agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2008, 14:24   #361
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seturk Mesajı Göster
güncel soru
Saksınız çok küçük 1 veya 2 tane meyve almanız mümkün ama bir ya belki daha fazla beklemeniz gerekir ve eğer bu sıcaklrda öyle saksısyı aşırı ısınmasına yol açacak şekidle açıkta bırakırsanız çiçek açsa bile çiçeklerini dökecektir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 14:33   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2008
selahattin bey.

saksıyı nereye koymalıyım.balkon mu evin içinemi malum hava çok sıcak

seturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 16:59   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Şile'deki bahçede domatesler son derece sağlıklı gelişiyor. Bol miktarda domates veriyor ve bunlar da büyüyor. Ama bu domatesler tam kızaracakken, morarıp çürüyor. Yapraklarda herhangi bir problem görünmüyor. Bu durumla daha önce karşılaşan oldu mu? Sizce sebep ne olabilir?
Teşekkürler.
Civardaki bir çiftçi sabah çiğ yağdığı için bu hastalığın olduğunu söylemiş. Bu durumla karşılaşmamak için domatesler fide halindeyken bir ilaç uygulamak gerekiyormuş.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 21:24   #364
Ağaç Dostu

Alıntı:
selahattin bey.

Mümkünse saksıyı kucak genişliğinde ağız genişliği olan beyaz renkli bir saksıya alın ve balkon zeminine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Direkt güneş ışığı görmeli...

Eski 20-08-2008, 09:19   #365
Yeni Üye

tulosh's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Merhabalar birşey sormak istiyorum.
Ben domatesi gazete üstünde bekletip çürütüp çekirdeklerini tohum yapıyorum baharda dikip yetiştiriyorum (yarısını saksıda, yarısını bahçede)
Yaşlı bir bey var tanıdıgımız, yıllardır bağ bahçeyle uğraşır. Geçenlerde domateslerimi görünce çok begendi fakat fidelerin 1 karış falan oldugunda asıl yerlerine dikeceğin zaman yan dik yani 45 derecelik bir açıyla dursun fidelerin dedi. Asıl en güzel verim o şekilde alınıyormuş.
Pek mantığıma yatmadı ama sizlerede bir danışayım istedim.

tulosh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 13:28   #366
Yeni Üye

tulosh's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Alıntı:
selahattin bey.

Kesinlikle Selahattin beyin söylediğine katılıyorum. Balkon zeminine kenar biyere koymalısınız. Cam önünde uzun süre kalan bitkiler güneş ışığının cama vurup tekrar bitkiye yansımasıyla yapraklar yanıyor. Doğru orantıda saksıda ısınınca bitki gelişimi olumsuz etkileniyor.
Balkon zemininde, açık havada ama günün yarısında direk güneş ışığı alabilen yerler bence en ideali.

tulosh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 13:55   #367
Yeni Üye

irism's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
benim de cherry domateslerim sanırım buyuzden kurudu..çünkü balkon küpeştesinin üzerinde koyu yeşil saksıda 3 adet domatesim vardı...önce yaprakları kurumaya başladı ve bianda hepsi gitti ,ama üzerindeki domateslerin bir kısmı hala duruyordu,sonra tabe onlarda fazla dayanamadılar..şimdi tohumunu kurutup seneye ekimini yapmayı planlıyorum,umarım başarırım..

irism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 02:10   #368
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Evet artık yaz bitti sıcaklıklar yavaş yavaş düşüyor. Benim de balkon bahçemin bu sezonluk sonu geldi gibi. Bu sene yaptığım en güzel ve heyecan verici şeydi diyebilirim. İlk kez birşeylerin büyüdüğüne tanık oldum onlar için heyecanlandım, üzüldüm.Sabah kalkar kalkmaz ilk yanlarına koşup durumlarına baktım. Ve artık bana birer ikişer veda ediyorlar. Bugün salatalık ve biberlerimden kuruyanlarını söktüm yerlerine maydanoz ve roka diktim(üstünü de streç filmle kapattım bakalım tutacak mı? Daha önce çok denedim ama maydanoz bir türlü yetiştiremedim. Tohumları değiştirdim, tekrar deniyorum. Domateslerime gelince ...
Bu sene bana en cömert davranan ve hiç nazlanmadan, hiç sızlanmadan az da olsa elinden gelen herşeyi yapıp domates vermeye çalışanlar onlar oldu. İlk denememdi ve birçok yanlışım oldu onlara karşı. Ama şu anda hala dimdik ayaktalar ve erik büyüklüğünde bile olsa hala domates vermeye çabalıyorlar. Biliyorum onların da benden ayrılmaları yaklaştı ve inanın bu benim için hepsinden çok daha zor olacak. Ama onlar bana çok şey öğrettiler.
1. Bir domatesi asla ve asla dört fide ile uzun bir çiçek saksısına dikme!Onlara büyük eziyet edersin.
2. Eğer organik gübre koyarsan etrafına minik sinekler üşüşebilir,hastalık diye sakın panik yapıp zehirli ilaçlarla zavallıları mahvetme!
3. Mutlaka onları sevdiğini bilmelerini sağla(ben konuşmuyordum çünkü komşu balkonlar çok yakın delirdiğimi sanabilirler ama her zaman üstlerine titredim)
4. Birşeyler ters gittiğinde asla Ağaçlar.net'e danışmadan hareket etme,özellikle de Selahattin Bey' e.(Ona sonsuz teşekkür borçluyum.Yıllar sonra dalından taze salatalık,biber,domates,çilek yiyebildiysem,bu onun ve onun doğru yönlendirmeleri sayesindedir)
5.Eğer birşeyde başarılı olamadıysan asla pes etme yeniden yeniden dene.
Bu sene kahvaltılarıma taze domates kokusu eşlik etti ya arkadaşlar, ben artık iflah olmam

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 08:26   #369
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tulosh Mesajı Göster
Merhabalar birşey sormak istiyorum.
Ben domatesi gazete üstünde bekletip çürütüp çekirdeklerini tohum yapıyorum baharda dikip yetiştiriyorum (yarısını saksıda, yarısını bahçede)
Yaşlı bir bey var tanıdıgımız, yıllardır bağ bahçeyle uğraşır. Geçenlerde domateslerimi görünce çok begendi fakat fidelerin 1 karış falan oldugunda asıl yerlerine dikeceğin zaman yan dik yani 45 derecelik bir açıyla dursun fidelerin dedi. Asıl en güzel verim o şekilde alınıyormuş.
Pek mantığıma yatmadı ama sizlerede bir danışayım istedim.
Domatesleri büyük parçalar halinde doğrayın ve sonrasınd abir kavanoza koyun bir gün beklesin bu şekilde salça olacak kıvama gelir eğer koyduğunuzda elle ezerde bekletirseniz ertesi gün suyu ayrılıyor ve posa üste çıkıyor (1 günden fazla bekletmeyin fazla beklerse çimlenme başlayabilir.) sonra bu posayı kevgirde eziyorsunuz ve domates suyu ayrılıyor çekirdek ve kabuklar kalıyor. Bu son osayı kavanoza koyuyorsunuz su ilave ediyorsunuz iyie karıştırın posa yukarı temiz tohumlar dibe çökecektir. devamlı üst kısmı süzerek veya dökerek ayırın bir kaç su ilavesinden sonra tertemiz tohumları elde edebilirsiniz. Tohumlarıda süzdükten sonra hemen kurumaya alın daha fazla suda beklemesinler çimlenebilir. Kurudktan sonra muhafaza edeceğiniz bir ortamda saklayınız.

Fidelerin yan yatmasına gelince böyle bir bilgiye sahip değilim ancak şunu söyleyebilirim ki fideyi siz eğri bile dikseniz fide kendisini dikleştirecektir. Fidede verim şu şekilde fazla olabilir gözvdeyi olabildiğince toprakla doldurur köklü bitki yüzeyini artıtırsınız besleyeceği kök fazla olunca bitkide verimi yüksek olacaktır. Bunun dışında her bitkinin bir verim potansiyeli vardır ve zaten optimum şartları sağladığınızda o verimi alırsınız.

Eski 04-09-2008, 12:26   #370
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bu sene beğendiğim domateslerin tohumlarını saklamak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerek. Dalında iyice olgunlaşıp hatta çürümeye başlayıncaya kadar beklemelimiyim. Ne derece olgunlaşmış olmalı.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 12:41   #371
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yediğiniz domateslerin çekirdeksiz de yiyebilirim diyorsanız çekirdeğini ayırın tohum yapın geri kalanıda ye çekirdekleri nezamaki nemli ortama atarsanız çimlenecekdir.http://www.agaclar.net/forum/showthr...tes#post272859

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 12:50   #372
Ağaç Dostu

Normalde hasat edilmiş domateslerin içindeki tohumlar olgunlaşmıştır eğer birazda iyice kızarmış veya yumuşamış domatesleri seçerseniz/kendiniz kızartırsanız ve bu domateslerden yukarıda bahsettiğim şekilde tohum alırsanız sorun olmayacaktır.

Eski 04-09-2008, 13:41   #373
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Bu sene, balkonda saksıya diktiğim oturak tipi domates fidesi yapraklandı büyüdü, bi tomar çiçeklendi ama sonrasında hep çiçekleri kurudu. İçlerinde toplu iğne başı şeklinde domates olacağını beklerken malesef bir süre sonra canlılıklarını yitirip kurudular. Hala da üzerinde bir tomar çiçek tomurcuğu var. Havalar da yavaştan soğumaya başladı. Bundan sonra domates verebileceğini sanmıyorum ama nerde hata yapmış olabilirim. Tekrar yapmamak için bilgilendirirseniz memnun olurum.

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 13:46   #374
Ağaç Dostu

Saksınızı serin tutmanız gerekiyor. Bu yıl saksıların aşırı ısınması nedeniyle kökler aşırı sıcaktan etkilendiler ve stresten çiçek döktüler. Bundan sonra aşırı sıcakların saksıların ısınmasına izin vermeyiniz.

Eski 04-09-2008, 14:26   #375
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Saksınızı serin tutmanız gerekiyor. Bu yıl saksıların aşırı ısınması nedeniyle kökler aşırı sıcaktan etkilendiler ve stresten çiçek döktüler. Bundan sonra aşırı sıcakların saksıların ısınmasına izin vermeyiniz.
Çok teşekkürler, Askı saksıda balkon korkuluğundaydı. Keşke balkon zeminine yerleştirip saksıya direk güneş ışığını önleyebilseymişim. Tekrar teşekkürler

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 21:39   #376
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Çok teşekkürler, umarım iyi tohumlar elde ederim.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 21:12   #377
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benim domatesler artık vedalaşmaya hazırlanıyorlar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 22:35   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2008

merhaba
amatör balkon bahçeciliğimde geçirdiğim ikinci sezonumda 26 saksıdan iki adet domates ile bahçeyi birdahaki yaza kadar nadasa bıraktım, hatalarım ekimi geç yapmak, sıcak geçen bu yazda köklere güneşin gelmesi, sık ekim ,topragın suyu tutmaması (sert toprak suyu dışarı attı ve kökler dışarı çıktı) çiçek çok verdi ama çabuk kurudu inşallah seneye dersler çıkarıp daha başarılı olucam . kasayla satacağım!!
ne olursa olsun hayatımda yediğimen güzel domatesti

sede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 10:18   #379
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kökler genelde sulama hatasından dışa çıkıyor. Suyu bitkinin tam dibine verdiğinizde oradaki toprak akıp gidiyor ve kökler dışarıya çıkıyor. Bu durumda kök bilgesine toprak doldurmanız gerekiyor. Ama en güzel çözüm, karıklar açarak suyu o karıklara vermekten geçiyor. İlk başta fideleri ekerken sırasının düzgün olmasına dikkat etmek gerekiyor. Çok büyüyeceğini hatırlayarak sık dikmemek gerekiyor. Fideler belli bir büyüklüğe gelince bitkilerin arasına düzgün karıklar açılmalı ve su oradan verilmeli. Deneye yanıla en doğrunun bu olduğunu gördüm.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 10:39   #380
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bunlarda benim kuzularım

Eklenen Resimler

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 10:52   #381
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bunlarda köydeki bahçemizden bu sabah gelenler.

Eklenen Resimler

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 11:19   #382
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu sene domatesler için yeterince organize olamamışım. İlk başlarda çok iyiydi, Sevgili Limon'un dediği gibi domatesleri sıralı diktim, daha sonraki çapalarda arasına karık açtım, çubukları karşılıklı iki domates biraraya gelecek şekilde bağladım ve en sonra bütün sıradaki çubukları üstten tek bir yatay çubukla sabitledim.

Bol ürün aldım, çok az sulama yaptım, hiç hastalıkla karşılaşmadım. Buraya kadar herşey iyiydi ama... Domateslerin dalları tahminimden çok uzun oldu, çubuklar yetmedi, uzayanları üstteki yatay çubuğa sardım, domatesler irileşince çubuklar tartmadı, hepsi birbirine dolandı. Hele minik domatesler felaketti, uzun çubuk kullandım ama boyları 2 m kadar uzayınca fazlalarını bahçenin kenarına yaptığım tel kafesin üzerine uzattım, kafes yükü taşıyamadı bazı yerleri çöktü ve onlar da birbirine dolaştı. Bu karmaşa içinde biberler güneş görmedi, ürün alamadım. Domateslerin bir kısmını ortancaların, bir kısmını da minik elma ağacının dallarından toplamak zorunda kaldım.

Neyse, son bir iki haftadır domatesleri topladıkça ürün olmayan dalları kesiyorum. Hele bugün öyle bir traşladım ki bahçenin şekli ortaya çıktı. Hala üzerlerinde bol yeşil ve kırmızı domates var. Biberlerin de üst dallarından artık ürün alabiliyorum.
Sonuç olarak seneye, alanımı büyütmem, dikeceğim domateslerin boyunu önceden öğrenmem, buna göre sağlam ve uzun çubuklar almam gerekecek.

Bu sabahki hasılat:Name:  domates00001.jpg
Views: 1598
Size:  42.6 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 20:57   #383
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
İki üç hafta önce bahçeden aldığım domateslerden, iyi kızarmamışları güneşe koymuştum. Bugün kızaranlardan birini kesince içindeki tohumların çimlendiğini gördüm.

Normal mi? Neden olabilir? Hazır fide aldığım için tohumların ne tür olduğunu bilemiyorum.

Name:  domates00001.jpg
Views: 1870
Size:  26.0 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 21:18   #384
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Bir öğrencim ailesinin yetiştirdiği domateslerin tepelerinden kesip getirmişti. Daha önce hiç böyle bir dikim duymadığım için açıkçası tutacağına ihtimal vermiyordum. Şimdi hepsi de acayip sağlıklı ve çok çiçeklendi bende buruştukça suluyorum. Sınıfta oldukları için haftasonları biraz fazla soluyorlar ama pazartesi olunca hemen diriliyorlar. Umarım çiçekler domatese dönüşür bende ilk sebzelerimi yetiştirmiş olurum. Bir de yanlarına birkaç siyah fasulye ekmiştim inşallah bir zarar olmaz birbirlerine.

Name:  orkun-DSC02451.jpg
Views: 1916
Size:  66.2 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 15:36   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2009
domates

evimin balkonunda saksıda domates yetiştirmeye çalıştım iyi verim alamadım. Bu konuda fikri olan arkadaşlar yazarlarsa memnun olurum..

kandaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 20:34   #386
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın kandaz merhaba, ev ve balkonda domates yetiştirmek zordur. Yetiştiricilik için bazı kriterleri yerine getirmek lazımdır. Bunlardan birini veya bir kaçını tam olarak yerine getirmezseniz, tam manasıyla başarılı olamazsınız. Bitkinizin ihtiyacı olan güneş ışığını alamamış olabilir, yeterince besleyememiş olabilirsiniz, az sulamış veya fazla sulamış olabilirsiniz, bitkiniz hastalanmış olabir vs. vs.

Ben sizin yerinizde olsam; Balkon bahçeciliği ve topraksız tarım başlıklarını iyice okurdum, orada üyelerin yetiştiricilik tecrübelerinden faydalanırdım, okuyup, ama aklıma takılan soruları uygun sayfalarda sorardım.

Özellikle red robin domatesinide tavsiye ederim, bende yeni yetiştiriyorum, ama ev ortamı için ideal bir çeşit.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 16:22   #387
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Selahattin bey,
Tüm değerli bilgilerinizi takip ederek, çok şey öğrendim. Ama hala sorum var.
9 nisanda oturak çeşidi olduğunu sandığım bir domates fidesi hediye edildi bana. Boyu kısacık ama üzerinde bolca çiçeği vardı. İlk önce toprak üstü aksam ile kök oranına göre 20 cm derinlikte bir saksıya aldım. Direkt büyük saksıya alsam köke gidecek, meyveyi unutacak diye bir mantık uydurmuşum.
Şimdi büyük bir saksı satın aldım domatesim için ama çiçekler fındıktan küçük meyveye dönmüş. Meyve vermeye durmuşken saksı değiştirmeli miyim?
Tüm bilgileri taradım ama bu aşamadaki yer değişikliği için bir cevap bulamadım kendime.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 20:37   #388
Ağaç Dostu

Domates için saksı değiştirmek sorun olmayacaktır hatta faydasını bile görürsünüz, eğer bahçe toprağı+koyun gübresi ile karışık geniş bir saksıya dikerseniz çok güzel lezzetli ve bol meyveleri olacaktır. Sonuçta yaptığınız şey bir anlamda boğaz doldurmak gibi bir şey. Sadece şöyle yapın saskı değişimini günün serin saatlerinde yapın çünki saksıdaki kökler saksının dış kenarlarına sarılır ve gözle görünür eğer siz sıcak saatlerde saksıdan çıkartıp dikerseniz diğer eklediğiniz ortamdaki sıcak ve kuru olması muhtemel toprak kökleri ya kuruluğndan dolayı ya da sıcak olabileceğinden dolayı haşlar ve bitkinin yeni kök oluşturmasınqa neden olur bu süreci yaşatmamak için serin saatlerde ve haiffi nemli ortama dikim yapın yeterli.

Ayrıca İzmir'desiniz bu nedenle yeni dikim yaptığınız saksının aşırı ısınmaması için çevresel olarak strofor köpükle sarın, beyaza boyayın, beyaz sakısı kullanın veya jelatin sarın ki aşırı ısnmasın zira 40ºC nin üzerindeki sıcaklıklarda bitkide çiçek dökülmeleri görülmeye başlar veya döl tutmama sorunları görülür. Geçen yıl bu sorunları çok yaşadık. Yarı gölge bir yerde yetiştirmek en iyisidir ancak saksının aşırı ısınmasından bir şekilde bitkinizi korumalısınız.

Eski 02-05-2009, 19:58   #389
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bunlar benim tohumdan yetiştirmeye çalıştığım Tumbiling tom ve Yellow cruent fidelerim gelişimi nasıl sizce boyları fazlamı uzadı acaba

Name:  02052009(008).jpg
Views: 1613
Size:  46.4 KB

Name:  02052009(009).jpg
Views: 1744
Size:  42.6 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 09:38   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
İki üç hafta önce bahçeden aldığım domateslerden, iyi kızarmamışları güneşe koymuştum. Bugün kızaranlardan birini kesince içindeki tohumların çimlendiğini gördüm.

Normal mi? Neden olabilir? Hazır fide aldığım için tohumların ne tür olduğunu bilemiyorum.

Eklenti 49499
Bu nasıl olur acaba? Hani bekleyince cücüklenen patatesler gibimi olmuş, hormon mu, yoksa genetiğiyle mi ilgili ben anlam veremedim ve çok merak ettim.

aydinovunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024