agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2009, 10:15   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2009
domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Selahattin bey,
Tüm değerli bilgilerinizi takip ederek, çok şey öğrendim. Ama hala sorum var.
9 nisanda oturak çeşidi olduğunu sandığım bir domates fidesi hediye edildi bana. Boyu kısacık ama üzerinde bolca çiçeği vardı. İlk önce toprak üstü aksam ile kök oranına göre 20 cm derinlikte bir saksıya aldım. Direkt büyük saksıya alsam köke gidecek, meyveyi unutacak diye bir mantık uydurmuşum.
Şimdi büyük bir saksı satın aldım domatesim için ama çiçekler fındıktan küçük meyveye dönmüş. Meyve vermeye durmuşken saksı değiştirmeli miyim?
Tüm bilgileri taradım ama bu aşamadaki yer değişikliği için bir cevap bulamadım kendime.
sayın turuncu his .....yıllardır balkonumda çeşitli sebze ıtırlı mutfak bitkileri yetiştiriyorum .....domateslerin üzerinde meyve varken bile saksı değiştirmek mümkün.....bir konuya daha değinmek istiyorum .....şayet köke gitmemesini istiyorsanız sık aralıklarla sulayın ki çiçek açabilsin sık sulama çiçeklenme ve meyve süreci için çok gerekli.... domates köklerini güçlendirmek isterseniz tam tersi uygulamayı yapın seyrek aralıklarla domatesi sulayın ...hatta domatesin yaprakları biraz susuzluktan pörsüsün yaprak üzeri tüylenme artsın (bitki bu durumda yeterli suyu edinebilmek için kılcal kökler geliştirip derine salar köklerini)..gövdesi cılız az gelişen tüm domateslerimde ben bu uygulamayı yaparım vede çok güzel verim alırım .... tüm arkadaşlarla deneyimlerimi paylaşabilirim ....bu konuda soru sormak isteyenler özel mesaj atabilir...

homeopati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 13:48   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sn. homeopati,

Balkonunuzda domatesleri tam olarak ne ölçüde saksılarda/ortamlarda yetiştiriyorsunuz?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 15:16   #393
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Bende terasımda domates ve değişik sebzeler yetiştiriyorum.

Domates bitkisinden alınacak en yüksek verim,bolca toprağı olabilen saksılardır.
Bol kök,bolca ürün demek.
Tarlada ekili domateslerde fazlaca uygulanan bir yöntem vardır.Bitki belirli bir boya ulaştığında yatırılıp,yere değen bedeni toprağa gömerler.O beden kısmından tekrardan domates kök oluşturur.Ama bu kez çok daha fazla ürün alınır.
Buda demek oluyorki,domates bitkisi bol toprak isteyen bir bitkidir.Fide ne kadar derine dikilirse o kadar çok kök oluşur,bir okadar da ürün verir.

Benim kanımca domates için en az saksı boyutu 30X30 **** 10 Litrelik olursa iyi olur.Daha fazla büyüğüne de hayır diyeceğini sanmıyorum

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 16:36   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Benim Red current ve Tumbling tom red lerde sorun var alt yaprakları sararmaya başladı. 1 tane ped bardağa 2 tane dikmiştim. Acaba ped pardakda yeri darmı geliyor diye 1 er bardağa çektim. Ama araştırmaları göre demir eksikliğinden kaynaknıyormuş. Bizim evin ordaki inşaat biraz demir alıp dibine koysam nasıl olur acaba

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:26   #395
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Bu benim çeri domates fidesi. 18 gün önce manavdan aldığım domatesin çekirdeklerinden ürettim. 1-2 gün sonra asıl yerine dikeceğim.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1242058914

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayazkentli : 28-07-2011 saat 13:15 Neden: Noktalama işaretlerini düzenleme.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:31   #396
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bu ise sırık domates fidelerimden ilk önce çıkanı. 1 ayda bu kadar büyüdü. Ben büyük tenekelere diktim. Yazın sıcaktan korumak için tenekenin etrafını, köpüklerle çevirip ısı yalıtımı yapıyorum, oldukça faydası var.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1242059244

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayazkentli : 28-07-2011 saat 13:14 Neden: Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakma düzenlemesi.
Eski 11-05-2009, 20:24   #397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Merhabalar,
Ben foruma yeni üye oldum eskiden beri meraklı olduğum fakat zaman bulupda yapamadıgım saksıda sebze yetiştiriciliğine kısa bir süre önce başlamış bulunuyorum, sorum şu ki forumu incelediğimde domates,biber ve salatalık fidelerinin nasıl göründüğünü öğrenmiş bulunuyorum fakat benim domates ve biber fidelerim sanki başka bişeymiş gibi geldi bana çünkü bunları forumdaki domates ve biberlere benzetemedim tanıyan arkadaslar warsa yardımcı olabılırlermı,
Fikrileriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Da fotoları ekleyemdim

Eklenen Resimler

mazda_ozan beğendi.

Düzenleyen texantS : 11-05-2009 saat 20:30 Neden: Foto eklymeme
texantS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 20:37   #398
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bunların domates ve biber olmadıkları kesin. İkinci resimde soldaki kaptakiler salatalığa benziyor. Bazıları da patlıcana. Haydi hayırlısı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 20:43   #399
Yeni Üye

yapma ya, ya ben bunları salatalık,domates ve acı biber olarak aldıydım adamdan, bu kadarıda pes dogrusu fakat tohumları ekerkern dikkat ettim domates cekirdeğine benziyordu. yuh ya bu işe başladık ama nasıl ne oldugunu bilmedigim sebzelerle...
salatalıklar dogru sol baştakiler, ortadakileri domates en sagdakılerıde biber dige dikmiştim

Eski 11-05-2009, 21:25   #400
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Ne yazık ki fotoğraftakilerin hiçbiri domates bitkisine ait değil. Bu saatten sonra fidesini alıp yetiştirmenizi tavsiye ederim.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 21:29   #401
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bence devam edin. Çok sağlıklı görünüyorlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:11   #402
Yeni Üye

ok devam edeceğim de,
ama ne olduklarıda benım ıcın onemlı dedıgım gıbı en bastakı salatalık diğer fotolarla karsılastırdıgıma gore , ortadakı ve en soldakıler muamma, ya adam nasıl bu kadar hatalı verır bende anlamadım walla cok buyuk supriz olacak bu gıdısle ...

Eski 12-05-2009, 08:37   #403
Ağaç Dostu

Orada patlıcanda yok sanki.Bende 2 çeşit patlıcan var.Her ikisinde de yapraklar kadifemsi yapıda.
Bence domates yetiştirmek istiyorsan yaz sıcakları girmeden fideleri toprağa almalısın,yani tohumla uğraşma,pazarda bulabildiğin en büyük fideleri al.

Eski 12-05-2009, 08:41   #404
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Bu benim çeri domates fidesi. 18 gün önce manavdan aldığım domatesin çekirdeklerinden ürettim.1-2 gün sonra asıl yerine dikeceğim.
Pazarda satılan çeri domatesler genelde hibrit domatestir.Büyük ihtimalle sizin aldılarınızda öyle.Dolayısiyle hibrit sebzelerin tohumlarında çıkan fideler ya verimsiz olur,**** ürün vermez.
Hibrit olmamış olmasını temenni ediyorum

Eski 12-05-2009, 11:30   #405
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Uğur kardeş, umarım dediğin gibi değildir. 2-3 ay sonra belli olacak, çıkarsa resimleri paylaşırım. Eğer ürün vermezse, tüm arkadaşlara tecrübe olmuş olur. Bu arada 12 gün önce bir arkadaşım pembe domates tohumu vermişti, 5 tanesini ektim hala çıkmadılar. Oysa domates fideleri 1 haftada çıkıyordu. Arkadaşımınkiler çıkmış. Derine de ekmedim ama olmadılar. Bu sabah yine 3 adet tohum ektim, onlarda çıkmazsa diğer tohumları önümüzdeki yıl kullanacağım.

Düzenleyen ayazkentli : 28-07-2011 saat 13:13 Neden: Noktalam işaretlerini düzeltme.
Eski 13-05-2009, 01:02   #406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2009
merhabalar;
Bende dün domates fidelerimi diktim,beraberinde biber,çilek,nane ve maydanoz var,balkonum iyi güneş alıyor ama çok rüzgarlı umarım bi sakıncası olmaz...

bpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 07:56   #407
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Benim yaşadığım yer de acayip rüzgarlı. Fideler biraz dağılsalarda sonra topluyorlar kendilerini. Fidelerinizi kırılmamaları için gövdelerini de toprakla kapatın.(Boğaz doldurma) Özellikle domateslerinizi. Kolay gelsin.

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 17:39   #408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Sevgili Maviyeşil;
dediğiniz şekilde boğaz doldurma işlemini yaptım,şu an sağlıklı gidiyorlar,domateslerim çiçek açmak üzere,fazla sulamıyorum,çiçeklenince suyu arttıracam

bpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 20:25   #409
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=428673#post428673

Selahattin Bey merhaba,
Pembe domates fidelerim var. çiçek açtılar ama daha sonra çiçekler dökülmeye başladı. Bu konuda sizden yardım istiyorum. Resimlerini ekledim. Bulundukları yer ile ilgili de bilgi vermek isterim. Antalyada yaşıyorum. Domateslerim terasta sabah 10 ile 16 arası güneş görüyor. Bulundukları kovalar 19 lt lik büyük plastik kovalar. Gün aşırı yarım litre su veriyorum. Ayrıca bir süredir dalların üzerinde ve çiçeklerin kenarında siyah sinek gibi kanatlı küçük canlılar var. Bir fidede yaklaşık 15 tane buldum. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum saygılarımla. Umarım resimleri ekleyebildim. Cüneyt

Eklenen Resimler

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 09:56   #410
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın lovejoy;

Selahattin Bey'e sormuşsunuz ama bir tecrübemi aktarmak istiyorum. Eğer saksılarınız direkt olarak güneş alıyorsa veya terasta zemine temas ediyorsa toprağın ve dolayısıyla köklerin aşırı ısınması sonucu çiçek dökülmesi oluyor.

Kolay gelsin.

ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 20:11   #411
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Servet bey çok sevinirim yorumlarınıza teşekkür ederim. yarın sabahtan hemen kovaların zeminle temasını keserek onları tahta paletlerin üstüne alacağım. Sineklerim konusundada yardımcı olabilecekseniz çok sevinirim. iyi akşamlar

lovejoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 13:25   #412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın lovejoy;

Bu sene benim balkondaki domateslerde de siyah küçük sinekler var ama şu ana kadar olumsuz bir etkisini görmedim. İlla sinekler olmasın diyorsanız ev yapımı ilaçlar başlığında tarifini bulabileceğiniz arap sabunu, sıvı yağ ve sarımsak ile yapılan karışımı kullanmak işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Saksıları palet üzerine almak iyi fikir, aynı zamanda saksı yüzeylerinin de direkt güneş görmesini engellemeniz gerekebilir. Bitki ve toprak güneş görecek ama saksı görmeyecek şekilde bir düzenleme yapılabilir. Ben geçen sene saksıların önüne tahta sandıklar koyarak bunu sağlamıştım, bu sene ise balkondaki konumlarını buna göre düzenledim.

Kolay gelsin.

ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 13:46   #413
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2009
Sn. Selahattin bey anladığım kadarıyla domates yetiştirme konusunda oldukça bilgilisiniz ve benim bu konuda fazla deneyimim yok ama balkonumda 8 tane domates fidesi var burada sormak istediğim soru ise şu : domateslerim çiçek açtılar fakat çiçekler oldukça küçük bu durumun sebebi nedir acaba? Birde uzun süre açmış halde duran çiçeklerim uzun süredirde kapalı bekliyorlar ve domates namına bişey görünmüyor bu konudada fikirlerinizi alırsam sevinirim..Birde domates fidelerimden birinin boyu oldukça kısa kaldı gayet güçlü görünmesine rağmen ne dal atıyor nede uzama gibi bi gelişim göstermiyor koyu yeşil ve sert yapraklara sahip olan bu fidede koltuklar çıkaıyor başka hareketlilik yok ama bugun farkettiğim kadarıyla gövdenin oldukça dip kısmından bir dal atmış o kadar dipten ki toprak altından çıktı yan dal bu durumun sebebi ne olabilir acaba..şimdiden ilginize teşekkür ederim

ersinsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 13:54   #414
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2009
bide eklemek istediğim şey şu ben domateslerimi hergün suluyorum öyle özel bi yöntemimde yok şişeye doldur suyu dök dibine mantığıyla..çiçek de açtılar acaba yanlış yapıyor olabilirmiyim?..ve birkez şeker gübresi kullandım bunuda değerlendirmenizde yardımcı olabilir die eklemek istedim

ersinsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 14:48   #415
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
sayın ersin bende her gün suluyordum pembe domateslerimi(3 kök var 1 de babama verdim) benimkiler çiçeklerini döktüler babam ise 3 4 günde bir suluyormuş 5 6 domates olmuş birisi yumruğu kadar olmuş neredeyse ve bir sürüde çiçek varmış. benim tahminim sulamayı az tutmak ve eğer saksıdaysa saksınn güneş alması sağlanmalı ama yerden 30 40 cm yukarıda tutarak ısınmadan dolayı köklerinde yanması engellenmeli yüksekliği sağlamak içinse ben meyve kasası kullanıyorum

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 22:54   #416
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi texantS Mesajı Göster
ok devam edeceğim de,
ama ne olduklarıda benım ıcın onemlı dedıgım gıbı en bastakı salatalık diğer fotolarla karsılastırdıgıma gore , ortadakı ve en soldakıler muamma, ya adam nasıl bu kadar hatalı verır bende anlamadım walla cok buyuk supriz olacak bu gıdısle ...
Dikkatli bakınca domates ve biber olması gerek dediğiniz saksılarda yeni çimlenen tohumlar mevcut. Ne olduğunu bilemediğim bitkilerin olduğu saksıda sanki domates ve diğer marula benzeyen bitkilerin olduğu saksıda da biberler çimleniyor gibi. Siz yazalı 6 gün kadar olmuş, herhalde şimdiye kadar ne olduklarını belli etmişlerdir.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 20:38   #417
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Konuyu bastan sona okudum ancak tepe budamasi ile ilgili aradigim bilgiyi bulamadim. Benim sirik domateslerim nerdeyse 2 metreye ulasti üzerlerinde oldukca da fazla domates var ancak cok uzadiklarini düsünüyorum ve artik baglamakta da güclük cekiyorum. Simdi üstten budama yapmak icin gec mi kaldim?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 20:57   #418
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Tepe budamasını üretime son vermek istediğiniz tarihten 2 ay kadar öncesinde yapmalısınız. (seralarda böyledir) Bu tabii mevsime göre değişir. Yazın bu 1,5 ay olabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra koltukları sürekli koparmalısınız ki salkımlardaki meyveler gelişsin.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 21:17   #419
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bizim buranin iklimine göre Eylül basindan sonra sebze bahcesinden hasat yapabilecegimi sanmiyorum. Buna göre tepe budamasini simdi yapmali miyim? Tesekkürler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 00:38   #420
Yeni Üye

deryadeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
hepinize çok teşekkür ediyorum gerçekten çok faydalı bilgiler aldım sizlerden.bende saksıda sebze yetiştirmeye bayılıyorum salata için aldığım domateslerin çekirdeklerini diktim çıktılar neredeyse 2 karış olacak boyu ama çiçek vermiyorlar çok üzülüyorum fotolarınıda ekleyeceğim sulamamıda sizlerin dediği gibi yapacağım inşallah olur.ayrıca yapmam gereken birşey varmı yardımcı olursanız çook sevinirim.

deryadeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024