agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2007, 20:44   #91
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ben yetiştiricilik yaparken gördüm ki hobi amaçlıda olsa kendi sebzesini kendi yetiştirenler artıyor bu beni çok sevindiren bir durum. Her zaman savunduğum bir şeydir ki savaş görmeyen bir neslimiz yok ve ülkemiz sürekli savaş için gelgitlerle boğuşuyor. Ben insanların kendi yiyeceklerini yetiştirebilecekleri bilgisiyle donanımlı bir ülkeyi savunuyorum. Kendi yiyeceklerimizi yapmayı öğrenmek zorundayız. Yoksa yeme alışkanlığını lokantalara andeksleyen bir ülke savaşta ekmek yerine un bulamacı, sebze meyve yerine o ağacın kabuğunu yerler. Kapitalizmin üretim mantığının güvencesi insanların kafasında öyle yer ediyor ki en ufak bir krizde hemen ülkede bir şeyler karaborsaya düşüyor. Elbette karamsar değilim ama tedbiri elden bırakmamaktan yanayım. Ekmek yapmayı bilmeliyiz, yoğurt yapmayı bilmeliyiz, gıdaların nasıl saklanacağını bilmeliyiz, yetiştirmeyi bilmeliyiz sebzelerden kendi tohumlarımızı almasını bilmeliyiz.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 12-02-2013 saat 20:00
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 12:59   #92
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Ben yetiştiricilik yaparken gördüm ki hobi amaçlıda olsa kendi sebzesini kendi yetiştirenler artıyor bu beni çok sevindiren bir durum. Her zaman savunduğum bir şeydir ki savaş görmeyen bir neslimiz yok ve ülkemiz sürekli savaş için gelgitlerle boğuşuyor. Ben insanların kendi yiyeceklerini yetiştirebilecekleri bilgisiyle donanımlı bir ülkeyi savunuyorum. kendi yiyeceklerimizi yapmayı öğrenmek zorundayız. Yoksa yeme alışkanlığını lokantalara andeksleyen bir ülke savaşta ekmek yerine un hellesi, sebze meyve yerine o ağacın kabuğunu yerler. Kapitalizmin üretim mantığının güvencesi insanların kafasında öyle yer ediyor ki en ufak bir krizde hemen ülkede bir şeyler karaborsaya düşüyor. Elbette karamsar değilim ama tedbiri elden bırakmamaktan yanayım. Ekmek yapmayı bilmeliyiz, yoğurt yapmayı bilmeliyiz, gıdalaraın nasıl saklanacağını bilmeliyiz, yetiştirmeyi bilmeliyiz sebzelerden kendi tohumlarımızı almasını bilmeliyiz.
Selahattin hocam,
Ne kadar doğru yazmışsın bu tür yazılarını zevkle okuyoruz.
Saygılar..

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 13:36   #93
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de sayın Turco'ya katılıyorum.Selahattin Bey'in tespitleri çok doğru.

Tüket, tüket nereye kadar?, yok ki birkaç sömürgemiz oradan idare edelim.İngiltere misali!!!

Bu arada "UN HELLESİ" ne olaki acep?

Düzenleyen berduray : 12-02-2008 saat 13:38 Neden: soruyu unuttum
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 22:33   #94
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Kışın domates ve biber çimlendirme

http://www.resimekle.gen.tr/files/o4...1mm3uqnnt5.jpg
www.resimekle.gen.tr/files/5prjhf1u3idtinzs3d5c.jpg

Dostlar aldığım domates ve mor dolmalık biberlerimin tohumlarını ormanda çam dibinden aldığım toprağı kullandım.ilk ektiğim tohumları banyoya aldım.suladım ve 6 gün sonunda tohumlar çimlendi.

saksıyı salona pencere kenarına aldım.salonumda büyük bir akvaryumum var.evim kaloriferli.çimlenme bitti gibi.şimdi renkleri yeşillendi ancak, filizler uzadı zayıf gibi sizce ne yapmam lazım?

Ayrıca kapalı bir balkonumu sera yapmıştım içinde akvaryum var tüm kapalı cam sistemi gece sıcaklık 12-13 derece gündüz ise 16-17 derece arası akvaryumdan dolayı ısı ve nem sabit gibi.tamamen ışık alıyor.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...3&d=1188419702

balkonumun resimleri burda var.çimlenen sebzeleri balkon serayamı alsam veya salonda mı bırakmam daha uygun olur.cevaplarsanız sevinirim.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 11:50   #95
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sayın Bahtiyar02, eğer balkonunuz ışık alıyor ama direk güneş ışığı almıyorsa maalesef boyunlarını uzatıyorlar. Ben denemelerimden bunu öğrendim ve mart ortalarını bekleyeceğim. Balkon sıcaklığınız yeterli sayılabilir ama 15-20 derecede daha verimli olacaktır. Acele etmeyiniz ya da güneş alan bir pencere önünde bir ay kadar daha tutunuz. Yinede Selahattin hocam daha sağlıklı bilgiyi verecektir.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 13:01   #96
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Sayın Şükran hanım çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 13:44   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Şükran Hanım;özür dileyerek katılıyorum..Pencere önü derken şayet ısı cam yani çift cam ise o da UV yi kesiyor ve güneş ışığının bir yararı olmuyor..

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 14:30   #98
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Bu da pencere önü bu senenin fidesi. İstenirse pencere önünde de çift cam olması hiç önemli olmuyor, yeterki ısı ve ışık uygun olsun.
Sabah güneşini alıyor.
Name:  DSC01615.JPG
Views: 2633
Size:  40.1 KB

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 15:01   #99
Ağaçsever

Tebrikler Sn. Hakan Kınacı ben teorik olarak pek faydası olmayacağını vurgulamıştım...keşke aynı fidenizin direkt güneş ışığında yetişenide yanında olsaydı da farkı görebilseydik..

Eski 18-02-2008, 15:10   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Saksıda yetişen domatesle-tarlada yetişen domatesi

Saksıda tüm gün güneş gören yerdeki domatesle- saksıda öğleden sonra güneş gören yerdeki domatesi karşılaştırmamak lazım.

Güneş ışığı domates için belirleyici bir faktör.

Yine domates bazı ufak türler hariç dış ortam yani hava akımı isteyen bir bitkidir bu durumda cam arkası domateslerin hastalıklara daha açık olduğu unutulmamalıdır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 15:41   #101
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Teşekkür ederim Atomkarınca,
Direkt güneş ışığı alan yerde zaten, dışarıda yetşen derseniz bu mevsimde dışarıda veya balkonsa ne çimlenir ne de bu şekilde fideye dönüşür.Burada hava sıcaklığı geceleri -10 derceye düşüyor ki böyle bir fidenin yetişmesi imkansızdır.
Aslında şuan bulunduğu yer (pencere önü) fidenin sabah güneşi aldığı bölüm ve öğleden sonra gölgeye kalıyor, pencerenin tam oratasına koyarsam saksıyı tüm gün güneş alma imkanı var.Ancak, yaında bir çok saksı olduğu için şuan en uygun yer olarak orada durmakta.

Eski 18-02-2008, 15:56   #102
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Arkadaşlar, bizim pencerelerde çift cam. inanın güneş alan pencere önü ile almayan pencere önü arasında ki fide bir haftada farkını bariz bir şekilde gösteriyor. Şu an elimde konacak resim ne yazık ki yok.henüz ekmedim. ama bunu diğer bitkilerimde ve daha önceki fidelerimde yaşadım. Özellikle Deniz akvaryumu nun da dediği gibi güneş belirleyici faktör, bunu domates ve biber fidesinde yoğun görebilirsiniz.

Eski 18-02-2008, 20:56   #103
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2008
Galeri: 20
Ben de bu yaz domates için domates yetiştirmek istiyorum fakat çimlenme aşamasında hastalık veya sineğe neden olmasından özellikle de böyle bir durumda salondaki bitkilerimin zarar görmesinden korkuyorum.

BurcuBurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 08:49   #104
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili Burcu,sen bir ucundan başla,daha sonra çok basit hazırlanabilecek ev yapımı ilaçlarımız var o aşamada eğer hastalık olursa zaten burada yardım alabileceğin ilgili bir çok bölüm var.Anlayacağın bitkilerimize ,çiçeklerimize her branşta yardımcı olacak süper dokrorlarımız var ve seve seve yardıma koşarlar. Daha şimdiden ekmediğin fidedeki sineği böceği düşünürsen birşey yetiştiremezsin ve buradaki güzellikleri yaşayamazsın. Sevgiler...

Eski 19-02-2008, 09:01   #105
Ağaçsever

Benim yazdığım yani söylemek istediğim çift cam ile tek cam arasındaki geçirgenlik farkı.. mukayese edelim dediğim de aynı güneş ortamını gören çift cam ile tek cam önünde yetişen fideler arasındaki fark..selamlar

Eski 19-02-2008, 09:38   #106
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Atomkarınca,
Size katılıyorum bu konuda elbette tek camda çok daha verimli olabilir, hatta dışarıda direkt güneş ışında fideler çok daha da verimli oluyorlar (geçen yaz denedim) ancak, kışın yetiştirilen fidenin tek camla ve/veya dışarıya bırakmamız fide açısından sakıncalı görüyorum sebebi ise soğuklar malum tek cam arkasında akşamları ve gece ısı çok daha fazla düşer fakat, ısıcamda bu bir avantaj olarak duruyor. Sizce yanılıyormuyum?

Resmini gördüğünüz fideyi, aslında kış fidesi olarak dikmedim. Tamamen tesadüfi bir şekilde büyüdü Fullüm ölmak üzere idi forumda ki arkadaşlar sulu domates koymamı önerdi, ben de domatesi ezerek toprağa koydum sineklenmemesi için de üzerini toprakla örttüm, bir gün bir baktım bir şeyler yeşillenmiş, minik bir fide çıkıyor, ben de koparmadım bakalım ne çıkacak diye, tabii büyüyünce anladım ki bir domates fidem oldu ben de farklı bir saksıya aldım ki, bakalım meyve de verecekmi? yoksa sadece fide olarak mı? kalacak.Bunu da zaman gösterecek artık...

Eski 19-02-2008, 10:11   #107
Ağaçsever

Anlaştık sn. Hakan Kınacı.. Selamlar

Eski 16-03-2008, 16:37   #108
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Erkenci domateslerim çimlendi.

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 18:52   #109
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok güzel görünüyorlar Tekin Bey, ellerinize sağlık. Bunlar bahsettiğiniz lezzetli olanlar mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 18:54   #110
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bunlar CARMEN ve ÇERİ evet lezetlidirler ince kabuk.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 13:32   #111
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Herkese Selamlar...

Hayatımda ilk olarak başlamış olduğum domates yetiştiriciliğinin görüntülerini sizlerle paylaşmak istedim. Tohumdan daha önce hiçbir bitki yetiştirmediğimden E-Dergi deki yazıları (Selahattin YILMAZ) takip ederek uygulamaya çalıştım.

Eklenen Resimler

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 14:33   #112
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Fideleriniz gayet güzel sevgili Karaçalı bu şekilde yetiştirmeye devam edin

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 18:00   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Domates renklendirici ilacının ismini bilen varmı?

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 21:17   #114
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Böyle bir ilaç mı varmış, varsa bile kullanmayı mı düşünüyorsunuz, kullandınız diyelim, o domatesleri kendiniz yer misiniz?

Güneş ne güne duruyor

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 15:51   #115
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Pembe domates fideciklerimi takdimimdir...

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 18:11   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Domates renklendirici ilacının ismini bilen varmı?

http://www.kirlangictarim.com/urunler.php

potasyum enzim için linke bakınız.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 12:45   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Ya tutarsa...

Selamlar,

Aranıza yeni katıldım, hızlıca yazılanlara göz attım.
Bende balkonda domates, fasülye vb bitki yetiştirme arzusundayım. Bu amaçla geçen ayın 24 ünde pazardan aldığım cırtlak-cherry domateslerden çıkardığım çekirdekleri ve ayşe kadın fasülyeleri "Ya tutarsa " diyerek toprağa diktim. Evde pencere önünde bir hafta beklediler. İki günde bir suladım, demli çay ikram ettim . 30 mart günü filizlenmeye başladılar. Önce fasulyeler çıkacak derken domatesler hızlı davranıp boy gösterdiler. En son bu sabah baktığımda fasulyelerin tamamı boy atarak domatesleri geçti. 50 kadar domates tohumu dikmiştim, bunlardan dün akşam itibarı ile 40 tanesi boy gösterdi. Şimdi bunlara güzel bir saksı bulmam gerekecek. 10 kg'lık büyük yoğurt kabları acaba işimi görür mü? En az 10 tane domates kökü yetiştirmeyi düşünüyorum... Yoksa daha büyük bir şey mi bulmam lazım?

Selamlarımla,
Seyit ÇAKIR

Eklenen Resimler

Düzenleyen seyitcakir : 02-04-2008 saat 12:53 Neden: harf düşüklükleri yapmışım :(
seyitcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 12:35   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selahattin Bey 1 ay önce çimlenen domateslerim yaklaşık 10 cm ve iki üç gerçek yaprağı var bana biraz yavaş büyüyor gibi geldi bir sıkıntımı var acaba asıl yerlerine ekmek için erkenmi? Teşekkürler.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 14:06   #119
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Seyitçakır, 10 tane domates fidesini tek bir saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsunuz yanlış anlamadıysam. Bu şekilde sağlıklı fideler yetiştiremezsiniz. Domatesleri en çok iki tanesi birarada ekmeniz daha doğru olacaktır. Daha detaylı bilgileri domatesiniz pembe olmasa da aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://pembedomatesagi.blogspot.com/

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 16:43   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın Koyu yeşil,

Şimdilik fide oldukları için resilerde gördüğünüz gibi bir tek kapta, güneye bakan bir penceremin iç kısmında duruyorlar. İstanbulda güneş olursa bol bol alıyorlar, her 2-3 günde birde sularını veriyorum. Şu an fideciklerim 3-4 cm boya ulaştılar, 3. yaprakları çıkmakta. Bende hergün sabah akşam onları merakla gözlüyorum..
Bu kadar çok tutacaklarını hiç ummadığım için bir göze 4-5 tohum koymuştum. Ama onlar bana süpriz yapıp, 20 bölmeden 19 unda 3'er-5'er tanesi tutarak fidecik oldular, yaklaşık 60 tanesi tuttu. Bunların bir kısmını malesef öldürerek :=( her bölmede 2 şer tane bıracağım. Sonrada 19 tane bölmedeki fideleri 19 tane 0,5 lt lik geçici kablara aktaracağım. Daha sonrada orada iyice boylandıklarında da tekrar esas 10 lt lik saksılara aktarıp saksı başına tek fide bırakmayı planlıyorum. Bir kısmını da arkaşım istedi ona vereceğim..
Umarım bu cıtlak-chery domateslere 10 litrelik saksılar meyve vermeleri için yeterli olur.
Domateslerle birlikte diktiğim 10 tane ayşekadın fasulye fidelerimi ise 1 lt lik geçici saksılara geçen hafta sonu aktardım. Onlar balkonda büyümeye devam ediyorlar..
Yazın balkonumda 20 tane 10ar lt'lik saksılarda, toplam 200 litre toprak olacak )

Selamlarımla,
Seyit ÇAKIR

seyitcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024