agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > El Yapımı Ürünler, Hobilerimiz
(https)

Beğeni Düzeni158Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2016, 15:10   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
kuş evi için öneriler

Sevgili doğa dostları, Şile civarında bir köyde bir bahçemiz var ve yaklaşık 6 ay once yaptığım kuş evlerini ancak ağaçlara asma imkanım oldu. Kuş evlerini astım asmasına ama doğru yapıp yapmadığımı buradan sormak istedim. İki konuda tereddütlerim var, ilki yuva girişlerinin yönü belli bir yöne, mesela güneye mi bakmalıdır? İkincisi de ben yuvaları tel ve kanca kullanarak ağacın gövdesinden biraz uzağa astım. Bunu yapmamın sebebi yavrulama döneminde yılan benzeri hayvanlardan bir derece koruyabilmek. (bir yıl once iki yılanın ağacın üzerinde sıkıştırdıkları fareleri nasıl yediklerine canlı canlı şahit olduğum için) Fakat kuşları ve yavrularını koruyalım derken yuvalar rüzgarda sallanacağı için kuşlar içine hiç yerleşmeyebilir, daha kalın bir dala veya gövdeye çakmak daha mı doğru olurdu bilmiyorum. Düşüncelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

duy-gu beğendi.
ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 15:28   #92
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Elinize sağlık, harika bir iş yapmışsınız. Gördüğüm örneklerde kuş evleri ağacın yukarı kısımlarındaki kalın dal kavuşma noktalarına sabit duracak şekilde yerleştiriliyor. Asılma durumunda bugünkü gibi şiddetli rüzgarlarda düşebilir.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 11:30   #93
Ağaçsever

okaytoltay's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2018
...

En son kuş evi paylaşıldığından bu yana epey zaman geçmiş. Konuyu canlandırırız belki. Bunlar da benim kuş evlerim :

Eklenen Resimler

okaytoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 11:32   #94
Ağaçsever

okaytoltay's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2018
Kus evi

...

okaytoltay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 20:50   #95
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kuşu bekliyorum

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2019, 13:35   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Demlik Ev

Eklenen Resimler

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2020, 10:28   #97
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Kendi yaptığım ve ağaca astığım yuvaya kuşlar neden gelmez.

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2020, 11:04   #98
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Kendi yaptığım ve ağaca astığım yuvaya kuşlar neden gelmez.
Kuşların yaptığı yuvalar genellikle gizli kolaylıkla görülmeyen yerlerdedir. Ağaçlar yapraklarını döktükleri zaman ortaya çıkan yuvalarda benim geçtiğim yere yakın veya uzak ancak dışarıdan bakıldığı zaman kolaylıkla görülmeyen, yuvada yatan dişi kuşun çevresini görebildiği yerlerde olduğunu gözlemliyorum. Her kuşun yuva yapımı ve tercih ettiği yerler farklıdır. Kimi arı kuşu gibi kolaylıkla ulaşılamayan ancak toprağı kazıp dehliz gibi açtıkları yuvalar içinde olduklarını, dokumacı kuşu gibi ağaç dalında örerek yaptıkları girişi alt kısımda olan yuvalar tercih ettikleri, kimi ise böğürtlen, gül gibi dikenli ve kolay girilemeyen yerlere yaptıkları görülmekte. Bizim yaptığımız yuvalar ise kedilerin, kargaların, saksağanların kolay hedefi olabilecek yerlerde göz önünde olduğunu görmekteyiz.

Saksağan, karga, kedi, sansar, yılan, gelincik, vs. kuş yuvalarının peşindedir. Yumurta olarak, yavru olarak hatta yetişkin olarak yakaladıklarını yemektedirler. Komşumun yanındaki yerde her yıl ayrı bir kuş ailesi kovuğuna yuva yapmakta o yer için kavga etmekteydiler. Ancak burayı bir yılan farketmiş her yıl gelip buradaki yavru ve yakalarsa anneyi yemekte idi. Her yıl bu olay tekrarlanınca komşum av tüfeği aldı. Normalde yılan öldürmese de yuvadan çıkan yılan içerisinde belli olan yavruları görünce 2019 yılında anne ve babanın çıkardığı seslerden farkederek yılanı çıkarken vurdu. Bu yıl bakalım başka bir yılan aynı yere gelecek mi.

Bizim yapmış olduğumuz yuvalara eğer çevrenizde var ise gelebilecek muhtemel kuş baştankara ailesinden bir kuş olabilir. Tabi bir metre yükseğe değil etrafı tam görünmeyecek bir yere asarsanız. Bizim çevrede yaz döneminde hiç su bulunmadığı için küçük bir su birikintisi yaptım. Şu anda yazın dahi kuşlar var. Birkaç komşu da sürekli su dolu kapları bahçelerinde bulunduruyor. Yiyeceği bir şekilde bulmalarına rağmen suyun olmadığı yerde kuşların olması çok zor.

https://onedio.com/haber/kuslarin-en...yuvalar-556605

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2020, 12:14   #99
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Benim bahçenin olduğu yerde çok karga var belki ondandır.
Ama sanki yönde önemli diye bir bilgi kalmış aklımda kuzey, güney gibi emin değilim.
Benim yuvaları astığım yerler oldukça yüksek ve çok gizli yerdeydi, belkide çok gizli olduğundan bulamadılar
ama tekrar deneyeceğim
tesekkurler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2022, 14:24   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2022
harika

ehavuzmarket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024