agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni159Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2006, 16:50   #241
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERHAN_
yaa tamam büyütmeyelim ya .konu kapanmıştır ! lütfen konuyu açmayalım. burada bilgi paylaşalım lütfen!
Bir hafta davranışlarınız üzerinde düşünün... Konunun geldiği yeri beğenmiyorsanız buna yol açacak biçimde davranmamanız gerekir... Yaa tamam büyütmeyelim ya demekle konu kapanmaz çünkü aynı yanlışlar devam eder.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2006, 02:26   #242
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
Avokado Bitkisinde Terleme.

Bitkilerin beslenmek için suya ihtiyaçları vardır. Bu suyu kökleri aracılığıyla emerler.
Emilen suyun içinde madensel cevherler bulunmaktadır. Buna rağmen köklerde emilen su besleyici cevher yönünden bitkinin istediği kadar zengin değildir.
Daha çok su emmek ister bunun için her an emmekte olduğu suyun büyük bir bölümünü dışarı atmak zorundadır. Köklerden dallara yapraklara kadar yükselen bu fazla su terleme adı verilen olay sırasında havaya doğru buharlaşıp gider.
Böylece bitiki suyun içindeki gerekli cevherleri kendine alıkoymuş olur bu cevherlerden daha fazla edinmek için yeniden su emmeye koyulur ve terleme olayları böylece sürüp gider.

Kaynak : Kendi Yorumum.

Düzenleyen Skala : 31-08-2006 saat 04:54
Skala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2006, 05:23   #243
Ağaçsever

Skala's Avatar

Avokado Bitkisi Çimlenmesinde Yaşanan Sorunlar

Avokado tohumumuzu çimlendirme tekniginde iyice köklendikten sonra mutlaka biran önce saksıya dikmeliyiz.
Suda uzun süre köklenmiş bir vaziyette bırakmak tohumumuzun köklerinin çüremeye başlamasına davetiye çıkarmaktır.
Yaşanan diğer bir sorunsa avokado tohumumuzun kazık kökünün bardagın dibine temas ederek çürümesi sonucu gelişim sürecinin yavaşlaması bizlerin çimlendirme tekniklerinde umutsuzluğa kapılıp kötü sonuçlar almamıza neden olmaktadır.
Saksıya dikilmekte geç kalınan bitkimizin kökünün uç kısmındaki çürük bölümleri siterilize bir jilet yardımıyla kesmemiz ve kestigimiz kısmın üstünden bir iplik parçasıyla sıkı bir düğüm atmamız ve kesilen kısmın körelmesi için birazdaha suda kontrollü izleyip kökün çürük kısmının alındığı bölümün şişerek körelmesiyle acele saksıya dikerek bitkimizi yaşatma yolunda iyi sonuçlar almamızda bize faydalı olacaktır.
Saksı değişimlerinde kademeli değişim yapmaya özen göstermeliyiz. Ama unutulmaması gereken bitkinizi çıkardınız eski saksıdan yeni büyük bir saksıya dikerken fazla kökü topragıyla fazla darbelemeden dikim yapınız.

Kaynak : Deneyimlerim ve Uygulamalarım.

Eski 31-08-2006, 16:19   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Bu da benim avakado.sabırla filiz vermesini bekliyorum.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2006, 17:47   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
ben avokadomu uzun süre beklettikten sonra filizlenmediğini görünce doğrudan toprağa ekmiştim

şimdi oldukça sağlıklılar

aklınızda bulunsun diye yazdım

hatta yanlış görmüyorsam köklenmiş gibi
acaba ekseniz mi?
tabi uzmanlara da sormak lazım

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 08:04   #246
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Merhaba Some_at,

avokadonun rengi hiç hoş görünmüyor.
İlk tecrübelerimden birisinde bir çekirdeğim
benzer bir renk aldıktan sonra çürüdü ve koktu.
Diğer yandan Backyard'ın dediği gibi kök vermiş durumda.
Ana kökten ince kökler de çıkyor mu fotoğraftan anlaşılmıyor
ama bence de toprağa ekip oksijenli suyla sulaman
(Mine Pakkaner tarifini vermişti) daha doğru olabilir.
Hem anladığım kadarıyla uzun süreden beri bekliyorsun.
Seçimi sen yap )

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 11:39   #247
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Some at'in avokado çekirdeğinin üstündeki kabuk duruyor sanırım. Bu rengin nedeni kabuk olabilir mi?
İkinci avokadom da çimlenemedi, her iki çekirdekte de çürüme olmadı. Çekirdekler üzerinde kalan kabuk parçaları çürümüş görüntüsü verebiliyor.

cengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 11:50   #248
ağaç dostu

Haklı olabilirsin Cengin.
Çürüme düşünmemin bir sebebi de çok fazla
çubukla delmiş olması. Çekirdek fazla yaralanmış.
Normalde 3 çubuk yeterli.

Eski 01-09-2006, 12:24   #249
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Avokado insana sabırlı olmayı öğretiyor ve bazen de sabrın sonunun her zaman selamet olamayacağını)

cengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 13:55   #250
Ağaç Dostu

evet çok fazla çubukla tutturdum lakin inanın sadece kabuğu deldirdim ...çekirdeğin içine girmedi şiş çöpler.ana kök haricinde 2 kök daha var onlar küçük.avakadonun üstündeki kabuk.Bugün saksıya koysam iyi olacak.tavsiyeleriniz ve yazılarınızı dikkatlice inceliyorum.çok saolun.

Eski 04-09-2006, 17:18   #251
-

ERHAN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2006
Galeri: 3
selam . çekirdeklerin embriyosuna zarar gelirse bitki filizlenemez. çok dikkatli olmalısın. ılık ve nemli ortamlarda daha çabuk çimlenecekleri için tavsiye ederim.birde çekirdeklerin üzerindeki zarı çıkarman gerekiyor. hadi kolay gelsin)

ERHAN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 17:22   #252
Ağaç Dostu

Verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim.Zarı çıkarmam gerektiğini bilmiyordum.Bu uyarını dikkate alacağım.

Eski 04-09-2006, 17:25   #253
-

ERHAN_'s Avatar

çünkü bazı bitkilerin hücre çeperleri geçirgen olmuyor. o yüzden çıkarmanız gerekiyor. ama bazı bitkilerdede kabuk çıkartılmaz. ozmos olayı(difüsyon) nı etkileyebilir.

Eski 04-09-2006, 18:42   #254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Abi ben ömrümde ne gördüm ne yedim bu avagadoyu, burlarda bulunmaz heralde pahalı bişey???

berayatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 19:04   #255
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berayatalay
Abi ben ömrümde ne gördüm ne yedim bu avagadoyu, burlarda bulunmaz heralde pahalı bişey???
Çok değil ama taneyle alınıyor

Eski 05-09-2006, 09:43   #256
-

ERHAN_'s Avatar

ya bende mango meyvesini bulamıyorum.acaba zamanı gelmedimi? birde; bu zamanlar avokadonun hasat zamanı marketlerde bulabilirsiniz_!)

Eski 05-09-2006, 17:01   #257
-

ERHAN_'s Avatar

bu arada benim avokadomun gelişimi durdu. ne yapmam gerekiyor?

Eski 19-09-2006, 20:43   #258
Yeni Üye

onalpler's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Kışın ne yapmalı?

Bende yıllarca “kürdan” yöntemiyle avokado çekirdeğini filizlendirmeye çalıştım, forumdaki bilgilerden yoksun olarak ve tabii başarılı olamadım. Ancak bahçe yardımcım geçen Şubat ayında saksı içinde fidanı getirince inanamadım. Çöpte bulduğu çekirdeği doğrudan saksıya gömmüş… Forumda resimleri görünceye kadar bu bitkinin avokado olduğuna inanmıyordum, şimdi bahçedeki gözdelerden biri. Soğuklardan korumak için ne zaman içeri almalı? Birde ağaç hangi yaşa gelince meyve vermeye başlıyor?

Name:  avac.jpg
Views: 4442
Size:  56.5 KB

esemeral beğendi.
onalpler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2006, 22:36   #259
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Name:  avakado1.gif
Views: 4580
Size:  11.1 KB

Kürdan kullanmaya gerek olmayan bir düzenleme aklıma geldi. Pet şişeler de işe yaramış olur

Lunaaa beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2006, 15:52   #260
Ağaç Dostu

Çok hoş elinize sağlık

Eski 23-09-2006, 15:20   #261
ova
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2006
Thumbs up

Öncelikle merhabalar

Ben de tesadüfen avakado yetiştiricisi oldum.Tam 2 sene önce meyvesini yediğim bir avakadonun çekirdeğini gelişigüzel balkonumda duran bir saksıya gömmüştüm.Aylardan kasımdı yanlış hatırlamıyorsam.Üzerinden geçen 2 kış ve 1 yaz boyunca da orada unuttuğumu söyleyebilirim.Hatta bu yaz başı çekirdeği saksı da bulduğumda çok şaşırmıştım.Ama nedense atmak yerine biraz daha durmasına karar verdim.İyiki de öyle yapmışım;çünkü şu an 15 cm boylarında bebek bir avakado ağacı sahibiyim.Kendi kendine verdiği mücadeleyi kazandı.Ancak ben bitkiler konusunda son derece bilgisiz hatta biraz beceriksizim.bu ağacın aşılanmasıyla ilgili detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim.Umarım becerebilecğim bir şeydir.Öncelikle mevsimsel bir dönemi var mı aşılamanın?Yardımcı olursanız sevinirim.

ova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2006, 11:41   #262
ağaç dostu

Merhaba Ova,
geç de olsa hoşgeldiniz diyorum.
Umarım tekrar uğrarsınız.

Avokadonuz şimdilik çok bebek )

Eski 30-09-2006, 02:28   #263
ova
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2006
Thumbs up

Çok teşekkürler hoşbulduk

Sanırım 'bebek' avakadomun bu kışı atlatmasını yani ilk yazı bekliyeceğim.O halde bu konuyla ilgili sorularımı bahara bıraksam iyi olur.

ova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2006, 13:42   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2006
merhabalar arkadaşlar;

Aranıza yeni katıldım.Ben yaklaşık 7-8 yıldır avakado yetiştiriyorum.
avakado almak isteyenler bana forum yoluyla ulaşabilirler...

oguzcen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2006, 14:22   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Şehir: Almanyanin bence en güzel sehri olan(Speyer)de yasiyorum.
Yaaa arkadaslar bu avakado isi benim de cok ilgimi cekti bende esime telefonla siparis verdim aksama avkada getiriyor ve hemen bu aksam deniyorum.Bana sans dileyin.

asli gündogar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 01:16   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2006
Şehir: Almanyanin bence en güzel sehri olan(Speyer)de yasiyorum.
Wink Merhaba ben almanyadan asli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard
yanlış bir şeyler yapmayalım

Büyüme Aşamaları

1) 13/08/2003

2) 29/08/2003

3) 29/09/2003

4) 07/10/2003

5) 10/10/2003

6) 29/10/2003

7) 20/11/2003

8) 05/12/2003

9) 16/12/2003

10) 16/12/2003

http://indexfresh.com/growing_stages.htm
resimleri büyük bir hayranlikla inceledim bunu bende denemek istiyorum.Beni bu deneyiminizin püf noktalari hakkinda aydinlatirsaniz hemen uygulamaya gecmek istiyorum.Özellikle bulunmasi gereken ortam ve ne derecede isi ortamina ihtiyaci oldugunu belirtirseniz sevinirim.Tesekkürler

Lunaaa beğendi.
asli gündogar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 01:26   #267
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aslı bu başlığı tamamen okursan bütün ip uçlarını bulacaksın.

Konuya pek çok işin ehli arkadaşımız aydınlatıcı mesaj yazdı. Herhalde karanlık bir nokta kalmamıştır. Olsaydı bu konuda çok deneyimli olan üyelerimiz Skala ve Cycas bizi aydınlatırdı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2006, 23:09   #268
Ağaçsever

Skala's Avatar

Avokado Bitkimizin Kış Şartlarına Uyum sağlaması :

Avokado bitkisi tohum ve çelik daldırma yöntemiyle çoğaltılır. Tohumdan yetiştirdiğimiz Avokado bitkimiz kış şartları ve bulunduğu yerin ısı kayıpları ve saksıdaki topragının zengin içeriginin azalması sonucu bazı yaprak kısmı ve yapragın üst yüzey tabakasında minaral eksikliginden kaynaklanan sarı veya kahverengi ura benzer lekeler göz ile belirgin şekilde görülür. Birde buna bitkimizin soguk bir ortamda kalması bitkimizin gövdesindeki 1 nci koruyucu katmanın catlamasına neden olur. bitkimizin kış şarlarına hazırlamak gerekir. oda ortamında bulunacaksa ısının insan vücut ısısıyla dengeli bir şekilde olması gerekir yani siz odada belli bir sıcaklıkta kendinizi rahat hissediyorsanız avokadonuza güzel ılımlı bir ortam hazırlamışsınızdır birde granür vitamin icerikli cubuklar ve bazı sıvı besinlerle bitkinizin kış şartlarından fizyolojik olarak etkileşimini en az seviyeye indirmiş olursunuz. Birde balkonunuzda bırakmak istiyorsanız bitkinizin saksısına sıvı besin ve göz kararı bir veya iki avuç yanmış çiflik gübresi verip bir temiz bir torba bitkinizin üstüne geçirin ve saksıya paket lastigi ile sabitleyin su verme işine gelince su kışın cok vermeyin. su vereceginiz zaman poşeti çıkarın burda önemli bir bilmeniz gereken birşey hatırlatacagım. ( 9 ) sayfada yazdıgım bir yazı sizin için önemlidir ( Avokado Bitkisinde Terleme. ) konusu okumanız gerekiyor dedim çünkü boşetin bir iki yerinde delik acın bitkiniz boşete delik acmazsanız aşırı terler bunun sonucuda bitkiniz terlerken birde soguk alırsa gövdede ve yapraklarda belirgin buzlanma oulşur ve bitkiniz sağlıgını kaybeder gündüz ve geçe oksijen miktarını ayarlayamaz ve saglıksız bir bitki tüm emeginizi bir mevsimde kaybedersiniz.

Eski 14-10-2006, 23:25   #269
Ağaçsever

Skala's Avatar

Kış Mevsimi Yaklaştı Ve Avokado Tohumu Temin Ettim Çimlendireceğim :

Bu konuda kendi yorumumu ve sizlere ne yapabilirsiniz bunu aktaracagım

Avokado tohumu temin ettiniz suda çimlendirmeyi denediniz tohumunuz çürümedi ama hiç bir hareket yok belki içinizde haydi çık işin içinde diyenlerimiz var tohumumuz cimlenmede uyuşuk ve tembel bir öğrenci olabilir yahu bizim tohum bu sene üşeniyor filizlenmeye bir torpil yaptırıp hazır Avokado alalım diyenlerde vardır. Bunları siz doğa ve bitki severler fazla düşünmeyin ben ne yapabilirim bunun düşünüp uygulamaya geçmeliyiz.

İlk bu siteye üye oldugumda bir yazı yazmıştım ve demiştim ki avokado tohumunuzu 1 - 2 hafta gasteye sarıp kurutup dikin demiştim.

İki uygulamamız var tohumumuzu gasteye sarıp kuru bir ortamda ilkbahar mevsimine kadar saklamak suda çimlendirme teknigiyle çimlendirmek veya suda uzun vadeli birakmak tohumumuzu kontrollü bir şekilde sabırla uyanmasını ve sağlıllı çimlenmesini beklemek burda demek istediğim benim başıma geldi 2000 senesinde kışın çimlendirme tekniklerini tohumumu uyguladım ama bir türlü uyanmadı sabırla bekledim ve 2001 senesi mart 8 zinde filizlendi sabır taşı olsaydım catlardım.
Demem oki çimlendirmeyi deneyin çimlenirse tohumunuz kışın sanmayın zeki tahsilli bir tohumunuz var kaderinizde çimlendiğini görmeniz varmış herkese başarılar. Umarım bu sitede herkes amacına ulaşır bilinmesi gereken doğamıza yeni türler ve dünyamızda yetişen binlerce bitkinin insan emegiyle çogalmasını saglamak hedefiniz evinizin bir köşesini süslemek değil doğaya katkıda bulunmak olsun cocuklarınızı oyuncak aldığınız kadar küçük bir fidan veya bir tohum alın büyük bir hevesle yetiştirmesini cocugunuza sevdirerek nesiller boyu doğamızı koruyan bilinçli insanlar yetişsin.

Eski 14-10-2006, 23:39   #270
Ağaçsever

Skala's Avatar

Avokado Bitkisi Nezaman Meyveye Yatar ve Hasat Zamanı :

Burda iki noktaya temas edicem bilinmesi gereken her meyve veren ağaç bir denge ile meyva verir bunu dememdeki neden

Örnek : İnce bir dal bulun ve bu dalın üzerine bir iki tane mandalina bağlayın edindiğiniz ince dalın meyveleri taşımadıgını göreceksiniz burda maksadım anlatmak istediğim bitkiniz 1 yaşına ve gövdesi serce parmagınızın enine genişligi oluşmadan meyvaya yatmaz bir de aşılamanız gerekir Mart 21- Ve 28 arası tarihlerde bir ikinciside çif fidana sahip olmalısınız ki iyi bir tozlaşma sağlanmalı birde rüzgarlı ve çok aşırı nemli bir ortama bırakılmamalı veya dikilmemeli az nemli ve aşırı güneş almayan bir ortamda olması gerekir. Anlıycagınız bitkiniz meyva verene kadar market reonlarında nefsimizi köreltip güzel mezeler yapıcaz .
Avokado Mart ayında çiçek sürgünü başlar ve yaz ayına doğru meyve tomurcuları olgunlaşır. meyve şişerek meyve oluşumunu tamamlar eğer hasat yapılmassa dalda meyva cürür ve yere düşen çürük etki avokadoların dış etli kısım bozulur simsiyah ve kokan bir meyva halini alır eğer tohum itinalı güzel bir topraga denk gelmişse toprak elverişliyse çimlenir.

Önemli Not : Avokado bitkiniz 1 yaşında ve biraz fazla dallar meyva yüklü seyretmek gerekir bir kaç meyveden ilk sene mahrum olacaksınız veya seyretmeyip fidanınızın yüklü dallarının kırılmasını seyrediceksiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024