agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2015, 00:08   #2221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
İyi akşamlar. İnternette denk geldi evsera bitki şurubu diye bi ürün sitesinde inceledim dikkatimi çekti. Bu ürünü kullanan oldumu acaba?

Emredurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 10:27   #2222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Merhaba arkadaşlar, dün domateslerimde beyaz küçük sinek, yeşil bit ve kırmızı renkli bite benzer böcek gördüm organik ilaç bulamadığımdan ziraatcinin önerdiği bayer' in decis ve sp 20 ilacını 3 lt suya karışım yaparak yaklaşık 100 adet fideyi ilaçladım.fidelerin birazı çiçekte birazı yeni çiçeklenmeye başlamıştı.bu ilacın etkisi ne kadardır meyveye zararı olurmu? önerileriniz nelerdir ?

Birde ilk defa sırık domates yetiştirmek istedik ama benim işlerimden dolayı bahçeye fazla gidemedim babamda ipe almamış fideler çok büyümüş, bende sağdan soldan duyduğum kadarıyla koltuklarını aldım ama bir yanlış yaptım herhalde gövdenin en altında bulunan dallarıda aldım yani gövdeyi ipe bağlamak için seyrelttim ama yapraklar çok büyümüş ve içeriye doğru kıvrılmaya başlamıştı birde yapraklar çok gevrekti elimi dokunduğumda hemen kırıldılar bende toprağa yakın olanları kopardım. inşallah zararı olmaz haftaya kadar belli olur herhalde.

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 17:16   #2223
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Selam .. Domateslerimin dip yaprakları çok yakın toprağa değiyor bazı yapraklar sararmış o yapraklari kesersek bir sorun olur mu iyi mi kötü mü yapmış oluruz ?

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 17:31   #2224
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emredurel Mesajı Göster
İyi akşamlar. İnternette denk geldi evsera bitki şurubu diye bi ürün sitesinde inceledim dikkatimi çekti. Bu ürünü kullanan oldumu acaba?

150 gr. gübreyi 37 liraya satsaydım bu paraları koyacak yer bulamazdım. ilaç bayilerinde gübrelerin litresi 10-20 lira arası sulandır sulandır kullan. 1 litre sıvı gübre sezon boyu 1 dekar araziye damlamadan idare eder.

Emredurel beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 17:57   #2225
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguz006 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, dün domateslerimde beyaz küçük sinek, yeşil bit ve kırmızı renkli bite benzer böcek gördüm organik ilaç bulamadığımdan ziraatcinin önerdiği bayer' in decis ve sp 20 ilacını 3 lt suya karışım yaparak yaklaşık 100 adet fideyi ilaçladım.fidelerin birazı çiçekte birazı yeni çiçeklenmeye başlamıştı.bu ilacın etkisi ne kadardır meyveye zararı olurmu? önerileriniz nelerdir ?

Birde ilk defa sırık domates yetiştirmek istedik ama benim işlerimden dolayı bahçeye fazla gidemedim babamda ipe almamış fideler çok büyümüş, bende sağdan soldan duyduğum kadarıyla koltuklarını aldım ama bir yanlış yaptım herhalde gövdenin en altında bulunan dallarıda aldım yani gövdeyi ipe bağlamak için seyrelttim ama yapraklar çok büyümüş ve içeriye doğru kıvrılmaya başlamıştı birde yapraklar çok gevrekti elimi dokunduğumda hemen kırıldılar bende toprağa yakın olanları kopardım. inşallah zararı olmaz haftaya kadar belli olur herhalde.
Kalıntı surelerı 3 gundur, genelde kullanılan ılac markalarıdır.

Bıtkınız sırık cesıt ıse yandan cıkan tum dalları alıp tek dal olarak buyutmenız gereklı.

Salkıma kadar olan yaprakları koparmanızda bır sorun yok. Salkımın ustundekı ılk yapragı domateslerın boyu ıstedıgınız boyuta geldıgınde koparabılırsınız. Erken koparmada domatesler cabuk erken olur ve gunes yanıgı olusabılır.

Bereketlı urunler..

Muda ve g.c. beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 22:11   #2226
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir koltuk alma örneği;

TCM / bahçe

ilknur- ve Resulgur beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 07:57   #2227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Kalıntı surelerı 3 gundur, genelde kullanılan ılac markalarıdır.

Bıtkınız sırık cesıt ıse yandan cıkan tum dalları alıp tek dal olarak buyutmenız gereklı.

Salkıma kadar olan yaprakları koparmanızda bır sorun yok. Salkımın ustundekı ılk yapragı domateslerın boyu ıstedıgınız boyuta geldıgınde koparabılırsınız. Erken koparmada domatesler cabuk erken olur ve gunes yanıgı olusabılır.

Bereketlı urunler..
İsmail bey çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız, peki bu yaprağın içeri doğru kıvrılmasının sebebi yaprak bitlerimi, yoksa herhangi bir besin eksikliğimi var.

oguz006 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 12:09   #2228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2015
yardım :(

Merhabalar ben de ilk defa domates yetiştirmeye başlayanlardanım yalnız domateslerimle ilgili bir sorunum var. Yaprakları (özellikle alt yaprakları) önce uçlarında kararmalar görülüyor sonrasında yapraklar sararak kuruyorlar. Üst dallar ise gayet yeşil ve canlılar. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...

Eklenen Resimler

basric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2015, 00:56   #2229
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basric Mesajı Göster
Merhabalar ben de ilk defa domates yetiştirmeye başlayanlardanım yalnız domateslerimle ilgili bir sorunum var. Yaprakları (özellikle alt yaprakları) önce uçlarında kararmalar görülüyor sonrasında yapraklar sararak kuruyorlar. Üst dallar ise gayet yeşil ve canlılar. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...
Domates Hastalık ve Zararlıları başlığında sorunuz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 18:01   #2230
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
Büyümeye devam ...

Eklenen Resimler

Muda ve Jakin beğendi.
sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 17:04   #2231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Benim minikler

Eklenen Resimler

Muda, efeege, A_NOMAD ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen Laleci_03 : 07-07-2015 saat 17:35
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 18:33   #2232
Ağaçsever

modelci's Avatar

Name:  ImageUploadedByTapatalk1436286712.761566.jpg
Views: 1125
Size:  58.5 KB
Name:  ImageUploadedByTapatalk1436286722.447652.jpg
Views: 1091
Size:  54.7 KB
Name:  ImageUploadedByTapatalk1436286731.901665.jpg
Views: 1107
Size:  57.6 KB
Name:  ImageUploadedByTapatalk1436286740.724266.jpg
Views: 1128
Size:  58.9 KB
Name:  ImageUploadedByTapatalk1436286749.758631.jpg
Views: 1105
Size:  62.3 KB

Kimisi iyi kimisi keyifsiz. Bakalim hangisi daha lezzetli olacak

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Kiraz, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 21:13   #2233
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Benimkiler de ciceklendi ,meyve tutsun fotolayacagim

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 08:36   #2234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2015
Domateslerim Soldu

Merhabalar,

balkonumda saksıda yetiştirdiğim domateslerime azot ver daha güçlü olur dediler.Bende elimle diplerine biraz serpiştirdim,Fakat bi iki gün sonra hepsi boynunu bükmeye başladı ve şimdi tamamen tüm yaprak ve dallar boynu bükük durumda.Panikledim ve gübre akıp gitsin diye bolca suladım ama dahada ilerledi.Domates maceram acaba burda sonmu buldu?
Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Serpilcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 10:47   #2235
Yeni Üye

Saphire's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Bu yıl balkonda deneme amaçlı köyden getirdiğim hazır fideyi balkonda yetiştireyim ve bir deneme yapayım dedim. Altta resimli ilk hali ve son hallerini ekledim gayet sağlıklı büyüyen domates neden bu hale geldi hiç anlamadım.
Balkon Kuzey doğu konumunda, sabahları 11 e kadar güneş görüyor az da akşam 6 dan sonra batıdan güneş geliyor.
Yer ankara.
Balkon Cam balkon ve camlar akşama kadar aralıklı açık durumda havalandırıyorumda yani.
Sulamayı günlük sabahları 10 da **** akşamları 7-8 arası yapıyorum.
Ama daha çiçek bile açmadan yaprakları sararıp hatta beyazlayıp kuruyan bile oldu.
ilk başlarda toprak az idi saksıyı biraz daha derinleştirip toprak ekledim ama sanırım geç kaldım (asıl sebep de bu mu onu da bilmiyorum)

değerli yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

İlk hali

Son hali:

beyazlaşan yapraklar

uçları siyahlaşıp kurumaya başlayan yaprakları

Düzenleyen malina : 25-07-2015 saat 16:43 Neden: Bu forumda fotoğraflar foruma yüklenmek zorundadır.
Saphire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:21   #2236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
cevap

Alıntı:
bitkilerinizde sarı nokta gibi olan yerlerde mildiyö sporları var mildiyö yaprakları kurutuyor sararma şeklinde olan ise kloroz bitkide demir eksikliği mevcut

uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:25   #2237
Yeni Üye

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serpilcik Mesajı Göster
Merhabalar,

balkonumda saksıda yetiştirdiğim domateslerime azot ver daha güçlü olur dediler.Bende elimle diplerine biraz serpiştirdim,Fakat bi iki gün sonra hepsi boynunu bükmeye başladı ve şimdi tamamen tüm yaprak ve dallar boynu bükük durumda.Panikledim ve gübre akıp gitsin diye bolca suladım ama dahada ilerledi.Domates maceram acaba burda sonmu buldu?
Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
bitkiyi azot verip şişirmişsiniz bitki kendini bırakıp sterese girmiş yapmanız gereken sıvı halde humik fulvik asitle ( köklendirici ) ve bunun yanında deniz yosunu verseydiz bitkiniz düzelirdi bir insan midesinin alamayacağı kadar çok şey yerse sizin azot vermeniz gibi bayılır siz çok yiyen bir kimseye maden suyu vererek rahatlatırsınız humik fulvik asit ve deniz yosununu maden suyu olarak düşünün

sinbas beğendi.
Eski 20-07-2015, 18:29   #2238
Yeni Üye

çözüm

bitkinizin genelde uçlarında başlıyor gördüğüm kadarıyla damga şeklinde iç içe geçmiş bu bir mantari hastalık bitkinin her döneminde fidededen ölüme kadar görülür alterneria solani ( erken yaprak yanıklığı mevcut ) sararma ise mikro besin element eksikliğine işaret herhangibi bir izlement gübresi işinizi görür dibine suyla karıştırıp verin

Eski 20-07-2015, 20:56   #2239
Yeni Üye

Saphire's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman_görüşü_32 Mesajı Göster
bitkinizin genelde uçlarında başlıyor gördüğüm kadarıyla damga şeklinde iç içe geçmiş bu bir mantari hastalık bitkinin her döneminde fidededen ölüme kadar görülür alterneria solani ( erken yaprak yanıklığı mevcut ) sararma ise mikro besin element eksikliğine işaret herhangibi bir izlement gübresi işinizi görür dibine suyla karıştırıp verin
yanıtınız için teşekkür ederim.
peki bu "izlement gübresi" tam olarak nedir nereden bulurum. forumda başka bir arkadaş fazla sulamaktan olabilir demişti bir de..

Saphire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 13:39   #2240
Yeni Üye

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saphire Mesajı Göster
yanıtınız için teşekkür ederim.
peki bu "izlement gübresi" tam olarak nedir nereden bulurum. forumda başka bir arkadaş fazla sulamaktan olabilir demişti bir de..
Mikro elementlerin olduğu demir bakir mangan bor çinko gibi elementlerin karışım olduğu gubredir iz element gübresi dediğin vakit 15 TL sen başlar 55-60 TL ye kadar fiyatı var zirai bayi size verir

Eski 23-07-2015, 13:49   #2241
Yeni Üye

sorun

Alıntı:
Merhabalar ben de ilkdefa domates yetiştirmeye başlayanlardanım yalnız domateslerimle ilgili bir sorunum var. Yaprakları (özellikle alt yaprakları) önce uçlarında kararmalar görülüyor sonrasında yapraklar sararak kuruyorlar. Üst dallar ise gayet yeşil ve canlılar. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...
Evet bitkilerinizde küçük küçük siyah noktalar mildiyö Etmeni kumelenmesi sararmanin ve kurumanin nedeni bu noktaların birleşerek büyümesi yaprağı deforme edip kurutması caresi maneb **** mancozeb içerikli bir ilaç temin edip ( ucuzdurlar) yapraklarına puskurtmeniz

Eski 02-08-2015, 15:19   #2242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Merhaba arkadaslar,ceri domateslerim kizarmaya baslayinca yapraklar kuruyor.bunun nedeni ne olabilir acaba.

Eklenen Resimler

sutanir669 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 23:17   #2243
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emredurel Mesajı Göster
Manav ve market'ten aldıgım domateslerden elde ettiğim fidelerim sonunda domates verdi ve oldukça lezzetliler yanlız bir çoğu çeri domates çıktı halbuki tohumları büyük domateslerden almıştım
Manavdan aldığınız domatesler hibritmiş. Hibrit domateslerden alınan tohumlar tekrar ekildiklerinde açınım gösterirler, çoğu zaman benzer domates vermezler. Bunlardan beğendiğiniz birinden tohum alır ve seneye yine ekerseniz yine açınım gösterir. Bu böyle yedi yıla kadar devam eder. Sonunda artık açınım göstermeyen yeni bir çeşit elde edebilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 00:28   #2244
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Manavdan aldığınız domatesler hibritmiş. Hibrit domateslerden alınan tohumlar tekrar ekildiklerinde açınım gösterirler, çoğu zaman benzer domates vermezler. Bunlardan beğendiğiniz birinden tohum alır ve seneye yine ekerseniz yine açınım gösterir. Bu böyle yedi yıla kadar devam eder. Sonunda artık açınım göstermeyen yeni bir çeşit elde edebilirsiniz.
İyice olgunlaşıp kızarsınlar tohum alıcam

Emredurel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 18:40   #2245
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn akçabardak' ın geçen yıl tohum paylaşım etkinliğinde paylaşıma açmış olduğu domateslerden biri olan keçi memesi. Meyveleri çiçek burnu çürüklüğüne oldukça hassas, sadece bir adet olgunlaşabildi. Kalsiyum takviyesi ile bir kaç adet daha kendini kurtaracak gibi.

Bu domates yerli domatesler içinde lezzet bakımından şimdiye kadar yediğim en nefis domates oldu. İçinde tohum sayısının kısıtlı olması da dezavantaj.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 11:46   #2246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Merhaba; Tamamen sitemizden edindiğim bilgilerle ( kızımın ısrarı ve benim meragımdan dolayı) zamansız ektiğim tiny tim domatesin ilk ve son durumları:Merak ettiğim sanırım bu kış döneminde ciçeklenme ve domates olmayacak,yaza kadar sağ kalırsa çiçeklenme ve ürün verme gerçekleşirmi.?

Eklenen Resimler

Düzenleyen eurosat55 : 24-10-2015 saat 17:26 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz...
eurosat55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 08:47   #2247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Wink

Salatalarda ya da söğüş olarak kullanabileceğim lezzetli ve erkenci bir tür domates arıyorum. Tavsiyesi olan var mıdır?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 22:20   #2248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2016
ya bu yıl kimse domates ekmiyor **** herkes yeterince bilgi sahibi olmuş.

27KA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 16:58   #2249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Domates çiçeklenmesi hk.

Herkese iyi günler. Hayatımda ilk defa balkonda birşeyler yetiştirmeyi deniyorum. Bu sebeple oldukça tecrübesizim.

Sormak istediğim şey domates fidelerim çiçek açmaya başladı yalnız bazı çiçekler canlı iken bazıları ölüyor ve ölü olanların altından küçük domates taneleri çıkıyor. Sizce bu durum normaldir? Yoksa çiçeklerin ölmeden domates vermesi mi gerekir? Daha açıklayıcı olması için fotoğraf ekliyorum.

Eklenen Resimler

Kağan Gürhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 19:28   #2250
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kağan Gürhan Mesajı Göster
Herkese iyi günler. Hayatımda ilk defa balkonda birşeyler yetiştirmeyi deniyorum. Bu sebeple oldukça tecrübesizim.

Sormak istediğim şey domates fidelerim çiçek açmaya başladı yalnız bazı çiçekler canlı iken bazıları ölüyor ve ölü olanların altından küçük domates taneleri çıkıyor. Sizce bu durum normaldir? Yoksa çiçeklerin ölmeden domates vermesi mi gerekir? Daha açıklayıcı olması için fotoğraf ekliyorum.
Herşey normal. Bu tip renkli, albenili çiçeklerin amacı tozlaşmada yardımcı olacak böcek vb. canlıları çekmek; tozlaşma gerçekleştiğinde, yani döllenme olduğunda işlevini yerine getiren çiçek ölüyor. Afiyet olsun

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024