agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2016, 10:50   #2281
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖzkanGulmez Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba;

5 Adet domates sırık domates tohumum vardı bunları değerlendirmek adına onları ektim.Şu an 10cm kadar oldular evim 4.katta ve küçük çaplı bir terasım var fideleri terasa güneşe koymak istiyorum fakat sorun şu ki teras daimi olarak rüzgar alıyor fideler durmadan dans ediyor deyim yerindeyse içeriye aldığımda da güneş ışığı sıkıntısı çekiyorum ve fidelerden en büyük olanı yaklaşık 20cm içeride havasız bir ortamda olduğu için küllenme hastalığına yakalandı hastalıklı olan bütün yaprakları kopardım ve rüzgar etkenini göze alarak terasa koydum şu an sonucu bekliyorum.Bu konuda ki önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.
Sn. ÖzkanGulmez 5lt lik pet şişenin tabanını kesip dış ortama aldığınız saksının üzerini kapatacak şekilde fide kendini geliştirene kadar yerleştirebilirsiniz. Sayfamda benzer bir uygulamayı paylaşmıştım oradan da bakabilirsiniz..

Resulgur / Balkon Saygılar

ÖzkanGulmez beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 13:04   #2282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
Teşekkürler bu hiç aklıma gelmemişti bende çıta aldım bizim marangoz arkadaştan saksının etrafını sineklik tarzı birşey ile çeviririm diye düşünmüştüm azda olsa rüzgarı keser diye düşünüyorum ama sizin verdiğiniz bu bilgi daha verimli olacak anlaşılan.

Resulgur beğendi.
ÖzkanGulmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 09:39   #2283
Yeni Üye

Yardım

Merhaba bana küllenme gibi geldi ama sizce nedir ve çözümü var mıdır?

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2016, 03:18   #2284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Küllenme olup olmadığı resimden pek anlaşılmıyor ama, küllenme ise mantar ilacı kullanmanız da yarar var.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 03:27   #2285
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bana şaşırtma şokundan kaynaklanan bir sorun gibi geldi. Yerine alışmaya çalışırken kuvvetli güneş aldıysa, ondan da olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖzkanGulmez Mesajı Göster
Merhaba bana küllenme gibi geldi ama sizce nedir ve çözümü var mıdır?

gilan beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 08:17   #2286
Yeni Üye

Şimdide bütün yapraklar koyu yeşile döndü çözümü var mıdır??

Eski 05-06-2016, 17:32   #2287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2016
Iyi forumlar. Sırık domates icin kac litrelik saksı gerekir 1 dal icin

vuslat40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 14:44   #2288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Merhabalar,
Nisan ayında küçük bir domates fidesi aldım ve balkonumun en güzel yerine koydum iki günde bir su verdim ve o küçük fide kocaman oldu sarı sarı çiçekleri açtı hatta yapragına dokundugunuzda cok güzel domates koktugunu anliyorsunuz ancak haylen domates cikmadi bunu baskalarina sordum cevabi şu oldu zamanı gelmedi oldu ancak sizlerede sormak istedim cevablarınızı hemen bekliyor olucam

Sudenaz-kara250 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 14:55   #2289
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayin Sudenaz-kara250,

Bu noktadan sonra ciceklerin polenlenerek meyveye donusmesi gerekir. Ciceklerin icinden mini domatesler kendini gosterecektir. Fideniz balkonda oldugu icin, normalde arilarin ve cicekten cicege konan diger ucan bocekleri yardimiyla gerceklesen polenleme, sizde yavas isleyecektir. Sabah saatlerinde fidenizi 3-4 defa hafifce sarsarak polenlemeyi hizlandirabilirsiniz. Ayrica ciceklenme doneminden sonra fidenize cok su vermeyin. Artik gun asari degil, topragin 3-4 cm altindaki nemi kontrol ederek daha gec su verin. Aksi takdirde cicekler dokulebilir. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 22:30   #2290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Sayin Sudenaz-kara250,
Domates fideleri yazin basinda cicek vermeye baslar ama dollenme tamamlansa bile bitkide kucuk domateslerin gorulmesi uc dort haftayi bulabiliyor. Ozellikle heirloom denilen turleri tohumdan ektigim icin, agustos eylul ayinda meyve almaya basliyorum. Yaz bitip havalar soguyunca tam gelismemis domatesleri koparip tursu yapiyorum. Yani sizin fidelerinizin de gercekten zamani gelmemis olabilir. Asiri sicaklar, bitkinin buyumeye devam etmesi, asiri sulama meyveyi geciktiren etkenlerdir. Ben cicek acmaya basladiktan sonra domatese kesinlikle su vermem. Ama ben topraga ekiyorum, saksida durum daha farkli tabi. Bol kok yapan bi bitkinin hasadi da bol olacaktir.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:58   #2291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2016
Herkese Merhabalar

Aranıza yeni katıldım. Yaklaşık olarak 2 aydır becerebildiğim kadarıyla balkonumda bitki yetiştirmeye çalışıyorum. Evimin balkonunda sabahın ilk saatlerinde ve gün batmadan son 3-4 saat güneş alan bir konumda. Balkonumda domates, biber, maydanoz, taze soğan melisa ve kumkat var.

Ancak ilk domateslerimi aldıktan sonra aşağıda ki gibi hal aldılar. Dun akşam da bu halde olan domateslerimi kopardım. Zaten yenebilecek durumda değiller. İlave olarak ara ara yaprakları da kurudu. Tecrubelerinize istinaden bana yardımcı olur musunuz lütfen. Acaba direkt güneş aldığı için mi bu haldeler yoksa herhangi bir vitamin eksikliğinden mi kaynaklanıyor ve varsa çözüm önerilerinizi rica edebilir miyim lütfen.

Şimdiden Teşekkür ederim.

flying dragon beğendi.
murder2003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 12:16   #2292
Ağaç Dostu

Sayin murder2003,

bu hastalik domates fidelerinde en cok rastlanan sorundur. Turkce adini bilmiyorum ama ingilizce adi Tomato blossom end rot ve kalsiyum eksikliginden kaynaklanir. Topraktaki kalsiyumun azligi, veya bitki tarafindan alinabilir formatta olmamasi, asiri gubre, duzensiz ve/veya yetersiz sulama bu hastaligin baslica sebpleridir.

Eski 14-06-2016, 12:56   #2293
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
Sayin murder2003,

bu hastalik domates fidelerinde en cok rastlanan sorundur. Turkce adini bilmiyorum ama ingilizce adi Tomato blossom end rot ve kalsiyum eksikliginden kaynaklanir. Topraktaki kalsiyumun azligi, veya bitki tarafindan alinabilir formatta olmamasi, asiri gubre, duzensiz ve/veya yetersiz sulama bu hastaligin baslica sebpleridir.
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Önce ki iletilere de baktığımda yumurta kabuğu tavsiye ediliyor. Akşam iş çıkışı bir koli yumurta alıp haşlamayı düşünüyorum. İçlerini ziyan edeceğim ama faydası olur mu bilmiyorum. Ya da önerebileceğiniz daha etkili bir yöntem biliyor musunuz? Çünkü söküp atmak gerçekten istemiyorum.

Eski 14-06-2016, 17:50   #2294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2016
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım açıkcası pek bir bilgim yok çekirdekten limon biber derken elime bir domates fidesi geçti pazar günü. Bence sağlıklı fakat sizin de görüşünüzü almak istedim, bir de yaz sonuna kadar domates yiyebilir miyiz acaba [/IMG]

mk14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 19:35   #2295
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Benim düşünceme göre sağlıklı değil yetiştirdiğiniz saksıdaki toprakta (bence o torf) azot ve mangan eksikliği var o yüzden sararma söz konusu. Torfa besin takviyesi yapılmazsa o domates çiçek ve meyveye durmaz.

Eğer azot eksikliği filan yoksa o sararma şaşırtma yeni yapıldığı için stres kaynaklı da olabilir. Bunu ilerleyen dönemde anlayabilirsiniz. Yaprakların uç kısımlarında sarkma ve sararma devam ederse azot ve mangan eksikliği söz konusudur besin takviyesinde bulunmalısınız.

YeniGine ve Resulgur beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 19:46   #2296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2016
Üzüldüm şimdi iyiki sormuşum o zaman, peki azot ve manganı nasıl verenilirim nerden temin edeceğim bu besinleri? Kullanım şekilleri nasıl?

dongyul beğendi.
mk14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 20:05   #2297
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mk14 Mesajı Göster
Üzüldüm şimdi iyiki sormuşum o zaman, peki azot ve manganı nasıl verenilirim nerden temin edeceğim bu besinleri? Kullanım şekilleri nasıl?

Benim düşünceme göre; o saksıdaki torfsa saksıdaki toprağı değiştirin güzel bahçe toprağı, hayvan gübresi az miktarda torf karıştırarak bir karışım oluşturun sonrasında o domatesinizi o karışma ekersiniz, ektiğiniz saksı da en az 8-10 litrelik olsun. Bu şekilde sağlıklı domatesler elde edersiniz, baktınız aynı şekilde sararma bozulma söz konusu olursa sıvı besin eriği alabilirsiniz ya da hayvan gübresini sulandırıp azar azar sulama suyu şeklinde takviye edebilir, ayrıca şunu da söyleyeyim bitkinizin su ihtiyacı ortaya çıktığında suyunu verin.

YeniGine ve Resulgur beğendi.
Eski 15-06-2016, 10:44   #2298
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Domateslerimin keyfi yerinde gibi.

Yaprak biti vb. haşere gözlemlemedim.

Eklenen Resimler

Muda ve dongyul beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 17:51   #2299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Çiçek Açmaması

Merhaba,
Domateslerim büyüdü kocaman oldu ancak çiçek açmıyor. İlk defa yetiştirdiğim için konunun acemisiyim. Konu ile ilgili yorumlarınızı rica ederim .

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Muda ve dongyul beğendi.
obigo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 18:23   #2300
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obigo Mesajı Göster
Merhaba,
Domateslerim büyüdü kocaman oldu ancak çiçek açmıyor. İlk defa yetiştirdiğim için konunun acemisiyim. Konu ile ilgili yorumlarınızı rica ederim .

Teşekkürler
Aşırı gölge yüzünden boyu uzamış o yüzden çiçeğe geçmemiş bence güneşlenme süresini arttırın çiçeklenmeye başlayacağını düşünüyorum ^_^

YeniGine beğendi.
Eski 29-06-2016, 14:06   #2301
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murder2003 Mesajı Göster
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Önce ki iletilere de baktığımda yumurta kabuğu tavsiye ediliyor. Akşam iş çıkışı bir koli yumurta alıp haşlamayı düşünüyorum. İçlerini ziyan edeceğim ama faydası olur mu bilmiyorum. Ya da önerebileceğiniz daha etkili bir yöntem biliyor musunuz? Çünkü söküp atmak gerçekten istemiyorum.
Sayin murder2003 yazinizi cok gec gordum kusura bakmayin. Yumurtayi kaynattiginiz suyu litre basi bir corba kasigi epsom tuzu ile karistirip sabah erken ya da aksam gun batimina yakin yapraklara tatbik ederseniz faydasi olur ama bitkinin ihtiyac duydugu kalsiyum ve magnezyumu tek basina karsilayabileceginden emin degilim. Kalsiyumun toprakda eksik oldugu da kesin degil. Topragin PH'i, stres gibi unsurlar bitkinin kalsiyum alabilme yetenegini azaltabilir. Hizli ve alinabilirligi kesin oldugu icin kesinlikle bu asamada kalsiyum ve magnezyum iceren gubreyi yapraklara uygulamaniz gerekir.

Eski 30-06-2016, 11:32   #2302
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Sayın obigo aşırı sulamadan dolayı çiçeğe geçmiyor diye biliyorum. yeterince büyüdüğü zaman suyunu azaltıyorum ben sonra normal sulamaya devam ediyorum. çiçekleri gayet güzel şu anda bir sorunu yok.

rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 13:41   #2303
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
Sayin murder2003 yazinizi cok gec gordum kusura bakmayin. Yumurtayi kaynattiginiz suyu litre basi bir corba kasigi epsom tuzu ile karistirip sabah erken ya da aksam gun batimina yakin yapraklara tatbik ederseniz faydasi olur ama bitkinin ihtiyac duydugu kalsiyum ve magnezyumu tek basina karsilayabileceginden emin degilim. Kalsiyumun toprakda eksik oldugu da kesin degil. Topragin PH'i, stres gibi unsurlar bitkinin kalsiyum alabilme yetenegini azaltabilir. Hizli ve alinabilirligi kesin oldugu icin kesinlikle bu asamada kalsiyum ve magnezyum iceren gubreyi yapraklara uygulamaniz gerekir.
sayın fliying dragon. değerli yorumlarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim. ancak bütün domateslerim kurudu. ben de bu hafta sonu hepsini sökeceğim. solucan güvresi ve kalsiyum nitrat aldım. aklımdan geçen, bütün toprağı balkona boşaltıp solucan gübresiyle harmanlayıp tekrar saksılara doldurmak. elimde kalan 5-6 kök domates fidesi kaldı. eğer kurtarabilirsem onları ekmek istiyorum. onun dışında da birkaç kök biber falan alırım. bu yaz böyle gidecek sanıyorum. bir diğer aklımdan geçen de çıkan domateslerin tohumlarını filizlendirmek. marmariste yaşadığım için ekime kadar güneşli oluyor havalar. son olarak da damlama sulama sistemi kurmayı planlıyorum. küçük bir akvaryum motoru ve hava hortumlarıyla yapmak istiyorum. bayramda birkaç gün iznim olacak ve bunların hepsini yapmak istiyorum ama bakalım hanım ne diyecek göreceğiz ))

Eski 09-07-2016, 18:54   #2304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Domatesler olgunlaşmaya başladı. Öğlene kadar evin gölgesi altında kalanlar henüz yeşil ama gölgenin etkilemediği kısımlardakiler kızarmaya başlamışlar. Fotoğraftakiler geçen yıldan tohum aldığım yerli domateslerden üretilen fidelerden yetişenler. Lezzetleri henüz orta kalitede. Bundan sonrakilerde lezzetin artmasını bekliyorum ( geçen sene öyle oldu çünkü...). İkinci fotoğraftakiler Taşlıbahçeden gelen tohumlardan üretilen Bursa Dağlı domatesleri.

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2016, 10:40   #2305
Ağaç Dostu

Bu haftaki durum :

Eklenen Resimler

Eski 17-07-2016, 09:09   #2306
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Balık sepeti mi o?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2016, 10:51   #2307
Ağaç Dostu

Hayır.

Buzdolabının olmadığı zamanlarda yumurtalar bu tel sepete konarak evin veya bahçenin serin yerine asılırdı.
Bunları ören yaşlı kişinin Kemeraltında hırdavatçı dükkanı vardı, rahmetli oldu. Oğlu babasının ördüklerinden kalanları sattı bir zaman (sepet- kapan-balık sepeti vb.) sonra bir gün geçerken baktım ki dükkan giyimci olmuş oğlu da bırakmış işi.
Hala üzülürüm önünden geçerken dükkanın...

Not : Sizin köy domatesleri de sırada. Haftaya koparırım onlardan da tahminim.

Eski 17-07-2016, 13:26   #2308
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Benimkilerde bir tane yumurta kadar meyve gördüm

Buralarda da hayıttan yaparlardı özellikle. Bana bir tane hediye eden amca geçen sene vefat etti, devam ettiren yok. Bir tane de bu sene hediye geldi, amca sağ daha ve devam ediyor. Antin-kuntin şeyleri sevdiğimi bildikleri için geliyorlar, Allah ömür versin, bu tip şeyleri yapan yok artık, yapsa kim alacak o da ayrı konu ya, amca anlatırdı sokaklar dolusu aileler yapıp birbirleriyle yarışırlarmış hangimiz önce bitirecek diye, küçük sepetten büyük sepete (daha çok yemiş toplamak için) daha da büyük küfelere kadar. Koca şehirde üç-beş kişi varsa o kadar şimdilerde.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 10:59   #2309
Ağaç Dostu

Bir haftada oluşan gelişme :

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2016, 12:23   #2310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
İlginç Cherokee

Cherokee' ler bildiğim kadarıyla orta büyüklükte meyve oluşturuyorlar. Zamanında muhtemelen viral bir hastalık kapmış ve gelişememiş (boyu 50 cm falan kaldı) bitkiyi ne olacağını görmek için sökmemiştim. Bu bitki sadece üç adet domates verdi. Ağırlıkları her birinin 400-450 gram kadar. Ne dersiniz bundan tohum alıp şansımı deneyeyim mi yoksa hiç risk almayayım mı?

Name:  20160723_070358.jpg
Views: 746
Size:  75.4 KB

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024