agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2012, 18:13   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2011
siyah noktalar

Fide fidanları mantar problemenine karşın suda eriyen kükürt ile spreyledim.
Ertesi gün durumu kontrol ettikten sonra akşam üzeri -doğal bahçeden gelen siparişlerimle yanında gelen- toz formunda ki iz elementleri+NPK ' yı 2 litre suda 2 tutam (sanırım 10-15 gr) eriterek bahçede fide ve fidanlara yapraktan uygulamıştım.

Bu gün fotograflarda görüleceği üzere domates fidelerinde uygulama alanlarında siyah lekeler oluştu. Diğer fide ve fidanlara baktığımda belirgin bir etki göremedim.
Bu konuda deneyimsiz biri olarak oldukça tatsız bir tecrübe edinmiş oldum.
Name:  domates.jpg
Views: 37060
Size:  57.5 KB
Name:  domates2.jpg
Views: 31283
Size:  39.9 KB
  • Sizce bu sorun nedir, bir hastalık mı , yoksa fazla doz ile mi ilintili. Daha önceki gün kükürt uygulaması ile tepkimeye girmiş olabilir mi?
  • Çözüm yolu var mıdır, geçer mi, yoksa yolunda başında bu bitkilerden umut kesmeli miyim? Doz aşımı bitki ve ürüne zehir etkisi yapar mı?

Kendime not:
Bundan sonra prospektüsü olmayan, açıktan aldığım maddeleri önce tek bir bitkide uygulamadan, gözlemlemeden kesinlikle genel uygulamaya geçmeyeceğim.

Fotoğraflardan görüleceği üzere yapraklarda sebze adasındaki fidelerimde kıvrılma ve gevrekleşme mevcut.
Name:  domatesyaprak.jpg
Views: 27027
Size:  70.6 KB
Name:  domatesyaprak2.jpg
Views: 25488
Size:  78.3 KB
aşırı sulamamakla birlikte, fideler gün boyu güneş altında.Haftada bir yapraktan enzim arada bir değişimli kükürt ve arap sabunu+zeytinyağı kullandım. Sorun nedir emin olamadım. Bunun üzerine bir fideyi söktüm
Name:  domateskok.jpg
Views: 22382
Size:  32.2 KB

Bu konuda fikrilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Gerçi mesajın başında ki sorun (ki en son durum) bu sorunu geri de bırakıyor. Zaten bu sorun yüzünden mantara olabilir diye kükürt, element eksliği olabilir diye iz elementi+npk uygulayıp ilk fotograflardaki talihsiz sonuçla karşılaştım.

Değerli fikir ve çözüm önerilirinizi bekliyorum.

emilion74 beğendi.

Düzenleyen Entropi : 21-06-2012 saat 19:40
Entropi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 01:10   #572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Domates yaprak kıvrılma ve morarması

Arkadaşlar merhaba.

Benim ankarada hobi bahçem var. domateslerim gayet güzel gelişti, şu an çok sayıda çiçek açtılar. yalnız son 1 haftadır falan yaprakları içe doğru kıvrılıyor ve yaprak altlarındaki damarlar mor bir renk almaya başladı. özellikle önce yaprakların bir tarafı(sağ ya da sol anlamında) morardı. bugün bazı yapraklardaki morarmanın, damarlardan yaprak geneline doğru yayıldığını gördüm. bu arada çiçekler de meyveye dönmüyor. son olarak bahçede ekili mısırların yaprakları ve bazılarının gövdelerinde de morluklar var.

internetten biraz araştırdım, fosfor ve/veya bor eksikliği olabileceğini düşünüyorum ancak kesin bilemiyorum tabii ki.

resimler çok net olmadı ama acelemden akşam akşam çektim. isterseniz gündüz de çekebilirim.

yardım edebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

stozar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 17:41   #573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
domates ve biber bodur kalma sebebi nedir yani 35 cm civarlarındalar daha da büyümüyorlar

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 02:44   #574
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
domates ve biber bodur kalma sebebi nedir yani 35 cm civarlarındalar daha da büyümüyorlar
Sn. islam_joker,

domates, biber, patlıcan, bamya, börülce karpuz, kavun, salatalık v.b sebzeler çapalamayı severler.

En az iki 3 ve dört defa çapalayıp kökleri havalandırmak bu sebzelerin gelişmesi boy atmasını ve meyveye yatmasını sağlar.

''İki çapa bir su demektir'' sözü çapalamanın önemini anlatan deyimdir...

Toprakta besin az olsa bile bu sebzeler bodur kalmaz.

Kolay gelsin...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 02:55   #575
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stozar Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba.

Benim ankarada hobi bahçem var. domateslerim gayet güzel gelişti, şu an çok sayıda çiçek açtılar. yalnız son 1 haftadır falan yaprakları içe doğru kıvrılıyor ve yaprak altlarındaki damarlar mor bir renk almaya başladı. özellikle önce yaprakların bir tarafı(sağ ya da sol anlamında) morardı. bugün bazı yapraklardaki morarmanın, damarlardan yaprak geneline doğru yayıldığını gördüm. bu arada çiçekler de meyveye dönmüyor. son olarak bahçede ekili mısırların yaprakları ve bazılarının gövdelerinde de morluklar var.

internetten biraz araştırdım, fosfor ve/veya bor eksikliği olabileceğini düşünüyorum ancak kesin bilemiyorum tabii ki.

resimler çok net olmadı ama acelemden akşam akşam çektim. isterseniz gündüz de çekebilirim.

yardım edebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Sn stozar,

hoş geldiniz.

Domateslerde görülen fosfor veya bor eksikliği değil...

Külleme başlamış ve mısır bunu tetikler...

Külleme az güneş gören ortamda daha hızlı gelişir. Yani balkanlık _ kapalı_ ortamı sever.

Külleme ilacı kullanmanız gerekiyor. Yeni başlıyor ve çok hızlı _ iki üç gün gibi_ tüm bitkilerine yayılabilir.

Eski 30-06-2012, 03:43   #576
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Entropi Mesajı Göster
Fide fidanları mantar problemenine karşın suda eriyen kükürt ile spreyledim.
Ertesi gün durumu kontrol ettikten sonra akşam üzeri -doğal bahçeden gelen siparişlerimle yanında gelen- toz formunda ki iz elementleri+NPK ' yı 2 litre suda 2 tutam (sanırım 10-15 gr) eriterek bahçede fide ve fidanlara yapraktan uygulamıştım.

Bu gün fotograflarda görüleceği üzere domates fidelerinde uygulama alanlarında siyah lekeler oluştu. Diğer fide ve fidanlara baktığımda belirgin bir etki göremedim.
Bu konuda deneyimsiz biri olarak oldukça tatsız bir tecrübe edinmiş oldum.
Eklenti 310947
Eklenti 310948
  • Sizce bu sorun nedir, bir hastalık mı , yoksa fazla doz ile mi ilintili. Daha önceki gün kükürt uygulaması ile tepkimeye girmiş olabilir mi?
  • Çözüm yolu var mıdır, geçer mi, yoksa yolunda başında bu bitkilerden umut kesmeli miyim? Doz aşımı bitki ve ürüne zehir etkisi yapar mı?

Kendime not:
Bundan sonra prospektüsü olmayan, açıktan aldığım maddeleri önce tek bir bitkide uygulamadan, gözlemlemeden kesinlikle genel uygulamaya geçmeyeceğim.

Fotoğraflardan görüleceği üzere yapraklarda sebze adasındaki fidelerimde kıvrılma ve gevrekleşme mevcut.
Eklenti 310956
Eklenti 310957
aşırı sulamamakla birlikte, fideler gün boyu güneş altında.Haftada bir yapraktan enzim arada bir değişimli kükürt ve arap sabunu+zeytinyağı kullandım. Sorun nedir emin olamadım. Bunun üzerine bir fideyi söktüm
Eklenti 310958

Bu konuda fikrilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Gerçi mesajın başında ki sorun (ki en son durum) bu sorunu geri de bırakıyor. Zaten bu sorun yüzünden mantara olabilir diye kükürt, element eksliği olabilir diye iz elementi+npk uygulayıp ilk fotograflardaki talihsiz sonuçla karşılaştım.

Değerli fikir ve çözüm önerilirinizi bekliyorum.
Sn Entropi,

size de külleme başlamış...

Toz kükürt kullanmaya devam etmelisiniz. Bolca... Kükürtü yapraklar ıslak iken atmamanız gerekiyor. Yakma yapabilir...

Kükürtün bunu dışında zararı olmaz.

Enzimi domatesler yapraktan uygulamasınız iyi olur. Çünkü enzim içindeki kullandığınız materyaller değişkendir ve yaprakları yakabilir. En güzeli enzimi topraktan vermek...

Arap sabunu_ zeytin yağı akar hastalıkları için kullanılır. Sizin kullanmanız gerekmiyor.

Söktünüz fidenin kökünde herhangi bir kök hastalı _ nematod gibi_ yok.

Hastalanmış yaprakları _ sararmış kurumuş_ koparıp uzaklaştırmak ve ilaçlama yapmak etkili çözümdür....

Kolay gelsin...

Eski 30-06-2012, 04:01   #577
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetdemirezen Mesajı Göster
Merhabalar foruma yeni üye oldum. herkese saygı ve selamları ileteyim öncelikle. Bu yıl ilk defa bahçede domates yetiştiriciliğine başladım. Babamdan öğrendiğim bilgilerle ancak boğaz doldurma işlemini yaptığımı ancak koltuk alma ve filiz alma işlemlerini yapmadığımı forumdan öğrendim. Aşağıdaki resimler bazı sorunlarımı göstermeye çalıştım . Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Bir domatesim aniden dallarını sarkıttı ve solmaya başladı. gövdesinde tümör şeklinde yumrular var bu yumruların bazıları siyah lekeli .

Fidelerimde genellikle çiçeklenme sorunu yaşamadım. Her birinde yaklaşık 40-50 çiçek oldu ancak alt taraftaki çiçeklerin çoğunun kökü sararıp döküldü bazıları meyve oldu.

Bazı yapraklarda kısmi kurumalar ve siyahlanmalar oldu.

Bazı meyvelerin alt taraflarında siyah lekeler var.
Sn. mehmet bey, sondan başlarsak....

'meyvelerin alt tarfında siyah lekeler_ ki kahverengidir biraz_ kalsiyum eksikliğinden. Kalsiyum sıvı gübresi_ ki ucuzudur_ kullanmak gerekiyor...

Yapraklardaki yanık şeklindeki kurumanın sebebi, sulama sırasında yapraklara su değiyor ve güneş yakıyor.Uzaktan sulama yaparken suyu sıcrakmamak gerekiyor...

Çiçeklenme sorunu ise ' çiçek tripsi' bu şekilde bıçakla kesilmiş gibi yapar ve çiçeleri döker, 5_7 salkımdan bir iki tane domates tutar. Nimisk ya da spizonat kullanmak gerekiyor...

Sırık domateste koltuk alma yapılmazsa, domates yukarı gitmek ister ama yan dallar da geliştiğinden çökme yapar.

Kolay gelsin...

Eski 01-07-2012, 15:12   #578
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
element eksikliği, stres

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetdemirezen Mesajı Göster
Merhabalar foruma yeni üye oldum. herkese saygı ve selamları ileteyim öncelikle. Bu yıl ilk defa bahçede domates yetiştiriciliğine başladım. Babamdan öğrendiğim bilgilerle ancak boğaz doldurma işlemini yaptığımı ancak koltuk alma ve filiz alma işlemlerini yapmadığımı forumdan öğrendim. Aşağıdaki resimler bazı sorunlarımı göstermeye çalıştım . Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Bir domatesim aniden dallarını sarkıttı ve solmaya başladı. gövdesinde tümör şeklinde yumrular var bu yumruların bazıları siyah lekeli .

Fidelerimde genellikle çiçeklenme sorunu yaşamadım. Her birinde yaklaşık 40-50 çiçek oldu ancak alt taraftaki çiçeklerin çoğunun kökü sararıp döküldü bazıları meyve oldu.

Bazı yapraklarda kısmi kurumalar ve siyahlanmalar oldu.

Bazı meyvelerin alt taraflarında siyah lekeler var.

sn mehmetdemirezen gözlemlediğim kadarıyla bitkinizin gövdesinde ve köke yakın bölgelerinde kabarcıklar şeklinde yapılanmalar var bu bitkilerinizin strese girdiğini gösterir bitkileriniz kök bögesinden vede olumsuz hava koşullarından strese girmiş kök atmaya çalışıyor bu size bariz olarakta çiçeklerin sapların renk değiştirme ve daha sonra kuruma koparak dökülme şeklinde size haber verir dikkat ederseniz işaretlediğiz bölgenin rengi sarı bu bir stres rengidir bunun önüne geçmek için bitkilerinizi sulama aralığını değiştiriniz 2-3 güne bir sulama yapınız ayrıca verebiliyorsanız bor,kalsiyum içerikli izlement gübresi vede iz element gübresi veriniz bunu köklendirici ile verirseniz bitkiniz rahatlar bitkinizde diğer bir eksiklik ise magnezyum eksikliği yapraklar sararıyor size tavsiyem magnezyum nitrat içeren bir gübre almanız bu dediğim gübreleri hem alttan hem üstten uygulayın çünkü bu gübreler EC FERTELİZER hem yaprak gübresi hemde toprak gübresidir

Halil Önen beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 00:30   #579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn stozar,

hoş geldiniz.

Domateslerde görülen fosfor veya bor eksikliği değil...

Külleme başlamış ve mısır bunu tetikler...

Külleme az güneş gören ortamda daha hızlı gelişir. Yani balkanlık _ kapalı_ ortamı sever.

Külleme ilacı kullanmanız gerekiyor. Yeni başlıyor ve çok hızlı _ iki üç gün gibi_ tüm bitkilerine yayılabilir.
Sn. ÖNEN, cevabınız için teşekkürler.

burada bir ziraat mühendisine de danıştım, bir mantar ilacı ile birlikte yaprak gübresi aldım ve uyguladım.

bunun üzerine küllemeye karşı kükürt de kullanabilir miyim? kükürdün genel olarak zararı olmayacağını yazmışsınız, benim mantar ilacı ve gübre kullanmamın üzerine zararı olur mu?

stozar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 00:59   #580
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stozar Mesajı Göster
Sn. ÖNEN, cevabınız için teşekkürler.

burada bir ziraat mühendisine de danıştım, bir mantar ilacı ile birlikte yaprak gübresi aldım ve uyguladım.

bunun üzerine küllemeye karşı kükürt de kullanabilir miyim? kükürdün genel olarak zararı olmayacağını yazmışsınız, benim mantar ilacı ve gübre kullanmamın üzerine zararı olur mu?
Kükürt kullanabilirsiniz küllemeye karşı ve diğer ilaçları kullandıktan _ hemen_ sonra da olabilir. Bir zararı olmaz.

Kükürtü _ bir az yanmış odun külü karıştırırsanız iyi olur_ sabah erken ve akşam üzeri ve yapraklar ıslak olmamalı...

Kolay gelsin

Eski 03-07-2012, 16:33   #581
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sarı Limon Domatesteki sıkıntılı durum,

ne yapabilirim,

birtanesini söktüm attım, şimdi digerinde basladı sıkıntı, söküp attıgımın içi boşalmış çürümeye başlamıştı,çiçekleri kurumus ve üzerinde ufak bir meyvesi vardı,

bunda ne yapıp kurtarabilirim?

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2012, 22:55   #582
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Herkese merhaba, domateslerimizde görülen hastalık için sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Araştırdığım kadarı ile kurşuni küf hastalığı ama emin değilim. Fotoğrafları ekliyorum hem teşhisinde hemde mücadele yöntemleri konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Yaklaşık 150 kök domates içinde 10 tanesinde görüldü.
Mücadelede zirai ilaç - zehir kullanmadığım için doğal yöntemleri tercih ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 11:29   #583
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Organik tarımda kullanılabilir bakır içerikli ürünler yukarıdaki hastalığa iyi gelir mi ya da koruyucu etki yapar mı?

Mesela Labicuper ürünü kullanım için uygun mudur ne tavsiye edersiniz?

Eski 19-07-2012, 22:18   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2012
domateslerimde hastalıkvar. teşhis ve çözüm arıyorum,

Domateslerimin et orta tabakasında beyaz birleşme eğilimli odunsu bir tabaka beliriyor. Besleyici damarlar kalınlaşıp odunlaşıyor ve domatesler erkenden sararmaya başlıyor. Foto koyamadım fakat kesitlerde tüm dış et bölümünün ortasında mevcut. Aynı hastalığı marketlerde satılan bazı domateslerde de görüyorum . Teşhis ve çözüm arıyorum.

ahmetzaimler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 10:58   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
nasıl başaçıkabilirim

bunlarla nasıl başa çıkabilirim, neyden ötürü böyle oluyor bilgilendirirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 11:08   #586
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eslekehl Mesajı Göster
bunlarla nasıl başa çıkabilirim, neyden ötürü böyle oluyor bilgilendirirseniz sevinirim
Toprak yetersiz besin eksikliği var. Sulamaya dikkat...

Ömrünü tamamlayan yapraklar koparılıp atılmalı...

Eski 24-07-2012, 11:32   #587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eslekehl Mesajı Göster
Kırmızı örümcek hertarafı sarmış...
Yaprakların altına büyüteçle bakın göreceksiniz, zaten örümcek ağı gibi ağlar fotoğraftan da görülüyor...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 17:15   #588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
kırmızı örümcek için kükürt deniyor fakat besin eksikliğinin neyden kaynaklandığını nasıl bilebilirim. Sulandırılmış kuş gübresi yeterli olur mu ? Ne önerebilirsiniz ?

kusura bakmayın soru bonbardımanına tuttum sizleri fakat çok acemiyim ilginiz ve anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim

eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 17:20   #589
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Yukarıda mesajlarımda belirtiiğim hastalıklarla mücadelede Mastercop isimli organik tarımda kullanılabilin bakır içerikli ürünü kullanıyorum.

Hastalığı teşhisi konusunda bir fikir gelmedi, bende araştırmalarımda birden fazla mantar hastalığının belirtilerini gördüm.

Haftada 1 kez yapraktan uyguluyorum. Hastalığı ilerlemiş olan domatesleri kökünden sökerek uzaklaştırdım, diğerlerinde de iki hafta sonra etkisini gösterdi. Mastercop dan memnun olduğumu söyleyebilirim.

Eski 01-08-2012, 00:26   #590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
arkadaşlar bana yardım edebilecek varmı domateslerimde resimdeki hastalık var ama ne olduğunu bilmiyorum aradım taradım ama yazılanlardanda anlayamadım bana bunun çözümü için bi öneri sunarmısınız geçen senede olmuştu ve nerdeyse tüm domatesler çöpe gitti suyumuz fazla klorlu bu yüzden olabilirmi?

Düzenleyen s.arslan : 01-08-2012 saat 00:28 Neden: resim çok büyüktü
s.arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 00:43   #591
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.arslan Mesajı Göster
arkadaşlar bana yardım edebilecek varmı domateslerimde resimdeki hastalık var ama ne olduğunu bilmiyorum aradım taradım ama yazılanlardanda anlayamadım bana bunun çözümü için bi öneri sunarmısınız geçen senede olmuştu ve nerdeyse tüm domatesler çöpe gitti suyumuz fazla klorlu bu yüzden olabilirmi?
Kalsiyum eksikliğinden olduğu söyleniyor. Mevcutlara birşey yapamazsınız ama sulama suyuna katacağınız şeker gübre tabir edilen kalsiyum esaslı bir gübre takviyesi ile çiçekten tutacak yeni domatesleri kurtarabilirsiniz. kolay gelsin.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 00:56   #592
Yeni Üye

meraklı_amatör cevabınız için teşekkür ederim önerebileceğiniz bir gübre markası varmı?

Eski 01-08-2012, 08:53   #593
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör Mesajı Göster
Kalsiyum eksikliğinden olduğu söyleniyor. Mevcutlara birşey yapamazsınız ama sulama suyuna katacağınız şeker gübre tabir edilen kalsiyum esaslı bir gübre takviyesi ile çiçekten tutacak yeni domatesleri kurtarabilirsiniz. kolay gelsin.
Şeker gübresinde kalsiyum yoktur...

Eski 01-08-2012, 08:59   #594
Ağaç Dostu

Alıntı:
meraklı_amatör cevabınız için teşekkür ederim önerebileceğiniz bir gübre markası varmı?
PDF2FlashPageFlip Book

Bir göz atın...

Eski 01-08-2012, 14:50   #595
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
PDF2FlashPageFlip Book

Bir göz atın...
teşekkür ederim sizin önerebileceğiniz bir yöntem varmı?

Eski 01-08-2012, 15:09   #596
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkür ederim sizin önerebileceğiniz bir yöntem varmı?

Ben verdiğim linkteki sistemik kalsiyumu kullanıyorum.

Eski 01-08-2012, 15:29   #597
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben verdiğim linkteki sistemik kalsiyumu kullanıyorum.
teşekkür ederim

Eski 04-08-2012, 12:47   #598
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Domateslerimdeki Hastalık

Arkadaşlar domateslerim büyüyor ama belirli yerlerinden beyazlayarak çürüyor. birkaç resim eklesem yardımcı olabilirmisiniz. Saygılar.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 13:19   #599
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bej renkli orumcek

Saksi domateslerimin uzerinde buldugum 1 cm capinda ve bej renkli olan bu orumcek zararli midir? Govdesi dolgun acikrenkli ve iyi zipliyor, sanirim yapraklarin altina yumurtluyor. Gecen yil da likapa uzerinde barindigini gormustum.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 14:03   #600
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
mustafa1ol adlı forum sakinimizin sorusu değerli paylaşımların için öncelikle çok teşekkür ederim.

domates ile ilgili birkaç sorum olacak:

1. 1-2 gün susuz bırakıp yandırma yapmaktan bahsetmişsin; daha iyi kök atsın diye:bunu fide dikiminden sonra hemen yapsak mahsuru olur mu? köklerin gelişme devresinin en hızlı olduğu dönemde. ayrıca ben antalya altınovadayım. yandırmadan sonra aşırı ısınmış toprağa serin su vermenin taze/yeni köklere
zararı olur mu?ne olur?
2. toprak yapısı, iklim, dönemsel sıcaklık gibi etkenler bunu etkiler ama domatesi ilk çiçeğe kadar genel anlamda kaç günde bir ve kaç litre su ile sulamak gerekli? (4l/h lik damlama var)
ayrıca çiçek açtıktan sonra su ihtiyacı artıyor sanırım sulamaları nasıl ayarlamak gerekli?

teşekkür ederim.

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024