agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2013, 16:41   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
damla sulamayı hergün yapmaya başladım bayılan bitkiler düzeldiler şuan gayet çok sağlıklı görünüyorlar boyları 1 metreye yaklaştı meyve tutumuda çok iyi dikerken tsp humik asit organik biofarm +yanmış ahır gübresi verdim dikimde fideleri sim dermalı suya bandırdım 10 günde bir kendi yaptığım enzimden veriyorum başka hiç bir kimyasal gübre ilaç vs kullanmadım .

MeyveliTepe ve ciroz beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 00:56   #662
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
benimkiler de burada ...
Balkonda Saksı Sebzeciliği

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 00:12   #663
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Evet bugün itibari ile geçte olsa tüm domates çeşitlerimi yerlerine şaşırttım haydi herkese bol bereketli sezonlar Bir kısmının fotoğraflarını koyuyorum..

Terasta ilk deneme senem olduğu için hem saksılarda hem domateslerde çeşit yaptım Benim gözlemlerime göre ALMAN GARTENPERLE en erken çiçek vericek gibi duruyor tiny tim ve red robinlerde iyi, saksı seçimi olarakta bana göre en iyi dikdörtgen büyük saksılar oldu 10 litrelik pet şişelerde sulama problemim oldu alt tabakada büyük büyük delik açmama rağmen bayağı çamur yapmışım alta doğru toprağını.Deneme yanılma senesi dedim notlarımı aldım.Bol mahsüllü bahçeler balkonlar arkadaşlar

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 11:29   #664
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
yadım lütfen

Arkadaşlar herkese kolay gelsin sorum çok olacak ama kusura bakmayın . Çok yazılar okudum ama yanıt bulamadım sorularıma .
Toprak karışımım normal bahçe toprağı ponza taşı ve yanmış elenmiş koyun gübresi karışımı ve birde selahattin bey demişti toprağa ekşimiş yoğurdu sulandırıp toprağı suladım.
Domatesleri fideden ektim sırık domates diye almıştım gayet sağlıklıydı aldıklarımda.
koltukları düzenli şekilde aldım sulamayı en erken 3 günde bir yaptım toprak kuramadan hiç yapmadım

1.resim saksım 60 lt 90 cm 35 cm derinliğinde 5 fide ektim çok mu acaba

2.resim arkadan çiçeklenme başladı ve aynı dalın önünde yapraklanma oldu neden acaba birde sarık domates olup olmadığımı nereden anlarız.

3.resim sadece 1 yaprakta oldu ama bu yaprak siyah şekilde çürüdü ve bu hale geldi hastalığımı var acaba.

4.resim ve 5. resimde aşırı bir tüylenme ve ana gövdede siyah noktalar var bir acayip çiçeklenme dallanma ve bir o kadarda çok yapraklandı hangilerini budayacağım karar veremedim acaba bunlar sırık domates değilmi yoksa.

uzun oldu kusura bakmayın çok taktım ben bu olaya geçen senede diktim balkona ama hiç bir şey olmadı ama bırakmadım yine ektim şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler .

Eklenen Resimler

s-kaptanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 15:14   #665
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s-kaptanoglu Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese kolay gelsin sorum çok olacak ama kusura bakmayın ...
Domates Yetiştirme

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 21:21   #666
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Arkadaşlar,
Domateslerim nihayet çiçek açtı ancak yaprakları dışa doğru dönmeye başladı. Sebebi nedir acaba.Sabah 3-4 saat kadar güneş görüyor...Domateslerime birşey olmasın

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 14:20   #667
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Merhaba arkadaşlar, ben bu sitenin yeni üyesiyim. bu benim ilk mesajım. Ben 500 m2 bir arsa aldım ve boş durmasın diye elime ne geçtiyse ektim. Sıkıntı çektiğin çok konu var ama en büyük sıkıntı arsanın bana uzaklığı. Yaklaşık 15 km uzaklıkta. bu yüzden her zaman gidemiyorum. Haftada 1 gidebiliyorum. İlk ektiğim domatesler çiçek açmış. Cinsini bilmiyorum.Bu sene böyle bir tecrübe edip seneye biraz daha bilgilenmiş bir şekilde bu işi yapmak istiyorum. Bahçe yeni olduğu için çok boş kaldı. ne kadar eksende boş gibi duruyor. Tohumdan anlamadığım için ve bulamadığı için pazardan fide aldım. Seneye tohumdan yetiştirmek istiyorum. Bana tohum temin etme konusunda yardım edebilecek arkadaş varsa teşekkür ederim. Önceki mesajları okuyup bilgileniyorum. Bu bilgilerden dolayı herkese teşekkür ederim.

i.göz_71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 15:30   #668
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Sayın i.göz 71,
Sitenin alışveriş bölümünde tohum satışı yapan arkadaşlarımız var. Ben tohumlarımı sitede amatör hobici den almıştım. Gayet memnun kaldım..

pares beğendi.
Eski 11-06-2013, 08:15   #669
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Sayın fatitoo teşekkür ederim. İnşallah bende faydalanabilirim.

i.göz_71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2013, 20:40   #670
Ağaçsever

Mustapha_66's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s-kaptanoglu Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese kolay gelsin sorum çok olacak ama kusura bakmayın . Çok yazılar okudum ama yanıt bulamadım sorularıma .
Toprak karışımım normal bahçe toprağı ponza taşı ve yanmış elenmiş koyun gübresi karışımı ve birde selahattin bey demişti toprağa ekşimiş yoğurdu sulandırıp toprağı suladım.
Domatesleri fideden ektim sırık domates diye almıştım gayet sağlıklıydı aldıklarımda.
koltukları düzenli şekilde aldım sulamayı en erken 3 günde bir yaptım toprak kuramadan hiç yapmadım

1.resim saksım 60 lt 90 cm 35 cm derinliğinde 5 fide ektim çok mu acaba

2.resim arkadan çiçeklenme başladı ve aynı dalın önünde yapraklanma oldu neden acaba birde sarık domates olup olmadığımı nereden anlarız.

3.resim sadece 1 yaprakta oldu ama bu yaprak siyah şekilde çürüdü ve bu hale geldi hastalığımı var acaba.

4.resim ve 5. resimde aşırı bir tüylenme ve ana gövdede siyah noktalar var bir acayip çiçeklenme dallanma ve bir o kadarda çok yapraklandı hangilerini budayacağım karar veremedim acaba bunlar sırık domates değilmi yoksa.

uzun oldu kusura bakmayın çok taktım ben bu olaya geçen senede diktim balkona ama hiç bir şey olmadı ama bırakmadım yine ektim şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler .
Merhaba,

Saksın 5 domates fidesi için çok küçük. Ben aynı tip ve boy 2 saksıya 5 tane diktim. İleride çok dağılıp yer kaplıyorlar. Fidelerinizin gelişimi iyi olmaz.

Sırık domates olup olmadığı konusunda tek bildiğim boylarının uzun olması. Bu konuda pek bir bilgim yok.

Eğer tek yaprakta olduysa sorun yok bende de bir kaç yaprakta böyle olmuştu.

Tüylenme ve siyah noktacıklar gayet normal, çok yapraklanmaya gelince, resimden gördüğüm kadarıyla koltuk alma işlemini yapmamışsınız. Boylarının yavaş uzama sebebi bu nedenle de olabilir.

Mustapha_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 10:20   #671
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi i.göz_71 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, ben bu sitenin yeni üyesiyim. bu benim ilk mesajım. Ben 500 m2 bir arsa aldım ve boş durmasın diye elime ne geçtiyse ektim. Sıkıntı çektiğin çok konu var ama en büyük sıkıntı arsanın bana uzaklığı. Yaklaşık 15 km uzaklıkta. bu yüzden her zaman gidemiyorum. Haftada 1 gidebiliyorum. İlk ektiğim domatesler çiçek açmış. Cinsini bilmiyorum.Bu sene böyle bir tecrübe edip seneye biraz daha bilgilenmiş bir şekilde bu işi yapmak istiyorum. Bahçe yeni olduğu için çok boş kaldı. ne kadar eksende boş gibi duruyor. Tohumdan anlamadığım için ve bulamadığı için pazardan fide aldım. Seneye tohumdan yetiştirmek istiyorum. Bana tohum temin etme konusunda yardım edebilecek arkadaş varsa teşekkür ederim. Önceki mesajları okuyup bilgileniyorum. Bu bilgilerden dolayı herkese teşekkür ederim.
Merhaba i.göz_71 tohumları bu sene diktiğiniz fidelerden oluşan domateslerden ayırarak kendi tohumunuzu elde edebilirsiniz. Tohum alma hakkında sitede gerekli bilgi var. kolaylıklar dilerim.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 01:25   #672
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2009
domates

bende domates biber başladım

duvartarimi / Balkon resimleriyayınlıyorum domateste budama derken tek dal olarakmı çıkması uygun alt yapraklarda budancakmı bu diğer sebzeler için geçerlimi ayrıca çileklerde bir kısım çiçekler dallarıyla kuruyor

duvartarimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 14:57   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2013
merhaba ben pazardan domates fidesi aldım 10 lt saksıya 5 adt olacak şekilde ektim çiçeklenme başladı bazı yapraklar sararmaya başladı neden olabilir acaba

ser77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 15:37   #674
Yeni Üye

resimleri burada

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2013, 15:41   #675
Yeni Üye

çok mu sık dikildi acaba

Eklenen Resimler

solucan17 beğendi.
Eski 15-06-2013, 16:25   #676
/

Sayın ser77 çok değil çok çok fazla dikmişsiniz bu yüzden sağlıklı gelişmeyecekler. Eğer cheryy domates ise belki idare eder ama normal domatesse çok zor

Eski 15-06-2013, 16:36   #677
/

Bunlarda benim domatesler şimdilik rüzgar kırması benim kız ve oğlanın darbeleri sonucu kaybettiklerim hariç gayet iyi durumdalar

Orcn ve TaşevliBahçe beğendi.
Eski 15-06-2013, 16:42   #678
/

Bunlarda diğerleri

Orcn ve Mustapha_66 beğendi.
Eski 16-06-2013, 13:57   #679
Yeni Üye

başka saksıya alsam olur mu acaba

Eski 16-06-2013, 16:01   #680
/

Sayın ser77 tutmama ihtimali olabilir fideleriniz bayağı büyük o yüzden gözünüze en küçük gelenleri mümkün olduğunca toprağı ile birlikte taşırsanız olabilir ben domatesi üstünde iken fideyi taşımıştım bu yöntemle ama tutmama ihtimalini göz ardı etmeyin...

Eski 16-06-2013, 20:21   #681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
benim de domatesle alakalı bi sorum var ama sanırım buraya bi mesaj yazmadan konu acamıcam

asduskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 20:33   #682
Yeni Üye

bu domatesler yaşar mı?

merhaba,

ben bu domatesleri dün aksam ektim ancak saksı derin oldugundan ve ben de sadece delik acabilmek icin sadece bi su bardagı su dokup, topragı yumusatmak icin sadece , domatesleri oyle ekip balkona koydugumdan, ve sabah güneş vurup domatesler başlarını resimdeki gibi eğdiğinden, bunların yasayıp yasamaması konusunda suphelerim var, gerci sonradan baya su doktum sabahtan ama aksam olmasına ragmen hala basları yerde canlanma ihtimalleri var mıdır acaba?

Eski 16-06-2013, 20:37   #683
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
dometeslerde :külleme,yaprak biti ve kırmızı örümcek ciddi sorun oluşturur
çok su azdırır verim olmaz ve hastalık oluşur

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 13:06   #684
Yeni Üye

yok benim demek istedigim can suyunu vermeden ektim bi 12 saat kadar gec verdigim icin boyle oldu simdi gec verdigim suyla bunlar yasar mı?

Eski 17-06-2013, 13:54   #685
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

12 saat susuz kaldıysa zor gibi...

Eski 17-06-2013, 14:39   #686
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asduskun Mesajı Göster
yok benim demek istedigim can suyunu vermeden ektim bi 12 saat kadar gec verdigim icin boyle oldu simdi gec verdigim suyla bunlar yasar mı?
Domates tutumda çok nazik bir bitki değildir, gördüğüm kadarıyla şöyle bir sorun var sanırım bu domatesleriniz topraksız olarak açık köklü ekilmiş. Bu şekilde ekim için biraz fazla büyümüşler, bu domatesleri tüm hatlarıyla ayağa kalırıp yaşatmanız zor çünkü o kökler o bitkileri beslemekte yetersiz kalacaktır. Fakat en alttaki iki yapraktan oluşan çatalın biraz üzerinden keser de yeter miktarda sularsanız o iki yaprak koltuklarından en kısa zamanda yeni taze sürgünler sürecektir, bu şekilde yaparsanız yaşayacaklarının garantisini verebilirim.
Resimde görüldüğü şekliyle sulamaya devam etseniz de domateslerinizi yaşatabilirsiniz fakat her halükarda o tepe kısımları kuruyup yine dediğim gibi o alt yaprak koltuklarından sürgün verecektir.
Kolay Gelsin.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 14:53   #687
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gazi Barış Mesajı Göster
Domates tutumda çok nazik bir bitki değildir, gördüğüm kadarıyla şöyle bir sorun var sanırım bu domatesleriniz topraksız olarak açık köklü ekilmiş. Bu şekilde ekim için biraz fazla büyümüşler, bu domatesleri tüm hatlarıyla ayağa kalırıp yaşatmanız zor çünkü o kökler o bitkileri beslemekte yetersiz kalacaktır. Fakat en alttaki iki yapraktan oluşan çatalın biraz üzerinden keser de yeter miktarda sularsanız o iki yaprak koltuklarından en kısa zamanda yeni taze sürgünler sürecektir, bu şekilde yaparsanız yaşayacaklarının garantisini verebilirim.
Resimde görüldüğü şekliyle sulamaya devam etseniz de domateslerinizi yaşatabilirsiniz fakat her halükarda o tepe kısımları kuruyup yine dediğim gibi o alt yaprak koltuklarından sürgün verecektir.
Kolay Gelsin.
çok teşekkür ederim, aslında şöyle: bu domatesleri biz birinden istedik o da almış baya iki tane de bize verdi, sanırım pazardan almış. Onun icin nasıl yetistirildiklerini bilemiyorum ama dediginiz gibi yapıp catalda bi keseyim, tekrar tesekkürler

Eski 17-06-2013, 14:54   #688
Yeni Üye

bi de unutmadan sulama islemini cok fazla yapmayı tavsiye etmiyolar domateste bunun ölçüsü ne olmalı? mesela domatesler yapraklarını eğince mi sulamalı?

Eski 17-06-2013, 17:39   #689
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Benim domatesler çiçeklendi fakat domatescikler görünmüyor. Çiçekler kurudu ortada domates yok...Neden acaba? Döllenme mi olamadı? Arı falan yok etrafta

Eklenen Resimler

Eski 17-06-2013, 18:16   #690
Yeni Üye

aysenim's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
bende daha dün çeri domates ektim kaç ayda olur merak ediyorum

aysenim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024