-07-2006, 16:37   #48
agaclar.net

malina's Avatar

Bu kadar yazının üstüne tam da şunu yazacağım diye kendimi hazırlarken baktım ki Onur Bey'le sohbet var, konunun sonunda

Şimdi lafa karışsam mı, sıramı mı beklesem bilemedim. Bekliyeyim bari

Eski 24-07-2006, 10:09   #49
Ağaç Dostu

.

Erkan Hocam

sorun gibi gözüken olay şu:

Sizin çok fazla olan bilgi birikiminizi bir anda anlatma gayretiniz..Tüm konuları bir anda anlatma isteği belirince ,o şevkle konular karışabiliyor.Ama benim için no problem artık alıştım

Bu nedenle, ben diğer arkadaşlar da ,konuya vakıf olsun diye dikkatinizi çekmiştir, sorularımı madde madde soruyorum, siz de eksik olmayın madde madde cevaplıyorsunuz...Bence en iyi çözüm yolu bu

Eğer konunun detayına girilmek istenirse ,kısa ve öz açıklama yapmanız en iyisi.

Yukardaki kurna meselesine gelince ,bir de ben açıklayayım

Bu güzelim etobur bitkiler malesef biraz nazlılar.. onun için bu bitkilere güzeller diyorum..İşte bu güzeller su olarak ,saf su isterler ,yani yağmur suyu ya da RO su dediğimiz damıtık su ,kabaca katkısız ütü suyu isterler de diyebiliriz.Yani içinde kireç,sülfür,magnezyum,karbonat vs.vs.olmayan su isterler...

Torfun yani içinde yetiştikleri toprağın ise asitli olmasını isterler ,bu iki isteklerini yerine getirdiniz mi, bu güzellerin deymeyin keyiflerine bakılmaya doyulmazlar

İşte Erkan Hocamın kurnası, bu güzellerin keyfini kaçırdı, mermer yapının özelliği nedeniyle kurna-su-torf (toprak) etkileşime girdi ve aslında olmaması gereken kireç karbonat gibi maddeler toprağa ve kurnada biriken suya geçti, eh bu durumda hamamdaki güzellerin keyfi kaçtı...

Oysa Erkan Hocam onlara bol güneş ,istedikleri kadar duru ve saf su ve bol asitli sabun (torf ) hazır etmişti.

Ne yapalım güzeli seven ,nazına katlanır,eh bu sitede de biz organik ürün istiyoruz,doğal ürün istiyoruz demiyormuyuz bu güzeller de katkısız,saf yağmur suyu istiyorlar işte bu kadar......

Erkan Hocam benim sarr.güzelime iyi bakın lütfen

Eski 24-07-2006, 14:53   #50
Ağaç Dostu

Torf Sıkışması

Erkan Hocam,
etobur bitkilerde, torfun zamanla sıkışmasını önlemek için ,torfu haftada bir ,kalem veya benzeri bir nesneyle çapalama (havalandırma) yapılabilir mi?

Eski 24-07-2006, 15:15   #51
Kaybettik...

praecox's Avatar

Torf'un havalandırılması

Hakan bey,

Torfu dediğiniz şekilde çapalama metodu ile havalandırmak uygu olabilir ise de CP'lerde bu tarz bir havalandırma gereksiz hatta zararlıdır.
1 çok körpe kökler ki, asıl amaç bu bölgeleri havalandırmaktır, hasar alabilir.
2.Cp'lerin istediği ıslaklıkda torf zaten en geç bir gün içinde tekrar çökme yapar.
3.Sphagnum'un oluşması önlenebilir. Substrat üst yüzeyinin zamanla bu Sphagnum yosunu ile kaplanması CP'ler için de zararlı sayılabilecek mavi alg oluşumunu bastırır.

CP'lerin köklerinin ve torfun havalandırması bu yukarda sayılı nedenlerden benim kanım ve deneyimlerimle göre en iyi 1 ölçek torfa 1 ölçek perlit veya quarz kumu (deniz kumu olmaması da burda yukardaki hurna örneğindeki gibi...) veya vermiculite karıştırmakla sağlanmış olur.

bu substrat karışımına CP'lerinizi ekmeden önce bu karışımı iyice sulandırıp karıştırın hatta bir gece böyle sırıl sıklam bekletmek sureti ile torf'un suyu çekmesini sağlayın.(yani paketden çıkartığını CP'ler için tehlikeli derecede kuru olan torfu akşamdan ıslayın)

Eski 24-07-2006, 16:02   #52
Ağaç Dostu

Erkan Hocam cevaplar için teşekkürler,

bu arada yukarda resmini eklediğiniz, sphagnum ormanınızı atladığımı zannetmeyin, bu ne muhteşem bir sphagnum bahçesidir ?İnanın şaşırttınız beni??

Hocam bunla ilgili sorularım olacak-------------------------------------

1-Sphagnumu nasıl yetiştireceğiz ? Bakımı CP ler gibi mi?

2-Bu kadar çok sphagnumu ne yapıyorsunuz ?

3-CP saksılarında mutlaka canlı sphagnum olmalı mı?

4-Kışın sphagnumlar ölür mü?

5-Yazılarınızda 1 ölçü torfa bir ölçü perlit diyorsunuz ?

Buradaki bir ölçü torf ;
Ölü sphagnum yosunu mu? Peat moss mu? Canlı sphagnum mu?

Saygılarımla

Eski 24-07-2006, 18:00   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

1-Sphagnumu nasıl yetiştireceğiz ? Bakımı CP ler gibi mi?

sphagnumun yetişmesi yavaş ancak bakımı çok kolay burda asıl sorun şartlar. ısıya göre sphagnumun gerek duyduğu aşırı nemi ben ancak terramda bir nebulizatör ile sağlıyabildim. canlı sphagnumun uçlarını kesip kesip çelikler gibi çok sulu bir torfa üzerini de bir nylon torba ile kapatarak yetiştirebilirsiniz.
2-Bu kadar çok sphagnumu ne yapıyorsunuz ?
çok sphagnum mu?... alemsiniz Hakan bey bu kadar orch. ve CP ye sphagnum yetiştirmek sıcağa kar dayandırmak gibi bir şey...
3-CP saksılarında mutlaka canlı sphagnum olmalı mı?
Şart değil ancak olması birkaç sebepten dolayı iyi olur. substratın üstünün yeşil görünmesi hoş olabileceği gibi bazan sorun olacak alg oluşumu ve sirke sineği larvalarının oluşumunu bastırması için eh tabii bir de torfun yavaş çözünmesi ile olası pH kaybınızın bir nebze canlı sphag.la karşılanmasıç.
4-Kışın sphagnumlar ölür mü? spagnum soğukta vegetasyonunu yavaşlatır su olmazsa ölür ancak tekrardan ıslatılırsa küllerinden canlanan phönix misali tekrardan canlanır. sphag. uçlarından uzıyarak büyür asıl canlı kısmı o uçlardır gerisi kısmende ölü hücreler yığıntısıdır. Bu ölü saplar, kalıntılar hala kapilar güçlerle suyu çekmeye devam eder. bu kısımlar alt taraflara doğru yavaş yavaş çürümeye başlasa bile bu sphagnum çürüntüsü, ki artık "Torf" adını almıştır, yapısı gereği, altlardan suyu 10m den fazla yukarı çekme kabiliyetini, kısmen de olsa, korur.
Sphagnum için ölü mü diri mi bilinmez iki arada bir derede gibidir denir.

5-Yazılarınızda 1 ölçü torfa bir ölçü perlit diyorsunuz ?

Buradaki bir ölçü torf ;
Ölü sphagnum yosunu mu? Peat moss mu? Canlı sphagnum mu?

Peat moss torfun ingilizcedeki adıdır.
burdaki 1 ölçü torf dur vft için canlı veya ölü bozunmamış sphagnum kütlesi en uygun olanıdır ancak benim miktarlarda değil sphagnumdan torf'dan da tasaruf etmek için substrata ek bir ölçek perlit katılır . kurutulmuş sphag.ın fiyatının ne kadar pahallı olduğunu, sizin akvarkl.deki linklerinizden bulup bakarsanız..., bir de torf un tabiyattan sökülmesi ile ilgili kanuni yasakları hakkındaki benim yazımı da kısaltmak sureti ile derleyip bu foruma koyarsanız hepimiz hem sorunu hem konuyu anlamış oluruz.

PS.: etoburlarda hep, başka türlü belirtilmemiş ise "su" kavramı ile saf su, revers osmos veya yağmur suyu kastedilmektedir. Torf kavramı ise katkısız (NPK'sız, az çözünmüş oldukça asidik pH 3. cıvarlarına varabilir) beyaz veya sarışın da tabir edilen torf kastedilmektedir. Ülkemizde torf adı altında pH'ı6 olan bataklık sazı çürüntüsü satılabilinmekde. Bu torf türü CP'ler için katii surette kulanılamaz. Uygun değildir.

Düzenleyen praecox : 24-07-2006 saat 23:12 Neden: imla vs.
Eski 25-07-2006, 09:05   #54
Ağaç Dostu

Erkan Hocam
cevaplarınız için teşekkürler.

Etobur bitkiler için, su dert değil ,bir şekilde buluyoruz, ancak torf bulmak kolay değil ....Yani sarışın-beyaz torf...Türkiye de yanılmıyorsam sadece İstanbul da bir çiçekçide mevcut.Onun da zannadersem online satış yapan bir sitesi yok.Telefonla sipariş vermiştim, 1.5 ay oldu torf hala gelecek.

Mineflorodan Mine Hanıma, bu konuda e-mail attım,neticede online sitesi var alışveriş herzaman mümkün olabilir.(sarışın torf ve sarracenialar için)

http://www.mineflora.com/Default.asp

Etobur bitki sever arkadaşlar ve Erkan Hocam ,sizler de Mineflorodan Mine Hanım la bu konuda irtibata geçerseniz çok iyi olur kanaatindeyim.(torf ve etobur bitkiler için)

Etobur bitki severlerin sayısının artması en büyük dileklerimden-bu konuda devamlı uğraş veriyorum,sayı ne kadar çok olursa ,talepler artar ,yurt dışına bağımlı olmayız,isteklerimizi online gerçekleştirebiliriz.

Arkadaşlar,eğer bu torfu satan bilmediğim başka çiçek-bitki-fidancı varsa buraya yazın lütfen.

Erkan Hocam bir online satış sitesi açsanız bizi de şu dertlerden kurtarsanız,Türk etobur bitki severler de sevinse,eğer böyle bir olanağınız yoksa, Mineflora ile beraber çalışma yapılamaz mı?(özellikle torf ve sarr.lar için)

Sevgiler-Saygılar

Eski 25-07-2006, 10:58   #55
Kaybettik...

praecox's Avatar

CP'ler ve yan ürünleri

Sayın Hakan bey,

sizin de bildiğiniz gibi, ancak bu forum üyelerinin bilemediği, asıl işim ve mesleğim (konunun tam ortasından geçmediğinden mesleğim değil diyorum)bu olmamakla birlikde son yıllar ender bakımı sorunlu bitkilere yönelir bir durum söz konusu. Fizibilitelerim bitmek üzere site online satış bunlar da benim konum olmadığından destek verebilecek kişi arayışı içerisindyim.
Vakit yetersizliği diğer bir faktör piyasanın talebini karşılamak ise tuzu biberi...
ancak sizin gibi arkadaşların talebini karşılıyabiliyor isem de sizin de gördüğünüz gibi büyük balya torf transportu tüm ülkeye sorun, kaldı ki bu gerekmiyor ben hem kendi karışımımı uygun miktarlara son kullanıcıya yeterli gelecek halde hemde kendi karıştırabileceği substrat komponentlerini sunmayı hedefliyorum.
Asıl korkum, her konuda olduğu gibi bu cp lerde diğer orch. farn.vs,işi bilmiyenlerce danışmanlık veremeden piyasayı kar amaçlı bir bombardımana tutup ertesi sene kalıcı olamadan ortalığı savaş alanına çevirip yok olacak olanlar.
Yanlış anlaşılmasın ben burda Birilerini veya yukarda bahsetiğiniz kiş ve kuruluşlardan bahsetmiyorum kaldi ki şahsen de tanımıyorum.

Düzenleyen praecox : 25-07-2006 saat 12:16
Eski 25-07-2006, 12:09   #56
Ağaç Dostu

Erkan Hocam,
işte ortalığın savaş alanına dönmemesi için, çırpınıp duruyorum.

Acaba geçen yıl marketlerden etobur bitkilerden, nepenthes alan kaç kişi bu sene tekrar ibrik görebildi...Bence hiç kimse..Yüzlerce kişide hayal kırıklığı..Hüsran..Boşa giden dövizler...

Bundan dolayı ,henüz emekleme devresinde dahi olmayan ,Türkiye de doğumlara gebe, etobur bitki piyasası için ,önderliğinize ihtiyaç var.

Asıl işinizin bu olmaması bir dezavantaj, bu nedenle mineflora dan Mine Hanımla
bir konuşun, nasıl olur bu iş?Etobur Bitki severlere nasıl yardım edebiliriz diye?

(hep Mine Hanımın ismini kullanıyorum,kendisini tanımam ,sadece e-mailler gönderdim sağolsun ilgilendi, kendisini bu işle yakından alakalı gördüm ,geçen sene Almanyadan vft getirtmiş bu sene sarr.için USA ve Almanyadan talep etti ama malesef Türkiyeye göndermiyorlar,oysa Erkan Hocamın elinde onlarca sarr.mevcut,neden bu sarr.lar Türkiyeye pazarlanmasın,isteyenler istediği zaman ,sarı torf bulmasın)

İnternette, vft tohumları peynir ekmek gibi satılıyor,satın alanlar fasulye tohumu gibi bir haftada bu tohumların çıkacağına ve hemen sinek yakalıyacağını zannediyor, ????Oysa 3 sene geçecek ,o da çıkarmayı başarabilirlerse vs.vs.vs.

Şimdi bu insanlar, neden kapanı hazır ,vft leri almasınlar,neden tohumdan vft çıkaramayınca, etobur bitkilere küssünler,sarr.ları görüp de almak isteyen onlarca etobur bitki sever ,neden yurt dışından bir tanıdığının gelmesini beklesin.

Erkan Hocam, siz farkında değilsiniz belki ama, bu işin Türkiye de önderliğini yapacak kişi sizsiniz.

Bazen kızdığınızı hissediyorum " hep ben mi bilgi vereceğim,benim Türkiye de bilgi alacağım ,deneyimlerini görebileceğim,paylaşacağım kişi yok mu" der gibisiniz?
Erkan Hocam bunun cevabı ,evet malasef yok ...en azından sizin gibi nete giren yok.. bu nedenle siz öncüsünüz,öğrencileriniz yetişecek,biraz zaman verin ve deneyimleri karşılıklı paylaşma safhası gelecek (örneğin ben,çok yakında )

Ama bu zamanın sağlıklı işleyebilmesi için, bizlerin önce etobur bitki - torf -bulmamız ve sizden bilgiyi almamız gerekecek..

Bu işin sonunda belki birkaç yıl sonra inanın büyük bir topluluk olacağız işte o zaman gurur duyacaksınız.

Sevgi ve Saygılarımla

Eski 26-07-2006, 12:06   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2005
Erkan Bey merhaba,
Ben işbirliğine hazırım,ne yapabiliriz bunları konuşmamız veya yazışmamız gerekir diye düşünüyorum..Ve sizden gelecek cevabı bekliyorum.
Teşekkür eder;sağlıklı,güzel günler dilerim.
Mine Özgür

mineflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2006, 23:05   #58
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
mineflora hoşgeldiniz

Yeni gelen arkadaşlar bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2006, 08:44   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mineflora
Erkan Bey merhaba,
Ben işbirliğine hazırım,ne yapabiliriz bunları konuşmamız veya yazışmamız gerekir diye düşünüyorum..Ve sizden gelecek cevabı bekliyorum.
Teşekkür eder;sağlıklı,güzel günler dilerim.
Mine Özgür
Mineflora ve Erkan Hocam ın işbirliği olursa Türk etobur bitki severler gerçekten aradıkları herşeyi bulabilecektir.

Hayırlı olur inşallah.

Eski 27-07-2006, 17:13   #60
Ağaç Dostu

.

inşallah çok yakında torf da bulacağız, etobur bitki de...Erkan Hocamın çalışmaları bitmek üzere

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024