agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2011, 20:41   #541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2011
pembe domates çok hassastır..birde pembe domatesler genelde yamuk çıkmaktadır.

ffatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2011, 15:25   #542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2011
beyler oncelıkle unutmayalım yerlı bır domates turumuz olamaz ancak ulkemızde hıbrıt olarak yetısmıs turler olabılır unutmayalımkı DOMATES, MISIR, KAKAO,TUTUN VE HATTA PATATES bu bıtkıler asla yerlı olamaz cunku bunlar 1492 de amerıka kesfedılmeden once eskı dunya yanı asya avrupa ve afrıkada bılınmezlerdı bunların ana vatanları amerıka kıtasıdır ve asla yerlı tur olamazlar malesef ama bılındıgı gıbı ısraıl domatesı gıbı hıbrıt turler olabılır saygılarımla

apex76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 20:52   #543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2011
merhaba,

acilen bu super marmande - pembe domates tohumu edinmek istiyorum. 15 tane civarı yeterli olur. ilgilenirseniz cok memnun olacagım.

Blackcat34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 14:09   #544
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2012
pembe domates tohumunu bulabildiyseniz benide bilgilendirirseniz sevinirim...

rungoksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 15:34   #545
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi apex76 Mesajı Göster
beyler oncelıkle unutmayalım yerlı bır domates turumuz olamaz ancak ulkemızde hıbrıt olarak yetısmıs turler olabılır unutmayalımkı DOMATES, MISIR, KAKAO,TUTUN VE HATTA PATATES bu bıtkıler asla yerlı olamaz cunku bunlar 1492 de amerıka kesfedılmeden once eskı dunya yanı asya avrupa ve afrıkada bılınmezlerdı bunların ana vatanları amerıka kıtasıdır ve asla yerlı tur olamazlar malesef ama bılındıgı gıbı ısraıl domatesı gıbı hıbrıt turler olabılır saygılarımla
Yerli domates olmadığı konusunda haklısınız.
Burad bahsidelen aranan tohumlar hibrit olmayan tohumlar. Yerli denmesde ki amaç 120 yıl kadar önce Ülkemizde tarımı başlayan domatesin o yıllar da gelen hibrit olmayan marmande cinsi ve diğer çeşitlerdir.

Tohum arayan arkadaşlar tohum bankasından takasa girebilirler.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 10:14   #546
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
geçen seneden sn.gulbirsen ve sn.serkyil e tohum sözüm var.
onlara gönderim yapacağım inşallah geçen yılki ürünlerden aldığım tohumlarla biraz tohum sayımı arttırdım. Arzu eden başka arkadaşlara da yapabilirim özelden adres bilgisi gönderirlerse.
saygılar

IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 01:20   #547
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Yerli domates olmadığı konusunda haklısınız.
Burad bahsidelen aranan tohumlar hibrit olmayan tohumlar. Yerli denmesde ki amaç 120 yıl kadar önce Ülkemizde tarımı başlayan domatesin o yıllar da gelen hibrit olmayan marmande cinsi ve diğer çeşitlerdir.

Tohum arayan arkadaşlar tohum bankasından takasa girebilirler.
Değerli dostum Tekin bey'in Tohum Takas İçin gönderdiği Pembe Domateslerden yetiştirdik...

Name:  pembe domates (8).JPG
Views: 4918
Size:  51.8 KB

tohum alınıp dağıtılmak üzere...

Teşekkürler Tekin bey, gelecek yıl Pembeleri İzmir ve kasabaların pazarlarında daha çok göreceğiz..

Teşekkürler...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 08:28   #548
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Hay Maşallah.

mrduran beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2012, 18:07   #549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2012
Bu domatesin tohumunu nerden bulabilirim ?

isl4m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 09:24   #550
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isl4m Mesajı Göster
Bu domatesin tohumunu nerden bulabilirim ?
Buradan.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 22:28   #551
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Bu sene mayıs ayı içerisinde pazardan 5 adet sırık domates fidesi aldım. Fideleri bahçeye ektim. Bahçe işlerini çok iyi bilen birisi değilim, deneye yanıla öğrenmeye çalışıyorum, araştırıyorum. Ektiğim 5 adet domates fidesi çok büyük meyveler verdi.

4 büyük domatesin ortasında olan ise,sonradan ektiğim oturak domateslerden. Aralarında büyük fark var , bir tanesi nerede ise 250-300 gr gelecek büyüklüğe ulaştı. Bunlar pembe domates mi,eğer pembe domates ise cinsi nedir çok merak ediyorum.

Sulama ve bakımda hatalarım oldukça fazla. Domateslerin ilk meyveleri çok iri ve güzel oldu. Ancak sonradan gelenler,oldukça ufak kaldı ve çürümeye başladı. Bir de yeşil böcekler dadandı,onlardan da kurtuluş yok. Domatesleri yeşilken toplayıp,balkonda kızarmaya bırakmaktan başka çarem kalmadı. Böcekler için ne yapabilirim? İlaç kullanmadan onlardan kurtulmam mümkün mü?

Orcn ve mrduran beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 16:01   #552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2012
Bitki yetiştirmede uygun sıcaklık değerleri

Merhaba
Mardin ilinde ikamet etmekteyim. Yazları burası çekilmez oluyor.
Bu sıcaklıkta sebze yetiştirmede sorun yaşar mıyım.

mrduran beğendi.
ikassap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 17:41   #553
Ağaç Dostu

Asiye's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Değerli dostum Tekin bey'in Tohum Takas İçin gönderdiği Pembe Domateslerden yetiştirdik...

Eklenti 320831

tohum alınıp dağıtılmak üzere...

Teşekkürler Tekin bey, gelecek yıl Pembeleri İzmir ve kasabaların pazarlarında daha çok göreceğiz..

Teşekkürler...
Ankarada da görsek..

Halil Önen beğendi.
Asiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 21:26   #554
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster

4 büyük domatesin ortasında olan ise,sonradan ektiğim oturak domateslerden. Aralarında büyük fark var , bir tanesi nerede ise 250-300 gr gelecek büyüklüğe ulaştı. Bunlar pembe domates mi,eğer pembe domates ise cinsi nedir çok merak ediyorum.

Sulama ve bakımda hatalarım oldukça fazla. Domateslerin ilk meyveleri çok iri ve güzel oldu. Ancak sonradan gelenler,oldukça ufak kaldı ve çürümeye başladı. Bir de yeşil böcekler dadandı,onlardan da kurtuluş yok. Domatesleri yeşilken toplayıp,balkonda kızarmaya bırakmaktan başka çarem kalmadı. Böcekler için ne yapabilirim? İlaç kullanmadan onlardan kurtulmam mümkün mü?

Sayın Yeşile_Özlem. İri domatesleriniz Marmende cinsi domatesler Pembe domatesler de aynı sınıfa giriyor. Marmende cinsi domatesler hiprit değildir. her yıl tohum alınabilir. Hiprit domatesler den tohum f1 lerden ilk yıl alınabilir ama aynı verimi vermemesine rağmen ihtiyacı karşılayacak kadar verebilir. Daha sonraki tohumlar açılım gösterip verimi düşüreceği gibi şekli de bozulur.
Marmende cinsi domatesler sofralık domates olup çok lezzetli olurlar. Tek dezavantajı raf ömrü çok kısadır. Tüketiciye ulaşanakadar bozulur. Bu yüzden pek yaygın üretilmez.
Domateslerin ilk meyveleri iri olması normal daha sonrakiler de iri olması için ilk salkımlardaki domates sayısını düşürmek lazım. Aynı salkım da bulunan 3 den ya da 4 ten sonraki meyveleri büyümeye bırakmadan koparıp atmak lazım ki oradaki harcanacak enerji yukarıdaki salkımlara gitsin.
Böceklerden kurtulmanın doğal yolları için buradaki başlığa göz atarsanız aradığınız bilgileri bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 23:40   #555
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Sayın Tekin, merakımı gidermiş oldunuz, bu domateslerin ne cins olduğunu nette çok araştırmıştım. Bu siteyi de o aramalar sırasında buldum. Domateslerin büyüklükleri beni şaşırtmıştı. Dediğiniz gibi çok lezzetliler ancak çok narinler. Kısa sürede tüketmeye çalışıyorum. Domateslerden tohum da aldım. Seneye tekrar bu domatesten ekmek istiyorum, çünkü diğer domateslerden çok daha lezzetli geldi bana.

Yarın inşallah, dediğiniz gibi dallarda fazla olan domatesleri koparıp atacağım. Hala meyveler olmaya devam ediyor ama ufak kaldılar.

Verdiğiniz linki inceleyeceğim. Umarım böceklerden kurtulmamı sağlayacak bir tarif bulabilirim. Oturak domateslerimi de iyicene sömürdüler

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.

Halil Önen beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024